Sayfa 6/7 İlkİlk ... 234567 SonSon
122 sonuçtan 101 ile 120 arası

Konu: Motor açma....

OSMAN YILMAZ
    ozz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 36

Merhaba
    Arkadaşlar benim arabam 24000 de iki senedir kullanıyorum 280 YTL verdim garantiyi iki yıl daha uzattım. Valla ilk bi kaç binde fazla zorlamadım ama benim araba her gün en az 3, 5 kez 6000 devri görür. Eskiden o devre çıkması zaman alırdı şimdi bastığımda tepkisiz kalmıyor. Ama yinede 95HP yetersiz şimdi alıyor olsaydım 120HP alırdım

Taygun Mertcan
    taygunm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 12

Standart motor acm rodaj

Arkadaşlar merhaba,okuyunca kafam karıştı ve biliyorsunuz 15 haziran kapanyasından sıfır araç alan arkadaşlarımız oldu, özellkle 1.4 fire motor alan bizler ne yapmalıyız?

görkem koçsan
    görkem koçsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 162

vallahi çok farkediyo ben denedim bendeki fire motor 205 gördüm öle farkediyo ki basabildiğiniz kadar basın bence yinede dikkat etmek lazım hız konusunda...

Tuna Çıtak
    somurgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    34UP9552
    Edilen teşekkür: 27

yeni konu acıcaktım ama burayı okuyunca sorayım dedim.
    yazları aydında oturuyoruz. izmirde akraba ziyaretine gidiyorduk. bilenler bilir aydın-izmit otobanını. içimden geldi bi topspeed göriyim dedim fabrika degeri 165 olan arac 195 gördü
    1- normal bişi mi bu
    2- göstergeler mi arızalı( veya baska bi yer)??
    arac daha 4500 de ve daha onceden bir iki vites zorlamıstım ilk zorlamam bu??
    görüslerinizi bekliyorum

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

yeterli eğim varsa ibreyi devirirsin de.. normaldir.. bu arada kadran sapması %4-5 hesaba katın.. 100km/h ile giderken aslında gps hızınız 95km/h oluyor.. hız arttıkça da sapma %6-7 lere geliyor..
    Konu makeles tarafından (23/06/2009 Saat 10:57 ) değiştirilmiştir. Sebep: ekleme

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Tuna, eğim dışında fabrika verisi 165km/s olan bir aracın +30km/s görmesi imkansız...

Selim Demirtaş
    Rote Baron ms777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 104

Alıntı Av.Efe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar benim çok iyi bi pejo ustam vardı; bana dediği şuydu motor açmak dikkat ister ve çok önemlidir. İlk aldığında arabayı en az 5000 km devirli kullanacaksın ki araban sağır kalmasın. Hatta motor açmıştı bir gün bana gösterdi sağır bir arabanın motorunun içini eğer arabayı ilk aldığımızda devirsiz ölü devirlerde kullanırsak uzun bir süre motorun vuran - çalışan pistonları fazla yükseklere çıkmaz ve piston tünelleri içindeki yaptıkları çok ince-mikronluk yuvalar kısa kalır. Daha sonra da yüksek devirlere ve hızlara çıkmak istediğinde arabanın pistonları o yuvalara takılı kalmak isteyip -fizik kuralı gereği- pistonlar yukarıya vurarken motorda bir kasılma yığılma olur.
    O yüzden motorda yağ iyice yayılınca ki bu da bir depo benzini bitirmen yeterli demişti bana ustam, ondan sonra mümkünse 5000 kilometre arabayı 5 e atma ya da geç at basarken demişti usta. Hakikaten de benim 2 adet pejom oldu, birisi sağır idi satın aldığım adam fazla basmamış arabayla ve araba 65.000 deydi, daha sonra bu ustamın dediklerini yaptım grande puntom da dahil arabalarım sağır kalmıyor... Yanlışım varsa düzeltin
    Olaya teorik olarak baktığımda pek mantıklı gelmedi doğrusu. İçten yanmalı motolarda aracın stroku sabittir ve 500 devirlede gitse 5000 devirlede gitse çevrimi tamamlaması için tam bir tur yapması gerektiği için izleyeceği yolun uzunluğu aynı olmalıdır. Krank biyel mekanizmasında elemanların uzunlukları değişmediği sürece (piston kolu uzunluğu, piston uzunluğu, kran çapı gibi parametreler) izleyeceği yol aynıdır. Mukavemet açısından düşündüğümüzde ise yüksek devirlerde hareketli parçların ivmeleri arttığı için, üzerlerine etkiyen kuvvette artacaktır bu durumda elestik şekil değiştirmeler olacaktır. Ama buda gözle ne kadar gözlenebilir bilmiyorum. Ustanın gösterdiği sağır motorda bir imalat hatası olabilir. İmalatta tüm parçalar belirli bir toleransta üretilir, üretilen tüm parçalar belirlenen ölçü toleransının içinde bile olsa bir araya geldiklerinde hatalı bir motor ortaya çıkabilir bunu kestirmek çok güçtür imalat açısında.

O yüzden imalatta boşluk, sıklıktan daha çok risk taşıdığı için, pistonlar ve segmanlar artı toleransta, gömleklerde eksi toleransta işlenir. Motor ilk montajı yapıldığında bir miktar sıkıdır ve ilk kmlerinde biraz alışması gerekir. Ama aşınma miktarı yani rodaj süresi gelişen imlat ve malzeme teknolojileriyle baya bir aşağıya inmiş durumdadır.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Selime katılıyorum.Ben de motor açma kavramına soğuk bakıyorum.Sürekli düşük devirlerde kullanılan bir motorda belki kurumlanmaya bağlı performans kaybı olabilir sadece ya da sürekli soğuk çalışan motorun (sürekli kısa süreli kullanım sonucu) yağına su karışması gibi problemler çıkar.Mühendislerin senelerdir çalıştığı konu üzerinde bizim meşhur ustalarımızın yorumlarına ben pek önem vermiyorum açıkçası...

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Selim Demirtaş
    Rengi
    Yok

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selime katılıyorum.Ben de motor açma kavramına soğuk bakıyorum.Sürekli düşük devirlerde kullanılan bir motorda belki kurumlanmaya bağlı performans kaybı olabilir sadece ya da sürekli soğuk çalışan motorun (sürekli kısa süreli kullanım sonucu) yağına su karışması gibi problemler çıkar.Mühendislerin senelerdir çalıştığı konu üzerinde bizim meşhur ustalarımızın yorumlarına ben pek önem vermiyorum açıkçası...
    Evet birçok değişken durum var. Özellikle kurum olayı dizel araçlar için son derece önemli bir durum peryodik olarak kurumun temizlenmesinde fayda var. Ayrıca bizde şöyle bir durum var, başka bir araca bindiğimizde beklediğimiz performansı alamayınca bu aracı kullanan kişi aracı açamamış diye bir yorum yaparız. Halbuki her aracın kendine özgü kullanım karaterstikleri vardır ( kavram noktası, vites aralıkları vs.) hatta bu kavram noktası kimi zaman aynı model araçlarda bile farklılık gösterebiliyor. O yüzden bu konuda karar vermeden önce, birde kendi sürüş tekniğimize ve araçla ne kadar süre seyahat ettiğimize bakmalıyız.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Eğim varsa son vites kesiciye girene kadar hızlanabilirsiniz. Bu da +30km/h leri rahatlıkla geçebilir. Bizim aracın fabrika verisi 175 miydi neydi. Ben 200 ü devirdim daha da giderdi hala kesiciye girmemiştim. Aracı aldığım hafta yaptım bunu. Düz yolda orjinal haliyle 175 i geçmiyordu gerçekten

Hatta diyelim kesiciye girdik araba daha gitmiyor vitesi boşa atalım yokuş da dimdik olsun 300 e kadar çıkar mıyız aceba Fazla fantezi oldu.

Serdar Acel
    Serdar Acel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    42aje09
    Edilen teşekkür: 2

benim arabam 49000 km de 1.3 75 beygir dynamic düz uzun yolda 179km hızı geçmiyor.hafif yokuş aşşağı ise 189km hız yapıyor anlayamdım demin okudum da 180 yapıyor daha basmadım dedi acaba ben mi basamıyorumya da gideri bu mu bu arabanın?

Serdar Acel
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    42aje09

ayrıca 5. vites 4200 deviri geçmiyor araba

Ziyaretçi047

4200 deviri geçmediği için hız yapamıyoruz zaten. 4200 devirden sonra tork kalmıyor araçlarımızda o yüzden hızlanmayı unutmamız gerekiyor artık. O esnada 6. vitese takıp devri biraz düşürebilsek hızlanacağımız aşikardır. Ama malesef 6. vitesimiz olmamakta.

Bunun dışında 4200 deviri bir nebze olsun yazılımla geçebiliyorsunuz ama çok şey beklememek lazım. 4250 4300 olur belki o da.

4200 deviri geçmenin tek yolu sağlam eğim yakalamaktır ki eğimde ben 4600 ları gördüm.

Serdar Acel
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    42aje09

dostum çok haklısın,chip uygulması son hız da çok bişey verir mi sence? zaten kadran 200

Ziyaretçi047

Son hız için chip yaptıracaksan hiç bulaşma hayal kırıklığı olabilir. Dedim ya çok az fark ediyor. Ama o son hızına ulaşma sürende büyük fark oluyor. Çat diye oturuyorsun son hızına.

Selim Demirtaş
    Rengi
    Yok

Alıntı Cihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğim varsa son vites kesiciye girene kadar hızlanabilirsiniz. Bu da +30km/h leri rahatlıkla geçebilir. Bizim aracın fabrika verisi 175 miydi neydi. Ben 200 ü devirdim daha da giderdi hala kesiciye girmemiştim. Aracı aldığım hafta yaptım bunu. Düz yolda orjinal haliyle 175 i geçmiyordu gerçekten

Hatta diyelim kesiciye girdik araba daha gitmiyor vitesi boşa atalım yokuş da dimdik olsun 300 e kadar çıkar mıyız aceba Fazla fantezi oldu.
    Bu çok karmaşık bir durum aslında, eğim artıkca araca, aracın ürettiği kuvvetin ekstrası olarak birde yoldan dolayı bir kuvvet hızlandırıcı etki yapıyor. Ama hızın karesi ile doğru orantılı olarakta rüzgar direnci oluşuyor, 6 vites olsada motorun ürettiği güç bu rüzgar direncini yenemezse bunun bir faydasıda olmayabilir. Aracın tasarımcıları vites aralıklarını ayarlarken bunu göz önünde tutmuşlardır muhakkak

Emre GÜNEŞ
    Emre08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 20

Alıntı ms777 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu çok karmaşık bir durum aslında, eğim artıkca araca, aracın ürettiği kuvvetin ekstrası olarak birde yoldan dolayı bir kuvvet hızlandırıcı etki yapıyor. Ama hızın karesi ile doğru orantılı olarakta rüzgar direnci oluşuyor, 6 vites olsada motorun ürettiği güç bu rüzgar direncini yenemezse bunun bir faydasıda olmayabilir. Aracın tasarımcıları vites aralıklarını ayarlarken bunu göz önünde tutmuşlardır muhakkak
    Bencede Haklısın! Arac Ne Kadar Rüzgara Karşı Direnci Az Olursa Okadar Hızdan Kesilir.Mühendisler Mutlaka Düşünmüşlerdir Fakat,Benim Anlamadığım Bir Nokta Var..! 1.4 Starjet Ler 6 İleri Vites Kullanırken,1.4 T-Jet Ler 5 İleri Vites Kullanıyor! Ve Bu Araç Turbolu Sonucunda! T-Jetlerede 6 İleri Kullanılsaymış Turbonun Gücüyle Birklikte Rüzgarı Birazdaha Kesebilir Gibi Geliyor Benim Mantığıma! Ama Benim Tercihim 1.4 Starjet Olurdu T-Jetten Birazdaha Yavaş Birazdaha Ekonomik! Unutmayın Arkadaşlar Hız Beladır! Hız Yüzünden Ülkemizde Birçok İnsanımızı Kaybettik! Fakat Halendaha GP Lerimizi Yüksek Hıza Ulaştırmak İçin Motorlarını Zorlamaya Çalısıyoruz..

Serdar Acel
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    42aje09

teşekkürler cihan.hız her zaman degil tabii ki,otobanda lazım oldukça,tamamen bilinçli kullanım adamım....

Emre GÜNEŞ
    Emre08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 20

Alıntı Serdar Acel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    teşekkürler cihan.hız her zaman degil tabii ki,otobanda lazım oldukça,tamamen bilinçli kullanım adamım....
    Aynen Öyle

Ziyaretçi047

Söylediğim yanlış anlaşılmış. Tekrar özetliyorum dikkatli okuyalım zira vites konusunda bunu yazmıştım tekrar yazayım. Mevzu 6. vites değil vites oranı, bizim 5. vitesimiz aracımızın tork eğrisine göre kısa kalıyor (yani bize göre kısa kalıyor), sonuçta mühendis 175 yapar bu araç demiş piyasaya sürmüş ve yapıyor. Fakat biz 200 leri devirmek isteyince ortalık karışıyor. Bizim 5. vitesimiz daha uzun olsaydı motorumuzun gücünden anladığımdan ötürü aracımız daha hızlı gidecekti zira son viteste kesiciye girmiyoruz ama torkun bittiği noktaya kadar gelebiliyoruz...

Şöyle anlatırsam daha iyi anlarsınız diye düşünüyorum.

90hp 200nm torklu multijetler ilk çıktığında 6 vitesti biliyorsunuz ve bu aracı olan arkadaşlar çok rahat 215 yaptıklarını söylediler tamamen stok halde.

Benim aracım 110-120hp ve 300nm gibi değerlere sahip ama yine de o hızları yapamıyorum.

Ben bu güçle vitesi 6. ya atsam (yani o orana sahip bir vitese) inanıyorum ki aracım yine 4200 devirleri görecektir. Bu gücü hissedebiliyorum bu kadar modifikasyondan sonra. Bu durumda da hız kaça tekabül eder orasını siz hesaplayın.

Aracınız isterseniz 1000hp olsun. Son vitesinizin oranı kadar hız yaparsınız. Yapabileceğiniz hız bellidir ve bunu kısıtlayan şanzıman oranınızdır. (Diferansiyelin de etkisi vardır birisi bilmişlik yapıp yazmasın konu dışıdır şu anda)

23. Bu mesajı için 2 kişi Ziyaretçi047'ye teşekkür etti:

Sayfa 6/7 İlkİlk ... 234567 SonSon