Sayfa 1/2 12 SonSon
27 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Sinyal açıkken direksiyondan gelen tıkırtı

Emre Alan
    Kandıralı taneli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    41 N 5617
    Edilen teşekkür: 85

Standart Sinyal açıkken direksiyondan gelen tıkırtı

Arkadaşlar sinyal açıkken direksiyonu çevirdiğim zaman bir kere tık diye bir ses geliyor. Sağa veya sola dönüş farketmiyor her ikisinde de oluyor. City modu açıkken ve kapalıyken de farketmiyor yine her iki modda da oluyor. Servise gitmeden önce size danışmak istedim.

Aracım 2. ayında, 5000 km'de.

edit: yanlış anlaşılmış sanırım. geri atmadan bahsetmiyorum. dönmek için direksiyonu çevirdiğimde geliyor.
    Konu taneli tarafından (18/06/2009 Saat 20:10 ) değiştirilmiştir. Sebep: açıklama ekledim

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Genelde sinyal tersine direksiniyonu çevirince yapar. Yapmasıda normal gibi düşünüyorum.

Mustafa FIRINCI
    mustafaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1569

bende ıkı tarafa cevırsende yapıyor.bundan oncekı 2 aracımda da aynı sekıldeydı.bence normal bırsey...
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

Ah-MeT
    Ziyaretçi Ah-MeT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

O ses gayet normal, sinyali verip dönüşü gerçekleştirdikten sonra sinyal kolunun geri otamatik atması ile ilgili bişey o....

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Serhan ÖZKAYA
    GooSe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 39

benzer problem bendede var sinyal açıkken direksiyon sağa sola çevrirken çıtırtılar var. Bende ilk başta acaba demiştim. Ya arkadaşlar bir şey söylüyeceğim ama kimse üzerine alınmasın bu city problemi evet yaşanıyor ama çok fazla üzerinde duruluncada diğer insanlar üzerindede paranoya yarattı. Direksiyonda az birşey olsa hemen acaba city mi diyoruz.

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arkadaşlar yapmayın etmeyin gözünüzü sevim ya

8. Bu mesajı için 3 kişi Ziyaretçi047'ye teşekkür etti:

berkeraaa
    Ziyaretçi berkeraaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

arkadaşlar evet Serhan bey çok haklı.City sorunu bir paranoya halini aldı maalesef.Dün başıma geldi bu olay bütün gece city sorunlarını okudum ve sabah aracıma bindiğimde direksiyona çok dikkat ettim.Dönerken tıkırtılar yapıyor...Nedense daha önce hiç dikkatimi çekmeyen bu problem şimdi canımı sıkmaya başladı...

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

bu sorun city sorunu degil arkadaslar bu sorun oradaki kolun yerine tam oturmadıggından kaynaklı sanırım yalnız bi sorun var bunu gideremiyorlar))

Taygun Mertcan
    taygunm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 12

Arkadaşlar konu hemen city olayına kaymış, bende aracı kullanırken inanın korkar oldum şehir efsanesi halini alacak gibi, gecen hafta kol içn servise gittiğimde ustaya sordum yok öyle bir şey rahatınıza bmış akın dedi beni rahatlattı, sürekli acık gdiyorum, city modunda gelen ses elektirikli çalışmasından geliyor oda normaldn ctye geçişte oluyor, ve şunu ekleyeyim punto ve brvo fiatın ak yüzü ve inanın firma bizden daha hassas çünkü en küçük sorun onların başına büyük problem oluyor burda yazılanlara göre city problemi yok diyemeyeceğim ama sonuçta garanti var ve cözülüyor ve en son ek olarak city problemi ile ilgili yazılanlar bizim gibi severek punto alacak arkadaşları itiyor ve acıkası biizide soğutuyor....

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Ahmetin de belirttiği gibi sinyal esnasında direksiyon çevrilirken duyulan tık sesi direksiyon düzeldikten sonra sinyal kolunun tekrar eski konumuna gelmesi için çalışan mekanizmadan kaynaklanmakta.Eğer o tık sesini duymazsanız sinyaliniz hep açık kalacaktır

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Emre Alan
    Kandıralı taneli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    41 N 5617
    Edilen teşekkür: 85

teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. arkadaşlarımızın dediği gibi artık kapıdan ses gelse city motorunu suçluyoruz

Nejat Açıl
    nejata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 0

Standart Direksiyon aksamından gelen tıkırtı sesi

Bendede aynı sorun sürekli olarak var. 5 defa servise gittim sadece aydın'daki servis plastik burcu değiştirdi ve ses kesildi. Fakat 1 hafta sonra yeniden başladı. Bence bu sorun tasarımdan kaynaklanıyor. Bu yüzden bundan sonra tofaş almayacağım.

Suat Ahmet
    cpeloo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 78

Arkadaşlar sinyal den cıkan tıkırtının normal olduğunu düşünüyorum da fakat bazen sağa-sola dönüşte sertlik hissediyormusunuz kolda sanki yerine tam oturmuyormuşta zorlayarak oturtuyormuşum gibime geliyor....??? bende bazen oluyor da sorayım dedim buradan

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Alıntı cpeloo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar sinyal den cıkan tıkırtının normal olduğunu düşünüyorum da fakat bazen sağa-sola dönüşte sertlik hissediyormusunuz kolda sanki yerine tam oturmuyormuşta zorlayarak oturtuyormuşum gibime geliyor....??? bende bazen oluyor da sorayım dedim buradan
    Evet oluyor. Oda normal bir durum. Hafif direksiyon sağa dönükken sol sinyal vermeye çalışırsanız rastlıyorsunuz bu duruma. Yada tersine. Sebebi de direksiyon ile sinyal kolunun birbiri içine geçen tırnakları ve kanalları var. Direksiyon dönükken terse sinyal vermeye çalışırsanız kanal giriş yolunu kaçmış olcagından üstünden atlatıyorsunuz. Bundan dolayı zorlanıyor.

Can SOLEY
    Can_SOLEY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 20

Arkadaşlar direksiyonu saga veya sola çevrdiğimde tıkırtı sesi geliyor sinyal açıkken gelen ses gibi ama sinyal açık değil bir sorun mu var acaba

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı Can_SOLEY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar direksiyonu saga veya sola çevrdiğimde tıkırtı sesi geliyor sinyal açıkken gelen ses gibi ama sinyal açık değil bir sorun mu var acaba
    Can, amortisör takozları ya da servo motor problemli olabilir.Servise götürmek gerekiyor sonuçta...

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı abnew Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    can, amortisör takozları ya da servo motor problemli olabilir.servise götürmek gerekiyor sonuçta...

+1000

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

bahsedilen sorun arkadaslar sinyal kolunun tık diye atma sorunu deil daha cok bi cıtırtı seklinde ornegin sola sinyal verin sola dogru direksiyonu cevirin cevirirken gelen bir cıtırtı var oda plastik sürtmesinden kaynaklı yani tasarımı duzgun olmadıgından sanrıım kac kişi yaşıyor bilmiyorum ama sanki adi bir cin oyuncagını oynarken gelen br ses gibi. direksiyonu geri cevirdginizde tık diye atıyor o sorun deil yani ondan bahsediyorsanız yanılıyorsunuz

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Can SOLEY
    Can_SOLEY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 20

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Can, amortisör takozları ya da servo motor problemli olabilir.Servise götürmek gerekiyor sonuçta...
    Servo motor olduğunu pek sanmıyorum çünkü ses direksiyonun içinden geliyor .

Mustafa evet takırtı çıtırtı bir ses geliyor direksiyonu çevirince ama sinyal açık değilken de geliyor sinyalin geri atmasından veya sinyali açıp direksiyonu çevirince mekanizmanın devreye girmesinden çıkan ses değil , sanki dişli atlayan bir plastik çark sesi gibi , listede bir iki iş daha var biraz daha biriksin bir servisin yolunu tutalım o zaman

25. Bu mesaj için teşekkür edenler:

VOLKAN TARAN
    byfestival - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Mavi
    Edilen teşekkür: 26

Mutlu

Alıntı nejata Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bendede aynı sorun sürekli olarak var. 5 defa servise gittim sadece aydın'daki servis plastik burcu değiştirdi ve ses kesildi. Fakat 1 hafta sonra yeniden başladı. Bence bu sorun tasarımdan kaynaklanıyor. Bu yüzden bundan sonra tofaş almayacağım.
    hangi marka alacaksınız??
    Opel Astra: emme manifold sesi kronik,kontak grubu kilitleniyor-dağılıyor kronik,fren pedalı sert-bu modeller böyle,egsos-emme supaplar sesli-kronik
    Renault megan-clio: kaza esnasında airbaglerin tümü açılmıyor önden darbelerde bile sadece biri veya hiçbiri açılmıyor, arka süspansiyon haif olmasından kaynaklanan yol tutuş sıfır.
    Ford Fiesta : ses yalıtımı çok zayıf- bu modeller böyle, sürücü koltuğunun açısı-görüş açısı kısıtlı bu modeller böyle, motoru yüksek devirde kullanınca anında hararet tavan yapıyor
    Punto : city motor arızası-kronik dendi ancak 2009 sonrası araçlarda sorun yok-sinyal kolu sesi-sinyal kolunu kullanırken sert davranmak sinyal kolu burçlarını aşındırır komple sinyal grubu değişse bile tekrar yapabilir.puntoda başka kronik sorun varmı? eğer sadece birkaç araçta sorun çıkarsa buna kronik denmez kullanım hatası olur.

Sayfa 1/2 12 SonSon