Sayfa 4/8 İlkİlk 12345678 SonSon
160 sonuçtan 61 ile 80 arası

Konu: İdeal Yağ Değişimi Km ve İdeal Yağ

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

Standart Cevap: İdeal Yağ Değişimi Km ve İdeal Yağ

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mobil 1 yağ ınternetten 95 tl ye aldım. Şu sahte yağ olayınıda anlamak güç. Gidipte uyduruk marka yağ almıyorsunuz. Zaten yağı alacağınız firmalarıda siz seçiyorsunuz. Ben 3 defa yağ aldım hepside internetten ve hiç bir zaman sorun cıkarmadı.

Mobil1 ESP 5-30 tek gecerim . Verdiği performanas motorun sessizliği bambaşka. Castrolun de EDGE tıtanyum 5-30 çok iyidir. Ama sanayiyey gidin ustalar magnateech derler. Ama ben edge diyorum.

Bu arada kullandığımız araçlar off road aracı değil onun için bu kadarda ince mühendisli ayrıtılarına takılmak sadece kafa yormaktan ibaret olur. Yani şurdan düşünün servis bile opar-selenıa gibi sıradan bir yağı buaraca koyuyor.
    selenia fiatin 100 yillik markasi... petronas simdiki sahibi ama o kadar da siradan degil...
    alfa, lancia da kullaniyor....
    amsoil yag konusunda en onde gideni aslinda..
    Konu timbaz tarafından (27/02/2016 Saat 00:40 ) değiştirilmiştir.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Alıntı timbaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selenia fiatin 100 yillik markasi... petronas simdiki sahibi ama o kadar da siradan degil...
    alfa, lancia da kullaniyor....
    amsoil yag konusunda en onde gideni aslinda..
    100 yıllık olması sıradan olmaması için bir neden değil. Kullanılmaz diyede bir şey yok isteyen kullanır. Bir yanda aracın sesini azaltan çekişini değiştiren yakıtını azaltıp motorun ömrünü arttıran kaliteli yağ diğer yanda sizin 100 yıllık dediğiniz ama motoru sessli çalıştıran performasn olarak çok iyi olmayan ve 10000 km yağ simsiyah olan bana göre dandik olan bir yağ. Artık tercih sizin.

Yasin GÖKDOĞAN
    occupyist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 55

Yağ değişimini ben de 8000 km.'de yaptım. Mobil 1 5w 30 ESP Formula aldım ve inanın bana aracın motor rölanti çalışma sesinde ilk marşa bastığım andan itibaren azalmayı hissettim. Ayrıca performans konusunda da farkı var. Ancak yakıt tüketimini etkileme hususunda bir fark görmüyorum. Benden önceki sahibi hep yetkili serviste Shell Helix Ultra 5w 30 kullanmış. Bir daha aracıma Shell yağ koymayı asla düşünmem. Evet, Mobil 1; yağ markası olarak pahalı ancak artıları düşünülünce değer.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

arkadaşlar aracım 1,3 multijet Euro 5 motor anladığım kadarıyla dizel puntolarda yağ 5w30 doğru mudur?
    5w30 mobil 1 eps dbf araçlar için olanı denemek istiyorum ancak hepsib.... sitesinde yağ var ancak benzinli ve dizel araçlar için diyor .ben tam anlamadım şimdi dizellerle ile benzinli araçların yağı aynımı mobilde.

ALI ORS
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

arkadaşlar servisin kullandığı yağ filtresini nerden bulurum.

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Ali bey yağ filtresini Fiat yedek parçacılarından temin edebilirsiniz.Kendim kullandığım ve Fiatın yağ değerlerini karşılayan Mobil yerine Castrol magnetec 5W30 C2 tavsiyemdir.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ALI ORS
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

arkadaşlar yağ filtresini opar mı kullanmak gerek yada lancia mı? peki lancia nerde bulunur. Euro 5 motorların yağ filtresi farklı mı Euro 4 lerden?

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı ORS15 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar yağ filtresini opar mı kullanmak gerek yada lancia mı? peki lancia nerde bulunur. Euro 5 motorların yağ filtresi farklı mı Euro 4 lerden?
    OPAR ın Türkiye üretimi ve Yurtdışı üretimi var. Kutu dışı OPAR olup içinden LANCIA-BOSCH-VALEO-UFI gibi marka ürünler çıkabilir. Otomobil üreticileri ürettikleri otomobilin her parçasını kendileri üretmiyorlar. Örnek Fren merkez sistemi BOSCH - balata sistemleri VALEO gibi firmalardan geliyor.

Şimdi OPAR kutusunun içinde hangi marka çıkar bilemem üzerinde marka bile yazmayabilir . Sonuç olarak OPAR FIAT parça tedarikçisi rahatlıkla kullanabilirsiniz. LANCIA için boşuna 2 kat para vermiş olursunuz. LANCIA olarak kullanılacak parça vardır kullanılmayacak parça vardır. Bu aslında o parçanın dayanım süresine bağlı. Örnek LANCIA balata alırsınız 50000 km gider ve ses yapmaz. OPAR alırsınız 30000 km gşder bşrazda ses yapar. Hassas kişi LANCIA alır diğer kişilerde önemli değil ucuz olsun der OPARın tedarik ettiği onayladığı parçayı alır.

ALI ORS
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Sanayide lancia filitre bulunur mu

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

bulundugunuz ildeki opar bayilerine sorabilirsiniz,
    opar getirip sanayiye dagitmadi ise zor gibi...
    opar sitesinde bayi adres telefonlari yazili...
    https://www.opar.com/distributers/Pa...tersearch.aspx

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Serdar Y
    usermm1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 169

1.4 Fire 30binde bir degistiriyorum. Eksilince ilave ediyorum. Rahat olun orjinal kitap boyle diyor.

SM-G900F cihazımdan gönderildi
    Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler yoktur. A.Einstein

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı usermm1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.4 Fire 30binde bir degistiriyorum. Eksilince ilave ediyorum. Rahat olun orjinal kitap boyle diyor.

SM-G900F cihazımdan gönderildi
    Ben de 1.4 fire saihibiyim. Ortalama 10.000 km.de değişirim yağımı. 30.000 km. biraz değil ekstra rahatlık bence

omer ozenir
    omer ozenir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Karabük
    Rengi
    Yok
    Plaka
    78sc544
    Edilen teşekkür: 4

acil yardim aracim 2011 1.3 punto evo 3000 km once sifir motor yapilmis yag pompasini 7000 km once degistirmisler duz yolda yada rampa cikarken sonra durunca yada vites bosa alinca motor yag basinci dusuk motoru durdurun arzasi verip yag lambasi yaniyor gaz verince arza kesiliyor yag pompasini ve yag misurunu degistirdim castroll 5 30 magnetik a2 olmasi lazim ondan koydum gene arza veriyor ondan once selania koymustum 1000 km sonra yapmisti arzayi gene yapinca yag pompasindan suphelenip degistirdik castrol koyduk gene yapio bu sefer birak 1000km yi 40 km yapmadan acaba 5 40 yada kalin yagmi kullanayim bi onerisi tavsiyesi olan varmi bilgisayara baglayinca arza gostermiyor

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Sizin sorununz yağla ilgili değil. Bence aracta başka bir sıkıntı var. Uyaruı verdiğinde aracın sesisinde gidişinde bir problem varmı yada başka bir sorun varmı. Uyarı verdiğinde motora yağ konula kapağı actığınızda o kısımdan herhangi bir duman falan geliyormu araçta hararet ne durumda. Bunları kontrol edin. Yüksek ihitmal sensör arızası. Birde motoru ehli bir ustaya götürün. Gerekiyorsa kartesi söktürüp baktırın . Motoru nasıl yapmışlar anlaşılır.

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Alıntı omer ozenir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dun usta denilen kisininn lafiyla yag yag filtresi yag musiru yag pompasi degistirdik 700 tl bayildik bugun ayni sekilde ciktim yola gene motor yag basinci dusuk motoru durdur uyarisi veriyor rolantiye dusunce simdide diyor olcu aleti bulayim bende yag basincini olcelim oda normalse beyni formatlatmak gerekiyor diyor sizce bi fikri olan varmi fan actiktan sonra yapiyor bunu motor isininca 2500 3500 devir kullanip rolantiye dusunce arar arada 300 400 km de bir eksozdan mavimsi duman veriyor eksozcu partikur temizligi yapiyor kendisi diyor motorcu pompa degisti begin formatlanmasi gerek diyor sastim ya arabaya binmekten sogudum bu yuzden
    Usta sizin aracın bence mavi duman atması yağ yakma değil mi? Eğer araç segmanlardan yağ kaçırıyorsa sonuçta mantık oalarak aracın yağ basincida düşer diye tahmin ediyorum. O mavi dumanı arada bir görmenizin nedeni ise, yine bence bizim araçlar da bulunan DPF filtresinin o dumanı absorbe etmesinden kaynaklanıyor olabilir. Mutlaka bunu yapın= Aracınızı durduyerde şöyle bir 4500 5000 devirde çalıştırın ve egzostdan çıkan dumanı kontrol edin. Tekrardan çok geçmiş olsun.

ALI ORS
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı omer ozenir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    acil yardim aracim 2011 1.3 punto evo 3000 km once sifir motor yapilmis yag pompasini 7000 km once degistirmisler duz yolda yada rampa cikarken sonra durunca yada vites bosa alinca motor yag basinci dusuk motoru durdurun arzasi verip yag lambasi yaniyor gaz verince arza kesiliyor yag pompasini ve yag misurunu degistirdim castroll 5 30 magnetik a2 olmasi lazim ondan koydum gene arza veriyor ondan once selania koymustum 1000 km sonra yapmisti arzayi gene yapinca yag pompasindan suphelenip degistirdik castrol koyduk gene yapio bu sefer birak 1000km yi 40 km yapmadan acaba 5 40 yada kalin yagmi kullanayim bi onerisi tavsiyesi olan varmi bilgisayara baglayinca arza gostermiyor
    Ömer bey, bence bir yetkili servise gidin, bir baksınlar.

Samir Kadiroğlu
    samirr86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    16 R 8694
    Edilen teşekkür: 20

1.4 fire Punto 3 Yıl 26 bin km yol katettim.3 yılda aracımı üç kez bakıma soktum. Dizel için kitapçık 1 yıl /15 bin km yazıyor.(Hangisi önce dolarsa). Benzer hatayı 1 kez eşim aracım art arda 5 kez stop ettiğinde yaşamıştım. Nadiren görünüyorsa bir sonraki yağ değişimine kadar bekle. Sık yaşanıyorsa baktırmalısın. Yağ pompası ve/veya yağ filtresi kaynaklı olabilir.
    2013 Punto Easy 1.4 Fire 77 BG + Lpg

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Arkadaşlar bu konuyu arada bir hortlakmakta fayda görüyorum. Aracından tam verim almak isteyen ve uzun yıllar sorunsuzca binmek isteyenler yağınızı bir kaç bin km daha erken değiştiriniz.
    Hatta bu konuyu yönetimden sabitlemelerini rica etsek.
    Konu Ezeldenberi tarafından (21/06/2016 Saat 01:29 ) değiştirilmiştir.

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Murat beyin özenle bilgilendirmeleridir. Kendisine tekrardan teşekkürler.

Alıntı MKavruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Acizane şöyle düşünüyorum. Aracı servise götürmüyorsanız araçla ilgili bilgi sahibi olmanız gerekiyor, çünkü arabadan yalnızca siz sorumlu oluyorsunuz. Bu noktada iyi usta ve araç bilgisinin birleşmesi gerekiyor. Fakat bu zinciri kıran bir husus var: ciddi ve 'teknolojik' arızalar. Düzenli bakım için ustanıza gidersiniz ama dualogic ya da dpf tamiri/servisi/değişimi için servise gidersiniz. Bu durumda pek çok ustada işin doğası gereği bazı istatistik bilgileri oluşmuyor. ACEA C2 ya da C3 olmayan bir yağı dpfli bir araçta kullandığında aracın bu sisteminin örnek olarak 150.000 gidecekken 100.000 gittiğini, motor ışığı yaktığını, tüketimi arttırdığını, çekişte sorun yarattığını bilmeyecek, çünkü bu konuda kendisine geri dönüş gelmeyecek. Yalnız araç bizim ve ustanın bunu bilmemesi durumumuzu hafifletmiyor

Bir tutam gereksiz bilgi: ACEA C kodlu yağlar euro 4, 5, 6 için üretilmektedir. Egsoz gazı katalızorlerını ('C' catalysis) korumak ıcın geliştirilmiştir. C2 yakıt tuketımını azaltmak ıcın gelıstıırlmısken, C3 yuksek basınca dayanıklı ve egsoz katalızorlerını daha ıyı korumak uzere gelıstırılmıstır (C1, C4 detaylarına girmiyorum fiatın bu krıterleri isteyen aracı yok). C sınıfı yagların ozellıgı low SAPS (sulfatlanmıs kül, sulfur ve fosfor mıktarı azaltılmıs) olmaları. DPF (dızel) ve TWC (benzın) sıstemı olan araclarda bu yagların kullanılması uretıcıler tarafından onerılmektedır. Cunku SAPS degerı yuksek yaglar bu sıstemlerı tıkamakta ve kullanım omurlerını azaltmaktadır.

ALI ORS
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Arkadaşlar bir iki bilgi yazmak istedim, aracınızdan uzun yıllar performans almak istiyorsanız ve diğer yağ ile alakalı kısımlarından da uzun süre performans almak istiyorsanız, bu özellikle İstanbul için geçerli yağ dişimi periyodu 10.000 km bir olmalı. Bunun altı üstü yok bence. şunu da diye bilirsiniz başka ülkelerde 30.000 km ye kadar giden araçlar var, doğru ama ülkenin kullandığı yağ kalitesi, kullandığı parçalar, ve en önemlisi trafik koşulları ve hava koşulları çok farklı.
    Bunun yanında araç üreticileri, üretimlerini gönderecekleri ülkelere göre üretim yaparlar, o ülkenin standartlarına göre araç üretmeye çalışırlar. Bu yüzden bizim ülkede 10.000 km bir yağ değişi olarak verilmiş ve bence en sağlıklısı.
    Bir de benim şahsi kanaatim, sabit bir ustanız var ise her sorunuzda aynı ustaya gidin, bazı sorunlarda servise bazı sorunlarda özel ustanıza gitmek bence yarardan çok zarar getirir. örnek: puntoların donanımı aynı olsa bile her aracın aynı arızlara vergi tepki farklı olabiliyor. Bu durumda ustanızın sizin aracınızı tanıması sizin için ayrı bir avantaj olacaktır ve sorunların çözülmesinde büyük bir katkısı olacaktır.

Sayfa 4/8 İlkİlk 12345678 SonSon