Sayfa 73/78 İlkİlk ... 2353697071727374757677 ... SonSon
1543 sonuçtan 1.441 ile 1.460 arası

Konu: Fire Motor için LPG Sistemleri Genel Başlığı

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Alıntı ethemyigit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    halis 9 sene palıo 1.4 kullanmış bırı olarak puntoya gecınce ılk derdım sureklı yag kontrolu yapmak oldu malum palıoda oluyordu

ama suankı aracam 1.4 fire evo cidden gram yağ eksiltmiyor yağ cubugundakı cızgı 1 gram sevıyesı oynamıyor

ayrıca aracıma subap ayarı yapıp bogaz temızlıgı yapacak bır yer arıyorum işi bilen birisi tavsıye kabul edılır istanbul avrupa yakası ve corlu bogede olabılır sılıvrı tarafları
    Kullandığınız puntoda, yağı kendiniz mi dışarıda mı değiştiriyordunuz, kaç lt yağ koyuyorsunuz
    Konu halils2 tarafından (18/01/2015 Saat 15:22 ) değiştirilmiştir.

i s
    mrbleeeed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 28

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kullandığınız aracın marka modelini bilmiyorum ama ekrana bakarak yakıt tahmini yapmak ne kadar doğruysa yağ eksiltip eksiltmediğini söylemek o kadar doğrudur. Bugüne dek yağ eksiltmiyor diye duyduğum tek araç mjet. Onu da bilmediğimden takipteyim.
    fiziki bir çubuk bulunmadığı için yağ ölçen sensörlerine güveniyordum. sonuçta depodaki benzini de göremiyoruz ama ibreye güveniyoruz. 10 bin km sonra yağ boşaltılırken koyduğum renkte aktığı için sistemin sorunsuzluğu da var bu özgüvende. araç 1.16i idi.

Mehmet Merih ÖDEMİŞ
    merzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 21

Koyulan yagin 10bin km sonra ayni renkte olmasi yam tersi yagin islevini yerine getirmedigi anlamina gelmiyor mu?

2009 GP 1.4 Fire Fun

i s
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Beyaz

Alıntı merzel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Koyulan yagin 10bin km sonra ayni renkte olmasi yam tersi yagin islevini yerine getirmedigi anlamina gelmiyor mu?

2009 GP 1.4 Fire Fun
    lpg'de kullanılan sistem benzindeki gibi pislenmiyor, malum yağdaki siyahlık benzinin kurumu sebebiyle oluşuyor diye biliyorum ben.
    motorun içi pislenmiyorsa neden kirlensin ki yağ
    son olarak sorun mu değil mi tabi duymak isterim düşünceleri, ama sorun olsa sanırım kullandığım 3 sene 40-50 bin km'de olurdu bir sorun.
    Konu mrbleeeed tarafından (18/01/2015 Saat 18:43 ) değiştirilmiştir.

Mehmet Merih ÖDEMİŞ
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok

Anladim. Kullandiginiz yagi merak ettim. Lpg takali 5bin km oldu. Castrol edge 5/40 koymustum. 5bin kmde 1 cay bardagi kadar eksiltme yapmis. Bir dahaki sefer mobil 1 esp 0/40 koymayi dusunuyorum.

2009 GP 1.4 Fire Fun

EVO fire 1.4 8V LPG
    ethemyigit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 76

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kullandığınız puntoda, yağı kendiniz mi dışarıda mı değiştiriyordunuz, kaç lt yağ koyuyorsunuz

castrol edge 5-40 kullanıyorum ama 5-30 olanına geçiş yapıcam bır sonrakı degısımde

bır oncekı yagda castrol edge 5-30 du 20.000 km hıc yag eksıltmedı

su an 9.000 km oldu yag vs degıselı eksıltme yok yagı fıltreyı vs kendım alıp sanayıde ustama veya denk gelen bırısını değiştirtiyorum.

fılteyle vs bırlıkte degısım oldugu ıcın 2.9 lıtre cıvarı bırsey alıyor cubuga bakarak kontrollü eklıyoruz yanı fazlası olmuyor 1.4 fire 77 bg motor

size şaka gibi gelecek ama litresini 10 tl ye bı avmde denk gelmişti stok yaptım onları kullanıyorum

i s
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Beyaz

Anladim. Kullandiginiz yagi merak ettim. Lpg takali 5bin km oldu. Castrol edge 5/40 koymustum. 5bin kmde 1 cay bardagi kadar eksiltme yapmis. Bir dahaki sefer mobil 1 esp 0/40 koymayi dusunuyorum.

2009 GP 1.4 Fire Fun
    yarı sentetik 10w/40 kullandım hep. lpg'li araçlar için uygun.
    5/30 falan 10bin bakıma sürekli giren araçlar için gereksiz, premium araçlara koyuluyor o yağ, onlar da 20-30 bin uzun yol yaptıkları için idare ediyor. tabi o kadar km sonra çok kararıyor yağ.
    hani dediğinizin aksine bir şey demek de istemiyorum, çünkü puntoya yeniyim, puntodaki yağ durumundan haberdar değilim. söylediklerimin tamamı önceki aracımdan deneyimlerim.

edit: 1 sefer mobil'in 10w40 yağını da kullanmıştım. castrol'e göre epey sesli çalışmıştı sistem. daha tok geliyordu ses, zevk meselesi ama ben tekrar castrole dönmüştüm.
    Konu mrbleeeed tarafından (18/01/2015 Saat 20:39 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı mrbleeeed Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fiziki bir çubuk bulunmadığı için yağ ölçen sensörlerine güveniyordum. sonuçta depodaki benzini de göremiyoruz ama ibreye güveniyoruz. 10 bin km sonra yağ boşaltılırken koyduğum renkte aktığı için sistemin sorunsuzluğu da var bu özgüvende. araç 1.16i idi.
    Yakıt ibresinin güvenilirliği ortada. Bir yakıt aldığınız yerdeki lt ile sonraki birbirini tutmaz illa oynamalar oluyor. Eğerki derseniz ben 11.6i ile her noktada hesapladığım yakıtı lt sine kadar aynı alıyordum diye bir şey diyemeyeceğim. Bununla beraber isterseniz google a yağ eksiltme diye yazıp çıkan sonuçları inceleyin. Nerdeyse her marka model aracın yağ eksilttiği yazıyor ama bu eksiltme kiminde 10bin km de 0,2 lt olurken aynı araçta kiminde 1 ltden fazla oluyor. Siz araç bakımlarınızı dışarıda ustalara yaptırıyorsunuz, ben ise aracımla kendim ilgileniyorum. Baskı, triger, amortisör vs gibi ağır işçilik ve malzeme, zaman gerektiren işler dışında pek ustaya gitmem. Bundan önceki aracım lpg li fire idi. Her yağ değişiminde, yağda bir miktar kararma oluyordu. Neticede araç her ne kadar lpg li de olsa ilk çalışmalar hep benzinle ve ben ş.içi çok kontak yapan biriyim. Eğer bmw nizi sadece uzun yolda, gideceğiniz yere kadar hiç kontak aç kapa yapmadan gidip geliyorsanız dediğiniz gibi koyduğunuz yağ sarı bir şekilde çıkabilir(ama renginde bir miktar koyuluk illa olur bence). Ama benim gibi 500 mt de 5 kere kontak yapar her seferinde sisteme benzin verirseniz aracınız ne olursa olsun kaliteli yağda kararma olur. Bu benim şahsi görüşümdür.Neticede her marka model araca binip üzerinde denemeler yapamıyoruz. Ama araştırmalarıma göre bende oluşan fikir: Her araç yağ eksiltir fakat bu eksiltme; aracın yaşı, kmsi, kullanım şekli ve kullanılan yağa göre değişmekte olduğudur.

2009 GP 1.4 Fire Fun
    Alıntı mrbleeeed Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    lpg'de kullanılan sistem benzindeki gibi pislenmiyor, malum yağdaki siyahlık benzinin kurumu sebebiyle oluşuyor diye biliyorum ben.
    motorun içi pislenmiyorsa neden kirlensin ki yağ
    son olarak sorun mu değil mi tabi duymak isterim düşünceleri, ama sorun olsa sanırım kullandığım 3 sene 40-50 bin km'de olurdu bir sorun.
    Araç lpgli de olsa yukarıda da belirttiğim gibi ilk çalışmalar hep benzinle olduğundan illaki yağın renginde değişiklik olur.
    Bu da dh da bizim konuştuğumuz gibi yağ yakma ile ilgili açılmış bir konu.

MOTOR YAĞIYLA İLGİLİ ŞEHİR EFSANELERİ VE GERÇEKLER - SHELL TÜRKİYE
    linkin içeriği:
    MOTOR YAĞIYLA İLGİLİ ŞEHİR EFSANELERİ VE GERÇEKLER
    06/06/2011

Araçların en önemli besin kaynaklarından motor yağları hakkında, sürücülerin kafasını gereksiz yere karıştıran birçok şehir efsanesi bulunuyor. Bunlardan en çarpıcı ve yaygın olan dört yanlış bilgiyi ve asıl gerçekleri, üstün Shell Helix’i geliştiren bilim insanları arasında yer alan Mark Southby açıkladı.
    en popüler 4 yanlış bilgi ve sürücülerin asıl bilmesi gereken gerçekler:

1 Yanlış: “Motorunuzda bugüne kadar hep mineral yağ kullandıysanız sentetik yağ kullanamazsınız.”

1 Doğru: “Sürücülerin bir kısmı, daha önce kullanmadıkları için sentetik yağ denemeye çekinirler. Arabanızın kullanma kılavuzundaki viskozite gereksinimlerini ve şartını karşıladığı sürece mineral yağ veya sentetik yağ kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur.”

2 Yanlış: “Mineral yağ doğaldır, bu nedenle sentetik yağlara göre arabam için daha iyidir.”

2 Doğru: “Çok yaygın olan bu inanışın aksine, sentetik yağ, arabanın motoru için, mineral bazlı yağlara göre daha iyi sonuç verir. Mineral yağlar, topraktan çıkartılan doğal rafine petrolden yapılıyor. Sentetik yağ ise uzman bilim insanları tarafından kimyasal olarak değiştirilerek mineral yağa göre çok daha geniş bir sıcaklık aralığında motoru koruyor.”

3 Yanlış: “Rengi siyaha dönen motor yağı iyi değildir.”

3 Doğru: “Tam tersine, siyah renge dönmeyen yağ, yağın iş görmediğine dair bir işarettir. Yağdaki katkı maddesi, kir ve tortunun çıkarılmasına ve süspansiyonda zarar vermeden tutulmasına yardımcı olur. Motor bu şekilde temiz kalır. Daha sağlıklı bir motor için, kirin motor yerine yağ değiştirildiğinde boşaltılabilen yağ içinde bulunması daha iyidir.

4 Yanlış: “Kısa seyahatler motorum için daha iyidir.”

4 Doğru: “Sık sık kısa seyahat yapan sürücüler, arabalarının yaşı ne olursa olsun motora zarar verebilirler. Motorlar, kısa mesafelerde optimum çalışma sıcaklıklarına ulaşmazlar ve böylece tortu oluşumu daha mümkün hale gelir. Bu durumda en iyi motor korumasını elde etmek için sürücülerin bir sonraki motor yağı seviyesine geçmeleri daha iyidir.”

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

... tarayıcının azizliği. üstteki mesajı 2 defa yazmışım

caner adanır
    marineros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok

İtalyan markaların aslında tek bir yağı var,Selenia.Fransızlar mobil i,Almanlar ise genelde kendi fabrika üretimleri haricinde Shell marka yağı tavsiye ediyorlar.

Mehmet Merih ÖDEMİŞ
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok

Araci aldiktan sonra ilk bakimda mobil 1 3000 5/40, daha sonrakinde ise castrol edge 5/40 kullandim ve castrolu hala kullaniyorum. Bir sonraki tercihim kesinlikle mobil1 olacak.

2009 GP 1.4 Fire Fun

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

castrol edge 5-40 kullanıyorum ama 5-30 olanına geçiş yapıcam bır sonrakı degısımde

bır oncekı yagda castrol edge 5-30 du 20.000 km hıc yag eksıltmedı

su an 9.000 km oldu yag vs degıselı eksıltme yok yagı fıltreyı vs kendım alıp sanayıde ustama veya denk gelen bırısını değiştirtiyorum.

fılteyle vs bırlıkte degısım oldugu ıcın 2.9 lıtre cıvarı bırsey alıyor cubuga bakarak kontrollü eklıyoruz yanı fazlası olmuyor 1.4 fire 77 bg motor

size şaka gibi gelecek ama litresini 10 tl ye bı avmde denk gelmişti stok yaptım onları kullanıyorum
    Fire aracımda ben de 5 40 edge kullanırdım. Motor sesi olarak sesi oldukça azaltmış ve rahat bir çalışma sağlamıştı. Ama 5 30 ince gelir bence 5 40 la devam edin. Bununla beraber araçlarımız, filtreyle birlikte 2.7 lt yağ alıyor. Eğer ki siz aracı her daim sakin, sıkıştırmadan kullanıyorsanız sizdeki azalma zaten gözle gözükmeyecek şekildedir. Yağ çubuğunun alt noktasından üst noktasına kadar yaklaşık 1 lt yağ alıyor(Ölçerek koymadık gözle takip sonucu vardığım kanı). Benzinli ve lpgli olmak üzere fire puntoda benim gözlemlediğim: Benzinlide 13000km de 1lt den biraz fazla 1.2 lt gibi bir yağ ilavesi,
    Lpgeli de her 10 bin km de : Yağ değişimden itibaren kendi aracıma 2.7 2.6 lt yağ koyduktan sonra kalan yağı ara sıra yaptığım kontrollerde kalan 1 1.5 lt yağı ilave eder hatta bitsin diye dibinde kalmış 100 200 ml yağı da öylesine koyduğum olurdu. Yani lpg de yaklaşık 10 bin kmde 1 lt yağ ilavesi yapardım.

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Araci aldiktan sonra ilk bakimda mobil 1 3000 5/40, daha sonrakinde ise castrol edge 5/40 kullandim ve castrolu hala kullaniyorum. Bir sonraki tercihim kesinlikle mobil1 olacak.

2009 GP 1.4 Fire Fun
    farklar ne sizin için???

caner adanır
    marineros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok

Hazır konu yağlamadan açılmışken ben de birşeyler yazayım yağcı değilim bu arada.
    Eklentide görülen şey bir pistondur.pistonu hemen hemen hepimiz duymuşuzdur.bakın en altındaki yağ segmanıdır.silindirler üzerinde ince bir yağ filmi bırakır.dolayısıyla yanma anında bu filmin bir kısmı yanarak egsoz gazıyla atmosfere atılır.aşınan segman-silindir durumlarından yağ filmi daha çok olacak ve daha çok yağ yanacaktır.daha başka sebepleri de var yağ yakmanın ama uzatmak istemiyorum.
    Bir ikincisi yağın rengi yağın rengi,ömrünün sonunda aynı renkte veya rengine yakınsa o motorda bir sıkıntı var demektir.özellikle dizel araçlarda.
    Yağın rengi çalıştıkça kararır,dizellerde belli bir km den sonra yağ çubuğunu çekip kokladığınızda mazot kokusu gelmeye başlar ki bu da yağınıza karışan mazotun zamanla onu incelttiğini göstermektedir,yağ seviyesi yağ çubuğunun her zaman max çizgisinde olmalıdır,yağ koyarken api cl değerlerine bakıp da koyun sonra üzülmeyin(bu değerler o motorun şart koştuğu değerlerdir)
    Benim affınıza sığınarak vereceğim tavsiyeler bunlardır.
    Teşekkür ederim.
    Konu marineros tarafından (18/01/2015 Saat 22:28 ) değiştirilmiştir.

EVO fire 1.4 8V LPG
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

bu arada ben genelde uzun yol temde 120-130 cıvarı yanı 4000 devırde kullanıyorum motor yagına gelınce benım tavsıyem olayın akademık boyutuna kadar bılgısı olan bırısı olarak kullanabıldıgınız kadar vıskozitesı dusuk ve tam sentetık olanını kullanın dıyorum zaten forumdakıler sureklı yagını suyunu kontrol edenler onun harıcınde herkesın tercıhıdır farklısınıda kullanabılırsınız

Ali Gökce
    agokce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yağmur Gri
    Edilen teşekkür: 2

Standart Ce: Fire Motor için LPG Sistemleri Genel Başlığı

lpg düşünüyorum.forumdan birkaç arkadaşa da danışmıştım hala karar veremedim. en çok düşündüren performansta sorun yaşarmıyım. en son değerler 407km 120TL yaktım. 275km uzun yol. 132km şehir içi. ortalama 0,295

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı agokce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    lpg düşünüyorum.forumdan birkaç arkadaşa da danışmıştım hala karar veremedim. en çok düşündüren performansta sorun yaşarmıyım. en son değerler 407km 120TL yaktım. 275km uzun yol. 132km şehir içi. ortalama 0,295
    Bende aylardır düşünüyorum forumda çok araştırdım bu meseleyi ama net bir karar veremedim. Araca sonradan eklenen her sistemin beraberinde birtakım sıkıntılar getirdiği düşüncesi önümdeki en büyük engel.

EVO fire 1.4 8V LPG
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende aylardır düşünüyorum forumda çok araştırdım bu meseleyi ama net bir karar veremedim. Araca sonradan eklenen her sistemin beraberinde birtakım sıkıntılar getirdiği düşüncesi önümdeki en büyük engel.
    sureklı kısa mesafe ve sehır ıcı kullanıyorsanız gerek yok

uzun vadede fazla bı karınız olmaz

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

sureklı kısa mesafe ve sehır ıcı kullanıyorsanız gerek yok

uzun vadede fazla bı karınız olmaz
    Ev ile iş yerinin arası 5 km. Yılda bir defa memlekete gidiyorum toplam 3.000 km falan yapıyorum. Bir de arasıra istanbul-Edirne. Yıllık toplam 12.000 km olur en fazla.

Ali Gökce
    agokce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yağmur Gri
    Edilen teşekkür: 2

aracı alalı 2 ay oldu. lpg düşünüyordum. dün konya akgünlerde atiker microfast obd2 taktırma konusunda anlaştık.yarın takılacak.umarım lpgnin keyfini çıkarabilirim