Alıntı ethemyigit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
castrol edge 5-40 kullanıyorum ama 5-30 olanına geçiş yapıcam bır sonrakı degısımde

bır oncekı yagda castrol edge 5-30 du 20.000 km hıc yag eksıltmedı

su an 9.000 km oldu yag vs degıselı eksıltme yok yagı fıltreyı vs kendım alıp sanayıde ustama veya denk gelen bırısını değiştirtiyorum.

fılteyle vs bırlıkte degısım oldugu ıcın 2.9 lıtre cıvarı bırsey alıyor cubuga bakarak kontrollü eklıyoruz yanı fazlası olmuyor 1.4 fire 77 bg motor

size şaka gibi gelecek ama litresini 10 tl ye bı avmde denk gelmişti stok yaptım onları kullanıyorum
Fire aracımda ben de 5 40 edge kullanırdım. Motor sesi olarak sesi oldukça azaltmış ve rahat bir çalışma sağlamıştı. Ama 5 30 ince gelir bence 5 40 la devam edin. Bununla beraber araçlarımız, filtreyle birlikte 2.7 lt yağ alıyor. Eğer ki siz aracı her daim sakin, sıkıştırmadan kullanıyorsanız sizdeki azalma zaten gözle gözükmeyecek şekildedir. Yağ çubuğunun alt noktasından üst noktasına kadar yaklaşık 1 lt yağ alıyor(Ölçerek koymadık gözle takip sonucu vardığım kanı). Benzinli ve lpgli olmak üzere fire puntoda benim gözlemlediğim: Benzinlide 13000km de 1lt den biraz fazla 1.2 lt gibi bir yağ ilavesi,
Lpgeli de her 10 bin km de : Yağ değişimden itibaren kendi aracıma 2.7 2.6 lt yağ koyduktan sonra kalan yağı ara sıra yaptığım kontrollerde kalan 1 1.5 lt yağı ilave eder hatta bitsin diye dibinde kalmış 100 200 ml yağı da öylesine koyduğum olurdu. Yani lpg de yaklaşık 10 bin kmde 1 lt yağ ilavesi yapardım.