14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Bluetooth ile şarkı dinleme

Mustafa Uçar
    mucar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 64

Standart Bluetooth ile şarkı dinleme

Merhaba,

Bildiğiniz gibi çeşitli modüllerle aux üzerinden bluetooth ile şarkı dinleyebiliyoruz. Ben de direksiyondaki düğmelerle şarkı değiştirilebilen versiyonu üzerinde çalışıyordum. Karantina zamanlarında paylaşmaya karar verdim.

Yapmak isteyen olursa nasıl yapılacağını Türkçe de anlatacağım.

Bu arada hiç kablo kesmeden, sadece radyoyu ve arkasındaki kabloları sökerek yapmak mümkün. Maliyeti yaklaşık 100 lira. Sadece 2 problemi var, birincisi gerekli malzemelerden biri Türkiye'de satılmıyor, Çin'den almak gerekiyor. İkincisi mikrokontrolcü (ESP32) programlamak gerekiyor. Kodları paylaşacağım ama daha önce yapmadıysanız zor olabilir. Ses kalitesi daha düşük olan ama programlaması daha kolay olan bir versiyonunu da Arduino ile yaptım. Onun bütün malzemeleri Türkiye'de bulunuyor.

Teorik olarak şarkı bilgilerini radyo ekranında ve yol bilgisayarında göstermek mümkün, vakit bulabilirsem onu da yapacağım.

2. Bu mesajı için 3 kişi mucar'ye teşekkür etti:

Kamil Soylu
    redstreak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Standart Cevap: Bluetooth ile şarkı dinleme

Elinize sağlık. Nasıl yaptığınızı anlatırsanız denemek isterim.

Cumhur Kaya KURTOĞLU
    cmhrky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 31

Arduino, Mcp2515 modül ve ülkemizde olmayan bluetooth modülle ben de uğraşayım diyordum ama mevcut durumlardan başka bahara kalmıştı. Siz yapmışsınız bile. Elinize sağlık. Çalışmanızı paylaşabilirseniz sevinirim.

Mustafa Uçar
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri

Alıntı cmhrky Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arduino, Mcp2515 modül ve ülkemizde olmayan bluetooth modülle ben de uğraşayım diyordum ama mevcut durumlardan başka bahara kalmıştı. Siz yapmışsınız bile. Elinize sağlık. Çalışmanızı paylaşabilirseniz sevinirim.
    Türkiye'deki malzemelerle yapmanın 2 yolunu denedim. Birincisi, Arduino, MCP2515 ve şu modülü kullanarak: https://www.direnc.net/bluetooth-ses-modulu . Modülün asıl adı BK8000L ve datasheet'inde sağ ve sol çıkışlarının negatiflerinin ortak olmadığı, ortak kullanılırsa ses kalitesinin düşük olacağı yazıyor ve aynen öyle oluyor. Bununla denemek isteyen olursa serial üzerinden komut (şarkı değiştir vb) gönderilebileceği yazıyor fakat firmware update yapmadan o da mümkün değil. Arduino ile pinlerini low'a çekerek şarkı değiştirebiliyorsunuz.

İkinci yöntem de en ucuz bluetooth ses modülünü alıp ayrıca bir ESP32'yi bluetooth klavye olarak göstermek ve klavye ile şarkı değiştirme düğmelerine basmış gibi göstermek. Bu yöntem çalışıyor ama benim pek hoşuma gitmedi.

Videoda çalışan kartta ise ESP32, PCM5102 (Türkiye'de olmayan tek parça) ve SN65HVD230 ile güç devresi var. Nasıl yapıldığını anlatmak kısa sürer diye düşünmüştüm ama biraz vakit alacak gibi görünüyor. Bu hafta evdeyim, bir aksilik çıkmazsa tüm detaylarıyla paylaşacağım.

Cumhur Kaya KURTOĞLU
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

KCX_BT002_v1.6 kullanmayı düşünüyordum. En pahalısı buydu parçaların ama üzerindeki JL başlayan diye okuduğum chip ses ve çekim kalitesi olarak oldukça iyi. Başka benzerini evde kullanmıştım.

Kablo kesmeden yaptım demişsiniz. Sanırım teyp için soket de temin ettiniz.

Kafamda mcp2515 kullanacaksam projeme far sensörü felan eklerim diyordum ama yapamadım.

Cumhur Kaya KURTOĞLU
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Hatta bahsettiğim modülde Blue&Me olmayan araçlar için mikrofon eklenirse telefon görüşme desteği de vardı. Artık başka bahara kaldı gibi.

Mustafa Uçar
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri

0. Önbilgi
    Arabada bulunan pek çok modül CAN hattını kullanarak mesaj üretiyor. Örneğin body computer geri vitese takıldığı bilgisini üretiyor, bu bilgiyi alan park sensörü hangi yönde ne kadar uzaklıkta cisim olduğu bilgisini yayınlamaya başlıyor, gösterge paneli de bu bilgiye göre kesik kesik veya sürekli öterek bizi bilgilendiriyor. Benzer şekilde hız bilgisi CAN üzerinden yayınlanıyor, hız arttıkça radyo da sesi arttırıyor. Ben de radyoya giren CAN kablolarından paralel bağlantı çektim ve mesajları dinleyerek; radyo AUX modundaysa ve Blue&Me menüsünde gezilmiyorsa, direksiyondan aşağı / yukarı ok tuşlarına basıldığında bağlı olan telefona önceki / sonraki şarkıya geçme mesajı gönderdim. Kullandığım ESP32 modülü hem CAN mesajlarını dinliyor hem de bluetooth alıcı olarak çalışıp PCM5102'yi kullanarak sesi arabaya aktarıyor.

0.1 CAN mesajları
    2012 model Punto'larda direksiyondaki düğmeler CAN hattında şu şekilde yayınlanıyor:
    ID: 0x6354000
    Geri düğmesi: 0. bayta 0x10 değeri ekleniyor
    İleri düğmesi: 0. bayta 0x08 değeri ekleniyor

Radyo AUX modunda ise 0xa114005 ID'li mesajın 4. baytı 8 oluyor, AUX modda değilse 0 oluyor.
    Blue&Me menüsünde geziliyor veya konuşma yapılıyorsa 0x6314021 ID'li mesajın 6. baytı 196 oluyor, diğer durumlarda 192 oluyor.

1. Kablolama

1.1 İlk olarak radyoyu sökmemiz gerekiyor. Ben şiş, kablo vs. ile beceremediğim için sökme aparatından aldım, tavsiye ederim. İnternetten nasıl söküleceğini öğrenebilirsiniz.
    -radyo-sokme.jpg

1.2 Radyonun arkasındaki VCC (+12V), GND, Trigger, CAN H ve CAN L pinlerinden paralel bağlantı çekmemiz gerekiyor. Bu pinleri şu resimde işaretledim:
    -01_fromradio.png

Trigger pini kontak veya radyo açıldığında +12V veriyor fakat devrenin çektiği akım bu pine fazla geliyor. Bu nedenle devreyi direkt bununla beslemeyip güç devresine tetikleme pini olarak bağladım. Start & Stop devreye girdiğinde çakmaklığa gelen elektrik kesildiği için ordan da çekmedim.

1.3 İşaretli kabloları sıyırıp araya kablo atabilirsiniz. Kablolara zarar vermek istemiyorsanız "erkek iso soket" ve "dişi iso soket" diye arama yaparak şu soketlerden satın alarak yapabilirsiniz:
    -iso-disi.jpg
    -iso-erkek.jpg

CAN H ve CAN L'den çekilen kabloların en alttaki fotoğrafta görüldüğü gibi birbirine sarılı (twisted) olması gerekiyor.

2. Devre
    2.1 Kontak veya radyo açıkken 12V'tan 3.3V güç sağlayan devre için şu malzemelere ihtiyacımız var:
    - LM2576 - 3.3V (regülatör)
    - BC547 NPN transistör (LM2576'nın on/off pini için)
    - 100uH bobin
    - 100uF kapasitör (25V olursa iyi olur)
    - 1000uF kapasitör
    - 1N5822 Schottky diyot
    - 1K direnç
    - 10K direnç

Bu malzemelerle şu devreyi kurarak radyonun arkasından çektiğimiz VCC, Trigger ve GND pinlerinden +3.3V üretip bir sonraki devreyi besleyeceğiz:

-power.png

2.2: Asıl devre
    - ESP32 Modülü:

-esp32.png

- PCM5102A Modülü (Türkiye'de bulunmuyor):
    -pcm5102a.jpg

- SN65HVD230 (3.3V ile çalışabilen CAN arayüz entegresi)

Bu malzemelerle şu devreyi kurmamız gerekiyor:

-schematic.png

(Radyonun arkasından çektiğimiz CAN H, CAN L kablolarını ve bir önceki devrede ürettiğimiz +3.3V'u bu devreye bağlıyoruz)

2 devrenin birden kurulmuş hali (pek güzel olmadı):
    (Sol taraf = güç devresi)

-20200405_124915.jpg
    -20200405_124945.jpg

3. ESP32 Programlama
    Son olarak https://github.com/mucar89/can-bluetooth-player linkindeki projeyi ESP32 modülüne atmamız gerekiyor. Maalesef bu çok kolay değil, nasıl yapılacağıyla ilgili bir doküman bulmaya veya hazırlamaya çalışacağım.

Projedeki constants.h dosyasını değiştirerek hazırladığınız cihazın bluetooth ismini; PCM5102'yi ve SN65HVD230'u bağlamak için kullanacağınız pinleri değiştirebilirsiniz.

Devreyi bağladığınızda cep telefonunuzda "Punto" isimli bir bluetooth cihaz göreceksiniz. PCM5102 üzerindeki ses çıkışını arabanın AUX girişine bağlayarak müzik dinleyebilir ve direksiyondaki düğmelerle şarkı değiştirebilirsiniz.
    <strong><i>Eklenmiş küçük resimler</i></strong><br/><br/> Eklenmiş küçük resimler

-iso-disi.jpg   -iso-erkek.jpg   -radyo-sokme.jpg   -power.png   -schematic.png   -esp32.png   -pcm5102a.jpg   -20200405_124915.jpg   -20200405_124945.jpg   -01_fromradio.png  

Konu mucar tarafından (05/04/2020 Saat 13:49 ) değiştirilmiştir.

9. Bu mesajı için 3 kişi mucar'ye teşekkür etti:

Mustafa Uçar
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri

KCX_BT002_v1.6 kullanmayı düşünüyordum. En pahalısı buydu parçaların ama üzerindeki JL başlayan diye okuduğum chip ses ve çekim kalitesi olarak oldukça iyi. Başka benzerini evde kullanmıştım.
    Ben de XS3868 ile yapmayı düşünüyorum. Bunu ESP32'yle yaptığım için daha önce uğraşmamış olanların yapması zor. XS3868'i Arduino'ya bağlarsam herkes yapabilir.

Kablo kesmeden yaptım demişsiniz. Sanırım teyp için soket de temin ettiniz.
    Evet, Ankara Ulus'ta meşhur bir soketçi var, ondan aldım soketleri.

Kafamda mcp2515 kullanacaksam projeme far sensörü felan eklerim diyordum ama yapamadım.
    Far sensörü benim de aklımda ama onun soketi radyo soketi kadar kolay müdahele edilebilir görünmüyor. Kablo kesmek istemediğim için bulaşmadım henüz.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cumhur Kaya KURTOĞLU
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Standart Re: Cevap: Bluetooth ile şarkı dinleme

Tekrar elinize sağlık. Bu tip projeleri kimse paylaşmak istemez. Size kendi adıma ne kadar teşekkür etsem az. Her şeyiyle paylaştığınız için tekrar teşekkürler.

Alıntı mucar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Far sensörü benim de aklımda ama onun soketi radyo soketi kadar kolay müdahele edilebilir görünmüyor. Kablo kesmek istemediğim için bulaşmadım henüz.
    Obd soketinin oradan bir çalışma yapmayı düşündüm iki can hattına kolay bağlanırım diye ama her türlü aux bağlantısı için uzun bir kablo gidecek ve bağlantılar için soketler lazım. Kafamda usb aux soketine erkek/dişi pin headerlar ile ara bağlantı yapmak vardı. Belki ulusdaki dediğiniz soketcide bulunur gerekli soketler ya da çıkmacılardan temin edilebilir.
    Konu cmhrky tarafından (05/04/2020 Saat 14:31 ) değiştirilmiştir.

Mustafa Uçar
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri

Standart Cevap: Re: Cevap: Bluetooth ile şarkı dinleme

Kullandığım öyle open source projeler var ki onların yanında böyle basit bir projeyi gizli tutmak çok çocukça geliyor

Radyonun haricindeki soketler arabaya özel sanırım, onun için çıkmacılardan başka bir yerde bulmak zor. Ama kablo uçları bulunuyor, o da yetebilir. eLEARN'ün çok faydası oluyor böyle projelerde, bakmadıysanız mutlaka bakın.

Son olarak bu projede rahatsız eden bir şey daha var, o da sesin aux soketinden bağlanmış olması. Aux soketini iptal edip direkt radyoya bağlayabilirim ama onu da istemiyorum. Audio multiplexer yapmayı becerebilirsem bu problem de çözülecek, yapamadım henüz.

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cumhur Kaya KURTOĞLU
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Özellikle can mesajlarını yorumlamak ve bunları paylaşmak istememek. Esas demek istediğim buydu. Ben proje yapabilirsem bulduğum tüm mesajları paylaşacağım Gerçi şu an daha fazla kaynak var.

Evet ama eski elearn 2012 model için çoğu şeyde işe yaramıyor. Bir yere kadar iş görüyor.

Blue&me ileride bozulur zaten. Biz de direk teybe bağlarız.

Mustafa Uçar
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri

Arkadaşlar buna dinlenen şarkının bilgilerini radyo ekranında göstermeyi de ekledim, umarım bir gün herkesin yapabileceği şekilde paylaşabilirim Sesli komut, USB'den şarkı dinleme vs. hiçbir özelliği bozmadan, tek kablo kesmeden bluetooth ile şarkı dinleyip bilgileri ekranda gösterebiliyorum artık. Ama inanın çok zor.

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cumhur Kaya KURTOĞLU
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Sanırım aux üzerinden bağlantıyı da kaldırdınız. Elinize sağlık.

Mustafa Uçar
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri

Sanırım aux üzerinden bağlantıyı da kaldırdınız. Elinize sağlık.
    Aynen öyle

Tam olarak şöyle yaptım;
    Blue & Me modülünün USB'den şarkı çalarken oluşturduğu CAN mesajlarını çözdüm.
    Yeni bir modül yaptım. Blue & Me'ye gelen soketi bu modüle bağladım, yani Blue & Me'nin arabayla bağlantısını kestim. Blue & Me'yi de bu modüle bağladım.
    Şarkı çalmıyorken CAN'den gelen mesajları Blue & Me'ye, Blue & Me'den gelen mesajları CAN hattına direkt aktardım.
    Cep telefonu bağlanıp şarkı çalmaya başladığında Blue & Me'den gelen mesajları değiştirdim, sanki USB'den şarkı çalıyormuş gibi mesajlar gönderdim. Blue & Me ile radyo arasındaki ses bağlantısını da CD4051 ile kesip benim modülün ses çıkışına bağladım.

Yani cep telefonundan şarkı çalmıyorken her şey eskisi gibi çalışıyor, şarkı çalmaya başlayınca benim modül Blue & Me USB'den şarkı çalıyormuş gibi davranmaya başlıyor.

Nasıl yapıldığını şu sebeplerden paylaşamıyorum:
    1) Türkiye'de satılmayan bir modül kullanıyorum. Tamamen Türkiye'de bulunabilen malzemelerle yapılabilecek bir şey yapmak istiyorum.
    2) Kod atma kısmı çok zor. Arduino tabanlı bir şey yapıp bu aşamayı kolaylaştırmak istiyorum.
    3) CAN mesajlarını SD karta kaydetme, CAN mesajlarını Bluetooth ile yayınlama gibi bu iş için gereksiz olan özellikler var. Bunların olmadığı bir versiyon geliştirmek istiyorum.
    4) Vakit bulamıyorum

Ama kim yapmak isterse elimden geldiğince yardımcı olurum.