Sayfa 13/15 İlkİlk ... 9101112131415 SonSon
285 sonuçtan 241 ile 260 arası

Konu: 1.4 fire'ı kötüleyenler

Kadir UZAN
    cluppunto65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Van
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    45 PU 610
    Edilen teşekkür: 30

çOK HAKLISIN kardeşim gerçekten 1.4 77hp g.p. lar çok küçümseniyor bende kullanıyorum çokta memnunum evet çok basınca biraz ses yapıyor. ama 170 i bile bu haliyle çok rahat görüyor. ben gidşinden memnun değildim performans için bi kaç parça deiştirdim...Kardeşim boşver Sen dert etme yaa bunları

İbrahim Öğretmen yanında Albea Sole Prem.Plus
    Moderatör ibrahim06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 1131

Geçen hafta 3 gün boyunca günde 1 kez Adapazarı-Düzce arası gidip geldim. Eşimin istifa işlemleri için mesai saatlerine yetişmem gerektiğinden mecburen bastım. İster inanın ister inanmayın 180-200 arası gittim geldim. Gerçi albeanın şanzımanı puntoya göre farklıymış ama sonuçta 1.4 motor.
    Konu ibrahim06 tarafından (13/02/2013 Saat 10:39 ) değiştirilmiştir.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kubilay REİS
    KASIRGAAA biancoangelo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 472

Teknik Konu

Alıntı ibrahim06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçen hafta 3 gün boyunca günde 1 kez Adapazarı-Düzce arası gidip geldim. Eşimin istifa işlemleri için mesai saatlerine yetişmem gerektiğinden mecburen bastım. İster inanın ister inanmayın 180-200 arası gittim geldim. Gerçi albeanın şanzımanı puntoya göre farklıymış ama sonuçta 1.4 motor.
    Albeanın şanzımanı nasılmış hocam dahamı gelişmiş ?????
    Her ŞERDE bi HAYIR vardır...

Motor ömrü diye birşey yoktur! Kullanıcının motora tanıdığı yaşam hakkı vardır!

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

"5 vites dişlisi/Son dişli" oranı bizimkinden daha küçük
    Yani bu sayede daha fazla hız yapabiliyor.

**Yani biz 3000rpm'de 94kmh giderken albelar 105km gibi bir hıza ulaşıyor.
    Yani motorun çıkacağı maks devirde o daha hızlı gidebiliyor.

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖZER -
    PUNTO2008 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 GLY 99
    Edilen teşekkür: 33

Konuyu, tüm yorumları başından sonuna kadar bir dizi, fotoroman, film tadında okudum, heyecanlı, zaman zaman da gerilimli mesajların doruğa çıktığı bir forum olmuş. Düşündüm de neden bu kadar gerginlik, herkes bütçesine göre almış biniyor, kullanıyor, takılmayın, keyfinize bakın, fire miş, mjetmiş falan, herkesin arabası ve motoru kendine güzel değil mi? Yeni sıfır alanlara, 2. el ilk kez arabası olanlara, ve hatta ilk kez araba deneyimini gp ile yaşayacak tüm dostlara, forumdaşlara selam olsun, hayırlar getirsin arabalarımız. Bütçenize göre verin benzini, mazotu kullanın, işinizi görün, bakımlarını yaptırın, sevin, ilgi gösterin, bakın keyfinize, ALLAH nazarlardan saklasın, kazasız, belasız, cezasız sürüşler olsun yaw.

GP FİRE ACTİVE 1.4 8 V 77 BG-2008/EGZOTİK KIRMIZI

8. Bu mesajı için 4 kişi PUNTO2008'ye teşekkür etti:

Kubilay REİS
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Teknik Konu

Alıntı celenlee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "5 vites dişlisi/Son dişli" oranı bizimkinden daha küçük
    Yani bu sayede daha fazla hız yapabiliyor.

**Yani biz 3000rpm'de 94kmh giderken albelar 105km gibi bir hıza ulaşıyor.
    Yani motorun çıkacağı maks devirde o daha hızlı gidebiliyor.
    Bu söylediğinizin kusura bakmayın sadece şehir efsanesi olduğu teknik tabloda açıkça görünüyor...

kerem *
    krm1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1665

Standart 1.4 fire'ı kötüleyenler

Alıntı biancoangelo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu söylediğinizin kusura bakmayın sadece şehir efsanesi olduğu teknik tabloda açıkça görünüyor...
    Bu tabloda şanzıman oranlarını göremedim.

Sent from my iPhone 5 using

senza cuore saremmo solo macchine

Owning an Alfa Romeo? is like having a supermodel as a girlfriend. Yes, she is a bit stupid. Yes, she is expensive but it! She is so damn HOT!

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kubilay REİS
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı krm1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu tabloda şanzıman oranlarını göremedim.

azami sürat ne ifade ediyor.... Şanzıman dişli oranı kaynaklı son süratten bahsediyoruz....

kerem *
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

azami sürat ne ifade ediyor.... Şanzıman dişli oranı kaynaklı son süratten bahsediyoruz....
    Nasılki fabrika verisi yakıt tüketim değerleriyle bizim tüketim değerlerimiz farklıysa azami hızda da aynı olay geçerli yolun eğimi, o hıza ulaşma şekli vs...
    Ama şanzıman dişli oranları net rakamlardır. Belirleyici olan onlar. Son sürate takılmayın fabrika verisi 165km/s iken forumda 205 km/s hız yapanlar da vardı ki ben düzlükte 175km/s hızın fazlasını göremedim.

Owning an Alfa Romeo? is like having a supermodel as a girlfriend. Yes, she is a bit stupid. Yes, she is expensive but it! She is so damn HOT!

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kubilay REİS
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Nasılki fabrika verisi yakıt tüketim değerleriyle bizim tüketim değerlerimiz farklıysa azami hızda da aynı olay geçerli yolun eğimi, o hıza ulaşma şekli vs...
    Ama şanzıman dişli oranları net rakamlardır. Belirleyici olan onlar. Son sürate takılmayın fabrika verisi 165km/s iken forumda 205 km/s hız yapanlar da vardı ki ben düzlükte 175km/s hızın fazlasını göremedim.

hafta sonu 195 gördüm
    aracın bakımıyla çok alakalı son hız.... Benim araç Stock vaziyette.... en ufak bişey yok....

kerem *
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

hafta sonu 195 gördüm
    aracın bakımıyla çok alakalı son hız.... Benim araç Stock vaziyette.... en ufak bişey yok....
    Bakım konusuna katılıyorum. Ben de periyodik bakımları aksatmam.en sağlıklısı aynı koşullarda kaç devir çevirdiğine bakmak aslında.Benim 17 inç lastikler şuanda fazla gösteriyor hatta çap değiştiği için.

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kubilay REİS
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Bakım konusuna katılıyorum. Ben de periyodik bakımları aksatmam.en sağlıklısı aynı koşullarda kaç devir çevirdiğine bakmak aslında.Benim 17 inç lastikler şuanda fazla gösteriyor hatta çap değiştiği için.

doğrudur... 17 inç olunca durum değişir..... 15 likle kaç km yapar hesaplamak lazım.... Ayrıca ibrahim abininde sürekli 190-200 km hızla yol aldığını düşünmüyorum. Kafa dayanmaz motor sesine hadi 140- 150 km bi nebze...

M.Furkan Çelenli
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Bu tablolara bakınca ne gördünüz Allah aşkına ??
    Bu anlattıklarımız efsaneden ziyade teknik bilgilerdir.

Bulabiliyorsanız dişi oranlarını bulun ordan daha detaylı durumu ortaya koyayım

Dişli oranalının hızlanmada ve son hızdaki etkilerini de bir çok siteden inceleyebilirsiniz. Bu aşağıdaki linkde herkesin anlayabileceği şekilde ifade edilmiş, bir göz atarsanız ne demek istediğimizi siz de anlarsınız.

ŞANZIMAN DİŞLİ ORANLARI NASIL OKUNMALI?

Yani aynı motora 2 farklı şanzıman takarsanız araçların aynı viteste farklı tepkiler verir, son hızları değişebilir.

ki bu araçlar 5. Viteste 3000 devirde 1.4 Fire
    G.Punto şanzımanıylar: 94KMH yaparken
    Albea şanzımanıyla: 105KMH hıza ulaşır.

Buyrun bunlar da kanıtları(Devir hız ilişkisine bakacaksınız) :

09'1.4 Fire Albea Top Speed 195km/H - YouTube Albea
    175km/h Fiat Grande Punto 1.4 8v - YouTube Punto

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kubilay REİS
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Bu tablolara bakınca ne gördünüz Allah aşkına ??
    Bu anlattıklarımız efsaneden ziyade teknik bilgilerdir.

Bulabiliyorsanız dişi oranlarını bulun ordan daha detaylı durumu ortaya koyayım

Dişli oranalının hızlanmada ve son hızdaki etkilerini de bir çok siteden inceleyebilirsiniz. Bu aşağıdaki linkde herkesin anlayabileceği şekilde ifade edilmiş, bir göz atarsanız ne demek istediğimizi siz de anlarsınız.

ŞANZIMAN DİŞLİ ORANLARI NASIL OKUNMALI?

Yani aynı motora 2 farklı şanzıman takarsanız araçların aynı viteste farklı tepkiler verir, son hızları değişebilir.

ki bu araçlar 5. Viteste 3000 devirde 1.4 Fire
    G.Punto şanzımanıylar: 94KMH yaparken
    Albea şanzımanıyla: 105KMH hıza ulaşır.

Buyrun bunlar da kanıtları(Devir hız ilişkisine bakacaksınız) :

09'1.4 Fire Albea Top Speed 195km/H - YouTube Albea
    175km/h Fiat Grande Punto 1.4 8v - YouTube Punto
    Siz sadece son hızları bana yazarmısınız..... Tabloda okuduğunuz değerleri..... Bırakın şimdi videoyu bende 210 km yapan punto resmi koyarım bu kanıt değil. Teknik veriyi baz alıcaksınız... Hayır bu aracı fiat değilde dişli fabrikasımı yapıyo adam yapmış birleştirmiş. Son hız 162 demiş puntoyada 165 demiş ötesi yok bence...

İki tane video atmışsınız tüm şartlar aynımı siz nerden bileceksiniz ben nerden bilecem. Aynı yağ ayını filtremi takılı sonra araçların km değerleri nedir doğrumudur motorlar hırpalanmışmıdır. Sağırmıdır nerden bileceksiniz. Dişli oranları farklıdır ona zaten itirazım yoktu ki sadece son hızları teknik tabloda sizin dediğinizin tam aksini söylüyo. Umumi bi forum sitesinden falancanın yazdığı değerlere göre araç değerlendirmesi yapmak. İki videoyu karşılaştırıp test etmek hiç doğru değil. Bırakın rüzgarı hız testi yapılan yerin denizden yüksekliği bile aracın son hızına etkilidir. O yüzden bu konuda çok iddialı olmamanızı tavsiye ederim. Bakın yanlış anlamyın itirazım dişli oranına değil son hızaa. Punto albeadan hızlı bi araç... Bi kere ağırlık olarak daha hafif.... İsterseniz fırsat bulduğumda kayın pederin grandesiyle size 195 km yapayım mail verin videosunu atayım....
    Konu biancoangelo tarafından (13/02/2013 Saat 15:33 ) değiştirilmiştir.

M.Furkan Çelenli
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

İki tane video atmışsınız tüm şartlar aynımı siz nerden bileceksiniz ben nerden bilecem.
    Arkadaşım ben ordaki oranlara bakman için koydum onları

Buradan vites oranlarının farklı olduğunu görebiliyoruz.
    Her iki motor birbirinin aynı olduğuna göre ikisi de atıyorum maksimum 6300 devre kadar çıkacaktır.

TEORİK OLARAK:
    6300 devirde
    Albea 225kmh a çıkar. (ki vites oranı küçük olduğu için bu hızı pratikte görmek imkansıza yakındır.)
    Punto 200kmh a çıkar.

AMA: Albeanın 5. vites çapı küçük olduğu için vites uzundur, son hızı bulması için ciddi mesafelere ihtiyaç duyar. Punto ise daha büyük yarıçapı olduğu için, son devrine Albeadan daha hızlı çıkar.

Sonuç 1 şudur:
    Her iki araçla 180kmh hızla seyretmek için:
    Albea:5000rpm
    Punto ise 5700rpm'de seyretmesi gerekir.

Ki bu durumda albe bu hızlarda puntoya göre çok daha uzun süre seyredebilir.

**Sağlıklı iki araç için son sürat işi tamamen yol durumuna bağlıdır.

Sonuç 2:

Aynı sağlık durumundaki iki araç 0'dan kalkışa başlarsa Punto daha erken son süratine ulaşır, devri sabitlenir.(Yani daha atak diyebiliriz.) Ancak o noktada albeanın biraz daha devirlenmeye yeri vardır, yeter ki yol olsun.

Tablolardaki son sürat hiç bir marka, model araç için gerçeği yansıtığını bu güne kadar görmedik, bu noktaya neden ısrarlıca işaret ettiğinizi algılayamıyoruz.
    Konu celenlee tarafından (13/02/2013 Saat 16:32 ) değiştirilmiştir.

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

M.Furkan Çelenli
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Punto albeadan hızlı bi araç... Bi kere ağırlık olarak daha hafif.... İsterseniz fırsat bulduğumda kayın pederin grandesiyle size 195 km yapayım mail verin videosunu atayım....
    *Bu arada Punto 1.4 Fire ile 200 yapan da var, yani birşey paylaşmanıza gerek yok , o hızı yaptığını ve yapabileceğini biliyoruz.

*Ayrıca Albea ile punto neredeyse aynı ağırlıkta (Hatta Albea 20kg daha hafif)

*Son olarak yukarda da bahsettiğim gibi, 1.4 Fire motora sahip olan puntomuz, albeadan daha hızlı demek doğru olmaz ama DAHA ATİK demek kesinlikle doğrdur (yine oranlar yüzünden), çünkü son hız olayında yeterli düzlük olduğu takdirde ne yazık ki albeanın hız kapasitesi daha yüksek bizimkinden, ama kapasitesini her yolda gösteremez (son vitesi uzun olduğu için)
    Konu celenlee tarafından (13/02/2013 Saat 16:42 ) değiştirilmiştir.

25. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kubilay REİS
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Arkadaşım ben ordaki oranlara bakman için koydum onları

Buradan vites oranlarının farklı olduğunu görebiliyoruz.
    Her iki motor birbirinin aynı olduğuna göre ikisi de atıyorum maksimum 6300 devre kadar çıkacaktır.

TEORİK OLARAK:
    6300 devirde
    Albea 225kmh a çıkar. (ki vites oranı küçük olduğu için bu hızı pratikte görmek imkansıza yakındır.)
    Punto 200kmh a çıkar.

AMA: Albeanın 5. vites çapı küçük olduğu için vites uzundur, son hızı bulması için ciddi mesafelere ihtiyaç duyar. Punto ise daha büyük yarıçapı olduğu için, son devrine Albeadan daha hızlı çıkar.

Sonuç 1 şudur:
    Her iki araçla 180kmh hızla seyretmek için:
    Albea:5000rpm
    Punto ise 5700rpm'de seyretmesi gerekir.

Ki bu durumda albe bu hızlarda puntoya göre çok daha uzun süre seyredebilir.

**Sağlıklı iki araç için son sürat işi tamamen yol durumuna bağlıdır.

Sonuç 2:

Aynı sağlık durumundaki iki araç 0'dan kalkışa başlarsa Punto daha erken son süratine ulaşır, devri sabitlenir.(Yani daha atak diyebiliriz.) Ancak o noktada albeanın biraz daha devirlenmeye yeri vardır, yeter ki yol olsun.

Tablolardaki son sürat hiç bir marka, model araç için gerçeği yansıtığını bu güne kadar görmedik, bu noktaya neden ısrarlıca işaret ettiğinizi algılayamıyoruz.
    Tekrar tekrar yazmıcam bi önceki mesajım geçerlidir... Zamanla mesajın tamamını kabul edersiniz eminim hayırlı forumlar....

M.Furkan Çelenli
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Tekrar tekrar yazmıcam bi önceki mesajım geçerlidir... Zamanla mesajın tamamını kabul edersiniz eminim hayırlı forumlar....
    Sizin güvenebileceğiniz, Makine/otomotiv mühendisi bir tanıdığınız,arkadaşınız varsa eğer, şu yazıları okutup değerlendirmesini rica ederseniz şu anlamsız tartışma son bulacak emin olun

28. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kubilay REİS
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Bilgilendirme

Sizin güvenebileceğiniz, Makine/otomotiv mühendisi bir tanıdığınız,arkadaşınız varsa eğer, şu yazıları okutup değerlendirmesini rica ederseniz şu anlamsız tartışma son bulacak emin olun
    Mühendise ne hacet siz cebinizden 10 tane mühendis çıkartırcasına yazınca bi gariban Türk genci olarak cahil kalırız. Tek bildiğimiz teknik tablolara bakmaktır kiiiii onlarıda hangi mühendisler hazırladıysa alıp kafalarına çalmak lazım herhalde...

Saygılar abicim. Fikirlerine saygı duyarım... Hayırlı forumlar....

irfan cuşinsa
    blackhawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 248

tabi punto albea arasında dış tasarım sebebiyle rüzgar katsayı farkıda var. punto biraz daha avantajlı ama yine de doblo şanzumanının binek araçta işi olmamalı.
    2009 Tekno Gri Multijet Dynamic
    2009 Beyaz 1.4 Fire Dynamic
    2009 Gümüş Multijet active
    2011 Siyah Evo 1.4 Fire Dynamic
    2011 Egzotik Evo 1.3 Multijet Dynamic
    2011 Beyaz Evo 1.3 Multijet Dynamic

Sayfa 13/15 İlkİlk ... 9101112131415 SonSon

Yer imleri

Yer imleri