Sayfa 2/2 İlkİlk 12
33 sonuçtan 21 ile 33 arası

Konu: Son yakıt zammını kutlamak için toplanalım !

Doğan Can
    uLTRa GP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 242

ah ah bi düşürseler fiyatlarıda stok yapsak zam gelen kadar
    Sen gti ını itekle biz gazlarız T-JET le

Engin Tan
    engincantan33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    33 BAN 65
    Edilen teşekkür: 155

Alıntı ZAK1980 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    KURŞUNSUZ BENZİN 95 OKTAN
    95 oktan kurşunsuz benzinin İzmir ve İzmit'teki rafineri çıkış fiyatı 1.553 lira.

Bu fiyata önce 1.891 TL ÖTV, sonra 2,06 kuruş EPDK'nın gelir payı ekleniyor.

Böylece bir litre 95 oktan kurşunsuz benzinin KDV hariç satış fiyatı 3.447 liraya çıkıyor.

Son olarak bunlara bir de 620,46 kuruş da KDV ekleniyor ve rafineri satış fiyatı 1.553 lira olan bir litre benzin 4.067 liraya fırlıyor.

Akaryakıt dağıtım firmalarının kar payları ile birlikte (yüzde 7-9 veya 40-50 kuruş) bir litre benzin depoya 4 buçuk liranın üzerinde bir fiyatla giriyor.

Sonuç: Rafineri çıkış fiyatı 1.553 lira, pompa fiyatı 4.50 lira. Fark 2.947 lira.

MOTORİN
    Motorinde durum daha farklı. Bugün motorin fiyatları son zamla birlikte benzinden 50 kuruş daha ucuz. Ancak, rafineri çıkış fiyatına baktığımızda motorinin benzinden daha pahalı olduğunu görüyoruz.

95 oktan kurşunsuz benzin rafineriden 1.553 liradan çıkarken, motorin rafineriden 1.657 liradan çıkıyor.

1.657 liradan rafineriden çıkan motorine önce 1.305 TL ÖTV, sonra 2,06 kuruş EPDK'nın gelir payı ekleniyor.

Böylece bir litre motorinin KDV hariç satış fiyatı 2.963 liraya çıkıyor.

Son olarak bunlara bir de 533 kuruş da KDV ekleniyor ve rafineri satış fiyatı 1.657 lira olan bir litre motorin 3.50 liraya çıkıyor.

Akaryakıt dağıtım firmalarının kar payları ile birlikte (yüzde 7-9 veya 40-50 kuruş) bir litre motorin depoya 4 liranın üzerinde bir fiyatla giriyor.

Gazyağı, kalorifer yakıtı, fuel oil ve yüksek kükürtlü fuel oilde de durum bundan farklı değil.

Sonuç: Rafineri çıkış fiyatı 1.657 lira, pompa fiyatı 4 lira. Fark 2.343 lira.

VERGİNİN DE VERGİSİNİ ÖDÜYORUZ
    Buradan da görüldüğü üzere, akaryakıt firmaları aslında çok yüksek karlar elde etmiyor.

Asıl yükü devletin almış olduğu ÖTV ve KDV oluşturuyor. Hatta devlet, önce ÖTV ekleyip, sonrasında ÖTV'li satış fiyatının üzerinden KDV alarak verginin de vergisini alıyor. Sırf bundan vazgeçilse, yani KDV, ÖTV'li fiyat üzerinden değil de rafineri çıkış fiyatı üzerinden alınsa 40-50 kuruşluk indirim olur. Ama devletin böyle birşey yapmaya hiç mi hiç niyeti yok. Çünkü devlet başka yerlerden toplayamadığı vergiyi bu şekilde akaryakıt ürünlerinden topluyor.

TÜPRAŞ KAFASINA GÖRE Mİ ZAM YAPIYOR?
    Akaryakıt fiyatlarında zam ve indirimi TÜPRAŞ yapıyor. TÜPRAŞ'ın fiyat hareketlerini Brent petrolü baz alarak ayarladığı belirtiliyor. Brent petrol fiyatlarındaki fiyat artışları veya fiyat düşüşleri TÜPRAŞ tarafından değerlendirilerek bize yansıyor.

Burada sektör temsilcilerinin önemle dikkat çketiği bir konu var. TÜPRAŞ, eskiden bir devlet kuruluşuydu ve Enerji Bakanlığı onayıyla fiyatlar belirleniyordu. Ama artık özel bir kuruluş ve burada her hangi bir denetim yok. Yani zam ve indirimler devletin her hangi bir mekanizmasına danışılmadan karar verilerek yürürlüğe giriyor. Sektör oyuncularının genel isteği, fiyatların bu kadar oynak hale gelmesine izin verilmemesi yönünde.

Burada belki de yıllık anlaşmalar yapılarak fiyatlar belirlenmeli. Çünkü, bütün dünyada devletler petrolü hangi ülkeden alırsa alsın, yıllık anlaşmalar yapıyor. Yani sizin bugün almış olduğunuz petrolün fiyatı aslında bir yıl öncesinden belli. Bu nedenle, her sene başında petrol ihraç eden ülkelerle yapılan anlaşma çerçevesinde fiyatın ayarlanması, hergün akaryakıt fiyatlarında zamlar görmemizi engelleyebilir.

BENZİN RAFİNERİDE UCUZ, POMPADA PAHALI
    Akaryakıtta bir diğer çarpıklık da benzin ve motorin fiyatlarındaki dengesizlik.

Gelişmiş ülkelerin hemen hepsinde akaryakıt ürünlerinden benzin fiyatı çevreye daha az zarar verdiği için motorine göre daha ucuz satılıyor. Ancak, Türkiye'de durum çok farklı. Benzin rafineriden motirine göre daha ucuza çıkmasına karşın, litrede 50 kuruş daha pahalı satılıyor. Doğal olarak da motorin satışları artarken benzin satışları düşüyor. Vatandaş da çevreden çok kesesini düşündüğü için motorine yöneliyor.

Sektör oyuncuları, benzin fiyatının düşürülmesi gerektiğini vurguluyor. Benzin fiyatlarında yaşanacak bir düşüşle birlikte, hem akaryakıt hem otomotiv hem de yan sektörlerde bir hareketlilik yaşanacağı öngörülüyor.
    guzel calısma...tebrıkler

Ümit AKDENİZ
    lektonstar17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    34 HF 6888
    Edilen teşekkür: 454

Bu kadar az katılım olucanı tahmin etmiyordum.Daha 5 kişi çıkmadı istanbuldan.Çok yazık ya.
    SENİ ÇOK SEVİYORUM ÇANAKKALE !

Cihan GÜNDOĞDU
    Bolu_Beyi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bolu
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    14 KB 120
    Edilen teşekkür: 197

+1905 Bolu için bende varım...

Tipo 1.6 SLXie MPI & Grande Punto 1.4 Fire & Bravo T-Jet Dynamic

Cihan Can
    HarbiAslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 34

Adana için hazırım. (bu arada tekrar herkese merhaba.)
    "Hayat, çatlak bardaktaki suya benzer, içsende tükenir, içmesende..." Neyzen TEVFİK

Grande Punto 1.4 / 77hp / S&S / E5 / Dualogic / 2011 - Beyaz

irfan cuşinsa
    blackhawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 248

Sonuç dünden beri konu konuşuluyor varılan nokta aynı 0. O zaman yeni fiyatlar hayırlısı olsun hepimize.
    2009 Tekno Gri Multijet Dynamic
    2009 Beyaz 1.4 Fire Dynamic
    2009 Gümüş Multijet active
    2011 Siyah Evo 1.4 Fire Dynamic
    2011 Egzotik Evo 1.3 Multijet Dynamic
    2011 Beyaz Evo 1.3 Multijet Dynamic

ismail x-ray
    x-ray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çankırı
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 49

Alıntı blackhawk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sonuç dünden beri konu konuşuluyor varılan nokta aynı 0. O zaman yeni fiyatlar hayırlısı olsun hepimize.
    ne bekleniyor ki !
    bu ülkede insanlar taksimde toplandı, üstlerine ateş açıldı, onlarca ölü!
    özgür üniversite isteriz diye pankart açan gençler 2 sene tutuklu kaldılar.
    faili mechullerin haddi hesabı yok.
    kimse bu toplumun bir araya gelip hakkını savunmasına fırsat vermedi.
    her seferinde buna kalkışan insanlar canlarıyla ödediler cüretlerinin bedelini. artık toplumsal hafıza oluştu ve malesef koyun bir millet olduk.
    bilerek, isteyerek yaptılar bunu. yoksa hiçbir normal toplum sesini çıkarmaktan bu kadar çekinmez. ne zaman ki protesto-toplantı-gösteri yapacak birinin, geçmişte ailesinden herhangi birinin hakkını ararken tutuklanmamış,işkence görmemiş,öldürülmemiş olursa o zaman öz güvenini kazanıp hakkını aramak için korkaz,yılmaz ve çekinmez.
    irfan bey alıntıyı sizden yaptım ancak fikrinize muhalefet yapmak için değil sadece bizi bu hale getiren durumun tespitine yol açması içindir. saygılar

Kubilay Kubilay
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. puntor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    37 SF 777
    Edilen teşekkür: 88

anlaşılan millet yine birlik olmıcak.

macit karpuz
    macit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    34 STD 01
    Edilen teşekkür: 13

harbiden kimseden çıt yok ya nası iş bu
    ozaman hayırlı olsun herkese

Ümit AKDENİZ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    34 HF 6888

Bir kez daha anladım ki bizden cacık olmaz.

raptor .
    Jettlüü sedini - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 545

Kisa sure icinde cok kisi toplansin istiyorsunuz.. Bence hata en once burada.. Onceden net bir tarihi tartisir belirler oyle toplanilir.. Buda minimum 1 aylik surec.. Sonucta pek cok arkadasimiz calisiyor foruma baktigi saatlerde de konuyu gormeyebilir.. Sahsen ben daha yeni gordum.. Uygun zaman olursa katilim saglarim.. Emin olun benim gibi gormeyen cok kisi vardir.. O yuzden once tarih saat esnek sekilde belirleyip sonra konuyu aktif tutarak katilimin beklenmesi sanirim daha dogru olacaktir.. Yalniz sunuda gozetelim 10-15 araba toplanirsa katilima oran iyi sayilmali..

Sent my iPhone using
    HONDA CIVIC 1.6 i-VTEC Premium Eco Otm ile yollarda..

irfan cuşinsa
    blackhawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 248

Bende hemen yüzlerce kişi toplansın bağıralım çağıralım demedim ki. Sadece birileri destek versin organize olalım araçlarımıza yazımızı yazalım herkes aracına binsin bulunduğu şehirde sessiz sedasız protestosunu yapsın dedim. O da olmadı
    Demek ki herkes memnun hayatından. Unutmayın benzine her gelen zam her şeyin fiyatını etkiliyor ben şirket aracı kullanıyorum bana ne demek en büyük saçmalık.
    2009 Tekno Gri Multijet Dynamic
    2009 Beyaz 1.4 Fire Dynamic
    2009 Gümüş Multijet active
    2011 Siyah Evo 1.4 Fire Dynamic
    2011 Egzotik Evo 1.3 Multijet Dynamic
    2011 Beyaz Evo 1.3 Multijet Dynamic

Ümit AKDENİZ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    34 HF 6888

Zaten bizde 70-80 araçlık bi katılım beklemiyoruz 15 araç yeterdi bize ama olmadı.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12