Sayfa 1/2 12 SonSon
35 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: TURBO kullanımı

erol açıkel
    carcas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 0

Standart TURBO kullanımı

Arkadaşlar 1.3 multijet 75 gp var.. Bugün opel corsa sı olan bi arkadaşla konuşurken benim turboyu sordu ne işe yarıyo nasıl kullanıyosun diye cevap veremedim.. Bu turbo nasıl kullanılıyo ben bas gaza 3000 deviri geç ondan sonra açılıyo diye biliyorum ama sizinde bilgilerinizi almak istiyorum teşekkürler..
    bide ne olacak bu mazotun hali...:))) 3210 YTL oldu yahuu

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

Turbo kullanılmaz...
    turbo herzaman devrededir zaten. 1750den itibaren etkisi hissedilir
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Emre @
    ekorkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 437

Turboyu doğru olarak nasıl kullanabiliriz irdelemesi bence daha isabetli olur. Turbonun doğru kullanımı, performansını ve ömrünü direk olarak etkileyen bir konudur. Doğru kullanıma ilişkin bazı detaylar; turbonun da aynı yağdan yağlandığını hesaba katarsak doğru vizkozitede ve değişim periyodlarına uygun olarak motor yağ değişiminin yapılması, Özellikle sıcak havalarda turboyu sıkıştırıp sürekli yüke bindirerek kullanımdan kaçınmak, motoru kapatmadan önce, turbo pallerinin durmasına ve gerekli yağlamanın ve soğutmanın yapılmasına izin verilecek kadar rölantide beklenilmesi. Aklıma bunlar geliyor şimdilik. Arabanın bakımı bir yana turbonun bakımı diğer yana, onu da arabanın içinde başka bir özen gösterilecek unsur gibi düşünüp şevkatle kucaklamak lazım)))O zaman her istediğin anda turbo da sana bulmak istediğin gücü basıncı verecektir.))

erol açıkel
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi

ama 3000 den sonra araba kendini atıyo bende o zaman devreye girdiğini sanıyodum...birde turbonun en önemli özelliği nedir. aniden hızlanmayı sağlamak mı sadece..

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

turbo aractan cıkan egzos basıncı ile tribunler vasıtası ile surekli doner bu basınc devirlenme istegi veya halk arasındaki tabiri ile zorlanma anında artınca arac dumanı koyuverir ) koyuverdigi bu dumanla turboyu dondurur turboda bildigim kadarı ile yakıtı max oranda o2 ile zenginlestirerek yanma kalitesini yukseltir ve bu sayede olusan silindir icerisindeki basınc yuksek olur buda pistonları daha kuvvetli itirerek aracın motorundan daha yuksek bir verim almamızı saglar. Kabaca anlatımı budur ustadların musadesi ile.

Emre @
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Yahu arkadaşlar google da bir yazın Allah aşkına turbo nasıl çalışır diye...Ne yanma kalitesi ne Oksijeni ne duman koyması...
    Turbonun içinde iki adet türbin vaya başka tanımla pervane bulunur. Bunlardan biri egzosa , diğeriyse emme manifoltuna bağlıdır. Yanmış egzoz gazı , devirlenen motor ile hızlanır. Bu hızdan elde edilen kuvvetin bir bölümü, türbinlerden birini harekete geçirir. Dolayısıyla diğer türbin, bu dönen türbinlerle birlikte hareket eder. İkinci türbinin görevi ise, kazandığı dönme gücüyle dışarıdan hava emmektir.
    Yani siz 1250 cclik motorunuza turbosuz halde emeceği havaya göre 1 barlık turbo basıncında 2 katı kadar fazla hava emdiriyorsunuz. Fazla hava emen motor da fazla yakıtla karıştırılmaya müsait hale geliyor ve bu paralellikte çok daha fazla güç üretiliyor. Ne kadar hava o kadar yakıtla karıştırılabilme olanağı ve o kadar güç.

7. Bu mesajı için 5 kişi ekorkut'ye teşekkür etti:

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

emre bey ne "ne yanma kalitesi ne oksijeni ne duman koyması" diyen sissiniz ama asagidaki aciklamayı yapanda sizsiniz bu işte bir gariplik var benim anlattığım tabir ile sizin yazdıgınız yada alıntı yaptıgınız o terimlerin farklı oldugunu mu dusunuyorsunuz ? hava nasıl guc elde ediyor sanıyorsunuz tabiki birim hacime dusen oksijen miktarının daha kaliteli yanma saglaması ile. Türbinleri donduren ne egsozdan gelen o yanmış hava ve yakıt karışımı (duman koyvermesi ))

Ah-MeT
    Ziyaretçi Ah-MeT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

tek birşey diyim TURBO motorda herşey demek o olmadan traktorden farkı olmuyor harbiden ya ne olacak bu mazotun hali kaçak mazot felanmı alsak cizreden

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

tırcı tanıdık bulmak gerek onlar donuste bi dunya mazotla donup satıyorlar

erol açıkel
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi

AHMET kardeş ben şu an cizrede çalışıyorum zaten lazımsa kaçak göndereyim..:)) (aman ha şaka yaptım gönderme konusunu kaçakçılıktan sorgulanmayalım) cizrede çalıştığım doğru ama.

hepsini yazmışsınızda benim soruma kimse cevap vermemiş kaç devirdeyken turbodan tam verim alınır benim dediğim 3000 sınırını deneyen olmadı mı. 3000 den sonra araba kendini daha fazla atıyo sanki..

Emre @
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Neyse arkadaşlar ben bilmiyorum turboyu falan. Bilenler cevaplayıversin bi zahmet.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı carcas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    AHMET kardeş ben şu an cizrede çalışıyorum zaten lazımsa kaçak göndereyim..:)) (aman ha şaka yaptım gönderme konusunu kaçakçılıktan sorgulanmayalım) cizrede çalıştığım doğru ama.

hepsini yazmışsınızda benim soruma kimse cevap vermemiş kaç devirdeyken turbodan tam verim alınır benim dediğim 3000 sınırını deneyen olmadı mı. 3000 den sonra araba kendini daha fazla atıyo sanki..
    Turarger her araçta aynı değerleri vermez doğal olarak.Hatta aynı araçta bile aynı katkıyı yapmayabilir.Turbonun çektiği hava, motor hacmi, sıkıştırma oranı, ecu ve daha bir çok ünite motordan çıkan güç ve torkta etkili olur.O yüzden turbodan nasıl daha çok verim alınır yerine motordan daha çok nasıl verim alınır demek daha mantıklı.Bizim araçlarımız max. torkunu 1750d/d dan itibaren vermeye başlıyor.Ancak hem devirin yükselmesi hem de buna bağlı üretilen hp cinsinden gücün artması sonucu 3000d/d larda araçlarımız daha performanslı gelebilir.Hızlanmada tork kadar bg ve devirlenme isteği de önemli (Sadece motor bazında konuşursak) Motor istediği kadar tork üretsin bununla beraber devirlenme gerçekleşmezse hızlanma da gerçekleşmez.Zaten benzinlilerin hızlanmadaki avantajı da bundan kaynaklanıyor.

Amaç mjtd de iyi bir hızlanma değeri yakalamaksa 4000d/d larda bir üst vitese geçilmeli bence.Turbonun verimini de motor düşünsün

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

dostum en atak halimiz 2000 devir civarında gerçekleşiyor. 3000 de hissetmen de normal. aynı ataklık orda da devam ediyor. fakat 2000 den 4000 e kadar rahatsın.

Engin DURUER
    Fire in the hole ! Genius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 674

Benzinli motorun en büyük avantajı yüksek devir çevirebilmesi ve güç eğrisini daha yüksek devirlere kadar koruyabilmesidir. HP aracın son hızına etki eder. Intercooler'sız bir turbo düşünülemez. İntercooler tarafından soğutulan hava sayesinde yanma odasına daha fazla hava gönderilir
    GP in mirror is faster than they appear !

Ziyaretçi047

Daha fazla havadan ziyade daha soğuk hava diyelim.

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

soguk hava mantıgınıda basitce neden faydalı oldugunu aciklamak gerekirse gazların sogudukca molekulleri arasındaki bosluk azalır yani hava ne kadar soguk olursa aynı hacimdeki sicak havaya oranla o kadar daha fazla oksijen icerir. Saguk havalarda aracların daha seri olmasının sebebide budur. Yakıt sarfiyatının sebebi tamamen motorun gec ısınmasından ve nominal degerlerde ısınmamıs motorun daha fazla yakıt harcamasından kaynaklanır kafa karıstıracak birsey bırakmayalım başlamışken )

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

huseyin karademir
    ibanez06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06BK2839
    Edilen teşekkür: 6

abi helal olsunn bu kadar bilgi tamirhaneye dünya dolusu vara veriorz sizlere yaptırıverelim walla dost kazansın

Ziyaretçi047

güzel açıklamalar oldu. sorulan sorunun dışında her şey açıklandı. ama arkadaşa önerelim. 2000 devirin üstünde kaldığınız sürece gayet atak bir arabayla karşı karşıyasınız. 2000 devirin altında traktör hissine kapılabilirsiniz. kullanmasını bilirseniz benzinlere el sallarsınız yanlarından geçerken. kullanmasını bilmezseniz direksiyonu sıkar durursunuz.

yusuf şenol çetin
    Yalın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 737

Turbo nedir?
    Bilindiği üzere motorlar atmosferdeki hava ile çalışırlar. Çalışma mantıkları ise; dışarıda ki hava, hava filtresinde süzdürülerek temiz bir şekilde motora verilir. Motordaki yanma odasında yakıtla karıştırılarak yanma sağlanır. Bu işleyişte hava ve yakıt tüketimi doğru orantılıdır. Ne kadar çok basınçlı temiz hava girerse motora o kadar çok yakıtla birleşir ve yanma işlemi artar. Bu olayda akla ilk olarak güç artışını getiriyor. Dediğim gibi temiz havanın motora giriş basıncı da çok önemlidir. Düşük basınçla motora verilen soğuk hava daha yumuşak ve motoru yormayan bir biçimde sürüş sağlar. Yüksek hacimli atmosferik motorlarla karşılaştırdığımızda turbosferik motorlar daha az yakıt tüketip daha yüksek tork verirler

Turbo nasıl işler?
    Turbo birbirine yapışık çift salyangozdur. Iki salyangozda da çift uç mevcuttur. Ilk salyangozda artı yönde dönen bir pervane mevcuttur. Bu pervane gücünü manifolttan çıkan atık gazdan alır pervane döner ve tekrar aynı gaz egzost yardımı ile dışarıya tahliye edilir. Artı yönde dönen pervane gücünü ikinci salyangozda bulunan ve eksi yönde dönen pervaneye verir. Ikinci salyangoz ise pervaneden aldığı emiş gücü ile hava filtresinde temizlenen havayı motora basar. Bu basıncı istediğimiz gibi (motorun kaldırabildiği kadar) arttırabilir

alıntı

22. Bu mesajı için 3 kişi Yalın'ye teşekkür etti:

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

selamlar,
    bende kendi deneyimimi aktarayım.. gaz pedalına 1750- ve üstü devirlerde 1-2 saniye istikrarlı basınca (2000 devirden sonra daha tepkili 1 saniyeden daha kısa olabiliyor) araç kendini toplarlayıp fırlama oluyor.. gaza basmaya devam edip vites değiştirildiğinde ve araç 1750 devrin altına inmeden debriyajdan ayağınızı kaldırdığınızda bir üst viteste tam fırmala hali oluyor.. mesela 1. vitesten 2. vitese geçeceğiz 3500-4000 devire geldiğinde 2. vitese geçirip devir saati 1750-2000 arasında iken 2. vitese takıp gaza istikrarlı bi biçimde basmaya devam edince bir fırlama yapıştırma hissediliyor aynısını 3. viteste de yapıyorsunuz daha üst viteslerde pek olmuyor.. ama yinede ilk 3 vites doğru devirlerde heyecan verebiliyor.. benim turbodan anladığım bu..

Sayfa 1/2 12 SonSon