Sayfa 2/2 İlkİlk 12
27 sonuçtan 21 ile 27 arası

Konu: Arabamin çekişinden Memnun Değilim Yardim Lütfen

ali kemal metin
    dejavu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134
    Edilen teşekkür: 282

Alıntı ince5757 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ali Kemal keşke görüşseydik bir daha sinop a gelirsen beklerim,beni bulman çok kolay sinop merkezde Deniz Eczanesi.Eczaneyi bul benide bulusun.Tabi kapım sitedeki bütün arkadaşlara açıktır.Denize girdiğin yer karakum olsa gerek,aslında bende pazar günleri orada denize girerim ama arabanı görmedim,stikır lı puntoyu görse idim kesin sahibini bulurdum.Evet sinop ta punto çok var tanıdığım arkadaşlara siteden söz ediyorum bol bol anlatıyorum insanlara.iyi günler.....
    inşallah.. yolum düşerse muhakkak sana uğramadan gitmicem... evet denize girdiğim yer karakumdu. orda sahilde zinos hotelin bahçesinde süper bir kahvaltı yaptım ve hemen önündeki küçük koyda güneşlendim akşama kadar.. ben 26 temmuz perşembe günü ordaydım.. ayrıca üzülerek söylemek istiyorum arabamda sticer yok.. erdi vermedi ne yapım.. ))
    GP active 5 k. mj 75 hp new orleans mavi

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı elbruz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hangi devirlerde vites değiştirmemiz lazım yani 3000 lerden aşağı düşmememiz mi lazım yakıtı artırmaz mı bu kadar devirli kullanmak....
    Mehmet, performans için vites öyle büyültülmeli ki bir üst viteste motor devri 2000 nin altına düşmesin.Bu yolun eğimine ve kullanıcının çabukluğuna göre değişir.Düz bir yolda belki (viteslerin oranlarına göre de değişebilir) 2750d/d 2. vites için kurtaracakken yokuşta belki 3500 ya da 4000d/d lara çıkmak gerekebilir...

Düz bir yolda ilerlerken ise 2000d/d nın üstünde kalmak şart değil.1500-1700d/d larda da gidilebilir...

Grande Punto
    magicpunto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06AZ2986
    Edilen teşekkür: 9

E peki "dizeller bayıldıkça ayılır" diye bi laf vardır, ona ne oldu? Şaka bir yana devrili dediğimiz rakamlar da aslında devir sayılmaz. Örneğin bir honda vtec motorun 7800'leri gördüğünü düşünürsek, bizim 5000'de cutoff yapan motorlar aslında devirsiz kalıyor. Zaten uzun ömürlerini de belli bir oranda buna borçlular. Az devir = az sürtünme = uzun ömür.

Max torkun gerçekleştiği devir fabrika verilerine göre 1750, yani turbonun devreye girdiği an. Zaten farketmişsinizdir 1750'yi geçer geçmez motor coşuyor. Ben sollamalarda tan buraya denk getiriyorum. Hem max torktan hem de turbonun yeni başlayan etkisinden yararlanıyorum. Ama burası ince bir çizgi. İyi ayarlamazsan 1-2 saniye kaybetme riskin var. Hafif yarım debriyajla burayı hemen toplaman da mümkün. Örneğin çok dik bir yokuşa 2. viteste 1500'de girdin diyelim. hafif bir yarım debrijajla devri 1800'lere taşıdınmı gerisini turbo hallediyor zaten. Genelde pati atarak çıkıyorum böyle bi durumda.

Sonuç olarak yuvarlak hesap en az 2000 devir konusuna katılıyorum. O devir aralıklarında oynamak çok zevkli

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

magicpunto, debriyaj erken bitebilir bu durumda aman dikkat.Dediğin gibi dizeller benzinliler gibi rahat devirlenemezler ve max devirleri de düşüktür.Turboyu alırsak motor bile denemeyebilir dizele bence

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ali kemal metin
    dejavu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134
    Edilen teşekkür: 282

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mehmet, performans için vites öyle büyültülmeli ki bir üst viteste motor devri 2000 nin altına düşmesin.Bu yolun eğimine ve kullanıcının çabukluğuna göre değişir.Düz bir yolda belki (viteslerin oranlarına göre de değişebilir) 2750d/d 2. vites için kurtaracakken yokuşta belki 3500 ya da 4000d/d lara çıkmak gerekebilir...

Düz bir yolda ilerlerken ise 2000d/d nın üstünde kalmak şart değil.1500-1700d/d larda da gidilebilir...
    kardeş açıkcası bizim motorlar düz yolda 1500-1700 devirlerde çalışır ama.. bu motor için sağlıklı olmaz... motorda kurumlanmaya sebep verir.. ben her zaman derim ne çok ne az... gereken kadar ver derim hep.. düz se düz yolun hakkını ver yokuşsa yokuşun hakkını ver.. fizik kuralları yokuşda araç senden gitmek için daha fazla güç isteyecek.. sen düz yolda mı daha rahat yürüyorsun.. yoksa rampadamı..
    GP active 5 k. mj 75 hp new orleans mavi

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Grande Punto
    magicpunto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06AZ2986
    Edilen teşekkür: 9

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    magicpunto, debriyaj erken bitebilir bu durumda aman dikkat.Dediğin gibi dizeller benzinliler gibi rahat devirlenemezler ve max devirleri de düşüktür.Turboyu alırsak motor bile denemeyebilir dizele bence
    Canım her zaman da yarım debriyaj gidilmez tabii. Sadece dik yokuşa rağmen 2. viteste patiye kalkması çok hoşuma gittiğinden severim bu numarayı.

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı dejavu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kardeş açıkcası bizim motorlar düz yolda 1500-1700 devirlerde çalışır ama.. bu motor için sağlıklı olmaz... motorda kurumlanmaya sebep verir.. ben her zaman derim ne çok ne az... gereken kadar ver derim hep.. düz se düz yolun hakkını ver yokuşsa yokuşun hakkını ver.. fizik kuralları yokuşda araç senden gitmek için daha fazla güç isteyecek.. sen düz yolda mı daha rahat yürüyorsun.. yoksa rampadamı..
    Ali, her zaman söylediğim gibi sürekli düşük devirlerde araç kullanmak (Dizel-benzinli) motorda kurumlanma sebebidir.Ancak arada sırada üst devirleri zorlayarak bundan kurtulunabilir.Yoksa sürekli olarak dizeli 3000d/d larda kullanmak gereksiz.Ben 5000d/d lara da çıkıyorum 1700d/d larda da kullanıyorum aracı...

Sayfa 2/2 İlkİlk 12