Sayfa 1/2 12 SonSon
35 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Bizim triptronik Puntolar neden fireni bırakınca gitmiyor?

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    GÖKHAN ÇELİK
    BLUEMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 10

Standart Bizim triptronik Puntolar neden fireni bırakınca gitmiyor?

Arkadaşlar kaçtır diğer selefinde araçları kullanıyorum yani Corsa,Clio ,Yaris Vs.Bu araçlarda frenden ayağınızı çeker çekmez bu saydığım araçların hepsi hareket ediyor fakat bizim puntolar nedendir frenden istediğiniz kadar çekin gaza basmadığınız müddetçe gram gitmiyor hani bizimkiler yarı otomatik desek ama diğerleride yarı otomatik corsa eastronik,clio da öyle yoksa benim tomofildemi bir gariplik var sizin araçlarınız nasıl.?

sencer deniz
    tirit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 35

Şanzumanlar farklı. Gaza basmadığınız sürece araç vitese geçmez. Daha doğrusu robot debriyajı bırakmaz. Aracın freni bıraktığında hareket etmesini sağlayan tork konvektörü dür ki bence hiç iyi bir şey değil, çünkü ayağınız ile frene sürekli aynı baskıyı kurmak durumunda kalırsınız bu da belli bir süreden sonra trafikte yorucu oluyor.

ihsan gökalp
    kovboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 63

bencede triptonıcler iyi değil bu yüzden tam otomatik araca yöneldim.

Okan VAROL
    EqZoTiC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34AND77
    Edilen teşekkür: 18

Alıntı kovboy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bencede triptonıcler iyi değil bu yüzden tam otomatik araca yöneldim.
    Tiptronik sadece aracınızın debriyajsız halidir. Koskoca şirketler mühendisler teknolojileri geliştirmek için boşa uğraşmıyor. Mesela otomatik vites karlı havalarda sorunlu sürüş yaşatır insana. Karlı havalarda yüksek vites düşük devirde gitmek isteyebilirsiniz yada tam rolantide az yakıt sarfetmek içinde tiptronik kullanabilirsiniz.

ihsan gökalp
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı EqZoTiC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tiptronik sadece aracınızın debriyajsız halidir. Koskoca şirketler mühendisler teknolojileri geliştirmek için boşa uğraşmıyor. Mesela otomatik vites karlı havalarda sorunlu sürüş yaşatır insana. Karlı havalarda yüksek vites düşük devirde gitmek isteyebilirsiniz yada tam rolantide az yakıt sarfetmek içinde tiptronik kullanabilirsiniz.
    karlı havalarda kar modu olan otomatik vitesler mevcut.ör.98 mareada kar modu spor modu var.

SALDIRAY A
    Trabzonspor SaLDo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 300

Bizim puntolara özgü bir durum değil bu. Colt var bizde triptonik o da aynı

Okan VAROL
    EqZoTiC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34AND77
    Edilen teşekkür: 18

karlı havalarda kar modu olan otomatik vitesler mevcut.ör.98 mareada kar modu spor modu var.

O araçta olması güzel birşey olmuş ama çoğu araçlarda yoktur.

Bülent AKARSU
    grandeizmit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 36

Rampa aşağı bırakırsan çokda güzel gidiyor ) Yarı otomatik olan tüm araçlar bildiğim kadarıyla hareket etmez.
    İhsan bey bu arada kendi payıma ben yakıtı otomatik vitese göre %30 daha az diye punto seçtim. Son derecede memnunum iyi değil kısmını açarsanız ona göre cvp yazabilirim.

ihsan gökalp
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı grandeizmit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rampa aşağı bırakırsan çokda güzel gidiyor ) Yarı otomatik olan tüm araçlar bildiğim kadarıyla hareket etmez.
    İhsan bey bu arada kendi payıma ben yakıtı otomatik vitese göre %30 daha az diye punto seçtim. Son derecede memnunum iyi değil kısmını açarsanız ona göre cvp yazabilirim.
    triptoniclerde baskı balata olayı var otomatiklerde tork konvantörü bu işi üstlenmiş düzgün kullanımda yüzbinlerce km. götürür.% 30 daha az olayına katılmıyorum.% 10 olabilir.

Bülent AKARSU
    grandeizmit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 36

triptoniclerde baskı balata olayı var otomatiklerde tork konvantörü bu işi üstlenmiş düzgün kullanımda yüzbinlerce km. götürür.% 30 daha az olayına katılmıyorum.% 10 olabilir.
    Punto üzerinden konuşursak dualogic vites düz vitesten %15 az yakmıyor mu ekonomi modunda.
    Tam otomatik araçlarda normal araçlardan %10 fazla yakıyor. Ettimi sana %25 bende %30 demişim.
    Kullanımla sabit şehir içinde 6,5 litreleri gören araç yok benim önerdiğim panda haricinde . 14.000 liralara alınacak tam otomatikte en fazla 1998 model 2000 motor olur. o arabanında şehir içi en az 11 litrelerde dolaşır.

100 KMDE 7 litrenin 100 kmde 11 litreye oranını çözersen %30un ne kadar alçak gönüllülükle söylendiğine hak verirsin.

ihsan gökalp
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı grandeizmit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Punto üzerinden konuşursak dualogic vites düz vitesten %15 az yakmıyor mu ekonomi modunda.
    Tam otomatik araçlarda normal araçlardan %10 fazla yakıyor. Ettimi sana %25 bende %30 demişim.
    Kullanımla sabit şehir içinde 6,5 litreleri gören araç yok benim önerdiğim panda haricinde . 14.000 liralara alınacak tam otomatikte en fazla 1998 model 2000 motor olur. o arabanında şehir içi en az 11 litrelerde dolaşır.

100 KMDE 7 litrenin 100 kmde 11 litreye oranını çözersen %30un ne kadar alçak gönüllülükle söylendiğine hak verirsin.
    punto triptonıc 7 lt aveo tam otomatik 7.5 litre bence aveo daha tercih edilesi geliyor.100 km de 11 lt yakan araç d veya e sınıfı en az 1400 kg.aveo 6 ileri örneğin sonato tam bilmiyorum 4 ileri olması lazım.şu anda 97 sonato alma arefesindeyim.konfor olsun süspansiyon olsun sonato aveo ve puntonun ilerisinde yakıtta sınıfta kalıyor.önerdiğniz panda sadece 860 kg .6.5 lt hayal değil. b sınıfı ile d sınıfı karşılaştırılırsa % 30 dan fazla yakıt farkı olur.fakat b sınıfları karşılaştırılmasında % 10 ekonomik konforlu sürüşler sizlerle olsun.

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Corsa 1.4 araçlar Tam ototmatiktir, gazı kendi verir.
    Yaris'in de Tam otomatik ve yarıotomatik iki versiyonu var bildiğim kadarıyla

Yani tam otomatikler kendi gaz verir, yarı otomatikler vermez.
    1.2 Corsa easytronic kendisi gaz vermez.
    1.4 Punto Dualogic kendi gaz vermez.
    Toyota MMT şanzımanlı araçlar kendi gaz vermez.

GÖKHAN ÇELİK
    BLUEMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 10

Alıntı celenlee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Corsa 1.4 araçlar Tam ototmatiktir, gazı kendi verir.
    Yaris'in de Tam otomatik ve yarıotomatik iki versiyonu var bildiğim kadarıyla

Yani tam otomatikler kendi gaz verir, yarı otomatikler vermez.
    1.2 Corsa easytronic kendisi gaz vermez.
    1.4 Punto Dualogic kendi gaz vermez.
    Toyota MMT şanzımanlı araçlar kendi gaz vermez.
    şunu söylemek istiyorum benim kullandığımda 1,2 eastronic şanzumandı yani yarı otomatikti ve frenden ayağınızı çekince gidiyor daha dün kullandım ve ayrıca clio da yarı otomatikti eminim .

cengizhan özden
    cengizhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 58

Alıntı BLUEMAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar kaçtır diğer selefinde araçları kullanıyorum yani Corsa,Clio ,Yaris Vs.Bu araçlarda frenden ayağınızı çeker çekmez bu saydığım araçların hepsi hareket ediyor fakat bizim puntolar nedendir frenden istediğiniz kadar çekin gaza basmadığınız müddetçe gram gitmiyor hani bizimkiler yarı otomatik desek ama diğerleride yarı otomatik corsa eastronik,clio da öyle yoksa benim tomofildemi bir gariplik var sizin araçlarınız nasıl.?
    robotize şanzımanın, manuel şanzımanlı araçdan tek farkı sizin yerinize bir robotun vites değiştirmesi. Bende yok ama kime sorduysam, bu robotize şanzımanlı araçları kullanmanın en önemli kuralının ayağınızın ya frende ya da gazda olması gerektiğiydi (tabii eğer aracınızda seyir kontrolünüz yoksa ). Bildiğim kadarıyla clioda yarisde robotize şanzıman kullanıyorlar.
    Pratikte gaza basılmadığı müddetçe , aracın hareket etmemesi aslında istenilen birşeydir. Mesela kırmıza ışıkta öndeki araca çarpma gibi riskleri vardır. Yanlış hatırlamıyorsam, çok uzun zaman önce ABDde hidrolik şanzımanlı araçlarda bu sebeple kazalar oluyordu. Dolayısıyla bence puntolar normal, diğerleri anormal

Özkan Sünnü
    nakz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 7

Arkadaşlar bildiğim kadarıyla bu durum (Frenden ayağı çekince ileriye doğru ivmelenmemesi) bizim araçlardaki yağ basıncının düşük olmasından kaynaklanıyormuş (fiat, citroen), clio, yariz, corsa gibi araçlarda yağ basıncı yüksekmiş o yüzdenileri doğru hareket ediyormuş.
    Bana göre hareket etmemesi daha iyi çünkü debriyaja tam basıyor ve dolayısyla aşınması daha uzun zamanda gerçekleşir diye düşünüyorum. diğerleri sanki sürekli kavrama noktasında hazır bekliyor ve baskı balatada daha çabuk aşınma olur diye düşünüyorum...

sencer deniz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Yahu yapmayın etmeyin. Ne kadar çok fikri olan var. Her türlü vitesi kullanmış biri olarak söylüyorum. Tam otomatik araçlarda tork konvektörü aracın sürekli gazda kalmasını sağlar. Araçta şanzuman yapısı sebebi ile rölanti devri ile araç hareket etme meyilindedir her zaman. Siz freni bıraktığınız anda hiç vitesten de çıkmadığı için araç hareket eder. Yarı otomatiklerde debriyaj olduğu için fakrlı çalışır ama her markanın kendine has şanzumanı vardır. Mesela vw lerde freni bıraktığınızda araç harekete geçer ve sebebi de debriyaj kontrolünün sadece frene bağlı olmasıdır. Bizim araçlarda ise gaza bağlıdır. Siz ayağınızı frenden çektiğinizde hareket etmemesinin sebebi budur. Ne zaman gaza biraz dokunursunuz araç vitese geçer ve hareket etmeye başlar. Bu araca mekanik bir güç kazanım yerine güvenlik ve konfor açısında yapılan birşeydir. İstem dışı oluşabilecek tehliklerden ve kullanıcıya ekstra bir yük getirmeden yapılabileceklerden oluşan bir seçenektir yani. Her marka kendine göre bir araştırma yapıp bunu uygulayabilir. İsterlerse bu şanzumanları tam otomatikler gibi de çalıştırabilirler ama gelişen teknoloji, bakım maliyeti ve ergonomi açısından bu şanzumanları seçmektedir. Yani her şeyin en başı ekonomi, sonra güvenlik.

17. Bu mesajı için 3 kişi tirit'ye teşekkür etti:

cengizhan özden
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı tirit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yahu yapmayın etmeyin. Ne kadar çok fikri olan var. Her türlü vitesi kullanmış biri olarak söylüyorum. Tam otomatik araçlarda tork konvektörü aracın sürekli gazda kalmasını sağlar. Araçta şanzuman yapısı sebebi ile rölanti devri ile araç hareket etme meyilindedir her zaman. Siz freni bıraktığınız anda hiç vitesten de çıkmadığı için araç hareket eder. Yarı otomatiklerde debriyaj olduğu için fakrlı çalışır ama her markanın kendine has şanzumanı vardır. Mesela vw lerde freni bıraktığınızda araç harekete geçer ve sebebi de debriyaj kontrolünün sadece frene bağlı olmasıdır. Bizim araçlarda ise gaza bağlıdır. Siz ayağınızı frenden çektiğinizde hareket etmemesinin sebebi budur. Ne zaman gaza biraz dokunursunuz araç vitese geçer ve hareket etmeye başlar. Bu araca mekanik bir güç kazanım yerine güvenlik ve konfor açısında yapılan birşeydir. İstem dışı oluşabilecek tehliklerden ve kullanıcıya ekstra bir yük getirmeden yapılabileceklerden oluşan bir seçenektir yani. Her marka kendine göre bir araştırma yapıp bunu uygulayabilir. İsterlerse bu şanzumanları tam otomatikler gibi de çalıştırabilirler ama gelişen teknoloji, bakım maliyeti ve ergonomi açısından bu şanzumanları seçmektedir. Yani her şeyin en başı ekonomi, sonra güvenlik.
    Sencer Bey güzel yazmışsınız. Arkadaşlara söylüyorum punto normal, diğerleri anormal diye. Hareketin gaza bağlı olması istenen bir özelliktir, özellikle kırmızı ışıkda arkadan çarpmalara karşı. Sadece küçük bir düzeltme yapmama müsade edin. Otomotivde herşeyden önce güvenlik gelir. Buna emin olun.
    Konu cengizhan tarafından (20/02/2014 Saat 01:05 ) değiştirilmiştir.

sencer deniz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı cengizhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sencer Bey güzel yazmışsınız. Arkadaşlara söylüyorum punto normal, diğerleri anormal diye. Hareketin gaza bağlı olması istenen bir özelliktir, özellikle kırmızı ışıkda arkadan çarpmalara karşı. Sadece küçük bir düzeltme yapmama müsade edin. Otomotivde herşeyden önce güvenlik gelir. Buna emin olun.
    Teşekkür ederim olumlu eleştiriniz için ama bir düzeltmem olacak. Otomotiv için her şey önce güvenlik ise, neden bütün araçlar yüksek güvenlik standardına uygun üretilmiyor. Belli model veya kasalara has oluyor. Siz inanabilirsiniz ama bunun gibi bir çok şey çıkarabilirim karşınıza. O yüzden otomotivde önce ekonomidir. Sonra güvenlik gelir. Yoksa bütün araçlar ncap ten 5 yıldız alırlardı.

cengizhan özden
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Teşekkür ederim olumlu eleştiriniz için ama bir düzeltmem olacak. Otomotiv için her şey önce güvenlik ise, neden bütün araçlar yüksek güvenlik standardına uygun üretilmiyor. Belli model veya kasalara has oluyor. Siz inanabilirsiniz ama bunun gibi bir çok şey çıkarabilirim karşınıza. O yüzden otomotivde önce ekonomidir. Sonra güvenlik gelir. Yoksa bütün araçlar ncap ten 5 yıldız alırlardı.
    Otomotiv sektöründe can güvenliği parçaları üreten uluslararası çok büyük bir firmada çalışmış biri olarak size şunları gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Örnek olarak söylüyorum , bizim puntoyla bmwnin emniyet kemerleri aynı güvenlik standartlarında üretilirler ve test edilirler. ikisinin arasında güvenlik standardı konusunda bir fark yokdur. Her iki üründe aynı testlere tabii tutulurlar. Hatta kalite çalışanları kemerlerin proje kodlarıyla bildikleri için ancak bir sorun çıktığı zaman ana müşterinin kim olduğunu öğrenirler. Peki aradaki maliyet farkı , yani bmw niye daha pahalı diye sorarsanız , gene örnek verebilirim. Mesela sizin aracın içinde göremediğiniz kısımlarında emniyet kemeri makara gövdesi vardır. BMW ninki siyahdır , diğer firmalarınki açık renkdir. BMW siyah ister çünkü kemer kumaşının çıkdığı o küçük aralıkdan bakıldığında makaranın görülmesini istemez. Bu yüzden siyah ister ve kaplaması daha pahalı olur. Ama diğer firmalarınki açık renkte olduğu için görülür. Emniyet kemeri kumaşı da diğer örnek olabilir. Koparma ve çekme test değerleri birbirlerine çok yakındır. Ama emniyet kemeri kumaşları, abartarak söyleyelim biri ipekse öbürü basmadır.

Otomotivde can güvenliği çok hassas bir konudur. Büyük üreticiler bu konuda asla taviz vermezler. Burada dikkate alınması gereken nokta şudur. Bu emniyet standartları çok yüksekdir. Yani gene emniyet kemerinden örnek verirsek, bir kemer en az 2000 kg bir koparmaya dayanmak ve bu istatistiksel olarak güvenilirliği ispatlanmak zorundadır (Hemde her üretim lotunda). Yani 100 kg bir kişinin 20 g lik bir çarpmasına dayanırlar.

Şimdi sizin sorunuzun cevabına geleceğim. Neden bütün araçlar yüksek güvenlik standartına göre üretilmiyor ? Cevap biraz karışık, umarım anlatabilirim.
    Çünkü "yüksek güvenlik standardı" diye bir şey yok. Sadece "güvenlik standardı" var. Standart denilen şeyde olması gereken minimum değerlerdir. Ama bu minimum değerler zaten çok yüksekdir.Yani BMWnin kemeride 2000 kg ma dayanır fiatınkide. (100 kg bir kişinin 20 g lik bir çarpmasına dayanırlar).
    Bence aklınızda bu fikrin oluşmasına yol açan şey ncap çarpma testleridir. Bir firma 5 yıldız alıyorsa, diğeri 3 yıldız alıyor. Neden diğer firmada 5 yıldız alacak aracı üretmiyor diye düşüyorsunuz. haksızmıyım ? Kısaca bunda durum şudur. 3 yıldız alan bir araç sizin canınızı korumuşdur, ama 5 yıldız alan bir araç sizi daha fazla korumuşdur.

Aşağıdaki ncap sonuçları güzel bir örnekdir.
    G.punto sırasıyla yıldızları 5 3 3
    BMW 3 serisi 2005 ninki 5 4 1
    Bu değerlendirmeyle sürücü korumaları aynı, bmw çocuk güvenliğinde 1 yıldız fazla; ama yaya güvenliğinde bir felaket sadece bir yıldız.
    Size şunu söylerim g.punto daha güvenli bir araçdır.
    Ama kimse BMW 3 serisi 2005 model için "yaya katili" veya "yaya celladı" demiyor. Çünkü her şey bir imaj meselesidir.
    Edit diğer araçların ncap sonuçalrı 3ncü linktedir. listede 3 yıldız alan sadece 1 araç var.

Fiat Grande Punto | Euro NCAP - For safer cars
    BMW 3 Series | Euro NCAP - For safer cars

https://tr.euroncap.com/tr/viewcompa...6-61db9ffd0e80
    Konu cengizhan tarafından (20/02/2014 Saat 10:28 ) değiştirilmiştir.

21. Bu mesajı için 2 kişi cengizhan'ye teşekkür etti:

Sato Topal
    ST OTO AKSESUAR Arrest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1246

Hocam cok guzel yazmissiniz

Discovery cihazımdan gönderildi
    Türkiye Cumhuriyeti Şeyhler Dervişler Müritler Meczuplar Ülkesi Olamaz! M.K.Atatürk

Sıkıntı Yok , Jack Daniels Var

Sayfa 1/2 12 SonSon