Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
80 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: T-Jet motor yağı

ümit mego
    megaloman39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Edilen teşekkür: 2

Bir kez daha teşekkür Arda ve cüneyt,buradan sorsam sıkıntı olmaz sanırım zira yeni konu açmanın gereği olmaz siz buradayken,yağ filtresini değiştirirken arkadaşlar eksozda benim katalizör sanırım adı iptal edilmiş bunuda size sormak istedim işi bilen kullanıcılar olarak.Eksozda bu parçanın olmamasının yakıtla bir alakası olurmu acaba alçaltmak veya yükseltmek gibi + muayene zamanına daha çok var gerçi ama muayenede bu parçanın olmaması sorun çıkarırmı,yinede ilk etapta su an beni sehir içindeki yakıtı düşündürüyor,bu parçanın olmaması yakıtın fazla olmasına etkenmidir?

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Sanıyorum, katalitik konvertör iptali sözkonusu.Yakıta ve performansa çok büyük bir etkisi olmaz ama çok az da olsa üst devirlerde performans artışı, düşük devirlerde de performans kaybı olabilir.Tabi bunu hissetmek çok zor...

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cüneyt T
    Oz Büyücüsü Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 558

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanıyorum, katalitik konvertör iptali sözkonusu.Yakıta ve performansa çok büyük bir etkisi olmaz ama çok az da olsa üst devirlerde performans artışı, düşük devirlerde de performans kaybı olabilir.Tabi bunu hissetmek çok zor...
    +1 diyorum.
    Oz Büyücüsü

Mehmet Erduru
    RedLine effect1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 396

Bende bu yağ konusunu merak ediyordum konuyu görünce yeni konu açmama gerek kalmadı O zaman arkadaşlar t-jet için kesin olarak 0-40 veya 5-40 yağ kullanılır diyebiliriz sanırım. Mobil 1'in sitesinde GP 1.4 t-jet seçildiğinde mobil 1 0-40 tavsiye ediliyor.Bundan önceki aracımda mobil 1 kulanıyordum gerçekten çok kaliteli yağ.. T-jet içinde mobil 1 5w-40 en iyisi olur herhalde..
    Konu effect1903 tarafından (31/12/2011 Saat 21:07 ) değiştirilmiştir.

Mert Karaca
    Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 135

Arkadaşlar önerilen yağın dışına çıkmak, farklı akışkanlık gösteren yağ kullanmak demektirki bu noktada birşey olmaz diyen arkadaşlar sallamaktadır (sallayıp tutturur orası ayrı, ama tutturma ihtimali çok düşüktür). daha ince yağ kullanmanız conta, o-ring ve segmanlardan yağ kaçmasına sebep olabilir. Uzun süreli kullanımda yağla karışık yakıt yakarsınız motorsiklet gibi..

İklime bağlı değişikliklerde sadece bu yağ cinsi değişir, durup durmadık yere standardın dışına çıkmayın, gidin kapalı kutu hava filtresi felan takın araca eğer illaki birşeyleri kurcalamak istiyorsanız

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

cihan kesen
    speedy_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Bravo Hayal Mavisi
    Plaka
    16 ** 022
    Edilen teşekkür: 179

5-30 yada 5- 40 castrol edge kullnın orjinali 5-40 tır servis te 5-40 kullnır 10 - 40 kullnamaz servis kazıklamıyosa tabi bizi

Cüneyt T
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı effect1903 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende bu yağ konusunu merak ediyordum konuyu görünce yeni konu açmama gerek kalmadı O zaman arkadaşlar t-jet için kesin olarak 0-40 veya 5-40 yağ kullanılır diyebiliriz sanırım. Mobil 1'in sitesinde GP 1.4 t-jet seçildiğinde mobil 1 0-40 tavsiye ediliyor.Bundan önceki aracımda mobil 1 kulanıyordum gerçekten çok kaliteli yağ.. T-jet içinde mobil 1 5w-40 en iyisi olur herhalde..
    Yok arkadaşım öyle bişey. Kesin olara diyebileceğin tek şey SAe 5W40 yağ kullanabileceğindir.
    Oz Büyücüsü

Mehmet Erduru
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Luc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yok arkadaşım öyle bişey. Kesin olara diyebileceğin tek şey SAe 5W40 yağ kullanabileceğindir.
    Yok öyle şey derken neyi kastettiğini anlayamadım? bende farklı birşey demedim ki zaten 5-40 dedim..

Cüneyt T
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Yok öyle şey derken neyi kastettiğini anlayamadım? bende farklı birşey demedim ki zaten 5-40 dedim..
    Sevgili kardeşim yukarıda "O zaman arkadaşlar t-jet için kesin olarak 0-40 veya 5-40 yağ kullanılır diyebiliriz sanırım." yazmışsın.

Bende diyorum ki yok öyle birşey. Kesin olarak diyebileceğin şey; TJet icin SAE 5W40 yağ kullanabileceğindir. Kesin olarak 040 kullanılabilir diyemezsin..

Eğer öyle birşey olsaydı emin ol bu arabayı tasarlayan mühendisler bu arabaya kesin olarak 0-40 veya 5-40 koyman gerekir derdi zaten merak etme, SAE 5W-40 normunu karşılayan yağ kullanmalısınız demezdi..

Bu forumu konu hakkında bilen - bilmeyen herkes okuyor, yorum yapıyor. O yüzden kesin olan birşey için kesin demekte yarar var..

Bana kalırsa sende TJET alacaksın yakın zamanda dediğine göre, sende 0-40 tercih etmesen iyi olur arabanı aldığın zaman.
    Oz Büyücüsü

Mehmet Erduru
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Rock Siyah

Sevgili kardeşim yukarıda "O zaman arkadaşlar t-jet için kesin olarak 0-40 veya 5-40 yağ kullanılır diyebiliriz sanırım." yazmışsın.

Bende diyorum ki yok öyle birşey. Kesin olarak diyebileceğin şey; TJet icin SAE 5W40 yağ kullanabileceğindir. Kesin olarak 040 kullanılabilir diyemezsin..

Eğer öyle birşey olsaydı emin ol bu arabayı tasarlayan mühendisler bu arabaya kesin olarak 0-40 veya 5-40 koyman gerekir derdi zaten merak etme, SAE 5W-40 normunu karşılayan yağ kullanmalısınız demezdi..

Bu forumu konu hakkında bilen - bilmeyen herkes okuyor, yorum yapıyor. O yüzden kesin olan birşey için kesin demekte yarar var..

Bana kalırsa sende TJET alacaksın yakın zamanda dediğine göre, sende 0-40 tercih etmesen iyi olur arabanı aldığın zaman.
    Anlıyorum ama kesin 0-40 kulanılır demedim ki zaten diyemem de üretici ne demişse odur, ben soru mahiyetinde 0-40 veya 5-40 diyebiliriz sanrım değilmi arkadaşlar dedim ve yazımın sonunda dikkat edersen en iyisi mobil 1 5w40 kullanmak olur dedim.. Aldığım araçta da 5w40 kullanacağım zaten sağol.. Yani bu aracın yağı 5-40'mış serviste bunu diyormuş o anlaşıldı..

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Mehmet, benim de tavsiyem (ve fabrikanın) 5w-40 yönünde.Diğer numaraları boşver

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

erdem kavraz
    optimuspax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 25

arkadaş yağ konusunda biraz kafam karışık.. t-jet için sizce castrol edge 5w40 mı yoksa castrol egce 5w40 turbo dizel mi kullanmalıyım

Cüneyt T
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı optimuspax Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaş yağ konusunda biraz kafam karışık.. t-jet için sizce castrol edge 5w40 mı yoksa castrol egce 5w40 turbo dizel mi kullanmalıyım
    Bence Mobil 5w40 veya Shell Helix 5w40

Castrol TJet ve Abarth Grande icin 5W40Turbo Dizel onermis.

Oz Büyücüsü

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

BAHADIR TOLGA SAYDAM
    SAYDAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 48

Bu konuyu 1,5 sene önce açmışım, hortlamış yine

Arkadaşlar ben bu konuyu açtığımdan beri 3 bakımımı da Birmot'ta yaptırdım, 3 bakıma da ilk konu açılışında bahsettiğim yağı götürdüm, ilk götürdüğümde önce bakmamız lazım dediler, uygunsa koyabiliriz. Sonra uygun olduğunu söylediler, en son geçen ay soktum servise yine aynı yağı götürdüm. Hiç bir sıkıntı da yok. Bu arada biz de serviste turbo araçlara 10/40 koyuyoruz ama bunun nedeni herşeyin optimum olması arkadaşlar. Viskozite, yağ uygunluk, sentetiklik ve maliyet. 5/30 yağın maliyeti 10/40'a göre çok daha fazla. Her zaman marka, serviste birşeyi önerirken tüketiciye maliyetini de düşünür

Cüneyt T
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Arkadaşlar önce değerlerin ne işe yaradığını görün

Türkiye şartları için önerilen (Benzinli motorda) SAE 5W40'tır.

Hangi yağın ne şartlarda çalışacağı aşağıda ki gibi:

Konu Luc tarafından (12/09/2012 Saat 10:56 ) değiştirilmiştir.
    Oz Büyücüsü

erdem kavraz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

bende baktığınız siteden bakmıştım orda castrol turbo dizeli önermişti. yağın turbo dizeller için yapıldığı özellikle tdı lar için yapıldığı yazıyor bu yağdan kullansam bi sorun olmaz sanırım. shell helix de olabilir ama o biraz daha pahalı castrol edge td işimi görür diye düşünüyorum. sizin yorumunuz nedir bu konuda? aslında gönlümden geçen shell helix at-l var sanırım en iyisi o fakat onunda fiyatı 150 lira!

Cüneyt T
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

bende baktığınız siteden bakmıştım orda castrol turbo dizeli önermişti. yağın turbo dizeller için yapıldığı özellikle tdı lar için yapıldığı yazıyor bu yağdan kullansam bi sorun olmaz sanırım. shell helix de olabilir ama o biraz daha pahalı castrol edge td işimi görür diye düşünüyorum. sizin yorumunuz nedir bu konuda? aslında gönlümden geçen shell helix at-l var sanırım en iyisi o fakat onunda fiyatı 150 lira!
    Bana sorarsan Mobil veya Shell Helix.

Castrol Edge Turbo Diesel dersen aşağıda ki standardları karşılıyor. O yüzden kafanı karıştırmasın kullanabilirsin TJet'te.

TJEt için kitapta aynen şu yazar:

"Orjinal SAE 5W-40 ürünü yoksa, benzinli motorlar için minimum ACEA A3, dizel motorlar için ise minimum ACEA B4 spesifikasyonlarını karşılayan ürünler kullanılabilir. Bu durumda yüksek motor performansı garanti edilemez.

ACEA A3 ve ACEA B4'ten daha düşük kaliteli ürünlerin kullanımı motora hasar verebilir ve bu hasarlar garanti kapsamına girmez. Çok soğuk iklim şartlarında kullanılabilecek Selenia ürünleri için Fiat yetkili servisine danışınız."

Castrol Edge Turbo Diesel'in specleri aşağıda ki gibi. Gönül rahatlıyla alabilirsin yani
    Meets or exceeds industry specifications

• SAE 5W-40;
    • ACEA C3;
    • API SM/CF,
    • VW 502 00/ 505 00/ 505 01,
    • BMW Longlife-04,
    • MB-Approval 229.31/ 229.51,
    • Renault RN0700/0710,
    • Meets Ford WSS -M2C917-A,
    • Meets Fiat 9.55535-S2.

Edit: Bu arada Castrol Edge 5W40 specleri de aşağıda ki gibi. Normalde bu yağ kullanılır TJET'te. Ama specler aynı. Turbo Diesel versiyond extra bi teknoloji yapmışlar FST diye.

• SAE 5W-40,
    • ACEA A3/B3,
    • A3/B4, C3,
    • API SN/CF,
    • VW 502 00/ 505 00,
    • BMW Longlife-04,
    • Porsche A40,
    • Renault RN0700/ RN0710,
    • Meets Fiat 9.55535-S2,
    • Dexos2*
    *Suitable for engines requiring GM dexos2 engine oil performance; this product may also be used where GM LL-A-025 or LL-B-025 products were originally specified.
    Konu Luc tarafından (12/09/2012 Saat 12:26 ) değiştirilmiştir.
    Oz Büyücüsü

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

erdem kavraz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Castrol Edge Turbo Diesel aşağıda ki standardları karşılıyor. O yüzden kafanı karıştırmasın kullanabilirsin TJet'te.

TJEt için kitapta aynen şu yazar:

"Orjinal SAE 5W-40 ürünü yoksa, benzinli motorlar için minimum ACEA A3, dizel motorlar için ise minimum ACEA B4 spesifikasyonlarını karşılayan ürünler kullanılabilir. Bu durumda yüksek motor performansı garanti edilemez.

ACEA A3 ve ACEA B4'ten daha düşük kaliteli ürünlerin kullanımı motora hasar verebilir ve bu hasarlar garanti kapsamına girmez. Çok soğuk iklim şartlarında kullanılabilecek Selenia ürünleri için Fiat yetkili servisine danışınız."

Castrol Edge Turbo Diesel'in specleri aşağıda ki gibi. Gönül rahatlıyla alabilirsin yani

• SAE 5W-40;
    • ACEA C3;
    • API SM/CF,
    • VW 502 00/ 505 00/ 505 01,
    • BMW Longlife-04,
    • Renault RN0700/0710,
    • Meets Ford WSS -M2C917-A,
    • Meets Fiat 9.55535-S2.
    vermiz olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. çok yardımcı oldunuz. "bilgi paylaştıkça çoğalır"

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Luc

Cüneyt T
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Bu da Kullanici Klavuzu Yağ Bilgileri:

Oz Büyücüsü

Cüneyt T
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

vermiz olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. çok yardımcı oldunuz. "bilgi paylaştıkça çoğalır"

Ne demek yardımcı olabildiysek ne mutlu.
    Oz Büyücüsü

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon