Sayfa 5/8 İlkİlk 12345678 SonSon
160 sonuçtan 81 ile 100 arası

Konu: İdeal Yağ Değişimi Km ve İdeal Yağ

Ali Erkan
    alierkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Derin Mavi
    Edilen teşekkür: 14

Standart Cevap: İdeal Yağ Değişimi Km ve İdeal Yağ

Araç 175binde (DPF yok) LIQUI MOLY LEICHTLAUF HIGH TECH 5W-40 yağ + bor katkısı ile filtre değişimi yaptırdım, ses biraz azaldı bu yağı düşünenler için tecrübemi yazmak istedim. Ayrıca yağ 5lt, karter 3lt yani bayağı yağ artıyor, sonraki değişimde ekleme yaparak 2 defa kullanılır.

Yanlız küçük not değişimi yaptırdığım yerde Liqui Molly için uzak doğu yağı diye çamur attılar.

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

Camuru atanlar az anlasalardi, sanirim uzakdogu demezlerdi.. alman markasi ve yag haricinde gayet iyi baska urunleri de vardir...

Sent from my GT-N8000 using

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Alıntı alierkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araç 175binde (DPF yok) LIQUI MOLY LEICHTLAUF HIGH TECH 5W-40 yağ + bor katkısı ile filtre değişimi yaptırdım, ses biraz azaldı bu yağı düşünenler için tecrübemi yazmak istedim. Ayrıca yağ 5lt, karter 3lt yani bayağı yağ artıyor, sonraki değişimde ekleme yaparak 2 defa kullanılır.

Yanlız küçük not değişimi yaptırdığım yerde Liqui Molly için uzak doğu yağı diye çamur attılar.
    Haklısınız sizin bu kullandığınız yağ ( LIQUI MOLY LEICHTLAUF HIGH TECH 5W-40) için sitesinde özellikle DPF 'li araçlarda kullanılamaz ibari var.

Yalnız bizim DPF'li araçlar için uygun olan ( Fiat 9.55535-S1 spesifikasyon) karşılayabilen yağı da baktımda
    Liqui Moly Top Tec 4200 5w30 Sentetik Motor Yağı 5W-30 Partikül Filtreli (DPF) = 194.90tl yani aklı başında kimse bu yağı almaz diye düşünüyorum.
    Birde nasıl bir yağ ise hem DPF temizliği yapacak hemde bu işi 50bin km boyunca)))
    Buna sadece günlerim.

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

arkadaşlar bu yağ neden bu kadar pahalı (Liqui Moly Top Tec 4200 5w30 Sentetik Motor Yağı) üstün özellikleri mi var? yada longlife yağ olduğu için mi bu kadar pahalı.
    Diğer, ülkelerde değişik kaliteli markalar var bunu biliyorum, bizim ismini duymadığımız kaliteli markalar var, ama ülkemize belirli markalar geldiği için biz , global olan markaları biliyoruz genelde. ama bu yağ global markalarda dan da pahalı onu pek anlayamadım.
    arkadaşlar biraz İngilizce olan ve İtalyanca olan Fiat forumlarını karıştırdım. Dizellerde 5w30 hem fikirler. Benzinlilerde 10w40 ta hem fikirler.
    İngilizce olan sitelerde mobil1 ve Castrol tavsiye etmişler ve katkı olarak abro oil additive önermişler. Benim bildiğim bu iki yağda kaliteli.
    İtalyanca olan sitelerde selenia pure wr 5w30 dan memnun olduklarını yazmışlar ve tavsiye de etmişler.
    Bu üç yağda gönül rahatlığıyla konuna bilir ama ben katkı kullanımı doğrumu dur bilmiyorum.
    Yada katkı kullanımı onay veren yağ markası var mı? çünkü katkının , yağ ile yağ ile tepkimeye girip daha kötü sonuç vermesi bana olası görünüyor.
    Konu ORS15 tarafından (13/07/2016 Saat 09:38 ) değiştirilmiştir.

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Liqui, motul iyi ve dediginiz gibi aslinda pahalli markalardir, baska ulkelerde de pek ucuz degiller, farkli kaliteli bir cok marka var...
    Katki konusunda haklisiniz, en azindan bor power kullanmazdim.... daha guvenilir marka tercih ederdim... iyi bir yag alip katki ile rezil etmek de var..

Bana gore,
    Bor powerin aciklamalari sadece laf kalabaligi..
    Astm bir test metodu ama nedense onayli yazmislar...
    Onay verip vermeme durumu olamaz,katkili ve katkisiz test sonucunu yazarsin olur biter..
    Ornegi cok aslinda...

Bazi aciklamalarinda
    The tests followed the ASTM norms D5183 and D4172.... (testler astm standartlarina gore yapildi yazili ama sonucu yok tabi...)
    VeyaTÜV, BAM, ASTM onayına sahiptir. ..
    VeyaASTM: Sürtünme ve aşındırma test belgesi... ama belgeyi bulamadim...
    Email gonderdim, cevap gelmedi tabi, ama sacma sorulara hemen donus oluyor...

Konu timbaz tarafından (13/07/2016 Saat 10:31 ) değiştirilmiştir.

7. Bu mesajı için 3 kişi timbaz'ye teşekkür etti:

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haklısınız sizin bu kullandığınız yağ ( LIQUI MOLY LEICHTLAUF HIGH TECH 5W-40) için sitesinde özellikle DPF 'li araçlarda kullanılamaz ibari var.

Yalnız bizim DPF'li araçlar için uygun olan ( Fiat 9.55535-S1 spesifikasyon) karşılayabilen yağı da baktımda
    Liqui Moly Top Tec 4200 5w30 Sentetik Motor Yağı 5W-30 Partikül Filtreli (DPF) = 194.90tl yani aklı başında kimse bu yağı almaz diye düşünüyorum.
    Birde nasıl bir yağ ise hem DPF temizliği yapacak hemde bu işi 50bin km boyunca)))
    Buna sadece günlerim.
    Bence gülmeyin hocam. Yağın özelliğini sıcaklık bozar. Ralli ve ofrooad araçalrında kullanılan yağlarda pahalıdır ve yüksek seviyede performanslı kullanıldığında değilştirilir. Gerçekten 50000 km lik yağlar var ama bunları alıp kullanmak her çalışna insanın harcı değil öyle bir butceye sahip değiliz. Normalde ucaklarda tanklarda kulalnılan motorlar sizin aracınızın bir iki yılda yapacağı yolu 1 saatte yapıyor ve sıcaklıkları kaç katı oluyor. Bunlar için kullanılan yağları düşünebiliyormusunuz.

İsteyen çok laiteli yağı alır kullanır ama o parayı verip içine şüphe olup 10000 km sonra değiştirirse bu parayı çöpe atmaktır. Elinizde aracınızdaki yapın özelliğini ölçen makina vardır kullanrısınzı gittiği kadar. Bu işler yannlış anlamayın ama bizi aşar. Dış ülkelerde bu işin hastaları olanlar çok değişik şeyler kullanıyorlar ama hem olanak hemde para var.

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

Volkan beyin yazdıklarına katılıyorum, zafer beye de kısmen katılıyorum.Şöyle anlatayım 50,000 km yapan yağlar var ve yüksek performans gösteren yağlar bunlar. Yarışlarda, of rotlarda kullanılır ama bu araçların %98 de dpf, egr, katalizör gibi teknolojik, donanımlar bulunmaz. Bu tür araçlarda genelde, aracın gücünü azalta bilecek her türlü donanımı koymazlar. Bu şu anlama geliyor, bizim araçlara bu tarz yağlar uygun değil.Dpf veya Egr veya katalizör gibi donanımlar yıpranmış yağlarda veya ağır şartlarda kullanılan yağlara göre uygun donanımlar değil. Çok çabuk etkilenip tıkanıyorlar. Bunun yanında yağın tek başına çok kaliteli olmasının bir anlamı yok. Kullandığınız yağ filtresi veya yağ ile kullanılan diğer bakım parçalarının da bir o kadar yüksek performanslara veya ağır şartlara daya biliyor olmalıdır. Yani bu bir grup çalışması gibi düşünülebilir. Gurubun içinde zayıf bir kısım olmamalı.
    Bu yağlar genelde büyük motor cc ne sahip araçlar için daha uygundur. Aracın motoru ne kadar küçükse o kadar da hassas olur.
    Diğer bir konu ise, uzun kmli yağlar veya performans yağları belirli sıcaklıklara ulaştıktan sonra , gerçek performansını gösterir o sıcaklıklara ulaşmıyorsa aracın motoru o yağdan yarar sağlayamazsın. Bence aracınızın donanımını ve özelliklerine tanıyıp ona göre yağ kullanmak en mantıklısı
    Aslında çok uzun yazabilirim bu konuda ama ben özetleyerek yazmaya çalıştım umarım faydalı olur.
    Konu ORS15 tarafından (13/07/2016 Saat 14:03 ) değiştirilmiştir.

Şenol Çıracı
    Abarth Mjet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 323

11. 13/07/2016, 15:40

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Arkadaşlar özellikle dizel araçlarda kullandığımız yağ sizce neden kararır? Hatta bu konuda başlık açmalımıyız?
    Sadece bu sorunun gerçek anlamda cevabını bilen varsa buyursun açıklasın. Sonrada bir yağın siyahlaşmadan neden 50 bin km gideceğini veya motoru 50 bin km boyunca nasıl ilk günkü gibi temizleyeceğini tartışalım.

sinan b.
    sinaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 40

1.4 lpg-- bakıma götürdüğüm usta 10w 40 kullanıyor
    2012 Punto Easy 1.4 Fire and LPG

Murat Kavruk
    MKavruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 253

markalar size yabancı ya da egzotik geldiği için yağ seçimi yapmak ne kadar doğru tartışılır. Yağ değişim aralıklarımız göz önüne alındığında ülkemizde üretilen son derece kaliteli yağlar var kullanabileceğiniz. almanyada 2200-3000 cc aralığındaki turbo dizel araçların otobanlarda 250km/saat hızla gidebilmesi ve 30.000km değişim aralıklarına dayanabilmesi için geliştirilmiş yağları 1.4 atmosferik ya da 1.3 dizel araçlarımızda 10.000kmlik değişim aralığındaki servis ihtiyaçlarımız için kullanmanın hiçbir mantığı yok. Madeni yağlar baz yağ ve katkılardan oluşur, bu sebeple ayrıca yağ katkısı üreticileri dışında hiçbir otorite tarafından önerilmez, bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Ali Erkan
    alierkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Derin Mavi
    Edilen teşekkür: 14

Arkadaşlar özellikle dizel araçlarda kullandığımız yağ sizce neden kararır? Hatta bu konuda başlık açmalımıyız?
    Dizel yakıt çok kirli, partikül oranı benzine göre çok fazla, dizel motorların genel sorunu bu zaten, en son WV skandalı ile bilmeyen kalmamıştır, yapılacak pek bir şey yok bu konuda. Dizelin küçük motorlarda komple kullanımdan kalkması lazım, veya bio dizel kullanılabilir.

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Alıntı alierkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dizel yakıt çok kirli, partikül oranı benzine göre çok fazla, dizel motorların genel sorunu bu zaten, en son WV skandalı ile bilmeyen kalmamıştır, yapılacak pek bir şey yok bu konuda. Dizelin küçük motorlarda komple kullanımdan kalkması lazım, veya bio dizel kullanılabilir.
    Ali bey, kullanmamız gereken yağın kmsi aslında cevabınızın içinde. Düşünün ki sadece 3.2lt yağ , aşağıda ki etkiye maruz kalmaktadır. Ağır şartlar, hava sıcaklığı, kalitesiz mazot, motor içi basıncı daha bilmediğimiz dünya kadar teknik detay, ekleyinde ekleyin.
    " -Mazotun yanma ısısı 650 ila 750 derece arasındadır. (Bu normal bir benzinde 270-280 derecelerde iken, oktanlı benzinlerde 400-450 dereceye kadar çıkabilmektedir) Dolayısıyla benzine nazaran motorin oldukça zor tutuşmakta ve zor alev almaktadır. Bazı kişiler motorinin içine yanan sigara veya yanan kibrit atmalarına rağmen motorinin alev almadığını görmüşlerdir. İşte bu durum Motorinin yanma ısısı ile ilgilidir) "
    Ve bu yağın aynı kalitede ve sağlıklı bir şekilde 50 bin km devam ettirecegini açıklayan markalara ........

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Murat bey, geçenlerde dh de yine yağ konusunda araştırma yaparken, kendi adıma öve öve bitiremediğim Castrol 'un yağlarını, BP' nin Turkiye'de ürettiğini, ve bu açıklamayı da ürünlerinin arka en altında belirtilerini yazmışlar. Benim elimdeki Castrol 4lt lik bidona hemen baktım aynen BP nin Gemlik/ Bursa tesislerinde üretildiği yazıyor.
    Sonuç olarak eğer BP tesislerinde, Castrol yağını fason olarak üretim yaptırıp piyasaya satıyor ise; düz mantıkla BP nin yağı castrol'den daha iyidir diyebilirmiyiz?
    Şuan BP'nin bu yağını takip edeceğim; dpf özelliki Visco 7000 5W-30
    BP Madeni Yağlar |Visco 7000 C 5W-30 Motor Yağı | BP Madeni Yağlar | BP Binek Araçlar için Motor Yağı | Turkey

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Murat bey, geçenlerde dh de yine yağ konusunda araştırma yaparken, kendi adıma öve öve bitiremediğim Castrol 'un yağlarını, BP' nin Turkiye'de ürettiğini, ve bu açıklamayı da ürünlerinin arka en altında belirtilerini yazmışlar. Benim elimdeki Castrol 4lt lik bidona hemen baktım aynen BP nin Gemlik/ Bursa tesislerinde üretildiği yazıyor.
    Sonuç olarak eğer BP tesislerinde, Castrol yağını fason olarak üretim yaptırıp piyasaya satıyor ise; düz mantıkla BP nin yağı castrol'den daha iyidir diyebilirmiyiz?
    Şuan BP'nin bu yağını takip edeceğim; dpf özelliki Visco 7000 5W-30
    BP Madeni Yağlar |Visco 7000 C 5W-30 Motor Yağı | BP Madeni Yağlar | BP Binek Araçlar için Motor Yağı | Turkey
    İşte ülkemde görmekten gurur duyduğum (şaka yapmıyorum, gurur duyuyorum mutlu oluyorum) tüketici davranışı. Yalnızca satın aldığımız ürünün arkasındaki birkaç bilgiye bakarak ciddi anlamda bilinçlenebiliyoruz. Aracınızı ve yağınızı güzel günlerde kullanın lakin bir acizane bilgi vermek isterim. Aracınızın 1.3dizel olduğunu varsayarak; kullandığınız yağ ACEA C3 fakat sizin aracınıza ACEA C2 uygun diye biliyorum. (kitapçıktan kontrol edebilirseniz memnuniyet duyarım) ve BPde bu sınıf bir yağ yok. Aracınız için aradaki önemli fark C2 alırsanız yakıt tuketımınız az bır mıktar azalacaktır.

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Araç 2011 1.3 DPF' li start stoplu dizel 38bn km de. Yukarda resimde ki yağı Castrol magnatec 5w40 C3' ü iki önceki değişimde kullanmıştım.
    Kullanım kitabında FİAT 9.55535-S1 spesifikasyonu karşılayan yağı kullanılması belirtilmiş.
    Yukarıdaki BP nin sitesinde Bp visco 5w30 7000 dpf li araçlar için kullanılabilir onaylanmıştır denmiş.
    Konu Ezeldenberi tarafından (29/07/2016 Saat 18:09 ) değiştirilmiştir.

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Forumdan aracınızın kullanım kitapçığını buldum, seleni wr pure energy önerilmiş:
    https://forum.grandepuntotr.com/doku..._el_kitabi.pdf
    Ürünü internetten arattığımda 5w30 c2 yağ çıktı:
    Selenia WR Pure Energy 5W-30 - mytyres.co.uk

yakıt tüketiminde azalma ve motoru yormamanız için C2 sınıfı bir yağ almanızı öneririm.

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Şuan araçta 3bin km önce katılmış castrol magnatec 5w30 C2 var 9.55 S1 i karşılıyor,
    ve aslında halen çok memnunum. Tam da iyi olduğundan şüphe duymadığım yağı buldum derken şuan kafam iyice karıştı . Selenia bir defa kullandım ancak yağ erken yaşlandı gibi ve daha 4-5 bin km de aracın sesi soluğu değişmişti. Kışa doğru Bp 5w30 7000 'i denemeyi düşünüyorum.

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Ben C3 kullandınız sanmıştım yanlış anlamış olabilirim günün yorgunluğundan gözler şaşı baktı sanırım C2 kullandığınız müddetçe sorun yok. Selenia kullanmanıza gerek yok gereksiz pahalıya satıyor.

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Bu sicaklik testi dikkatimi cekmisti... farkli 15 marka yeni yaga uygulanan sicaklik testleri ve renk degisimi
    Yic kullanilmamis yag hepsi ve gunun sonunda en cok kararan tam sentetik yaglar...
    1. Foto yeni yag, oda sicakliginda
    2. Foto 12 saat 180derece
    3. Foto 12 saat 180 derece + 3 saat 200 derece
    4. Foto 12 saat 180 derece + 3 saat 200 derece + 1 saat 250 derece
    5. Foto 12 saat 180 derece + 3 saat 200 derece + 4 saat 250 derece
    6. Foto 1:10 neftyagi eklenmis, renk farkini daha iyi gozlemlemek icin....

27. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 5/8 İlkİlk 12345678 SonSon