Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
74 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: Chip tuning & remapping hakkında

Ertuğ Torun
    T-jet uzmani Romeo_er2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 GTR 52
    Edilen teşekkür: 1032

zaten aşırı bi zengin fakir sıkıntısı olmuyoki araçlarda..afr olabilen en iyi düzeyde ayarlanıyo =) merak edenler gelip benim aracımda wideband üzerinden rakamları izleyebilir =) herşey kararınca zarar verilcek noktaya ulaşılmıyo zaten =)
    06 GTR 52

-Crossfit-
    Forging Elite Fitness

Onur y..
    acRep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 333

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    erhan
    pistonun üzerine gönderilen fazla yakıttan dolayı ateşlemeden sonra yanmamış yakıt silindir yüzeyi üzerinde bulunan taşıyıcı yağ filmini sulandırır inceltir ve yıkar anlatmak istediğim bu yanma odasında yağ vardır onu yıkar demiyorum
    bu durumda piston ve silindir yüzeyi arasında sürtünme olur krapaj başlar

istersen herkesin okuyabilip bir şeyler görebileceği şekilde bir link vereyim indirip görelim akla karayı

https://www.kolbenschmidt.com.tr/pdf...damages_tr.pdf

bu dosyayı indirin zengin karışım ve fakir karışımın nelere sebep olduğunu
    kurum bağlamanın nelere sebeb olduğunu hatta senin şaşırdığın kurum çukurcuklarının resimlerini herkes görsün
    özellikle dosyanın 3.2.3. ve 3.3.1.ve 3.4.0 numaralı bölümlerinde anlattıklarımı resimleriyle ve anlatımıyla inceleyin
    Ümit abi Bizim turbo dieseller de bi sıkıntı yok herhalde deilmi dediğin benzinli turbosuz araçlarda ???

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı acRep Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ümit abi Bizim turbo dieseller de bi sıkıntı yok herhalde deilmi dediğin benzinli turbosuz araçlarda ???

turbo beslemeli araçlarda turbo sayesinde hava ve yakıt karışımı ayarlanıyor zaten turbolu araçta 25 bg yakın güç alınmasının fıre motorda ise erhanın dediğine göre 8 bg bana göre 3-4 bg anca alınmasının sebebi de bu ama her zaman söylediğim gibi ister turbolu olsun ister turbosuz performans olarak gerçekten harika birşey ama uzun vadede zararları kaçınılmazdır

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Onur y..
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

turbo beslemeli araçlarda turbo sayesinde hava ve yakıt karışımı ayarlanıyor zaten turbolu araçta 25 bg yakın güç alınmasının fıre motorda ise erhanın dediğine göre 8 bg bana göre 3-4 bg anca alınmasının sebebi de bu ama her zaman söylediğim gibi ister turbolu olsun ister turbosuz performans olarak gerçekten harika birşey ama uzun vadede zararları kaçınılmazdır

Ne diyelim abi gülü seven dikenine katlanır ama 100 hp de Süper olur bizim 1.3 dizellere Uzun vadede zararları ne olur onu bilmiyorum tabi..

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Ne diyelim abi gülü seven dikenine katlanır ama 100 hp de Süper olur bizim 1.3 dizellere Uzun vadede zararları ne olur onu bilmiyorum tabi..

gülü seven dikenine katlanır
    zaten uzun vadede belkide 100 bine gelmeden satarsın arabayı bari gazlada
    zevkini çıkar

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Onur y..
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

gülü seven dikenine katlanır
    zaten uzun vadede belkide 100 bine gelmeden satarsın arabayı bari gazlada
    zevkini çıkar

Abi 25.000 km kalmış o zaman gidecegim görecegim yerleri sil baştan düzenlemem gerek

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Abi 25.000 km kalmış o zaman gidecegim görecegim yerleri sil baştan düzenlemem gerek

100 binde motor bitecek demedim sadece örnek verdim
    hesap yapma hemen

Onur y..
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

100 binde motor bitecek demedim sadece örnek verdim
    hesap yapma hemen

Dur abi konuyu kirletmeyelim ben sana özelden danışayım

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Ama bunun zararları ne kadar zamanda ortaya çıkar? Onu ne yazılımı yazan adam bilebilir ne de üretici
    Çünkü üretici kendi hazırladığı yazılıma göre malzeme tedarik edip kullanmıştır
    Oysa siz onu değiştirdiniz Adam o aracı çıkartmadan önce 1-2 sene her türlü doğa şartında test etmişti
    Siz kafanıza göre bunu değiştirdiniz diye 2 sene daha test yapacak değil herhalde.. Dolayısı ile o sizin riskiniz
    Peki yazılımı yazan adam bilirmi? Nerden bilsin? Hiçbir üretici benim pistonum şu kadar ısıya şu kadar basınca ve şu kadar vektörel kuvvete mukavemetlidir diye bir veri yayınlamıyor ve paylaşmıyorki
    Dolayısı ile bu konuda deneme yanılmadan başka bir yol yok
    tabi arıza meydana geldiğinde kimse chıp ten demeyecek çünki anlamayacaklar ancak garantide olan bir aracı servise götürürseniz onlar fabrikaya gönderirlerse ecu yu aracın chıp lenmiş olduğunu söyleyecek yoksa kimse bu araçya chıp vardı bu arıza bundan oldu demeyecek
    Konu GP COSKUN tarafından (22/12/2010 Saat 03:37 ) değiştirilmiştir.

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

erhan
    pistonun üzerine gönderilen fazla yakıttan dolayı ateşlemeden sonra yanmamış yakıt silindir yüzeyi üzerinde bulunan taşıyıcı yağ filmini sulandırır inceltir ve yıkar anlatmak istediğim bu yanma odasında yağ vardır onu yıkar demiyorum

istersen herkesin okuyabilip bir şeyler görebileceği şekilde bir link vereyim indirip görelim akla karayı

kurum bağlamanın nelere sebeb olduğunu hatta senin şaşırdığın kurum çukurcuklarının resimlerini herkes görsün
    özellikle dosyanın 3.2.3. ve 3.3.1.ve 3.4.0 numaralı bölümlerinde anlattıklarımı resimleriyle ve anlatımıyla inceleyin
    verilen linkteki yazıyı okuyup, motordaki genel arızaların sebebini iyi kavrayıp, buna göre aracını kullanan ve uygun yağı kullanan birisi, motorunu 500 binden aşağı bitirebilirse adam değilim (bozuk, hasarlı, arızalı parça olayı hariç, yağlama, turbo ve soğutma sisteminin düzgün çalıştığını varsayarsak)

zengin karışımın arıza sebeblerinide resimli olarak çok güzel anlatmışlar araya sıkıştırayım

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

v d
    vdevir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 38

Alıntı BoostER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Söyledikleriniz kesinlikle dogru.. yani üretici, aracın uzerindeki yazılımı isterse inclediginde farklı oldugunu ve bunu kendisi yapmadıgı için sonradan yapıldıgını anlayabilir. Fakat bu sizce de ütopik değil mi? siz aracınızı bakıma goturuyorsunuz, ardından aracınızın beyni sökülüyor ve fabrikaya gonderiliyor. Sonrasında da inceleniyor vs vs.. Ne kadar uygulanabilir ve sürekliligi olabilir birsey bu? butun bakıma giden aracların bu sekilde işlem yaptırdıgını dusunebilirmisiniz? her bakıma giren arabanın bakım süresi en az 1 hafta surmeli o zaman.. Teorikte doğru, ama malesef pratikte olası birsey değil.. BU işlem fabrik atarafından bile efektif değildir..

Kaç çeşit modifikasyon yaptırabilisiniz.. Kaç çeşit isteğiniz olabilirse o sayıda medifikasyon dosyası olusturulabilir.. Öncesi ve sonrası güç ölçümlerimiz istenildiginde istanbuldaki merkezimizde ölçülüp verilecektir. Ankarada ise yaz aylarında hizmete girecektir..

motorlarda güç artırımının neden olduğu arıza tipleri bellidir yada olduğu tahmin edilir. bu durumda garanti kapsamındaki araç için bu tespiti yapmak sandığınız kadar 1 hafta sürmek, çok kısadır. ayrıca, bu tip uygulamalar genelde büyük hasar açabildiği için zaten araç servisde 1 haftadan kısa süre kalmaz..
    ECU , motorun hangi kritik değerlerde çalıştığını kaydeden bir lon term memory e sahiptir..orjinal datasette olmayan bir değer bu memorye alınmışsa, inceleme gerekitirir.

kalibrasyon değişikliğinde sınırsız uygulama yapamazsınız.
    sizi sınırlayan limitler vardır..mesela;
    soğutma
    turbo giriş sıcaklığı !!!
    şanzumanın tork taşıma kapasitesi..
    gibi..
    bunları kendinize limit aldıuğınızda yapoacaklarınız sınırlıdır..

mesela 90ps dizeli, fabrika verilerine göre, max güç ve max. tork değerlerini yine aynı devirlerde hangi değerlere çıkarıyorsunuz?

saygılarımla

Erhan Yücel
    BoostER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 37

erhan
    pistonun üzerine gönderilen fazla yakıttan dolayı ateşlemeden sonra yanmamış yakıt silindir yüzeyi üzerinde bulunan taşıyıcı yağ filmini sulandırır inceltir ve yıkar anlatmak istediğim bu yanma odasında yağ vardır onu yıkar demiyorum pistonun tepesinde yağ vardır da demiyorum

Yukarıdaki döküman gerçekten güzel hazırlanmış.. Birçok kişiye birçok konu hakkında genel bilgiler verebilecek bir döküman. Bende arşivime ekliyorum paylaşım için sağol

Fakat, yukarıdaki ekipmanda belirtilen sıkıntıların yasanması, araclarda sistem araızası olması durumunda karsılasılan seylerdir. Enjeksiyon arızası, yağlama sıkıntısı vs gibi.. Yani chip tuning sonrasında, aracın biraz daha zengin veya biraz daha fakir calıstırılmasıyla yukarıdaki durumları yakalamanız İMKANSIZ.. Benzinin teorik olarak en iyi yanma oranı stokiometrik olarak 14.7/1 dir.. Turbo araçlarda ve atmosferik araclarda belirli verimli yanma dereceleri vardır. Örnek vermem gerekirse (hernekadar motorlara göre spesifik olarak bu degerler değişiecek olsa da fikir vermesi acısından), turbo bir aracı WOT posizyonunda kesiciye kadar 10.5 afr ye kadar sıkıntısız kullanabilirsiniz.. Fakat bunun altına indiginizde bircok arac için risk baslar.. Bu risk nedir? Yukarıdaki dökümanda bunlar guzelce anlatılmıs zaten.. Biz aracı bu kadar sınırlarda bile yurutmediğimizden, aracınızda böyle bir sıkıntı yasayamazsınız... Ha yanlış uygulama sonucu eğer ayarı yapan kişi aracınızı gereginden fazla zengin veya gereginden fazla fakir yürütmüşse sıkıntı yasanabilir. Ama bu tamamen firmanın güvenirligi ve kişinin bilgisiyle dogru orantılıdır.. Her yazılımı bu yüzden bir tutamayız..

Alıntı Romeo_er2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    zaten aşırı bi zengin fakir sıkıntısı olmuyoki araçlarda..afr olabilen en iyi düzeyde ayarlanıyo =) merak edenler gelip benim aracımda wideband üzerinden rakamları izleyebilir =) herşey kararınca zarar verilcek noktaya ulaşılmıyo zaten =)
    Ben ertuğa herne kadar almasına gerek olmadıgını soylesem de,ertug olan biteni gormek için hava yakıt karısımını görüntüleyen wideband sensor aldı ve aracına bagladı.. Sonuç: herkesi kıskandıracak kadar düzgün, stabil ve güvenli bir karışım.. Emin olun işimizi bilerek yapıyoruz.. Böyle oldugunu biz zaten biliyorduk, ertug kendisi de göstergede görmek istediği için aldı sensörü de

Ama bunun zararları ne kadar zamanda ortaya çıkar? Onu ne yazılımı yazan adam bilebilir ne de üretici
    Çünkü üretici kendi hazırladığı yazılıma göre malzeme tedarik edip kullanmıştır
    Oysa siz onu değiştirdiniz Adam o aracı çıkartmadan önce 1-2 sene her türlü doğa şartında test etmişti
    Siz kafanıza göre bunu değiştirdiniz diye 2 sene daha test yapacak değil herhalde.. Dolayısı ile o sizin riskiniz
    Peki yazılımı yazan adam bilirmi? Nerden bilsin? Hiçbir üretici benim pistonum şu kadar ısıya şu kadar basınca ve şu kadar vektörel kuvvete mukavemetlidir diye bir veri yayınlamıyor ve paylaşmıyorki
    Dolayısı ile bu konuda deneme yanılmadan başka bir yol yok
    tabi arıza meydana geldiğinde kimse chıp ten demeyecek çünki anlamayacaklar ancak garantide olan bir aracı servise götürürseniz onlar fabrikaya gönderirlerse ecu yu aracın chıp lenmiş olduğunu söyleyecek yoksa kimse bu araçya chıp vardı bu arıza bundan oldu demeyecek
    Şİmdi anlamadığım bir durum var.. Neden sürekli bizim sanki bunu kafaya göre yaptığımızı düşünerek yazı yazıyorsunuz merak ediyorum.. Üreticiler tabiki pistonların turboların vs limitlerini açıklıyorlar.. Örneğin 1.3mjet motorlarda ve 1.3 cdti motorlarda kullanılan KKK Borg wagner KP-35 turbo için borg wagner a attığım mailde kendilerine hangi basınçlara kadar uygun olduğunu ve compressor map ini istemiştim.. Kendileri Kp35 in 1.55 bara kadar sıkıntısız kullanılabilecegini ve compressor mapini benimle paylastı.. Bizde yazılımlarımızı yaparken bu araclara daha yüksek basınclar uygulamıyoruz.. 1.55 bile basınc uygulamıyoruz.. Her araç için uzun dönem test imkanımız yok malesef. Ama bizde bu testlere mahal vermeyecek sekilde yapıyoruz uygulamalarımızı zaten.. Araçlarında chip vs olan arkadaslar da var uzun zamandır.. Uzun dönem test konusunda kendileri yeterince acıklama yapıyorlar zaten.. Daha uygulama yapıpta motor bitiren 1 kişi bile olmadı.. ayrıyetten sıkıntı yaşayan bile olmadı..

Alıntı vdevir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    motorlarda güç artırımının neden olduğu arıza tipleri bellidir yada olduğu tahmin edilir. bu durumda garanti kapsamındaki araç için bu tespiti yapmak sandığınız kadar 1 hafta sürmek, çok kısadır. ayrıca, bu tip uygulamalar genelde büyük hasar açabildiği için zaten araç servisde 1 haftadan kısa süre kalmaz..
    ECU , motorun hangi kritik değerlerde çalıştığını kaydeden bir lon term memory e sahiptir..orjinal datasette olmayan bir değer bu memorye alınmışsa, inceleme gerekitirir.

kalibrasyon değişikliğinde sınırsız uygulama yapamazsınız.
    sizi sınırlayan limitler vardır..mesela;
    soğutma
    turbo giriş sıcaklığı !!!
    şanzumanın tork taşıma kapasitesi..
    gibi..
    bunları kendinize limit aldıuğınızda yapoacaklarınız sınırlıdır..

mesela 90ps dizeli, fabrika verilerine göre, max güç ve max. tork değerlerini yine aynı devirlerde hangi değerlere çıkarıyorsunuz?

Öncelikle şu konuda bir anlaşalım.. Siz bu soruları sorma sebebiniz bir açık aramak mı? yoksa bilgi alışverişinde bulunmak mı? En azından bilerek cevap vermek istiyorum sorularınıza..

Araçlarda bahsettiginiz memory sadece hata kondlarını kaydeder.. Aracta hiçbir sekilde anlık olarak log tutma yoktur.. (oem ecularda)

Daha önceki mesajımda söyledigim gibi sizin istekleriniz doğrultusunda, sadece yazılımla isteklerinizin sayısı kadar farklı uygulama yapılabilir.. Sizin istekleriniz neler olabilir bence sınırlayan degerlerden önce onu bir konuşalım..

-yakıt ekonomisi
    -performans
    -çok yüksek performans

başka ne olabilir?? varsa aklınıza gelen hadi onlar üzerinde de konusalım..

Aracınızdan yakıt ekonomisi isteniyorsa, ona göre ayrı bir yazılım kullanılır. bu yazılımın hazırlanısı aracınızın her kosulda daha az yakmasını saglayacak sekildir.

performans isteniyorsa, aracınızıdan normal kullanıcılar için öngördüğümüz performans artırımı yapılır. bunda peerformans artırılırken, bazı koşullarda da yakıt ekonomisi saglanabilir.

çok yüksek performans isteniyorsa, aractan alınabilecek max. güç alınmaya odaklanılır. aracın ekipmanlarını sınırlarında calıstırarak, yakıt ekonomisi gozetmeksizin arac yarıs kosullarında hazırlanır..

Sizin bahsettiginiz sınrılayıcı degerler sizin istekleriniz değil, bizim yapacaklrımızın sınırlarını olusturabilir ancak. aracın emiş sıcaklıgı konsuunda bir limite gelinmişse, araca uygun olan yeni bir hava sogutma sistemi uygulanır ve bunun onune gecilir. Tabi bunlar yarıs araclarında gecerlidir.. gunluk araclarda bunlar yapılmaz. Sonuc olarak yapılabileceklerin sınırı, yine kullanıcının isteklerine baglıdır. eger siz cook yuksek bir performans bekliyorsanız, biz yine bunu saglayabilirz ama herseyi sadece yazılımla halletmemiz imkansız. bunun için sizin soylediginize benzer yasanabilecek limitleyici sıkıntıları asmamız gerekir..

güç grefigi ve alınabileicek güç için sitemizi inceleyebilrisiniz.

v d
    vdevir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 38

Öncelikle şu konuda bir anlaşalım.. Siz bu soruları sorma sebebiniz bir açık aramak mı? yoksa bilgi alışverişinde bulunmak mı? En azından bilerek cevap vermek istiyorum sorularınıza..

Araçlarda bahsettiginiz memory sadece hata kondlarını kaydeder.. Aracta hiçbir sekilde anlık olarak log tutma yoktur.. (oem ecularda)

Daha önceki mesajımda söyledigim gibi sizin istekleriniz doğrultusunda, sadece yazılımla isteklerinizin sayısı kadar farklı uygulama yapılabilir.. Sizin istekleriniz neler olabilir bence sınırlayan degerlerden önce onu bir konuşalım..

-yakıt ekonomisi
    -performans
    -çok yüksek performans

başka ne olabilir?? varsa aklınıza gelen hadi onlar üzerinde de konusalım..

Aracınızdan yakıt ekonomisi isteniyorsa, ona göre ayrı bir yazılım kullanılır. bu yazılımın hazırlanısı aracınızın her kosulda daha az yakmasını saglayacak sekildir.

performans isteniyorsa, aracınızıdan normal kullanıcılar için öngördüğümüz performans artırımı yapılır. bunda peerformans artırılırken, bazı koşullarda da yakıt ekonomisi saglanabilir.

çok yüksek performans isteniyorsa, aractan alınabilecek max. güç alınmaya odaklanılır. aracın ekipmanlarını sınırlarında calıstırarak, yakıt ekonomisi gozetmeksizin arac yarıs kosullarında hazırlanır..

Sizin bahsettiginiz sınrılayıcı degerler sizin istekleriniz değil, bizim yapacaklrımızın sınırlarını olusturabilir ancak. aracın emiş sıcaklıgı konsuunda bir limite gelinmişse, araca uygun olan yeni bir hava sogutma sistemi uygulanır ve bunun onune gecilir. Tabi bunlar yarıs araclarında gecerlidir.. gunluk araclarda bunlar yapılmaz. Sonuc olarak yapılabileceklerin sınırı, yine kullanıcının isteklerine baglıdır. eger siz cook yuksek bir performans bekliyorsanız, biz yine bunu saglayabilirz ama herseyi sadece yazılımla halletmemiz imkansız. bunun için sizin soylediginize benzer yasanabilecek limitleyici sıkıntıları asmamız gerekir..

güç grefigi ve alınabileicek güç için sitemizi inceleyebilrisiniz.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------

Forumda hem işyerinizin reklamını yapıyor hemde araçlardaki uygulamalarınızı anlatıyorsunuz. bu konu mesleğiniz olduğu için bizlerde size kafamızdaki soru işaretlerinin gitmesi için soru soruyoruz. bu forumda siz ya da başka bir meslektaşınız olabilirdi, ona da bu sorularımı yöneltirdim. soruları cevaplamak zorunda değilsiniz.

amacım açık aramak değil, sorunsuz üründe hiçbir zaman olmaz zaten. Ana üreticiler bile bir motor tasarımı için 50 milyon eurodan fazla para yatırıyorlar, onlarda dahi sorunlar çıkıyor.

ECUlar, datasetin içinde seçeceğiniz parametreleri seçeceğiniz limitler içinde ve frekansda kayıtlarını tutar. Hepsi yapar mı bilmiyorum ama bunu yapanlar var. bu fonksiyonu ecu üreticisi ana üretici isterse yazılıma ilave ediyor.

benim sizden istediğim iki değer vardı. 90ps MJ motorun fabrika verisi maksimum tork ve gücünü MAX hangi değere çıkarabiliyorsunuz. ?hepsi buydu..

benim bahsettiğim sınırlayıcı değerlerin zaten sizi sınırladığından bahsetmeye çalıştım. bu limitleri nasıl kontrol ediyorsunuz.
    güç ve tork artırımı yaparken eş zamanlı olarak sınırlayıcı kritik değerlerin nasıl değiştiğini kontrol ediyormusunuz. daha açık yazmak gerekirse..

diyelim aracımı sadece 90 ps den, 100 ps yaptık. bu esnada silindir içi patlama basıncını da kontrol ederek kritik değere ulaşıp ulaşmadığını kontrol ediyormusunuz..

gördüğünüz üzere açık aramıyorum, sadece merak ettiğim önemli noktaların hesaplarda ne kadar gözönüne alındığını görmek istiyorum.

sonuçda bana cevap vermek zorunda değilsiniz.
    başka mesaj atmayacağım size..

forumdaki arkadaşlar merak ettiğiniz birşey olursa bana özel mesaj gönderebilirsiniz, karşılıklı bilgi alış verişi yapabiliriz, ticari bir kaygı olmadan..
    saygılarımla

Ertuğ Torun
    T-jet uzmani Romeo_er2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 GTR 52
    Edilen teşekkür: 1032

Korkmayin yazilim sizi isirmaz..bi yazilimdan 90lik dizele zarar gelcegini fln mi dusunuyo herkes anlamadim.. Biz stock motora buyuk turbo takip 210-220 hplerde yuruycez hani o zaman risk olur ama yine cok uzun vadede olmadikca sikinti olmaz..bu kadar dert etmeyin alt tarafi yazilim ya.. yazilimdan sonra araci surerken emin olun hepsini unutcaksiniz
    06 GTR 52

-Crossfit-
    Forging Elite Fitness

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

sürüş zevkinin harika olduğuna kesinlikle katılıyorum

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Erhan Yücel
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı vdevir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Forumda hem işyerinizin reklamını yapıyor hemde araçlardaki uygulamalarınızı anlatıyorsunuz. bu konu mesleğiniz olduğu için bizlerde size kafamızdaki soru işaretlerinin gitmesi için soru soruyoruz. bu forumda siz ya da başka bir meslektaşınız olabilirdi, ona da bu sorularımı yöneltirdim. soruları cevaplamak zorunda değilsiniz.

amacım açık aramak değil, sorunsuz üründe hiçbir zaman olmaz zaten. Ana üreticiler bile bir motor tasarımı için 50 milyon eurodan fazla para yatırıyorlar, onlarda dahi sorunlar çıkıyor.

ECUlar, datasetin içinde seçeceğiniz parametreleri seçeceğiniz limitler içinde ve frekansda kayıtlarını tutar. Hepsi yapar mı bilmiyorum ama bunu yapanlar var. bu fonksiyonu ecu üreticisi ana üretici isterse yazılıma ilave ediyor.

benim sizden istediğim iki değer vardı. 90ps MJ motorun fabrika verisi maksimum tork ve gücünü MAX hangi değere çıkarabiliyorsunuz. ?hepsi buydu..

benim bahsettiğim sınırlayıcı değerlerin zaten sizi sınırladığından bahsetmeye çalıştım. bu limitleri nasıl kontrol ediyorsunuz.
    güç ve tork artırımı yaparken eş zamanlı olarak sınırlayıcı kritik değerlerin nasıl değiştiğini kontrol ediyormusunuz. daha açık yazmak gerekirse..

diyelim aracımı sadece 90 ps den, 100 ps yaptık. bu esnada silindir içi patlama basıncını da kontrol ederek kritik değere ulaşıp ulaşmadığını kontrol ediyormusunuz..

gördüğünüz üzere açık aramıyorum, sadece merak ettiğim önemli noktaların hesaplarda ne kadar gözönüne alındığını görmek istiyorum.

sonuçda bana cevap vermek zorunda değilsiniz.
    başka mesaj atmayacağım size..

forumdaki arkadaşlar merak ettiğiniz birşey olursa bana özel mesaj gönderebilirsiniz, karşılıklı bilgi alış verişi yapabiliriz, ticari bir kaygı olmadan..
    İşim gereği siz ne kadar zorunda olmadığımı düşünsenizde, ben hem işime hemde merak edenlere saygımdan dolayı soruları cevapsız bırakmamaya çalışıyorum. Sizin söylediğiniz gibi gercekten bilgi almak içinse bi problem yok zaten kusura bakmayın ben yanlış anlamışım diyelim..

ECU larda bahsettiginiz real time kayıtlar ancak verilen komutlar dogrultusunda araca baglı cihazlar tarafından alınabilir. beyinlerin olan biteni kendi içerisine kaydetmesi diye birsey yoktur. Zaten kaydedecekleri yer de yoktur.. Sadece arızaları kayıt edebilirler.

Sitemizde zaten sormuş olduğunuz soruların cevapları olduğu için kafanızdaki soru işaretlerini daha rahat giderirsiniz diye düşünmüştüm fakat siz sadece bu bilgileri soruyorsanız

fotoda su an arsivimde 90 lık fiat olarak bulamadıgım fakat aynı motor ve beyne sahip astranın dyno cıktısını paylasıyorum..

Aracların bahsettigniz kritik degerlere yaklastırılmadıgını zaten defalarca yazdım.. varsayalım sizin soylediginiz gibi oldu ve kritik degerlere geldi.. kritik degerlere gelindiginde motorun kendini koruması için gerekli olan guvenli suruş modu halen ecu da bulunuyor ve arac motoru korumak için haritayı yeniden duzenliyor..

silindir içi patlama basıncı diyerek neyi kastettiginizi tam olarak anlayamadım.. silindir içindeki basınç ölçülemez zaten sadece hesaplanabilir. Ancak manifodl basıncı ölçülebilir..

cevap atıp atmamak sizin taktirinizde kalmış.. acık arama durrumunu da acıklamam gerekirse, bir soru sorup kendiniz aksi sekilde cevaplamanız bunu dusunmekte beni haklı çıkarıyor sanırım değil mi? sonucta ogrenmek için sorulan sorularda cevaplar bilinmez.. eger cevabını bildiginiz soruları soruyorsanız da demekki bu ögrenmek için değil baska bir amac içindir..

simdiye kadar teknik hiçbir konuyu anlatmaktan cekinmedim.. ticari kaygı için değil, yıllardan beri otomobil sevdalısı oldugum için..

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

EREN YALÇIN
    axi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    45 EY 700
    Edilen teşekkür: 247

Onu bunu boşverinde bu yazılım olayını bende düşünüyorum .. aracım 1.6 16v 120hp bravo.. performans artışı ve sakin kullanımda yakıt tasarrufu istiyorum. + kaç hp ve nasıl bir yakıt tasarrufu olur?? bide arabam şu an 4500 km de.. birazdaha bekleyeyimmi??teşekkrüler şimdidien
    _NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
    Ben bir Türküm!!!
    Ben;
    Orta Asyadan Türeyen,
    Anadoluda Büyüyen, Avrupa iclerine Yürüyen TÜRK´üm.
    Ben;
    Atillayi, Yavuzu, Fatihi var eden, krallari, imparatorlari kendisine Yar eden, Düsmanina dünyasini dar eden TÜRKüm.
    Ben;
    Damarlarinda asil kanin aktigi irkim, Benden bahseder destanim,Agitim,TÜRKüm,ben TÜRKüm,
    taa iliklerime kadar MUSTAFA KEMAL ATATÜRK`üm!!!
    Ya Siz Kimsiniz ???......____

Erhan Yücel
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı axi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Onu bunu boşverinde bu yazılım olayını bende düşünüyorum .. aracım 1.6 16v 120hp bravo.. performans artışı ve sakin kullanımda yakıt tasarrufu istiyorum. + kaç hp ve nasıl bir yakıt tasarrufu olur?? bide arabam şu an 4500 km de.. birazdaha bekleyeyimmi??teşekkrüler şimdidien
    Merhaba

120 hp lik bravoyu 150 hp yapabiliyoruz. hem yakıtınız gözle görülür derecede azalıyor (100km de 1lt civarı), hemde kullanım çok keyiflileşiyor. 4500 km dizel arac için yeterli bir rodaj.. yaptırmanızda km acısından bir dezavantaj yok..

Serbay Çakırlı
    Serbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 16

Bende düşünüyorum yaptırmayı mali kısmı bi aşarsam kendi içimde ancak şimdiden danışmak istiyorum garanti kapsamı nedir yani ben yaptırdıktan sonra yaptığınız iş üzerinde ne gibi haklarım olcak tabiiki yüzyüze mrb samimiyetin oluştuğu bir ortamda bunu sormam ancak merak ediyorum.

Erhan Yücel
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı Serbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende düşünüyorum yaptırmayı mali kısmı bi aşarsam kendi içimde ancak şimdiden danışmak istiyorum garanti kapsamı nedir yani ben yaptırdıktan sonra yaptığınız iş üzerinde ne gibi haklarım olcak tabiiki yüzyüze mrb samimiyetin oluştuğu bir ortamda bunu sormam ancak merak ediyorum.
    Merhaba

bizizm uygulamalarımızda, aracınızın uzerindeki yazılım omur boyu garantilidir. İstediginiz zaman orjinaline donup tekrar yazılım yukleme sansına sahipsiniz..

Saygılar

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon