Sayfa 5/7 İlkİlk 1234567 SonSon
122 sonuçtan 81 ile 100 arası

Konu: Motor açma....

hüseyin öz
    KARA PİTON efsane19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 10

Standart Motor nasıl açılır?

Arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim... Aracım 2009 model 1.3 Dynamic 75hp ve şuanda 700 km yol yaptım fakat yakıtı felaket yakıyor... peki sizler aldığınızda da böylemiydi tüm araçlarda böylemidir ne zaman kaç kilometrede açılır motor yada ne yapmam nasıl kullanmam gerekir yakıt az gitmesi için bana bir açıklama getirirsniz bu konu hakkında kullananlar veya kullanmayanlar bilgisi olanlar yardımlarınız için teşekürler

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Uzun yola çıkmanı tavsiye ederim. Sabit hızda uzun süre yolculuktan sonra ilk etki yaşanıyor. Daha sonra git gide açılıyor ve yakıt azalıyor. En son 20.000 bakımdan sonra oturuyor.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

İlk km lerde fazla yüksek devire çıkmamanı öneririm.(2000-3000km) Bunun dışında motor soğukken yine fazla devir çevirmemeli motor eski ya da yeni.Cihanın da belirttiği gibi yakıt tüketiminin normale gelmesi için 20000km de gerekebilir.Ancak bu azalma fazla da hissedilmez.Yani en fazla %5-10 farkeder tahminim.

Bunun dışında aşırı yakıt tüketimine trafik, kısa süreli kullanımlar, sürüş tarzı ve teknik problem de neden olabilir...

erdi acar
    ERDİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 43

bence en iisi 5000 km ye kadar motoru zorlamamak zaten yakıt 2000km den sonra tam anlamıyla düştüğünü görüceksin
    GRANDE PUNTO 1.4 FİRE ACTİVE 77 BG 3K

Kemal Özsu
    plastro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    33 VEN 90
    Edilen teşekkür: 786

Bencede 2000-3000 km fazla hız yapma daha sonraları arada bir agresif kullanım yaparak arabanın hantal kalmasını önleyebilirsin

onur çıtak
    internetonur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

Özetle yeni otomobilin rodajında ;

Hararet en önemli değişkendir.

Mümkünse orta kalite mineral yağ kullanılır

Düşük kilometrelerden itibaren silindir basıncı oluşturmak için uygun viteslerde tam gaz hızlanmalar gerçekleştirilir.

Viteste yavaşlama (dekompresyon) en az tam gaz hızlanma kadar önemlidir.

Motor yağı ve filitresi sık değiştirilir.

1000 km rodaj için yeterli süredir.

1000 km sonunda motor içindeki sürtünmenin azaltılması maksadıyla disiplinli bir sürüş tarzı benimsenebilir(motor açma)

Motor yağınızı garanti sebepleri vb nedenlerle değiştiremiyorsanız yapacağınız tek şey düşük km lerden itibaren tam gaz hızlanma ve viteste yavaşlama yapmaktır.
    1000km sonunda izin verilen devir bandının sonuna kadar tam gaz hızlanma yapmış olmanız gerekir.

Motor yağınızı değiştirmek için 15.000 km yada 7.500 km vs beklemeyin..
    not:alıntı
    Yeni otomobillerde rodaj - Modifiyem©

ERCan Bütün
    ERC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 336

ilk 2000 km 120 kim yada 3500 devir gecilmemelidir.2000den sonra yaldir yaldir basmaya devammotor acmak cidden onemli ve motor acma diye birsey yok diyenler kulliyen yalan soyliyorlar.2000 km den sonra ozellikle 1000 km motorun karakteristiginin oturmasi icin performansli kullanilir hatta eger benzin derdin yoksa hep kesecle vites degistir ki sonradalarda 16 lara kafa tut
    Forever DJ Tiestooooooooooooooo...absolutely Trance dj in the universe...

Mustafa FIRINCI
    mustafaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1569

ercan ben o dedıgını dayanamayıp 2000 degılde 200km. den sonra uygulamıstım zararı yok cnm bı sıfır eksık okumusum
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

Ziyaretçi047

Mustafa adamımsın

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

murat değirmenci
    muratde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    35 BYZ 84
    Edilen teşekkür: 124

bu arada o kadar yazmışızda arabanın ne kadar yaktığını sormamışız arkadaşta sağolsun yazmamış.

ERCan Bütün
    ERC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 336

yapin yapin fireler dayanlikli
    Forever DJ Tiestooooooooooooooo...absolutely Trance dj in the universe...

Ziyaretçi047

İnan multijet daha dayanıklı

Mustafa FIRINCI
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

Alıntı muratde Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu arada o kadar yazmışızda arabanın ne kadar yaktığını sormamışız arkadaşta sağolsun yazmamış.

valla ben ılk aldıgım donemlerde k.marasta calısıyordum.hafta sonları mersıne gelırken depoyu fulluyordum.hıc ayagımı gazdan cekmeden otobandan gelıyordum.k.marastakı ısyerımden evımın onu 254km. yapıyordu.yarım depoyla gelıyordum (bunları yaptıgımda araba daha 600km.de felandı.arabanın dılı olsa bana ne sover Allah bılır )
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

Günkut KAYA
    Av.Efe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Plaka
    48 AV 434
    Edilen teşekkür: 46

Arkadaşlar benim çok iyi bi pejo ustam vardı; bana dediği şuydu motor açmak dikkat ister ve çok önemlidir. İlk aldığında arabayı en az 5000 km devirli kullanacaksın ki araban sağır kalmasın. Hatta motor açmıştı bir gün bana gösterdi sağır bir arabanın motorunun içini eğer arabayı ilk aldığımızda devirsiz ölü devirlerde kullanırsak uzun bir süre motorun vuran - çalışan pistonları fazla yükseklere çıkmaz ve piston tünelleri içindeki yaptıkları çok ince-mikronluk yuvalar kısa kalır. Daha sonra da yüksek devirlere ve hızlara çıkmak istediğinde arabanın pistonları o yuvalara takılı kalmak isteyip -fizik kuralı gereği- pistonlar yukarıya vurarken motorda bir kasılma yığılma olur.
    O yüzden motorda yağ iyice yayılınca ki bu da bir depo benzini bitirmen yeterli demişti bana ustam, ondan sonra mümkünse 5000 kilometre arabayı 5 e atma ya da geç at basarken demişti usta. Hakikaten de benim 2 adet pejom oldu, birisi sağır idi satın aldığım adam fazla basmamış arabayla ve araba 65.000 deydi, daha sonra bu ustamın dediklerini yaptım grande puntom da dahil arabalarım sağır kalmıyor... Yanlışım varsa düzeltin

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

Konular birleştirilmiştir. Lütfen araba yapmadan konu açmayalım

Alp BELGEN
    Alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 326

Bence ilk 500 -1000 - 2000 km hikaye arabayı aldığım 3. gün (daha 50 km yapmıştım) İstanbuldan Ankaraya gittim dip gaz 4500 rpm ve 170 -180 km ile çok şükürki o gün öyle kullanıp motoru açmasaydım bugun 1.6 benzinli 100 hp lik araçlara kafa tutamazdım.
    Multijet Grande Punto 1.3 75 hp -> 95 HP
    Multijet Grande Punto 1.3 90 hp -> 125 HP
    Multijet Bravo 1.6 105 hp -> 135 HP
    Clio RS 190 HP
    ve Şimdi...
    Multijet BRAVO GT1544 STAGE 2 180+ hp...

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa FIRINCI
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

Alıntı alp Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bence ilk 500 -1000 - 2000 km hikaye arabayı aldığım 3. Gün (daha 50 km yapmıştım) istanbuldan ankaraya gittim dip gaz 4500 rpm ve 170 -180 km ile çok şükürki o gün öyle kullanıp motoru açmasaydım bugun 1.6 benzinli 100 hp lik araçlara kafa tutamazdım.
    +1965763

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Alp

Günkut KAYA
    Av.Efe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Plaka
    48 AV 434
    Edilen teşekkür: 46

Ben de onu diyorum işte arabayı ilk aldığında basma diyen arkadaşlar nasıl açılacak motor o halde?? Sağır kalır mazallah.Motorda yağ devri tamamlanıncaya kadar tamam ama sonra en az 3000 km dip ya da 4. viteste hız. İşe yaradığını görürsünüz,sağır kalmaz motorunuz sağır olmayan motor sağır kalmış motora göre daha az yakar "yüksek hızlarda" çünkü aynı gaza daha çok yol gidersin.

adsiz yok
    ESPAŞ YAKIT mert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 35

SİZİ BILMEM AMA BEN ARABAMI SURAT ILE AÇTIM SERVISDEN BILGISAYAR ABAGLI MAKSIMUM HIZ 212,KM GORUNUYOR AZ KALSIN PATLIYODU

BEN 2,0 MERCEDESlere kafa tutuyorum ama sehır ıçı
    Konu anvil tarafından (07/01/2009 Saat 13:06 ) değiştirilmiştir.

sedat karataş
    gazkesmez_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 13

allah ne verdiyese bas kardeşim rahat ol ,ben ibreyi sonuna kadar zorladım otobanda önümde audi a3 eziliyordu hatta tabi bide bassaydı ne olurdu yani anlyacağın araçalar italyada motoru acılmış bir şekilde geliyor türkiyeye motor açma olayı ekidendi şahin 1.6 ie cabriolarda şimdiki yeni nesil araçlarda böyle bi durum söz konusu değil 200 e kolay kolay çıkamazsın bu araçta ama zorlarsan çıkarsın o da zaten keyifli olmuyor işkence helede 8 walfse tamam hepten zor rampa aşaağa inerken çok rahat çıkıyor ben test ettim her allahın günü otobandayım zaten hafif meyilli yukarı rampayı gördünmü zaten kırbaçla babam kırbaçla..allah kolaylık versin sen yinede dikkatli ol

Sayfa 5/7 İlkİlk 1234567 SonSon