20 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Hangi lastik ?

SERKAN BOZDEMİR
    seralex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917
    Edilen teşekkür: 22

Standart Hangi lastik ?

Merhaba arkadaşlar, bir süredir aracıma lastik bakıyordum. Lastik için 250 300 TL vermek istemiyorum o yüzden daha uygun fiyata işimi görecek lastiklere baktım. Petlas ve toyo düşündüğüm iki markadan biri, ancak petlasmı toyomu diye hangi lastikçiye sorsam tereddütsüz toyo dediler bende toyo almaya karar verdim.

toyoda beğendiğim bir model var cf2 (1.resim) daha az desenli ortada kalın bloklar var ancak lastikçide bu model yok eğer istersem getirtebileceğini söyledi fiyatıda 165 TL.

Birde lastikçide elinde bulununan PNE (2.resim) modeli var fiyatı 175 TL ve hemen takabileceklerdi. Ancak bu lastik daha fazla desenli sanki kar lastiği gibi, açıkcası beğenmedim.

Şimdi benim merak ettiğim bu iki lastik desen olarak çok farklı, bunun kullanıma etkisi nasıl olur hangi lastiği tavsiye dersiniz. CF2 daha az desenli olduğu için daha az mı ses yapar, yada PNE daha fazla desenli olduğu için daha iyi yol tutuşumu sağlar.

Bu 2 lastiğin artıları eksileri nelerdir, kullananların fikirlerini öğrenmek istiyorum.

CF2PNE

SERKAN BOZDEMİR
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917

Arkadaşlar yok mu bu lastikler hakkında fikri olan?

görkem koçsan
    görkem koçsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 162

ben 185-65-15 H brıdgestone turanza er 300 aldım tanesi 180 tane tavsiye ederim.

SERKAN BOZDEMİR
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917

Alıntı görkem koçsan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben 185-65-15 H brıdgestone turanza er 300 aldım tanesi 180 tane tavsiye ederim.
    Fiyat olarak iyiymiş, ancak bu lastik hakkında sıkça bi süre sonra sertleştiği ve çok ses yaptığından bahsedilmiş.

Acaba siz ne kadar oldu bu lastikleri alalı ?

görkem koçsan
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı seralex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fiyat olarak iyiymiş, ancak bu lastik hakkında sıkça bi süre sonra sertleştiği ve çok ses yaptığından bahsedilmiş.

Acaba siz ne kadar oldu bu lastikleri alalı ?
    valla bnd dün aldım o yüzden bişi diyemiycem k.bakmayın

görkem koçsan
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

ama bildiğim kadarıyla bu almanya adac güvenlik testlerinde birinci olduğu

fatih topal
    mechul_0534 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    41 RP 410
    Edilen teşekkür: 4

Bende yeni lastik aldim. 185/65/15 goodyear duradrip tanesi 150 tl suan gayet memnunum sessiz yumusak ve yagmurlu havadaki performansini begendim fakat biraz tas atma sorunumuz var

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Tanesi 170 tl den mıchelın energy saver aldım.Yol tutuşu konforu sessizliği süper.Üstelik 40000 km de yaptırdığı tasarrufla parasını çıkarıyor.
    Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

mehmet demir
    knidos111 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 115

puntişime temmuzda 4 adet micheline energy saver almıştım, üstündeki eski lastik gidip micheline gelince araba kendine geldi, yumuşaklık, sessizlik konfor 10 numara ,,, mondeoma 225 tabanlı lastik sipariş ederken çok araştırdım, good year efficiant grip performans testlerde michelineden başarılı çıkmış,kullanıcı yorumlarıda çok olumlu olunca aldım gitti, yarın taktırıcam hadi hayırlısı

SERKAN BOZDEMİR
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917

Ben ünlü markalara 250 300 tl vermeyeyim diye toyoyu düşünüyordum fakat bakıyorumda toyo fiyatına goodyear michelin bridgestone almış herkes. Toyoya 165 tl vereceğime bunlara veririm o parayı daha iyi. Kafam iyice karıştı

SERKAN BOZDEMİR
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917

Birde Toyonun en iyi lastiği 200 TL civarında, benim düşündüğüm toyo cf1 180 tl ben 165 tl ye anlaştım. Yani toyonun en üst lastiklerinden biri gibi.

Ama goodyear michelin ve bridgestone da ise fiyatlar 300 tl ye kadar çıkıyor sanırım, 150 tl ye alınan lastikleri o markaların 2.sınıf ürünleri analamına gelmiyor mu?

toyonun en iyi lastiği olacağına 2.sınıf olsun yeterki marka olsun diyip goodyear michelin bridgestone almak mı daha mantıklı, yoksa marka diye 2.sınıf alacağıma 1.sınıf toyo alırım demek mi daha mantıklı ona karar vermek lazım.

Yanlış anlamayın bu 3 markayı kötülemiyorum ancak 300 tl ye bi ürün varken aynı ürünün 150 tl fiyatlı olanıda varsa haliyle o ürünün kalitesinde de bariz fark vardır.

Aracımda şuan 2011 üretimli michelin energy saver lastikler var, lastikler nerdeyse hiç diş kalmamış lastiğin omuzları sıfır tamamen bitmiş ve kılcal çatlaklar var görenler 3 yıllık lastik nasıl bu hale gelmiş diyor.

Her neyse ben toyo düşünüyorum, bi değişiklik olmazsa 1 2 güne toyo alacağım. Sadece ilk mesajda da belirttiğim gibi hangi desenli lastiği almalıyım ona karar veremedim, aslında kararım belli cf2 yi düşünüyorum ama desenlerin artıları eksileri neler onu merak ediyorum.

fatih topal
    mechul_0534 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    41 RP 410
    Edilen teşekkür: 4

Dostum ben baya bir araştırmıştım lastik alırken benim aldığım lastik ikinci sınıf olarak geçmiyor sadece firma o lastiğe indirim uygulamış ve üretim olarak da 2013 7. ayı olarak geçiyor hatta eğer bazı alışveriş sitelerinde bakarsan aldığım fiyatlara yakın değerlere bulabileceksin. bence araştır ve eğer o sitelerden alırsan ücretsiz kargodan yararlanıp getirtebilirsin bulunduğun yer dede taktırabilir sin marka olarak goodyear, michelin olarak ayırma sen kendi ihtiyaçların doğrultusunda karar ver e tabiki markanında belli bir kalite standartı olacaktır. eğer istersen özelden sana alışveriş sitelerinde bulduğum ve uygun olan linkleri gönderebilirim

SERKAN BOZDEMİR
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917

Bugün sabah goodyear bayisine gittim bana Goodyear Efficientgrip Compact 185/65R15 92T önerdiler, fiyatı 175 TL. Takması rot ayarı herşeyi bize ait dediler bende biraz düşüneyim dedim çıktım ordan.

Sonra geldim netten biraz araştırma yaptım, adac test sonuçlarına baktım.

Benim aklımda hep toyo cf1 olduğu için onunla kıyasladım sonuçlarıda aşağıda resimde. Eğer Türkçeye çeviride bir hata yapmadıysam toyo çok bariz üstün goodyear dan.

Sabah az daha goodyearları taktırıyordum ama bu sonuçlardan sonra kesinlikle toyo diyorum.

Elcapitol -
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene.. ceb_58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sivas
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 62

Tanesi 160 Tl'den 185/65/15 GoodYear EfficientGrip aldım. Yol tutuş ve sessizlik güzel, ancak aşırı taş atma sorunu yaşıyorum. Bilginize...
    " Adalet adalet diye bağıran adaletsizlerin yanında durmaktansa, adaletsizce ölmeyi tercih ederim. Gerçek adaletinde kendi vicdanları olduğunu bilmeyenlerede güler geçerim..! "

Tevfik Işık
    tafo0911 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 30

Taş atma sorunu nedir? Biraz bilgi verir misiniz? Ben de aynı lastikten almayı düşünüyorum da.

Elcapitol -
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene.. ceb_58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sivas
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 62

Alıntı tafo0911 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Taş atma sorunu nedir? Biraz bilgi verir misiniz? Ben de aynı lastikten almayı düşünüyorum da.
    Asfalttaki küçük taşları bile gerek düşük gerek yüksek süratte tıkır tıkır çamurluğa ve yan gövdeye fırlatıyor. Düşünün toprak yolda nasıl olur? Dişleri arasındaki çukurluk öncekine göre fazla sanırım ondan oluyor.
    " Adalet adalet diye bağıran adaletsizlerin yanında durmaktansa, adaletsizce ölmeyi tercih ederim. Gerçek adaletinde kendi vicdanları olduğunu bilmeyenlerede güler geçerim..! "

mehmet demir
    knidos111 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 115

Alıntı tafo0911 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gönül rahatlığıyla al, michelinden daha sessiz ve yumuşak bir lastik, yol tutuşu nefis, taş maş fırlattığıda yok, bundan sonra good year efficiant grip performance dan başka lastik almayı düşünmüyorum,kesinlikle memnun kalıcaksın emin ol

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

SERKAN BOZDEMİR
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917

Resimdeki Toyo Proxess CF2 lastikleri dün aldım aracıma takıldı.

Bu toyo lastiklerini satan denizlide 3 bayi var, üçünüde aradım bu modelden haberleri yok nasıl bir lastik olduğunu bile bilmiyorlar. iki bayide hiç toyo yoktu buluruz getirtiriz falanda demediler. Bir tanesinde ise cf1 vardı ama ben onu beğenmedim cf2 yi internetten gösterdim onlarda kırşehirde merkezlerine sipariş verdiler salı günü gelmiş dün sabahta takıldı.

Öncelikle şunu diyeyim, lastikçi öyle büyük bi bayi değil bir kendisi birde elemanı var. İkiside toyoda öyle bir model olduğunu bilmiyor, lastiği benden çok onlar beğendi özelliklede desenini.

Yeni lastiklerle 50 km kadar yol yaptım, çok kısa bi kullanım konuşmak için biraz erken ama ilk izlenimlerimi aktarayım.

- bu lastiği almamdaki en büyük etken, toyo hakkında çok yumuşak olduğu ve pek çok olumlu yorumlar okumam oldu. Sonrasında ise deseni, deseni gerçekten 10 numara. Sırtta 3 tane desensiz blok var bu da daha geniş tabanlıymış gibi bir his veriyor. Yani lastiklerim 185 ama sanki 205 gibi geniş ve araca çok yakıştı.

- Eski lastikerimde kılcal çatlaklar vardı lastik baya çürümüştü ve çok ses yapıyordu özelliklede arkadan. Sanki arka kapılar açık gidermiş gibiydim. Yeni lastiklerle sesde bariz bi düşüş olmadı, fakat eski lastiklerle bozuk bir yola girdiğimde yada hafif çıkurlardan geçerken aracın kasasından takırtılar gelirdi bunlarda ise ses sadece lastiklerden yumuşak bir şekilde geliyor. Çukurlar ve bozuk yollarda eskisine nazaran çok iyi, sadece düz yolda biraz hışırtı sesi var.

- Yakıt olarak; yeni lastiklerden önce tripA 550 km ort.tüketim 6.3 lt idi. lastikler takıldıktan sonra sıfırladım ve 50 km kadar yol yaptım şuan ort.tüketim 6.0 lt.

- ve gelelim benim hissettiğim en önemli olumlu değişime. Lastikte fazla desen olmadığındanmıdır bilmiyorum ama bu lastiklerle araç müthiş bir ivmelenme kazandı. Araç sanki akıp gidiyor daha bi serileşti. MEsela ben 200 300 mt ileride kırmızı ışık varsa ve yol boşsa vitesi boşa atarım, önceki lastiklerde boşa atınca araç hız kayberdi şimdi ise hızını kaybetmiyor akıp gidiyor. En somut örneğide şu; her sabah işe gelirken kullandığım 10km lik yolda 2 km kadar ışıksız trafiksiz ve eğimli bir yol var, genelde o yolun başında aracı boşa atarım araç 65 70 km arası bir hızla iner 70 km yi geçmezdi. Fakat bu sabah yeni lastiklerle aynı yolda aynı şartlarda aracı boşa atınca 90 km yi gördü.

- Yol tutuşu hakkında birşey diyemiyeceğim

Velhasılkelam ben lastikten memnun kaldım. Amacım toyoyu övmek yada diğer lastikleri kötülemek değil, sadece toyo almayı düşünen arkadaşlar var ise onlar fikirlerimi paylaşmak istedim. Toyo almayı düşünen ama tereddütte olan arkadaşlar varsa cf2 yi öneririm.

20. Bu mesajı için 2 kişi seralex'ye teşekkür etti:

Tevfik Işık
    tafo0911 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 30

Tanesi 170 TL'ye 4 adet 195-60-15 88V Good Year Efficent Grip Performance lastik aldım.
    İlk izlenim olarak lastikler sessiz, konfor artışı mevcut ve yuvarlanma direnci gerçekten çok düşük araç akıyor resmen. Yağmurda henüz deneme fırsatı bulamadım.
    Ben memnun kaldım, lastik alacak olan arkadaşlara tavsiye ederim.

hsyn rtkn
    herten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 1

185/65/r15 michelin energy saver aldım.

Baktıklarım arasında değerlerinde en iyi görünüyordu. Konforlu olduğu söylenir.

Yeni aldığım için bir yorum yapamayacağım. 2014 üretim tanesini 170'den aldım.