19 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 20 Liraya 100 Bin kilometrelik hile

Muharrem AYTÜRK
    fraust - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yakut Kırmızı
    Edilen teşekkür: 162

Standart 20 Liraya 100 Bin kilometrelik hile

Değerini artırmak için bazı araçların satılmadan önce 20 lira ücret karşılığı kilometrelerinin düşürülerek alıcıların aldatıldığı bildirildi.

Adana Galericiler Odası Başkanı Mehmed Güveloğlu, yaptığı açıklamada, araç satışında görülen bazı hilelerin alıcıları mağdur ettiğini söyledi.

Son dönemde sıkça görülen hilelerden birisinin de değerini artırmak amacıyla araçların kilometre göstergelerinde yapılan oynamalar olduğunu vurgulayan Güveloğlu, ''Doğru bir yol olmamasına rağmen vatandaşımız ve bazı galericiler aracı daha kolay ve yüksek fiyattan satmak için kilometresini düşürüyor. 20 liraya 100 bin kilometre düşürenler var. Kilometresine göre de 50 liraya kadar bu işi yapanlar sektörde çoğaldı'' dedi.

Söz konusu işlemin bir bilgisayarla yapıldığını ve araç beynine bağlanan cihazla kilometrenin düşürüldüğünü anlatan Güveloğlu, göstergesi dijital olmayan araçlarda ise tornavida ile çıkarılan göstergeden kilometrenin düşürüldüğünü kaydetti.

Kilometre hilesinin yaygınlaşma nedeninin vatandaşın satın alacağı araçta 150 bin kilometreyi bile yüksek görmesinden kaynaklandığını vurgulayan Güveloğlu, şöyle devam etti:

''Maalesef müşteri aracın kasasını sormadan kilometresini soruyor. Arabanın yüzüne bile bakmıyorlar. Vatandaş kilometresi 150 bin olmuş aracı ölü sayıyor. Benzinli bir aracın motoru, bakımları yapıldığında 1 milyon kilometre de olsa sorun çıkarmaz. Dizel araç ise 500 bin kilometre dayanır. 160 bindeki bir arabayı hurdaya mı ayıralım? Maalesef müşterilerimiz düşük kilometreli araca şartlanmış. 900 bin kilometrede olan ve motoruna işlem yapılmamış ticari taksiler var. Bu araçların bakımları düzenli yapıldığı için yıllarca sorun yaşatmıyor.''

Yılda 25 bin kilometre yapan bir aracın 20 yılda ancak 500 bin kilometreye ulaşabileceğini vurgulayan Güveloğlu, 'Maalesef vatandaşımız 2 yılda bir araç değiştirmeden yana. En fazla bir araca 3 yıl binebiliyoruz. Konfor ve teknoloji geliştikçe vatandaş yeni bir araca binmek istiyor. Beraberinde de ticaret hileleri ortaya çıkıyor'' diye konuştu.

Özellikle şirket araçları ve taksiden çıkma araçların yüksek kilometresi nedeniyle alınmak istenmediğine dikkati çeken Güveloğlu, ''Otomobiline hiçbir bakım yapmayan şahıstan 70 bin kilometrede araç almaktansa 10 bin kilometrede bir bakımları yaptırılan 180 bin kilometrelik şirket aracını almayı öneririm. Bu araçların kilometresi yüksek olsa da servis bakımlıdır. Şirket aracı denilince araba kötü kullanılmış sanılıyor. 150-200 binde de olsa servis bakımlı araçlar sorun oluşturmaz'' diye konuştu.

Aracın kilometresinde olan hileyi ancak ustaların anlayabileceğini ifade eden Güveloğlu, vatandaşların araç alırken kilometresinin yüksekliğine değil aracın darbeli ya da hasarlı olup olmadığına bakmasını tavsiye ederek, şunları kaydetti:

''Vatandaşlar sigorta acentelerinden araçla ilgili bilgi alabilirler. Ancak en sağlıklı bilgi, araç alınırken servisine götürüp kontrol ettirilerek edinilebilir. Bir aracın kilometresinin düşürülüp düşürülmediği ancak servisten öğrenilebilir. Aracın kilometresi çok olabilir. Taksiden çıkma olabilir. Kaza sonrası perte çıkmış bir araç olabilir. Bunlara mutlaka dikkat edilmeli.''

Güveloğlu, ticaret ve alışverişte güvenin önemli olduğuna dikkati çekerek, kilometresi düşürülerek satılan araçla müşteri kandırılsa da, alınan paranın satıcıyı hiç bir zaman mutlu etmeyeceğini vurguladı.
    Ya kendine bir yol seçmelisin, ya da kendi çizdiğin yoldan gitmelisin!..

2. Bu mesajı için 3 kişi fraust'ye teşekkür etti:

O Ç
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Ziyaretçi049 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07 NOC 90
    Edilen teşekkür: 265

Bir yaptırım olmazsa bunlar alır başını gider böyle...

"Güveloğlu, ticaret ve alışverişte güvenin önemli olduğuna dikkati çekerek, kilometresi düşürülerek satılan araçla müşteri kandırılsa da, alınan paranın satıcıyı hiç bir zaman mutlu etmeyeceğini vurguladı."

İnançlı bir insan bunu bilir ve böyle şeyler yapmaz zaten.

Ziyaretçi034
    Ziyaretçi Ziyaretçi034 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı fraust Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Özellikle şirket araçları ve taksiden çıkma araçların yüksek kilometresi nedeniyle alınmak istenmediğine dikkati çeken Güveloğlu, ''Otomobiline hiçbir bakım yapmayan şahıstan 70 bin kilometrede araç almaktansa 10 bin kilometrede bir bakımları yaptırılan 180 bin kilometrelik şirket aracını almayı öneririm. Bu araçların kilometresi yüksek olsa da servis bakımlıdır. Şirket aracı denilince araba kötü kullanılmış sanılıyor. 150-200 binde de olsa servis bakımlı araçlar sorun oluşturmaz'' diye konuştu.
    arkadaş ne içtiyse aynısından istiyorum. aracın parasının cebinden çıkmadığı için şirket araçlarını insanların nasıl kullandıklarından pek haberdar olamayacak kadar uyuşmuş sanırım zihni. keza rent a car araçlarıda aynı şekilde.

çok değil pencereden bakınca yola plastik kasis konulmuş, şirket araçlarının üzerinden nasıl geçtiğini görüyorum her baktığımda.

5. Bu mesajı için 4 kişi Ziyaretçi034'ye teşekkür etti:

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Alıntı Hutne Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaş ne içtiyse aynısından istiyorum. aracın parasının cebinden çıkmadığı için şirket araçlarını insanların nasıl kullandıklarından pek haberdar olamayacak kadar uyuşmuş sanırım zihni. keza rent a car araçlarıda aynı şekilde.

çok değil pencereden bakınca yola plastik kasis konulmuş, şirket araçlarının üzerinden nasıl geçtiğini görüyorum her baktığımda.
    bende alayım mümkünse ..

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

bende bende
    felekten bir gece çalayım
    kafayı bulup mehmete saldırayım =))))

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Mehmet Altun
    car_audio96 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 21

cevizlibağ fiat fırat otonun az ilersinde yapıyorlar 30 tl ......çoğu taksicinin uğrak yeri

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

Derler ki, "2. el otomobil almak dul bir kadınla evlenmek gibidir. Şirket aracı satın almak ise..."

SERDAR YÜCEL
    darel-x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1

Alıntı Moosty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Derler ki, "2. el otomobil almak dul bir kadınla evlenmek gibidir. Şirket aracı satın almak ise..."

Bu lafı çok tuttum

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

rent a car arabaları sağlammış pehh size 20.000 de 30.000 de ne halde rent a car arabaları gösterebilirim bizde yüksek kmli kullandık 185.000 de sattık maşallah tık yoktu 700.000 de taksiyede bindim 500.000de taksiyede bindim daha motor rutin bakımlar haricinde ellenmemişti.dayımda iki tane sarı taksı var biri 2009 albea diğeri 2010 era albea 170.000 de era 120.000 de debriyaj haricinde birşey ellenmedi. Rent a carlarda 10.000deki arabanın turbosu değişmiş gösterebilirim

volkan kolur
    zoomes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 20

100 bin km fark ister istemez araçta anlaşılır,120 bin le 20 bin aynı olmaz ama 320 bin ile 220 bin anlaşılır, zaten 100 bin km sonra alınan araçlar riskler gözönünde bulundurularak alınmıyor mu.

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende bende
    felekten bir gece çalayım
    kafayı bulup mehmete saldırayım =))))
    Sapıkmısın olm ulu orta

Gelde ankaraya felek göstereyim

sakin karadas
    sakinkaradas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çorum
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 141

geçen yıl benzer bir olay vbizim başımızdan geçti.abime bir ford focusa bakmıştık araba 100 bin kmde 3/4 parçada dıştan boya vardı.kaportasına baktırdık olur verilince servisteki arkadaşımı aradım ve km kontorlü istedim.bir de duyalım araba 7 ay önce 178 bin km de servise girmiş.şaseyi yeniden girdirdik hani yanlışlık flanmı var diye aynı sonuç çıktı ve almaktan vazgeçtik.piyasada bu tarz kilometresi ile oynanmış çok araç var bence bu işi yapanlara ceza uygulanmalı bir nevi dolandırıcılıktır bu.

hasan ali Z.
    HasanAliz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 116

şase no girince bütün sevrislerden kayıt mı çıkıyor ? hangi serviste bakım yapıldıysa ordan anlaşılmıyor mu ? çünkü ben bir kere FIAT müşteri hizmetlerini aramıştım bir aracın km./servis kontrolü için, bana bu durumun bu şekilde öğrenilemeyeceğini hangi serviste bakımları yapıldıysa oradan kontrol ettireilebileceğini söylemişlerdi.

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

kasisten geçerken havalanan pazarlamacı aracı tarafımdan görülmüştür
    Keyif BMW'Dir...

Ziyaretçi034
    Ziyaretçi Ziyaretçi034 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

biraz konu dışı olacak ama geçenlerde ruhsatı karıştırırken önceki muayene kağıdımı gördüm. şöyle bakayım edeyim derken tüvturk'ün muayene kağıdına aracın km'sinide işlediğini farkettim. rapor kağıdında rapor kağıdı arşivde 5 yıl kalır ibaresi var. acaba araç sahibi olarak başvursak 5 yıllık muayene dökümlerine bakma şansımız olabiliyormu?

aslında tramer gibi tüvtürk'te bi havuz oluştursa, aracın son 5 veya tüm muayene zamanlarındaki km'lerini öğrenebilsek süper olurdu

rsn rsy
    rsnrsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 7

biraz konu dışı olacak ama geçenlerde ruhsatı karıştırırken önceki muayene kağıdımı gördüm. şöyle bakayım edeyim derken tüvturk'ün muayene kağıdına aracın km'sinide işlediğini farkettim. rapor kağıdında rapor kağıdı arşivde 5 yıl kalır ibaresi var. acaba araç sahibi olarak başvursak 5 yıllık muayene dökümlerine bakma şansımız olabiliyormu?

aslında tramer gibi tüvtürk'te bi havuz oluştursa, aracın son 5 veya tüm muayene zamanlarındaki km'lerini öğrenebilsek süper olurdu
    tuvturk boyle bir belge vermez ancak muayene gittiginizde musyeneyi yapan arkadasa soyleyin youn degilse yardimci olr evrak 5 yil arsilenir bilgisayar kaydinin siniri yok ayrica artik bu sistemi noter ve polis goruyor haberiniz olsun

v d
    vdevir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 38

merhaba arkadaşlar,

maalesef bir arkadaşımın yakınıda bu duruma maruz kalıyor ve 3500 TL lık bir arıza ödemek zorunda kalıyor, aracı aldıktan 1 ay sonra.
    bu durumun artarak yayılacak ve en sonunda servis bakımlı araçlar daha çok prim yapacak.

2006 model dizel puntomu geçen yıl 2.el olarak aldığımda servis kayıtlarında bütün bakımlarının yetkili servisde yaptırılmış olduğunu görmem veekspertizinin temiz çıkması aracı almamda çok çok etkili oldu.
    aracım için aynı geleneği sürdürüyorum. yağ bakımlarını yetkili servis de yaptırıyorum.
    geçen hafta parçaları beraberimde götürerek Bozüyük fiat yetkili servisinde yağ değişim bakımı yaptırdım.
    OPAR filitre seti (yakıt-yağ-polen-hava) = 65 TL (oto ünlü şaşmaz ankara)
    2 litre + 2 litre =35 TL + 35 TL ( 5w40 selenia) =70 TL (servisde 120 TL)

servis işçiliği= 30 TL (yağ +hava fil + yağ filtresi) + 20TL (yakıt fil. + polen filt)

görüyorsunuz, bu rakamlara aracınızın km ve bakımının ispatını garanti altına alıyorsunuz. satarken, alıcı kişi servis kayıtlarını gördüğünde aracınız satış hızı ve değeri artacaktır.

aracın pedal, direksiyon ve düğmelerinde yıpranma seviyesi her zaman km si hakkında doğru bilgi vermez. uzun yol yapan araçların bu parçaları kolay kolay yıpranmaz.

iyi geceler.
    saygılarımla

mert yılmaz
    mix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 170

bu pert kaydı araçların ruhsatlarında yazamazmı kara leke gibi dursun ruhsatta isteyen bilinçli olarak alsın o araçları çünki bu şekilde resmen dolandırıcılık yahu devlet böyle bi kanun çıkaramazmı ???

sakin karadas
    sakinkaradas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çorum
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 141

Alıntı bankaci61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şase no girince bütün sevrislerden kayıt mı çıkıyor ? hangi serviste bakım yapıldıysa ordan anlaşılmıyor mu ? çünkü ben bir kere FIAT müşteri hizmetlerini aramıştım bir aracın km./servis kontrolü için, bana bu durumun bu şekilde öğrenilemeyeceğini hangi serviste bakımları yapıldıysa oradan kontrol ettireilebileceğini söylemişlerdi.
    hayır bütün bilgiler bir havuzda toplanıyor.bütün servisler şase numarasını girdiginde aracın kaç km de hangi serviste hangi parçalarının degiştigini görebiliyorlar.ancak bu bilgiyi ya tanıdıgı olan yada serviste rica edip küçük bir bahşişle alabilme imkanın var.