6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: ANİ YAKIT DÜŞÜŞÜ Pompa mı çalıyor Yoksa normal mi ?

Recep Ağdaş
    recepagdas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Arizona Bej
    Edilen teşekkür: 19

Standart ANİ YAKIT DÜŞÜŞÜ Pompa mı çalıyor Yoksa normal mi ?

arkadaşlar merhaba. Yakıt göstergesindeki değerlerle ilgili sorunumu paylaşmak istiyorum sizlerle. Aracın son halinin gösterge fotografını çektim ve 3 hali de bu gösterge resmi üzerinden çizerek gösterdim.

Aracım yeni olduğu ve dizele de yeni geçtiğim için pek bu tarz olayları çözemedim henüz. Bizim eve yakın bir PO istasyonu var onu denemek istedim. En çok PO kullanıyorum ve evimize yakın bu istasyonu yeni gördüm Bu zamana kadar aldıklarımda hiç dikkat etmemiştim bu olaya yakında başka istasyonda da dikkat edeceğim.
    Aracımda ikinci küçük çizgiyle yarım depo arasında ibre vardı istasyona yanaştığımda. ( 1 No lu resimde çizerek gösterdim )
    30 TL lik ( Litresi 4.31 TL ) eurodiesel yakıt aldım. Kontağı çevirdim ve ibre yarım deponun çizgisini belirgin bir şekilde geçti. Kapatıp tekrar kontağı çevirdim üzerinde durmadığını söyleyebilirim net. ( 2 No lu resimde çizerek gösterdim )
    Aracı çalıştırdım ve yaklaşık olarak 5-7 KM yol yaptım inişli çıkışlı ( ara sokaklar ve kısa yokuşlu biraz bilirsiniz ) eve geldim kapının önüne parkettim. O sırada hala ibre yarım depo çizgisinin orada yani ciddi bir düşüş görmedim. Aracı stop ettim. Yanımdaki ağaca kapı değmesin diye azıcık daha ileri almak için kontağı çevirdim ve ne göreyim ! göstergede öylesine bir düşüş olduki resmen sanki aldığımın yarısı uçtu hatta fazlası gibi. ( 3. nolu resimde ibrenin durduğu yer. )

Şimdi depo hava falan yapıyorda o yüzden mi bize böyle yüksek gösteriyor istasyonda ? Normal olan mı budur ? Yoksa şimdi bunlar resmen pompadan mı çalıyor ? yoksa aklıma gelen ama küçük bir ihtimal verdiğim arabanın sol tarafı sokakların kaldırım bitişiğindeki su yollarına denk geliyor bu sebeple çok hafif bir eğim içerisinde. Ama çok hafif. Sebebi bu olabilirmi ? Kaldıki park ettiğimde o kadar baktım düşüş yoktu kontağı kapatıp yaklaşık 30-40 saniye sonra açtığımda bu düşüş oldu. Sizce sorun nerede yahu ben mi kuruntu yapıyorum

Ziyaretçi033
    Ziyaretçi Ziyaretçi033 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Siz kuruntu yapıyorsunuz

Normal Malesef Yakıt ibresi öyle ani tepkimeler vermiyor. Düz bir yolda kontağı açın bekleyin hafif hafif yükseldiğini göreceksiniz

Bu durum aracın yukuş yukarı, yokuş aşağı, saga meyilli (bir taraf kaldırımda olabilir) sola meyilli olan durumlarda bile değişiklikler gösterebilir.

Sıkıntı yok yani

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Recep Ağdaş
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Arizona Bej

aklıma geldi ama parkettiğim sırada şu turbo mili sorunu başıma gelmesin diye 30 saniye kadar rolantide çalıştırırım. yani o sırada park etmiş durumdaydım düşmesi gerekmiyormuydu ? ben ta ki stop ettirip hemen ardından kontağı çevirmemle pat diye bir düşüş Şimdi araç şu anda gerçek doluluğu mu gösteriyor yoksa o sırada dolum olduğunda mı doğru değeri gösterdi ? giderken çoğalırsa o değer mi doğrudur ? yaklaşık olarak en azından şu deponun doluluğunu tam gösteren bir araç çıkarmadılar yahu bi türlü önceden LPG vardı o da aynı yokuşta 1 kademe düzde 3 kademe az daha yokuş gitsek depo dolu olduğu halde yolda kalacağız
    Konu recepagdas tarafından (22/02/2013 Saat 18:34 ) değiştirilmiştir.

Ziyaretçi034
    Ziyaretçi Ziyaretçi034 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

gösterge değilde km hesabı yaparsanız daha doğru ölçebilirsiniz göstergeden. doğru gösteren bir arabaya denk gelemedim henüz. önceki aracım corsa c'de aldığımda depoyu doldurdum, yaklaşık 150 km ibre yerinden oynamayınca. "ooo çok güzel, çok az yakıyor" demiştim ama işin aslı öyle değilmiş ibre yarıda geldiğinde 450 km yapmıştım ki depoyu 900 km'de bitireceğimi düşünürken kalan yarım depoda 200 km sonra ışık yanmıştı

puntonun depoyu doldurduğumda biraz daha iyimser bir tablo vardı, ilk iki çizgide (punto evo) ortalama 100'er km yapmışken sonra her çizgide bariz mesafe düşüşü oldu.

ibre tam ortadayken depoyu doldurduğumda (depo 150 liraya doluyorsa 75 tl lik mazot alır diye düşünüyorken 95-100 lira gibi bir rakama doldu depo) aynı dengesizliğin kısmende olsa puntodada olduğunu gördüm.

ışık yanmaya yakın sağlam bir yokuştan çıkarken ışık hemen yanıyor, ama düze geldiğinizde ışık hemen sönmüyor v.s. v.s.

çok takılma yani

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

ibre aracın an anki duruşuna göre değişkenlik gösterebilir.
    ilk çalıştırmada düşükken sonra depo çalkalandıkça çıkabilir.
    yokuşta park etmişseniz yada bir taraf yüksekte kalacak şekilde park ederseniz yine değişir.

yanılmıyorsam G.punto sağ taraf çukura gelince depo daha dolu gösteriyor. 20dkda düzeliyor.
    kiralama punto kullanırsanız işinize yarayabilir..

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Recep Ağdaş
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Arizona Bej

cevaplar için teşekkürler demekki bu bayağı gecikmeli oynuyor ibre 20 dk. konumlandırıp öyle ölçüm yapalım içim rahatladı o ibreyi görünce neler düşündüm neler