Sayfa 1/4 1234 SonSon
67 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Benzinli punto 1.4 performans arttırımı için neler yapabilirz?

yusuf dogan
    ysferdgn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sivas
    Rengi
    Yağmur Gri
    Plaka
    fs 033
    Edilen teşekkür: 0

Standart Benzinli punto 1.4 performans arttırımı için neler yapabilirz?

arkadaşlar grande punto 77 lik performans artırımı yapmal istiyorum motora zarar vermeden neler yapabiliriz bilgisi olan var mı şimdiden teşekkürler

erhan yildirim
    dicaser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 LN 308
    Edilen teşekkür: 182

ilk olarak motorun var olan performansını geri getirmekten başlayabilirsiniz tavsiyem ;

1 = motor yağını boşaltın serviste komple boşaltsınlar , yeni yağ filtresi takılsın ve castrol magnatec 10/40 yağ alın ve koyun..

2 = hava filtresini sökün , borularda dahil yani enjeksiyona (boğaz kelebeğinin ağzına) kadar olan ; hava filtresi , hava filtresi kutusu , borular ; bunları sökün. paraya kıyıp adam gibi (100-150 TL) civarında hava filtresi alın söktüğünüz boruları ister yıkayın ister gidip yeni boru alın ve takın..

3 = bujilerinizi değiştirin.. kabloları ile birlikte değiştirin , tercihen iridium (lazer kesim) buji alın..

4 = Lastiklerinizi değiştirin (sağlam olsa bile bi köşeye koyun ve gidip V-tipi performans lastiği alın)

5 = Araçtaki fazlalıklardan kurtulun arkadaki yedek tekerleği sökün ve eve götürün yerine gidip 9 TL 'ye lastik sülfür tüpü alın (işe yarıyor yarığı bile kapatıyor korkunuz olmasın-zaten şehir içinde iseniz sürekli problem yok)

bu yukarıda bahsettiklerim çok pahalı şeyler değil , gelelim pahalılara ;

6 = aracınıza forumda Cemal Arslan abimiz var ondan mutlaka yazılım atmasını rica edin ve aracınıza yazılım atın..

7 = gaz pedalınız motorda boğaz kelebiğine kadardır boğaz kelebeğinin orada tel varsa gaz için onu vida yardımı ile biraz daha gerginleştirin.. kısacası aracınızın gaz pedalı telli ise teli gerginleştirin.. eğer değilse 300TL'ye Bfast gaz tepkisi arttırıcı aparatını aracınıza takın..

bu bahsettiklerimi uygularsanız tatmin olursunuz

AMA BUTUN BUNLARI YAPMADAN ONCE HEMEN GIDIP O BALATALIRINIZI DEGISTIRIN ,
    FREN HEM ARACIN HEMDE CANINIZIN EN ONEMLI NOKTASI BUNU AKSATMAYIN..

3. Bu mesajı için 3 kişi dicaser'ye teşekkür etti:

Ziyaretci032
    Ziyaretçi Ziyaretci032 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aracinizi satin, tjet alin

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

erhan yildirim
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 LN 308

Alıntı dkaya87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hehe yada öyle yapın

Cüneyt T
    Oz Büyücüsü Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 558

En mantıklısı TJEt almak evet. Modifikasyona harcayacağın aradaki farkı direkt araca verirsin.

77PS 8V bir araçtan exteme bir performans almak için iyi para harcamak gerekir. Buna da gerek yok bence. Beklentiler ne kadar yüksekse araçta o kadar güçlü olmalı
    Oz Büyücüsü

mustafa yigit
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. airarmada - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3

Bu tjet nasil biseydir piyasada pek duyulmamis hangi ustaya sorsam yanasma dedi

Kaya Ünal
    kayya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 77

100-150 lira dediğiniz hava filtresi, açık hava filtresi mi oluyor? Bizim araçlara uyumlu olanlarından bir iki örnek verebilir misiniz webdeki satış sitelerinde bildiğiniz varsa?

ural leanback
    @ MARs ent. uraaal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 202

Alıntı kayya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    100-150 lira dediğiniz hava filtresi, açık hava filtresi mi oluyor? Bizim araçlara uyumlu olanlarından bir iki örnek verebilir misiniz webdeki satış sitelerinde bildiğiniz varsa?
    green marka açık hava filtrelerini araştırabilirsiniz.fakat performans beklentisi yerine ses performansı beklerseniz daha tatmin edici olacaktır.

Ayberk GÖKSAN
    Ayberk0616 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 312

Alıntı airarmada Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu tjet nasil biseydir piyasada pek duyulmamis hangi ustaya sorsam yanasma dedi
    Senin usta pek ustaymış bu konularda
    Bilmediği şeyler hakkında yorum yapmasın
    T-jet gayet sağlıklı ve düz bi yapıya sahip motordur
    VW tsi gibi değildir
    Lpg takılabiliyor (ben brc turbo kit kullanıyorum)

Türkiye'de çok yakan araba yoktur kol gibi vergi geçirilmiş pahalı benzin vardır

KEREM Uçgunoğlu
    M@GIC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 346

Alıntı dkaya87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    katıyorum.
    boşuna para ve emek harcarsınız
    Hazırı var T-JET alın ve keyfini sürün.

mustafa yigit
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. airarmada - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı Ayberk0616 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Senin usta pek ustaymış bu konularda
    Bilmediği şeyler hakkında yorum yapmasın
    T-jet gayet sağlıklı ve düz bi yapıya sahip motordur
    VW tsi gibi değildir
    Lpg takılabiliyor (ben brc turbo kit kullanıyorum)
    yanaşma demesinin sebebi piyasada çok bilinmeyen tutulmayan bir motor oluşu,aşırı yakıt tüketimi (100 km de 10lt civarı) turbolu olması ve arıza durumunda büyük masraf açması,her lpg kitinin uymaması şeklinde sıraladı.Hangi konuda yanlış biliyor?Ben söyliyimde yorum yapmasın.

erhan yildirim
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 LN 308

Alıntı kayya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet açık hava filtresi oluyor , bu konuya en iyi örnek eski aracımdaki hava filtresi.. K&N Apollo FZ21555 kod numaralı hava filtresi..
    inanılmaz derecede alt devirlerdeki baygınlığı alıyor..
    eskiden 300 beygirlik aracım vardı onun için ideal hava filtresi o idi , ama şuanda tjette k&n apollo kullanmıyorum çünkü gerçekten büyük bi hava filtresi onun yerine daha küçük aemin karbon hava filtresini kullanıyorum tjette

yanaşma demesinin sebebi piyasada çok bilinmeyen tutulmayan bir motor oluşu,aşırı yakıt tüketimi (100 km de 10lt civarı) turbolu olması ve arıza durumunda büyük masraf açması,her lpg kitinin uymaması şeklinde sıraladı.Hangi konuda yanlış biliyor?Ben söyliyimde yorum yapmasın.
    100km'de 10lt falanı bilmem okadar ince hesapta yapmadım ama 283 km'yi 50 tlye yani çeyrek depoya gidiyor..
    motoruda gayet bilinen bi motor bilinmedik bi motor olamaz çünkü bu bi pagani zonda değil alt tarafı punto , ve motoruda normal motorun üzerine turbo eklenmiş hali.. lpg konusuna pek girmem çünkü bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim şu güzelim tjetime neden lpg koyup onu öldüreyim.. ben bunu hızlı gitsin diye aldım AZ YAKSIN diye değil
    Konu dicaser tarafından (13/11/2012 Saat 13:31 ) değiştirilmiştir.

Misafir046
    Ziyaretçi Misafir046 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı dicaser Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet açık hava filtresi oluyor , bu konuya en iyi örnek eski aracımdaki hava filtresi.. K&N Apollo FZ21555 kod numaralı hava filtresi..
    inanılmaz derecede alt devirlerdeki baygınlığı alıyor..
    eskiden 300 beygirlik aracım vardı onun için ideal hava filtresi o idi , ama şuanda tjette k&n apollo kullanmıyorum çünkü gerçekten büyük bi hava filtresi onun yerine daha küçük aemin karbon hava filtresini kullanıyorum tjette

100km'de 10lt falanı bilmem okadar ince hesapta yapmadım ama 283 km'yi 50 tlye yani çeyrek depoya gidiyor..
    motoruda gayet bilinen bi motor bilinmedik bi motor olamaz çünkü bu bi pagani zonda değil alt tarafı punto , ve motoruda normal motorun üzerine turbo eklenmiş hali.. lpg konusuna pek girmem çünkü bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim şu güzelim tjetime neden lpg koyup onu öldüreyim.. ben bunu hızlı gitsin diye aldım AZ YAKSIN diye değil
    Hangi TJET km'de ,17 kurus yakıyor.

Abartma hocam.

ancak 70-80'le gidersen ki o kadarı yakalayamazsın.Biz dizelde yakalayamıyoruz bu rakamı

erhan yildirim
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 LN 308

Alıntı BBYILDIZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hangi TJET km'de ,17 kurus yakıyor.

Abartma hocam.

ancak 70-80'le gidersen ki o kadarı yakalayamazsın.Biz dizelde yakalayamıyoruz bu rakamı
    vallahide billahide İstanbul bostancı / bursa nilüfer arası 283km yolu 50 liralık benzinle daha doğrusu çeyrek depo ile gidip geliyorum her ay sürekli 80 daha doğrusu 5. vites 2000rpmyi geçmeyecek şekilde gidiyorum gayet rahat gidiyor , zaten sürekli gaza basmıyosunki uzun yolda boşa attığın oluyor bayır yukarı bayır aşşağa oluyor.. söylediğim gibi yalan yok ama bu iş için güzel bi video hazırlayacağım arkadaşlar merak etmeyin sanıyorum önümüzdeki cumartesi bursa İstanbul / İstanbul bursa yapacağım ve videoyada kaydedeceğim..

Misafir046
    Ziyaretçi Misafir046 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı dicaser Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vallahide billahide İstanbul bostancı / bursa nilüfer arası 283km yolu 50 liralık benzinle daha doğrusu çeyrek depo ile gidip geliyorum her ay sürekli 80 daha doğrusu 5. vites 2000rpmyi geçmeyecek şekilde gidiyorum gayet rahat gidiyor , zaten sürekli gaza basmıyosunki uzun yolda boşa attığın oluyor bayır yukarı bayır aşşağa oluyor.. söylediğim gibi yalan yok ama bu iş için güzel bi video hazırlayacağım arkadaşlar merak etmeyin sanıyorum önümüzdeki cumartesi bursa İstanbul / İstanbul bursa yapacağım ve videoyada kaydedeceğim..

Ee zaten bende onu yazmısın surekli 80'le uzun yol gidersen ki o yolun bir cok yeri duzde geciliyor.Ozaman yakarsın.Ancak uzun yol değil şehir içi verileri onemli.

Biz dizelde 45 lt'de 1000 km uzun yolda yapıyoruz sehir içinde 750-850 km arası buluyoruz.Sen bize shir içi degerlerini ver.

erhan yildirim
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 LN 308

Alıntı BBYILDIZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ee zaten bende onu yazmısın surekli 80'le uzun yol gidersen ki o yolun bir cok yeri duzde geciliyor.Ozaman yakarsın.Ancak uzun yol değil şehir içi verileri onemli.

Biz dizelde 45 lt'de 1000 km uzun yolda yapıyoruz sehir içinde 750-850 km arası buluyoruz.Sen bize shir içi degerlerini ver.
    şehir içi değerleride maksimum basa basa 9.8 yazıyor ekranda oda maksimum yani..
    e okadarda yaksın yahu hiçmi yakmayacak

mustafa yigit
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

erhan bey hayatında herhalde sanayiye girmedin git bak bakalım tjeti tanıyan bilen varmı.kendin söylüyorsun bu araba deli gibi yakıyor işte.benzin bu kadar gözüne gelmiyorsa o benzin parasını kenara koy seneye bmw ye binersin.

Mehmet AYDEMİR
    Palio Sporting Sparco34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34E4731
    Edilen teşekkür: 239

Alıntı Luc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En mantıklısı TJEt almak evet. Modifikasyona harcayacağın aradaki farkı direkt araca verirsin.

77PS 8V bir araçtan exteme bir performans almak için iyi para harcamak gerekir. Buna da gerek yok bence. Beklentiler ne kadar yüksekse araçta o kadar güçlü olmalı

çok iyi açıklamalı olmuş tebrikler

Ayberk GÖKSAN
    Ayberk0616 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 312

Usta hayatında turbolu motor yaptıysa bunuda yapar ayrıca 100 kmde hiç bi zaman 10 litre yakmadi yakmazda benzinde 8 litre lpg de 9 litre gerçek şehir içi trafiğinde

Türkiye'de çok yakan araba yoktur kol gibi vergi geçirilmiş pahalı benzin vardır

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mustafa yigit
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı Ayberk0616 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Usta hayatında turbolu motor yaptıysa bunuda yapar ayrıca 100 kmde hiç bi zaman 10 litre yakmadi yakmazda benzinde 8 litre lpg de 9 litre gerçek şehir içi trafiğinde
    arabam.com da ki bilgilerde muhtemelen resmi bilgilerdir şehir içi 8.7 lt yaktığını gösteriyor.Demekki sen fabrika verisi altında yakıyosun.Bu araba en az 10lt yakıyordur.Turbo tamir edilmez demedim pahalıya çıkar dedim.Senin bu açıklamalarınla benim ustanın aslında hiçte atmadığı bu konuları çokta iyi bildiği ortaya çıkıyor.

Sayfa 1/4 1234 SonSon