Sayfa 4/4 İlkİlk 1234
70 sonuçtan 61 ile 70 arası

Konu: Yol Tutuş & Stabilite ???

Z.Mert YILMAZ
    FirePower - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 12

Bayramdan hemen önce 2.el olarak 22.500km' de aldığımız GP ile 1.000km' mizi devirdik. Yeterli derecede sürüş yaptığımızdan, artık yol tutuş ve stabilite hakkında fikir belirtebilecek durumdayız.

Öncelikle belirtmek istediğim bir husus var. Yukarıda Ford Focus ile karşılaştırma yapılmış. Focus, sınıfında yol tutuş konusunda her zaman için referans modeldir. Bırakın GP' yu, C Segmentinin Golf, A3, Megane vb. gibi önden çekişli araçları bile, hiçbir zaman Focus' un yol tutuşunu yakalayamamıştır. Bu bakımdan, her ne kadar arada yaş farkı da olsa, biri eski kasa da olsa; B Segmentindeki GP' yu Focus ile karşılaştırmanın manidar olmadığını baştan söylemek isterim.

GP yol tutuş değerlendirmesine gelecek olursak, sahibi olduğumuz 1.4 8V Active aracımızdan 130km' nin üzerindeki süratlerde keyif aldığımızı söyleyemeyeceğim. Bırakın virajı, bu süratlerde düz otoban sürüşünde dahi stabil olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Kanımca bu durumun sebebi, haddinden fazla yumuşak olan elektrohidrolik direksiyon sistemimizden ve yüksek profilli lastiklerden başka bir şey değil.

Ancak 130' un altındaki hızlarda, özellikle de virajlarda, araç kendisinden beklediğimiz yol tutuş özelliklerini sergilemekten geri kalmıyor. Sözü edilen kendini bırakma var, ama neredeyse kontraya dahi gerek kalmadan kendi kendini toparlayacak kadar rahat ve risksiz şekilde kayıyor.

Tüm bunları söyledikten sonra şunu da belirtmeliyim; bu aracı alırken kullanım amacımıza göre tercih yaptığımız için bu konuda şikayetçi değiliz. Çünkü aracımızı %90 oranında şehir içinde kullanıyoruz. Çevreyolu ve otoban sürüşünde de genellikle 120km' nin üzerine çıkmadığımızı düşünürsek, bizim için bu konuda dert edecek bir şey yok. Bu sınıfın yol tutuştaki referans modeli Fiesta kadar olmasa da(Fiesta' nın özellikle yüksek sürat stabilitesi çok daha iyi) GP, B segmentindeki bir araç için gayet tatminkar yol tutuş ve sürüş özelliklerine sahip. Ayrıca GP' nun Fiesta' ya nazarak çok daha yumuşak, sessiz ve komforlu bir araç olduğunu da belirtmek lazım. Açıkçası aracı şehir içi trafiğinde kullanandığımız için, bize göre bu özellikler, biraz daha iyi yol tutuş için feda edilemeyecek kadar önemli.

2. Bu mesajı için 3 kişi FirePower'ye teşekkür etti:

bülent biricik
    puntobilo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 16

ben daha önce böyle bir konu açmıştım genelede kimse bana inanmamıştı arada kabullenenler oldu ama aracın yol tutuşu bence böyle kabullenelim arkadaslar

ISHAK OZDEMIR
    theishak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 UU 270
    Edilen teşekkür: 2

Standart Yol Tutuşu

Merhaba Arkdaşlar;
    benim punto 140 -150 'den sonra yolda gezinmeye başlıyor, yol tutuşunda bir problem olabilir mi , lastik hava basıncı yada farklı bir neden ,henüz servise gidemedim, birde lastik hava basıncları ne kadar olmalı ?
    teşekürler.

Murat YANIK
    Linos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    06 BE 7673
    Edilen teşekkür: 1268

Lastik hava basınçlarından olabilir ya da rot ayarından... Ben aynı şikayetle gittim, rot ayarı bozulmuş. Bu kadar çukura, 25.000 km. dayanmış yine de... Lastik hava basınçları kullanım klavuzunda yazıyor, multijetlerinkini hatırlayamadım...

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

Yol tutuşla ilgili burayı okuyabilirsiniz.

https://forum.grandepuntotr.com/tekn...stabilite.html

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ISHAK OZDEMIR
    theishak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 UU 270
    Edilen teşekkür: 2

Teşekürler GP Dostları, lastik basınçını kontrol edeceğim eger düzelmez ise servise gitmekten başka çare görünmüyor.

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

önler 35 arkalar 30psi ama en konforlusu 33psi ön 29-30psi arka..

yol tutuşu hakkında şunu söyleyebilirim ESP devreye girsin diye yapmadığım kalmadı kaygan virajlarda manevra dahil 50 yazan viraja 90 girme dahil hiç bi sorun olmadı ESP bir kere 1 sn devreye sokabildim.. süspansiyonları biraz yüksek olduğu için virajlarda hafif tedirginlik yaratabiliyor o kadar..
    Konu makeles tarafından (25/07/2008 Saat 11:01 ) değiştirilmiştir. Sebep: eksik metin..

Emre @
    ekorkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 437

Valla bende de var ESP ama hayatta da ona güvenip çok rizikolu hareketlere giremem. Arabanın yol tutuşu kesinlikle aman aman falan değil. Hem yüksek hem yumuşak süspansiyona sahip ve kasa da çok rijit değil. Yüksek süratlerde gezme de var, rüzgardan etkilenme de. ESP' ye güvenip de sakın altımızdaki arabayı gereksiz zorlamayalım, sonra üzülmeyelim.

O önler 35 arkalar 30 olayını sanırım kitaptan 90 lık için baktın ve söyledin ama o değerler yanlış. Zaten kitabın başında farklı sonunda farklı diyor, bir yazım hatası var. 75 lik için tekrar bakmak lazım ama zaten ben bakana kadar bir bilen söyler.
    Konu ekorkut tarafından (25/07/2008 Saat 11:55 ) değiştirilmiştir.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı theishak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arkdaşlar;
    benim punto 140 -150 'den sonra yolda gezinmeye başlıyor, yol tutuşunda bir problem olabilir mi , lastik hava basıncı yada farklı bir neden ,henüz servise gidemedim, birde lastik hava basıncları ne kadar olmalı ?
    teşekürler.
    -Rodlardan kaynaklanabilir ya da lastik basınçlarında fazlaca fark vardır.Bunlar ilk akla gelen basit nedenler tabi.Ayrıca direksiyonda titreme oluyorsa balansta problemlidir.

-Önler 35, arkalar 30 olmalı.

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

ESP var diye riskli kullanılmaz zaten çalışıp çalışmadığını test etmek için bilgiğim yollarda deneme yaptım o kadar.. Bu arada yol tutuşunu beğenmeyen arkadaşlara tavsiyem direksiyona fazla müdahale etmesinler.. Eşim 120km/h üstüne çıkınca direksiyonla oynamaktan yolda sağ sol salınıp duruyor.. yoksa siz bıraksanız o düz gidecek zaten (çok aşırı rüzgar yoksa)

Sayfa 4/4 İlkİlk 1234