Sayfa 5/11 İlkİlk 123456789 ... SonSon
216 sonuçtan 81 ile 100 arası

Konu: Hadi bakalım şu cut-off olayına biraz kafa yoralım

bora turan
    PuNtOmAnİa !! tempesty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 8308
    Edilen teşekkür: 820

Dikkat

Alıntı alialgan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben her zaman bir miktar yakıtın motora gireceği düşüncesindeyim. Cut-off u şuna benzetiyorum. Bisiklet sürüdğünü düşün düz yolda yol ilerde aşağı eğim olduğunda pedal çevirirmisin hayır çünkü pedal çevirsende birşeye yaramaz boşa çeviridğini hissedersin çünkü bisiklet eğimden dolayı gider ama bu örnek tamamen mekanik bir sistemde ...eğimde araçta motor gücüne gerek kalmadan ilerler fakat yanma odasında birşeylerin yanması gerek yani azda olsa yakıt almalıdır diye düşünüyorum..oda fiata göre 2litre/100 km...
    .
    hatta verdiğim örneği değiştireyim araç eğimde ilerlesin gaza basmıyoruz mesafede önemli değil ..şimdi bu vaziyette giderken yakıt hortmunu çıkaralım motorun yakıt deposuyla bağlantısı kalmasın şimdi çalışır vaziyette gidecek mi o motor??

Olay tamamen budur

Eren GÖNCÜOĞLU
    gezenti Er-NnN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 522

@ dejavu

cut tek başına tam anlamı vermez. cut-off bi phresal verb tür elektrik kesintisi için kullanılır...

konuştuum ark da ( daa önce mercoda çalışmış bi ark) terimsel konuştu saolsun yüzyüze olduu için kopyala yapıştır yapamıcam ama anladıım kadarıyla bahsi geçen durumdayken motor aşırı düşük yakıt tüketimiyle (0.8 lt/100km) bujilerdeki elektriği keserek dizel motorun çalışması prensibine yakın bi şekilde (farkları anlatmaya çalıştı ama terimlerden bi halt anlamadım ) yanma odalarında patlamaya dewam ediyo dedi...

ali kemal metin
    dejavu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134
    Edilen teşekkür: 282

bu konuyu boş bir zamanımda güvenebileceğim bir servis mühendisiyle konuşucam..
    GP active 5 k. mj 75 hp new orleans mavi

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Peki Alicim bana şunu cevaplar mısın. Bizim araçla yokuş aşağı veya belli bir hızda gidiyoruz. Vitesi boşa aldık. Yol bilgisayarına bakıyoruz 2.0lt yazmıyor. Kafasına göre gittikçe düşen bir değer yazıyor. Vites boştayken ayağımı gaza basıp çekiyorum bu değer yine değişiyor. Bunu nasıl açıklarsın

Aydın. Beygul
    Fire 1.4 77Hp Tit.Grisi the_Algn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 197

Alıntı Cihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki Alicim bana şunu cevaplar mısın. Bizim araçla yokuş aşağı veya belli bir hızda gidiyoruz. Vitesi boşa aldık. Yol bilgisayarına bakıyoruz 2.0lt yazmıyor. Kafasına göre gittikçe düşen bir değer yazıyor. Vites boştayken ayağımı gaza basıp çekiyorum bu değer yine değişiyor. Bunu nasıl açıklarsın
    Tabi değişir o cihan...Senin araba sürekli 5000 devir çevirmekten boşa alınca bocalıyor ))
    Boştayken alır benzin kesmes tam ..hatta durmaya yakın 5 , 6 litre gibi rakamara ulaşır.

Ali ÖZTÜRK
    bahcelili_ali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 263

abi hortumu çekince hava yapar aman diyim mazot gelmeyince bida çalıştıramazsınız allah etmeye

Ali ÖZTÜRK
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

slm cihan soruna ben bi cvp vermek istedim. boştayken sıfır yazmaz çunku pistonları ileri itmek için bi yakıt yanıo ve bi güç harcanıo çünkü rolantide pistonları hareket ettiren yakıt oluo ve o hızda o şekilde 100km de ne yakacağını soyluo.araba boştaykende ciddi olarak yakıt harcar durduğu yerde. hatta kışın araba ısıttığım zaman bunu fark edebiliorum. vitese takınca yakıtı kısmen kesio çok yakıt gönderme ihtiyacı duymuo neden artık pistonları krankı araba vitesde olduğu için tekerler çevirio. ben böyle düşünüyorum

Ziyaretçi047

yok anlamadın. benim sorduğum soru şu. araba boştayken belli bir yakıt yakacak tabi ki 800 devirde kabulumdur DE bizim bilgisayar neden sabit bir değer göstermiyor, arabanın o anki hızına göre değişken değer veriyor vites boşken?

Ali ÖZTÜRK
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

yok anlamadın. benim sorduğum soru şu. araba boştayken belli bir yakıt yakacak tabi ki 800 devirde kabulumdur DE bizim bilgisayar neden sabit bir değer göstermiyor, arabanın o anki hızına göre değişken değer veriyor vites boşken?
    başkan aldığı yola göre ölçüyo ya ondandır yavaşladıkça fazla göstermesi normal

Ziyaretçi047

yok yavaşladıkça fazla göstermiyor azalıyor. ben cevaplayım. bence bizim bilgisayarın bir saçmalığı bu. vitesi boşa alınca devir 800 e iner ve rolantide kaç gösteriyorsa onu göstermesi lazım. sanki araba vitesteymiş gibi farklı farklı değerler göstermeye başlıyor. ilginç olan bunu hangi vitese göre hesaplıyor aceba

11. 10/09/2007, 07:06

ali kemal metin
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134

yok yavaşladıkça fazla göstermiyor azalıyor. ben cevaplayım. bence bizim bilgisayarın bir saçmalığı bu. vitesi boşa alınca devir 800 e iner ve rolantide kaç gösteriyorsa onu göstermesi lazım. sanki araba vitesteymiş gibi farklı farklı değerler göstermeye başlıyor. ilginç olan bunu hangi vitese göre hesaplıyor aceba

ewet sizin anlayamadığınız nokta doğru förmülü bulamamaktan geliyor. demişsin ki boşa alınca rolanti devrin deki tuketimi göstermesi lazım diyorsun ama o anki hızı dikkate almıyorsun.. ewet araç rolanti devrinde 0,8 tüketim yapıyor. sen durduğun yerde motoru aç rolantide çalıştır ve yol bilgisayarını da sıfırla göreceksinki yakıt ortalaman nasıl yükselecek.. yolda yapmadığın için ortalaman gözlerinin önünde değişecektir. ama yolda giderken boşta olan motor tükettiği yakıtı senin hızına göre hesaplayıp ona göre anlık değer veriyor. rolantideki motorun birim zamanda tüketeceği yakıt zaten belidir. ama sen bu birim zamanda 50 km hızla ilerlersin 10 km yol yaparsın. bir başkası aynı rolantide 100 km hızla gider.. 20 km yol yapar. ikinizinde rolantide olduğunuz için yakıt tüketimi aynıdır. ama biriniz 10 km, biriniz 20 km yol yaptı. burda değerler yarı yarıya fark etmesi lazım. 10 km lik yol yapanın ortalaması 8 lt ise 20 kilometre yol yapanın 4 lt olması lazım mantık olarak. ve ek olarak anlık tüketim birinde anlık olarak 8 lt gösterirken hizlı gidende 4 lt olarak gösterir..
    bilmem anlatabildim mi..???

ali kemal metin
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134

tabi değişken olacak.. değişken olmaması mantıksız olurdu zaten. sen durur vaziyette olsan sabit değer gösterir (gerçi duruncada anlık yakıt çizgi oluyor değer göstermiyor) ama sabit olmadığın gider vaziyette olduğu için değişken değer gösterir kerdeşim.

ali kemal metin
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134

gaza bastığında motora yakıt gönderiyorsun. buda demek oluyorki anlık yakıt tüketiminin değişmesi demektir.. kendi deneyimlerime dayanarak eğer boşta olan ve gider durumdaki araca gaz verdiğinde yol bilgisayarındaki anlık tüketim değişiyorsa sen düşük bir hızla ilerliyorsun demektir. ama en az 100 km lik bir hızla inişte gaza bas anlık tuketimi o an için (2 lt göstermesi lazım) 2 lt nin üstüne kolay kolay çıkartamazsın.. denee bak.. düşük hızlarda değiştirebilirsin ama yuksek hızlarda kolay kolay değişmez.. ama yapılabilir, devri çok yukseltmen lazım.. ama genede belki olmayabilir..

Muhip Kazım Aksoyer
    Fire Active 1.4 8V 77Bg. mkaksoyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Arizona Bej
    Edilen teşekkür: 23

kullandığımız yakıtlar kurşun içermediğinden zaten yağlama yapmak gibi bir fonksiyonu yok. o yüzden viteste inmeye devam ederim. zaten hava veya motor soğukken rölanti 1000-1200 cut off devri de 1700 civarına yükseliyor. (anlık yakıt tüketimi fonksiyonundan veya arabadan gelen tekmeleme-ittirme hissinden anlayabilirsiniz)

Alıntı dejavu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ewet sizin anlayamadığınız nokta doğru förmülü bulamamaktan geliyor. demişsin ki boşa alınca rolanti devrin deki tuketimi göstermesi lazım diyorsun ama o anki hızı dikkate almıyorsun.. ewet araç rolanti devrinde 0,8 tüketim yapıyor. sen durduğun yerde motoru aç rolantide çalıştır ve yol bilgisayarını da sıfırla göreceksinki yakıt ortalaman nasıl yükselecek.. yolda yapmadığın için ortalaman gözlerinin önünde değişecektir. ama yolda giderken boşta olan motor tükettiği yakıtı senin hızına göre hesaplayıp ona göre anlık değer veriyor. rolantideki motorun birim zamanda tüketeceği yakıt zaten belidir. ama sen bu birim zamanda 50 km hızla ilerlersin 10 km yol yaparsın. bir başkası aynı rolantide 100 km hızla gider.. 20 km yol yapar. ikinizinde rolantide olduğunuz için yakıt tüketimi aynıdır. ama biriniz 10 km, biriniz 20 km yol yaptı. burda değerler yarı yarıya fark etmesi lazım. 10 km lik yol yapanın ortalaması 8 lt ise 20 kilometre yol yapanın 4 lt olması lazım mantık olarak. ve ek olarak anlık tüketim birinde anlık olarak 8 lt gösterirken hizlı gidende 4 lt olarak gösterir..
    bilmem anlatabildim mi..???
    yol bilgisayarı anladığım kadarıyla yakışı o anki vakum değerine göre okuyor. hesabı yapan aracın body computer'i motor ecu'su değil o yüzden her zaman yaklaşımla bir sonuç alıyorsun.
    Konu Linos tarafından (18/10/2007 Saat 11:47 ) değiştirilmiştir. Sebep: Flood! (Lütfen forum kurallarını okuyalım)
    Fire Active 1.4 8V 77Bg.

okan tek
    OKİNEN okinen_26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    26 TK 098
    Edilen teşekkür: 8

aracı bosta ındırmenın hıcbır sakıncası yok motora.... pistonları yakıtın yaglaması dıye bıseyde söz konusu deyıl sadece fren balatalarına yüklenırsın onunda görevı bu gıbı zamanlar ıcındır zaten hıc bır sorun cıkarmaz

Serdar PALA
    May the force be with you masteryoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 59

Cut-off olayı elektronik kontrollü subap sistemlerine sahip araçların tamamında vardır. ECU nun gerektiği zaman yakıt akışını tamamen kesmesidir. Örneğin vitesi boşa almadan yokuş aşağı indiğinizde krank milini aracın ağırlığından dolayı tekerleklerden gelen hareket tahrik eder, bu durumda gaz pedalına basmazsanız ECU durumu algılar ( gaz pedalına basılmamasına rağmen motor devrindeki artış) ve yakıtı keser. Pistonlar haraketine krank mili de dönmeye devam eder.. Krank mili döndüğü sürece hertürlü sistem, yağlama v.s devam eder. Motor devri düşmeye başladığında (rölanti devrine) siz gaza basmasanız bile ECU devreye girer ve tekrar silindirlere yakıt gönderilir.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı masteryoda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cut-off olayı elektronik kontrollü subap sistemlerine sahip araçların tamamında vardır. ECU nun gerektiği zaman yakıt akışını tamamen kesmesidir. Örneğin vitesi boşa almadan yokuş aşağı indiğinizde krank milini aracın ağırlığından dolayı tekerleklerden gelen hareket tahrik eder, bu durumda gaz pedalına basmazsanız ECU durumu algılar ( gaz pedalına basılmamasına rağmen motor devrindeki artış) ve yakıtı keser. Pistonlar haraketine krank mili de dönmeye devam eder.. Krank mili döndüğü sürece hertürlü sistem, yağlama v.s devam eder. Motor devri düşmeye başladığında (rölanti devrine) siz gaza basmasanız bile ECU devreye girer ve tekrar silindirlere yakıt gönderilir.
    Artı karbüratörlü araçlar da bile vardır

19. 29/10/2007, 03:09

Sebep
    Boş mesaj

ali kemal metin
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134

Alıntı masteryoda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu güzel açılama için teşekkür ederim.. benimde anlatmaya çalıştığım olay buydu.. güzel kelimelerler ve doğru kelimeler işte bu.. teşekkür ederim kardeş

21. Bu mesajı için 2 kişi dejavu'ye teşekkür etti:

Mehmet KAHRAMAN
    TÜRK OLMAK ! thecrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    16 PL 947
    Edilen teşekkür: 106

Hocam Rampa aşğı inerken her zaman vitete olmalı araç ;

1-) aracınla güvenli bir şekilde inersin
    2-) O sırada motor sıcak olacağı için rampa aşağı inerken aracın motoru viteste olmassa motorta hızla bir sıcaklık düşümü gerçekleşir buda motor kapağını çatlatabilir... ( ayvayı yersin )
    3-) usta söförler her zaman vitesle inmeyi tercih eder....
    4-) Boşta inmek ne kadar yakıt tasarrufu sağlarki...
    5-) ve v.s........

Saygılarımla....

Alper dağdemiR
    Auto engineeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158
    Edilen teşekkür: 504

motor çatlaması niye olsun ki? boşa atıldığında zaten patlama dewam ediyor. motoru stop etmiyorsun ki

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 5/11 İlkİlk 123456789 ... SonSon