16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: Sürekli kısa mesafe kullanımı dizel araca zarar verir mi?

Gök Han
    hayalci79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 28

Standart Sürekli kısa mesafe kullanımı dizel araca zarar verir mi?

Merhaba arkadaşlar. Punto'mu uzun mesafe kullanımı için almıştım, evim ve okulum arasında 25+25 km gidip geliyordum, sonra okulum taşındı, mesafe 35+35 km'ye çıktı, ben de baktım olmayacak, okulumun yakınına taşındım. Her gün 2+2 km yol yapıyorum. Ancak, varıncaya kadar motor ısınmıyor haliyle, ibre yerinden kıpırdamıyor bile. Eco modda kullanıyorum motoru soğukken zorlamayayım diye, yine de sürekli kısa mesafe kullanımı motora zarar verir mi diye düşünmeden de edemiyorum.

ADVENTURER Engineer!
    Semih Kurtulmus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    16 RR 232
    Edilen teşekkür: 167

Valla benim okulda 5 km falan gidene kadar biraz ısınıyor işte. ama ben çoğu zaman dolaşıyorum araçla araba bi kendine gelsin diye mesela geceleri falan çıkarım
    Was willst du machen , denk nicht nach tus einfach...

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

bende 4+4 km gidip geliyorum ama 2 nci kilometrede araç ısınıyor...

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

İbrahim IŞIK
    ibrahimes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 12

Kısa mesafenin en çok zararı egzoz sistemine oluyor. Babamın araçta net biçimde görmüştüm. Tam ısınamadığı için yanmadan sonra oluşan su çürümeye sebep oluyor. Dizel içinse hareket etmeden önce 1 dk'lık ısıtma iyi olacaktır.

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Birkan GENÇ
    Birkan61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    61 TS
    Edilen teşekkür: 799

Alıntı ibrahimes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kısa mesafenin en çok zararı egzoz sistemine oluyor. Babamın araçta net biçimde görmüştüm. Tam ısınamadığı için yanmadan sonra oluşan su çürümeye sebep oluyor. Dizel içinse hareket etmeden önce 1 dk'lık ısıtma iyi olacaktır.
    1'dkda hele şu havalarda hiç ısınmaz..

Turbo sağlığı vs için iyidir kısa bir süre olduğu yerde çalışması parçaların yağlanması için..
    ╗ ╔╗
    ║║
    ╗ ║║
    ╔═══╗ ║║
    ║╚═══╝║ ║║
    ╚╝

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretci040
    Ziyaretçi Ziyaretci040 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

2 km nedir ya ben olsam yürürüm bunu kafama takıcağıma =) 15 dk sürer.

Araç ısınmadan vs sürekli aç kapat zararlı tabikide aşınma daha çok olucaktır. Ben arabamı her çalıştırdığımda yaklaşık 1 dk bekliyorum. Isınmadan 2500 deviri aşmıyorum.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

must sekseniki
    must82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Edilen teşekkür: 60

6+6 km git gel . ev ile iş yeri mesafesi. ama tam işyerine vardığımda araba ısınmış oluyor. elimden geldiği kadar arabayı çalıştırdığım veya stop edeceğim zaman 1 dk. bekleme yapıyorum. kendimi iyi hissediyorum.

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

benim ev okul arası 3km. benzinli düşünüyordum babam bide ustaya soralım dedi, adam tutturdu dizel al bu devirde benzinli alınmaz atsan atılmaz satsan satılmaz diye. dedim ev okul arası 3 km bide rampa turbosu vs çabuk dağılır diyolar diye, adam resmen güldü bende aldım. Sonradan düşününce hatırladım babamda 3-4 sene bu şekilde kullandı bir sorun yaşamadık...
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

emre can
    musicdanger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 12

Valla araba bu ister 2 km git ister 325 km git..Bu kadar kafanıza takmayın bence netıcede araba yaplırken kullanım kılavuzunda "sakın 2km gitmeyın" diyede yazmıyor..
    Soğukken 1 dk bekleyip yola çıkmak ve uzun yol yaptığında ise direk stop etmeden rölantide 5 dk bekletmeyi prensip haline getirip disele binmek gerek..Yoksa devamlı soru işareti ile binersek araçtan keyıf alamayız

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Barış Çekkin
    yengecbaris - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    06 BC 1907
    Edilen teşekkür: 94

Hocam yürümek en temizi. Antalyadasın zaten sıcak hava 2km hem spor olur hem araba zarar görmek hemde yakıtın depoda kalır Motoru ısıtayım diye 1 dakika bekledin stop ederkende 1 dakika bekledin falan filan derken zaman kaybın yürümeye eş değer zamana geliyor. Tabiki seçim sizin bol ek dersler

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

hocam aynı mesafede benim gp ısınmıyordu ama astra 1-1.5 km civarı gittiği anda ısınıyor ve inanın bana 2-3 saat sonra geliyorum tekrar çalıştırıyorum arabayı halen daha motor tam anlamıyla soğumamış oluyor..motor gp ile aynı emotion kullanırken de aynı motoru kullandım ama o hemen soğuyor ve geçısınıyordu astra da o yok çok şükür..belkide yalıtımı daha iyi olabilir..

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Gök Han
    hayalci79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 28

İlginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim. Yürümeyi seviyorum aslında ama rahatsızlığımdan dolayı uzun mesafe yürüyemiyorum. Ayrıca Döşemealtı'ndayım ve Antalya'ya göre biraz daha serin burası. Arabayı çalıştırdığımda ve durdurmadan önce 30 saniye civarında bekliyorum. Hafta sonları da Antalya'ya gidip geliyoruz, araba bayram ediyor

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

beklemeye etmeyede gerek yok, focusun kullanım klavuzunda hiç böyle birşey yazmıyor, yalnızca rölanti devrine düşmeden stop etmeyin diyor... heleki 5dk beklemek nedir babamın cmaxi 130bini geçti 7 senedir... tık yok. takılmayın bu kadar...
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Alıntı hayalci79 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar. Punto'mu uzun mesafe kullanımı için almıştım, evim ve okulum arasında 25+25 km gidip geliyordum, sonra okulum taşındı, mesafe 35+35 km'ye çıktı, ben de baktım olmayacak, okulumun yakınına taşındım. Her gün 2+2 km yol yapıyorum. Ancak, varıncaya kadar motor ısınmıyor haliyle, ibre yerinden kıpırdamıyor bile. Eco modda kullanıyorum motoru soğukken zorlamayayım diye, yine de sürekli kısa mesafe kullanımı motora zarar verir mi diye düşünmeden de edemiyorum.
    Kısa mesafe sadece dizeller için değil bir çok motor için sakıncalı. Bu sakıncayı minumuma indirmenin yolu da zaten bütün araçların kitapçıklarında mevcut.

Araç ısınmadan, kısa mesafede kullanım yapılıyorsa, Motor yağının yarı ömründe değiştirilmesi tavsiye ediliyor. Yani 10000km yerine zorlu bir kullanım olduğu için 5000-7000km gibi değerlerde yağınızı değiştirmelisiniz. Parkurun durumuna göre içinizden geçeni yapın, sürekli soğukken yokuş çıkıyorsanız ben olsam 5000'i seçerim. Ancak düz yolda gidiyorsanız 7500 vs ideal geiyor.

Tüm turbo araçlarda olduğu gibi de, sadece turbo yağlansın diye min 10saniye aracı rolantide çalıştırıyoruz. Ve motor ısınmadan yüksek devre çıkmıyoruz. Yolunuz düz ise 2500rpm'i, yolda yokuş varsa 3000rpm'i geçmemenizi öneririm.

YANİ DURUMUNUZ İÇİN 3 TEMEL MADDE VAR:
    1- İlk çalıştırmada, arac hareketine kadar, min 10 saniye bekliyoruz (ki turbo yağlansın)
    2- Motor ısınana kadar 2500-3000rpm i geçmiyoruz.(ki 2km'de tam hararete asla ulaşmaz multijet-yolda ışık vs varsa o ayrı tabi )
    3- Motor yağını vaktinden önce değiştiriyoruz.

4. madde olarak da tam sentetik, kaliteli bir yağ kullanmak düşünülebilir.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Sürekli kısa mesafe kullanım (dizel-benzinli) motor yağına su karışmasına sebebiyet verebilir.Bu durumda yağ değişim periyodunu kısaltmak gerekmekte.Alternatör tam şarj yapamadığından akünün zamanından önce bitmesine yol açabilir.Bu durumda kısa mesafede aküyü harcayacak ekipmanları minimum düzeyde kullanmak ya da en iyisi hiç kullanmamak gerekmekte.Paslanma riski artabilir,

Bence sürekli kısa mesafe araç kullanan arkadaşlar yola vakitli çıkıp şu 1-2 kmleri 5-10km lere çıkarmalılar Bir de araç ısınana kadar rolantide beklemek genel kanının aksine yanlış bir uygulama.Motoru çalıştırıp, emniyet kemerini bağlayıp, aynaları ayarlayıp yola çıkmak ve motor ısınana kadar 2000li devirleri geçmemek en doğru uygulama...

Evren .
    Evren_c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 403

Zaten söylenmiş ama ben de şu görüşlere katıldığımı belirtmek istedim. Yerli yabancı forum ve dergilerden öğrendiğim kadarıyla tüm araçlarda hareket etmeden motor ısıtmak yanlış. Daha doğrusu gereksiz. Aracın daha çabuk ısınıp optimum sıcaklığa ulaşması için hareket etmek gerekiyor. Motor çalıştıktan 10-15 saniye sonra yürüyebilirsiniz.

Motoru kapatmadan evvel de rölanti devirine düşüp yine 10 saniye kadar beklemeniz yeterli (turbonun yağlamaya devam ederek durması için).

Ben henüz Punto'mu teslim almadım. Dizel Citroen C1'imi kullanıyorum. Her gün 35-35 toplam 70 km yol yapıyorum. Kışın sabahları soğuk motor 3-3.5 km sonra ısınmış oluyor.

Bu arada ben sizin yerinizde olsam en azından yazları kesinlikle bisikletle giderdim okula