Sayfa 1/2 12 SonSon
39 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Dizelleri devirli mi kullanmak gerek ?

Ozan Şimşek
    cosworth20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    20ALF26
    Edilen teşekkür: 153

Standart Dizelleri devirli mi kullanmak gerek ?

Gene ben gene ben ve bir merak edilen ve halk arasinda dizel dendigi zaman 'bunlari devirli kullancen' tabirinin olustugu bir soru daha ... Acikcasi ben devirli kismini tam anlamadim 3000 ve uzeri rpm mi denmek isteniyor ?? Merak oldum hadi bana bi yardim ediverin gari arkideşlerim ...
    S e l l e k t ö r ü ç a k P u n t o ' n a y o l a ç . . .

Emre Emre
    Human Rogue (WoW) bvulgari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 186

bisürü konu var bununla ilgili..Devirli değil, devrinde kullanıcan... 1500-3200 arası ideal.
    This is not personel, just business..

Ayberk GÖKSAN
    Ayberk0616 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 312

Çok düşük devirde kullanmak motorun gereksiz kurum bağlamasına neden oluyor çok yüksek devirde dizel motora yaramıyor tam ortalarda kullanılcak 2500-3500 arası dizel kullanımı için ideal devir bandı

Türkiye'de çok yakan araba yoktur kol gibi vergi geçirilmiş pahalı benzin vardır

Ozan Şimşek
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    20ALF26

Tesekkurler arkadaslar ama ben ne zaman 1500 devire dussem anlik tuketim baya bi artiyor ne zman 3000 uzerine ciksam tuketim azaliyor.ayrica kalkislarda 3500u goruyorumki arac rahat suzulsun ve az yaksn ... Walla donlocular transitciler yardirio da ...

Ali Can
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. rbcn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    07AAL45
    Edilen teşekkür: 421

Alıntı cosworth20 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tesekkurler arkadaslar ama ben ne zaman 1500 devire dussem anlik tuketim baya bi artiyor ne zman 3000 uzerine ciksam tuketim azaliyor.ayrica kalkislarda 3500u goruyorumki arac rahat suzulsun ve az yaksn ... Walla donlocular transitciler yardirio da ...

3500 de kalkıyorsunuz az yaksın diye ilginç

cemal arslan
    cemal arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 598

yol ve trafik durumuna bağlı olarak bu değişir...
    normal şartlar altında...
    vites atmak için 2500-3000 rpm iyidir...
    yolun durumuna göre 2000-2500 rpm de sürmek iyidir...

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Alıntı cemal arslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yol ve trafik durumuna bağlı olarak bu değişir...
    normal şartlar altında...
    vites atmak için 2500-3000 rpm iyidir...
    yolun durumuna göre 2000-2500 rpm de sürmek iyidir...
    Ek olarak Turbo Dizel araçları, yük binmediği durumlarda (Mesela düz yollarda) belirtilen tork banından bir miktar düşük devirde kullanmanın hiç bir zararı olmadığını belirtmek istiyorum.

1750-2500 tork bandı olan bir aracı 1500 devirde sabit kullanmanın bir zararı yoktur. Kulağı ve ayağı sağlam olan, aracına hakim bir sürücü aracını dinleyerek problem olup olmadığını kolaylıkla anlayabilir. Olay motorun randımanlı çalışmasıdır.

ADVENTURER Engineer!
    Semih Kurtulmus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    16 RR 232
    Edilen teşekkür: 167

Alıntı rbcn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3500 de kalkıyorsunuz az yaksın diye ilginç
    demek istediğini ben anladım yalnız
    bayırda şimdi düşük devirde vites atarsa bu sefer araba boğulacak ve hızını alabilmek için gaza yüklenecek ve turbo devreye girene kadar epey fazla yakacak araç onu diyor
    Was willst du machen , denk nicht nach tus einfach...

Koray Nalbant
    Punt∞ Evo.. EvoKoray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    16 EV 0..
    Edilen teşekkür: 368

turbo dizellerde devirli kullanmaya gerek kalmıyor, yol durumuna göre onu siz ayarlayın düz yolda 2000-3500 devir arası ideal , 2500 devirde boost geliyor zaten araç rahat hızlanıyor
    2010-Nisan , Punto Evo 1.3 Multijet Dynamic

Koray Nalbant
    Punt∞ Evo.. EvoKoray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    16 EV 0..
    Edilen teşekkür: 368

kalkışta 3500 devirle kalmak balatalara zarar debriyajada zarar
    2010-Nisan , Punto Evo 1.3 Multijet Dynamic

Ozan Şimşek
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    20ALF26

Alıntı Semih Kurtulmus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    demek istediğini ben anladım yalnız
    bayırda şimdi düşük devirde vites atarsa bu sefer araba boğulacak ve hızını alabilmek için gaza yüklenecek ve turbo devreye girene kadar epey fazla yakacak araç onu diyor
    aynen o şekil ... hafif eğimli bile olan her yolda ben yardırıorm.araç yoksa boğuluyor.düz yolda da asla 3000 arası aşağıda vites değiştirmem ve istediğim hızıma ulaştıktan sora debriyaja parmak ucuyla basabileyim. Tam olarak bunu demek istedim ...

Murat Tunç
    mutunch - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 89

Benim bildiğim kadarıyla o meşhur devirli kullanıcandan kasıt; arabayı ilk kalkış esnasında mazot pompası zarar görmesin diye 1000 devrin altına düşürmeden kaldırmak.
    Gerisi zaten yol koşullarına göre değişir, ama yine de 3500 civarı devirlerin dizel motora çok da iyi geleceğini düşünmüyorum. Sonuçta motorun devir bandı benzinli bir motor gibi değil ve 4500 de gücü biten ve daha fazla devir çevirmeyen bir motor için 3500 ler yüksek bence. Sürekli öyle gitmek iyi sonuçlar doğurmaz gibi geliyor bana. Gerekli şartlar harici ve arada kurumlanmayı önleme amaçlı haller dışında aşırı devir çevirtmiyordum ben eski arabama.

İbrahim Öğretmen yanında Albea Sole Prem.Plus
    Moderatör ibrahim06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 1131

düz yolda 1750-2250 arası

Mustafa KURT
    taka1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 16

Cemal abiye katılıyorum, özellikle uzun yol 5. viteste 1.750 / 2.250 / 2.750 devir bantlarında aracın en az yaktığı devirler olarak gösteriliyor

MURAT SEN
    thevahsi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 21

Ben çok az dizel kullandım ama şunu fark ettim dizel araçları biraz geç degişeceksin videsini 3000 lerde yola göre çok dik rampa çıkıyorsan aracını boğmamak için 3500 devirde vites atarsın yani aracının yükü agırlıgı çıktıgın rampaya göre degişirsin aracında kimse yoksa yükünde yoksa düz yolda 2500 3000 kafana göre takıl biriyle yarışıyorsan 6000 devirde bir vites attırman gerekli oda dizellerde turbo dagılması yada turbo yanmasına sebeb vercektir çok yüklenirsen...

Mustafa KURT
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Evo Beyaz

ortalama 2.700civarında değiştiririm ben şehir içi - şehir dışı.
    Bunun sebebi de bir üst vitese geçtiğimde devir ort 1.800-2.000'lere düşüyor yani turbo hava basıncı durmamış oluyor, araç da güçten düşmüyor.

Cemil Şen
    fotobelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 859

Vites değiştiriken hep gözünüz devir saatindemi Şaka bir yana aracın vites at dediği zamanı zaten hissediyorsun şu devirde bu devirde atayım demek biraz saçma geliyor bana.Aracı dinlemek ve kendinden bir parça gibi hisstemekte bitiyor iş..) Mesela yokuş çıkacağım zaman benim puntiş abi biraz hızını al yoksa yokuşta tırtlarım der,devrine mevrine bakmam yani

Mustafa KURT
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Evo Beyaz

Alıntı fotobelit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vites değiştiriken hep gözünüz devir saatindemi Şaka bir yana aracın vites at dediği zamanı zaten hissediyorsun şu devirde bu devirde atayım demek biraz saçma geliyor bana.Aracı dinlemek ve kendinden bir parça gibi hisstemekte bitiyor iş..) Mesela yokuş çıkacağım zaman benim puntiş abi biraz hızını al yoksa yokuşta tırtlarım der,devrine mevrine bakmam yani
    Neden saçma geliyor anlamıyorum doğrusu?
    Zaten başta da belirttim düz yol için konuşuyorum diye, herkes yokuş yukarı veya aşağı gidişlerde mutlakki değişim gösterebileceğini biliyordur. yeri geldiğinde 3.000 de de vites atıyorum 2.200de de
    2.700 nereden çıktı derseniz benim gözlemlerimde araç en iyi bu devir bandında vites attığımızda performansı düşmeden devam ediyor.
    Biraz uzun oldu kusura bakmayın

ünal kerbetan
    22 DK 351 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 0

İyi tamam sizi anlıyorumda.O dediğiniz devirlerde kullanıncada motor çok fena bağırıyor şehir içi kullanımlarda.Sanki motor baya zorlanıyo gibi.Ama dün motordan pervane sesi geliyor şikayetiyle servise gittim.TEst sürüşü yaptılar,serviste makinaya falan bağladılar.Herhangi bir problem çıkmadı.Motor ve araba aksamında bir problem yok dendi.Bide siz kullanın bakalım dediler.Yanıma ustayla yola çıkmıştık ki az bi gidiş sonunda o ses gene oldu.Yanımdaki güvendiğim servis ustası arabayı yanlış kullandığımı,eski benzinli arabalarımda alışkanlık üzere devirsiz kullandığımı,düşük devirlerde ve 2000 devirde vites değiştirme sonucu devrin düşüp arabayı bayılttığımı,arabanın kendini toparlayana kadar piston ve benzeri parçalara zarar verebileceğimi hatta o gelen sesin düşük devirde arabanın bayılma sonucu kendini toparlamaya çalışırken pistonların aiırı zorlanması sonucu düzensiz çalışıp üste vurması sonucu gelen ses olduğunu söylediler.Sonuçta 2 gündür onların dediği şekilde 2800-3000 aralığında vites yükseltmeye arabayı 2000 devirde kullanmaya özen göstermem sonucu ne ses kaldı ne sorun....Belki aynı sorunu olanlar olabilir diye bilgilendirme amaçlı yazdım.

21. 03/08/2012, 11:13

Sebep
    konu uzayıp cırkı çıkmasın :)

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

motoru titretmeden -taka laka yaptırmadan- sabit hızı koruyabilen en yüksek viteste ve en düşük devirde kullan. bu 1300 devirde olur yerine göre 2500 devirde olur. yüksek devir gerekirse ani hızlanma vs. düş vitesi bas gaza.. =P

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 1/2 12 SonSon