16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: Klima açıkken 1. kademe ile 4. kademe arasında yakıt farkı varmıdır ??

Ali Can
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. rbcn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    07AAL45
    Edilen teşekkür: 421

Teknik Konu Klima açıkken 1. kademe ile 4. kademe arasında yakıt farkı varmıdır ??

Arkadaşlar klimanın 1. kademesi ile 4. kademesi arasında yakıt farkı oluşurmu yoksa yakıtı sadece klimanın on yada off olmasımı etkiler

Kaan Karabin
    punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 143

sadece acık kapalı olayı yakıtını etkiler. senin 1 ile 4 arasında ayarladıgın klima değil fanın hızı. kompresor direk motordan tahrikle calıstıgından sen içeriden 1-4 arası secim yaptıgında kompresorun hızını değiştiremezsin
    Bravo HGTurbo
    Kaan

Tufan .
    etufan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 39

Alıntı punto_multijet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sadece acık kapalı olayı yakıtını etkiler. senin 1 ile 4 arasında ayarladıgın klima değil fanın hızı. kompresor direk motordan tahrikle calıstıgından sen içeriden 1-4 arası secim yaptıgında kompresorun hızını değiştiremezsin
    Mantık olarak bende aynı şeyi düşünüyordum ama klima fanının hızını arttırınca devir saatindeki oynamalar ve performans farklılıkları bende de soru işareti oluşturdu...

Ziyaretci040
    Ziyaretçi Ziyaretci040 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

+1

İbrahim Öğretmen yanında Albea Sole Prem.Plus
    Moderatör ibrahim06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 1131

yakıtı etkilemediği kanaatindeyim ben de. Eğer etkileseydi 4 'te de buz gibi üfürmesi gerekirdi. Lakin 4'te 1'e göre daha sıcak üfürüyor.en iyi soğutma 1'de sağlanıyor.demekki aynı derecede soğutma sağlanıyor.fan hızlandıkça aynı oranda verilen soğutma düşüyor.

Kaan Karabin
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı etufan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mantık olarak bende aynı şeyi düşünüyordum ama klima fanının hızını arttırınca devir saatindeki oynamalar ve performans farklılıkları bende de soru işareti oluşturdu...
    fan hızı artınca olusan performans farklılığı psikolojik

ancak devirdeki oynama ise fanın cektiği akımdan dolayı alternatore daha fazla yuk binmesiyle alakalı. aynı sekilde eger xenon varsa ilk actıgınızda devir oynar, arka rezistans ilk acıldıgında devir oynar, klima kapalı bile olsa normal sadece fanı direk 4e getir yine devir oynar vb... umarım acıklayıcı olmustur.
    Bravo HGTurbo
    Kaan

7. Bu mesajı için 2 kişi punto_multijet'ye teşekkür etti:

Koray Nalbant
    Punt∞ Evo.. EvoKoray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    16 EV 0..
    Edilen teşekkür: 368

bayırlarda kalkış yapıcaksam klimanın fan hızını düşürüyorum yoksa araç stop ediyor yada el freni takviyesi yapıyorum ben etkilediği kanaatindeyim , fan yüksek hızdaysa araba üst devirlere çıkmakta zorlanıyor ve ses baya kabalaşıyor
    2010-Nisan , Punto Evo 1.3 Multijet Dynamic

Tufan .
    etufan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 39

fan hızı artınca olusan performans farklılığı psikolojik

ancak devirdeki oynama ise fanın cektiği akımdan dolayı alternatore daha fazla yuk binmesiyle alakalı. aynı sekilde eger xenon varsa ilk actıgınızda devir oynar, arka rezistans ilk acıldıgında devir oynar, klima kapalı bile olsa normal sadece fanı direk 4e getir yine devir oynar vb... umarım acıklayıcı olmustur.
    Doğrudur, bu aralar hanım kullanıyor zaten aracı benim psikoloji hepten gidik

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Psikolojik değil arkadaşlar doğrudur

Klima kompresörü bildiğiniz gibi fan hızı ile alakası yoktur. duruma göre devreye girip çıkıyor. Ancak Siz fan kademesini yükselttiğinizde haliyle serpantin üzerinden daha fazla hava geçmeye başlayacak ve klima kompresörünün daha sık devreye girmesine neden olacak.

İsterseniz deneyin fanı 1. kademeye alın arabanın dışından kompresörün devreye girme sıklığını gözlemleyin birde 4. kademede iken gözlemleyin

Kaan Karabin
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı Du Hast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Psikolojik değil arkadaşlar doğrudur

Klima kompresörü bildiğiniz gibi fan hızı ile alakası yoktur. duruma göre devreye girip çıkıyor. Ancak Siz fan kademesini yükselttiğinizde haliyle serpantin üzerinden daha fazla hava geçmeye başlayacak ve klima kompresörünün daha sık devreye girmesine neden olacak.

İsterseniz deneyin fanı 1. kademeye alın arabanın dışından kompresörün devreye girme sıklığını gözlemleyin birde 4. kademede iken gözlemleyin
    sizin bakıs acınızdan baktıgınızda psikolojik değil evet ama bu mantıkla bakarsanız.
    benim psikolojik dediğim kısım kompresorun surekli devrede oldugu varsayımı ile yazdıgım bir cumleydi. cunku kompresor devrede ama fan hızı arttırınca performans farklılıgı seklinde sorulmus dikkat ederseniz. ayrıntılara girerseniz fan 1de bile olsa gaz eksik oldugunda da, sıkısık trafige girdiginizde de vb kompresor surekli devreye girer cıkar.
    Bravo HGTurbo
    Kaan

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

bende etkilemiyor diye biliyorum servise sormuştum..

Ziyaretçi048
    Ziyaretçi Ziyaretçi048 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Fanın kademesi normal şartlarda etkilemiyor ancak ; zaten klimayı açınca zorlanan motor , üfleme fanını açınca fanın çektiği akımdan azda olsa etkileniyor ve motor devri çok azda olsa düşüyor. kısaca 2. kademede 5 Amper akım çekiyorsa fan motoru 4. kademede 10 Amper (Örnek verdim tam değelerini bilmiyorum) akım çeker. Fan motoru deyip geçmeyin sağlam akım çekiyor.. eski 306 aracımda elektronik kontrol devresi bozulmuştu. Dimmer anahtarla çevirmeli fan kontrol devresi yapmak için çok uğraşmıştım kontrol devresinin parçası pahalı olduğu için. Her yaptığım devreyi yakmıştı . çözümü ford transitin rezistansında bulmuş 3 kademeli anahtar yapmıştım..Tam yükte 20 ampere yakın akım çekiyordu. Ve buda emin olun motorun doğal çalışma ortamını bozacak bir değer. Zaten klima kompresörüyle yorulan motor çok akım çekilince farkı biraz olsun hisettirebiliyor. Benzinli bir araçta farları fanları bütün elektrik aksamlarını açınca motorun zorlandığını görebilirisiniz. hatta LPG ayarı yapılırken araca motorun sağlıklı ayar yapılabilmes için çalışan bütün elektrik aksamları kapatılır..

Murat Tunç
    mutunch - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 89

Eski arabam 206'da trafikte klima açık duruyorken, fan hızını 2. kademeye çıkardığımda kompresörün devreye girme sesini her seferinde duydum. Bence de bir miktar etkiler, çünkü kompresör devreye girmesi demek aracın içeriye daha fazla soğuk hava vermesi demek bence.

Kubilay REİS
    KASIRGAAA biancoangelo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 472

2. seviyeye alırım kafam rahat eder.
    Her ŞERDE bi HAYIR vardır...

Motor ömrü diye birşey yoktur! Kullanıcının motora tanıdığı yaşam hakkı vardır!

mert yılmaz
    mix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 170

Alıntı biancoangelo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2. seviyeye alırım kafam rahat eder.
    valla sizin oralarda rahat edersinizde izmir de 10 kademe bile olsa daha yokmu derim

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kubilay REİS
    KASIRGAAA biancoangelo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 472

Alıntı mix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla sizin oralarda rahat edersinizde izmir de 10 kademe bile olsa daha yokmu derim
    haklısın kardeşim.gündüz biraz bunaltıyo ancak nem yok. Akşam Buzz gibi olur...
    Her ŞERDE bi HAYIR vardır...

Motor ömrü diye birşey yoktur! Kullanıcının motora tanıdığı yaşam hakkı vardır!