Sayfa 1/2 12 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Boştamı yoksa viteste mi inilmeli??

ŞAFAK AKBIYIK
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. akbiyik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    06 DF 7508
    Edilen teşekkür: 151

Standart Boştamı yoksa viteste mi inilmeli??

Arkadaşlar internetten araştırırken başka forumda bu konu dikkatimi çekti çünkü bende cevabını arıyorum yokuş aşağıya vitestemi inmek daha az yakar yoksa boşta inmek mi

Bu konuyla bağlantılı bir soru sormak istiyorum...

Sizce; bir araba hareket etmeden durduğu yerde çalışır vaziyette, rolantide mi daha çok yakıt yakar? yoksa hareket halinde iken viteste mi daha çok yakıt yakar??

Benim eski bilgilerime göre ve duyumlarıma göre bir araba, durduğu yerde rolantide çalışırken daha çok yakıt yaktığı yönündeydi..

--------------------------------------------------------------------------------

Bu durumda; boşta arabayı kullanmak bir bakıma rolantide çalışması gibi düşünülerek daha fazla yakıt yakacağı aşikardır..
    Birol abi yaşım sebebiyle yanlış anlaşılmak istemiyorum ama. Manuel araçlarda boşta en düşük yakıtta bulunur. Araç rolantide çalışırken vitese takıp debriyajdan ayağınızı çekince gaz vermiyorsanız stop ediyor. Yani araç yüke bindiği zaman daha fazla yakıt istiyor. Yokuş aşağı inerken vites boşa alındığı zaman araç her zamanki gibi rolantide çalışır. Dolayısıyla araç yokuş aşağı inerken boşta daha az yakar. Fakat güvenlik açısından viteste olması bence daha güvenli. Aracın fren hidroliğinin boşalabileceğini düşünün. Dolayısıyla araç viteste olursa ayğınızı gazdan çekince yokuş aşağı bile olsanız motor freni yapıp aracı yavaşlatacaktır. Güvenlik açısından viteste inin bence. Ben kendim kullanırken genelde viteste iniyorum.

Asim B
    Marker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    9898
    Edilen teşekkür: 75

Alıntı akbiyik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araç rolantide çalışırken vitese takıp debriyajdan ayağınızı çekince gaz vermiyorsanız stop ediyor.
    Bu kisim hatali hic gaz vermeden sadece debriyajla araci stop ettirmeden kaldirabilirsiniz.

ŞAFAK AKBIYIK
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. akbiyik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    06 DF 7508

ben soylemiyorum ki bunu

Asim B
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    9898

Tamam bende sen soyledin demiyorum sadece hatali dedim =)

ZAFER MUTLU
    zafermutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 445

Alıntı Marker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu kisim hatali hic gaz vermeden sadece debriyajla araci stop ettirmeden kaldirabilirsiniz.
    katılıyorum haraket eder araç. mjette ediyordu. multiair var oda ediyor, gazdan ayagını çeker çekmez gaz kesmiyorlar..

bu yakıt konusu beni bitirdi.. hangi az yakar çok yakar bilemiyorum. ben boşta rampa aşagı araba kullanmam..

Fatih AKBIYIK
    TORnADO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 156

Yokuş aşağı boşta gitmek zaten tehlikelidir.

Asim B
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    9898

Butun araclar hareket eder gaz vermeden dizel benzinli hic farketmez =) Birde sunu anlamiyorum rampa inerken viteste insen nekadar fazla yakabilir bir arac bukadar ekonomik dusunen insan bence arac kullanmasin gitsin otobuse binsin.everest tenmi iniyoruz sanki en uzun rampa kac km olabilir? Lutfen kimse beni yanlis anlmasin ama midyata prince giderken evdeki bulgurdan olmak gibi bu is vites bosta iniyor fren yapiyor balata yipraniyor yada malak gibi gelip duramiyor ya karsidan gelenin tepesine cikiyor yada onunde gidenin. Ayrica vites bosta inerken fren sisebilir sonra al basina belayi. Benim nacizane tavsiyem bukadar ekonomi dusunuyorsaniz bosa almayin bir vites buyuk inin hemen hemen ayni yakiti yakacaksiniz.

ŞAFAK AKBIYIK
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    06 DF 7508

Arkadaşlar ben hr zaman vitesle inerim boşta kesinlikle inmem ve daha az yaktığını duşunuyorum benım bunu sormamın amacı arkadaşlara cevap verebilmemdir onlar boşta gitmenın daha az yakıt srfiyat edceğini soyluyor bende dıyorum boştayken daha fazla yakıt harcarsını diyorum onlarda nasıl olur gaza basmadan nasıl yakıt gıdıyor peki nereye gidiyor bu yakıt dıyor bende cevap veremedim

onlara nasıl cevap verebılırım

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

bu konu bir çok kez forumda tartışıldı... hemen konuları bir bulayım link veriyim..

https://forum.grandepuntotr.com/tekn...flu-yoksa.html

https://forum.grandepuntotr.com/gene...osa-almak.html
    Konu Scottie tarafından (14/02/2011 Saat 11:06 ) değiştirilmiştir.

Asim B
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    9898

Bos ta daha fazla yakma diye de birsey yok, Arkadaslariniza sunu sorabilrsiniz gaz vermeden madem motor yakit tuketmiyor pistonlar su ilemi calisiyor? Yada madem gaza basmadan arac yakit tuketmiyor arac devrine gore uygun vitese alinip yokus inilirken gaz vermeden devam edebilirsiniz. Daha oncede soyledigim gibi bosta indiklerinde nekadar kar ettiklerini dusunuyorlar bilmiyorum ama ettiklerini dusundukleri kardan daha fazla zarar ediyorlar farkinda degiller.

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Bosa aldıgınızda atü daha fazla gosterır ve frenınızın tutmama olasılıgı yar bunun yerın arac 2 vıteste ıken vıtesı 3 veya 4 yukseltırsenız fren tutmama durumu olmaz vede anlık yakıt tuketımınız gıderek duser ve en son rolantı yanı 2.0 olur
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

zeki özkan
    santiago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 38

arkadaşlar hep şunu unutuyoruz birincisi akü bittiği zaman kesinlikle arabayı vurdurmamalıyız elektrik aksamına beyne acaip zarar veriyor arkadaşım bunu yaptı ve airbag beyni yandı ve en önemlisi aaraba boş viteste yakmıyor diye yokuş aşağı boşa almak çok tehlikeli öncelikle araç 3.0 gibi bir değer yakar ve diğer önemli konu direksiyon hidroliği ve fren hidroliğini boşaltıyor allah korusun kazaya sebeb oluyor o yüzden bu mantığı artık çıkaralım kafamızda ayağınızı gazdan çekin vitesi büyültün ve devam edin inanın 2.2 gibi bir değer yakıyor

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Alıntı santiago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar hep şunu unutuyoruz birincisi akü bittiği zaman kesinlikle arabayı vurdurmamalıyız elektrik aksamına beyne acaip zarar veriyor arkadaşım bunu yaptı ve airbag beyni yandı ve en önemlisi aaraba boş viteste yakmıyor diye yokuş aşağı boşa almak çok tehlikeli öncelikle araç 3.0 gibi bir değer yakar ve diğer önemli konu direksiyon hidroliği ve fren hidroliğini boşaltıyor allah korusun kazaya sebeb oluyor o yüzden bu mantığı artık çıkaralım kafamızda ayağınızı gazdan çekin vitesi büyültün ve devam edin inanın 2.2 gibi bir değer yakıyor
    Kıtapcıktada aku bıttıgınde sakın vurdurmayın dıyor beyne zarar verebılır
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

onur kaya
    kara kız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 DY 2468
    Edilen teşekkür: 303

yuksek viteste cut-off yapıcaksınız arkadaşlar..rampa aşşagı boşta ınerken anlık yakıt tuketımını açtığınızdan değerlerin nasıl değişkenlık gosterdığnı goruceksiniz..aynı durumda aracı vıtese alıp deneyın bırde tuketım değeri direk olarak 2,0 lt ye inecektir..deiğim gibi cutoff bu dumda çok onemlı bı faktor cutoffu devreye sokmak ıcınde ayagınız fren pedalınıjn uzerıne dokundurmanız yeterlı olacaktır aksı taktırde cutoff devreye girmiyor..benim bıldığım bu şekılde yıllardırda bu sekılde kullanırım..cutoff nedir diyede soran olucak ıse arac ozellıkle ramra assağı seyir halındeyken yakıt tasarrufu sağlamak ıcın km si ne olursa olsun arcı sadece rolantıde calısır gıbı yakıt sarfiyatı yapmasına neden olar bır sıstem..banada bu açıklamayı serviste yapmışlardı ama dediğim gibi fren pedalında bitiıyo bu..frenlen doğru orantılı bi sistem arkadaşlar..
    Konu kara kız tarafından (14/02/2011 Saat 13:51 ) değiştirilmiştir.

onrky
    1.4 starjet 95hp

Deniz Asil
    Desert Eagle Kriminal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 AL 0864
    Edilen teşekkür: 2519

Aylardır devamlı gundeme geldı gıttı bu konu her seferınde yenı bır konu acıldı ve yenı ıddıalar ortaya atıldı..
    Şuan ıtıbarıyla kafam karısmıs bulunmakta
    Cut off devreye gırmesı ıcın araç viteste inilmesi gerekıyor buraya kadar hersey normal ama frene basmazsak devreye gırtmıyormus burasını anlayamadım ?

İllakı frene mı basmamız gerekıyor ?
    I ' m c a p u l i n g . . .

Erdem --
    'Drive Safe' ErdmG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 57

Yokuş aşşağı boşta gitmek frenlerin boşalmasına neden olabilmekte. Bırakın yaksın canımızdan daha mı önemli

onur kaya
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 DY 2468

Alıntı Kriminal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aylardır devamlı gundeme geldı gıttı bu konu her seferınde yenı bır konu acıldı ve yenı ıddıalar ortaya atıldı..
    Şuan ıtıbarıyla kafam karısmıs bulunmakta
    Cut off devreye gırmesı ıcın araç viteste inilmesi gerekıyor buraya kadar hersey normal ama frene basmazsak devreye gırtmıyormus burasını anlayamadım ?

İllakı frene mı basmamız gerekıyor ?
    amacım yanlış bilgilendirmek değil benim bilgiğim bu şekılde serviste bana soylenen bu ama bır kaç kişiden de duymustum bu şekılde olduğunu..

onrky
    1.4 starjet 95hp

Deniz Asil
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 AL 0864

Alıntı kara kız Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    amacım yanlış bilgilendirmek değil benim bilgiğim bu şekılde serviste bana soylenen bu ama bır kaç kişiden de duymustum bu şekılde olduğunu..
    Bende tam olarak bılgı almak ıstıyorum ..Eger oyleyse frenede basarız girsin devreye...

onur kaya
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 DY 2468

sen bas bence garanti olsun dediklerine gore oyledir diye dusunuyorum...

onrky
    1.4 starjet 95hp

Deniz Asil
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 AL 0864

Peki öyle olsun..Daha neler öğrenicez bakalım

Sayfa 1/2 12 SonSon