20 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Motor yağına benzin kaçar mı?

özgün özcan
    Atam İzindeyiz! tangozcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Afyonkarahisar
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    03 PB 144
    Edilen teşekkür: 7

Kızgın Motor yağına benzin kaçar mı?

İyi geceler herkeze bugün başımdan geçen olayı sizlerede sormak istiyorum.geçenlerde yazmıştım arabamın zor çalıştığını bunun üzerine bugün babam servise götürdü(afyon otogül fiat)sorun ne diye.ilk önce deneme sürüşü yapılmış arısanın bujilerden kaynaklanabileceği söylenmiş bir buji değiştirilmiş tekrar deneme sürüşü yapılmş sorun dewam edince sorunun krank milinden kaynaklandığı kırılmş olabileceği söylenmiş bakılmş oda sağlam en son aracın motor yağına bakılmış motor yağı boşaltılmış 4.5 lt yağ çıkmış sorunun yağda olduğunu yağın fazla olduğu benzin karşmış olduğu söylenerek 66 lt ye yeni yağ koyulmş böyle birşey mümkünmüdür acaba bunu çok merak ettim?aracımda ısıtma problemi wardı onun için hawa filtresi deiştirlmiş toplamda 120küsür lira ödenmiş acaba kazık mı yedik

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

66 litre mi?

Engin DURUER
    Fire in the hole ! Genius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 674

66 tl olacaktı büyük ihtimal. motor yağına benzin araç çalıştırmak için uzun süre uğraşılıp çalıştırılamaması durumunda her kontak çevriminde yanma odasına gönderilen benzinin dışarı atılamaması sonucu (boğulma dediğimiz şey) bir miktarıda motor yağına karışır. Karışan benzin motor yağını incelttiği için yağlama işlemi yapılmaz ve bu karışım oranı arttığında yağ lambanız yanar Hemen yağ değiştirmeniz çok iyi olmuş.
    GP in mirror is faster than they appear !

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

Benzini nerden alıyorsunuz?

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Yaklaşık 2lt kadar benzin olması bence mantıklı değil.Belki yağ değişiminde fazla-yanlış yağ konmuştur.Yoksa araç çalıştırma esnasında bu kadar benzin birikmez bence, geçmiş olsun...

Emre @
    ekorkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 437

Bu motor eski karbüratörlü motor değil ki habire boğulsun kalsın. Bir de ne kadar boğulsa o kadar benzin kartere inmez yaaa. Benzinli araçlar kısa mesafede ve soğuk havalarda sürekli kullanıldıklarında, yanma odasına giren hava olsun benzin olsun, yoğunlaşarak kartere iner. Motor normal sıcaklık değerine gelince de yağ içerisinden buharlaşarak karter havalandırmasıyla dışarı atılır. Sürekli kısa mesafe ve soğukta binilirse bu dışarı atma olayı azalır ve benzin birikmesi artarak yağı da bozabilir. Yani her zaman çok az da olsa benzin olabilir karterde ama bu durum ilginç yaa..
    Konu ekorkut tarafından (09/01/2009 Saat 18:30 ) değiştirilmiştir.

Emir A.
    Fuzuli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 352

Alıntı Genius Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yanma odasına gönderilen benzinin dışarı atılamaması sonucu (boğulma dediğimiz şey) bir miktarıda motor yağına karışır.
    Yanma odasına gönderilen fazla/yanmayan yakıt egzost valfi yoluyla atılmaz mı?Yanmadan atılan çiğ benzinin motor yağına karışması için segmanlarda problem olması gerekmez mi?

İş gereği 2 zamanlı dizel gemi makinaları ile haşır neşirim..Uzmanlığım benzinli araçlar üzerine değil ama işin zihniyetini kafam almadı...

özgün özcan
    Atam İzindeyiz! tangozcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Afyonkarahisar
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    03 PB 144
    Edilen teşekkür: 7

Alıntı les Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    66 litre mi?
    66 tl olcaktı

66 tl olacaktı büyük ihtimal. motor yağına benzin araç çalıştırmak için uzun süre uğraşılıp çalıştırılamaması durumunda her kontak çevriminde yanma odasına gönderilen benzinin dışarı atılamaması sonucu (boğulma dediğimiz şey) bir miktarıda motor yağına karışır. Karışan benzin motor yağını incelttiği için yağlama işlemi yapılmaz ve bu karışım oranı arttığında yağ lambanız yanar Hemen yağ değiştirmeniz çok iyi olmuş.
    araba hemen hemen hergün çalışıyor.tam aksine hiçbir uyarıcı ışık yanmadı.tşkler cwp için

Alıntı anvil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benzini nerden alıyorsunuz?

Benzini %90 lukoilden alıyorum 95 oktan...

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaklaşık 2lt kadar benzin olması bence mantıklı değil.Belki yağ değişiminde fazla-yanlış yağ konmuştur.Yoksa araç çalıştırma esnasında bu kadar benzin birikmez bence, geçmiş olsun...

banada mantıklı gelmedi işte.yaklaşk 3 ay önce yıllık bakımda yağ deişti ondan sonra en küçük işlem yapılmadı

yusuf şenol çetin
    Yalın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 737

karburatörlü bir arac olmadığı için benzin kartere inmez kaldıkı karburatör dahi olsa yine olmaz.eski araclarda benzin otomatiği vardı otomatik içindeki diyafram asar veya aşınmadan dolayı kartere benzini verirdi.otomatik değiştimi sorun biterdi.
    yeni nesil araclarda kesinlikle böyle bir olay olmaz tamamen yağ değiminde fazla koyulmuş olabilir veya daha sonraki kontrollerde yağ ilave edilmiştir olabilir

Engin DURUER
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Ben 1.6 16V palio aracımda yaşadım bu problemi ve araç karbüratörlü falanda değil yani. Araba çalışmadığı için her marşa basma sonrasındaki yanmayan benzin kartere inmişti, yağ çubuğunu çekip yağı kontrol edince inanılmaz benzin kokuyordu. Başıma gelen bir olay, tecrübeyle sabittir

Segmanlarda sorun varsa buda başka bir sebeb olabilir.

batu fes
    batuhann80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 615

Ben 1.6 16V palio aracımda yaşadım bu problemi ve araç karbüratörlü falanda değil yani. Araba çalışmadığı için her marşa basma sonrasındaki yanmayan benzin kartere inmişti, yağ çubuğunu çekip yağı kontrol edince inanılmaz benzin kokuyordu. Başıma gelen bir olay, tecrübeyle sabittir

Segmanlarda sorun varsa buda başka bir sebeb olabilir.
    abi eminmisin??
    yanlıs anlasılmasın ama ama benzinle yagın yerleri farklıdır.birisi pistonun bir tarafında,digeri diger tarafta ve sekmanla ayrılır.
    depodan gelen hortumla enjektöre ordanda subaba havayla karısık basılır.
    piston hareketini alınca piston yukarı cıkarken yanan benzin hava karısımını dısarı atarken diger taraftan yag arkayı doldurur ve gömlekle sekmanı yaglar.bunu herkes bilir(ukalalık olarak algılanmasın).
    bir tek bulusma yeri benzinle yağın gömlegin içidir onuda sekmanlar ayırır.
    egerki cok yıpranmıssa sekmanlar karsılıklı kaçırmalar olur.ve eger yagınızda benzin varsa bunun tek sebebi sekmandır.hatta yag daha cok gecer karsı tarafa(halk dilinde araba yag yakıyor derler.)
    benim bilgim bu yönde.varsa yanlısım düzeltin.

Engin DURUER
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Batuhan ben arabada ateşleme var demiyorum ki. marşa basıp basıp çalışmayınca olan olay bu diyorum. Egzoz valfinden falan dışarıda atılmıyor malesef. isterseniz bujileriniz söküp marşa birkaç defa basın bakalım neler olacak yanma odasındaki benzin bu kış gününde kaç günde kuruyacak

batu fes
    batuhann80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 615

yanlış anlaşılmasın ben bogulmadan degil,yağ ve yakıt karısması olayını anlatmak istedim.diger konuda haklısınız...pistonun ordan o kadar cok benzinin taşıp yağa karışması bir hayli zor....o zaman bizim arabalar yanma odasından sıvı birsey kacırıyorsa basıncında asırı derecedede kaçırıyor olması lazım(buda tork ve beygir düşüşüne sebep olmaz mı?)...motorda ozaman ufleme yapmalı...motor üflüyorsa zaten rektefiye girmesi gerekli hale gelmiştir.milin dönmesiyle cıkıs subapları acılıp pistonun yakıtın fazlasnıı ordan atması gerekmez mi???
    Konu batuhann80 tarafından (16/01/2009 Saat 11:58 ) değiştirilmiştir.

Adınızı düzgün giriniz. Soyadınızı düzgün giriniz.
    harun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

benim araçta marş konusunda problem war araç soğukken marşa basıyorum gösterge ışıkları yanıyor yağ ışıgı geç yanıyor tekrar sönüyor marşa basıyorum marş alıyor fakat araç çalışmıyor motora direkt takviye yaptık çalıştırdık sonra bujidendir deyip değiştirdik bugn gine aynı sorun tekrarladı motor yağına bakayım dedim fakat benzin kokusu geliyordu yağdan sorunu bulamadık hala araç kapıda yatıyor

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

harun motor yağına benzin karışması çok nadir görülen bir olaydır
    başlıca sebebi yanma odasına doldurulan hava yakıt karışımının pistonun hareketiyle
    ateşlemeden veya yazılımsal veya buji den kaynaklanan bir sorun nedeniyle yakılamazsa yanma odasında biriken benzini egsozdan dışarı atamamasıyla birlikte oluşan basınçla sekmanların arasından kartere basmasıyla gerçekleşir
    aracınızın zor çalıştığını yazmışsınız bu da anlattığım hadiseye işaret ediyor
    muhtemelen silindirlerinizden birinde ya yazılımdan ya ecu dan ya bujiden yada buji kablolarından dolayı tam yanma meydana gelmiyor olması büyük ihtimal
    aracınızı tekrar servise götürüp bu durumu bir an önce hallettirin aracınız çalışsa bile bu şekilde kullanmaya çalışmayın benzin karışan yağın yağlama özelliği bozulacağından
    motorunuzada telafisi mümkün olmıycak zararlar verebilirisiniz
    iyi akşamlar

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Yok

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    harun motor yağına benzin karışması çok nadir görülen bir olaydır
    başlıca sebebi yanma odasına doldurulan hava yakıt karışımının pistonun hareketiyle
    ateşlemeden veya yazılımsal veya buji den kaynaklanan bir sorun nedeniyle yakılamazsa yanma odasında biriken benzini egsozdan dışarı atamamasıyla birlikte oluşan basınçla sekmanların arasından kartere basmasıyla gerçekleşir
    aracınızın zor çalıştığını yazmışsınız bu da anlattığım hadiseye işaret ediyor
    muhtemelen silindirlerinizden birinde ya yazılımdan ya ecu dan ya bujiden yada buji kablolarından dolayı tam yanma meydana gelmiyor olması büyük ihtimal
    aracınızı tekrar servise götürüp bu durumu bir an önce hallettirin aracınız çalışsa bile bu şekilde kullanmaya çalışmayın benzin karışan yağın yağlama özelliği bozulacağından
    motorunuzada telafisi mümkün olmıycak zararlar verebilirisiniz
    iyi akşamlar

ok teşekkürler birde şöyle bir sorunun üzerinde duruyoruz araç lpgli ya lpg beyninde bir sorun olabilirmi lpg tuşu takılı kalıyor bakalım atikere götürüceğim yarın sonrası bobin yanmış olabilir diyolar pompada olabilir başka neler olabilir açaba

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı harun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ok teşekkürler birde şöyle bir sorunun üzerinde duruyoruz araç lpgli ya lpg beyninde bir sorun olabilirmi lpg tuşu takılı kalıyor bakalım atikere götürüceğim yarın sonrası bobin yanmış olabilir diyolar pompada olabilir başka neler olabilir açaba

harun ben burdan ne desem boş
    görüp incelemek lazım ortada bir sorun olduğu kesin
    ben bildiğimi anlatmaya çalıştım sana
    eğer yağa benzin karışıyorsa motorunda tam yanma meydana gelmiyor
    biriken yakıt eksoz subapından atılamadığı için segman ların arsından kartere iniyor bu sorunun başka türlü meydana gelme olasılığı yok
    aracın benziniyle yağının temas edebileceği başka bir yer yok
    kısaca ya yanmada problem var yada pistondaki yakıt segmanında
    yarın bi göster bakalım ne diyecekler bizlerlede paylaşırsan tecrübe etmiş oluruz saygılar

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Yok

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    harun ben burdan ne desem boş
    görüp incelemek lazım ortada bir sorun olduğu kesin
    ben bildiğimi anlatmaya çalıştım sana
    eğer yağa benzin karışıyorsa motorunda tam yanma meydana gelmiyor
    biriken yakıt eksoz subapından atılamadığı için segman ların arsından kartere iniyor bu sorunun başka türlü meydana gelme olasılığı yok
    aracın benziniyle yağının temas edebileceği başka bir yer yok
    kısaca ya yanmada problem var yada pistondaki yakıt segmanında
    yarın bi göster bakalım ne diyecekler bizlerlede paylaşırsan tecrübe etmiş oluruz saygılar
    Evet sonunda bulundu problem motor kısmında kibrit kutusu kadar bir parça değişti oksitlenme yapmış 20tl ye değiştim (200tl istediler benzin pompası dediler ama değilmiş) tabi kolay olmadı bulmak araç benzinde çalışmıyordu ilginçtir aracı direkt gazda çalıştıra biliyormuşuz meğer ...gazda marşa basıp çalıştırdık anlıyacağınız sonra usta usta doaşarak bulduk sorunu fikrini bizimle paylaştığın için teşekkürler çoşkun...saygılar

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ümit Fındıklı
    GP ÜMİT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 132

linea,grande puntolarda bildiğim kadarıyla sonda lamba diye bir olay var.pistonlarda yanmamış benzin oldugunu beyine bildiriyor.bunun sonda lamba soketi direksiyon tarafında ön gögüste.

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Serhat SİPAHİOĞLU
    gurik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BT 4942
    Edilen teşekkür: 537

oh be neredeyse motor bitti diyecektik. Arızanın elektronik kaynaklı olduğu besbelliydi. yakıt yağ toz duman olmuş ortalık.
    Gezgin Gp.