Sayfa 2/2 İlkİlk 12
37 sonuçtan 21 ile 37 arası

Konu: Bilgisayar problemi olanlar ve almak isteyenler.

Aykut BODUR
    aykut_1914 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35 DAY 02
    Edilen teşekkür: 874

ufuk sende hiçbirşeyden çakmıyosun be kardeşim bak açıklamalar patlıyor sürekli

Bu arada termal macunun iptal olup sıcaklıkla lehim erimesi hiç mantıklı değil o kart cayır cayır yanar ki 300*400 dereceleri mi görüyor yani içinde

ufuk kayael
    EMK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 84

aydınlandım valla sağolasın hocam açıklaman için olm senin gibi ince işçi değiliz biz kaba işçiyiz ameleyiz

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

4. 24/04/2013, 14:57

Sebep
    tartışmaları özelden yapınız lütfen

5. 24/04/2013, 15:15

Sebep

6. 24/04/2013, 15:46

Sebep

7. 24/04/2013, 16:06

koray bağdatlı
    korays6 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 9

Standart Ynt: Bilgisayar problemi olanlar ve almak isteyenler.

Alıntı aykut_1914 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ufuk sende hiçbirşeyden çakmıyosun be kardeşim bak açıklamalar patlıyor sürekli

Bu arada termal macunun iptal olup sıcaklıkla lehim erimesi hiç mantıklı değil o kart cayır cayır yanar ki 300*400 dereceleri mi görüyor yani içinde
    300- 400 derecede lehim 1saniyede erir. islemci 30 saniyede 70- 80 dereceye kadar rahat cikar ve lehimleri belli sureden sonra yumsar notebook tasinabilir oldugu icin sarsintida kalkar daha yuksek isilarda chip zarar gorur ve degismesi gerekir

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

koray bağdatlı
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Alıntı EMK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hmmmmmm,diyeyimde anlamış gibi yapayım bari hocam açıklamışsın sağol zahmet etmişsin de hiçbişi anlamadım ben getireyimde ayağımı kalkıyo kolumu sen halledersin
    Halledilir hic sorun olmaz

koray bağdatlı
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Alıntı tyilgin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çiplerin üzerindeki fanlara ısılarını büyük ölçüde iletilmesi için termal macun sürülür. zamanla bu macunun özelliğini kaybettiğini ve ısının daha düşük oranda fana iletildiğini söylemiş.

Soğuyamayan çipin ise aşırı ısınarak kendini board üzerine tutan bacaklarında bulunan lehimlerininde bu sıcaktan dolayı erime meydana geldiğini ve tekrar lehimleme işleminin yüksek sıcaklık vermekten geçtiği için sağlıklı olmadığı söylemiş.
    Hocam guzel yazmissin klavyene saglik

Tarık .
    tyilgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Edilen teşekkür: 248

Alıntı korays6 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam guzel yazmissin klavyene saglik

Eyvallah, Ancak müsaade varsa hem tartışmaya konu olduğunu gördüğüm hemde bilgilerime göre yanlış olduğunu düşündüğüm bir konuyu netleştirmek isterim.

Çipler üretimleri sırasında yapacakları görevlere göre ısıya dayanıklılık seviyeleri farklı olarak üretilirler. Örneğin 266Mhz DDR400 ramlerde hafıza modülü olarak kullanılan HYB25D256 çipleri max. 70 derecelik ısı altında çalışırken, Bizim I/O Controller Hub dediğimiz ve genelde kuzey köprüsü diye tabir edilen 82801AA yongasının çalışma sıcaklığı 100 derecelik sıcaklığa göre üretilmiştir. Üstelik bu ICH genelde laptoplar üzerinde kullanılır. Dolayısı ile 100 derecede çalışabilecek komponentlerin olduğu bir ortamda 80 derecelik sıcaklıkta lehimlerin şekil değiştirecek kadar erimesi pek mümkün değil.
    Kaldı ki yumuşayacağını düşünsek bile yonga bacakları, üzerindeki lehimin tamamı pompayla çekilerek board üzerindeki padle arasındaki lehim alınsa bile (-ki bu mümkün değil), herhangi bir fiziksel müdahale olmadan kendi başına ters yöne yamulması da söz konusu olamaz. Hele hele yukarıda bahsettiğim ve genelde tekrar ısı verilerek hayata döndürülen yongaların 100 lerce pini olduğundan (Yeni tip ICH yongaları 360 pindir) bacakları dahi olmayıp, pad şeklinde üretilmişlerdir.

Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi farklı yongalar bu kadar yüksek sıcaklıklara göre yapılmadığından yada zamanla bozulmalarından dolayı sıcak hava vererek bir nebze de olsa kendilerine gelebiliyorlar. Bundan dolayı farklı kulvarlarda lehimlerinin eridiği vs. gibi yorumlar olabiliyor. Dolayısı ile sizin bu şekilde yaklaşmanız gayet doğal.

Son olarak sizinde belirttiğiniz gibi, kendine geldiği düşünülen bu malzeme yine yüksek sıcaklıklarda çalışmaya başladığında, belki ilk soğuyup ısındığında belkide 1000 soğuyup ısınmada, yani değişken bir süre sonra tekrar yitirilecektir.

Ne mutlu Türküm diyene.

koray bağdatlı
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Eyvallah, Ancak müsaade varsa hem tartışmaya konu olduğunu gördüğüm hemde bilgilerime göre yanlış olduğunu düşündüğüm bir konuyu netleştirmek isterim.

Çipler üretimleri sırasında yapacakları görevlere göre ısıya dayanıklılık seviyeleri farklı olarak üretilirler. Örneğin 266Mhz DDR400 ramlerde hafıza modülü olarak kullanılan HYB25D256 çipleri max. 70 derecelik ısı altında çalışırken, Bizim I/O Controller Hub dediğimiz ve genelde kuzey köprüsü diye tabir edilen 82801AA yongasının çalışma sıcaklığı 100 derecelik sıcaklığa göre üretilmiştir. Üstelik bu ICH genelde laptoplar üzerinde kullanılır. Dolayısı ile 100 derecede çalışabilecek komponentlerin olduğu bir ortamda 80 derecelik sıcaklıkta lehimlerin şekil değiştirecek kadar erimesi pek mümkün değil.
    Kaldı ki yumuşayacağını düşünsek bile yonga bacakları, üzerindeki lehimin tamamı pompayla çekilerek board üzerindeki padle arasındaki lehim alınsa bile (-ki bu mümkün değil), herhangi bir fiziksel müdahale olmadan kendi başına ters yöne yamulması da söz konusu olamaz. Hele hele yukarıda bahsettiğim ve genelde tekrar ısı verilerek hayata döndürülen yongaların 100 lerce pini olduğundan (Yeni tip ICH yongaları 360 pindir) bacakları dahi olmayıp, pad şeklinde üretilmişlerdir.

Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi farklı yongalar bu kadar yüksek sıcaklıklara göre yapılmadığından yada zamanla bozulmalarından dolayı sıcak hava vererek bir nebze de olsa kendilerine gelebiliyorlar. Bundan dolayı farklı kulvarlarda lehimlerinin eridiği vs. gibi yorumlar olabiliyor. Dolayısı ile sizin bu şekilde yaklaşmanız gayet doğal.

Son olarak sizinde belirttiğiniz gibi, kendine geldiği düşünülen bu malzeme yine yüksek sıcaklıklarda çalışmaya başladığında, belki ilk soğuyup ısındığında belkide 1000 soğuyup ısınmada, yani değişken bir süre sonra tekrar yitirilecektir.

Hocam ben bu konuya cok kafayi taktim chipleri soktum denedim . Asil meragim sony neden chipset arizasi yaratmiyordu . Hp acer exper gibi markalar ile arasinda ucurum var malzeme kalitesi olarak (bord cip bacak ) yazilanlar kagit uzerinde cok net ama reelde 100 derece ile her sekle sokailirsin lehim toplarini ve cok rahatlikla boardan ayirabiliyorlar kendilerini. Yaziyi okuduktan sonra yine denedim yine kalkti

Tarık .
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı

Hocam ben bu konuya cok kafayi taktim chipleri soktum denedim . Asil meragim sony neden chipset arizasi yaratmiyordu . Hp acer exper gibi markalar ile arasinda ucurum var malzeme kalitesi olarak (bord cip bacak ) yazilanlar kagit uzerinde cok net ama reelde 100 derece ile her sekle sokailirsin lehim toplarini ve cok rahatlikla boardan ayirabiliyorlar kendilerini. Yaziyi okuduktan sonra yine denedim yine kalkti

Sıcak hava tabancasından çıkan havanın sıcaklığının 100 derece olduğuna eminmisin, nasıl ölçüyorsun ?
    Ne mutlu Türküm diyene.

koray bağdatlı
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Sıcak hava tabancasından çıkan havanın sıcaklığının 100 derece olduğuna eminmisin, nasıl ölçüyorsun ?
    Profesyonel cihaz kullaniyorum. Ayni zamanda hassas isi olcum tabancamda var

Tarık .
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı

Profesyonel cihaz kullaniyorum. Ayni zamanda hassas isi olcum tabancamda var

Sıcak hava tabancasının çıkışını ölçüyorsan orada 100 derece görmen normal. Padler ve malzeme bacağındaki sıcaklık hava tabancasının ortam sıcaklığının çok üzerinde olacaktır.
    Sıcak hava tabancasını 80 derece sıcaklığa ayarlayıp bir yonga üzerine tutarak lehimi erime kıvamına getirdiğinde, lazer termometre ile ölçersen pad üzerinde ölçtüğün sıcaklık çok farklı olacaktır.
    Dikey olarak tasarlanan bazı boardlarda, üzerinde fanlı soğutucu bulunan yongaların zamanla tozdan fanın durması sonucu aşırı ısınarak çatladığını ama smd olup üzerinde alüminyum soğutucu ve fanın ağırlığı ile 90 derecelik bir yüzeyde hala yerinde durduğunu çok görürüz.
    Standart lehimlerin (%60 kalay, %40 kurşun) en düşük erime sıcaklığı 183 santigrad derecedir. Bu bilgiyi googledan da teyit edebilirsin. Üstelik endüstriyel sanayiide kullanılan lehimler standart lehimde değildir.

Dilersen bu konuyu başka bir başlık altında konuşalım. Tartışma yaratmaması adına bilgi vermek isterken senin yardım amaçlı açtığın konuyu amacının dışına çıkartmış oluyorum.

Bu arada senin en baştan söylediğin aşırı sıcaktan yongaların zarar görüp sıcak hava tabancası ile tekrar ısıtıldığında yongaların bir müddet daha kendine gelebildiği, ama çok sağlıklı olmadığı yönündeki tüm tespitlerin tamamen doğru zaten.
    Konu tyilgin tarafından (26/04/2013 Saat 21:39 ) değiştirilmiştir.
    Ne mutlu Türküm diyene.

Mehmet Aşkın
    Moderatör elbruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 458

Bir soru da benden gelsin, en sağlıklı laptop kullanma şekli nasıldır, fişe takılı batartyalı mı, fişe takılı bataryasız mı yoksa cep telefonu gibi sürekli sadece batarya mı...

Tarık .
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı

Alıntı elbruz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir soru da benden gelsin, en sağlıklı laptop kullanma şekli nasıldır, fişe takılı batartyalı mı, fişe takılı bataryasız mı yoksa cep telefonu gibi sürekli sadece batarya mı...
    Ben teknik yönden cevap vereyim.

Standart tip pillerden bahsediyor olsak ayda birkaç kez mutlaka tam deşarj olana kadar kullanın derdim ama günümüzde kullanılan Lityum iyon tipi pillerin şarjının yarım bırakılması veya tam deşarj olmadan şarj edilmesi pek sıkıntı yaratmıyor.
    Hatta birçok tartışmada kabul edilmese de ben şahsen tam deşarj olmasını beklememenizi öneriyorum. Bunun nedeni bu tip pillerin yaklaşık olarak 100 tam deşarjda kapasitelerinin 3/4 ünü kaybetmesi. Tabiiki laptop tasarımcıları pillerin tam deşarj olmasını engellediklerinden dolayı bu kadar ciddi kayıp yaşanmıyor ama sınıra yaklaşmamanın daha iyi olacağını düşünüyorum.
    Diğer taraftan bir kötü nokta da istesenizde istemesenizde bu tip piller her geçen yıl kalan kapasitelerinin yaklaşık 1/5 ini kaybediyor olması. Üstelik bu kayıp üretildiği andan itibaren başlıyor.

Son olarak teori ile pratiğin genelde farklılıklar çıkartmasından dolayı kullanım konusunda Koray'ın daha tecrübeli olacağını düşünerek noktayı koyar diye düşünüyorum.
    Ne mutlu Türküm diyene.

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

koray bağdatlı
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Ben teknik yönden cevap vereyim.

Standart tip pillerden bahsediyor olsak ayda birkaç kez mutlaka tam deşarj olana kadar kullanın derdim ama günümüzde kullanılan Lityum iyon tipi pillerin şarjının yarım bırakılması veya tam deşarj olmadan şarj edilmesi pek sıkıntı yaratmıyor.
    Hatta birçok tartışmada kabul edilmese de ben şahsen tam deşarj olmasını beklememenizi öneriyorum. Bunun nedeni bu tip pillerin yaklaşık olarak 100 tam deşarjda kapasitelerinin 3/4 ünü kaybetmesi. Tabiiki laptop tasarımcıları pillerin tam deşarj olmasını engellediklerinden dolayı bu kadar ciddi kayıp yaşanmıyor ama sınıra yaklaşmamanın daha iyi olacağını düşünüyorum.
    Diğer taraftan bir kötü nokta da istesenizde istemesenizde bu tip piller her geçen yıl kalan kapasitelerinin yaklaşık 1/5 ini kaybediyor olması. Üstelik bu kayıp üretildiği andan itibaren başlıyor.

Son olarak teori ile pratiğin genelde farklılıklar çıkartmasından dolayı kullanım konusunda Koray'ın daha tecrübeli olacağını düşünerek noktayı koyar diye düşünüyorum.
    Ustad vikipedia gibisin masallah
    isin pratigi maksimum pil omru icin evde surekli pilsiz. Aralardaki pil kullanimlarindada tam dolu tam bos olmasi gerek . Pile hic ihtiyac duymuyorsaniz ayda bir tam dolu tam bos pilin omru icin onemli

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Tarık .
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı

Ustad vikipedia gibisin masallah
    isin pratigi maksimum pil omru icin evde surekli pilsiz. Aralardaki pil kullanimlarindada tam dolu tam bos olmasi gerek . Pile hic ihtiyac duymuyorsaniz ayda bir tam dolu tam bos pilin omru icin onemli

Sorular çalıştığım yerden denk geldi.
    Ne mutlu Türküm diyene.

Mehmet Aşkın
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Cevaplar için teşekkürler, ben genel de pil takılı ve priz takılı kullandım, ya da pil tam dolduktan sonra fişi çekip pilden kullandım fakat birçok kez doldur boşalt yapmış oldum ve şimdi batarya kısa süre güç sağlıyor gibime geliyor,

batarya da kullanırken tam dejarj olmasını bekledim yani pirize takın uyarısı gelene kadar bekleyip taktım yani 100 tam deşarj yapmışımdır bu durumda benim batarya ölük bir durumda daha laptop bir sene olmadı alalı ama az bir süre

bataryasının dayandığını düşünüyorum şimdi uzun uzadıya yazmışsınız ben kısa bir cevap olarak bu durumdan sonra ben nasıl kullanayım bataryayı çıkarsam sadece prizde kullansam bu sefer elektirik kesintisinde sıkıntı oluyor doldur

boşalta iyi değil diyorsunuz bir de batarya tam dolu iken sürekli priz de takılı kullanırsam pc'den hafif bir ses geliyor çızırtı sesi gibi, ayrıca bataryanın bu durumu garantiye girer mi acaba onu da sorayım, ilk kez laptop aldığım için

pek bilmiyorum....

Tarık .
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı

Alıntı elbruz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cevaplar için teşekkürler, ben genel de pil takılı ve priz takılı kullandım, ya da pil tam dolduktan sonra fişi çekip pilden kullandım fakat birçok kez doldur boşalt yapmış oldum ve şimdi batarya kısa süre güç sağlıyor gibime geliyor,

batarya da kullanırken tam dejarj olmasını bekledim yani pirize takın uyarısı gelene kadar bekleyip taktım yani 100 tam deşarj yapmışımdır bu durumda benim batarya ölük bir durumda daha laptop bir sene olmadı alalı ama az bir süre

bataryasının dayandığını düşünüyorum şimdi uzun uzadıya yazmışsınız ben kısa bir cevap olarak bu durumdan sonra ben nasıl kullanayım bataryayı çıkarsam sadece prizde kullansam bu sefer elektirik kesintisinde sıkıntı oluyor doldur

boşalta iyi değil diyorsunuz bir de batarya tam dolu iken sürekli priz de takılı kullanırsam pc'den hafif bir ses geliyor çızırtı sesi gibi, ayrıca bataryanın bu durumu garantiye girer mi acaba onu da sorayım, ilk kez laptop aldığım için

pek bilmiyorum....
    Öncelikle 100 tam deşarj olayını kafana takma. Çünkü üreticiler pilin tam deşarj olmasından önce makineyi beklemeye yada kapatmaya geçirtiyor. Eminim pilini bitene kadar kullanma sayısı senden çok daha fazla olan birsürü kullanıcı vardır.
    Burada önemli olan senin cihazını tasarlayan ar-ge cilerin ne kadar sınıra yakın davrandığı ve senin bataryanın üretim tarihi. Önceki mesajımda da yazdığım gibi bu tip bataryalar üretildiği tarihten itibaren hiç kullanılmasalar bile özelliklerini her geçen yıl yitiriyorlar.

Garanti konusuna gelince ben bir seferinde hp den aldığım bir laptopun bataryası 1 sene olmadan sıkıntı yaratmaya başlayınca garantiden değiştirtmiştim. Şansını denemekte yarar var bence. Kullanıcı hatası derlerse bu tip bataryaların tam deşarj olmasını beklemeden tekrar şarj edilebildiğini ve tam şarj olmadan şebekeden çıkartılabildini bildiğini, Bunun dışında kullanıcı hatası olarak ne yapmış olabileceğini falan sorup, bilinçli tüketici olarak haklarını bildiğini ve mutlaka yasal yollarla hakkını arayacağını söylersin. ama önce servis fişini ve kullanıcı hatası raporunu almayı unutma.
    Ne mutlu Türküm diyene.

25. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Aşkın
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Peki hocam, kullanım konusunda ne önerirsiniz evde nasıl kullanayım?

Sayfa 2/2 İlkİlk 12