17 sonuçtan 1 ile 17 arası

Konu: Konya'da Deprem

ömer özer
    siromar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 244

Standart Konya'da Deprem

Dün tüm ramazanda olguğu gibi iftarımızı yapmış, çayımızı içerken insan ömründen ömür götüren bir sarsıntıyla karşılaştık, tahmini 10 sn civarı surmustu ama bir omur gibi gecti. Hele depremden sonra apartmandan gelen çıglıklarda korkunun siddetini gostermekteydi sanırım. Apar topar eşimi sakinleştirmeye calısrken indik aşagıya.

Meslegim geregi ve yuksek lisans tez konumun depremle ilgili oldugunu bildiklerinden, komşulardan soru soranlar yıkar mı yıkmaz mı diyenler oluyordu cevremde.

Sakinleştirmeye calıstım yıkıcı boyutda degil dışarda beklemenin anlamı yok sakinleşince evlerinize donun dememe ragmen cevrede kimse sallamadı ve battaniyesini alan geldi. Kendi eşimi bile zor ikna ettim yukarı cıkmasına.

Herkes sakinledi ama beni pek uyku tutmadı cunku oturdugum bina salınım yapmak yerine şiddetli seslerle beraber vurma yapıyordu. Bu da binaya pek güven duymamamı sagladı.

Sahur vakti geldiginde biraz daha rahattık. Artçı depremler olacaktı ama artçıların ana depremden buyuk olması nadirinde nadirinde bi durumdu.
    Top patladı ezanlar baslarken son su yudumlarımı aldım kiiiiiiiii, ta ta ta ta ta ta etti bina ayagımın altında hissettim vuruntuyu. Bu seferki 4.7'ydi.

Allah bir daha gostermesin gercekten korkunc bi olay, kesinlikle caresiz kalınan bir durum. Ben 4.7'lerle bu kadar tedirgin olduysam 7.4'le sallanan insanların, durumunu tasfir edemiyorum. Ve o depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet kalanlara sabır diliyorum.

Not: 7.4 siddetindeki deprem 4.7 siddetindeki depremin 501 katıdır. Bu degerler logoritmiktir yani 5 siddetindeki deprem 4 siddetindekinin 10 katıdır. ve ya 6 siddetindeki 4 siddetindekinden 100 kat daha buyuktür.
    StrucTuraL EngiNeeR

ibrahim odabaşı
    ..:aranan adam:.. imdesign - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BA -7-7
    Edilen teşekkür: 473

Çok geçmiş olsun ömer bu öğlen olan depremide arkadaştan öğrendim

Tel. de konuşurken bir anda panik oldu ben sakinleştirdim. Akşamki daha fenaymış herhalde

Burdada hissettik biraz.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

SERDAR ÖZLÜ
    serdar2362 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BY 7694
    Edilen teşekkür: 1623

Konya'da bulunan arkadaşlara büyük geçmiş olsun diyorum. Deprem, bulunduğumuz coğrafyanın malesef gerçeği. Bundan sonra da olacak. Sel baskınları, yangınlar, depremler bundan sonra daha çok yaşanacak. Neden'mi. Söyliyeyim. Biz insanlar el birliği ile dünyamızın suyunu havasını kirlettik, iklimini değiştirdik, var olan herşeyi tüketip yoketmeye çalıştık, bitki örtüsünü ve canlıları tükenme noktasına getirdik, kediler bile pisliğini toprağa gömerken biz derelere denizlere akıttık. Sayacak o kadar çok şey varki hangisini yazayım.
    Eh.. Şimdi doğa kendini temizlemeye, onarmaya çalışıyor. Yarın öbürgün volkanik dağlar harekete geçerse şaşırmayın. Biz insanoğlu hepsinin hakkından geliriz hepsini aşarız. Peki çocuklarımız onların çocukları...!

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Serdar Karaaslan
    BSK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 310

Geçmiş olsun, birşeyi merak ettim binanızın yanında bitişik nizam başka bina var mı çünkü salınım yapmadı demişsin eğer vuruntu şeklinde sesler geldiyse yandaki bina ile sizin bina periyotları farklı olacağından birbirlerine mi vurdular acaba dedim?

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ömer özer
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Beyaz

Alıntı BSK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun, birşeyi merak ettim binanızın yanında bitişik nizam başka bina var mı çünkü salınım yapmadı demişsin eğer vuruntu şeklinde sesler geldiyse yandaki bina ile sizin bina periyotları farklı olacağından birbirlerine mi vurdular acaba dedim?
    Depremde binaların davranışında aranan ön önemli şey sünekliktir. Bina Tahammül sınırları içindeki tepe deplasmanı yaparak depremi plastik mafsal oluşmadan (elastik seviyede) atlatması istenir. Ben kendi binamda bu olayı goremedim yani salınımdan çok hissettigim sadece donatı kopmasını andıran buyuk seslerdi, beton sınıfı iyi olan ama eski bir binada kalıyorum ( bitişik nizam degil). bu da betonu iyi olsa bile yetersiz etriye sayısı ve sıklastırması demek. Sanırım bir kaç kolon ve kirişin röntgenini cekerek, bir kaç da beton numunesiyle, binanın performans seviyesini Pushover analizle ölçmeyi dusunuyorum.
    StrucTuraL EngiNeeR

Yasemin ŞENŞATIR
    JASMINE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    35 EF 585
    Edilen teşekkür: 4817

Geçmiş olsun.

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa FIRINCI
    mustafaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1569

gecmıs olsun.Allah hepımızı daha beterınden korusun...
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Geçmiş olsun Ömer, umarım bir daha tekrarlamaz.Son 10 yıl hep depremlerle geçti...

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Erdem Bozdağ
    GP Hastası Erdem Bozdağ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1126

büyük geçmiş olsun

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖZCAN YILDIRIM
    onurcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    33 LY 848
    Edilen teşekkür: 59

çok geçmiş olsun bende kardeşim den öğrendim depremi oda konyada yaşıyor bana anlattı çok paniklemişler Allah beterinden korusun..

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

BARIS ATABEY
    predator_ant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07 BHA 87
    Edilen teşekkür: 77

Önceki akşam da burada oldu. Daha dogrusu Bitlis in Ahlat ilçesinde oldu ama tatvanda da hissedildi. 4.0 şiddetindeydi. Hissettiklerinizi çok iyi anlayabiliyorum. Benim kendimi en çaresiz hissettiğim anlardan biriydi,Allah bilir siz ne düşündünüz. Çok geçmiş olsun. Sanırım en güvenlisi müstakil tek katlı bir binada oturmak.

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ömer özer
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Beyaz

Alıntı predator_ant Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Önceki akşam da burada oldu. Daha dogrusu Bitlis in Ahlat ilçesinde oldu ama tatvanda da hissedildi. 4.0 şiddetindeydi. Hissettiklerinizi çok iyi anlayabiliyorum. Benim kendimi en çaresiz hissettiğim anlardan biriydi,Allah bilir siz ne düşündünüz. Çok geçmiş olsun. Sanırım en güvenlisi müstakil tek katlı bir binada oturmak.
    Aslında en güzeli deprem yonetmeligine(ozellikle 2007 deprem yon.) uygun, hazır beton kullanılmış bir binada oturmak. Ben burada 80 daire 3 dukkanlık bir yer yapıyorum ve daha bana depreme dayanıklı mı bu bina diy soran olmadı. Halk da bilinçlenmeli müteahhitliğii ne yazıkki ilkokul mezunu inş muh. ile alakası olmayan insanlar yapıyor.
    StrucTuraL EngiNeeR

TOLGA YILDIRIR
    PLaTiNuN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 884

Geçmiş olsun ömer '99 depremini yaşamış biri olarak endişelerini anlıyorum Allah daha beterinden korusun...

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Ömerim çok geçmiş olsun olayları öyle bir özetlemişsinki sanki o anı bende yaşadım
    Kesinlikle sözlerinde haklısın halkımız artık bilinçlenmeli bu kadar yeter ev alıyoruz oyuncak değil neyin ne olduğunu sormak araştırmak gerek ..

Tekrardan çok geçmiş olsun kardeşim ..

25. Bu mesaj için teşekkür edenler:

hüseyin özgür sarı
    husso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 232

geçmiş olsun kardeşim allah beterinden korusun...

27. Bu mesaj için teşekkür edenler:

erdem çakar
    trezequet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06TZG60
    Edilen teşekkür: 14

Konya'da üniversite yıllarımı geçirdim,Zümrüt Apt.çöktüğünde oradaydım ve evimiz çok yakındı...Başta size ve Tüm Konyalılara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.Merkezi Silleymiş sanırım..Bu da aşırı hissedilmesinde önemli faktör olmuş
    unutma!...Beyaz gülün gölgesi de siyah olur...

29. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kemal Özsu
    plastro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    33 VEN 90
    Edilen teşekkür: 786

Ömer çok geçmiş olsun

31. Bu mesaj için teşekkür edenler: