22 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: G.Punto - Punto Evo - Punto2012+ Aırbag Sargı Tamiri

Threaded View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Standart G.Punto - Punto Evo - Punto2012+ Aırbag Sargı Tamiri

Arkadaşlar punto araçların arıbag sargısı belli bir süre arıza yapıyor. Genelde sinyal kol ünitesi komple değiştirilerek sorun çözülüyor. Son zamanlarda dolar kuru ötv vs derken sinyal kol üniteleri fiyatları aldı başını gitti. Cruise control olmayan sinyal kol üniteleri 500 TL civarında iken Cruise Controllü olanlarda 800-1000 TL civarında. Durum böyle olunca sargı tamiri ilk akla gelen çözüm oluyor. Tamir konusuna geçmeden ilk sargılar neden bozuluyor bunları kendi tecrübelerime dayanarak sıralayayım.

1. Sargının plastik malzemesi zayıf .
    2. Sargının yüzeyindeki kenarlarına doğru sürülen yağ zamanla kayboluyor ayrıca toz vs derken kasılmalar olduğu için katlanıp kırılıyor.
    3. Soğuk havalarda sargıdaki plastik ve bakır malzeme sertleştiği için yapılan ani manevralarda sargı içeride katlanıyor.
    4. Sargının yapısı aslında en baştan hatalı üretim gibi duruyor. Sargının içindeki hareket alanı dar ve sarım şekli ters düz. Aslında bir çok araçta tes düz sarım var ama sargıyla beraber ayrıyetten katlanmayı engelleyici plastik şeritler mevcut.

Yukarıda yazdığıma ilaveler illaki olacaktır tecrübesi olan arkadaşlar yazabilir.

Sargı tamirini yapan bir çok yer var ama zamanla aynı arıza tekrardan yakın zamanda nüks ediyor. Yapılan sargı değişimlerinde genelde soket kısımlarında sargının kıstırılıp tutmasını sağlayan pres plastik kısım kesiliyor. Sargı uçları da direk lehim yapılıyor. Sargı şeridinin lehimleri kopmaması içinde hızlı yapışıtırıcı yada silikon kullanılıyor. Ama ne kadar hızlı yapışıtırıcıda olsa o kısım sürekli hareket halinde olduğu yapışıtırıcı ve silikon zamanla atıyor ve lehimler kopuyor. Yada sargıyı orta zembereğe sararken sarımda sıkıntı çıkıyor ikiye katlanıp şerit ezlip kopuyor. Yapılan bir diğer uygulamada vazelin yada gres yağını sargı ve yatağına sürüyorlar. Ama bu kullanılan yağlarda donma özelliği ve yapışma özelliği var sargıda çok esnek olduğu için yine ikiye katlanıp hasar görüyor. Bazı tamricilerde uygun olmayan ölçülerde sargılar kullanıyor.

Yaklaşık 1 senedir bir iki arkadaşımın ısrarı ile sargı işine giriştim. Yalnız ilk karşılatığımız nokta yeni sargı fiyatı. Kolun içindeki sargı ile aynı ebatlarda olan 65 cm 12 kanallı sargının fiyatı çinde 100 TL. Bana göre çok pahalı.

Tamir işini yapanlar Sargı ücreti -değişim ücreti - Kol sökme takma ücreti neredeyse yenisi fiyatını talep edebiliyorlar. Tabi bu tamir işinin ne kadar randumanlı ne kadar gidecek muallak olduğu için çoğu kişi haklı olarak yenisi alma taraftarı oluyor.

Şimdi burda ben kendisi yapabilecek düzeyde el kabiliyeti olan benden daha üst bilgiye sahip olan arkadaşlar için sargı tamiri hakkında bilgiler vereceğim. Yanlı olanda olabilir benden daha fazla bilende olabilir. Beraber fikir üreterek belki daha iyi çözüm yolu bulunabilir.

NOT: Burda yaptığım paylaşım tamamen el becerisi ve bilgi tecrübe istemektedir. Yapacağınız yanlış işlemlerden ben yada FORUM sorumlu değildir. Kendinize güvenmiyor yada bilginiz yoksa bu işe hiç girişmeyin.

Gelelim sargı tamirine ilk olarak sargıyı temin etmek gerekiyor. Çinden aşağıdaki linkten 65 cm 12 pin sargıyı alabilirsiniz. Yada başka yerden daha düşük maliyetli bulma şansınız varsa tedarik edin. Ben daha önce çinden almış bir arkadaştan bir adet buldum kendisi bir hevesle almış ama yapmamış. Diğer bir gerekli üründe yağ. ben yağ olarak Winkel beyaz lityum sıvı gres kullandım. Bu sıvı gresle sargı yatağını ve sarıyı yağladım. Yağlı ve yağsız dönme arasında dağlar kadar fark var. yağında sıcak soğuktan etkilenmemesi ve yüzeyden akmaması donmaması nedeni ile bu iş için tam uygun. Ayrıca bu yağu skydome kapı gergileri ve kızaklarında bakım için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

https://tr.aliexpress.com/item/18MM-....13339.90158.0

https://urun.n11.com/bakim-spreyleri...-ml-P118277469

1. Sargıyı temin ettikten sonra direksiyon komple sökülüp sinyal kol üntesini yerinde çıkarmak gerekiyor. Sinyal kol ünitesinin sargı kapağını sökmek için ilk üstteki yaylı çeberi düz tornavida ile iç kısımda tırnakları dışa kastiriıp çıkarın. Daha sonra sargı kapağınında aynı şekilde tırnakları var onlarıda çıkarın. Kapak açılınca alttaki soketi yerinden çıkardığınıda sargı komple elinizde olacaktır.

2. İlk sargıyı kontrol edelim nerde kopukluk var. Bazen direk gri soketin dibinden kopuyor ordan ise sargıyı değiştirmeden direk sargının ucunu sokete lehimleyerek sorunu çözebilir. Bunuda şu şekilde yapmamız gerekiyor. Soketin dibinde şeriti kesin sonra t bıçağı ile şeritin pres baskının arasına girecek şekilde o arayı açın. Yalnız o arada boydan metal var. Aşağıdaki şekilde rahatça içine girecek şekilde açın. Sargının uc kısımlarını t bıçağı ile kazıyarak ön lehimleme yapın. Aynı ön lehimleme sokette yapılacak. Ancak burda dikkat etmeniz gereken nokta soketin metallerinin yüzünü kazımayınca lehim tutmaz. Lehim tutturmak için de havyayı fazla tutarsanız bu sefer plastik aksam erir ve kullanılmaz hale gelir. Kısaca sokette lehim yapılacak yerleri bakır sarısı çıkasıya kadar kazıyın. İnce lehim işçiliği istiyor. Lehim işi bittikten sonra ölçü aleti ile üçlar arasında kısa devre olup olmadığını tek tek kontrol edin. Daha sonra lehimlerin üzerine sıcak silikonla kapatın pres baskı kısmınada çok az hızlı yapışıtırıcı uygulayın. Bu şekilde yapınca orjinali gibi tüm yük pres baskıda olacak lehimle ilgili sıkıntı olmayacaktır.

3. Soketin tesisat tarafını hallettikten sonra şimdi direksiyona giden kısmını yapmamız gerekiyor. İsterseniz bu kısmıda yukarıdaki şekilde yapabilirsiniz. Çünkü bu kısımda şerit tamamen içe girecek, üst pres kısmı kessenizde problem olmaz. Yada şu şekildede yapabilirsiniz. Soketin dip kısmında 3 cm keserek sargıları kazıyıp biribirine lehimleyin bunlarıda dayson silikon yada hızlı yapıştıcı ile biribirine yapışıtırın. Sargı kapağına takarkendayson silikon ile beyaz plastiğin altında kalacak şekilde yapıştırırsanız o kısmıda sağlama almış ve lehimleri izole etmiş olursunuz.

4. Şimdi ortadaki sargıyı değiştirmiş uç konnektörlerini sağlama almış durumdayız. Şimdi gelelim sargı sarmaya. İlk olarak sargı göbeğinin etrafında bir tur sarıp sonra sargı hareket ettirin plastiği üstüne takın sonrada sargıyı tam tersi istikamette beyaz parçanın üstüne sarıp üniteye takın. Alt soketide yerine oturtun.

5. Sinyal kol ünitemizin tüm uçlarını ölçü aleti ile birebir kontrol edip herhangi bir kısa devre ve kopukluk olmadığına emin olup test ettikklten sonra şimdi montaja geçelim. Burda sargının 0 noktasını ayarlamak gerekiyor. Çünkü söktüğümüz zamanki ortalama yani 0 kalkış noktası ayarı bozuldu. Puntolarda direksiyon bir bucuk tur hatta tam bir buçuk değil 1.4 tur sağa ve sola döner. Sinyal kol ünitesini karşımıza aldığımızda kablo soketi üstte olduğunda çeberin sağ üst tarafında çentik çeri yani fabrikada ilk çıktığında sabit kalmasını sağlayan pim yeri vardır. Burayı baz almamız gerekiyor. Yani sargıyı tam sol yapıp bu çentiğe göre kaçtur sağa dönüyor. Normal şartlarda 5.5 tur döner. Bu turun tam ortasını ayarlayıp 2.4 tur sağ 3 tura yakın sol yada tam tersi olacak şekilde ayarlayıp montajını yapmanız gerekiyor. Aşağıdaki videoyu inceleyin.

https://www.youtube.com/watch?v=aD59fIEFIfE

Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Daha iyi yapabilecek yada fikir verebilecek arkadaşlar vardır. Daha önce bagaj kilit tamirinide olmaz demişlerdi onuda yapmıştım şimdi artık herkez yapıyor.

https://forum.grandepuntotr.com/maka...ara-fikir.html

Birde size örnek olarak Fiorino ve Linelarda bulunan ayrı takılan aırbag sargı makara resmini atıyorum. Sargı kalitesi çok farklı. Ayrıca sargı mekanizmasında 3 mt reye yakın sargı var. Puntolarda ise 70 cm.

2. Bu mesajı için 9 kişi volkan1065'ye teşekkür etti: