8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: İstatistik önerisi

Umut Somyürek
    Yaşayan GP yasayanadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 67

Standart İstatistik önerisi

Ana sayfamızda ki istatistik bölümüne birde en çok ilgi çekenler yada en popüler gibi bir istatistik açsak nasıl olur?
    Bunun hesaplamasıda basit; 100*(yazılan cevap/gösterim sayısı)

Bu oran bize konu başlığı ilgisi çekipte tıklayan kişilerin konunun içeriğine ne derece ilgi gösterdiğini belirler.
    İstatistiklerimizde sıcak konular cevap sayısına göre, en çok gösterilenler tıklanma sayısına göre sıralanmış, popülaritede bu ikisini oranlıyarak yapabiliriz.

Örneğin;
    A konusu: 1000 defa gösterilmiş 50 cevap yazılmış.
    B konusu: 1000 defa gösterilmiş 120 cevap yazılmış.

A nın popülaritesi 100*50/1000= %5
    B nin popülaritesi 100*120/1000= %12 ... gibi.

Bu durumda forumu takip eden arkadaşlarımız B konusuna daha fazla oranda katılım sağlamış.

tabi az okunan konu başlıkları için bu doğru bir gösterge olmaz, bu nedenle belirli bir gösterim sayısını geçenler içinde yapılabilir...

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

Zaten böyle bir özelik var.

Umut Somyürek
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok

Alıntı Scottie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zaten böyle bir özelik var.
    Ben göremedim ama...

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

sıcak konular, en çok gösterilen diye yazan yerler var. oraya tıklarsan görebilirsin..

Umut Somyürek
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok

Alıntı Scottie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sıcak konular, en çok gösterilen diye yazan yerler var. oraya tıklarsan görebilirsin..
    Eser bey kusura bakmayın ama yazımı tekrar okumanızı rica ederim, bahsettiğim istatistik sıcak konular ve gösterim sayısının oranlanmış halidir.

Erdi YILMAZ
    Fiat Türkiye Forum
    FiatTR | PuntoTR
    GrandePuntoTR

erdiyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 5938

kurdugunuz oranti mantiksal olarak dogru, ancak cevap sayisi cok olan bir konunun populer oldugunu belirlemez. ornegin fiat yetkili servisleri konusuna az mesaj yazilmis olmasina ragmen ~175.251 gibi bir okunma oranina ulasmisken, sizin kurdugunuz orantidan yola cikarsak yazilan cevap sayisi dusuk oldugu icin popularite orani dusuk cikacaktir. ki bu konu benim niyazimda en populer konu

benim mantigimda en cok mesaj yazilandan ote, en fazla okunan konu daha populerdir ve cevap sayisiyla iliskilendirmemek lazim diye dusunuyorum. ama tabi popularite kavramina ne gibi bir anlam yuklendigiyle de alakali bir durum. kisiden kisiye gorusler farklilik gosterecektir. siz cevap sayisinin populariteyi belirledigini dusunerek oranti kurdunuz, ben konunun okunma sayisina gore oranti kurmanin daha iyi olacagini dusundum. kisiden kisiye degiskenlik gosteren bir durum google'dan arayip gelen konulari okuyan kullanicilari goz ardi edemeyiz.

FiatTR | PuntoTR | GrandePuntoTR | PuntoEvoTR | BravoTR | LineaTR | 500TR
    Fiat Türkiye Forumları | 2006'dan Beri Sizlerleyiz | Reklam & İletişim: admin@grandepuntotr.com

7. Bu mesajı için 3 kişi erdiyilmaz'ye teşekkür etti:

Umut Somyürek
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok

Alıntı erdiyilmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kurdugunuz oranti mantiksal olarak dogru, ancak cevap sayisi cok olan bir konunun populer oldugunu belirlemez. ornegin fiat yetkili servisleri konusuna az mesaj yazilmis olmasina ragmen ~175.251 gibi bir okunma oranina ulasmisken, sizin kurdugunuz orantidan yola cikarsak yazilan cevap sayisi dusuk oldugu icin popularite orani dusuk cikacaktir. ki bu konu benim niyazimda en populer konu

benim mantigimda en cok mesaj yazilandan ote, en fazla okunan konu daha populerdir ve cevap sayisiyla iliskilendirmemek lazim diye dusunuyorum. ama tabi popularite kavramina ne gibi bir anlam yuklendigiyle de alakali bir durum. kisiden kisiye gorusler farklilik gosterecektir. siz cevap sayisinin populariteyi belirledigini dusunerek oranti kurdunuz, ben konunun okunma sayisina gore oranti kurmanin daha iyi olacagini dusundum. kisiden kisiye degiskenlik gosteren bir durum google'dan arayip gelen konulari okuyan kullanicilari goz ardi edemeyiz.
    İsim konusunda size katılıyorum, farklı anlamlar yüklenebilir. popülariteye takılı kalmayalım zaten "Katılım yoğunluğu"da denebilir mesela. İsim tartışılabilir yani...

Sağlıklı sonuç için okunma sayısının belirli bir rakamın üzerinde olması gerektiğini söylemiştim, ancak 175000 gibi rakamlar birazda konunun açılış zamanına bağımlı.
    Mesela ben bir hafta önce bir kon açsam ve 1000 kere okunan konuma 500 cavap yazıldıysa bu neyi gösterir sizce? (biraz zor ama )
    Tam 4 sene önce açılmış bir konuyla bunu nasıl karşılaştırırız.

Evet haklısınız bazı konular bilgi amaçlıdır, fazla cevap yazılmadığı halde çok okunurlar. Bunlarıda ölçmenin yöntemi aynen bizim profillerimizdeki günlük ort mesaj sayısı gibi günlük yada aylık ortalama okunma sayısı olabilir.

Mesela 175000/1470gün=119 (Günlük ortalama okunma sayısı)
    Cevap sayısı içinde aynı şey olabilir.
    Google dan tıklanan konuların (üye girişi yapmadan yani), okunma sayısına eklenip eklenmediğini bilmiyorum, ben zaten üyelerin nabzını tutmak açısından önerdim.
    İstatistikte doğu sonuçlar için her zaman oranlar kullanılmalı diye düşünüyorum.

Erdi YILMAZ
    Fiat Türkiye Forum
    FiatTR | PuntoTR
    GrandePuntoTR

erdiyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 5938

isin icine gun faktoru de katilarak degisik bir istatistiksel oran cikartilabilir, gunluk oranla, sizden gelecek cevap/goruntuleme orani ikisi birden tekrardan oranlanarak tek bir oran cikartilabilir, forumlar icin simdiye kadar boylesi bir istatistik calismasinin yapildigini gormedim, ilginc olabilir, aklimizda bulunsun

FiatTR | PuntoTR | GrandePuntoTR | PuntoEvoTR | BravoTR | LineaTR | 500TR
    Fiat Türkiye Forumları | 2006'dan Beri Sizlerleyiz | Reklam & İletişim: admin@grandepuntotr.com

10. Bu mesaj için teşekkür edenler: