Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: power box testim ve sonuçları

Alper dağdemiR
    Auto engineeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158
    Edilen teşekkür: 504

Mutlu power box testim ve sonuçları

femoliden powerbox ödünç aldım ve test ettim (vedat bey saolsun)
    sürekli 7. modda (yüksek performans modu) kullandım başka moda hiç almadım.
    ve sonuçlar :
    *aracın çekişi bariz biçimde arttı, rahat +20 hp hissediliyor.
    *normalde ölü olan 4000-5000 devir arası acayip canlandı,neredeyse 3000-4000 arası gibi oldu.
    *3500-5000 arası acayip biçimde siyah duman atıyor,dikiz aynasından bakınca arkada resmen kara bulutlar gözüküyor
    *ve işte en güzel kısım :
    arabayı power box aktifken we değilken aynı yol koşullarında,aynı hızda,aynı vites değişimlerinde,aynı dewirlerde test ettim (gaza yüklenmeden,düşük devirlerde ve gene 7. modda) :
    -3.5 kilometrelik mesafede (sürekli yokuş yukarı) 8.2 litre yaktı devre dışıyken. devrede iken 7.1 litre.
    -3.9 kilometrelik mesafede (inişli çıkışlı) 5.5 litre yakrı devre dışıyken. dewreye soktuğumda ise 4.9 litre.
    yakıt tüketim testlerini çok büyük titizlikle aynı sürüş karakteriyle gerçekleştirdim. sonuçlar bunlar. eğer yol bilgisayarı box aktifken yalnış hesaplamıyorsa ciddi anlamda ekonomi söz konusu.hem de 7. modda olmama rağmen! diğer modlardaki ekonomiyi düşünemiyorum bile.
    box kullanan arkadaşlardan bir ricam war, eğer sürekli box açık halde geziyorsanız deponuzu bi fulledikten sonra yol bilgisayarını sıfırlayıp diğer fullemenizde aldığı benzinle yol bilgisayarındaki verileri karşılaştırır mısınız? doğru mu ölçüyor merak ettim.

yorumları bekliyorum arkadaşlar

Erdi YILMAZ
    Fiat Türkiye Forum
    FiatTR | PuntoTR
    GrandePuntoTR

erdiyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 5938

aLper çok faydaLı bir test oLmuş.
    powerbox ve tüketim degerLeriyLe iLgiLi soru işaretLeri bir nebze oLsun azaLmış oLdu.

keşke diger modLarda da denenmiş oLsaydı.

teşekkürLer

FiatTR | PuntoTR | GrandePuntoTR | PuntoEvoTR | BravoTR | LineaTR | 500TR
    Fiat Türkiye Forumları | 2006'dan Beri Sizlerleyiz | Reklam & İletişim: admin@grandepuntotr.com

Ali İLHAN
    microab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Nevşehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    50 A* 4*4
    Edilen teşekkür: 690

Eline sağlık mühendis...
    GRANDE PUNTO 1.3 90 HP MJ DYNAMİC 5K TİTANYUM GRİ 50/06

İnsanları yücelten iki büyük meziyet vardır: Erkeğin cesur kadının namuslu olması. Bu iki meziyetin yanında hem erkeği, hem kadını şereflendiren bir meziyet daha vardır. İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar vatanına bağlı olmak. İşte Türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip kahramanlardır. Bundan dolayıdır ki Türkler öldürülebilir, lâkin mağlup edilemezler” Napoleon Bonaparte - Fransa İmparatoru

Eren GÖNCÜOĞLU
    gezenti Er-NnN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 522

alper cidden güzel bi test yapmışsın yolda gelirken ben demiştim power box iidir die...

cihan özdamar
    CihanÖzdamar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    34 J 6390
    Edilen teşekkür: 34

ben de bir suredir powerbox u deniyorum uzuun müddetli bir test bir dostum aracılıgı ile gercekleşiyor..
    75hp olan model bnmki müendis beyin bahsettigi gibi devirler dogru yani o seklide bir guc artisi grafigi var. guc bitmiyor ve bariz bir artıs hissediliyor.
    bende bir süre ekonomik denilen 2.modda kullandım ekonomi degerleri cok farklı degildi ama 7.modda güc daha fazla oldugundan yuksek suratlerdeki yani otoyol sürüşlerindeki ekonomi farki cok yuksek oluyor.

biraz karısık oldu soyle ozetliym sehir icinde 2.mod ile 7.mod arası cok az fark ediyor 2 daha az yakıyor ama her halukarda powerbox acıkken az yakıyor
    otoyolda ıse 7.mod hepsınden az yakıyor ekonomık gıdersenız..
    bu degerlerı yol bılgısayarına degıl su ana dek kullandıgım 3 4 depo mazot a karsılık soyluyorum umarım faydası olur bılgılerın.

ıyı aksamlar

6. Bu mesajı için 3 kişi CihanÖzdamar'ye teşekkür etti:

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

anlamadigim olay powerbox bazi yazlımlara mudahale ediyor degistiriyor, fabrika bu sekilde degilde araclarda yazildigi sekilde uygun gorduyse bu fiat muhendislerinin bu yazilimi secmesi icin bir sebep olmalidir diye dusunuyorum. Box ilk arastirmlarımda perf. artiriyor fakat tuketimi artiriyor sonuclarina vardim vbe kafamda soru isareti kalmamisti ancak yukardaki arkadaslarim sagolsunlar test sonuclarini yaziyorlar fakat yol bilg. dogru soyluyorsa hem perf. hemde eko. sagliyor e peki bunu aracin orjinaline gor kıyaslandiginda kotu yonu nedir??

Haluk Korkmaz
    Halook!!! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 249

Peki nasıl oluyorda hem arabanın performansı artıyor hemde yakıt tüketimi azalıyor?
    Bunu anlayamadım ben...

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arkadaşlar modifiye her zaman vardır. Hiçbir zaman ne fiat ne de başka firma en iyiyi üretemicektir. En iyiyi üretse bile yine bir parça çıkar ve daha iyisini üretir. Yakıt azalırken performans artması olayını da şöyle açıklayım. Tork artışı gerçekleştiğinden motor daha rahat çalışıyor ve sizin gaza basma ihtiyacınız da aza iniyor.
    Artık bir powerbox uzmanı olarak durumu da açıklayim. Mod 7 de kullanıyorum çünkü insanı en çok tatmin eden bu oluyor. Box burada tamamen ihtiyaca göre çalışıyor. Eğer basmicaksanız en kötü halde normal ekonomiyle aynı kalıyor. Yani box sadece ihtiyaç varken çalışıyor gibi. Daha az da yakabilirsiniz çünkü araç daha az yığılıyor. Fakat box varken basarsanız şayet normalden kat kat fazla yakıyor çünkü gaz köklendiğinde box motora yakıtı ver allah ver diyor. O yüzden basarsanız yakıt sarfiyatınız artacaktır ama hakkını da verecektir

cihan özdamar
    CihanÖzdamar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    34 J 6390
    Edilen teşekkür: 34

kotu yanı turbo daha uzun sure devrede kalıyor ve sanırsam motora gden yakıt basıncı artıyor(bunnun basına ozellıkle sanırsam dedım cunku almanca kullanıım kılavuzundan ve ınternet acıklamalarından az cok ogrendım ama kesın dogru dııl)bu da uzun vadede motorun omrunun kısalması turbonun omrunun kısalması demek..
    bu vb yazılımları fıat yapmaz cnku motorun omru de onlar ıcın onemlı..

ıı aksamlar..

Alper dağdemiR
    Auto engineeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158
    Edilen teşekkür: 504

arabanın neredeyse bütün parçaları belirli toleranslara sadık kalınarak imal edilmiştir. motor da böyle. kullanıcı hataları we olumsuz çevre faktörlerini telafi edebilmek için wardır bu toleranslar. box ve chip leri hazırlayanlar bu toleransları sıfıra yaklaştırıyor. düşük kaliteli yakıt,bakımların zamanında yaptırılmaması gibi durumlarda sorun yaşanmaması için toleranslar wardır.
    bu toleranslar yok edildiğinde daha yüksek güçlerin üretilmesi,daha çok ekonomi imkanı wardır.

12. Bu mesajı için 3 kişi Auto engineeR'ye teşekkür etti:

Ziyaretçi047

Alıntı Auto engineeR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arabanın neredeyse bütün parçaları belirli toleranslara sadık kalınarak imal edilmiştir. motor da böyle. kullanıcı hataları we olumsuz çevre faktörlerini telafi edebilmek için wardır bu toleranslar. box ve chip leri hazırlayanlar bu toleransları sıfıra yaklaştırıyor. düşük kaliteli yakıt,bakımların zamanında yaptırılmaması gibi durumlarda sorun yaşanmaması için toleranslar wardır.
    bu toleranslar yok edildiğinde daha yüksek güçlerin üretilmesi,daha çok ekonomi imkanı wardır.

Katılıyorum

Alp BELGEN
    Alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 326

Arkadaşlar slm,
    inanın bu yazdıklarınızdan kafam karıstı, herkes bır sey soyluyor.
    Fazla uzatmadan 1-2 soruya cevap bulmak istiyorum. Şöyleki,

1- Powerbox uygulaması araçta garantiyi bozarmı. Uzun süreler yüksek süratte gidildiğinde motorda ve turboda arızaya sebep olurmu (örn geçen hafta istanbuldan Ankara gittim 2,5 saatte ort. 180 -190 km/h arası)
    2- Testi yapan Alper arkadaşımız aracın kara dumanlara boğulduğunu söylüyor kanımca buda bir probleme işaret değilmidir.
    3- Eğer gerçekten verimli bir uygulama ise neden herkes bunu kullanmıyor
    4- Bu uygulama tüm Multijet ailesine uygulanabilirmi (Doblo v.b)

Paylaşım için şimdiden teşekkürler

vedat küskün
    vedat73 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 z 7124
    Edilen teşekkür: 75

arkadslar fiat neden bu yazilimi yüklemiyor diye soruyorsunuz türkcem iyi olmadigindan anlata bildigim kadar anltyim auvrupa belirli bir emisyon degerlerini araclardan istiyor yani cevreyi fazla kirletmesin diye on dan mazot biraz cih atiriyorlar cevre kirlenmesin diye bowerbox ise basinci yükseltiyor bu da mazot daha ince püskürtiyor böylece dah iyi yanmasini sagliyor bu da hem aracin gücünü aririyor hem de az yakmasii sagliyor

. .
    Korhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 254

Fiat isteseydi aracın yazılımını bu şekilde yapabilirdi. Ama arkadaşların da belirttiği gibi bazı gerekçeler var.
    Ek olarak karbon emisyon değerlerinin yükselmesi ve artan torka paralel olarak aktarma organlarında hayati problemlerin ortaya çıkması gibi sakıncaları var. Eski kasa 1,8 TDCI Focuslarda yüksek torkdan dolayı pisyon kırılmaları gözlenebiliyordu ki ciddi bir hasar bu. Motor ömrü de kısalıyor tabii. 7. modda sürekli performanslı kullanmayı tavsiye etmem ben . Uzun vadede en iyisi orjinalidir.

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Cihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Katılıyorum
    bende katılıyorum ama benim buradaki tolerans anlayisim motorun 100 binden sonra olmeye baslamasindan ibaret ya sizinki? bunu goze alarak bu kutuyu arabanıza takar mısınız?

Alp BELGEN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

ugur arkadaşım konuyu bıraz daha acarmısın?
    Yanı powerbox motoru bu kadar kısa surede tuketırmı

Ziyaretçi047

benim düşüncemse 200 bin

serdar ince
    ince5757 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 51

Power Box motorun ömrünü azaltacağı ortada ama box lu arabayı devamlı yüksek devirde kullanmaz iseniz bu azalma çok olmayacaktır,benim düşüncem tabi.Birde devamlı yüksek mod da kullanmakta motorun ömrünü kısaltır.Benim gibi çoğunlukla şehir içinde mülayim bir şekilde kullanyorsanız zarar azalır.

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Gp motorlarının sonunu suan icin gorebilmis degiliz motor omurleri hakkinda kesin birsey soylemek mumkun degil, ancak daha fazla sıkıstırma daha fazla isi, metallerin daha hizli yorunumu demek oluyor, daha fazla sıkıstırmalarda olusan daha fala egzos cikisi turbo tirbunlerinin normalden daha fazla hizli donmesi daha fazla sure ile donmesi demek oluyor. Ne kadar yaglanirlar ne kadar dayanırlar bu zorlanmaya allah kerim. Fiati'n mukavemet toleransı bu denli yuksek olsaydı bu araclari bu fiyatlara alamazdık diye dusunuyorum. Modifiye herzaman vardi evet haklisiniz japon otomobillerinin Nitro Oksit ile yuksek basincli yanmalara ne kadar dayandigini gorduk hepimiz buna sapka cikardik ancak burda bir fark var bu motor saglamligi namus meselesi halien getirmis japonlarin uretimi degil ve arti turbo sistemi iceriyor.

Alp BELGEN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Benim endişem bu mereti aldıktan sonra sürekli basmak
    forumda da yazmıstım, gecen bir Ankara-İstanbul yolculugum oldu 2.5 saat full 180-200 km/h arası gittim. Eğer powerbox olsaydı durumun ne olacağı bellideğil, belkide motoru bırakacaktık kızılcahamam civarında
    yok boyle bırsey olmaz dense ki (kimse böyle birşey söylemiyor) onun haricindekiler muhım degil 200.000 gideceğine 150.000 km gitsin

Sayfa 1/2 12 SonSon