Sayfa 1/2 12 SonSon
32 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: İlk uzun yol tecrübem ve buğu problemi

Burak Kuşcu
    MyMoleskine shams - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 BB 618
    Edilen teşekkür: 39

Standart İlk uzun yol tecrübem ve buğu problemi

Arkadaşlar ilk uzun yolumu yaptım grande puntomla. aşağı yukarı 350-400 kilometrelik bir yolculuğu sağ salim kazasız belasız atlatmış bulunuyorum.

5.3 litre/ 100 km verisiyle bu yolculuğu gerçekleştirdim. Bunun sebebi yoldaki buzlanma ve aşırı soğuktu tabi. Daha düşük bir değer yakalayabilirdim inanıyorum.

Yalnız benim problemim yakıt değil. Aracım aşırı buğu yapıyor camlarda. Kaloriferleri 3-4. seviyede açarsam bi derece azaltıyor ancak yine de camların yüzde 80 kısmı buğulu kalıyor. Özellikle bilecik civarındaki şu dağlı tepeli bölgede (bileniniz çoktur) sanıyorum sıcaklık aşırı düştü veya o tarz bir şey, aracın içerisinde pişerken neredeyse önümü göremeyecektim. Acaba ben mi bir şeyleri yanlış yapıyorum bilmiyorum.

Kalorifer en sıcak konumda. camlara veriyorum havayı. (zaten başka şansım yok bir de onu yapmasam vay halimize.) 2. seviyede kalorifer çalışır vaziyette.

dikkatimi çeken bir diğer husus,

arka cam buğu çözücüleri çalıştırmadığım halde arka cam neredeyse hiç buğu yapmıyordu. Aynı şekilde arka yan camlarda da buğu miktarı daha azdı. Acaba aracın ön kısmı aşırı ısınırken arka daha serin mi kalıyor ne oluyor anlamadım gitti.

Bu problem dışında gayet güzel bir yolculuk geçirdim. Rahat ve seri bir araç uzun yolda. ortalama hızım verilerde 80 km/s olarak çıkmış. biraz daha hız yapmak isterdim ama bu veriyi aşağı çeken faktör sanıyorum yolun son bir buçuk saatlik kısmını daha yavaş seyretmek zorunda kalmış olmam.

Hakan Güner
    Kendimin Patronu hakguner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34 GT 3613
    Edilen teşekkür: 78

Buğu ile ilgili aklıma ilk gelen, araç içi sirkülasyon düğmesi. Eğer bu açık değilse bende buğu yapıyor. ( yada kapalı, tam bilemedim şimdi. ). Sonuç olarak dışarıdan hava gelmesi lazım.

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

Alıntı hakguner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Buğu ile ilgili aklıma ilk gelen, araç içi sirkülasyon düğmesi. Eğer bu açık değilse bende buğu yapıyor. ( yada kapalı, tam bilemedim şimdi. ). Sonuç olarak dışarıdan hava gelmesi lazım.

aynen...dışarıdan hava geldiği sürece sorun yok
    Keyif BMW'Dir...

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Havay içeride sirkülasyon yapmış muhtemelen.Dışarıdan hava vermelisin Nemsiz taze hava.

Herhalde araçta 1-2 kişi vardı ki çok etkilenmemişsin

4-5 kişi olsaydı ve hava sirkülasyonu içeriye ayarlı olsaydı, camdan dışarıyı göremezdin. Ya da yandan cam açmak zorunda kalırdın.

Ali ASTAM
    AVCILARLI aliastam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 17

Birde benim gözlemlediğim kadarı ile sadece havalandırma açıldığı zaman buhulanma oluyor.Klima ile birlikte açıldığı zaman buhu problemi 2 dakika içerisinde kalkıyor.Tabii kış ayında klim açmak ne derece doğru-yanlış onu bilemiyorum.Yanlız ben buhu olmaması açısından havalandırmayı klima ile birlikte kullanıyorum.

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Alıntı aliastam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birde benim gözlemlediğim kadarı ile sadece havalandırma açıldığı zaman buhulanma oluyor.Klima ile birlikte açıldığı zaman buhu problemi 2 dakika içerisinde kalkıyor.Tabii kış ayında klim açmak ne derece doğru-yanlış onu bilemiyorum.Yanlız ben buhu olmaması açısından havalandırmayı klima ile birlikte kullanıyorum.
    Tespitinizde küçük bir hata var:

Sadece havalandırma açtığınızda da "dışardan içeri hava ayarlı olduğu takdirde" buhunuz gider.

Klimayı açtığınız zaman ise klima ortamdaki nemi alacağı için buhu daha hızlı yok olur

Otomatik Klimalı Araçlarda Max Buhu giderme tuşuna bastığınızda otomatik olarak şunlar olur:
    Hava dışardan içeri gelecek şekilde havalandırma musluğu açılır.
    Sıcaklık HI seviyeye gelir (yani maksimum sıcak ayarlanır.)
    Hava yönlendirmesini sadece yukarıya verir.
    Ve klimayı açar.(Klimayı açmasındaki olay nemi giderecek olması/Araca soğuk hava vermiyor yani.)

Sinan UZUN
    Yüksek Lisans sinanuzun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    yok
    Edilen teşekkür: 89

iç hava sirkülasyon düğmesi açıksa buğu yapıyor. Açık olmadığına dikkat etmeli.

M.OğuzhaN ÇELİK
    eexelanss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06BY8509
    Edilen teşekkür: 460

İç hava sirkülasyonla birlikte klimayıda devreye alıp camlara verirseniz saniyeler içinde buğu kaybolur.. Amaç içerdeki havayı ve buğuyu emip yerine taze hava almak..
    Mesela benim araçta buğu düğmesine basınca kendisi otomatikman klima komprasörünü devreye alıyor ve buğunun gitmesi saniyelik gibi birşey oluyor.
    BY Turbo SPORT 150 HP

Sinan UZUN
    Yüksek Lisans sinanuzun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    yok
    Edilen teşekkür: 89

Klima soğutmak için değil mi arkadaşlar ısıtma işlemi için herhangi bir faydası yok değil mi ?

Cemal KÖYLÜOĞLU
    C(C)K cck1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 570

Alıntı hakguner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    buğu ile ilgili aklıma ilk gelen, araç içi sirkülasyon düğmesi. Eğer bu açık değilse bende buğu yapıyor. ( yada kapalı, tam bilemedim şimdi. ). Sonuç olarak dışarıdan hava gelmesi lazım.

+1000

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

hayırlı uğurlu olsun ve geçmiş olsun...buğu çözücüler satılıyor onlardan cama sıktığınızda aracınızın camı bir süre buğu yapmıyor ayrıca gp lerin çoğunda bu sorun var..

Ali Can
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. rbcn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    07AAL45
    Edilen teşekkür: 421

hocam bende aynı sıkıntıya düşmüştüm istanbuldan antalyaya iki kişi uzun yolculuk sırasında iç hava sirkilasyonu açıktı aracın her yeri buğu olmuştu ilk başlarda aklıma gelmedi baya bi sürü o sekilde gittim ama daha sonradan iç hava sirkülasyonunu kapatınca hiç buğu yapmadı diyebilirim

ali can
    boby - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 19

evolarda bu buğu olayı yok sanırsam

Aykut BODUR
    aykut_1914 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35 DAY 02
    Edilen teşekkür: 874

Alıntı sinanuzun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iç hava sirkülasyon düğmesi açıksa buğu yapıyor. Açık olmadığına dikkat etmeli.
    cevap budur. ilk başlarda bende bilememiştim,kapalı olmalı kışın bu tuş kesinlikle

Serhat Karadağ
    srkaradag - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 120

İÇ HAVA SİRKÜLASYONU
    Bu fonksiyonu devreye almak için butonuna basınız
    (butonun üstündeki led yanar).
    Bu fonksiyon özellikle dışarda hava çok kirli olduğunda
    yararlıdır (trafik tıkanıklıklarında, tünellerde vb.). Fakat özellikle otomobilin içerisinde sayıca fazla yolcu olduðu
    durumlarda camlarda buğu oluşumunu engellemek için
    uzun süre kullanılmaması tavsiye edilir.
    DiKKAT iç mekandaki hava sirkülasyon sistemi istenilen
    ısıtma veya soğutma şartlarına daha hızlı ulaşılmasını saðlar.
    Camlarda buðu oluşumunu belirgin şekilde arttıracağından
    dolayı, yağmurlu/soğuk günlerde iç hava sirkülasyonu
    fonksiyonunu kullanmayınız.

el kitabı
    Konu srkaradag tarafından (06/02/2012 Saat 18:37 ) değiştirilmiştir.

Kaan Acurol
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Budweiser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 524

Buğu yada buhu farketmez engellemek için;
    1-Camlarınızın genelde temiz olmasına dikkat edin buğlanmış bölgeyi bezle yada elle silmeyin.
    2-Havalandırmada iç sirkülasyonu sadece dışarıdaki hava pisse (kamyon otobüs dumanı, lağım kenarı vb.) böylece içeriye dışarıdan hava almayı keser ve sadece içerideki havayı sürekli filtre ederek tekrar içeriye gönderir böylece agzımızdan cıkan nemli hava döndükçe özellikle araba kalabalıksa buğu yapması an meselesi bu yüzden kapalı yani ışığı sönük şekilde kullanın. Dijital klimada düğme konumu vs nedir bilmiyorum.
    3-) Hava üflemesini camlara dijital olmayanlarda en sağdaki mandalı en sağ konuma çevirin
    böylece buğu anında çözülür klima açmanıza bile gerek yok sadece havalandırma ilede giderilir boşuna fazla yakmayın.

Klimayı sıcak konumda açarsanız sıcaktada işe yarar.

Burak Kuşcu
    MyMoleskine shams - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 BB 618
    Edilen teşekkür: 39

cevaplar için çok teşekkür ederim. Evet iç hava sirkülasyonu hatasını yaptım ancak sonra denemeler yapmaya başladım.. iç hava sirkülasyon düğmesini kapattım( yani dışarıdan hava giriyordu) yine de buğu problemim vardı pek faydasını gördüğümü hatırlamıyorum. Neyse yine denerim. Şu an deli gibi kar var dışarıda bir süre aracı kullanamayacağım görünüşe göre

Tony Montana
    Ingegniere tonymontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 448

Yav bunun kimyasal bir çözümü yok mu? Buğu önleyici spreyler filan hiç işe yaramıyor. Ben bir tane aldım, daha beter yaptı üstelik iz bırakıyor.

Taksicilerin önlerinde hiç buğu olmazken, camın geri kalan kısmından dışarısı görünmüyor. Bir tanesine sordum. Sabunlanmış gazete kağıdı sürdüm dedi ama denemedim.

FIRAT TUNA DENİZ
    ESH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 86

hava cok sogukken ıcerısıde cok sıcak oldugu ıcın buhu yapması gayet normal sızde kalorıferın ısısını bıraz dusurseydınız buhu yapma ısını cozmus olurdunuz , kendınız soylemıssınız arka taraf daha serın oldugu ıcın buhu yapmamıs

Kaan Acurol
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Budweiser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 524

Alıntı ESH Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hava cok sogukken ıcerısıde cok sıcak oldugu ıcın buhu yapması gayet normal sızde kalorıferın ısısını bıraz dusurseydınız buhu yapma ısını cozmus olurdunuz , kendınız soylemıssınız arka taraf daha serın oldugu ıcın buhu yapmamıs

Yok ya sanmıyorum onunla alakası olsun ankaranın -18 inde kalorifer full performansta çalışırken hiç bir sorun yaşamıyorum.

Hocam camlarını temiz tut abuk subuk bi ton kimyasal var piyasada carpex vs. arexons o markaları kullandım hiç biri işe yaramıyor. bütün camı temiz tutun iç silkülasyonuda kapalı konumda havalandırmayı kullanın buğu yine gitmiyorsa havalandırmanızda sorun vardır. Benim eski 131 imde bile buğu sorunu yoktu.

Sayfa 1/2 12 SonSon