14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Fiat Punto - EPS Direksiyon Sertleşme Sorunu KORKMAYIN ÇÖZÜM BURADA – Ekim 2018.

Threaded View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Bayram Türkoğlu
    teknomagic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 5

Standart Fiat Punto - EPS Direksiyon Sertleşme Sorunu KORKMAYIN ÇÖZÜM BURADA – Ekim 2018.

Fiat Punto - EPS Direksiyon Sertleşme Sorunu KORKMAYIN, ÇÖZÜM BURADA – Ekim 2018.

( Fiat Punto 2004 , Elektrikli Direksiyon EPS, Servo Motor Sorunu, City Sorunu ve Tavsiyelerim, Kendi Çözümüm.)

Merhaba Fiat Punto Kullanıcıları,

2006 dan beri Fiat Punto 2004 kullanıcısıyım. 2007 yılında City arızası oldu ve Eylül 2018 e kadar idare etti. 11 sene içinde toplamda 10 defa ancak sertleşmiştir. Sertleşince aracı durdurup tekrar çalıştırınca çalışıyordu. 11 sene direksiyon ışığı yanar vaziyette arabayı kullandık. Son 20 gündür artık sertleşme sorunu bizim geçici denediğimiz yöntemle gitmez oldu.

İlk bozulduğu ve sertleştiği zaman Fiat yetkili servise durumu anlattım ve 1.800 TL - 2.000 TL fiyat verdiler ve kronik sorunu olduğunu kabul etmediler. Düşünün ki arabayı 17.000 TL ye alıyorum ve 2.000 TL masraf çıkıyor.

Araştırmalarım sonucu gördüm ki bu sorun çok da büyütülecek ve korkulacak bir durum değilmiş. Bizi panikleten ve bunalıma sokan tek şey Ekim 2018 tarihi itibari ile Fiatın bu direksiyon servo motoruna 6.000 TL fiyat vermesidir. Böyle olunca bu işi yapan tamirciler de 1.200-1.500 TL fiyat veriyorlar. Ben de 1.400 TL karşılığında bu tamir işini Bostancıda Koç Tornaya yaptırdım.

Direksiyon çok yumuşaktı ve direksiyon servis ışığı yanıyordu. Şimdi yumuşaklık tam kıvamında ve servis ışığı sönmüş. 6 ay garanti verdiler. Zaman ne gösterir göreceğiz.

Aslında Bu tamir işini kendim yapmayı da düşündüm. Zamanım ve mekanım olmadığı için yaptırma yoluna gittim. Bu sorunun büyük olasılıkla sol taraftaki ve direksiyonun altındaki kapaklarının sökülmesi ile görüleceği üzere direksiyona destek kuvveti veren servo motor ve buna kumanda eden rölelerden kaynaklandığını düşünüyorum. Bu röleler Ali Express te ve Amazon.com da 3-5 dolara satılmaktadır. Youtube da Fiat Punto EPS diye aratırsanız Rusça ve İtalyanca tamir videolarını bulabilirsiniz. Bu videolarda bu servo motorun sökülmesi ve rölelerin değişimi görülmektedir. Zamanınız ve biraz da bilginiz veya anlayan arkadaşınız varsa bu işi deneyin.

Ben 11 sene boş yere bu sorunla gezmişim. Böyle bir yazıyı hazırlamakla bu sorunu yaşayan vatandaşlarımızın yüreklerine su serpmek istedim.

3-5 Dolarlık röle veya 20-30 dolarlık servo motor maliyeti ile 1.400 TL servis parası alan arkadaşlara da kul hakkında girmeyin derim. Fiat’ın 6.000 TL fiyat vermesinin yorumunu da size bırakıyorum.

İlk günler arabamdan o kadar soğudum ki neredeyse ölü fiyatına satacaktım. Araba bir hafta kapının önünde yattı. Forumlardan ve Youtube dan gördüm ki bu servo motor olmadan da araba gayet sorunsuz çalışırmış ama direksiyonla güreşmek şartıyla. Bozuk hali ile mahallede bir iki tur attım ve moralim düzeldi. Röleler ile ilgili bayağı bir araştırma yaptım. Siparişi, gelme süresini düşününce tamirciye yaptırma kararı aldım. Yaz tatilinde olsaydı kesinlikle kendim yapardım. Çünkü tamirci de servo motoru ve röleleri değiştirdi.

SONUÇ :

1. Arabanızdan soğumayın. Ölü fiyata satmayın.
    2. EPS arızası olursa panik yapmayın. Yavaşça kenara çekin. Tekrar arabanızı çalıştırın. Düzelmezse korkmayın sert direksiyonla da arabanız istediğiniz yere gider. Dörtlüleri yakın ve devam edin. Dönüşlerde direksiyona iyice yüklenin. Sağdan gidin. Yoğun trafiğe girmeyin. Tenha saatlerde trafiğe çıkın. Bayanların gücü dönüşlerde yetmeyebilir. Çok sert oluyor.
    3. Fiat’a 6.000 TL kaptırmayın. En kötü 1.400 TL ye tamiri var. Gayet mantıklı ve güvenilir tamiri yapılıyor. Çünkü arıza öyle büyük bir şey değil. Bu işin yapanlar İstanbul Bostancıdadır.
    4. Kesinlikle bir daha Fiat araba satın almayın. Bu işlerin tek müsebbibi Fiat’tır. Müşteri hizmetleri sıfır. Servis de sıfır. Arabaya bakmadan 6.000 TL fiyat verdiler. Son 10 yıllık arabanın % 50 sini karşılıyormuş. 3.000 TL. Bu bile çok fazla.100-200 TL tamir maliyeti var.
    5. Bu arabanın bu EPS arızası Türkiye’de çok büyütülüyor. Elektronikçi yakınlarınızla kendiniz de değiştirebilirsiniz. Gerekirse bir ustaya söktürün ve Servo motoru bir elektronikçiye götürün. Rölelerin değiştirilmesi büyük olasılıkla sorunu çözecektir.Elektronikçi akrabalarınıza/arkadaşlarınıza da
    yeni bir ekmek kapısı açmış olursunuz.

Umarım bu sorunu yaşayanlara yardımcı olmuşumdur. Bir Allah razı olsun demeniz yeterlidir.

20/Ekim/2018

B.Türkoğlu
    <strong><i>Eklenmiş küçük resimler</i></strong><br/><br/> Eklenmiş küçük resimler

-01.jpg   -02.jpg  

2. Bu mesajı için 5 kişi teknomagic'ye teşekkür etti: