PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel punto rolantide 1000 devirde çalışmaya başladı

Zafer29
17/03/2020, 22:57
İyi akşamlar. 2011 model 1.3 grande fiat punto aracım var. yaklasık olarak 8 yıldır bende .arabamın geçen ay enjektorlerını temizlettim. yağ pompası devırdaim pompası, tiger zinciri, debriyaj seti vb parçalarını değiştirdim. rutin yağ bakımını yaptırdım ( mazor filtresi yag ve diger fitreler). arabamı şehir içinde 30 dk kadar kullandıktan sonra boşa aldığımda devir 1000lerde oluyor. bu parçaları değiştiren ustaya götürdüm cihaza bağladılar sorun görünmedi. yine yapmaya devam etti. iyice bir bakalım dediler dun bıraktım aracı.map motorunu da değiştirler.bugun aldım yine aynı şeyi yapıyor.artık o kadar sıkıldım kı bundan satmayı dusunur hale geldim. acaba bunun çözümünü bilen var mı (arabayı satmamdan başka :) )
SORUNU TEKRAR EDEYİM: ARABA SABAHLARI İLK ÇALIŞTIĞINDA ROLANTİDE UFAK BIR DALGALANMA OLUYOR (BU SOGUKTAN OLABİLİR). ISINICA 800 DEVİRDE FALAN ÇALIŞIYOR. UZUN YOLDA KULLANINCA SIKINTI OLMUYOR. SEYİR HALİNDEYKEN VİTESİ BOŞA ALDIĞIMDA 900LERDE ARABA DURDUGUNDA İSE DEVİR 800 LERE GELİYOR. AMA ŞEHİR İÇİNDE BİRAZ KULLANDIKTAN SONRA DEVİR BOŞTA İKEN 1000 LERDE OLUYOR. UMARIM BİR ÇÖZÜM YOLU VARDIR.

Zafer29
18/03/2020, 13:52
benzer sorunları yaşayan bir arkadaşımız yok mu ?

aslam0740
18/03/2020, 17:41
HAVA SOĞUK OLDUMU DEVİR YÜKSELİYOR bende sabah çalıınca 1000 devir ısınınca 800 devir havalar eksi derece oldumu motor ısınsaa 1000 devirde çalııor

ayaman
18/03/2020, 19:37
İyi akşamlar. 2011 model 1.3 grande fiat punto aracım var. yaklasık olarak 8 yıldır bende .arabamın geçen ay enjektorlerını temizlettim. yağ pompası devırdaim pompası, tiger zinciri, debriyaj seti vb parçalarını değiştirdim. rutin yağ bakımını yaptırdım ( mazor filtresi yag ve diger fitreler). arabamı şehir içinde 30 dk kadar kullandıktan sonra boşa aldığımda devir 1000lerde oluyor. bu parçaları değiştiren ustaya götürdüm cihaza bağladılar sorun görünmedi. yine yapmaya devam etti. iyice bir bakalım dediler dun bıraktım aracı.map motorunu da değiştirler.bugun aldım yine aynı şeyi yapıyor.artık o kadar sıkıldım kı bundan satmayı dusunur hale geldim. acaba bunun çözümünü bilen var mı (arabayı satmamdan başka :) )
SORUNU TEKRAR EDEYİM: ARABA SABAHLARI İLK ÇALIŞTIĞINDA ROLANTİDE UFAK BIR DALGALANMA OLUYOR (BU SOGUKTAN OLABİLİR). ISINICA 800 DEVİRDE FALAN ÇALIŞIYOR. UZUN YOLDA KULLANINCA SIKINTI OLMUYOR. SEYİR HALİNDEYKEN VİTESİ BOŞA ALDIĞIMDA 900LERDE ARABA DURDUGUNDA İSE DEVİR 800 LERE GELİYOR. AMA ŞEHİR İÇİNDE BİRAZ KULLANDIKTAN SONRA DEVİR BOŞTA İKEN 1000 LERDE OLUYOR. UMARIM BİR ÇÖZÜM YOLU VARDIR.

Bende rolantideyken oluyordu, çözümü ise motor üzerinde bulunan hava filitresini muhafaza eden plastiğin ön kısmındaki boru gevşemişti bu nedenle motora giden hava akışı azalıyor o yüzden yapıyor. Hava filitre kutusuna giren boru var onun etrafına biraz bant sar ve hava filitre kutusuna düzgün oturt canavar gibi olur bir daha asla yapmaz. Ben yaptım saat gibi oldu.

Zafer29
18/03/2020, 21:21
HAVA SOĞUK OLDUMU DEVİR YÜKSELİYOR bende sabah çalıınca 1000 devir ısınınca 800 devir havalar eksi derece oldumu motor ısınsaa 1000 devirde çalııor

hava 19-20 derecelerde yapıyor bunu. cok soguk zamanlardayken hiç dıkkat etmemiştim.

Zafer29
18/03/2020, 21:23
Bende rolantideyken oluyordu, çözümü ise motor üzerinde bulunan hava filitresini muhafaza eden plastiğin ön kısmındaki boru gevşemişti bu nedenle motora giden hava akışı azalıyor o yüzden yapıyor. Hava filitre kutusuna giren boru var onun etrafına biraz bant sar ve hava filitre kutusuna düzgün oturt canavar gibi olur bir daha asla yapmaz. Ben yaptım saat gibi oldu.

hocam o dedğiniz şeye baktırmıştım. hatta tamirci ondan şüphelendi. söküp yeniden takmıştı yine devam ediyor sorun.
Enjektorler ile ya da beyin ile alakalı olabilir mi ? beynin enjektorlere gönderdiği püskürtme ayarlarından olabilir mi acaba ?

ayaman
18/03/2020, 21:47
hocam o dedğiniz şeye baktırmıştım. hatta tamirci ondan şüphelendi. söküp yeniden takmıştı yine devam ediyor sorun.
Enjektorler ile ya da beyin ile alakalı olabilir mi ? beynin enjektorlere gönderdiği püskürtme ayarlarından olabilir mi acaba ?

Olamaz sanmıyorum.
Sen yine de bak komtrol et dediğim yeri. Bir kaç tur bant sar öyle dene.

cmhrky
19/03/2020, 02:18
Partikül filtresi durumuna bakın. Sürekli temizleme eğilimindeyse devir yükselebilir.

Tercan
19/03/2020, 09:00
Bende linea, punto vardi simdi ise egea var. Lineada vitesi bosa atinca veya baska bir surus modunda devirde dalgalanma olmuyordu sadece soguk havalarda sabah calistirinca devir yuksekte basliyor isninca sabitleniyordu. Fakat puntoda ozellikle kucuk hizlarda bosa atinca bariz bir dalgalanma oluyordu. Bosa at kirmizi isikta dur o ikisi arasinda bile fark oluyodu. Simdi egea var ondada puntoyo benzer fakat daha az dalgalanmalar var. Bence bunu kafaya takmayin arac kendi hizina hava isisina gore bunu ayarliyor olabilir. Ben puntoyu o sekil 2 sene kullandim hicbir sorun olmadi

Zafer29
19/03/2020, 12:52
peki hocam sanayiye gittiğimde dediğinizi de bir yaptırayım

Zafer29
19/03/2020, 12:53
partikül fitre durumuna nereden ve nasıl bakılıyor ?

Zafer29
19/03/2020, 12:57
hocam şehir içinde yarım saat kullandıktan sonra 1000 devirlerde çalışıyor. motor ısınınca düşmesi gerekirdi ama düşmüyor artık. mazot filtresi daha önce orjinaldi hep orjinal kullanıyordum ama bu sefer usta orjinal bulamamış ondan olabilir mi acaba?. ustalar bakıma aldığında aküyü sökmüşlerdi ve - kutbu tam takmamışlardı. aracı kullanırken bir kaç defa stop etti. onun etkisi olablir mi? beyni sıfırlama gibi bir durum olabilir mi acaba ?

aslam0740
19/03/2020, 13:07
motor beynine hava çok geldi mazotu ver komutundan olma olasılığı yüksek partükül filtresi dolu ise ozaman yeteri kadar gaz çıkışı olmadığı için motor zorlanıyor ve devir yükseliyor, şunuda yapabilrsin, hava filtresindeki map sensörü, maniforttaki maf sensörünü balata spreyiyile temzile, partükül filtresi ve enjektörler için ise würth ün enjektör temizleyici mazot katkısını, petrolden mazot alırken pompayı depoya takmadan würtü depoya dök arkasından mazotu fulle, birde mazotu petrol ofisinden alın mazotu çok güzel, ben hep petrol ofisinden alıyorum bazen denk gelemse başka istasyonlardan aldığımda oluyor başka istasyonlardan aldığımda arabam sağırlaşıyor. bi dene fazla sana maliyeti olmaz elinden geliyorsa 10 dk lık iş

cmhrky
19/03/2020, 13:09
Orijinal olmayan filtreler bana kalırsa her zaman sorun çıkarma eğilimindedirler. Enjektör sorunlarının can sıkan sonuçları da olabiliyor. Partikül durumu vb. sorunlar için puntolardan anlayan bir usta ile cihaza bağlayarak kontrol yapmak gerekli. Size bir usta, yer tavsiyem yok ama kafanızın rahat etmesi adına Bosch car servisleri önerebilirim. Filtrelerle ilgi olarak bu sevislerde sorun yaşamazsınız.

cmhrky
19/03/2020, 13:15
... hava filtresindeki map sensörü, maniforttaki maf sensörünü balata spreyiyile temzile...

Bu sensörleri balata spreyi ile temizlerseniz bozarsınız. Özel temizliyicileri vardır. Bunları temin edemiyorsanız izopropil alkol ile hassas bir şekilde akıtarak temizlemek gerekir.

Zafer29
19/03/2020, 15:27
map sensörü yeni değişti ve yuva girişindeki kurumları temizlemişler ustalar. daha önce enjektor temizleyiciler kullanıyordum ama enjektorleri temizlettiğimden beri kullanmadım. depo suan full bosalırsa yeniden kullanırım enjektor temizleyicileri. yakıtı bp, opet ve totalden alıyorum bazen de turkıye petrollerinden alıyorum. sureklı olan bir şey de değil. arabayı kapatıp ıkı dk tekrar calıstırdıgımda duzelıyor. partikül filtesini temizletecem ama sanayiye yakın zamanda gidemem herhalde.

Zafer29
19/03/2020, 15:28
tanıdık bir ustaya da gitmeyince fiyatları baya abartabiliyorlar. bu yuzden oraya gitmedim henuz ama en son care gidebilirim

Zafer29
19/03/2020, 15:29
ustaların başında durmamıştım umarım balata spreyi ile temizlememişlerdir :)

aslam0740
20/03/2020, 08:36
Bu sensörleri balata spreyi ile temizlerseniz bozarsınız. Özel temizliyicileri vardır. Bunları temin edemiyorsanız izopropil alkol ile hassas bir şekilde akıtarak temizlemek gerekir.

size katılıyorum bu konuda alkol bence daha iyi ama ben balata spreyi ile temziledim bişey olmadı, ama bundan sonra alkol ile temizlemek çok mantıklı.

Zafer29
20/03/2020, 16:34

hocam bu dedğinize baktım bugün herhangi bir gevşeme falan yoktu. ya da hava kacağı yoktu

Zafer29
20/03/2020, 16:34
Partikül filtresi durumuna bakın. Sürekli temizleme eğilimindeyse devir yükselebilir.

hocam buna nasıl bakabilirim ?

Zafer29
20/03/2020, 16:35
motor beynine hava çok geldi mazotu ver komutundan olma olasılığı yüksek partükül filtresi dolu ise ozaman yeteri kadar gaz çıkışı olmadığı için motor zorlanıyor ve devir yükseliyor, şunuda yapabilrsin, hava filtresindeki map sensörü, maniforttaki maf sensörünü balata spreyiyile temzile, partükül filtresi ve enjektörler için ise würth ün enjektör temizleyici mazot katkısını, petrolden mazot alırken pompayı depoya takmadan würtü depoya dök arkasından mazotu fulle, birde mazotu petrol ofisinden alın mazotu çok güzel, ben hep petrol ofisinden alıyorum bazen denk gelemse başka istasyonlardan aldığımda oluyor başka istasyonlardan aldığımda arabam sağırlaşıyor. bi dene fazla sana maliyeti olmaz elinden geliyorsa 10 dk lık iş
partikül filtresinin dolu olup olmadığına nasıl bakabilirim ?

Cleve
22/03/2020, 23:55
Benim 1.3 mjet çalışınca 1000 normalde de 900 devirde çalışıyor. çalışması ilk andan sonra cok stabil rolantinin olmasi gerekeni nedir ?

Zafer29
26/03/2020, 13:40
Benim 1.3 mjet çalışınca 1000 normalde de 900 devirde çalışıyor. çalışması ilk andan sonra cok stabil rolantinin olmasi gerekeni nedir ?

hocam bende daha önce pek dikkat etmemiştim ama 800 lerde ya da 900 lerde olacak.
araba ısınıca 1000 devilere yükselmesi sorununu ilkkez ben mi yaşıyorum acaba

Zafer29
27/03/2020, 20:26
Arkadaşlar hepinize cevap için teşekkür ederim. Bugün farklı bir ustaya gittim sarz dinamosu arizaliymis bir parca değişimi oldu. Rölanti sorununun sebebi buymus