PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbo, manifolt, debriyaj hangisi?

burhankutlu
06/03/2012, 14:55
Belirli bir devirden sonra gelen hafif uğultu ses ve arabanın çekişinde bayır yukarı düşme. iki ustaya götürdüm turbo dedi biri manifolt veya turbo dedi yeni servisten geliyorum turboda sorun yok araba rolantıda 5000 deviri geçiyor turbonda sorun olsa gaz keser kara duman atar ve arıza lambanı yakardı fiatlarda yakıyor, km olarak 68.000 kesinlikle turbonda sorun yok dendi ve debriyaj balatanda incelme var çekiş farkı ondanda olur denildi,carbon clean ve filtreleri değişelim bide öyle bak diyor servis bulamadım gitti 1 haftadır ve yağ değişimi, carbon, yağ,mazot,hava ayrıyeten bilgisayara bağlama olarak 380 lira fiyat tek çekimde %10 indirim iyice kararsız kaldım ne yapmalıyım.

celenlee
06/03/2012, 15:12
Belirli bir devirden sonra gelen hafif uğultu ses ve arabanın çekişinde bayır yukarı düşme. iki ustaya götürdüm turbo dedi biri manifolt veya turbo dedi yeni servisten geliyorum turboda sorun yok araba rolantıda 5000 deviri geçiyor turbonda sorun olsa gaz keser kara duman atar ve arıza lambanı yakardı fiatlarda yakıyor, km olarak 68.000 kesinlikle turbonda sorun yok dendi ve debriyaj balatanda incelme var çekiş farkı ondanda olur denildi,carbon clean ve filtreleri değişelim bide öyle bak diyor servis bulamadım gitti 1 haftadır ve yağ değişimi, carbon, yağ,mazot,hava ayrıyeten bilgisayara bağlama olarak 380 lira fiyat tek çekimde %10 indirim iyice kararsız kaldım ne yapmalıyım.

VW bir marka minibüste benzer bir sorun vardı. Araç bir çok ustaya gösterildi, tak çıkart birsürü değişim/deneme yaptılar. Turbo'nun sağlam olduğuna emindiler halbuki!!(Düz yolda hissedilir problem yok çünkü) En son gittiği usta turbosunu değiştirip test etti ve sorun çözüldü :p Artık nasıl bir problemi vardı turbosunun bilemiyorum, ama yokuşlarda yetmiyormuş meğer.. Sorun turbodaymış.

Yani imkanınız varsa eğer, elinde çıkma parçası bol olan bir ustayla çalışın ki tespit noktasında çok para harcamadan deneyerek bulma imkanınız olsun ;)

burhankutlu
06/03/2012, 15:19
bulunduğum yerde tak çıkar parça imkansız ötesi bir şey aynısını bende dedim düzde gidiyor ama yokuşta çekişte sorun var dedim ustanın dediği bu araçta turboda sorun varsa devirde kesinti olur ve duzde de yokuşta da yapar

sarich
06/03/2012, 22:08
katalizör varmı bilmiyorum ama katalizörde tıkanmış olabilir...

OzzY
06/03/2012, 23:22
sorun debriyaj balatası ise, araç hızlanmıyorken devirde artma olur. hız devir oranında değişme olur.

burhankutlu
07/03/2012, 00:18
ne yapacağımı şaşırdım ama debriyaj olduğunu pek sanmıyorum,ustada turboda sorun yok diyor filtreler yağ değişimi yapalım diyor benmde kafama yatmıyor ortalama 400 lira verip sorun çözülmezse. Fiat bu kadar servis parası alıyorsa vay halimize

Ziyaretci035
07/03/2012, 01:42
Hava filtresi kutusunun kenarına giren, tampona yakın yerde kalın borunun üzerinde bir sensör var. Onun fişini çekip deneyin bakalım. Düzelirse, debimetre değişecek.

burhankutlu
07/03/2012, 18:13
en son söylenen bugün filtrelerin bozuk olduğu 1-2-3 viteslerde sorun yok sonrasında arabada yığılma var oda filtrenin normal olmadığı yağ, filtre ve carbon clean yaptırdım serviste fiyatları şu şekilde castrol 5/30 97.5, mazot filtresi 65, hava filtresi 14, yağ filtresi 7, motor iç temizleyici 20, carbon clean 70, kdv işçilik filan toplamı 300 tl.bunun haricinde sadece bilgisayara bağlama ücreti olarak 60 tl alınmakta. ilk verilen fiyat 420 daha sonra uğraşa konuşa 300 lira verdik. sesi hissedilir derecede fark etti ve önceden boğuk gelen turbo sesi şuan çok net.

celenlee
07/03/2012, 20:04
en son söylenen bugün filtrelerin bozuk olduğu 1-2-3 viteslerde sorun yok sonrasında arabada yığılma var oda filtrenin normal olmadığı yağ, filtre ve carbon clean yaptırdım serviste fiyatları şu şekilde castrol 5/30 97.5, mazot filtresi 65, hava filtresi 14, yağ filtresi 7, motor iç temizleyici 20, carbon clean 70, kdv işçilik filan toplamı 300 tl.bunun haricinde sadece bilgisayara bağlama ücreti olarak 60 tl alınmakta. ilk verilen fiyat 420 daha sonra uğraşa konuşa 300 lira verdik. sesi hissedilir derecede fark etti ve önceden boğuk gelen turbo sesi şuan çok net.

"...ama çekiş problemi düzelmedi" diyecek gibi bitirmişsin mesajını :)

Halloldu değil mi sonuçta problemin :)??

tab
07/03/2012, 21:54
Hava filtren temiz mi?, Hava filtre kutusunda delik(var ise motor çekmez) var mı?, hava filtre-turbo arası sensör bozuk mu kirli mi?, emme manifolttu girişinde sensör(hava miktarını kontrol eder) temizliği?, Yakıta kaliteli(würth) katkı yada karbon temizliği? ve en son yakıtı aldığın istasyonu değiştirme?

hfguler
08/03/2012, 03:57
ben de de ilk başlarda yokuşta çekiş düşmesi olmuştu... ama ben de arıza lambası da yanıyordu... ilerleyen zamanlar da düz de de yapmaya başladı... sonunda tamamen çekiş düştü... sorun turbodandı arıza lambası yaktığı için cihazda çıkıyorudu.... turbonun üzerindeki bir valf bozulmuş... ayağımı gazdan çeksem bile turbo açık kalıp basmaya devam ediyor ve yüksek basınç algılayıp kendini korumaya alıyormuş denilene göre... turbom değiştikten sonra sorun düzeldi çok şükür...

burhankutlu
08/03/2012, 15:26
bu yapılanlardan sonra aracın sesinde çekişinde yakıtında çok fark var şimdilik sorun yok gibi cumartesi uzun yola çıkacağım en iyi sonuç o zaman belli olur diye düşünüyorum ayrıyeten baştan aşağı çekiş problemi nedeniyle bilgisayara bağlanıp kontrol ettirdim sorun yok denildi filtreler komple değiştirildi yetkili serviste daha sonrasında shellden yakıt aldım diğeriyle karışssın diye

Zivali
24/04/2014, 20:41
Merhaba arkadaslar aranıza yeni katıldım. Şahsıma ilk arabamı aldım. Ve arkadasın sıkıntısına benzer bir sıkıntı bende yasıyorum. Araba deviri yükselttiğimde arkadan öyle bir kara duman atıyor ki anlatamam. Göstermediğim yer kalmadı servise götürdüm sanayi sanayi gezdirdim arabayı enjektör diyen oldu ölçtürdüm bilgisayara bağlattım. Şimdi bi kaçtanede turbo diyen oldu. Yakıtıda yaklasık 40 krs sehir içi. manifolt contasını değiştirdim bi baktırmadığım turbo kaldı onuda teste sokalım bakalım ne çıkacak. Sizin önerileriniz nedir neden böyle bi sorun olur.