PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 fire'ı kötüleyenler

Sayfa : [1] 2

gurik
09/01/2012, 16:27
Değerli site yönetimi ve siz saygıdeğer forumdaşlarım.
Bildiğiniz üzere kullanmakta olduğumuz ödüllü bir motor olan 1.4 fire 8.v motorlu gp araçlarımız hakkında asılsız ve insafsız bir şekilde dile getirilen bir takım konular ve yorumlar havada uçuşmaktadır. Maalesef ki sitemiz bünyesinde de bu tür konu ve yorumlar bazı art niyetli yada konu hakkında bilgisiz kişilerce sayısız defa gündeme getirilerek araçlarımıza ve daha çok biz kullanıcılara haksızlık yapılmaktadır. oysa ki biz 1.4 8 valfciler olarak araçlarımızdan performans ve veya yakıt tasarrufu anlamında bir sıkıntı yaşamamakla birlikte uygun kullanım şartlarında oldukça tatminkar da buluyoruz.Ayrıca biz kullanıcılar olarak bu motoru zaten tartışıp bilgi paylaşımı yapıyoruz.
Fakat art niyetli ve dayanaksız suçlamalar ile konu şişirmesi yapılarak google aramalarında 8.valf fire motor çekmeyen,gitmeyen pancar motoru gibi dangalakça yorumlarla sonuç olarak karşımıza çıkıyor.
Geçenlerde polisin biri bu 1.4 8 valfler çekmiyor gitmiyor bana zayıf geldi dedi. ben de bmw motora biniyorsun sana uçak versek anca keser dedim. ayrıca gidince de yapıştırıyorsunuz cezayı dedim. biz bunu 110 la giderken 5.7 yaksın diye aldık dedim.. Uzadı yanımdan gitti.
Yani demek istediğim millet kafayı sıyırmış Trilyonluk yatırımlarla model motor üreten firmaların ve bizim akılsız olduğumuzu söyleyecek kadar efsunlanmış tipler var.
Ey yönetim nasıl ki city konusunu bir başlık altına topladıysanız bu motor ve model konusunda da bir girişimde de bulunun lütfen. adamın grande puntosu yok satıp kamyonet almış eski arabası dizel grandeymiş,fire hakkında çekmez gitmez diye konu ve yorum atıyor. bu sonuçta bilgi ve google aramalarında kirlilik yaratıyor.
Amacım asla bir otosansür uygulanması değil ama moderatörler kimin ne yazdığına baksınlar lütfen. adamın aracı fiat bile değil benim motorumu aracımı benim sitemde kötülüyor yaa.

GINA GELDİ ARTIK MİLLETİ BİNDİRİP MORARTMAKTAN.Ya çare bulun yada morartmakta kullandığımız benzin paramızı karşılayın...

since1453
09/01/2012, 16:44
serhat bey ben bu milleti çözemedim.aracı almadan form da epey dolandım neredeyse almaktan vazgeçicektim.
1)dualogicler ggeri kaçiriyormuş hill holder işe yaramiyormuş
-yalaaaaan 1cm bile kaçmiyor.
2)nerdeyse araç içindeyken kaldırımda biri yere tükürse sesini duyuyoruz izalasyon sıfır diyorlardı
e5 te 90-100km de içeri ses vermedi,
3)77 beygir gitmiyor sakın alma diye basbas bağirdilar.
-120km yaptım banamasın demedi sadece motor bağirdi oda dip gaz yaptim -aniden hızlandı gayet normal
-sadece vitese 1 kez manuel müdeale ettim,oda eco mod açik e5 ten bağlantiya girdim 50 km hızla 5.vites sıfır şeklince yay çizen rampa yukarıı
4)dualogic sapıtıyor sakın alma dediler.
-otomatikten daha zeki çıktı dip gaz yaptımmı anlıyor devir istediğimi vites yükseltmiyor.sadece rampa çıkarken vites yükseltip bayılma riski var oda gaz oranını artırdığında zaten devir yükseliyor vites artmıyor
5)başka hangi 33000 tl ye alınan sıfır bir araçta sesle media playerı kontrol edebiliyorsunuz,dahili bluetotth bağlantısı var,4 airbag var,çelik jant,ön arka sis farı,karartılmış cam,deri direksiyon vites topuzu var,

walla benim 250 km bile olmadi aracı alalı gayet rahat aliştim.millet yıllarca kullanmış hala gitmiyor diyorlar.bunların altına porshe dan aşağisi tatmin etmez

ya araç 250 kmde aşırı yakması lazım ben 9-10 lt ye razıydım araç sadece şehir içi kullandım 6.5 da...ya fiesta 2011 otomatik kullandım araç 7000 kmde 11-13 arası gidip geliyorrrr.96 beygir olamsına rağmen en ufak bir performans fazlası görmedim.bikere araç 4ileri bizim gp ciler demek onu kullansa yakıcaklar arabayı

motor delisi
09/01/2012, 16:57
O polislerin altına neden öyle motor verirler bilmiyorum aynı değerde çok daha ucuz motorlar var gs1200s liste fiyatı borusanda 52bin euro her polisin altında görüyorum her gördüğümde içim gidiyo bu devlet sadece kendine çalışıyor diyorum... bide b** atarlar milletin arabasına bende motor varkende çok sararlardı yunus polisler plakan nerde vs deyip ceza yemiştim cezada 62 tl park cezası motosiklete park cezası yiyen kaç kişi vardır bilmem ama ben yedim

meltdown
09/01/2012, 16:59
Ben fire motoru 20bin kilometre kullandım.

1. Performans kişiden kişiye değişir. Aracımı satmamın tek nedeni aracın ivmelenmesinin az olmasıydı. 120ye çıktım bana mısın demedi demişsiniz. Ben aracımla 185 yaptım bana mısın demedi... ama o kadar yavaş hızlanıyor ki... 120ye geldiğinde zaten araç duruyor gibi... 120de 4bin devire geliyordu devirden dolayı ses artıyordu.

2. Yakıtından inanılmaz memnundum. Şimdi 1.6 bakıyorum ama yakıttan o kadar çok tırsıyorum ki...

3. Birçok arabaya bindim... yol tutuşu ve konforu gayet iyi, hele city yüzünden diğer araçların direksiyonu normal direksiyon gibi geliyordu... (örn: opel astra, pejo 308)...

4. Maksimum torkunu daha düşük devirde verdiği için yokuşta bana göre diğer 1.4lerden daha iyiydi. Mesela, clio 1.2nin 16 valf motorundan kat kat daha iyi...

5. Şu an araba fiyatlarına baktığımda insanlar uçuk fiyatlar istiyorlar... sanırım tekrardan evo otomatik alacağım :)

bir de sorum olacak :) 120de giderken otomatikte devir kaç oluyor? :)

Gokdeniz34
09/01/2012, 17:03
Bilinçsizce bı konu hakkında mesaj atmak cok yanlış Google olayına tamamen katılıyorum bilmeyen bı insan araştırma yapınca illaki bu site karşısına çıkacaktır ( bende olduğu gibi ) güzelim araçların ikinci ellerini düşürmeyelim

Sent my iPhone using

ermana
09/01/2012, 17:05
serhat bey ben bu milleti çözemedim.aracı almadan form da epey dolandım neredeyse almaktan vazgeçicektim.
1)dualogicler ggeri kaçiriyormuş hill holder işe yaramiyormuş
-yalaaaaan 1cm bile kaçmiyor.
2)nerdeyse araç içindeyken kaldırımda biri yere tükürse sesini duyuyoruz izalasyon sıfır diyorlardı
e5 te 90-100km de içeri ses vermedi,
3)77 beygir gitmiyor sakın alma diye basbas bağirdilar.
-120km yaptım banamasın demedi sadece motor bağirdi oda dip gaz yaptim -aniden hızlandı gayet normal
-sadece vitese 1 kez manuel müdeale ettim,oda eco mod açik e5 ten bağlantiya girdim 50 km hızla 5.vites sıfır şeklince yay çizen rampa yukarıı
4)dualogic sapıtıyor sakın alma dediler.
-otomatikten daha zeki çıktı dip gaz yaptımmı anlıyor devir istediğimi vites yükseltmiyor.sadece rampa çıkarken vites yükseltip bayılma riski var oda gaz oranını artırdığında zaten devir yükseliyor vites artmıyor
5)başka hangi 33000 tl ye alınan sıfır bir araçta sesle media playerı kontrol edebiliyorsunuz,dahili bluetotth bağlantısı var,4 airbag var,çelik jant,ön arka sis farı,karartılmış cam,deri direksiyon vites topuzu var,

walla benim 250 km bile olmadi aracı alalı gayet rahat aliştim.millet yıllarca kullanmış hala gitmiyor diyorlar.bunların altına porshe dan aşağisi tatmin etmez

ya araç 250 kmde aşırı yakması lazım ben 9-10 lt ye razıydım araç sadece şehir içi kullandım 6.5 da...ya fiesta 2011 otomatik kullandım araç 7000 kmde 11-13 arası gidip geliyorrrr.96 beygir olamsına rağmen en ufak bir performans fazlası görmedim.bikere araç 4ileri bizim gp ciler demek onu kullansa yakıcaklar arabayı

aracım 1000 km oldu 2 haftadır kullanıyorum söylediklerinize aynen katılıyorum biraz önce öğlen arasında ilk defa biraz zorlayım dedim yemek dönüşü araçta 5 kişiydik ve 5. vites sakin 80 ile giderken birden gazı kökleyip 140 seviyesine zorlanmadan ulaştım. buda geyet yeterli ekonomik araçlarımız için. duallogic vites gerçekten harika. motorumuz 16 16 valf ortalama 8-9 lt yakan klasik motorlardan değil çekemiyorlar. 1000 km deyim karma yakıt ortalamam 6.2 de. uzun yolada çok rahat bu araca 4.5 ortalama yaptırırım. hild holder da ufak bir detay açı değeri düşükse devreye girmiyor megan 1 coupe aracım vardı onda daha düşük açı değerlerinde de giriyordu devreye. bu yüzden baştan çalışmıyor heralde dedim dik bir rampada denedim çalışıyor ve gayet başarılı.

kıssskaananlarrr çatlasın kıskananlar çatlasın... :)

ermana
09/01/2012, 17:10
Ben fire motoru 20bin kilometre kullandım.

1. Performans kişiden kişiye değişir. Aracımı satmamın tek nedeni aracın ivmelenmesinin az olmasıydı. 120ye çıktım bana mısın demedi demişsiniz. Ben aracımla 185 yaptım bana mısın demedi... ama o kadar yavaş hızlanıyor ki... 120ye geldiğinde zaten araç duruyor gibi... 120de 4bin devire geliyordu devirden dolayı ses artıyordu.

2. Yakıtından inanılmaz memnundum. Şimdi 1.6 bakıyorum ama yakıttan o kadar çok tırsıyorum ki...

3. Birçok arabaya bindim... yol tutuşu ve konforu gayet iyi, hele city yüzünden diğer araçların direksiyonu normal direksiyon gibi geliyordu... (örn: opel astra, pejo 308)...

4. Maksimum torkunu daha düşük devirde verdiği için yokuşta bana göre diğer 1.4lerden daha iyiydi. Mesela, clio 1.2nin 16 valf motorundan kat kat daha iyi...

5. Şu an araba fiyatlarına baktığımda insanlar uçuk fiyatlar istiyorlar... sanırım tekrardan evo otomatik alacağım :)

bir de sorum olacak :) 120de giderken otomatikte devir kaç oluyor? :)

4000-4500 arası oluyor devir.
en uygun yakıtıda 2600 devirde 85 ile giderken elde ediyor.

asil
09/01/2012, 17:21
çok haklısınız ama firenin yanın da multijetle kıyaslandığı için fire vasıf kaybına uğradı.aslında üretim amacına göre ideal..

onn.off
09/01/2012, 17:33
-ilk fiat aracım grande punto 1.4 77 HP 8V Dualogic active
-ikinci fiat aracım şu andaki fiat punto evo 1.4 77 8V Dualogic dynamic
bir daha seçme hakkım olsa yine Dualogic 1.4 77 Fire Motor 8V alırım
kim ne nerede ne kadara ne almış ne satmış ne demiş hiç boşuna yorumam kendimi umurumda değil sizde takmayın boşverin
önemli olan siz memnunusanız...gerisi kim neeee

asil
09/01/2012, 17:37
Benim bir lafım vardır.(hayattaki herkez sana mUhalefetse tadını çıkar ;çünkü iktidar sensin!)

justneedyou
09/01/2012, 17:37
Benim bir lafım vardır.(hayattaki herkez sana mUhalefetse tadını çıkar ;çünkü iktidar sensin!)

+1

hakandurak
09/01/2012, 17:38
Millet elma ile armudu karıştırmaya bayılıyor ben 1,5 senedir kullanıyorum 21500 km yol yaptım şehir içi dizellerle kafa kafaya (bilinçli kullanımda) yakıyorum çeyrek depo ile ankara yaptım daha ne yapsın bu araba ben anlamadım ki gazı köklediğinde toyota honda dinlemiyor frende kayma savurma yok virajda arabanın arkası kopmuyor ha kaputu açınca küçük geliyor göze motor ama mühim olan ebatı değil yaptığı iş

USTA
09/01/2012, 17:39
Ülkemizin şartlarına en uygun motorlardan bir tanesi bu 8v motorlar,parça sıkıntısı yok,yedek parça fiyatları makul,otobanda 180 km ile ne kadar gidebilirsiniz,hız sınırı belli değilmi...?
Eskişehir-İstanbul arası 4 kişi 89 km ortalama hızla 5.2 litre yaktırdım,çok rahat 180 km hıza çıkıyor,konfor ve güvenlik had safhada,dualogic vites söylenen veya atıp tutulanların aksine çok güzel çalışıyor,rampada geri kaydırmıyor,vs vs...

justneedyou
09/01/2012, 17:43
Yaşasın 1.4 fire :) peugeot 308 1,6 110 HP'yi bile yamultmuş bir motor gerisi hikaye !!!

Yeter ki arabanın hakkını ver hakkını !

motor delisi
09/01/2012, 17:46
Millet elma ile armudu karıştırmaya bayılıyor ben 1,5 senedir kullanıyorum 21500 km yol yaptım şehir içi dizellerle kafa kafaya (bilinçli kullanımda) yakıyorum çeyrek depo ile ankara yaptım daha ne yapsın bu araba ben anlamadım ki gazı köklediğinde toyota honda dinlemiyor frende kayma savurma yok virajda arabanın arkası kopmuyor ha kaputu açınca küçük geliyor göze motor ama mühim olan ebatı değil yaptığı iş
bi gün bende kökleyeyim bakalım ne yapıyor şu velet :)

blgtlg
09/01/2012, 18:06
ben aracımı alalı neredeyse 2 hafta oldu 2008 model 23binde güzel bir araç aldığımı düşünürken ki gerçekten direksiyon yumşaklığı bir bayan için en önemli şey bence, bayırdaki kavraması vs... herşeyi çok iyi derken, bu forumda gp ler için hiç iyi şeyler söyleyen olmadığından neredeyse aracımı satsammı acaba düşüncesine kadar geldim, foruma üye olduğumdan beri ne zaman direksiyonum kitlencek korkusu ile arabaya biniyorum, bagajdan içeri su geliyormuş bir yerde su birikintisi oluyormuş acaba benim bagajımda su içinde kalıcakmı vs vs.... motoru çok kötüymüşş bana göre gayet seri, sollamalarsa olsun, kalkışta beni tatmin ediyor fakat kullanıcıların yorumlarından çok etkilenmiş bir durumdayım eğerki aracımı almadan önce okusaydım bu forumda yazanları kesinlikle almazdım.....psikolojik olarak inanılmaz etkilenmiş bir durumdayım ama ailemin motivasyonu ile araca gönül rahatlığı ile binebiliyorum ancak...

aykut_1914
09/01/2012, 18:23
şurda yazılanlara çok hak verdim.
benim derdime değil ama ben en çok şuna kızıyordum,bir arkadaş misal 1.4 sıfır evo almış ilk atılan yorum "1 ay sonra satıcaksın" veya "1 ay sonra yardım diye başlıklar açıcaksın". Gereksiz bir ön yargı. Sıfır araba alan insanın hevesini kırmak değildir de nedir?

gurik
09/01/2012, 18:25
ben aracımı alalı neredeyse 2 hafta oldu 2008 model 23binde güzel bir araç aldığımı düşünürken ki gerçekten direksiyon yumşaklığı bir bayan için en önemli şey bence, bayırdaki kavraması vs... herşeyi çok iyi derken, bu forumda gp ler için hiç iyi şeyler söyleyen olmadığından neredeyse aracımı satsammı acaba düşüncesine kadar geldim, foruma üye olduğumdan beri ne zaman direksiyonum kitlencek korkusu ile arabaya biniyorum, bagajdan içeri su geliyormuş bir yerde su birikintisi oluyormuş acaba benim bagajımda su içinde kalıcakmı vs vs.... motoru çok kötüymüşş bana göre gayet seri, sollamalarsa olsun, kalkışta beni tatmin ediyor fakat kullanıcıların yorumlarından çok etkilenmiş bir durumdayım eğerki aracımı almadan önce okusaydım bu forumda yazanları kesinlikle almazdım.....psikolojik olarak inanılmaz etkilenmiş bir durumdayım ama ailemin motivasyonu ile araca gönül rahatlığı ile binebiliyorum ancak...

merak etmeyin dünyanın en güzel aracından birisine biniyorsunuz. Fiatı kurtaran bir araçtır gp. bizim sitemize de bilgi kirliliği bulaştı maalesef.GP sini satıp acı içinde kıvranan bazı kişiler zamanında övgü düzerken şimdi ciğer kedi misali oldular.

Ziyaretci046
09/01/2012, 18:28
valla fire motoru bende seviyorum da işciliği kolay sorunsuz motor ömrü uzun multijet alıştığımdan beri yerini tutmuyo geçen bir arkadaşımın puntosuna bindim fire motor arabada bakımlı 2008 otobanda 5 vites 5000 devirde 160 yapıyo bağıra bagıra gittik benim arabaya bindim ardından dizel sesli derler 150 160 arası basıp geldim ses yok gidiyo ama birazda arabadan motordan ne beklediğinize bağlı...

orkun09
09/01/2012, 18:44
Yaaav millet kurban olsun 1.4 puntişlere, gözünü seveyim ben bunların.

Çekemeyen anten taksın bence.

takres
09/01/2012, 18:53
fire motoru kullananlar kötülüyor...herkes gitmediğinden 130 la giderken bağırdığından bahsediyor...

justneedyou
09/01/2012, 19:10
fire motoru kullananlar kötülüyor...herkes gitmediğinden 130 la giderken bağırdığından bahsediyor...

bana göre tam şehir içi bir motor ancak şehir dışında da az kurnaz değil :) tek eksisi bence arabayla 190-200 yapınca çok fazla bağırıyor :)

motor delisi
09/01/2012, 19:17
Yaaav millet kurban olsun 1.4 puntişlere, gözünü seveyim ben bunların.

Çekemeyen anten taksın bence.
puntişler he hehehe çok güzel espri olmuş anten tebrik ederim o resim ne öyle ya haha :D

since1453
09/01/2012, 19:22

evet ben sürerken bağirdi araç eco modda 2500-2600 devirde sakincene 80 km hızla giderken birranda gazı kökliyince araç bağirdi normal olarak
bakma sen atıp tutanlara aracı aldiğim ilkgün gürültüden duramassın araç gitmez sakın eco modu kullanma normal modda bile araç yürümüyor diyorlardı.
aracı aldiğimdan beri nerdeyse hiç eco dan hiç çıkmadım ve yakıt ortalamsı 6.5

halils2
09/01/2012, 19:28
puntomu alalı 10 ay oldu 15 500 yol yaptım, ilk aldığımda baskı istiyordu. otobanda rampa aşağı 140 150 anca görüyordum lpg yokken, aracın baskısını,trigerini,fren balatalarını, yağını suyunu değiştiridim( 5-40 magnetec kullanıyorum ) akşam arabada tonajlı 5 kişi vardı bilenler bilir seymen rampasını 130la çıktım bana mısın demedi ve düzde 160a dayadım, yol biraz daha uzun olsa 170 180 leri görecek belli hemde lpg de. bende aracımı satmayı düşünüyorum fakat bakımlarını yaptırdıktan sonra bana daha da bi zevk vermeye başladı eşimde aracı satmamı istemiyor bende satmaktan vazgeçtim. arkadaşın dediği gibi kullanım amacına göre çok güzel bir araç. boş donanımsız araçlara daha fazla para vermektense donanımlıyı tercih ederim. araçta tek problemim hep sedan kullandığımdan park etmede zorluk çekiyorum :) oda benden kaynaklanıyor. motor sesi var diyorlar ewet var ama çok güzel bi ses aslan kükremesi gibi ve hep kükretiyorum o aslanı zaten kükremezse o zaman satarım işte :) saygılar...

krm1983
09/01/2012, 19:33
Multijetle kıyaslanmasa bile yeterli bir motor kötülemek yanlış.Uzun yolda 5.5 litre ortalama rahat yakalanıyor daha ne olsun...

halils2
09/01/2012, 19:35
ya konunun birinde de sordum 75 lik mjt lerle kapışan var mı die ama bişey çıkmadı. hangisi başı alır denemek istiyorum varsa çorlu civarından bi hafta sonu deneme amaçlı bi kapışalım bakalım nolcak merak ediyorum???

izoci
09/01/2012, 19:41
nereden senin lafın oluyo ulen o :D

blgtlg
09/01/2012, 19:47
merak etmeyin dünyanın en güzel aracından birisine biniyorsunuz. Fiatı kurtaran bir araçtır gp. bizim sitemize de bilgi kirliliği bulaştı maalesef.GP sini satıp acı içinde kıvranan bazı kişiler zamanında övgü düzerken şimdi ciğer kedi misali oldular.

İnşallah öledir...görsel olarak ve kullanım olarak benim sıkıntım yok...umarım bundan sonrada hiçbir konuda olmaz.

reddragon
09/01/2012, 19:55
Ben motordan fazla anlamam ama fire motor kullanıyorum ve 80-90'a kadar rahat çıkıyor sonrasında tıkanmaya başlıyor. Arkadaşım usta şoför o da 140'ı geçemedi yol yetmedi...
Bana göre 1.4 motora göre atak bir motor değil kesinlikle.Aldığıma da pişman değilim ne kadar ekmek o kadar köfte fazla hıza da gerek yok üç kuruşluk motordan beş kuruşluk performans beklemeye de gerek yok...

USTA
09/01/2012, 19:59
ya konunun birinde de sordum 75 lik mjt lerle kapışan var mı die ama bişey çıkmadı. hangisi başı alır denemek istiyorum varsa çorlu civarından bi hafta sonu deneme amaçlı bi kapışalım bakalım nolcak merak ediyorum???

Kalkış yaparsanız 0-100 hızlanmasında mjeti geçersin,rolling yaparsanız tork avantajıyla mjet seni geçer,son hızlar iki aracında aynı görünüyor ama aracın açılmasına bağlı olarak değişir bu.
Birde aracında ASR varsa kalkışta kesinlikle kapatmanı tavsiye ederim...

OzzY
09/01/2012, 20:18
insanlar elma ile armutu kıyasladıkları sürece bu tartışma bitmez.

halils2
09/01/2012, 20:26
insanlar elma ile armutu kıyasladıkları sürece bu tartışma bitmez.

sevgili kardeşim bizimki kıyaslama değil deneme. biri 75 lik mtj 190 tork diğeri 118 tork 77 hp. cdti astra il kapıştığımda baya fark açmıştım arkadaşa ama 2. vitese atarken cartlatmıştı. 75 liği çok meth ediyolar ben de merakımı gidermek istiyorum neden dersen bir sonraki aracım kısmetse dizel olacak. araç alırken ona göre davranırım ben de ha diyeceksin ki 90lık veya 105 lik al o zaman. 105 ler linealarda var ve vergi yüzünden istemiyorum. 75 denk gelir ama gidişi nasıl olduğunu bilmediğimden tercik etmeyebilirim ayrıca forum da bir ön bilgi olur.

ermana
09/01/2012, 20:33
ne kadar ekmek o kadar köfteye katılmıyorum.
ben bu araca 40.000 lira verdim. öyle az buz bir para değil zaten b segmentlerin hepsi yaklaşık bu fiyatlarda. puntolar öyle ucuz ona göre performansı da bu kadar gibi bir söz olmuş bu. benim 40 liraya alabileceğim bir çok seçenek vardı. ama klasik 1.6 16 valf benzini emen motor ve boş arabalardan sa ekonomik bir motora sahip full donanımlı hatta bir çok lüks araçta olmayan bir donanım ile punto yu seçtim. verdiğim parayıda sonuna kadar hakediyor.

Ziyaretci046
09/01/2012, 20:45

biz denedik drag videosu var 75 lik yendi.. foruma koyayım

ultraslan33
09/01/2012, 20:54
insanları anlamak mümkün değil belki adamın gücü benzinliye yetmiş hayatında belki ilk kez güzel bi arabaya biniyo ama her nedense sitede bazı insanlar milletin hevesini kursağında bırakmaktan bence artık vazgeçsin..kimse 1.4 fire motor süper mükemmel demiyo ama o kadar da berbat olduugnu sanmıyorum..işin ilginci laf atanlar habire gözü devir saatinde yakıt tasarrufunda olan tipler büyük ihtimal..şunu kafanıza sokun araba hem yakmayacak hem de uçacak yok öyle bişi..insanlar neyle mutlu oluyosa karışmayın

SKELETER
09/01/2012, 21:14

Çok doğru arabadan memnun değilsen, sattıysan hala ne diye sürekli punto forumuna girip kötülersin ki. Öyle şeyler yazıyorlar ki utanmasalar 80 model şahin daha iyi yazacaklar. Eleştirirsin, aracın sana göre eksik yanlarını sayarsın ama sırf kötülemek için yazı yazanlara artık bende dayanamıyorum.

ultraslan33
09/01/2012, 21:18
insanları anlamak imkansız beyaz şahin mantığından kurtulamamış tiplerin zihniyetinden çıkıyo bu süper fikirliler

since1453
09/01/2012, 21:49
arkadaşlar forma ilkkez yazı yazdım tanışma bölümene 2-3 kendini bilmez ah işte bir 77 lik daha geçmiş olsun 2 ay sonra satarsın....
ya adamlar da insanlık olsa derki önce hayırlı olsun aracı teslim almamişim tst sürüşüde yapmamiştim moralim sıfıra indi nerdeyse kaporayı geri almayı düşündümmm...
merak ediyorum bu adamların altında hangi araba var mercedes bmw lerde mi doğmşlar 5000 motor araçlarla yarişlara mı katilmişlar nedirr yaaa
arkadaşin biri demiş 3 kuruşa 5 köfte,,arkadaşim
senin 3 kuruş dediğin 35-40bin tl arası
5köfte dediğin abs,asr,msr,ebs,hill holder,ss,4-5 airbag,sis farı,skydom,led stoplar,çelik jant,deri dreksiyon,sportif iç aksam,ake teyp,blue me,6 hoporlör,
saymaya devam ediyimmi
my fiestaların titanyum versiyonlarının güvenlik paketli versiyonlarında yok dediğim özellikler
golflerin donanımlı araçları ile nerdeyse aynı
polo nun full donanımına yakın
golf 60bin
polo 45 binden düşük değil(benzinli)

juventude
09/01/2012, 21:55
bu yorumlar ancak birkaç araba arasında kalmış insanları etkiler. etkileyemeyeceği tek insansa evo kullanandır. beklentilerine göre hareket eden, full olsun, 1.4 olsun, az yaksın, parçası pahalı olmasın, 2. eli olsun, fiyatına göre mercedeste olmayan donanımlar olsun diyosan buyur gel al bi evo. ha diyosan ki basınca fırlasın uçsun gitsin, o zaman yakıtına da diğer yetersizliklerine de katlanacaksın gidip başka marka alacaksın. zaten burda herkes için mükemmel bir araba yoktur ki. hızlı araç çok yakar, dizelse çok kilometre yapmalısın vs. vs. hepsinde kendine göre bir sorun bulursun.

blgtlg
09/01/2012, 21:59
arkadaşlar forma ilkkez yazı yazdım tanışma bölümene 2-3 kendini bilmez ah işte bir 77 lik daha geçmiş olsun 2 ay sonra satarsın....
ya adamlar da insanlık olsa derki önce hayırlı olsun aracı teslim almamişim tst sürüşüde yapmamiştim moralim sıfıra indi nerdeyse kaporayı geri almayı düşündümmm...
merak ediyorum bu adamların altında hangi araba var mercedes bmw lerde mi doğmşlar 5000 motor araçlarla yarişlara mı katilmişlar nedirr yaaa
arkadaşin biri demiş 3 kuruşa 5 köfte,,arkadaşim
senin 3 kuruş dediğin 35-40bin tl arası
5köfte dediğin abs,asr,msr,ebs,hill holder,ss,4-5 airbag,sis farı,skydom,led stoplar,çelik jant,deri dreksiyon,sportif iç aksam,ake teyp,blue me,6 hoporlör,
saymaya devam ediyimmi
my fiestaların titanyum versiyonlarının güvenlik paketli versiyonlarında yok dediğim özellikler
golflerin donanımlı araçları ile nerdeyse aynı
polo nun full donanımına yakın
golf 60bin
polo 45 binden düşük değil(benzinli)

katılıyorum size...ki ben 2. el aldım 2 hafta kadar kısa süre önce ve hayatımdaki ilk aracım inanılmaz moralim bozuldu punto aldığım için 2 ay clio hb bakıp punto aldığım için çok pişman oldum forumdaki yazılanlar yüzünden, halbuki rengi olsun herşeyi beni çok mutlu ediyordu aracın.... sanki aldığım aracın şahinden farkı yokmuş düşüncesi yarattı forumdaki birçok kişinin yazısı...bu düşüncedeki insanlar ne kullanıyor bende çok merak ediyorum...

SUPERMAN
09/01/2012, 22:02
ARKADAŞLAR BENDEDE 1.4 fire dynamic aracım vardı 4 ay dayanabildim sırf gitmiyor diye sattım açıkçası ve 1.4 starjet 16v emition modeli punto aldım ama genede güzel araçtı ilk punto aracımdı :)

erosistanbul
09/01/2012, 22:35
Arkadaşlar bütün yazıları okudum ama bi taraftanda "ne o fire 77 günahmı çıkartıyor" demekten alamadım kendimi. Elbetteki kullandığımız motor pancar motoru yada bisiklet motoru değil. belli bi standartlardan ve testlerden geçmiş motor.
Göreceli bi konu. yani kişinin beklentilerine ve standartlarına göre değişen bi konu. şahsen ben tamamen bilinçsiz bi şekilde aldım. müşteri temsilcisinin sözlerini dikkate alarak aldım aracı. memur olduğumuz için adam doğal olarak bu motoru önerdi.

Aradığımız yakıtmı, performansmı, teknolojisimi, fiyatımı. ne aradığımızı bilirsek (bende dahil), daha az hayal kırıklığı yaşarız.

Bolu_Beyi
09/01/2012, 22:44
Güzel bir konuya değinmişsiniz.. Ama biz kullanıcalar ve cevremizdeki tanıdıklarımız bu motorun ekonomi gücü ve uzun ömrünü biliyor. Ee gerisi bizi bağlarmı? :)

erosistanbul
09/01/2012, 22:52
Kesinlikle haklısın. Doğrusu ben biraz daha performans beklerdim. ama asla pişman olduğum bi motor olmadı. çünkü ,+ ları hep ağır bastı.

reddragon
09/01/2012, 23:14
birçok artıları olan bir araç bunun aksini kimse iddia edemez fakat motor o artılarından biri değil bana göre. 1.2 motorlardan da aynı güç ve tork değerleri elde ediliyor artık..en azından vergiden yırtardık. onun dışında donanım olarak ve tip olarak en güzel araçlardan biri sınıfında..

gurik
09/01/2012, 23:28
ben sivrihisar yolunda 190 basıyorum rahatsız etmiyor nasıl olacak şimdi?kişisel farklarda makinanın günahı ne?

alyalcn66
09/01/2012, 23:35
evet ben sürerken bağirdi araç eco modda 2500-2600 devirde sakincene 80 km hızla giderken birranda gazı kökliyince araç bağirdi normal olarak
bakma sen atıp tutanlara aracı aldiğim ilkgün gürültüden duramassın araç gitmez sakın eco modu kullanma normal modda bile araç yürümüyor diyorlardı.
aracı aldiğimdan beri nerdeyse hiç eco dan hiç çıkmadım ve yakıt ortalamsı 6.5

eco mod nedir bende yeni aldım my life .arababayada haftada 1 gün biniyorum daha çok eşim biniyor .bu yüzden eco modu bilmiyorum

gurik
09/01/2012, 23:39
insanları anlamak mümkün değil belki adamın gücü benzinliye yetmiş hayatında belki ilk kez güzel bi arabaya biniyo ama her nedense sitede bazı insanlar milletin hevesini kursağında bırakmaktan bence artık vazgeçsin..kimse 1.4 fire motor süper mükemmel demiyo ama o kadar da berbat olduugnu sanmıyorum..işin ilginci laf atanlar habire gözü devir saatinde yakıt tasarrufunda olan tipler büyük ihtimal..şunu kafanıza sokun araba hem yakmayacak hem de uçacak yok öyle bişi..insanlar neyle mutlu oluyosa karışmayın

ben her iki puntomu da dynamic versiyon 1.4 fire 8v sıfır aldım ikincisini seri 2 üretime geçince değiştirdim. şimdi milletin ağzının suyu akıyor görünce. kardeşime de aynı motorun evo dynamic ini aldık. yani bağımlısı olduk bu motorun. ve tabi gp nin.

ermana
09/01/2012, 23:39
eco mod nedir bende yeni aldım my life .arababayada haftada 1 gün biniyorum daha çok eşim biniyor .bu yüzden eco modu bilmiyorum

aracınız otomatik vites mi?

since1453
09/01/2012, 23:43

eco mod dualogic viteslerde düşük dev irde vites değişimi yaparak %10 civari yakıt tasarufu sağlayan bir sitem my life dualogicler de standart

ermana
09/01/2012, 23:47
eco mod dualogic viteslerde düşük dev irde vites değişimi yaparak %10 civari yakıt tasarufu sağlayan bir sitem my life dualogicler de standart

dynamic modellerinde de standart

alyalcn66
09/01/2012, 23:50

yok düz vites. bz öyle alel acele aldık acaba dualogic alsaydık dahamı iyi olurdu.ama şu anda araç 300-320 krş yakıyor 800 km oldu. çok mu acaba

ermana
09/01/2012, 23:51
çok değil normal daha düşecektir bu değerler 10.000 gibi.
ben çok sakin bir kullanım ile şuanda 1000 km de 260 kr yakıyorum

kuday.
09/01/2012, 23:52
Bildiğiniz üzere kullanmakta olduğumuz ödüllü bir motor olan 1.4 fire 8.v motorlu gp araçlarımız hakkında asılsız ve insafsız bir şekilde dile getirilen bir takım konular ve yorumlar havada uçuşmaktadır. Maalesef ki sitemiz bünyesinde de bu tür konu ve yorumlar bazı art niyetli yada konu hakkında bilgisiz kişilerce sayısız defa gündeme getirilerek araçlarımıza ve daha çok biz kullanıcılara haksızlık yapılmaktadır. oysa ki biz 1.4 8 valfciler olarak araçlarımızdan performans ve veya yakıt tasarrufu anlamında bir sıkıntı yaşamamakla birlikte uygun kullanım şartlarında oldukça tatminkar da buluyoruz.Ayrıca biz kullanıcılar olarak bu motoru zaten tartışıp bilgi paylaşımı yapıyoruz.
Fakat art niyetli ve dayanaksız suçlamalar ile konu şişirmesi yapılarak google aramalarında 8.valf fire motor çekmeyen,gitmeyen pancar motoru gibi dangalakça yorumlarla sonuç olarak karşımıza çıkıyor.
Geçenlerde polisin biri bu 1.4 8 valfler çekmiyor gitmiyor bana zayıf geldi dedi. ben de bmw motora biniyorsun sana uçak versek anca keser dedim. ayrıca gidince de yapıştırıyorsunuz cezayı dedim. biz bunu 110 la giderken 5.7 yaksın diye aldık dedim.. Uzadı yanımdan gitti.
Yani demek istediğim millet kafayı sıyırmış Trilyonluk yatırımlarla model motor üreten firmaların ve bizim akılsız olduğumuzu söyleyecek kadar efsunlanmış tipler var.
Ey yönetim nasıl ki city konusunu bir başlık altına topladıysanız bu motor ve model konusunda da bir girişimde de bulunun lütfen. adamın grande puntosu yok satıp kamyonet almış eski arabası dizel grandeymiş,fire hakkında çekmez gitmez diye konu ve yorum atıyor. bu sonuçta bilgi ve google aramalarında kirlilik yaratıyor.
Amacım asla bir otosansür uygulanması değil ama moderatörler kimin ne yazdığına baksınlar lütfen. adamın aracı fiat bile değil benim motorumu aracımı benim sitemde kötülüyor yaa.

GINA GELDİ ARTIK MİLLETİ BİNDİRİP MORARTMAKTAN.Ya çare bulun yada morartmakta kullandığımız benzin paramızı karşılayın...
google olayına kesinlikle katılıyorum ben sırf bu yüzden 3000 tl fazla para verip multiair alıdım. 3000 tl ile paket ekleyebilirdim fiyat farkına . 2.el olayınını çok etkiliyor diye düşünüyorum .

alyalcn66
09/01/2012, 23:57
lpg de 150 krş a düşme şansı varmı.yada değermi. ayda ortalama 1000 km yapıyoruz.

USTA
10/01/2012, 00:16
1.4 fire kullanıcıları olarak araçlarımızı kötüleyenlere nazik bir dille uygun cevaplar verirsek bu karalamaların önüne geçeriz belki...

justneedyou
10/01/2012, 00:25
Arkadaşlar bütün yazıları okudum ama bi taraftanda "ne o fire 77 günahmı çıkartıyor" demekten alamadım kendimi. Elbetteki kullandığımız motor pancar motoru yada bisiklet motoru değil. belli bi standartlardan ve testlerden geçmiş motor.
Göreceli bi konu. yani kişinin beklentilerine ve standartlarına göre değişen bi konu. şahsen ben tamamen bilinçsiz bi şekilde aldım. müşteri temsilcisinin sözlerini dikkate alarak aldım aracı. memur olduğumuz için adam doğal olarak bu motoru önerdi.

Aradığımız yakıtmı, performansmı, teknolojisimi, fiyatımı. ne aradığımızı bilirsek (bende dahil), daha az hayal kırıklığı yaşarız.

+1

maddogjr75
10/01/2012, 00:27
hem 1.4 fire hem 13 multijet kullanmış birisi olarak söyleyebilirim ki ikisinden de 1 kere bile şikayetim olmadı.Küçümsenen 1.4 fire ı donanım açısından karşılaştırın bakalım diğer araçlarla.Ve kendi sınıfında en ekonomik benzinli araçlardan biridir.Herkesin beklentisi farklıdır arabadan ve seçimini ona göre yapar.Adam hevesli,yeni araba almış çıkmış birisi diyor ki vay geçmiş olsun falan filan.Önce,Hayırlı olsun denir benim bildiğim.
bu sadece araba konusunda değil,her konuda böyle.Ev alırsın adam bilir bilmez konuşur ,yok pahalı almışsın,yok efendim ordan ev almasydın da şurdan alsaydın,sanki parasını o vermiş.

SKELETER
10/01/2012, 00:37
Aslında Punto'nun ne kadar iyi bir makina olduğunu gösteriyor kötüleyenler. Golf le Punto yu kıyaslayan bile var. Dikkatinizi çekiyorum Polo ile Bravo yu kıyaslamak gibi bu :)

Birde ne hikmetse aracını satmışlar kötülüyor, beğenmemişsin satmışsın daha ne konuşuyorsun :D Git beğendiğin aracı al. Zorla mı satıyorlar Punto'yu, VW açmış kollarını sizi bekliyor :D

ecosi26
10/01/2012, 07:53

Bu sabah foruma girerken kendi kendime düşünüyordum; Sabah sabah gene ne kadar şikayet okuyacağım diye, neden kendi imkanlarımızla alınan araçlarımızın bu kadar fazla sıkıntısı olur diye neden sonuç ilişkisine bakacak olursak sıkıntı varsa sat yoksa bin mantığı var bende. ya da yapıcı olan yorumlar olmalı çözüm aramak yerine dahada fazla olan sıkıntılar yazılmakta, bazen foruma bile girmek istemiyorum...Dostlukların olduğu sorunlara çözüm bulunduğu konuların tekrar tekrar gündeme gelmediği temiz bir forum istiyorum...

since1453
10/01/2012, 08:39
yok düz vites. bz öyle alel acele aldık acaba dualogic alsaydık dahamı iyi olurdu.ama şu anda araç 300-320 krş yakıyor 800 km oldu. çok mu acaba

bildiğim kadarıyla(fabrika verilerinde de aynısı yazıyor) dualogicler düz benzinliden az yakıyor)tam otamatik şanzimanlarda vites değişimi yüksek devirde olduğundan 100km de 10-14 lt arası yakıyor(1.4 motorlarda ford,aveo vb.)

vites değişimini siz manul olarak yaptiğiniz için sizde eco mod yoktur.tam otamatik şanzimanlarda vites değişimi yüksek devirde olduğundan 100km de 10-14 lt arası yakıyor(1.4 motorlarda ford,aveo vb.)

benim araç 100 km de 6.5lt yakıyor
km de 28-30 kuruş civarı
fakat araç 250 km de ve sadece şehir içi kullanıldı yasısından fazlası stanbulda yoğun akşam trafiğinde....sakin trafikte otobanda 100 km lik kullanımda ortalamanın 6 ya geliceğini düşünüyorum 0,25-0,27 kuruş arası

since1453
10/01/2012, 08:48
ARKADAŞLAR BENDEDE 1.4 fire dynamic aracım vardı 4 ay dayanabildim sırf gitmiyor diye sattım açıkçası ve 1.4 starjet 16v emition modeli punto aldım ama genede güzel araçtı ilk punto aracımdı :)

Erkin bey 1.4 motor 77 beygir araç alırken beklentiniz neydi ?
-Makas atmak ?
-otobanda gt araçlara kafa tutmak?
-yanlamak?
-çok agresif sürüş?

eğer beklentiniz bunlardan biri değilse sıkıntı bence kullanım şeklinizde
-şehir içi 80-100 km arası eco sürüşte ideal bir araç sesiz ve ekonomik
-dualogicler oto modda iken bile manuel müdehaleye izin veriyor
-sizi bilmem ama eğer yol çok müsait değilse 150 beygir araçta bile devir 3000 nin altındaysa vites düşürür o şekilde sollarım
-ben 130 kmden fazlasını denemedim ama arakdaşlar 150-160 lardan bahsediyorlar.....zaten türkiyede belli otoyollar hariç nerde yapıcaksınız bu hızı
-benzinin 4,32 lere dayandiği dönemde 2000 motor araç mı kullanalım

herşey br yana millet 1,0-1,3 motor benzinli otomatik araç kullanıyor(toyota yaris vb.).adamların en ufak şikayeti yok ?
1.2 ile aynı demişsiniz 2010 yada 2009 oto corsa kullandım.turbo tuşu vardı.her ışıkta her durkalkta yemediğim küfür kalmadı.

evo yu aldiğimdan beri start stop ve eco mod açik ve araç sürekli oto da korna çalan bile çıkmadı?
demekki bazı insanın altına 5000 motor bile versen araç yürümez(sözüm meclisten dışarı)

Luc
10/01/2012, 10:07
Diğer konuda paylaşmıştım burada da paylaşayım. Benim eski fire aracımdan bir görüntü :)

hahahaha :D aynen katılıyorum.

Aşağıda ki resim benim eski Fire'dan kalma. Sakarya dönüşü :D

Fire gitmiyor diyenlere kapak olsun. 77 Beygir dualogic şanzıman bir de :D:D:D:D
https://img23.imageshack.us/img23/4210/20110913132709.jpg

SKELETER
10/01/2012, 13:14
180 km mi o :D Ben 140 ı geçtiğimde değil fotoğraf çekmek yoldan gözümü ayırmıyorum :)

asil
10/01/2012, 13:41
abarth fire bende şahit oldum evoefenin 1.4 tiptriniği 4 kişi kılima açık 180 görmüştük...

since1453
10/01/2012, 13:54
Aslında Punto'nun ne kadar iyi bir makina olduğunu gösteriyor kötüleyenler. Golf le Punto yu kıyaslayan bile var. Dikkatinizi çekiyorum Polo ile Bravo yu kıyaslamak gibi bu :)

Birde ne hikmetse aracını satmışlar kötülüyor, beğenmemişsin satmışsın daha ne konuşuyorsun :D Git beğendiğin aracı al. Zorla mı satıyorlar Punto'yu, VW açmış kollarını sizi bekliyor :D

ya burda hep birlikte birlik olmasak adamlar tofaşla bir tutucaklar arabayı evo görünümlü şahin :)

bide bizimkiler bu araca bukdar taktı
1-1.3 motor benzinli toyota yaris kullanıcıları napsıın demekki puntolarda o motor olsa ?

Luc
10/01/2012, 14:04
180 km mi o :D Ben 140 ı geçtiğimde değil fotoğraf çekmek yoldan gözümü ayırmıyorum :)

Fire bile 90la gidiyormussun hissi verir 180'le giderken :) Tek elinle kullanabilirsin rotun balansin lastigin yerindeyse :D

Sent my GT-I9100 using

usaymaz
10/01/2012, 14:31
arkadaşlar , abiler biz bu forumda bilgi alışverişi yapmak , teknik konularda bilgisi olanlardan bilgi almak ve her ne anlamda olursa olsun konuşmak ve tanışmak ama kendisini bilmez çoğu kişi, çoğu konuda yorum yapıp ve milletin aklını karıştırmaktadır vede yorum yapan çoğu kişinin g.puntosu dahi olmamasına ragmen araçlarla ilgili yorum yapmasıdır. biz burda ne kadar bu konuyu konuşsakta ve konuşurkende tanışma bölümünde salllamaya devam ediyorlar. bence konu açan kişi olumsuz yorum yapan kişinin yorumunu silebilmeli yada editör silmeli ama bu deildirki araçla ilgili olumsuz yönlerinide eleştirebilmesine engel olmamalıdır.

meltdown
10/01/2012, 14:37
yarisin 1.33 motoru 100 beygirdir... bazı arkadaşlara karşılaştırma için söylüyorum... yakıt tüketimi benimkinden 0,5 litre falan azdı. 6 ileri vites... kapışmada elbetteki beni geçmişti... ama araba odun gibi... kullanımından, iç mekanından hiç memnun olmadım. GP ile karşılaştırmıyordum bile...

engincantan33
10/01/2012, 15:14
1.4 fire 77 beygır aracı bende sevmıyorum...ha nedenlerı acıklayım;

babamda bu aractan var ve performans beklenmez bılıyorum aracın motoru bence başarılı...ama ben performan bekledıgım ıcın begenmıyorum...bakın begenmıyorum dıyorum aracın motoru berbat demıyorum!!!! bencede elestırı yapacak arkadaşlar kendı fıkırlerını soylesınler...oylekı sehırıcı sartlarında normal bır kullanıcıya yetecek performansıda var!! ha ben alırmıyım almam...neden performans beklıyorum...bu aracta performans aracı olmadıgı ıcın zaten tutupda bunu alırken makasa gırecem mılletle kapısıcam dersenız bencede dunyanın en kotu arabası dersınız tamamen bılgısızlıkten..

Misafir047
10/01/2012, 15:31
arkadaşlar ilk defa kendi paramla aldığım araç punto oldu arabamı seviyorum çok menunum eğer şimdiki aklım olsaydı 1,4fire 8 valf li alırdım neden derseniz artık bizim dizel arabaların cazibesi kalmadı bakımıda cabası bence en ekonomik genellikle şehiriçi kullanacaksan 1.4 fire 8valf alıcaksın bana göre şahsi fikrimdir

since1453
10/01/2012, 15:45
1.4 fire 77 beygır aracı bende sevmıyorum...ha nedenlerı acıklayım;

babamda bu aractan var ve performans beklenmez bılıyorum aracın motoru bence başarılı...ama ben performan bekledıgım ıcın begenmıyorum...bakın begenmıyorum dıyorum aracın motoru berbat demıyorum!!!! bencede elestırı yapacak arkadaşlar kendı fıkırlerını soylesınler...oylekı sehırıcı sartlarında normal bır kullanıcıya yetecek performansıda var!! ha ben alırmıyım almam...neden performans beklıyorum...bu aracta performans aracı olmadıgı ıcın zaten tutupda bunu alırken makasa gırecem mılletle kapısıcam dersenız bencede dunyanın en kotu arabası dersınız tamamen bılgısızlıkten..

engin bey bizimde delirdiğimiz konu bu elmayla armut arası farkı bilmeyen adamlar bas bas bağiriyor,kötülüyorr..
ne güzel dediniz ; "a ben alırmıyım almam...neden performans beklıyorum...bu aracta performans aracı olmadıgı ıcın zaten tutupda bunu alırken makasa gırecem mılletle kapısıcam dersenız bencede dunyanın en kotu arabası dersınız tamamen bılgısızlıkten"

motor delisi
10/01/2012, 15:46
dün zorladım arabayı arabanın motoru bağırıyor olabilir ama bence yavaş değil araba 120 yaptım dün rahatlıkla ama 120 bana göre çok yavaş bir hız ki zaten ben puntoyu seçerken aile arabası olarak aldım spor ve güçlü bir otomobil diye almadım hız yapacak olsam araba almazdım

excoupe
10/01/2012, 15:48
araç çok güzel, eğri oturup düz konuşuyorum şuan, aksesuarları tatmin edici,konforu biraz eksik ve gitmiyor eklenilen fotoları bir yana koyuyorum, kendi yaptığım süratin fotolarını akşam veya yarın ekliyorum...tüp taktırdım performansında hiç bir eksilme olmadı ama araç maalesef ki gitmiyor ama gitmediğinden dolayıda az yakıyor. Pazar günü polatlı ank arası bir albea multijetle geldim, 160 da da ikisi tıkandı 165 aralığında arkadaşı durarak ancak geçebildim. Eksiden 1,2 80hp paliom vardı. 215 yapıyordu bu aracım dualogic ancak ve ancak 195 bilemedin 200 yapar elektriği keser diyorum. Şanzumanın dişli oranları az yaksın kısıtlı tutulmuş. Ben kaç yaptım 6000 devirde 190 dı dahada zor gider :D

ceb_58
10/01/2012, 15:58
Arkadaslar aracı alalı 2 ay oldu.Bu forumda fire moturu eleştirenler yüzünden panikatak oldum bozulurmu diye.Hatta o kadar yıprandım ki ben bile saçma sapan konular açmaya başladım.Biri dedi debriyaj balatası bitmiş vs diye.Servise götürdüm bişey yok dediler.En iyisi gerçekçi eleştiriler harici çoğu başlıkları okumamak.Hayatımda kullandığım ilk arabam... Sonuçta 19.000 lira para saydık.Bazı arkadaşların ağır eleştirilerine karşı bu arabaya o kadar para saydığım için enayi gibi hissettim kendimi.2000 ve 2001 model astra yada vectra da düşündüm ancak arkadaş, 2000 model arabaya 19.000 verene kadar modelli araç alırım dedim, pişman ettiler.Oysaki şehir içinde kullanımı oldukça süper.Şehir dışında 120 yi geçmezsem ekonomik oluyor.Hız yapıpta ölüyümmü :D 2 aydır hiç bir sorununu görmedim.Şimdide garibim garajda yatıyor.Karda kışta dışarda duracana yatsın dedim.Kıyamıyorum küçük oğluma napıyım...

since1453
10/01/2012, 16:04
yarisin 1.33 motoru 100 beygirdir... bazı arkadaşlara karşılaştırma için söylüyorum... yakıt tüketimi benimkinden 0,5 litre falan azdı. 6 ileri vites... kapışmada elbetteki beni geçmişti... ama araba odun gibi... kullanımından, iç mekanından hiç memnun olmadım. GP ile karşılaştırmıyordum bile...

yeni Yaris 1.33 Style Multidrive S 42,000 TL

-Maksimum tork 125 / 4000 Nm/dd evo-gp 77 118/4000 Nm/dd
-Asr,Msr,esp yok
-perde hava yastığı yok
-deri direksiyon yok
-start-stop yok

MY LIFE Start & Stop 1.4 FIRE 77 HP DUALOGIC 36,300

42000-36300 = 5700 TL

since1453
10/01/2012, 16:34
Yeni Corsa 5 Kapı 1.4 i Twinport Otomatik*Şanzıman 38000 tl
4ileri şanzıman
-Maksimum tork 130
-Yakıt tüketimi (*) lt/100 km
8.2 / 8.0 ş.içi
5.1 / 5.0 ş.dışı
6.3 / 6.1 ort

-hill holder yok
-ss yok
-esp yok
-asr yok
-perde hava yastığı yok
-bluetouth yok
-led stoplar yok

bunlar aklıma gelenler
https://www.opel.com.tr/*******/dam/Opel/Europe/turkey/nscwebsite/tr/11_Brochure_Library/corsa_specsheet_09_2011.pdf

evo-gp yaris ve corsaya göre süper demiyorum ama b segmentler ortada fiyatlarıda özellikleride puntolarımızı sürekli kötüleyenler otursun okusunlar
ford fiestayı ayzmadım bile my fiesta titanyum +güvenlik paketi bile nerdeyse boş evoların yanında 42000 tl vivari

blgtlg
10/01/2012, 16:53
Arkadaslar aracı alalı 2 ay oldu.Bu forumda fire moturu eleştirenler yüzünden panikatak oldum bozulurmu diye.Hatta o kadar yıprandım ki ben bile saçma sapan konular açmaya başladım.Biri dedi debriyaj balatası bitmiş vs diye.Servise götürdüm bişey yok dediler.En iyisi gerçekçi eleştiriler harici çoğu başlıkları okumamak.Hayatımda kullandığım ilk arabam... Sonuçta 19.000 lira para saydık.Bazı arkadaşların ağır eleştirilerine karşı bu arabaya o kadar para saydığım için enayi gibi hissettim kendimi.2000 ve 2001 model astra yada vectra da düşündüm ancak arkadaş, 2000 model arabaya 19.000 verene kadar modelli araç alırım dedim, pişman ettiler.Oysaki şehir içinde kullanımı oldukça süper.Şehir dışında 120 yi geçmezsem ekonomik oluyor.Hız yapıpta ölüyümmü :D 2 aydır hiç bir sorununu görmedim.Şimdide garibim garajda yatıyor.Karda kışta dışarda duracana yatsın dedim.Kıyamıyorum küçük oğluma napıyım...

sizi çok iyi anlıyorum, benimde tam 2 hafta oldu aracımı aldığım, bu forumda yazanlar yüzünden arabayı elden çıkarmayı düşündüm... ben ne almışım ya dedim, 2 ay clio hb baktım onuda forumdan takip ettim araba için övgüler bitmiyor ama nedense punto forumunda hep eleştiri hep bir memnuniyetsizlik...artık çoğu başlığı okumama kararı aldım, sıkıntım olursa forumdaki bilir kişilerden faydalanmak amaçlı sorularımı sorucam...kaldıki 120 km hız benim açımdan gayet iyi bir hız 120 ve üstü hız yapıp zaten napıyım görüyoruz bir sürü kazalar hızdan ötürü, viraj alamayıp savrulanlar vs... 120 den fazla hız yapmak isteyenlerde kendilerine 2.0 motor alsınlar artık eleştirmeyin biz yeni kullanıcılarda gönül rahatlığı ile kullanalım, ne zaman direksiyon kitlenicek, bagajım su alıcakmı korkusu ile kullanmak istemiyoruz(m)... iyi forumlar herkese...

since1453
10/01/2012, 16:54
Arkadaslar aracı alalı 2 ay oldu.Bu forumda fire moturu eleştirenler yüzünden panikatak oldum bozulurmu diye.Hatta o kadar yıprandım ki ben bile saçma sapan konular açmaya başladım.Biri dedi debriyaj balatası bitmiş vs diye.Servise götürdüm bişey yok dediler.En iyisi gerçekçi eleştiriler harici çoğu başlıkları okumamak.Hayatımda kullandığım ilk arabam... Sonuçta 19.000 lira para saydık.Bazı arkadaşların ağır eleştirilerine karşı bu arabaya o kadar para saydığım için enayi gibi hissettim kendimi.2000 ve 2001 model astra yada vectra da düşündüm ancak arkadaş, 2000 model arabaya 19.000 verene kadar modelli araç alırım dedim, pişman ettiler.Oysaki şehir içinde kullanımı oldukça süper.Şehir dışında 120 yi geçmezsem ekonomik oluyor.Hız yapıpta ölüyümmü :D 2 aydır hiç bir sorununu görmedim.Şimdide garibim garajda yatıyor.Karda kışta dışarda duracana yatsın dedim.Kıyamıyorum küçük oğluma napıyım [/QUOTE]

sizi çok iyi anlıyorum, benimde tam 2 hafta oldu aracımı aldığım, bu forumda yazanlar yüzünden arabayı elden çıkarmayı düşündüm... ben ne almışım ya dedim, 2 ay clio hb baktım onuda forumdan takip ettim araba için övgüler bitmiyor ama nedense punto forumunda hep eleştiri hep bir memnuniyetsizlik...artık çoğu başlığı okumama kararı aldım, sıkıntım olursa forumdaki bilir kişilerden faydalanmak amaçlı sorularımı sorucam...kaldıki 120 km hız benim açımdan gayet iyi bir hız 120 ve üstü hız yapıp zaten napıyım görüyoruz bir sürü kazalar hızdan ötürü, viraj alamayıp savrulanlar vs... 120 den fazla hız yapmak isteyenlerde kendilerine 2.0 motor alsınlar artık eleştirmeyin biz yeni kullanıcılarda gönül rahatlığı ile kullanalım, ne zaman direksiyon kitlenicek, bagajım su alıcakmı korkusu ile kullanmak istemiyoruz(m)... iyi forumlar herkese...[/QUOTE]

bilge bey 10 ay fln önce komşum 1.2 oto clio aldı (tam emin değilim ama clio 3 ten öcneki kasa) yakıt masrafından kafasını kaldıramıyorr...
iş yerimde bir bayanda 1.6 oto dymc yakıt kafayı yedirtti bayana araç donanımlı ama içi clio symbolden farksız

blgtlg
10/01/2012, 16:58
evet bende clio3 hb bakıyordum 2007 ve üstü ama vazgeçtim şans eseri temiz bir gp çıktı karşıma aldım..demek istediğim clio ne kadar kötü olsada forumda 1 kişiden şikayet duymamıştım,gp görsel olarakta herşeyi ile beni mutlu ediyor fakat forumda yazanlar hiç mutlu etmiyor işte...buarada bilge hnm :) bey değil :)

since1453
10/01/2012, 17:03
evet bende clio3 hb bakıyordum 2007 ve üstü ama vazgeçtim şans eseri temiz bir gp çıktı karşıma aldım..demek istediğim clio ne kadar kötü olsada forumda 1 kişiden şikayet duymamıştım,gp görsel olarakta herşeyi ile beni mutlu ediyor fakat forumda yazanlar hiç mutlu etmiyor işte...buarada bilge hnm :) bey değil :)

pardon uni isim olunca bazen böyle oluyor özür dilerim :)
bende i20 ile evo arası kalmiştim...
-formlara baktım yok araç geri kaçiriyor
-yok o arzası
-motoru gitmez ........
kuzenim test sürüşü yapmiş abi dedi tereddüt etme
aracı aldım forma ttanişma msjı attım hoppp bir saldırı :)
neyse bilge hnm sürüş keyfi verdimi araç size ?

blgtlg
10/01/2012, 17:10
pardon uni isim olunca bazen böyle oluyor özür dilerim :)
bende i20 ile evo arası kalmiştim...
-formlara baktım yok araç geri kaçiriyor
-yok o arzası
-motoru gitmez ........
kuzenim test sürüşü yapmiş abi dedi tereddüt etme
aracı aldım forma ttanişma msjı attım hoppp bir saldırı :)
neyse bilge hnm sürüş keyfi verdimi araç size ?

Rica ederim önemli değil. Ben çok memnunum ki ben 2. el aldım yaklaşık 2-3 ay araştırdım, temiz araba bulabilmem açısından 23 bin kmde servis bakımlı mis gibi içi dışı tertemiz bir araç aldım yakıt konusunda da şuan için bir sıkıntı çekmiyor fakat bir dahaki aracımı inşallah sıfır alabilirsem yine punto olur ama kademe atlayıp iyi bir model ve dizel düşünürüm...birçok kişi seri olmadığını söylüyor ama bence araç gayet seri, kalkışta vs.. virajlarda en ufak savrulma yok ben çok memnunum, debriyaj yumşaklığı olsun, görüş açısı herşeyi ile seviyorum aracımı..Sizinde aracınız hayırlı olsun, kazasız, sıkıntısız kullanırsınız inşallah..

fota
10/01/2012, 17:15
Rica ederim önemli değil. Ben çok memnunum ki ben 2. el aldım yaklaşık 2-3 ay araştırdım, temiz araba bulabilmem açısından 23 bin kmde servis bakımlı mis gibi içi dışı tertemiz bir araç aldım yakıt konusunda da şuan için bir sıkıntı çekmiyor fakat bir dahaki aracımı inşallah sıfır alabilirsem yine punto olur ama kademe atlayıp iyi bir model ve dizel düşünürüm...birçok kişi seri olmadığını söylüyor ama bence araç gayet seri, kalkışta vs.. virajlarda en ufak savrulma yok ben çok memnunum, debriyaj yumşaklığı olsun, görüş açısı herşeyi ile seviyorum aracımı..

bende eşim için evo aldım , dizel ve manuel. şimdi ondan mutlusu yok :)

blgtlg
10/01/2012, 17:19
bende eşim için evo aldım , dizel ve manuel. şimdi ondan mutlusu yok :)

Güle güle kazasız,belasız,cezasız kullanır inşallah, ilerki zaman içinde de evo dizel darısı başıma diyorum..

fota
10/01/2012, 17:21
Güle güle kazasız,belasız,cezasız kullanır inşallah, ilerki zaman içinde de evo dizel darısı başıma diyorum..
2 hafta bir tampon sürtme olayı vardı onu aştı şimdilik :) Allah beterinden korusun. belki bizim ki nasip olur :)

blgtlg
10/01/2012, 17:26
2 hafta bir tampon sürtme olayı vardı onu aştı şimdilik :) Allah beterinden korusun. belki bizim ki nasip olur :)

İlk aracımı 2. el aldım yani şuanki aracımı daha 2 hafta oldu :) babamla ortak araba kullanma eziyetinden kurtulduk ama dizel olursa inşallah sıfır düşünüyorum ama kısmet tabi belli olmaz...

srkaradag
10/01/2012, 19:50
yeni Yaris 1.33 Style Multidrive S 42,000 TL

-Maksimum tork 125 / 4000 Nm/dd evo-gp 77 118/4000 Nm/dd
-Asr,Msr,esp yok
-perde hava yastığı yok
-deri direksiyon yok
-start-stop yok

MY LIFE Start & Stop 1.4 FIRE 77 HP DUALOGIC 36,300

42000-36300 = 5700 TL

enteresan bir şekilde style ile cool aynı fiyat ve cool üst donanım
deri direksiyon+deri vites topuzu+
Multidrive s(CVT) güzel bir şanzıman+
6.1 inch dokunmatik ekran, geri görüş kamerası
Bence şık güzel bir araç( ancak polo ya yakın fiyat)
Ben alırken yeni yaris CVT+dizel olsa alırdım(şu anda yok gerçi).
:))

srkaradag
10/01/2012, 19:58
Yeni Corsa 5 Kapı 1.4 i Twinport Otomatik*Şanzıman 38000 tl
4ileri şanzıman
-Maksimum tork 130
-Yakıt tüketimi (*) lt/100 km
8.2 / 8.0 ş.içi
5.1 / 5.0 ş.dışı
6.3 / 6.1 ort

-hill holder yok
-ss yok
-esp yok
-asr yok
-perde hava yastığı yok
-bluetouth yok
-led stoplar yok

bunlar aklıma gelenler
https://www.opel.com.tr/*******/dam/Opel/Europe/turkey/nscwebsite/tr/11_Brochure_Library/corsa_specsheet_09_2011.pdf

evo-gp yaris ve corsaya göre süper demiyorum ama b segmentler ortada fiyatlarıda özellikleride puntolarımızı sürekli kötüleyenler otursun okusunlar
ford fiestayı ayzmadım bile my fiesta titanyum +güvenlik paketi bile nerdeyse boş evoların yanında 42000 tl vivari
Corsa 1.4 tam otomatik olduğu için hill holder a gerek yok, ancak yakıt tüketimi 10-12 lt lerde. Opel forumlarında insanlar kan ağlıyor gerçekten,forumlar yakıt tüketimiyle başlayıp lpg montajıyla bitiyor, punto evo fire dualogic bence çok daha mantıklı ve konforlu bir seçenek.Opel bizim 1.3 multijet 95liğe otomatik vites seçeneği sunabilirse ozaman ancak rekabet edebilir.

excoupe
10/01/2012, 22:32
aynen katılıyorum. opel otomatik vites yapabilseydi zaten bende puntoya terfi etmezdim :P

gurik
11/01/2012, 00:20
arkadaşlar diğer marka analizlerinizi başka konu başlığı altında yaparsanız sevinirim.Konu maksadından ayrılmış gitmekte. burada yaris clio tartışmıyoruz. varsa 1.4 8v fire'ın kötülenmesiyle ilgili bir sıkıntı veya çözüm öneriniz. onu paylaşalım lütfen.Bu konunun açılmasındaki amaç bu aracı kullananların yönetime ortak bir çağrıda bulunma öncesi fikir paylaşımı yapabilmesi.

ilk önerim yönetimin 1.4 8 valf fire ve diğer motor versiyon gamlarıyla ilgili ana başlık açması.
görüldüğü üzere araçlarımıza yapılan hemde kendi forumumuzda yabancılar tarafından yapılan haksızlığa hepimiz öfkeliyiz. Bununla ilgili fikirleri bekliyorum dostlar.

since1453
11/01/2012, 00:32
arkadaşlar diğer marka analizlerinizi başka konu başlığı altında yaparsanız sevinirim.Konu maksadından ayrılmış gitmekte. burada yaris clio tartışmıyoruz. varsa 1.4 8v fire'ın kötülenmesiyle ilgili bir sıkıntı veya çözüm öneriniz. onu paylaşalım lütfen.Bu konunun açılmasındaki amaç bu aracı kullananların yönetime ortak bir çağrıda bulunma öncesi fikir paylaşımı yapabilmesi.

ilk önerim yönetimin 1.4 8 valf fire ve diğer motor versiyon gamlarıyla ilgili ana başlık açması.
görüldüğü üzere araçlarımıza yapılan hemde kendi forumumuzda yabancılar tarafından yapılan haksızlığa hepimiz öfkeliyiz. Bununla ilgili fikirleri bekliyorum dostlar.

serhat bey sizce ben napiyorum burada...
adamlar basbas markayı yere vururken aynı sınıf emsal araçalrın özellik ve fiaytlarını bildirerek evo-gplerin nekadar ekonomik ve donanımlı olduğunu belirtiyorum ki fire motoru yere vuran adamlar bir analiz yapsın...
okdar met ettikleri diyer markaların aslında dendiği gibi üstün olmadiğini fiyat-donanım-güvenlik-estetik ortalaması alındiğinda araçlarımızın ağir bastiğini anlatmaya çalişiyorum
yoksa ne opel be ford nede toyota umrumda değil bundan sonra
PUNTO da PUNTO :)

since1453
11/01/2012, 00:37
enteresan bir şekilde style ile cool aynı fiyat ve cool üst donanım
deri direksiyon+deri vites topuzu+
Multidrive s(CVT) güzel bir şanzıman+
6.1 inch dokunmatik ekran, geri görüş kamerası
Bence şık güzel bir araç( ancak polo ya yakın fiyat)
Ben alırken yeni yaris CVT+dizel olsa alırdım(şu anda yok gerçi).
:))

alaşimli jant
karatılmış far
deri direksiyon ve vites yok

ama artısı çok fazla gerçekten çok ilginç

engincantan33
11/01/2012, 00:46
diğer markaları bılemem ama fıat aracların fıyatını korkunc bırsekılde yukarı cekmıs durumda ve ben resmen FIAT markası bagımlısı olmama ragmen bu paralara bu araclar alınmaz!!!hatta satıs sorumlusu yakın arkadasım rekabet gucumuz kalmadı dedi...gerısını sız anlayın....
eger fıre motorlar sorunlu dıyenler varsa bence bu motoru kesın tanımıyordur!!! babamda 2007 model var sıfırdan berı onda ve servıs bakımları dısında anahtar degmedı!

gurik
11/01/2012, 01:11
serhat bey sizce ben napiyorum burada...
adamlar basbas markayı yere vururken aynı sınıf emsal araçalrın özellik ve fiaytlarını bildirerek evo-gplerin nekadar ekonomik ve donanımlı olduğunu belirtiyorum ki fire motoru yere vuran adamlar bir analiz yapsın...
okdar met ettikleri diyer markaların aslında dendiği gibi üstün olmadiğini fiyat-donanım-güvenlik-estetik ortalaması alındiğinda araçlarımızın ağir bastiğini anlatmaya çalişiyorum
yoksa ne opel be ford nede toyota umrumda değil bundan sonra
PUNTO da PUNTO :)

Sevgili Kıvanç, iyi niyetine sözüm yok. ancak konumuz diğer markalar ve punto kıyaslaması değil. puntonun gitmiyor denilen 8 valf fire motor versiyonunun haksızlığa uğraması.yoksa puntonun diğer markaların araçlarından birçok artısı olduğunu zaten buradaki herkes biliyor. konu diğer markalara kayarsa anlamından uzaklaşır o sebeple uyarma gereği duydum...şahsi algılama lütfen.

since1453
11/01/2012, 08:08
[QUOTE=gurik;622335]Sevgili Kıvanç, iyi niyetine sözüm yok. ancak konumuz diğer markalar ve punto kıyaslaması değil. puntonun gitmiyor denilen 8 valf fire motor versiyonunun haksızlığa uğraması.yoksa puntonun diğer markaların araçlarından birçok artısı olduğunu zaten buradaki herkes biliyor. konu diğer markalara kayarsa anlamından uzaklaşır o sebeple uyarma gereği duydum...şahsi algılama lütfen.[/QU
serhat bey yanliş anliycak bir şey yok zaten siz haklısınız:)
sadece aracımı daha galariden çıkarmadan insanların geçmiş olsun şeklindeki yaklaşimi çok ağrima gitti...
o yüzden fevri davranıyorum......
dediğim gibi emsal katagoridekki araçlara artılarını göstermek istedim ama dediğniz gibi asıl konu fire motor ideal bir şehir içi motoruuuuu :)

srkaradag
11/01/2012, 16:43
Bunu engelleyebileceğimizi düşünmüyorum fire motorun performansını veya yakıt tüketimini beğenmeyenler olabilir,bizim forumumuzda enazından punto veya evo sahiplarinin art niyetli yorum yaptığını düşünmüyorum.
Ancak OYDER in "Türkiye'nin Otomotiv Müşteri Profili" Araştırmasının 2011 Yılı sonuçlarıda müşterilerin araştırma yaparken %29 ile internet ilk sıraya oturmuş durumda.Yani özellikle d büyük forumlarda kasıtlı olarak yanlı yorumlar yapıldığına inanıyorumki,orada yorum yazan arkadaşlarda budurumdan şikayetçi mesela 2 farklı marka araç kıyaslanırken birden üçüncü bir markanın taraftarlarının girip konuyu kendi araçlarına çekmeleri,yada aynı isimli şahsın(muhtemelen müşteri temsilcisi) aynı açıklamayla(örn.b sınıfı x marka araç öneririm...şöyle güzel, böyle güzel) diyip tüm b sınıfı kıyaslamalara dahil olmaya çalıştığını,fiatın çoğu başlıkta gerçekçi yorumlanmadan kötülendiğini görüyoruz,sonuçta ortada büyük bir pazar var ve bunların önüne geçilebileceğini düşünmüyorum, üstüne fiatın marka imajıda olunca yapacak birşey yok.
Yinede insanlar bilinçleniyor, puntoyla ilgili genel bir forumdaki yorumdansa, bizim forumumuzdaki kullanıcı yorumlarının çok daha değerli olduğuna inanıyorum(bende diğer marka araçların kendi forumlarındaki kullanıcı yorumlarına daha çok değer veriyorum), eğer varsa forumumuza dahil olan art niyetli kişiler yöneticilerin bunu nasıl ayırt edebileceği bilemiyorum,her negatif yorumun arkasında art niyet aramakta doğru değil sonuçta bizler kullanırken yaşıyoruz bu sıkıntıları... çok uzadı sonuçta bence yapacak birşey yok

unreal123
11/01/2012, 20:17

sadece çeyrek depoyla istanbuldan ankarayamı geldiniz ? pek inanasım gelmiyor yada yanlış anladım

since1453
11/01/2012, 22:07
Rica ederim önemli değil. Ben çok memnunum ki ben 2. el aldım yaklaşık 2-3 ay araştırdım, temiz araba bulabilmem açısından 23 bin kmde servis bakımlı mis gibi içi dışı tertemiz bir araç aldım yakıt konusunda da şuan için bir sıkıntı çekmiyor fakat bir dahaki aracımı inşallah sıfır alabilirsem yine punto olur ama kademe atlayıp iyi bir model ve dizel düşünürüm...birçok kişi seri olmadığını söylüyor ama bence araç gayet seri, kalkışta vs.. virajlarda en ufak savrulma yok ben çok memnunum, debriyaj yumşaklığı olsun, görüş açısı herşeyi ile seviyorum aracımı..Sizinde aracınız hayırlı olsun, kazasız, sıkıntısız kullanırsınız inşallah..

inşallah sizde kalbinizin istediği en güzel aracı alırsınız.sizin de aracınız hayırlı olsun kazasız belasız kullanın

harikeyn
11/01/2012, 22:13
6500 de kmde 10,5 gosteriyor yol bilgisayarı 1.4 fire valla fire

uraaal
11/01/2012, 22:19
sadece çeyrek depoyla istanbuldan ankarayamı geldiniz ? pek inanasım gelmiyor yada yanlış anladım
onu bilmiyorumda 400 km yol ort.hız 72 km 5.2 ortalamayla gıttım aynı yolu dizel fluenceyle gittim 120 tl mazot 800 kden bıraz fazla yol yaptım sadece 10 km fark var ondada ort hız 82 gosterıyodu dusun artık :D

srknsrkn
12/01/2012, 01:04
Bende bu milletin ağzında dolaşan laflardan biraz tedirgin olmuştum ama, yaklaşık 1 aydır kullanıyorum gayet memnunum.20 bin liraya 1.3 vergi avantajlı ,dizel ,konforlu ,yakışıklı ,parçası bol ,saglam ve 2. el piyasası olan bi arabadan daha ne beklenebilirki?

since1453
12/01/2012, 08:32
6500 de kmde 10,5 gosteriyor yol bilgisayarı 1.4 fire valla fire

kardeş sen nasıl araç kullanıyorsun.....?
benim ortalama 6.5'idi hatta 6.0 a kadar indi bir ara.buaralar hava çok soğuk ve trafikte kullandım 7.30
şuan 260 km..

justneedyou
12/01/2012, 12:03
benim ortalama 6.5'idi hatta 6.0 a kadar indi bir ara.buaralar hava çok soğuk ve trafikte kullandım 7.30
şuan 260 km..

istanbulun neresi? trafik yoğunluğu, yol mesafesi, rampa/eğim bu tür faktörler göz önünde olduğu zaman araba 6.0'da olabilir 14'de olabilir :)

ben rekora koşuyorum bu konuda 14.4 :)

byspayn
12/01/2012, 13:08
14.4 mü abi naptın :D

justneedyou
12/01/2012, 13:17
14.4 mü abi naptın :D

evle iş arası 4 km sabah motor ısınana kadar işe geliyorum rampada çok dur kalk oluyor nişantaşı taksim trafiği mağlum zaten :)
ama uzun yolda bir harika 5,7 :notworth:

since1453
12/01/2012, 13:23
evle iş arası 4 km sabah motor ısınana kadar işe geliyorum rampada çok dur kalk oluyor nişantaşı taksim trafiği mağlum zaten :)
ama uzun yolda bir harika 5,7 :notworth:

taminmce eco mod kapalı ve yüklenerek kullanıyorsunuz.
kartaldan üskdüra kadar dur kalk şeklince gittim nerdeyse 8-8,5 üstünü görmedia araç

celenlee
12/01/2012, 14:14
istanbulun neresi? trafik yoğunluğu, yol mesafesi, rampa/eğim bu tür faktörler göz önünde olduğu zaman araba 6.0'da olabilir 14'de olabilir :)

ben rekora koşuyorum bu konuda 14.4 :)

Şaka falan değil haa..

Geçen hafta soğun da etkisiyle. 30km ortalamam 13.0lt idi.

Gece hastane ve nöbetçi eczane oalyları, 700mt dur kalk 1300mt dur kalk 1300mt eve gir çık 2600mt eczaneden ilaç al, 700mt anneme iyneyi vurdur, ordan 2500mt eve dön. (14lt ortalama )

Sabahtan kargoya git,1000mt stop- taşınmış yerinden :s eve dön 1000mt telefon no yeni adres bilgisi al. 2500mt bşka bir iş+durmadan 2000mt yeni kargo(kargo işlerini hallet)+2000mt geri git. Orda epeyce bir kaldıktan sonra 2500mt eve dön.

bi 5-10km de bu şekilde devam etti . 30km ortalaması 13lt

Bu gidip geldiğim güzergah bilenler için söyliim, yenibosna, siyavuşpaşa arası, 2 tane dere yolu inip çıkıyor araç. Bol yokuş olduğu için de Eco kapalı.

Bir de Yokuş inerken de manuel müdehale ile 2-3. viteste gaz vermeden iniyorum!! Buna rağmen.

Kısa mesafe gitcem diye dizel almadım(Dizel de çok yakar kısa mesafede diye) ama dizel bu şartlarda taş çatlasın 10 lt yakar!! her türlü kar! Düz yolda, uzun yolda yakıt farkı zaten malum, bir de üstüne bastımı gidiyor(1.4 de gidiyor ama benzini içerek gidiyor!)

Ah ulan 2-3 BIN :)

Bu arada 20km ve üzeri gittiğimde, ve SAKİN gittiğimde yol bilgisayarımda 6.7 görüyorum buna hiçbir lafım yok ;)
Ama diğer durum da ortada.

harikeyn
12/01/2012, 17:36
şuan 260 km..

illkez araç kullanmıyoruz.şu benım arabayı veriyimde sehir içi bi 6,5 yaktır bakalım nasıl oluyo bu iş

justneedyou
12/01/2012, 17:55
illkez araç kullanmıyoruz.şu benım arabayı veriyimde sehir içi bi 6,5 yaktır bakalım nasıl oluyo bu iş

sizin kaç litre yakıyor?

halils2
12/01/2012, 19:48
forumda açılan 1,4 fareler kötü konusu yüzünden dengem bozuldu yanımda biri durup arabama alaylı bakınca sinirlerim tavan yapıyor asılıyorum bir daha gaza. az önce cdti bi corsa yeni kasa adam şöyle bi baktı alaylı alaylı bende kalkışta verdim vites kolunu eline yanımdan geçerken şaşkın şaşkın bakıyordu. o yüzden ben ş.içinde aracımdan ekonomi bekleyemiyorum. şuan 8,5 9 larda geziyor ortalamam. ama sakinde kullansam 7nin altına ineceğini sanmıyorum havalarr çok soğuk

unreal123
12/01/2012, 23:01
onu bilmiyorumda 400 km yol ort.hız 72 km 5.2 ortalamayla gıttım aynı yolu dizel fluenceyle gittim 120 tl mazot 800 kden bıraz fazla yol yaptım sadece 10 km fark var ondada ort hız 82 gosterıyodu dusun artık :D

işte bende ona takıldım ortalama 90 110 arası gittigimde ben 100 lira felan yakıyor eger ceyrek depoyla 1.4 benzinli araç gittiyse ben bu multijet i yakarım valla. Not: ben kötüleme taraftarı felan degilim arkadaşlar yanlış anlamayın lütfen. şimdiki düşüncem olsa active dizel alana kadar 1.4 fire yada multiair dynamic alıp tüp taktırıp binerdim multijet den de az yakardı kesin.

halils2
12/01/2012, 23:14
ankara istanbul arası zaten 450 km fire uzun yolda 5.2 yaktığını varsaysak arkadaşın tarifeden 20.8 lt yakar o da 90 tl yapar(4,36dan). yaklaşık 21 lt benzin zaten fire in yarım deposuna tekabul ediyor 45 lt depoda. arkadaşın bi yanlışı olsa gerek tahminimce. yarım depoda iken yol bilgisayarından kontrol ettiğimde 520km yol yapar gibilerinden gösteriyordu aracı sakin kullanırken tabi ama okadar yol da yapmıyor yani depoda 1000km gibi.

Luc
12/01/2012, 23:40
ankara istanbul arası zaten 450 km fire uzun yolda 5.2 yaktığını varsaysak arkadaşın tarifeden 20.8 lt yakar o da 90 tl yapar(4,36dan). yaklaşık 21 lt benzin zaten fire in yarım deposuna tekabul ediyor 45 lt depoda. arkadaşın bi yanlışı olsa gerek tahminimce. yarım depoda iken yol bilgisayarından kontrol ettiğimde 520km yol yapar gibilerinden gösteriyordu aracı sakin kullanırken tabi ama okadar yol da yapmıyor yani depoda 1000km gibi.

Yedegi unutmayalim. Ceyrek gormus olabilir dogrudur 20lt civarinda.Sicaklik vs faktorude var.

Sent my GT-I9100 using

halils2
12/01/2012, 23:47
yedek depo da olsa en az çeyrekle yarım depo arasına düşer yani depo fullken yukardan aşağı 3 çizgi iner. 471 km yolda yarımla son çeyreğin arasında kalıyordu ibrem. şimdiyi sormayın benzin almayı unuttum lpgden dolayı. ağustos 15te 80tl benzin aldım yarımın bi çizgi üstündeydi şuan çeyreğin üstündeki çizginin biraz altında :)
her çeyreği 11 lt kabul etsek fulden aşağı 2 çeyrek iner bu araç yani yaklaşık yarım depo eder.

engincantan33
13/01/2012, 00:33
şuan 260 km..

walla hoca senı kutlamak lasım sakın dızele bınme bence 2.0 ortalama yakalarsın!!!:D

uraaal
13/01/2012, 00:49
https://img193.imageshack.us/img193/9773/20110711013700.jpghttps://img818.imageshack.us/img818/747/20110711071339.jpghttps://img716.imageshack.us/img716/4712/20110711071408.jpghttps://img24.imageshack.us/img24/4991/20110711071359.jpghttps://img812.imageshack.us/img812/8514/20110711071349.jpg

engincantan33
13/01/2012, 01:03
https://img193.imageshack.us/img193/9773/20110711013700.jpghttps://img818.imageshack.us/img818/747/20110711071339.jpghttps://img716.imageshack.us/img716/4712/20110711071408.jpghttps://img24.imageshack.us/img24/4991/20110711071359.jpghttps://img812.imageshack.us/img812/8514/20110711071349.jpg

kardesım yalnız ortalama hızın 72 ve bu uzun yol verısı gıbı bırsey olmus...sehırıcı verısı degıl gıbı...

mahhony06
13/01/2012, 01:11
Hem konforlu hem ekonomik Dualogic çok rahat. Karma tüketim şuanda 6.2 gösteriyor. Focus otomatik şuan karma tüketim 10.5 gerisini siz düşünün.

uraaal
13/01/2012, 01:23
evet engın abı ıstanbuldan bandırmaya gemı kullanmadan korfezde donuste ıstanbula yetısmem gerektı 120 altına dusmeden geldim istanbul girişindeki mehmetcik opete zar zor attım aracı :D uzun kullanımlar sonucu sunu tespıt ettımkı 110-130 kmlik hız bandında bu araçtan daha az yakabilecek benzinli bir 1,4 yok maalesef.eger aracı mantıklı kullanırım dıyorsanız bıcılmıs kaftan fire motor yok ben duygularımla arac kullanırım dersenız secenekler multiaire yonleniyor.

engincantan33
13/01/2012, 01:28
evet engın abı ıstanbuldan bandırmaya gemı kullanmadan korfezde donuste ıstanbula yetısmem gerektı 120 altına dusmeden geldim istanbul girişindeki mehmetcik opete zar zor attım aracı :D uzun kullanımlar sonucu sunu tespıt ettımkı 110-130 kmlik hız bandında bu araçtan daha az yakabilecek benzinli bir 1,4 yok maalesef.eger aracı mantıklı kullanırım dıyorsanız bıcılmıs kaftan fire motor yok ben duygularımla arac kullanırım dersenız secenekler multiaire yonleniyor.

walla bana sorarsanız fıre motorun ortalaması 7.5 8 dır...bızım baba kullanır kı ekonomık kullanır onda 7.5 gıbı...mersınde ustelık gayet dumduz bı sehır :D:D:D bana gelınce fıre motor tabı 8-8.5 oluyor...eger aıle aracı performans beklemıyorum dersenız bence guzel ve sorunsuz motor

since1453
13/01/2012, 07:50

eğer istanbulda otoruruyorsan buyur gel 7.1 ortalamayı kendin gör....
seninle trafiği açik saatte otoyolda ortalama 90 km hızla gidilem 6,0 ı kendin gör.yarın sabah çekerim yol bilgisayarı ortalamasının fotosunu koyarım nete

since1453
13/01/2012, 07:58
walla hoca senı kutlamak lasım sakın dızele bınme bence 2.0 ortalama yakalarsın!!!:D

engin bey sabah çeker fotoları koyarım sıkıntı yok.....
yazıları tam okursan yada istanbulu isen zaten anlarısın
Kartal-Merter arası 45km gidiş-45km geliş 90 km yol
90 km yi geçmemeye özen gösterdim birkaç sollama hariç 3000 devir üstünü görmedim....yol tamamen açikti
2 kez E5ten Kartal-göztepe yaptım. 25 km geliş-25 km gidiş
gidiş kısmı yoğun trafik geliş kısmı sonuna kadar açik
2kez Kartal-Üsküdar E5 27+27 gidiş dönüş .giderken açik dönerken tamamen dur kalk
50-60 km arası kartal istikameti max. 2-3 km yol giderek kısa mesafe

GP COSKUN
13/01/2012, 23:16
hadi bakalım böyle derseniz bende size
bir link veririm
bizzat kendim arizona yıldızı ile istanbul ş.iiçi 5,6 litre / 100 km de
değerleri fotoğraflarıyla ispatlarım
alın bakalım linki

https://forum.grandepuntotr.com/genel/28442-fire-motora-ekonomik-demeyenler-utansin-2.html

Luc
14/01/2012, 09:57
bir link veririm
alın bakalım linki

https://forum.grandepuntotr.com/genel/28442-fire-motora-ekonomik-demeyenler-utansin-2.html

Ohannes ve de yuhannes, bu ne yaa :D

Sent my GT-I9100 using

gurik
14/01/2012, 15:17
Ohannes ve de yuhannes, bu ne yaa :D

Sent my GT-I9100 using

işi bilenlerin elinde bu makine süper işler çıkarır...

harikeyn
14/01/2012, 16:49
eğer istanbulda otoruruyorsan buyur gel 7.1 ortalamayı kendin gör....
seninle trafiği açik saatte otoyolda ortalama 90 km hızla gidilem 6,0 ı kendin gör.yarın sabah çekerim yol bilgisayarı ortalamasının fotosunu koyarım nete

dogrudur inanırım olabilir
benım arabada sıkıntı olabılır.9,5-10 bana anormal geldiği için söyledim ben zaten
ankara kırıkkale arası 78 km/h ortalama ile araba 7,6 yaktı.bu degerler yüksek geliyo 1,4 motor için

since1453
14/01/2012, 17:35
dogrudur inanırım olabilir
benım arabada sıkıntı olabılır.9,5-10 bana anormal geldiği için söyledim ben zaten
ankara kırıkkale arası 78 km/h ortalama ile araba 7,6 yaktı.bu degerler yüksek geliyo 1,4 motor için

bakın şuan kar yağiyor aracı çaşiştirim 2-3 km yol gitsem belik 8-9 arsı gösterecek ama 10-15 km gittinmi 7-7.5 uğu geçmiyor

uzuncocuk
14/01/2012, 17:44
ne fıre mıs be ...... dunyanın en ıyı motoru mubarek sankı.... 100 yorum var biride yaw yokusta bayılır gıdıs gelıs yolda kamyon arkasında kaldınmı canın cıkar sollayana kadar dememıs... az yakar cok kacar:) 90-120 arası gıdersem az yakarmıs.... lpg lı tamamda o kadar da buyutmesek bu aracı... fıre fıatın en kotu motorudur var mı otesı...

celenlee
14/01/2012, 18:08
ne fıre mıs be ...... dunyanın en ıyı motoru mubarek sankı.... 100 yorum var biride yaw yokusta bayılır gıdıs gelıs yolda kamyon arkasında kaldınmı canın cıkar sollayana kadar dememıs... az yakar cok kacar:) 90-120 arası gıdersem az yakarmıs.... lpg lı tamamda o kadar da buyutmesek bu aracı... fıre fıatın en kotu motorudur var mı otesı...

Bu arada kim yazmış 90-120 giderken az yaktığını-yakacağını??
90'ı geçince bu motorun ekonomi olayı bitiyor bence. En azından elimdeki araçta durum böyle :p İlk uzun yol denememde paylaşırım inşallah sonuçları.

Ama kesinlikle """Kısa mesafeler dışında""" ve sakin kullanımda ekonomik bir araç. Yokse her türlü çekiyor depodan ;)

40000km bakımı yeni yapılmış (17.10.2011) ve üstüne 4700km yol yapmış bir aracım var. Yokuş ağırlıklı kısa mesafelerle dolu kullanımımda min 1000mt max 3000mt+3000mt 14lt gibi değerler çıktı karşıma :S

Ama uzun mesafelerde(10km ve üzeri) 6.2lere kadar ortalama düşebiliyor ;)

Bu arada:
Bir motorun her şartlarda farklı sonuçlar vermesi, o motorun bir firmanın en kötü motoru olduğunu göstermez :rudolph0:

since1453
14/01/2012, 18:28

120 kmde ekonomik olduğunu ilkez sizden duydum...
ben dahil bütün kullanıcıların dediği ort 80-90 km de çok ekonomik olduğu
haklısın fordun opelin yada hund. nin 1.4 4 ileri vitesleri fire dan çok daha economik ve kullanışlı

ykaya1983
14/01/2012, 18:40

Elbette ki ümit bey fire motor sollamalarda t-jet veya multijet gibi rahatlık sağlamaz fakat 4. vitese aldığınızda inanın hiç de öyle canın çıkacak gibi olmuyor.Multijet veya t-jet le yoğun trafikte 5. viteste çok rahat sollama yapabilirsiniz fakat fire motorla sollama yaparken aracı 4. vitese almanız gerekir.Eğer solama yaparken devriniz düşükse o zaman da 3. vitese alısınız olur biter.Sollamalarda karşılaşılacak risk biraz görecelidir.

Misal benim aracım 77 hp olduğu için ben aracımın ne kadar mesafede ne kadar yol katedeceğini bilirim.Bildiğim için de yoğun trafikte önümdeki aracı geçip geçemeyeceğimi elimdeki motora göre bilirim.Bunun için de tedbirli davranırım.Ama 150-200 hp beygir gücüne sahip aracı olan emin olun benim gibi düşünmez.Aracının beygir gücünü bildiği için yoğun trafikte bile olsa gördüğü ilk anda sollamaya çıkar.Hergün trafikte önümde 50 metrelik mesafede kıl payı ile araç sollayan mercedes passat bmw gibi yüksek beygir gücüne sahip araç görüyorum.

Sollamalarda önemli olan sahip olduğun aracın ne kadar sürede ne kadar mesafe katedeceğini bilmektir.Allah korusun bunun hesabını yapamazsan firede de t-jetde de canın çıkar

reddragon
14/01/2012, 18:51
Fire motorumuz sorunsuzluğu ve şehir içi kullanımıyla ünlü bunun dışında hiçbir beklentimiz olmamalı. Ben usta şoför değilim , çift şerit çift yönlü yolda otobüs kamyon sollamaya korkuyorum çünkü biliyorum ki ani ivmelenme gerekse sctık afedersiniz.... Grandemi yine de çok seviyorum ve biliyorum ki o bir maserati deil yavrusu onun:)

gurik
14/01/2012, 20:08

bu konuyu bulmanız ve fire ı yermeniz uzun sürdü bu sefer uzun sürdü Ümit.
konu nun açılmasına sebep olanlardan birisiniz ve ayıp etmekte kararlısınız..Fire 77 nin sağlamlık ve ekonomi amaçlı üretildiğini ayrıca Kia hyundai gibi çöp tenekelerinin yanında grande punto gibi dünya çapında kabul görmüş bir karoserde çok güzel durduğunu söylemek gerekir.
not hiç bir sollamada canım çıkmadı tam yük artı üst bagajla zincir kuyruk solluyorum..Usulune göre sollarsan canın çıkmaz.siz bence bu konuyu daha fazla kirletmeyin...Kia venga forumlarına takılın.
buranın bir dostluk ve paylaşım sitesi üstelik Fiat Marka bağımlılığı ortaklığında kurulduğunu insanların bu site kurulurken bazı temel prensipler belirlediğini bilmiyorsunuz. Biz bu site kurulurken kimseyi karalamamak incitmemek üzerine ve sadece dostluk ve paylaşım amaçlı kurduk...Taa donanımhaberden beri bu böyleydi. Durum böyleyken insanların severek beğenerek para vererek ve bir yatırım aracı olarak gördüğü araçlarını kötülemek ve yere geçirme isteği neden?
bunu açıklayın...
bir açıklamanız yoksa sizin bazı takıntılarınız mı var fire veya gp ile ilgili?
aracınızı sattınız başka marka ve model bir araç aldınız hayırlı olsun...bazı sıkıntılar da yaşadınız anlıyorum ama bunca sıkıntı arasında da olsa sürekli neden bu forumda üzücü ve bazı insanların beynini bulandıran yanlış yorumlar yapıyorsunuz anlamış değilim.
bu motor seçeneği sakin kullanım yapan aile aracı olarak kullanılan ancak gerektiğinde de basabilen bir seçenektir. üstelik te lpg ye en uyumlu motordur var mı ötesi?

celenlee
14/01/2012, 20:17
Elbette ki ümit bey fire motor sollamalarda t-jet veya multijet gibi rahatlık sağlamaz fakat 4. vitese aldığınızda inanın hiç de öyle canın çıkacak gibi olmuyor.Multijet veya t-jet le yoğun trafikte 5. viteste çok rahat sollama yapabilirsiniz fakat fire motorla sollama yaparken aracı 4. vitese almanız gerekir.Eğer solama yaparken devriniz düşükse o zaman da 3. vitese alısınız olur biter.Sollamalarda karşılaşılacak risk biraz görecelidir.

Bizim şanzımanda 1-2 ve 2-3 arası oran gayet mantıklı.
Ama 3-4 ve özellikle 4-5 arası oran çok saçma, hadi 3-4 arasına da mantıklı diyelim ama 4ten 5e attığında nerdeyse devir değişmeyecek kadar az oynuyor : P ya da ben alışamadım hala.

Özellikle düşük hızlarda sollama falan yaparken 5'ten 4'e almak bana hiç yeterli gelmiyor, ille 3lazım.. (Ya da 170Nm dizelden sonra 110Nm yeterli gelmiyor)

Atıyorum 80le gidiyorsun 2600rpm
Atıyosun4'e 3200rpm yine çekmiyor.
direkt 3'e almak gerekiyor ki 4300 olsun ve devam etsin yoluna.

Şu araç şu motorla 3500devirde 130km görecekti ki gör sen o zaman uzun yolda da kısa yolda da ekonomiyi :) Uzun olsun 5. vites benim acelem yok.

uzuncocuk
14/01/2012, 20:55
bu konuyu bulmanız ve fire ı yermeniz uzun sürdü bu sefer uzun sürdü Ümit.
konu nun açılmasına sebep olanlardan birisiniz ve ayıp etmekte kararlısınız..Fire 77 nin sağlamlık ve ekonomi amaçlı üretildiğini ayrıca Kia hyundai gibi çöp tenekelerinin yanında grande punto gibi dünya çapında kabul görmüş bir karoserde çok güzel durduğunu söylemek gerekir.
not hiç bir sollamada canım çıkmadı tam yük artı üst bagajla zincir kuyruk solluyorum..Usulune göre sollarsan canın çıkmaz.siz bence bu konuyu daha fazla kirletmeyin...Kia venga forumlarına takılın.
buranın bir dostluk ve paylaşım sitesi üstelik Fiat Marka bağımlılığı ortaklığında kurulduğunu insanların bu site kurulurken bazı temel prensipler belirlediğini bilmiyorsunuz. Biz bu site kurulurken kimseyi karalamamak incitmemek üzerine ve sadece dostluk ve paylaşım amaçlı kurduk...Taa donanımhaberden beri bu böyleydi. Durum böyleyken insanların severek beğenerek para vererek ve bir yatırım aracı olarak gördüğü araçlarını kötülemek ve yere geçirme isteği neden?
bunu açıklayın...
bir açıklamanız yoksa sizin bazı takıntılarınız mı var fire veya gp ile ilgili?
aracınızı sattınız başka marka ve model bir araç aldınız hayırlı olsun...bazı sıkıntılar da yaşadınız anlıyorum ama bunca sıkıntı arasında da olsa sürekli neden bu forumda üzücü ve bazı insanların beynini bulandıran yanlış yorumlar yapıyorsunuz anlamış değilim.
bu motor seçeneği sakin kullanım yapan aile aracı olarak kullanılan ancak gerektiğinde de basabilen bir seçenektir. üstelik te lpg ye en uyumlu motordur var mı ötesi?
aracı kotuledıgımı nerden cıkardınız kı??? uzucu beyın bulandıran acıklama derken neyı kastettınız kımı uzmusuz kımın beynını bulandırmısız...fıre kotu motor deyınce cok mu dokundu size..... 1.2 8 valf motorla beraber fıatın en kotu motoru degılmı bu motor... bu motorun baygınlıgını yazınca suc mu oluyor... sız yatırım dıye el arabası alsanız,sız yatırım yaptınız dıye olumsuz yazamayacakmısınız... evet ben bır multıjet asıgı bır fıre dusmanıyım bununlada gurur duyuyorum... benım acımdan bu boyle....bence çekmeyen ,klıma ve lpg ıle basbas bagıran bır motor... 90 km hızla 3000 devırde gıdecegınız ender motorlardan....sımdı sırf sızın tıcarı kaygılarınız deprestı dıye ben fıkrımı yazamıyacakmıyım??? sadece motoru kotuluyorum... arac bence gayet ıyı bır arac...alanlarada saygım sonsuzdur.. her sozunuze cewap yazacagım madem bu kadar dokundu sıze... bu araca 2 motor yakısır tjet ve multıjet ... 77 ps fıre motor bu aracta, 115 ps lık atmosferık motorun ınsıgnıa da durdugu gıbı duruyor bence..hıcte yakısmıyor...
2... kıa yada ne forumu ıse ıstedıgım yerde olurum ayrıca aracım pert oldu depremde... severek kullanıyordum ama elestırılerede tıcarı kaygı ıle bakmıyordum... ha bu forum aracların balon gıbı sısırıp fıyatı yukselsın dıye olumsuz yorumları da kabul etmeyeceksede ceker gıderım sızde bırbırınızı kandıra kandıra yuvarlanır gıdersınız.
bu sıye barıs dostluk kardeslık ıcın kurulmus ıse bız bır motor ıcın olumsuz yorum yaptıgımız ve sahsı olarak kımseye saldırmadıgımızda bu barıs ve kardeslık ortamını karalamıs mı oluyoruz??
sımdı bende 1.2 tdı 75 ps polo var ve vw nın en kotu motoru bu su anda ve ben bılerek aldım fıyat uygun dıye... kendım 407 1.6 dıesele bınıyorum ve cekmıyor meret... sımdı bırı bunu yazdıgında hemen patlamam mı gerekıyor??
var mı otesı yazmıssınız ya var otesı.... ama sızın gozluklerınızı cıkarmanız gerek... ben burdan cıkaramayacagıma gore.... kulaklarınızı her turlu sese alıstırın derım ben .... sızın hosunuza gıtmeyen bır melodı baskalarının hosuna gıdebılır... yada baskaları sıze gore catlak sesler cıkarabılır?? alısacaksınız... yada hep beraber kafanızı onunuze egıp ah arabam guzel arabam ah amotorum guzel motorum deyıp ıyı seyler yazıp vakıt gecıreceksınz...
ayrıcada forum kurallarını ıhlal etmedıgım surece de ıstedıgımı yazarım bu sızı hıc ılgılendırmez... ok.... keyfınıze bakın... sızde benım nerdeyse hıc gırmedıgım kıa forumuna gırıp benım ıstedıgınız aracı kotuleyın ne dıyeyım.. yasasın özgürlük.....

gurik
14/01/2012, 21:56
aracı kotuledıgımı nerden cıkardınız kı??? uzucu beyın bulandıran acıklama derken neyı kastettınız kımı uzmusuz kımın beynını bulandırmısız...fıre kotu motor deyınce cok mu dokundu size..... 1.2 8 valf motorla beraber fıatın en kotu motoru degılmı bu motor... bu motorun baygınlıgını yazınca suc mu oluyor... sız yatırım dıye el arabası alsanız,sız yatırım yaptınız dıye olumsuz yazamayacakmısınız... evet ben bır multıjet asıgı bır fıre dusmanıyım bununlada gurur duyuyorum... benım acımdan bu boyle....bence çekmeyen ,klıma ve lpg ıle basbas bagıran bır motor... 90 km hızla 3000 devırde gıdecegınız ender motorlardan....sımdı sırf sızın tıcarı kaygılarınız deprestı dıye ben fıkrımı yazamıyacakmıyım??? sadece motoru kotuluyorum... arac bence gayet ıyı bır arac...alanlarada saygım sonsuzdur.. her sozunuze cewap yazacagım madem bu kadar dokundu sıze... bu araca 2 motor yakısır tjet ve multıjet ... 77 ps fıre motor bu aracta, 115 ps lık atmosferık motorun ınsıgnıa da durdugu gıbı duruyor bence..hıcte yakısmıyor...
2... kıa yada ne forumu ıse ıstedıgım yerde olurum ayrıca aracım pert oldu depremde... severek kullanıyordum ama elestırılerede tıcarı kaygı ıle bakmıyordum... ha bu forum aracların balon gıbı sısırıp fıyatı yukselsın dıye olumsuz yorumları da kabul etmeyeceksede ceker gıderım sızde bırbırınızı kandıra kandıra yuvarlanır gıdersınız.
bu sıye barıs dostluk kardeslık ıcın kurulmus ıse bız bır motor ıcın olumsuz yorum yaptıgımız ve sahsı olarak kımseye saldırmadıgımızda bu barıs ve kardeslık ortamını karalamıs mı oluyoruz??
sımdı bende 1.2 tdı 75 ps polo var ve vw nın en kotu motoru bu su anda ve ben bılerek aldım fıyat uygun dıye... kendım 407 1.6 dıesele bınıyorum ve cekmıyor meret... sımdı bırı bunu yazdıgında hemen patlamam mı gerekıyor??
var mı otesı yazmıssınız ya var otesı.... ama sızın gozluklerınızı cıkarmanız gerek... ben burdan cıkaramayacagıma gore.... kulaklarınızı her turlu sese alıstırın derım ben .... sızın hosunuza gıtmeyen bır melodı baskalarının hosuna gıdebılır... yada baskaları sıze gore catlak sesler cıkarabılır?? alısacaksınız... yada hep beraber kafanızı onunuze egıp ah arabam guzel arabam ah amotorum guzel motorum deyıp ıyı seyler yazıp vakıt gecıreceksınz...
ayrıcada forum kurallarını ıhlal etmedıgım surece de ıstedıgımı yazarım bu sızı hıc ılgılendırmez... ok.... keyfınıze bakın... sızde benım nerdeyse hıc gırmedıgım kıa forumuna gırıp benım ıstedıgınız aracı kotuleyın ne dıyeyım.. yasasın özgürlük.....

kısaca güldüm...bahsettiğimiz F.İ.R.E motor 1.2 değil 1.4 tür.Ayrıca bahsettiğiniz gözlüklerden kullanmıyorum.Ama gerçekleri asıl sizin görmeniz gerekli.

sımdı bende 1.2 tdı 75 ps polo var ve vw nın en kotu motoru bu su anda ve ben bılerek aldım fıyat uygun dıye..

demişsiniz ya...işte bu bir Türkiye gerçeğidir...ww deki bu motor,kötülediğiniz 77 lik fire ların yanından geçemez ama mantık aynıdır. kendi ağzınızla söylemişsiniz işte fiyatı uygun ve ekonomik bu makineler. yüksek performans isteyen t-jet alsın yahu.

kimse özgürlüğünüzü kısıtlamıyor ama Fiat forumunda fiatın motorunu kötülüyorsunuz. bu ne iştir? kimse motorun performansından şikayetçi değil yazılanları okusanıza..Bizler galerici ve al satçı değiliz,ürünü inceleyerek.beğenerek,deneyerek,fiyat fayda ve optimum tasarruf seçenekli bir makina olduğu için para verip kullanan kişileriz. TABİİ Kİ SÖZLERİNİZ BİZİ RENCİDE EDİYOR. KENDİ FORUMUMUZDA ARAÇLARIMIZ YERİN DİBİNE VURULUYOR. Biz ne kadar ciddiye almasak ta google aramalarında bu haksız yazılar karşısına çıkıyor arama yapanların... Burada kesiyorum lütfen konuya saygı duyun.

ayrıca deprem olayından haberim var tekrar geçmiş olsun tüm ailenize ve size....

ntcn 17
14/01/2012, 22:13

Ankaraya geldiğinizde şehir içinde sizi bi gezdiriyim bakalım nasıl gidecek ne kadar yakacak kimlere aynadan bakacaz :)

uzuncocuk
14/01/2012, 22:21
kısaca güldüm...bahsettiğimiz F.İ.R.E motor 1.2 değil 1.4 tür.Ayrıca bahsettiğiniz gözlüklerden kullanmıyorum.Ama gerçekleri asıl sizin görmeniz gerekli.

sımdı bende 1.2 tdı 75 ps polo var ve vw nın en kotu motoru bu su anda ve ben bılerek aldım fıyat uygun dıye..

demişsiniz ya...işte bu bir Türkiye gerçeğidir...ww deki bu motor,kötülediğiniz 77 lik fire ların yanından geçemez ama mantık aynıdır. kendi ağzınızla söylemişsiniz işte fiyatı uygun ve ekonomik bu makineler. yüksek performans isteyen t-jet alsın yahu.

kimse özgürlüğünüzü kısıtlamıyor ama Fiat forumunda fiatın motorunu kötülüyorsunuz. bu ne iştir? kimse motorun performansından şikayetçi değil yazılanları okusanıza..Bizler galerici ve al satçı değiliz,ürünü inceleyerek.beğenerek,deneyerek,fiyat fayda ve optimum tasarruf seçenekli bir makina olduğu için para verip kullanan kişileriz. TABİİ Kİ SÖZLERİNİZ BİZİ RENCİDE EDİYOR. KENDİ FORUMUMUZDA ARAÇLARIMIZ YERİN DİBİNE VURULUYOR. Biz ne kadar ciddiye almasak ta google aramalarında bu haksız yazılar karşısına çıkıyor arama yapanların... Burada kesiyorum lütfen konuya saygı duyun.

ayrıca deprem olayından haberim var tekrar geçmiş olsun tüm ailenize ve size....
1.2 ıle beraber......... demıstım... dıkkatlı okumadınız sanırım.... neyse...sıızı forumda samanlıkta bır ıgne mısalı goruyorum kendımı de.... aracınız hakkındakı olumsuz yorumdan rencıde oluyormussunuz ya... daha da ben bırsey demıyorum sıze... sız kendı aranızda paslasın durun ....

gurik
14/01/2012, 22:56
güle güle.....

uraaal
15/01/2012, 01:39
1.2 ıle beraber......... demıstım... dıkkatlı okumadınız sanırım.... neyse...sıızı forumda samanlıkta bır ıgne mısalı goruyorum kendımı de.... aracınız hakkındakı olumsuz yorumdan rencıde oluyormussunuz ya... daha da ben bırsey demıyorum sıze... sız kendı aranızda paslasın durun ....
serhat abiyim tanımıyorum ancak samanlıkta bir igne olmayabilir dikkat etmek lazım :D

since1453
15/01/2012, 01:50

senin derdin nedir ben dahil kimse çözmüş değil...
aradiğim yüksek performans olsa verdiğim paraya 3-4 yaşında golf yada tjet tarzı bir araç alırdım.....
istanbul içi günlük kullanım için aldım aracı
-ekonomik fiyatı
-konfor
-dizayn
-yakıt tasarufu
Türkiyede varmi 45 lt depoyla istanbul içi bu kış zamanı 600 km den fazla yol yapabileceğin başka araç ?
33bin tl ye
-esp
-asr-msr
-4 hava yastığı
-bluetooth
-sis farı-çelik jant
-follow me home-corner lights
vb.özelliklere sahip başaka araç varmı?
daha 30 dak.önce e5 te 140 yaptım sadece senin gibi boş konuşan insanlar haklımı diye?
yakacıkta yollar buz tutmuşken rampada dur kalk yaptım sapıtıcakmı diye sırf senin gibi boş konuşanlar haklı mı diye
Arabayı aldiğimdan beri ilkkez makas attım senin gibi boş konuşanlar haklımı diye
Bütün bu yaptıklarıma rağmen AOT 7.6/100km

(45*100) / 7.6 = 592 km

Senin gibi bomboş konuşan adama son birkaç sözüm daha var.

OYNAMAYI BİLMEYEN GELİN YERİM DAR DERMİŞ !!!!!!!!!!!!
ARAÇ KULLANMAYI BİLMEYEN SENİN GİBİLER DE FİRE MOTOR GİTMİYOR DER.

since1453
15/01/2012, 01:53

Yokuşta araç bayılmaz aracı sürmeyi bilmeyen şöför bayıltır.
senin altında 160 beygir olsa ne olur

Luc
15/01/2012, 02:35
işi bilenlerin elinde bu makine süper işler çıkarır...

Benimde sehir disi 5.1'im var baska konularda paylasitigimda. Sehir ici en iyi 6.2 gormustum. Coskun cosmus :D

Sent my GT-I9100 using

burhankutlu
15/01/2012, 02:47
Aracın kötüsü olmaz sadece parasızlık olur. ayağımızı yerden kesiyorum mu, kimseye eyvallah ettirmiyor mu, acil zamanlarda herkesten daha iyi akraba olmuyor mu daha ne olsun yahu bunların hepsini karşılıyorsa. herkes kesesine göre biniyor işte helal para kolay kazanılmıyor kim istemez daha iyi bir markaya binmemeyi. Bugüne çok şükür yeter de artar bile. Babam anlatır önceden araba değil binecek affedersiniz eşek bile bulunmazdı diye millet hastaneye gidecek vasıta bulamazmış.bana göre 1.4 fire m.jet bilmem ne Allah'a şükür olsun da isterse 1.2 olsun kanı gibi gitsin razıyım o bile kimseye eyvallah ettirmiyor...ayriyeten litresi olmuş 4 lira mazotun daha düşük motor çıkarsa gidip ona binmek lazım devir ekonomi devri. Allah olmayanlara da versin arabasızlık zor.

halils2
15/01/2012, 11:23
forumdan bir arkadaşın güzel bir lafı var ''sürekli sana muhalefet olunuyorsa üzülme iktidar sensin'' diye çok güzel bir laf. arkadaş 407e biniyor ama 1,6 dizel ve çekmiyor diyor. madem çekmiyor 3.0 ı var git al bin neden 1,6 dizel kullanıyon sonra da çekmiyor bu araba diyon neden çünkü alım gücü ve yakıtı ekonomik. 3.0 pahalı + benzinli + vergisi yüksek alamıyorsun sonrada bu araba çekmiyor diyorsun araba napsın 110hp 240 tork 1400 kg.

uzuncocuk
15/01/2012, 11:31
serhat abiyim tanımıyorum ancak samanlıkta bir igne olmayabilir dikkat etmek lazım :D
:) olsun bakalım ...

asil
15/01/2012, 11:34
forumdan bir arkadaşın güzel bir lafı var ''sürekli sana muhalefet olunuyorsa üzülme iktidar sensin'' diye çok güzel bir laf. arkadaş 407e biniyor ama 1,6 dizel ve çekmiyor diyor. madem çekmiyor 3.0 ı var git al bin neden 1,6 dizel kullanıyon sonra da çekmiyor bu araba diyon neden çünkü alım gücü ve yakıtı ekonomik. 3.0 pahalı + benzinli + vergisi yüksek alamıyorsun sonrada bu araba çekmiyor diyorsun araba napsın 110hp 240 tork 1400 kg.
''sürekli sana muhalefet olunuyorsa üzülme iktidar sensin''
bu söz bana ait arkadaşım:D
ÖYLE İNSANLAR TUTUNDUĞU DALI KESMEKTEN BAŞKA Bİ İŞE YARAMAZLAR....

uzuncocuk
15/01/2012, 11:37
ııktıdar benım o zaman..... sıze muhalefet eden tek kısı benım baksanıza...sız kendınızı tek kısı muhalefet edıyor dıye ıktıdar mı sandınız.....407 cekmıyor dıyorum ya.... o, ona gore cekmıyor demek... yanı anlatmaya calıstıgım fıre nasılkı t jete gore cekmez 1.6 dızelde 2.0 hdı a gore cekmıyor... sımdı 1.6 hdı aracı goklere cıkarmaya gerek yok... sızın fıre ı cıkarmamanın gerektıgı gıbı.....

uzuncocuk
15/01/2012, 11:40
Yokuşta araç bayılmaz aracı sürmeyi bilmeyen şöför bayıltır.
senin altında 160 beygir olsa ne olur
komık olmus ya..... fıre motora bındık bız ıkı yıl... yokusta arac bayılmaz mı...... yuh yanı.... bak bır arkadas 5 ten 3 e cekmek lazım yazmıs.... okudunuz umarım.... bu soforden mı kaynaklanıyor sızce...

uzuncocuk
15/01/2012, 11:56
senin derdin nedir ben dahil kimse çözmüş değil...
aradiğim yüksek performans olsa verdiğim paraya 3-4 yaşında golf yada tjet tarzı bir araç alırdım.....
istanbul içi günlük kullanım için aldım aracı
-ekonomik fiyatı
-konfor
-dizayn
-yakıt tasarufu
Türkiyede varmi 45 lt depoyla istanbul içi bu kış zamanı 600 km den fazla yol yapabileceğin başka araç ?
33bin tl ye
-esp
-asr-msr
-4 hava yastığı
-bluetooth
-sis farı-çelik jant
-follow me home-corner lights
vb.özelliklere sahip başaka araç varmı?
daha 30 dak.önce e5 te 140 yaptım sadece senin gibi boş konuşan insanlar haklımı diye?
yakacıkta yollar buz tutmuşken rampada dur kalk yaptım sapıtıcakmı diye sırf senin gibi boş konuşanlar haklı mı diye
Arabayı aldiğimdan beri ilkkez makas attım senin gibi boş konuşanlar haklımı diye
Bütün bu yaptıklarıma rağmen AOT 7.6/100km

(45*100) / 7.6 = 592 km

Senin gibi bomboş konuşan adama son birkaç sözüm daha var.

OYNAMAYI BİLMEYEN GELİN YERİM DAR DERMİŞ !!!!!!!!!!!!
ARAÇ KULLANMAYI BİLMEYEN SENİN GİBİLER DE FİRE MOTOR GİTMİYOR DER.
turkıye de oyle cok arac varkı o dolulukta o kadar hatta ondan az yakan....... sıralattırmayın sımdı... 1.2 corsa 1.25 fıesta, 1.3 colt, benım aklıma gelenler... fıyatlarıda nerdeyse aynıdır sızınkılerle.... ben aracı kotulemıyorum motoru kotuluyorum yazıyorum sız hala salata yapıyorsuınuz aracınıza gule gule bının gercekten dolu bır arac. neden anlamıyorsunuz kı bos konusan ıvır zıvır ayıptır ya ne bos konusması... punto ve evo en sevdıgım aracların arasındadır kı forumda fıre motor harıc kotuledıgım baska hıcbır yonu yoktur bu aracın... 1.2 16 valf ı olsa hıcbırsey de demem.. bırısı alım gucu demıs bırısı doluluk demıs.... ben sıze hayır demıyorum kı..... 1.2 16 valf 85-90 ps bır evo my lıfe ı 33000 e alsan daha mı kotu olur... arac kullanmayı bılmezmısım gıtmıyor dermısım falan ne alaka.... gelın yerım dar dermıs ne alaka.... benım gıbı bos konusanlar haklımı dıye yollarda deney yapmayın .... yokusta falan deney de yapmayın.... ben sorumlu degılım..... denedın ne oldu.... 140 yapıp yokusta kalkınca ne oldu bı anlatsana ben bos mu konusmus oldum..... makas atınca ne oldu... sahınde atıyor makası.... MOTOR KOTU DIYORUM SANA OK... MOTORUN KOTU.... 77 PS 1.4 MOTOR MU KALDI RENO BILE SYMBOLDEN KALDIRDI O MOTORU.... SORUNSUZMUS.... GERI KALAN DIGER MOTORLAR COK MU SORUNLU... 1.4 100 PS SORUNSUZ MOTOR DOLU ORTALIK... CIKAR KAFANI GÖMDÜĞÜN KUMDAN....... muhalefet edıp kırmadan, insanlara laf söylemeden sahsı klıseleer kullanmadan yazmaya calısıyorum ama , masallah.... aman be alın sızın olsun 77 ps cok kacan az yakan makas atan yokusta kalkan motorunuz.....

asil
15/01/2012, 12:09
ümit abi gerginliğe gerek yok tutunduğumuz dalıda kesmeye gerek yok.
izmire gelirsen seni iki tane arabaya bindircem ikiside bmw bir 3.30 ci diyeri 3.20 ci ikiside aynı model 3.30 olan 3.20 ye gitmiyo diyor.bana göre uçak emarım demek istediğimi anlamışındır.

searchandrescue
15/01/2012, 12:45
uzun zamandır forum a yazmıyorum burdaki tartışmaları okuyunca çok uzun bi metin yazdım ama tartışma alevlenecek diye vazgeçtim. Ümit bey Van da enkaz altında pert olmuş gp yi gördüğümde inanın kendi arabammış kadar üzüldüm, gördüğüm araç sizinmi onuda bilmiyorum sizlere geçmiş olsun inşallah bu şekilde bir felaketle bir daha karşılaşmayız.
son olarak sölemek istediğim kim ne derse desin bu araba aileden biri bizim onla gönül bağımız var.

since1453
15/01/2012, 13:14
turkıye de oyle cok arac varkı o dolulukta o kadar hatta ondan az yakan....... sıralattırmayın sımdı... 1.2 corsa 1.25 fıesta, 1.3 colt, benım aklıma gelenler... fıyatlarıda nerdeyse aynıdır sızınkılerle.... ben aracı kotulemıyorum motoru kotuluyorum yazıyorum sız hala salata yapıyorsuınuz aracınıza gule gule bının gercekten dolu bır arac. neden anlamıyorsunuz kı bos konusan ıvır zıvır ayıptır ya ne bos konusması... punto ve evo en sevdıgım aracların arasındadır kı forumda fıre motor harıc kotuledıgım baska hıcbır yonu yoktur bu aracın... 1.2 16 valf ı olsa hıcbırsey de demem.. bırısı alım gucu demıs bırısı doluluk demıs.... ben sıze hayır demıyorum kı..... 1.2 16 valf 85-90 ps bır evo my lıfe ı 33000 e alsan daha mı kotu olur... arac kullanmayı bılmezmısım gıtmıyor dermısım falan ne alaka.... gelın yerım dar dermıs ne alaka.... benım gıbı bos konusanlar haklımı dıye yollarda deney yapmayın .... yokusta falan deney de yapmayın.... ben sorumlu degılım..... denedın ne oldu.... 140 yapıp yokusta kalkınca ne oldu bı anlatsana ben bos mu konusmus oldum..... makas atınca ne oldu... sahınde atıyor makası.... MOTOR KOTU DIYORUM SANA OK... MOTORUN KOTU.... 77 PS 1.4 MOTOR MU KALDI RENO BILE SYMBOLDEN KALDIRDI O MOTORU.... SORUNSUZMUS.... GERI KALAN DIGER MOTORLAR COK MU SORUNLU... 1.4 100 PS SORUNSUZ MOTOR DOLU ORTALIK... CIKAR KAFANI GÖMDÜĞÜN KUMDAN....... muhalefet edıp kırmadan, insanlara laf söylemeden sahsı klıseleer kullanmadan yazmaya calısıyorum ama , masallah.... aman be alın sızın olsun 77 ps cok kacan az yakan makas atan yokusta kalkan motorunuz.....

sorularınızı cevaplayayım
1)1.25 otomatik fiesta yada 1.2 16 valf evo otomatik araç üretildide bizim mi haberimiz yok.
1.4 2011 otomatik vites fiesta yı uzun süre kullandım inan ki 1.4 fire dan çok ama çok daha kötü.bikere 4 ileri vites .haklısınız çok büyük bir artsısı var....oda şehir içi ortalama 13-14 lt/100 km lik olağan üstü yakıt tüketimi
2)1.3 colt motoru için hiç bir sözüm yok kesinlikle harika
yarı oto vitesler içinde en iyi ve sorunsuz olanı
gelelim (-) lerine
-iç dizayn
-2.el değer kaybı
-kasasının dış görünüşü
-iç malzame kalitesi
-ses yalıtımı
3)1.2 corsa otomatik kullandım.küfür yemediğim kırmızı ışık ve rampa kalamdı.
evo da ss çalişip rampada dursa bile araç kendini toplayıp rahatlıkla kalkıyor.en azından ben kaldırdım
4)100 beygirden bahsetmişsiniz
evt evodan 2 bin tl ucuz 1.4i20 oto ....
yakıt ortalaması 10 lt üstü altını görmüyor kuzenimle 2 gün arayla çıkardık galariden.haklısın fire dan daha atik ama 120 yi geç ve araçtaki güvensizliği hisset....frenleri yüreğimi hoplattı iç kalite 5 para etmez.evo ile iç ve dış görünümü kıyasla istersen kendin karar ver.....

Bu saydığım araçlar evo dualogicler ile (+)3000 , (-) 3000 tl aralığında olan b segment araçlar...
Siz söyleyin sayın ümit bey 30000 tl - 36000 tl aralığında otomatik vites ve iç dış donanımda sıfır araç söylermisiniz...
eğr tjet otomatik araç olsa 2000 tl fark verir alırdım.ama yokkkkkkkk

bir kıyas yapıyorken emsal ürünleri kıyaslayın
30000-36000 tl aralığı otomatik araçları kıyaslayın

yokuş 3.vites 5. vites yıkılıyorsunuz bu şanzımanın özelliği düşük devirde vites değiştiripte yakıt tasarufu sağlamak değilmi ?
hangi araç 60 kmde rampada 5. viteste bayılmadan çıkar ?
hangi araç 3000 devirde rolantide hareket ederken ani sollamaya kalkar?
dualogic şanzımanda tek bir dokunuşla vitesi 4 e düşürüp 4000 devirse güvenli sollamada taktığınız nedir?
eğer keşvetmediyseniz dualogic viteste gaza nekadar yüklenirseniz araç devir isitediğinizi algılayıp vites yükseltmiyor?

Türkiye de kış şartlarında 7-7.5 lt şehir içi ortalama(istanbulda yoğun trafikte) sağlayan otomatik vitesbenzinli bir araç bulursanız banda haber verin.Ama düz vites araçlar değil
tabi ki donanım olarak evom dan aşşaği olamayan 36000 tl yi geçmeyen.....

Her hafta Kartal-Merter arası 1 gün git gel yapıyorum.
fiesta otomatik 14lt/100km
evootomatik 6-6.2 lt/100km

yani her gidişte ortama 7 lt fark 7*4 = 28 lt aylık fark
28*4.37 = 122 tl sadece ordan fark 2 depo benzinde aylık yakıt tasarufu sizce ?

Son olarak geçmiş olsun inşallah enkazdaki tek kaybınız aracınızdır aile fertlerinizden kimse zara görmemiştir.
Allah sabır versin tekrar geçmiş olsun

tonymontana
15/01/2012, 13:32

bende geçen yol tutuşu kötü dedim, çok tepki aldım. sizin de tepki almanız çok normal kötü birşeyler söyleyince. bazı arkadaşlar kötü lafını duyunca kendilerine hakaret olarak alıyorlar nedense.

since1453
15/01/2012, 13:46
bende geçen yol tutuşu kötü dedim, çok tepki aldım. sizin de tepki almanız çok normal kötü birşeyler söyleyince. bazı arkadaşlar kötü lafını duyunca kendilerine hakaret olarak alıyorlar nedense.

yiğit bey 2 gece önce 100-110 lm hızla ilerlerken e5 te bir araç aniden önüme kırdı sola son anda kaçtım önüme kıran salak sağ şeridi geri kaçtı önündeki minübüse vuruyordu frenledi kızakladı sağ sol yalpaladı inanın aracın sol 2 teker yerden kesildi nerdeyse takla atıyordu aracının kıçı bir sağ bir sola savruldu(araç citreon c3 tü)...

ben sola kaçınca sol dan gelen arac frenledi baktım kurtarmıycak tekrar sağa kırdım.araç hafif savruldu adeta kontrolu benden aldı ve kendini topladı

aracımı park ettiğim yer rampa yol bu sabah karla birlikte buzlanmıştı.gözümün önünde 3 tane araç 8 çizerek yalpalayarak indi rampayı.hatta passat kaldırıma çarptı.
şimdi siz dersiniz passattan daha mi iyi aracınız
tabiki hayır şöförü maldı.kısaca şöför mal olduktan sonra araç farketmiyor.pasatın o salak şöförü eve gidene kadar ya aracını parçalar yada bir garibin arabasını
ben rampa yukarı çıktım manuel moda geçtim.gaza yüklenmeden çıkıyordum.bir noktada boğuldu gaza yüklendim pati çekemye başlar başlamaz asr motoru frenledi.araç kendini topladı kazasız belasız çıktım...
-haklısın yol tutuşu iğrenççççççççç
-yakıt tasarufu iğrençççççççççççç çünkü benim aracım 7-7.5 lt ortalama yakarken diğer otomatik araçlar 10 lt altına inmiyorrrrr

Size ümitbeyden çok daha fazla tepki verildi

Türkiyede belkide evo nun yol tutuşu kötü diyen tek şahsiyetsinizzzzz

Motor performansına gelince görecelidir....
M3 kullanan tjeti beğenmez
corvet kullanan M3 ü

<ümit beyle o yüzden sadece fikir alişverişi yapılıyor sizi kayda bile almadık

since1453
15/01/2012, 14:56
arkadaşlar galiba ben yanılıyorum tony montana ve uzun çocuk haklı puntolarımız çok kötü baksanıza okdar eleştiri geliyor 3-4 kişi hariç savunan kimse yok ilginç değilmi ?

Ya biz 3-4 kişiye fire motor yerine başka motor geldide biz memnunuz diğer arkadaşlarda utancından cvp bile veremiyor

baksanıza
-fire motor gitmez
-yol tutuşu çok kötü
-fiatın en dandik motoru
-1.2 motorlardan kötüüüü

arakdaşlar haklı galiba
aracını seven 3-5 kişi sadece

krm1983
15/01/2012, 15:12
Eski aracım 16v 103bg Palio 1.6hl idi.Onu satıp Gp Fire Dynamic aracımı aldım.Tabiki 103bg den 77bg'e düşünce zayıf geldi motor gücü.Ama açıkçası ben hiç gitmez diyordum almadan önce fakat beklentimden daha iyi çıktı.
Şöyle ki performans beklentiniz varsa hayal kırıklığı yaşarsınız bu bir gerçek.5te çıktığım yokuşu 4 te çıkıyorum en kötü 3 te çıkıyorum.
Sakin kullanımda gerçekten benzinli araca göre az yakıyor üretim amacı ekonomi 100km/s hızdan sonra yakıtı içmeye başlıyor.Sakin bir karma kullanımda(çoğunluğu ş.dışı) 5.4 litre ortalama yakaladım.Daha ne olsun az km yapılıyorsa dizele gerek yok.Çok km yapılıyorsa tabiki dizel daha mantıklı.
Fiat,Uno sx tek nokta enjeksiyon ve palio 1.4 EL modelinde kullandığı motoru geliştirip fire motor olarak üretmiş maliyet ve dayanıklılık adına ve çok nokta enjeksiyonlu ekonomik bir motor çıkarmış ortaya.
Çok beğendiğimiz 3 ay sipariş bekleyip o günkü kur üzerinden aldığımız vw araçlarda ve audi a3 lerde geçen seneye kadar 1.6 8v 102 bg lik motor kullanılıyordu.Bunu da unutmayalım...
Sonuç olarak fiyat fayda oranında fire motor başarılı ama tabiki motor teknolojisinde bir devrim olan multijet değil...

Fuzuli
15/01/2012, 15:41
Ben 105 bg.lik R19 1.8 rti yi satarak aldım gp.yu.
1.4 fire elbette 1.8i kadar atak değil..
Ancak bu araba 1 kere yokuşta bayıldı..
İzmir'de otobandan karşıyaka'ya giderken, içinde 4 büyük 1 çocuk ve ağzına kadar dolu bagaj ile.. 60 olan hızı tırmaırken 90 üzerine çıkaramadım..
Onun haricinde bir gün bile motorla ilgili çekiş problemi yaşamadım..

Harcanan benzine aldırmayacaksanız fire bana göre yeterince atak..

Başka araçların daha iyi ya da kötü olması da umurumda değil.. Elalem dert çekiyor diye sevinecek ya da daha iyisine biniyor diye üzülecek değilim..

İnsanların bu söylemlerinin dolaylı olarak araç hakkında kötü fikir üretilmeinde etkili olduğunu düşünüyorum ancak benimle aynı fikirde olmayana da bu sebeple kızamam... İyi ya da kötü su akacağı yolu bulur... İsteyen 1.4 fire alır isteyen başkasını...

Takım tutar gibi araca tezahurat yapmanın da anlamı yok, artık belki de sahip olunmayan araç hakkında boş yere laf üretip kişileri üzmeninde...

tayfux
15/01/2012, 15:52
usanmadan yazılanların hepsini tek tek okudum da arkadaşlar Ümit arkadaşımıza biraz fazla tepki vermiyor musunuz? bu arada fire motor bence de segmentinde Mitsubishi Colt un motoru ile birlikte en iyi motor(şahsen bindim ve sürdüm mükemmel bir sesi var)..eleştirileri yanlış yapmamak lazım elma ile armutu karıştırıyoruz bazen..

celenlee
15/01/2012, 15:53

1.3 colt dediğiniz gibi daha az yakabilir ama göresellik,donanım vs konusunda biraz daha düşünmek lazım bence :)

1.25 Duratec motor da zaten 80BG'di--82 oldu ve 8V, yakıtı da fire'dan az olmayan bir motor.

Bu arada 1.2 Corsa'nın az yakması mı :) 2007 sonrası bitti o olay, öncesini net bilmiyorum ama eski kasada ekonomik diyolar.

Gelelim asıl noktaya:
8V motorların düşük devirlerde ve düşük hızlarda 16v motorlardan az yaktığını biliyor olmalısınız!! Yoksa mesele motordan valf çalmak mı sizce??

Bu yüzden bu motor üretilme sebebine bakıldığı zaman, bu 8V Fire sınıfının iyi motorları arasındadır. Güçsüz motor==(Değildir)Kötü Motor.

SONUÇ OLARAK:
Bu motor sizin için YETERSİZ bir motor. (Kötü kelimesiyle özetleyemezsiniz olayı)
Üretim kriterlerine göre, ve o kriterleri göze alarak kullananlara göre ise çok BAŞARILI ve İYİ bir motor ;)

tonymontana
15/01/2012, 16:57
yiğit bey 2 gece önce 100-110 lm hızla ilerlerken e5 te bir araç aniden önüme kırdı sola son anda kaçtım önüme kıran salak sağ şeridi geri kaçtı önündeki minübüse vuruyordu frenledi kızakladı sağ sol yalpaladı inanın aracın sol 2 teker yerden kesildi nerdeyse takla atıyordu aracının kıçı bir sağ bir sola savruldu(araç citreon c3 tü)...

ben sola kaçınca sol dan gelen arac frenledi baktım kurtarmıycak tekrar sağa kırdım.araç hafif savruldu adeta kontrolu benden aldı ve kendini topladı

aracımı park ettiğim yer rampa yol bu sabah karla birlikte buzlanmıştı.gözümün önünde 3 tane araç 8 çizerek yalpalayarak indi rampayı.hatta passat kaldırıma çarptı.
şimdi siz dersiniz passattan daha mi iyi aracınız
tabiki hayır şöförü maldı.kısaca şöför mal olduktan sonra araç farketmiyor.pasatın o salak şöförü eve gidene kadar ya aracını parçalar yada bir garibin arabasını
ben rampa yukarı çıktım manuel moda geçtim.gaza yüklenmeden çıkıyordum.bir noktada boğuldu gaza yüklendim pati çekemye başlar başlamaz asr motoru frenledi.araç kendini topladı kazasız belasız çıktım...
-haklısın yol tutuşu iğrenççççççççç
-yakıt tasarufu iğrençççççççççççç çünkü benim aracım 7-7.5 lt ortalama yakarken diğer otomatik araçlar 10 lt altına inmiyorrrrr

Size ümitbeyden çok daha fazla tepki verildi

Türkiyede belkide evo nun yol tutuşu kötü diyen tek şahsiyetsinizzzzz

Motor performansına gelince görecelidir....
M3 kullanan tjeti beğenmez
corvet kullanan M3 ü

<ümit beyle o yüzden sadece fikir alişverişi yapılıyor sizi kayda bile almadık

kıvanç bey bence araçlar hakkında 1 kelime bilginiz yok. ben yol tutuş iyi değil diyorum siz hala asr esp masal anlatıyorsunuz. ben standart, ekstra donanıma sahip olmayan bir gp sahibiyim. yokuş kalkış desteğiymiş,esp'ymiş bunlardan hiç mi hiç bahsetmedim. ben sizi muhatap almıyorum ama inatla bana sataşıyorsunuz.

gerçekten şu forumda sizin kadar çok yazıp boş yazan birini görmedim.

bahsettiğiniz kadar iyi şoförseniz sizi ralli pistlerine alalım. burası dar gelmeye başlamış size.

ayrıca tekrar belirtiyorum. gp diyorum evo filan demiyorum. bilmiyorum ben evo'yu. ama sanmıyorum ki gp ile arasında dağlar kadar fark olsun.

kayda değil kaale alınır. Kaale almamak söz konusu ise o benim tarafımdan geçerli olmalı.

srkaradag
15/01/2012, 16:58
bu başlık 1,4 fire a dokunan yanar'a dönüşmüş, kimse beğenmek zorunda değil arkadaşlar,sizlerde keyifle kullandığınız araçları savunmak zorunda değilsiniz.
Bence çok uzamış bu başlık ...

halils2
15/01/2012, 17:07
bu başlık 1,4 fire a dokunan yanar'a dönüşmüş, kimse beğenmek zorunda değil arkadaşlar,sizlerde keyifle kullandığınız araçları savunmak zorunda değilsiniz.
Bence çok uzamış bu başlık ...

haklısın katılıyorum sana boşuna konuşuyoruz. bir insanın aklındaki fikri değiştiremezsin. oyüzden sen aracından memnun musun ewet bin, hayır mı? git daha kuvvetli daha seri araç al onu kullan.sözüm senin şahsına değil

ykaya1983
15/01/2012, 17:34
Arkadaşlar bence de konu başlığı altında daha fazla yazıp birbirimizi kırmamıza gerek yok.Fire motorun ne kadar iyi bir motor olduğunu kullanan arkadaşlar konu başlığı altında ayrıntılarıyla açıklamışlar zaten.Herkesin bir motordan beklentisi farklı olabilir.Bundan daha doğal birşey olamaz.Fire motor gerçekten iyi bir motor olmasaydı t-jet motor bile (t-jet kötü olduğu için demiyorum.Yanlış anlamayın)bravo dışında tüm modellerde kaldırıldığı halde fire motor bravo dışında tüm binek otomobillerde 2005 den beri kullanılmaya devam ediyor.Hadi biz fanatiklik yaparak iyi dedik diyelim.Koskoca fıat firması da mı fanatiklik yapıyor?Bugün satın alınan puntoların büyük çoğunluğunda(yanılmıyorsam 2.) fire tercih ediliyor.Zaten konu başlığı altında yazılanlara bakıldığında hiç aracı kullanmasan bile fire motorun iyi bir motor olduğunu anlarsın.Ümit bey de zaten fire motoru kendi açısından değerlendirmiş.Herkes adına konuştuğunu zannetmiyorum.Onun için daha fazla alıntılı mesaj yazıp kalp kırmak doğru değil.

ntcn 17
15/01/2012, 17:45
Tartışmak anlamsız KULLANIM AMACINA GÖRE DEĞERLİRMEK LAZIM HER MOTORU
sen bunu zaten şehir içinde kullanmak için almışsın performans amacın olsa t-jet alırsın
VE BUNA RAĞMEN KONUYU AÇAN ARKADAŞ BU MOTORUN ASIL AMACINA ASLINDA NE KADAR GÜZEL VE EKONOMİK MOTOR OLDUĞUNU ANLATMAYA ÇALIŞMIŞ.Ve söylenende 10 kat daha iyi olduğu ve gittiğide gerçek.Ben şu an gözümü kırpmadan bi t-jet yada 3.30 ci almayı planlıyorum ama hergün 100 km yi 15 liralık gazla yaptığımı düşünürsek alıcam arabayla kaç liraya yapıcamı siz hesap edin.

O YÜZDEN KONUYU KİRLETMEDEN OBJEKTİF BİR ŞEKİLDE .....MOTORUN ASIL AMACINA... UYGUN DEĞERLENDİRİRSEK ÇOK DAHA İYİ OLACAKTIR.
SAYGILAR.

GP COSKUN
15/01/2012, 19:52
Tartışmak anlamsız KULLANIM AMACINA GÖRE DEĞERLİRMEK LAZIM HER MOTORU
sen bunu zaten şehir içinde kullanmak için almışsın performans amacın olsa t-jet alırsın
VE BUNA RAĞMEN KONUYU AÇAN ARKADAŞ BU MOTORUN ASIL AMACINA ASLINDA NE KADAR GÜZEL VE EKONOMİK MOTOR OLDUĞUNU ANLATMAYA ÇALIŞMIŞ.Ve söylenende 10 kat daha iyi olduğu ve gittiğide gerçek.Ben şu an gözümü kırpmadan bi t-jet yada 3.30 ci almayı planlıyorum ama hergün 100 km yi 15 liralık gazla yaptığımı düşünürsek alıcam arabayla kaç liraya yapıcamı siz hesap edin.

O YÜZDEN KONUYU KİRLETMEDEN OBJEKTİF BİR ŞEKİLDE .....MOTORUN ASIL AMACINA... UYGUN DEĞERLENDİRİRSEK ÇOK DAHA İYİ OLACAKTIR.
SAYGILAR.

işte işin özü burada
ama her nedense millet tartışmak için bahane arıyor

gurik
15/01/2012, 20:26
Konuyu açan kişi olarak kimseyle şahsi bir münakaşa içine girmek veya konu başlığı altında kimsenin kimseyi kırmasını amaçlamadığımı tekrar belirtmek isterim.
Bunun yanında bir araç sahibi ve foruma canı gönülden samimi katkılarını sunmaya çalışan birisi olarak herhangi bir aracımızın, Modelimizin veya forumdaşımızın kırıcı ve rencide edici şekilde eleştirilmesini kabul edemem, etmem.
Çünkü bu forum dostluk, fikir paylaşımı ve daha iyi yi bulma adına bilgi birikimi ve tecrübelerin ortak buluşma alanı... Şimdi bir kısım insanlar "motorunuz beş para etmez, o olur bu olur çöpe atın, fiatın hatası v.s " derse bize ne katıyordur acaba sormak isterim. Ne yapalım yakalım mı arabaları? Üstelik bizler memnun ve tatmin olmuş kullanıcılar iken aracımızı savunma ve yanlış intiba uyandırma çabalarını kırmak durumunda bırakılıyoruz.
EN BÜYÜK SIKINTIM DA GOOGLE da araba çekmez gitmez bayılır ayılır gibi abuk subuk sonuçlarla çıkıyor...BEN KULLANIYORUM KARDEŞİM BAYILMIYOR 100 LE VİRAJA GİRİYORUM SAVRULMUYOR kullanılamıyorsa aracın suçu ne? Atalarımız da şöyle dememiş mi?
AT SAHİBİNE GÖRE KİŞNER.
1.4 FİRE 8 V için fanatiksiniz demişler yine yanlış anlaşılmışız....Her ne kadar forum haricinden kışkırtıcı yorumlar gelse de sakin olmaya çalışıyorum. bizler malımızın göz göre ve haksız yere kötülenmesine karşıyız. Bizi eleştirinle isterse Bentley' e binsin yada tank kullansın beni ilgilendirmez, mübarek olsun...Ama insanların seçimlerine ve alın terlerine saygılı olunacak BU BÖYLE.

Şahsıma yönelik hiçbir yakıştırmayı dikkate almıyorum.. İğne iplik, kimsenin ne olduğunu bilemezsiniz...Ben de 34 yıldır ordunun içinde yetişmiş biri olarak arkadaşın yaşadığı stresi biliyor ve hak veriyorum.İnsanlar bazen de stres atmak için buraya giriyor.Fakat birinin rahatlaması diğerinin gerilmesine sebep olmamalı.
Bundan sonraki yorumlar şahsi olmasın rica ederim.

comanchee
15/01/2012, 20:49
bir link veririm
alın bakalım linki

5,6 lt kadar iddialı değerim yok ama kağıthane, eyüp, gaziosmanpaşa yokuşlarında 6,6 lt ortalama tutturdum.

ntcn 17
15/01/2012, 20:53
işte işin özü burada

Haklısın abi de millet gergin herhalde bu sıralar :)

since1453
15/01/2012, 21:20
kıvanç bey bence araçlar hakkında 1 kelime bilginiz yok. ben yol tutuş iyi değil diyorum siz hala asr esp masal anlatıyorsunuz. ben standart, ekstra donanıma sahip olmayan bir gp sahibiyim. yokuş kalkış desteğiymiş,esp'ymiş bunlardan hiç mi hiç bahsetmedim. ben sizi muhatap almıyorum ama inatla bana sataşıyorsunuz.

gerçekten şu forumda sizin kadar çok yazıp boş yazan birini görmedim.

bahsettiğiniz kadar iyi şoförseniz sizi ralli pistlerine alalım. burası dar gelmeye başlamış size.

ayrıca tekrar belirtiyorum. gp diyorum evo filan demiyorum. bilmiyorum ben evo'yu. ama sanmıyorum ki gp ile arasında dağlar kadar fark olsun.

kayda değil kaale alınır. Kaale almamak söz konusu ise o benim tarafımdan geçerli olmalı.

Ozamn kendi aracın için konuş esp-asr vb hiçbir paket yokmuş aracınızda doğal olarak yol tutuşunda ki direnci benim kendi aracımda beklediğimden daha düşük olur.....
ilk mesajımdan beri üstüne basarak diyorum esp-asr nasıl olurda aracı dediğiniz gibi güvensiz kılar yol tutuşu konusunda
demişsinizki evo ile gp arası dağlar kadar fark olsun gp ile evo arası dağlar kadar fark yok farkı yaratan aracınızdaki güvenlik paketleri
-tek hava yastığı olan araçla 8 hava yastığı olan aracın güvenliği aynı mı
-aynı marka aynı model 2 araçtan abs olanı ile abs olmayanın fren le ilgili güvenliği aynı mı
-160 beygir golf ile 90 beygir golf un çekiş gücü aynı mı ?

Tabi ki bütün sorularımın cevabı hayır aynı değil

Demeki yol tutuşu için ve güwenlik için alınan donanımlar ile standart arası durumda aynı değil.Kimse babası hayrına safety kit ,evo kit,asist kit vb donanımlara para basmıyor

Keşke en baştan sizde aracınızın donanımı ile ilgili bilgi verseydiniz ve aracın yol tutuşu kötü derken bir açıklama yapsaydınız.
Bende biliyorum aracım mercedes bmw değil.ama 33bin tl ye alınacak en ekonomik araç.Aynı fiat araliğinda seçilebilecek en iyi araç.ama bir 10bin tl daha olsa daha farklı bir seçim yapardım 20bin tl daha olsa daha da farklı.
Bu araç ile 150 km ile viraj alamassın hatta 80 km üstüyle bile ama sizce 55-60 bina raliğinin altında sizi tatmin edebilecek araç var mı

Ayrıca sizi kayda almıyorum dedim.Bu konuda özür dilerim gerginlikğin etkisi ile dedim arkadaşların dediği gibi beğenelim yada beğenmeyelim her görüşe saygı duymak zorundayız ben fevri davrandım ve haksızlık ettim.Özür dilerim

since1453
15/01/2012, 21:29
işte işin özü burada

Ümit bey ben demiyorum ki aracımızla ralli yaparız M3 e kafa tutarız gt pegeout lar ile kapişiriz
ya bu aracın kullanım amacı şehir içi sakin kullanımda ekonomik olması ve iç dış dizayn ve donanım konusunda yeterli olması
Bu aracı alan biri 140-150 km yapmak istiyor ve çok yakıyor çok bağiriyor diyorsa zaten garip olan bu olur
zaten bu araç bunun için üretilmedi.fiatın bu amaçla üretilmiş araçları var pegeout ların gt leri var

Ama bir gerçek var bu araç yüksek performans aracıda değil arkadaşların dediği gibi at arabası da değil

tonymontana
15/01/2012, 21:33
Kıvanç bey kardeşim, diğer başlıkta en başından beri belirttim. Stock GP için konuşuyorum diye.

Mühim olan bu değil, ortak noktamız şu ki hepimiz bu aracı belli sebeplerle beğendik ve isteyerek aldık.

Bende güvenlik paketli vs olmasını isterdim ama gönlüme göre öyle araç bulamadım.

Ancak tekrar söylüyorum, Grande Punto (güvenlik paketsiz, sonradan spor yay ve amortisör takılmamış) öyle süper yol tutan bir araç değil.

Gerisi için hiç bir eleştrim yok. Fire motor için de bilgim yok denemedim.

Sonuç olarak, sizinde dediğiniz gibi her görüşe saygı duymak lazım haklısınız. Bu forumda da bu aracı sevdiğimiz için bulunuyoruz.

since1453
15/01/2012, 21:54
Kıvanç bey kardeşim, diğer başlıkta en başından beri belirttim. Stock GP için konuşuyorum diye.

Mühim olan bu değil, ortak noktamız şu ki hepimiz bu aracı belli sebeplerle beğendik ve isteyerek aldık.

Bende güvenlik paketli vs olmasını isterdim ama gönlüme göre öyle araç bulamadım.

Ancak tekrar söylüyorum, Grande Punto (güvenlik paketsiz, sonradan spor yay ve amortisör takılmamış) öyle süper yol tutan bir araç değil.

Gerisi için hiç bir eleştrim yok. Fire motor için de bilgim yok denemedim.

Sonuç olarak, sizinde dediğiniz gibi her görüşe saygı duymak lazım haklısınız. Bu forumda da bu aracı sevdiğimiz için bulunuyoruz.

Haklısınız araçlarımız spor yada yüksek performans için değil şehir içi eco kullanım için inşallah yeni aracınızda güvenlik paketlerini alarak aracınızı daha çok seversiniz...
Burası insanların paylaşim için kullandiği forum tabi ki farklı görüşler olucak fakat
en baştan okursanız art niyete varan yorumlar da var sonuta gerdi tepkim de siz patladı :)

Luc
15/01/2012, 22:13
Benim aracim gayet peformansli ve yol tutusu gayet iyiydi. Katilmiyorum bu soylemlere. Stok fire aracin yol tutusu bana gore sinifinin en iyilerinden.

Sent my GT-I9100 using

tonymontana
15/01/2012, 22:15
Haklısınız araçlarımız spor yada yüksek performans için değil şehir içi eco kullanım için inşallah yeni aracınızda güvenlik paketlerini alarak aracınızı daha çok seversiniz...
Burası insanların paylaşim için kullandiği forum tabi ki farklı görüşler olucak fakat
en baştan okursanız art niyete varan yorumlar da var sonuta gerdi tepkim de siz patladı :)

daha yeni araca çooooooooooook var. Önce bunun kredi borcunu bitireyim :)

Aslında kimsenin art niyeti yoktur da işte mimiksiz bu kadar oluyor. Herkes gp/evo sahibi burada. Art niyetli davranışta bulunacaklarını sanmıyorum, sadece zevkler,tercihler işte...

krm1983
15/01/2012, 22:38
benim aracim gayet peformansli ve yol tutusu gayet iyiydi. Katilmiyorum bu soylemlere. Stok fire aracin yol tutusu bana gore sinifinin en iyilerinden.

Sent my gt-ı9100 using
+11111

mahhony06
15/01/2012, 22:54
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 1 aydır GP 1.4 Dualogic araç sahibiyim. Yaptığım yol 1000 km den fazla oldu. Bir arabaya yada motora çok kötü yada çok iyi demek için bir süre kullanmak gerektiğini düşünüyorum. Bu yaşıma kadar (39) tamamı otomatik olmak üzere 11 ayrı araba kullandım. Bu araçlarla ilgili en çok aklımda kalan taraflarını şimdi kısaca sizlerle paylaşmak istiyorum.

1. Astra G 1.6 16 v (100.000 km kullandım. Sürüşü zevkli yol tutuşu makul ama yakıt sarfiyatı ve servis maliyeti yüksek)

2. Albea 1.2 16 v ( 5000 km kullandım. Ayağımı yerden kesti ekonomik bir araçtı.)

3. Fiesta 1.4 tdci ( şirket aracı 270.000 km kullandım. Çok sağlam bir arabaydı. Çok ekonomikti ama gürültülü ve koltukları çok rahatsızdı. Hala belim ağrıyor :)

4. Corsa 1.2 16 v ( 15000 km kullandım. Performansı kötü ama sevimli bir arabaydı kullandığım en ekonomik benzinli motor)

5. Corolla 1.6 vvt-i ( 2000 km kadar kullandım. inanılmaz sessiz. Rölantide motorun çalışıp çalışmadığını anlamak için devir saatine bakıyordum. Çok yakıyordu. direksiyon tepkisi kötüydü. )

6. Scenic I 1.6 16 v ( 5000 km kullandım. Benzini adeta içiyordu. Konforluydu çok arıza verdi çok masraf yaptım.)

7. Hyundai Accent 1.3 8 v ( 1000 km ancak kullandım. Ne abs ne hava yastığı vardı kullanırken hep tedirgindim zor anımda ayağımı yerden kesti. Sahip olduğum en kötü araç diyebilirim.)

8.Clio 1.4 16 V ( 1000 km bile kullanmadım. Çok yakıyordu. Renoda dizel almak lazım onu anladım.)

9. Focus I 1.6 16 v ( 5000 km kullandım. Sürüş zevki harika direksiyon tepkisi çok net yol tutuş iyi.)

10. Focus II 1.6 16 v ( Halen kullanıyorum 78.000 km oldu. Yol Tutuş ve direksiyon harika. Yakıt sarfiyatı yüksek. Servis maliyeti yüksek.)

11. Grande Punto 1.4 8 V (9000 km de aldım. Halen kullanıyorum 1000 km yol yaptım. Direksiyon tepkisi ve hakimiyeti Focus I gibi. Sürüş zevki çok iyi. Performan olarak iyi değil ama yakıt olarak 1.2 corsa gibi yakıyor. Yetkili serviste bakıma sadece 208 tl verdim. Tasarımı en güzel arabam)

ykaya1983
16/01/2012, 16:53
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 1 aydır GP 1.4 Dualogic araç sahibiyim. Yaptığım yol 1000 km den fazla oldu. Bir arabaya yada motora çok kötü yada çok iyi demek için bir süre kullanmak gerektiğini düşünüyorum. Bu yaşıma kadar (39) tamamı otomatik olmak üzere 11 ayrı araba kullandım. Bu araçlarla ilgili en çok aklımda kalan taraflarını şimdi kısaca sizlerle paylaşmak istiyorum.

1. Astra G 1.6 16 v (100.000 km kullandım. Sürüşü zevkli yol tutuşu makul ama yakıt sarfiyatı ve servis maliyeti yüksek)

2. Albea 1.2 16 v ( 5000 km kullandım. Ayağımı yerden kesti ekonomik bir araçtı.)

3. Fiesta 1.4 tdci ( şirket aracı 270.000 km kullandım. Çok sağlam bir arabaydı. Çok ekonomikti ama gürültülü ve koltukları çok rahatsızdı. Hala belim ağrıyor :)

4. Corsa 1.2 16 v ( 15000 km kullandım. Performansı kötü ama sevimli bir arabaydı kullandığım en ekonomik benzinli motor)

5. Corolla 1.6 vvt-i ( 2000 km kadar kullandım. inanılmaz sessiz. Rölantide motorun çalışıp çalışmadığını anlamak için devir saatine bakıyordum. Çok yakıyordu. direksiyon tepkisi kötüydü. )

6. Scenic I 1.6 16 v ( 5000 km kullandım. Benzini adeta içiyordu. Konforluydu çok arıza verdi çok masraf yaptım.)

7. Hyundai Accent 1.3 8 v ( 1000 km ancak kullandım. Ne abs ne hava yastığı vardı kullanırken hep tedirgindim zor anımda ayağımı yerden kesti. Sahip olduğum en kötü araç diyebilirim.)

8.Clio 1.4 16 V ( 1000 km bile kullanmadım. Çok yakıyordu. Renoda dizel almak lazım onu anladım.)

9. Focus I 1.6 16 v ( 5000 km kullandım. Sürüş zevki harika direksiyon tepkisi çok net yol tutuş iyi.)

10. Focus II 1.6 16 v ( Halen kullanıyorum 78.000 km oldu. Yol Tutuş ve direksiyon harika. Yakıt sarfiyatı yüksek. Servis maliyeti yüksek.)

11. Grande Punto 1.4 8 V (9000 km de aldım. Halen kullanıyorum 1000 km yol yaptım. Direksiyon tepkisi ve hakimiyeti Focus I gibi. Sürüş zevki çok iyi. Performan olarak iyi değil ama yakıt olarak 1.2 corsa gibi yakıyor. Yetkili serviste bakıma sadece 208 tl verdim. Tasarımı en güzel arabam)

Bravo valla bayağı araç kullanmışsınız.Yazdığınız bu araçlardan punto fire dışında hiçbirini kullanmadığım için bazen sırf bu motoru kullandığım için fanatiklik mi ediyorum acaba diyordum ama siz bizzat bu 11 aracı kullanan kişi olarak fire nin iyi bir motor olduğunu açıkça belirtmişsiniz yazınızda.

since1453
16/01/2012, 20:52
Arkadaşlar bu konuyu çok uzatmak istemiyorum son birkaç cşey daha söyliyip bu konuda yazılanları sadece okuyup cevap yazmıycam istenmeyen polemiklere girdim ve daha fazlasına girmek istemiyorum;

Hayatta ki herşey bir tercih meselesidir.

-Aracı sadece ben ve eşim kullanıyoruz 2 kişilik bir aileyiz o yüzden c segment arabalara bakmadım bile tercihim sadece B segment oldu.

-Geçen yıl yüksek hız ve dikkatsizlik yüzünden az kalsın bir kırk ayak olarak tabir edilen kamyonun altına giriyordum benim şansım kamyon söförünün ustaliği sayesinde son anda arka tekerine çarparak ölümcül bir şekilde sonuçlanabilecek bir kazadan sadece tampanu parçalayarak sıyrık bile almadan kurtuldum.o günden beri hız yapmıyorum sakin bir sürüş izliyorum.
Kısaca yüksek performanslı bir araca ihtiyacım yok.aracım 2000 motorda olsa kullanımım evom dakinden farklı olmiycakti.

-Ev kredisi ödediğim için araca açilabileceğim fiyat kısıtlı idi.2.el 20bin tlyi geçmiyecek bir araç arıyordum(1.4 oto getz gibi).Fiatın sıfır faiz kampanyası sayesinde Evo mu alabildim.

-Eşim düz vites kullanamadiği için otomatik almak zorundaydım.o yüzden düz vites araçlara bakmadım bile bütçeme uyan aralıktada alabilceğim opsiyonlar

getz(2.el)
İ20
1.4 fiesta otomatik
1.2 corsa oto.
gp-evo dualogic idi

Fiesta tek favorim idi

-Fakat 2011 1.4 fiesta yı uzun süre test için kullandim(kayınpederimin) yakıt tüketimini gördükten sonra ve o fiyata donanımın nekadar boş olduğunu gördükten sonra vaz geçtim.Bizim arakdaşların ilkel olarak tabir ettiği fire motorlar 96 beygir fiesta dan daha performanslı en azından arada bir fark yok ve fiesta 4 ileri vites.
Aracı aldiğim haftaya kadar İ20 ile evo arası gittim geldim.fakat evonun iç donanımı beni kendine aşık etti ve gönül rahatlığıyla EVO My Life 1.4 fire dualogic aracımı aldım.

Ve aracımdan da sonderce memnunum.Çünkü aracımı almadan önce kullanım amacım,araçalmadaki amacım ve aracı alırken sahip olduğum kriterler belli idi.

1)Fiyat uygunluğu
2)Otomatik olması
3)Aracın iç ve dış görünüşüne içimin sinmesi
4)Sade bir şehirr içi sürüşte ekonomik yakıt( istanbul içi 7.50 üstünü görmedim)
5)Güvenlik ve donanım

Bu araç benim istediğim bütün kriterleri fazlası ile sağliyor.Çünkü benim araçtan beklediğim kriterlerim belli idi....

Eğer ;

1)yakıt tasarufu önemli olmasa fiesta titanyum vişne çürüğü rengi alırdım.ama dediğim gibi şehir içi ortalama 13-14 lt / 100km yakıt tüketimi işime gelmiyor.1 depo ile 400 km bile yapamıorsunuz en azından ben yapamamiştim. 1.4 ilekl fire motorum ile 100 tl benzin ile 240 km gittim yakıt lambası yanmadı bile kısaca 300 km rahat giderdi.oda 7.5/100 lt ye denk geliyor.600 km 1 depo ile demek.
kısaca evo ile ayda 2 depo benzin aldiğim yerde fiesta ile 3 depoya yakın benzin almam lazım dı

2)otomatik kriterim olmasa Tjet tarzı bir araç alırdım

3)yılda 10bin km max.yol yapıcam dizele o farkı vermeye gerek duymadım.mağliyet farkını 3 yılda zor çıkarırdı.Ama 10 değil 20-25bin yapsam tereddüt etmez multijet alırdım

Arkadaşlar araç alırken kriterlerinizi belirleyin ki sonradan hayal kırıklığı yaşamayın.

Araç size istediğiniz şeyi vermez.İsteğinize uygun olarak aldığınız araç beklentinizi karşılar

Çirkin kadın yoktur az votka vardır.
Önemli olan kaç kadeh votkanın sizi tatmin ettiğidir.

SAYGILARIMLA ;

asil
16/01/2012, 21:20
bende bahsedeyim otobiyografimden:
ilk arabam 94 şahin idi benim için ayrı yeri vardır.
ikinci aracım tipo 1.6 bi türlü dijital göstergelerine alışamadım.çok güzel ve zamanın önemli araçlarındandır tipo.
3 cü aracım tipo sedicivalve 2ooo cc performansına diyecek lafım yok.son derece yol tutuş motor performansı yakıt istediğim gibi idi.çok iyi müşteri çıkınca sattım.
4 cü arabam 98 lerin ferrarisi olan fıat cuope 5 silindirli 2.o cc turbo benzinli acayip makina şimdiye kadar bindiğim en güzel fıat arabası.yol tutuş konfor motor performansı yola hakimiyet frenler vs vs çok iyidi
5 aracım fıat panda honda cıvıc almaya gittim pandayı ilk defa görmüştüm içini görünce hondadan vaz geçip 1.2 8v pandayı aldım 2 yıl en uzun süre kullandığım araçtı.yakıtı okadar az dı ki 28 binde aldım 2 yılda 128 bin olmuştu:D ALKOLLÜ bir hayvan pert etti pandamı.
6 cı arabam 1.3 gp active şimdiye kadar aldığım dış görüş olarak en iyi araçtı.ancak iç plastikleri kapkara pandanın mavi ve güzeldi gp ye alışamadım 9 ay kullandım ve 22 bine aldım 24.750 sattım.
7 ci ve şimdiki aracım fiorino.ilk tiptronik aracım ve en büyüğü.kullanması zevkli aynaları büyük yola hakimiyet fazla yüksek olduğu için inip binmesi rahat.içi gp göre daha kaliteli.gp ye göre daha az yakıyo.alalı 4 ay oldu.
allah nasip eder ölmessem 8 ci arabam yine fıat bravo öncelikli linea veya doblo premio.

serkandikici
29/12/2012, 23:37
2008 grand punto 1.4 fire active aldım ilk aracımdı çok severek isteyerek aldım almamda bu forumun payı büyüktür.. Ardından ford Fusion aldım aracımı satıp 2007 1.6 TDCI 90hp.. Canavar gibi bi motor, hızlanmada, inanılmaz seri, bastın mı koltuğa yapıştırıyo, oldukça az yakıyo vs.. AMA aklım hep puntoda kaldı severek bindim yine aracıma ama dışarda ne vakit bi punto görsem içim bi garip oldu netice de yine dönüş punto evo 1.4 fire active 77hp.. Punto bi tutkudur arkadaşlar kim ne derse desin.. Konuşan adamların yarısı daha kaputu açmamıştır allah bilir.. Ama son dönemde bu 1.4 fire motorları kötülemek moda oldu bu işe bi el atmak lazım...

chn73
29/12/2012, 23:54
2006 da ilk çıktığında almıştım 1.4 8v mi.5 sene boyunca kullandım.şehir içindeki performansı çok güzeldi.uzun yolda otobanda hafif rampalarda dahi 3. vitese düşmek beni deli ediyordu.geçen sene sattım ve astra 1.3 cdti aldım.aynı rampalarda cruise ı 120 ye ayarlayıp 6. viteste gidiyorum ve en ufak performans düşüklüğü yaşamıyorum.

Bolu_Beyi
30/12/2012, 00:36
Nerde Fire motorumun ekonomikliği :)

SUADOW
30/12/2012, 00:45
Merhabalar...
Konu eski, ancak bende naçizane düşüncelerimi belirtmek istedim;
2010 Ağustos'ta 1997 model 115 Bg Toyota satıp, 2011 model 1.2 8v GP satın aldım. Sattığım aracın 2.sahibiydim ve tertemiz bir araçtı. Gaza dokunmak yetiyordu... Ancak; durmuyordu ve artık teknolojisi eskimişti. Sattıktan sonra Fabia, Lacetti, Aveo, clio ve en son Grande Puntoyu inceledim. Grande Punto benim daha çok hoşuma gitti ve aracı satın aldım. Aracım şu an 40.000 Km'de çok memnunum ve severek kullanıyorum. Bence araçtan beklenti önemli. Eğer çok seri bir araç isteseydim GP'yi almazdım, şehir içi kullanacağım ve az yakacak düzgün bir araba aradım ve GP Aldım. İyi ki de almışım, çok memnunum...
Kullandığımız yollar 110, 130 Km ile sınırlı, bu Km'lere Hacı Murat'ta çıkıyor...
Altında 7.40 BMW olsa ne yazar? 130'dan sonra cezayı yiyorsun?
Ben çok memnunum, iyiki de almışım, GP'yi tercih etmişim...
Kötüleyenlerin bence rakip firmaların oyunu olduğunu düşünüyorum, sonuçta çok büyük rantların döndüğü bir pazar...
Ne demişler...
Zevkler ve Renkler tartışılmaz...
GP kullanmak bir zevktir, gerisi hikaye...
Ben memnunsam, başkalarının kötülemesini çok dikkate almam şahsen...

Saygılar...

Luc
30/12/2012, 11:06
Fire cok az yakan ekonomik guzel bir motor. 5 kisiyi bagajla doldursan bile uzun yolda 5lt civari yakan bir motor. Ekonomi icin ideal.

GT-I9100 cihazımdan 2 ile gönderildi

gurik
30/12/2012, 12:07
2006 da ilk çıktığında almıştım 1.4 8v mi.5 sene boyunca kullandım.şehir içindeki performansı çok güzeldi.uzun yolda otobanda hafif rampalarda dahi 3. vitese düşmek beni deli ediyordu.geçen sene sattım ve astra 1.3 cdti aldım.aynı rampalarda cruise ı 120 ye ayarlayıp 6. viteste gidiyorum ve en ufak performans düşüklüğü yaşamıyorum.

hangi hafif rampalarda 3 e düştünüz acaba?Türkiyedeki bütün rampalardan geçtim de onun için soruyorum. Ben İst-Ankara arası evimden FSM gişelere kadar gerede tımanışı hariç hiç 4. vitese inmiyorum nasıl oluyor bu?

ibrahim06
30/12/2012, 12:18
1.4 albeamla dün giderken aracım yakıt az uyarısı verdi. Gidilen mesafeye baktığımda 198km yazıyordu. 60 liralık benzinle şehir içi yaptığım yol bu. Yaz mevsimi olsa 50-55 liraya yaparım bunu. daha ne olsun.

muratpolat12
30/12/2012, 12:37
Fire motorun amaci standart bir kullanici ve aile araci deneyimi yasatmasidir.yakiti az oldugu icin performansida dusuk olacaktir.dagda bayirda vites kuculteceksiniz baska sansiniz yok.bunu bilerek araci almak ve kullanmak gerekiyor.bir arkadas yukarda tum rampalari 4le ciktigibi iddia etmis ama pek inandirici gelmedi ornegin kiziltepe mardin arasi rampada 2.vitesle cikacaktir.basinca gitsin rampada 5.vitesle araba sollamak istiyorum diyorsaniz tjete gecip yakitini kabul edeceksiniz

GT-N7100 cihazımdan 2 ile gönderildi

celenlee
30/12/2012, 15:06
Fire motorun amaci standart bir kullanici ve aile araci deneyimi yasatmasidir.yakiti az oldugu icin performansida dusuk olacaktir.dagda bayirda vites kuculteceksiniz baska sansiniz yok.bunu bilerek araci almak ve kullanmak gerekiyor.bir arkadas yukarda tum rampalari 4le ciktigibi iddia etmis ama pek inandirici gelmedi ornegin kiziltepe mardin arasi rampada 2.vitesle cikacaktir.basinca gitsin rampada 5.vitesle araba sollamak istiyorum diyorsaniz tjete gecip yakitini kabul edeceksiniz

Ama şu var ki çok yavaşlamak zorunda kalmadığım sürece 3'e düşmüyorum uzun yolda. Yokuş çıkarken kamyon arkasına kalırda hızım 70'in altına inerse işte o zaman 3 e alıp o şekilde durumu atlatmak zorunda kalabiliyor insan. Ki bu çok normal. Ve özel bir durum.

Yolu doğru okuyan kişi 4 den aşağı düşmez.

Ama nedir dizel kullanırken 5'den aşağı düşmezdim.
6 ileri arçalarda ise mecvuren 5 e düşülen yerler oluyor. Malum 6. vites biraz uzun oluyor dizellerde.

Son olarak o kadar dikkat etmeme rağmen uzun yolda 6'nın altına düşemedim. Ben de 120-130 gidiyorum 7lt yakıyorum :p
Böyle kabullendim ben bu aracı.
Tam bir ş.içi aracı.
Belki 1.2 daha bile iyedir ş.içinde.

muratpolat12
30/12/2012, 15:19
Ama şu var ki çok yavaşlamak zorunda kalmadığım sürece 3'e düşmüyorum uzun yolda. Yokuş çıkarken kamyon arkasına kalırda hızım 70'in altına inerse işte o zaman 3 e alıp o şekilde durumu atlatmak zorunda kalabiliyor insan. Ki bu çok normal. Ve özel bir durum.

Yolu doğru okuyan kişi 4 den aşağı düşmez.

Ama nedir dizel kullanırken 5'den aşağı düşmezdim.
6 ileri arçalarda ise mecvuren 5 e düşülen yerler oluyor. Malum 6. vites biraz uzun oluyor dizellerde.

Son olarak o kadar dikkat etmeme rağmen uzun yolda 6'nın altına düşemedim. Ben de 120-130 gidiyorum 7lt yakıyorum :p
Böyle kabullendim ben bu aracı.
Tam bir ş.içi aracı.
Belki 1.2 daha bile iyedir ş.içinde.
fire kullanmadım bir önceki kasanın 1.4 16v 95hp motorunu 3 seneye yakın kullandım ve yokuş yukarı 3'e çok rahat düşüyordu.77hp 1.4 bir araç yokuş tırmanırken 4.vitesten aşağı düşmüyor diye iddia etmek bence doğru değil.Ozaman siz aracı boğuyorsunuz,yada sizin rampa anlayışı ile diğer arkadaşların ki farklı.Uzun yol tecrübeniz ne kadar bilemem ama türkiye'de adana çıkışı bolu dağı mardin virajları ayvalık küçükkuyu rampaları vs.. türkiye'nin bir çok rampasını görmüş biri olarak tjet bile 5le çıkamazken fire nasıl 4 le çıkacak..
Son olarak fire motorda vites küçültmek kadar normal birşey yok.Bu anormal değil normal bir durumdur.

Budweiser
30/12/2012, 15:47
Para Çokomel Eğrisine göre şahane araç. Her zaman diyorum Parasına göre en iyi donanımı veren her zaman Fiattır diye. Yüksek performans beklemiyeceksin. LPG ile inanılmaz uyumlu takıcaksın LPG yi ekonominin kralını yapacaksın. Dizellerden az yakıyorum var mı ötesi?

muratpolat12
30/12/2012, 15:50
Para Çokomel Eğrisine göre şahane araç. Her zaman diyorum Parasına göre en iyi donanımı veren her zaman Fiattır diye. Yüksek performans beklemiyeceksin. LPG ile inanılmaz uyumlu takıcaksın LPG yi ekonominin kralını yapacaksın. Dizellerden az yakıyorum var mı ötesi?

aynen öyle çok haklısın fire motorun derdi hızı değil yakıtıdır.4'e düşse ne olur 3'e düşse ne olur.

celenlee
30/12/2012, 15:55
fire kullanmadım bir önceki kasanın 1.4 16v 95hp motorunu 3 seneye yakın kullandım ve yokuş yukarı 3'e çok rahat düşüyordu.77hp 1.4 bir araç yokuş tırmanırken 4.vitesten aşağı düşmüyor diye iddia etmek bence doğru değil.Ozaman siz aracı boğuyorsunuz,yada sizin rampa anlayışı ile diğer arkadaşların ki farklı.Uzun yol tecrübeniz ne kadar bilemem ama türkiye'de adana çıkışı bolu dağı mardin virajları ayvalık küçükkuyu rampaları vs.. türkiye'nin bir çok rampasını görmüş biri olarak tjet bile 5le çıkamazken fire nasıl 4 le çıkacak..
Son olarak fire motorda vites küçültmek kadar normal birşey yok.Bu anormal değil normal bir durumdur.

Tabiki kullanılan yollar çok önemli :)

İst-Çanakkale arası gidip geliyorum ben, zaten uzun yollarda %7den fazla eğim olmaz. Bu standarttır. Diğer geçitler ve lokal yolları onlarda durum farklı, dizel bile olsa 3'e kadar inersiniz.

Benim kullandığım güzergahta, Marmara eğerlisinde,tekirdağ çıkışında ve keşan sonrası koru dağında uzun yollarda görebileceğimiz en uzun yokuşlar kadar vardır, benim yazdıklarım o yollara dayanıyor.

Bu arada aracı boğan 3'e de düşer 2'ye de.
Zaten belirttim, çok özel bir durum olmadıkça 3'e düşme gibi bir durumla karşılaşmadım diye.
Ancak yokuş çıkarken arkandan vızır vızır tam gaz gelen dizeller olunca, mecburen önündeki kamyonun arkasında kalıyorsun ve vites düşmen gerekiyor :) O arkadan gelen araçların da önüne atlayıp yollarını kesecek değiliz yokuş tırmanırken.

muratpolat12
30/12/2012, 16:01
Tabiki kullanılan yollar çok önemli :)

İst-Çanakkale arası gidip geliyorum ben, zaten uzun yollarda %7den fazla eğim olmaz. Bu standarttır. Marmara eğerlisinde ve tekirdağ sonrası da uzun yollarda görebileceğimiz en uzun yokuşlar kadar vardır, benaim yazdıklarım o yollara dayanıyor.

o yolu herhalde kendi özel aracımla 40-50 kere gitmişimdir ve benim bahsettiğim rampalar ile o yoldakilerin hiç alakası yok.O yoldaki tek rampa korudağı'dır.O da biraz tırmanıştan sonra hemen yokuş aşağı yola döner.İstanbul-çkale zaten 350km uzun yol bile sayılmaz :)fire motoru inşallah farklı yol şartlarında deneyebilirsiniz.

celenlee
30/12/2012, 16:36
o yolu herhalde kendi özel aracımla 40-50 kere gitmişimdir ve benim bahsettiğim rampalar ile o yoldakilerin hiç alakası yok.O yoldaki tek rampa korudağı'dır.O da biraz tırmanıştan sonra hemen yokuş aşağı yola döner.İstanbul-çkale zaten 350km uzun yol bile sayılmaz :)fire motoru inşallah farklı yol şartlarında deneyebilirsiniz.

İnş denemem, bu yol dışında türkiyenin 4 bir yanına gitmişliğim var ;) Ama babamın Dizel Megan'ı ile.

Zaten belirli bir km'nin üstünde uzaklığa punto ile gitmek istemem. Hele ki elimde C sınıfı dizel bir araç varken ;)

muratpolat12
30/12/2012, 16:42
İnş denemem, bu yol dışında türkiyenin 4 bir yanına gitmişliğim var ;) Ama babamın Dizel Megan'ı ile.

Zaten belirli bir km'nin üstünde uzaklığa punto ile gitmek istemem. Hele ki elimde C sınıfı dizel bir araç varken ;)

doğrudur ç.kale yolundaki rampayı gösterince herhalde gittiğiniz tek uzun yol orası diye düşündüm :)

bu arada furkancım literatürde %10 eğim 9derece gibi görünür ama gerçek hayatta bu koşullar çok sağlanmaz.Yanlış bilgi olmasın.

aykut_1914
30/12/2012, 17:01

kaan kardeşim ne kadar yakıyosun merak ettim :)

celenlee
30/12/2012, 18:23
doğrudur ç.kale yolundaki rampayı gösterince herhalde gittiğiniz tek uzun yol orası diye düşündüm :)

bu arada furkancım literatürde %10 eğim 9derece gibi görünür ama gerçek hayatta bu koşullar çok sağlanmaz.Yanlış bilgi olmasın.

Bize teorikte öğretilenlerden aklımda pek bişi kalmadı, ama kesin hatırladığım bir şey, özellikle otobanlarda bu üst limit kuralına uyulacak şekilde dizayn yapılır.

Ç.kale yolunda görülen en büyük eğim %7 olabilir. Bİr şekilde aklıma kazınmış bu rakam :)

halils2
31/12/2012, 00:04

Tekirdağ çıkışındaki uzun rampayı unutmayın sırf o rampa yüzünden uzunköprüye havsadan gidiyorum. rampa hem çok uzun hem rampa başında köprü olduğu için kaptırıp giremiyorsun fire 4 ü görüyor ama çok uzun sürüyor 4 e atmak. onun haricinde ç.kaleden keşana gelirken koru dağı rampasını 4le çok rahat çıktığımı biliyorum 2 kişi + oturacak yher kalmayacasıya bagaj dolu + klima açık 110kmlerle çıktım rampayı ama rampa düzlükle başlıyor avantajlı. onun haricinde dediğin gibi başka rampa yok öyle uzun. ama yinede sakin kullanımda fire ekonomik kalkışlarda oldukça seri özellikle 1.3 astra ile kalkış yapma şansım oldu 1 defa 90-100km ye kadar öndeydim sonrası astranın :)
ayrıca merakımdan soruyorum senin bahsettiğin rampalar nasıl bişey? yanlış anlama hani uludağa da çıktım manisaya da gittim bolu rampasına da o açıdan merak ettim nasıl bir rampadan bahsettiğini

muratpolat12
31/12/2012, 00:36
Cok onemli degil fire ile bol gazlamalar iyi aksamlar

meltdown
31/12/2012, 01:32
2008 GP dynamic aracım vardı. Çok seviyordum aracımı. Ne zaman GP görsem aklıma geliyor. 30 litre LPG ile 380-400 km arası yol yapıyordum. Maksimum otobanda 190a kadar çıktım... herşeyinden çok memnundum. Hele yakıtı... Ama daha performanslı bir araç almak istedim. Focus aldım. aynı miktar LPg ile 280-300 km arası yol yapıyorum. Yakıtım %25 arttı. Ama hızlanmalar yol tutuş vs. Segment farkı olduğu için bunlardan bahsetmiyorum. Karar size kalmış. %25 daha fazla yakmak istiyorsanız siz de 1.6 motor kullanın. Ama lütfen GP 1.4 8v seri, yokuşta şu vitesle çıkıyorum vs. demeyin, kendinizi kandırmayın. Ekonomi için GP ile baş edecek tek araba Yaris 1.33.... Başka da benzinli araba yok piyasada. Arabanızın kıymetini bilin, arabayı da gereksiz yere eleştirmeyin. Hız istiyorsanız T-jet alın, bravo multijet alın... Sonuç olarak ne istiyorsanız onu düşünerek alın ama sonra pişman olmayın...

muratpolat12
31/12/2012, 10:42
2008 GP dynamic aracım vardı. Çok seviyordum aracımı. Ne zaman GP görsem aklıma geliyor. 30 litre LPG ile 380-400 km arası yol yapıyordum. Maksimum otobanda 190a kadar çıktım... herşeyinden çok memnundum. Hele yakıtı... Ama daha performanslı bir araç almak istedim. Focus aldım. aynı miktar LPg ile 280-300 km arası yol yapıyorum. Yakıtım %25 arttı. Ama hızlanmalar yol tutuş vs. Segment farkı olduğu için bunlardan bahsetmiyorum. Karar size kalmış. %25 daha fazla yakmak istiyorsanız siz de 1.6 motor kullanın. Ama lütfen GP 1.4 8v seri, yokuşta şu vitesle çıkıyorum vs. demeyin, kendinizi kandırmayın. Ekonomi için GP ile baş edecek tek araba Yaris 1.33.... Başka da benzinli araba yok piyasada. Arabanızın kıymetini bilin, arabayı da gereksiz yere eleştirmeyin. Hız istiyorsanız T-jet alın, bravo multijet alın... Sonuç olarak ne istiyorsanız onu düşünerek alın ama sonra pişman olmayın...

daha ne denebilir ki helal olsun.. Her kelimenize katılıyorum.Ben tjet ile her yokuşu çıkarım diye iddia edemezken bazı arkadaşlar fire ile çıktığını söylüyor.

Xenophan
31/12/2012, 10:56
Merhaba,
Yazıların çoğunu okudum. Ben göreceğiniz gibi 1.3 multijet sahibiyim ve aracı 2. El aldım.

Bence araçlarımız hangi motorla olursa olsun sınıfındaki eşdeğerlerine nazaran hem konforlu hemde stabil.

Banada ilk başlarda çekmez gitmez diyorlardı. Banada yakıtı çok ekonomik geliyordu ve aldım. Sonuç makina sağlam ve beni yeterince tatmin ediyor. Otobanda 190ıda gördüm rahatlıkla. Zaten 120den 170e çıkması birkaç saniye sürüyor. Ama o hızlarda uzun süre seyretmeye ne kadar ihtiyacım var? Ne kadar yakıt harcıyorum? 1depo yakıtla 900 1000km yapan başka hangi araç var? Sorulması gereken asıl sorular bunalar. Sonucta araçlarımız yarış yada performans makineleri taşımıyorlar tjetler haricinde. Performans isteyen gitsin bmw audi vs vs alsın ya da daha üst segmet araç alsın ve vergi+yakıt tüketimine razi gelsin.

Geçtiğimiz bayramlardan birinde izmirden Tekirdağ a gitmem gerekti. Uçak fiyatları bayram nedeniyle uçuktu. Bizde arabayla gitmeye karar verdik. 1depo mazotla gidip döndük 2 kişi. Hadi bunu birde bmw ile yapalım git gel 1060km ya da abartmayalım 1.6 focusla yapalım kac depo gidecek bakalım...

Bence kimse başkasının ne dediğine takılmamalı. Önemli olan siz makineden ne kadar keyif alıyorsunuz ya da sizi ne kadar tatmin ediyor kısmı. Internetteki verinin doğruluğu tartışılır. Siz bildiğinizi, doğruyu yazın ki insanlar doğruyu bilsin.

Çekmez mi al canavar gibi çekiyor :)

görkem koçsan
01/01/2013, 05:23
ne yakıt tasarrufu ya fire motordan bi cacık olmaz benim ilk arabamda gp. fireydi. siz fire motorla gelin ben zong.da size bi yokuş göstereyimde 5 kişi nasıl kalınıyomuş yolda görün.tek avantajı var bakımı ucuz sorun çıkarmaz o başkada bi nane değil.ve inanın ben t jetle yakıtta ortalama daha az değerler kaydettim.akıl var mantık var 80 beygirden aşağı doğan bile yok hangi yılda yaşıyoruz kötülüyorum işte fire motoru açık açık.araba sollasan geçmek bilmez(bunun performanslada alakası yok) tamam performans motoru değil biliyoruz ama araba bu sonuçta.

Evren_c
01/01/2013, 18:08
Her araç belli bir amaçla üretilir arkadaşlar. Henüz Punto'mu teslim almadım, Fire motoru tecrübe etmedim. Ancak bu motor şehir içinde kullanılması için, üretimi ve işletimi tamamen ekonomi gözetilerek üretilmiş bir motor.

Dolayısıyla X şehrindeki yokuşta bayılması, Y şehrindeki hava şartlarında çok yakması vs. bu motoru kötü yapmaz. Bir motoru kötü, başarısız yapan, sürekli arıza yapması, üretim amacına uygun olarak çalışmamasıdır. Fire motoru abuk subuk arızalar veren, sürekli parça değiştirten var mı aranızda?

Gördüğüm kadarıyla insanlar bu motoru hep "performansı düşük, çekmiyor" vs. diyerek kötülemişler. Diyelim ki benim bir araçtan beklentim 0-100'ü 5 saniye olsun, inanılmaz performanslı olsun. Şimdi ben bu beklentime uymayan tüm araçları kötüleyeyim mi sağda solda? O araçlar performanslı olsun diye üretilmemişler ki? Fire'ları "150 beygir, kesinlikle bayılmaz" diyerek satıyorlar da benim mi haberim yok?

Ben dimdik yokuşların olduğu bir yerde yaşasam, aracıma zaman zaman da olsa 5 kişi alacak olsam, gider jip alırım, kamyonet alırım arkadaşlar. Bütçem yetmiyorsa ikinci elini alırım, ona da yetmiyorsa almam. Mutlaka bir araç edinmem gerekiyorsa da alabileceğimin en iyisini alır, "motoru çekmiyor" diye yakınmam. Çünkü bilerek alıyorum. Ne kadar ekmek, o kadar köfte.

muratpolat12
01/01/2013, 19:18
Her araç belli bir amaçla üretilir arkadaşlar. Henüz Punto'mu teslim almadım, Fire motoru tecrübe etmedim. Ancak bu motor şehir içinde kullanılması için, üretimi ve işletimi tamamen ekonomi gözetilerek üretilmiş bir motor.

Dolayısıyla X şehrindeki yokuşta bayılması, Y şehrindeki hava şartlarında çok yakması vs. bu motoru kötü yapmaz. Bir motoru kötü, başarısız yapan, sürekli arıza yapması, üretim amacına uygun olarak çalışmamasıdır. Fire motoru abuk subuk arızalar veren, sürekli parça değiştirten var mı aranızda?

Gördüğüm kadarıyla insanlar bu motoru hep "performansı düşük, çekmiyor" vs. diyerek kötülemişler. Diyelim ki benim bir araçtan beklentim 0-100'ü 5 saniye olsun, inanılmaz performanslı olsun. Şimdi ben bu beklentime uymayan tüm araçları kötüleyeyim mi sağda solda? O araçlar performanslı olsun diye üretilmemişler ki? Fire'ları "150 beygir, kesinlikle bayılmaz" diyerek satıyorlar da benim mi haberim yok?

Ben dimdik yokuşların olduğu bir yerde yaşasam, aracıma zaman zaman da olsa 5 kişi alacak olsam, gider jip alırım, kamyonet alırım arkadaşlar. Bütçem yetmiyorsa ikinci elini alırım, ona da yetmiyorsa almam. Mutlaka bir araç edinmem gerekiyorsa da alabileceğimin en iyisini alır, "motoru çekmiyor" diye yakınmam. Çünkü bilerek alıyorum. Ne kadar ekmek, o kadar köfte.

Ben senin yerine olsam araci teslim almadan vazgecer onun yerine multiair alirim.sonra pisman olursun.uzun yola ciktin mi milletten selektor yemekten gozlerin kamasir :))

biancoangelo
01/01/2013, 20:29
Ben senin yerine olsam araci teslim almadan vazgecer onun yerine multiair alirim.sonra pisman olursun.uzun yola ciktin mi milletten selektor yemekten gozlerin kamasir :))

kardeş kusura bakma şu yazıdan tek çıkardığım senın ne şöförlük bildiğin nede foruma yazmayı bildiğin kusura bakmada sol şeridi sürekli kapatırsan sellektör manyağı olursun isterse ne marka araç olursa olsun. Diyelim ki altında bugatti veyron var.... Sellektör yemiceni mi zannediyosun. Dostum şöförlük şifresini bi çöz beyninde sonra böyle iddialı yorumlar yaz. fire motora *** atıyon ama kusura bakmada fiat arabasına değilde bmw,mercedes,jaguar,volvo , paganizonda, bugatti, ferrari, maserati,buick vs. araçlara bin. sonra *** at. Fiata *** atma, atacaksanda binme bilader. hevesi olanında canını sıkma...

krm1983
01/01/2013, 20:40

Yeri geliyor ben de lüks araçlara sellektör yapıyorum demekki benim sracım onlardan daha iyi.

Sent my iPad using

Evren_c
01/01/2013, 20:43
:) İronik olmuş.

Arkadaşlar, aracın ne için üretildiğini ve alan kişinin ne amaçla aldığını düşünün bence. Benim uzun yola çıkıp çıkmadığımı biliyor musunuz? Benim yerimde olsanız yine Fire alırsınız. Çünkü ben bunu istiyorum. Performans isteseydim zaten multiair alırdım.

Adı üstünde, bu araç "şehir içi" için üretilmiş. Kaldı ki uzun yolda da (otoban hariç) hız limiti 100 km/s. Hangi selektörden bahsediyorsunuz?

celenlee
01/01/2013, 21:00

Hızına göre şeridini bilen hiçkimse sellektör yemez ;)

Fire Motorun şu avantajını çoğumuz göremiyoruz aslında.
Punto'da T-jet'i bir kenera bırakırsak 4 benzinli motor var.

1- 1.2 Fire 102 N.m @ 3000rpm
2- 1.4 Fire 115 N.m @ 3000rpm
3- Starjet 125 N.m @ 4500rpm
4- Multiair 130 N.m @ 4000rpm

Fire motorlarda max torkun düşük devirlerde verilmesi bir noktaya kadar diğer araçlarla kafa kafaya ivmelenme değeri olduğunu gösteriyor.

Ancak o devri koruyabilme yetisi olarak nitelendirebileceğimiz motor gücü işin içine girince araya saniye farkları girmiş oluyor :)

1- 0-100 14.5s 65/69 BG
2- 0-100 13.2s 77BG
3- 0-100 11.4s 95BG
4- 0-100 10.8s 105BG

5-TJET 8.9s 120BG

Yani dik yokuşlarda kalkmasında, ya da kalkışlardaki ilk hızlanmadaki farkın atla deve olmadığını düşünüyorum :)

Ancak tabiki de gücü yüksek olan araç, çıktığı yüksek devri daha iyi şekilde muhafaza ediyor, bizde ise ya çok gaza basacağız çok yakacak, ya da devir düşecek. Napalım yukarda arkadaş da demiş, ne kadar ekmek o kadar köfte...

Bu da tahmini tork eğrileri arasındaki fark:

https://forum.grandepuntotr.com/attachment.php?attachmentid=23734&stc=1&d=1357066739

Yani düşük devirlerde fark olmaması ;)
Grafiklerde de anlaşılacağı gibi, fire düşük devir, ş.içi arabası...

Evren_c
01/01/2013, 21:21
Harika olmuş, teşekkürler :)

anamurmuzu
01/01/2013, 21:37

arkadaşlar bu forumda bir arkadaşımız yeni bir araba aldıysa ona hayırlı olsun demek düşer insanların hevesini gereksiz yere kırmak,git arabayı teslim alma vs demek yakışık olmaz

muratpolat12
01/01/2013, 22:46
arkadaşlar bu forumda bir arkadaşımız yeni bir araba aldıysa ona hayırlı olsun demek düşer insanların hevesini gereksiz yere kırmak,git arabayı teslim alma vs demek yakışık olmaz
daha teslim almadığı için dedim.Anahtarını aldıktan sonra hayırlı olsun deriz

muratpolat12
01/01/2013, 22:48
Hızına göre şeridini bilen hiçkimse sellektör yemez ;)

Fire Motorun şu avantajını çoğumuz göremiyoruz aslında.
Punto'da T-jet'i bir kenera bırakırsak 4 benzinli motor var.

1- 1.2 Fire 102 N.m @ 3000rpm
2- 1.4 Fire 115 N.m @ 3000rpm
3- Starjet 125 N.m @ 4500rpm
4- Multiair 130 N.m @ 4000rpm

Fire motorlarda max torkun düşük devirlerde verilmesi bir noktaya kadar diğer araçlarla kafa kafaya ivmelenme değeri olduğunu gösteriyor.

Ancak o devri koruyabilme yetisi olarak nitelendirebileceğimiz motor gücü işin içine girince araya saniye farkları girmiş oluyor :)

1- 0-100 14.5s 65/69 BG
2- 0-100 13.2s 77BG
3- 0-100 11.4s 95BG
4- 0-100 10.8s 105BG

5-TJET 8.9s 120BG

Yani dik yokuşlarda kalkmasında, ya da kalkışlardaki ilk hızlanmadaki farkın atla deve olmadığını düşünüyorum :)

Ancak tabiki de gücü yüksek olan araç, çıktığı yüksek devri daha iyi şekilde muhafaza ediyor, bizde ise ya çok gaza basacağız çok yakacak, ya da devir düşecek. Napalım yukarda arkadaş da demiş, ne kadar ekmek o kadar köfte...

Bu da tahmini tork eğrileri arasındaki fark:

https://forum.grandepuntotr.com/attachment.php?attachmentid=23734&stc=1&d=1357066739

Yani düşük devirlerde fark olmaması ;)
Grafiklerde de anlaşılacağı gibi, fire düşük devir, ş.içi arabası...

furkancım fire ile rollinge girsin demiyoruz uzun yolda rahatlıkla araç sollayabilsin diyoruz.Kalkış çok önemli değil o hıza rahat çıkabilmek ve stabil gidebilmek önemlidiir.

muratpolat12
01/01/2013, 22:50
Yeri geliyor ben de lüks araçlara sellektör yapıyorum demekki benim sracım onlardan daha iyi.

Sent my iPad using

benim demek istediğim şeyi sende çok iyi anlıyorsun ama kabullenmemek için kusura bakmada saçmalamışsın.kaplumbağada bana selektör yaptı şimdi benden iyi mi oldu?

muratpolat12
01/01/2013, 22:52
kardeş kusura bakma şu yazıdan tek çıkardığım senın ne şöförlük bildiğin nede foruma yazmayı bildiğin kusura bakmada sol şeridi sürekli kapatırsan sellektör manyağı olursun isterse ne marka araç olursa olsun. Diyelim ki altında bugatti veyron var.... Sellektör yemiceni mi zannediyosun. Dostum şöförlük şifresini bi çöz beyninde sonra böyle iddialı yorumlar yaz. fire motora *** atıyon ama kusura bakmada fiat arabasına değilde bmw,mercedes,jaguar,volvo , paganizonda, bugatti, ferrari, maserati,buick vs. araçlara bin. sonra *** at. Fiata *** atma, atacaksanda binme bilader. hevesi olanında canını sıkma...

fire motora iyi diyince çok iyi şöför oluyoruz haklısın :)) Gel bana şöförlük öğret.Altımdaki fiat niye b o k atayım.Gitmeyen araca gidiyor diye komik olma.Ayrıca uslubuna dikkat et ben senin askerlik arkadaşın değilim.

celenlee
02/01/2013, 00:24
furkancım fire ile rollinge girsin demiyoruz uzun yolda rahatlıkla araç sollayabilsin diyoruz.Kalkış çok önemli değil o hıza rahat çıkabilmek ve stabil gidebilmek önemlidiir.

Tamam işte biz de diyoruz ki Fire motoru uzun yolda rahatlıkla araç sollayalım diye yapmamışlar,rolling için de yapmamışlar, bizler de onu bu amaçlar için almadık, onu ortaya koymaya çalışıyoruz ;)
Ki sor bakalım arkadaşın temel ihtiyacı neymiş?

Adamlar şanzımanı bile ş.içi kullanım için koymuşlar.

O kadar yakın ve kısa ki vitesler, (abartarak söylüyorum) birbiri arasındaki farkı neredeyse hissedemiyorsun gibi :) Adam düşük devirde çok vites değiştirtiyor bize, ve düşük hızlarda işi bitiyor. Bu yüzden düşük hızlarda ekonomik oluyor.

Bİz de bu farkındalıkla, bir üstündeki güçlü motorlu versiyounundan 2TL ucuza alıyoruz aracımızı senede 1-2 kere çıktığımız uzun yollarda da aracımıza uygun şekilde sürüş sergiliyoruz.

Ş.içinde de o bir üstteki güçlü motorlu versiyonundan daha ekonomik bir sürüş almış aluyoruz.

İhtiyacını doğru belirle ve ihtiyacını en iyi şekilde gören kesene uygun modeli al.Olay bu kadar basit.

WILD
02/01/2013, 14:08
Başkalarının ne söylediği elbetteki tecrübe etmemiş kişiler için önemli bir referans olabilir. Ama asıl olan ne beklediğini/istediğini bilmektir. Atasözü gibi oldu:)
Bunun için herkes beklentisini ve tücrübesini uygun bir dille paylaşırsa forumda bu konuda fikir sahibi olamak isteyen arkadaşların daha çok işine yarayacaktır.

Aracı almadan önceki beklentim; Açıkçası çok bilinçli olarak bu motoru seçtiği söyleyemem. Sadece duologıc vites olduğu için aldım.Ben alırken sadece fire motorda bu şanzıman seçeneği vardı.

Arabayı aldıktan sonraki tecrübem;
1) Şehir içinde duologıc şanzımanın rahatlığını fazlası ile yaşıyorum.
2) Arabadan çok bir performans beklememe rağmen gerçekten düşük performans gösterdi. Aracı daha fazla kullandıkça suçun motorda değil bende olduğunu anladım. Şanzımanı doğru kullanmaya gerektiğinde manuel mudahale ile doğru devirlerde kullanmaya başladım. Artık performansından da çok memnunum.(Yarışmıyorum trafiktte araba kullanıyorum )
3)Aynı segmentteki arkadaşlarımın araçlarına bakınca bu motorun yakıt tüketiminde de beni çok tatmin ettiğini anladım. Şehir içi;7,3 Şehir dışı;5,0 -6,0 arası lt
4) Aracımda genelde 4 kişi oluyoruz. Evet çok dik yokuşlarda bayılıyor ama kalmıyor.Ama araba ağırken ve hafif rampa varken gerçekten araç sollamak cesaret ve ustalık ister bu motorla.

Evren_c
03/01/2013, 08:54
Arkadaşlar acaba şöyle bir ricada bulunsam, 1.4 Fire dualogic kullananlar yardımcı olabilir mi? Vitese ve devire göre aracın hızını kabaca (düz yolda ve araç yüklü değilken) yazabilir misiniz? 3., 4. ve 5. vitesler yeterli :)

Örneğin;
5. viteste 3000 devir - 100 km/s
5. viteste 2000 devir - 90 km/s
4. viteste 2000 devir - 70 km/s gibi.

Bir de 5. viteste aracı boğmadan gidilebilen en düşük hız kaç civarlarında?

SKELETER
03/01/2013, 10:17
1.4 Fire ı kötüleyen Fiat düşmanlarını anladım da Punto kullanan multiair, multijetcilerin kötülemesini anlamıyorum. 1.4 Fire ekonomi için üretilmiş bir motor ne bekliyorsunuzda bu motoru kötülüyorsunuz?

Gitmiyor diyen arkadaşlar araba kullanmayı bilmiyor. 4500 devirde vites değiştirin bakın nasıl gidiyor o araba. Tutupta 1.8 passat performansı bekliyorsanız zaten sizinle hiç araba konuşmamak lazım.

Bu arada Evren Bey,

Ben sadece 5. Vites 3000 devir e dikkat ettim. Düz yolda 90-95 arası bir hıza denk geliyor

SteinGP
03/01/2013, 10:23
Arkadaşlar, gerilmeden ve birbirimizi kırmadan devam edelim lütfen..

krm1983
03/01/2013, 10:24
benim demek istediğim şeyi sende çok iyi anlıyorsun ama kabullenmemek için kusura bakmada saçmalamışsın.kaplumbağada bana selektör yaptı şimdi benden iyi mi oldu?

Saçmaladığınızın farkında mısınız?
Sonuçta sizden hızlı araç varsa çekilirsiniz sağa. Altınızda BugattiVeyron olmadıktan sonra sizden hızlı her araçtan sellektör yersiniz.
Şu forumda araçtan anlamayan herkes kendini Schumacher zannediyor. İlginç

Sent my iPad using

krm1983
03/01/2013, 10:25
Sonuçta sizden hızlı araç varsa çekilirsiniz sağa. Altınızda BugattiVeyron olmadıktan sonra sizden hızlı her araçtan sellektör yersiniz.

Sent my iPad using

Sent my iPad using

muratpolat12
03/01/2013, 10:28
Şu forumda araçtan anlamayan herkes kendini Schumacher zannediyor. İlginç

Sent my iPad using

gerçekten komiksiniz.Sen ve senin gibilere gülüyorum.Karşındakinin kim olduğunu tecrübesini ne yaptığını bilmeden konuşuyosun işte.Arabadan 1gr anlasan bu arabanın gitmediğini gitmemesininde benim için problem teşkil etmediğini anlardın.Ama nerde..

krm1983
03/01/2013, 10:32
gerçekten komiksiniz.Sen ve senin gibilere gülüyorum.Karşındakinin kim olduğunu tecrübesini ne yaptığını bilmeden konuşuyosun işte.Arabadan 1gr anlasan bu arabanın gitmediğini gitmemesininde benim için problem teşkil etmediğini anlardın.Ama nerde..

Gülmeye devam edin. Siz eleştirmekteb başka ne yapıyorsunuz merak ediyorum. Hemen hemen her konunuz bu şekilde. Etmiyorsa abuk subuk eleştirmezsiniz ama yazıklarınız saçma sapan şeyler.fire motoru performans motoru olarak görüp eleştirmeniz mantıksız. Sanırımsiz yollarsa sol şeriti işgal eden tiplerdensiniz. Sol şeridi sollamak için kullandığınız zaman sellektör yemezsiniz bilginiz olsun. Gerçi siz her şeyi çok iyi biliyorsunuz...

Sent my iPad using

muratpolat12
03/01/2013, 10:35
Gülmeye devam edin. Siz eleştirmekteb başka ne yapıyorsunuz merak ediyorum. Hemen hemen her konunuz bu şekilde. Etmiyorsa abuk subuk eleştirmezsiniz ama yazıklarınız saçma sapan şeyler.fire motoru performans motoru olarak görüp eleştirmeniz mantıksız. Sanırımsiz yollarsa sol şeriti işgal eden tiplerdensiniz. Sol şeridi sollamak için kullandığınız zaman sellektör yemezsiniz bilginiz olsun. Gerçi siz her şeyi çok iyi biliyorsunuz...

Sent my iPad using

sen şu yazılarımı biraz okusaydın fire motorun gitmediğini bunun için üretilmediğini yakıtının az olduğunu bundan dolayı tutulduğunu ve görevini yaptığını defalarca yazdım.Ama senin gibi tipler arabasına toz konduramadığı için yok o yokuşu 5le çıktım yok o yokuşu hızlandımda vitesi boşa atarak çıktım diye saçma iddialarda bulunuyor.Ben tjetle bile onu geçtim bu yokuşu şöyle çıktım diye iddia edemezsek senin gibi üstün şöförler 5le çıkıyor.
Kusura bakmada sen veya senin gibi tiplere ne zaman solda kaldığımı anlatacak değilim.
Sen gazlamana devam et tekrar cevapta vermiyorum hayırlı günler

krm1983
03/01/2013, 10:38
sen şu yazılarımı biraz okusaydın fire motorun gitmediğini bunun için üretilmediğini yakıtının az olduğunu bundan dolayı tutulduğunu ve görevini yaptığını defalarca yazdım.Ama senin gibi tipler arabasına toz konduramadığı için yok o yokuşu 5le çıktım yok o yokuşu hızlandımda vitesi boşa atarak çıktım diye saçma iddialarda bulunuyor.Ben tjetle bile onu geçtim bu yokuşu şöyle çıktım diye iddia edemezsek senin gibi üstün şöförler 5le çıkıyor.
Kusura bakmada sen veya senin gibi tiplere ne zaman solda kaldığımı anlatacak değilim.
Sen gazlamana devam et tekrar cevapta vermiyorum hayırlı günler

Ben de kendi aracımı eleştiririm mesajlarıma bakarsan görürsün.Aracımın ne olduğunu bilerek aldım.Benim yazmadıklarımı da bana mal etme.Benim yokuşu 5 ile çıkma iddiam yok ama şu fire kullanmayıp yorum yazmak bana garip geliyor.Anlatma zaten daha da uğraşamayacağım.
Bol sellektörlü günler sana.

SteinGP
03/01/2013, 10:39
arkadaşlar sakin olmanızı rica ediyorum..

byspayn
03/01/2013, 10:44
Bu ve bunun benzeri FIRE motor üzerine açılan konular gereksiz uzuyor... Gerek yok arkadaşlar herkes aracıyla mutlu. ;)

celenlee
03/01/2013, 10:49
Arkadaşlar acaba şöyle bir ricada bulunsam, 1.4 Fire dualogic kullananlar yardımcı olabilir mi? Vitese ve devire göre aracın hızını kabaca (düz yolda ve araç yüklü değilken) yazabilir misiniz? 3., 4. ve 5. vitesler yeterli :)

Örneğin;
5. viteste 3000 devir - 100 km/s
5. viteste 2000 devir - 90 km/s
4. viteste 2000 devir - 70 km/s gibi.

Bir de 5. viteste aracı boğmadan gidilebilen en düşük hız kaç civarlarında?

Yukardaki bir mesajımda mevcut.
Devre göre, hız her koşulda sabittir. Yani araçtaki yüke bağlı değildir.

Aracın yükü sadece devirlenmenin yavaş olmasına sebep olur ;) Yani her halukarda 3000'devirde 5. viteste 95km hızla gider araç. Araç doluyken bu hıza geç ulaşır, araç boşken daha erken ulaşır.

5. viteste 50-55 gibi hızlarda boğulmaz aracın,stabil gidersin. Ancak araca yüklendiğin zaman boğulur :) O viteste o hızda ani hızlanma sağlayamazsın. Ama düzgünce yolunda seyredebilirsin.

Evren_c
03/01/2013, 12:09
Yukardaki bir mesajımda mevcut.
Devre göre, hız her koşulda sabittir. Yani araçtaki yüke bağlı değildir.

Aracın yükü sadece devirlenmenin yavaş olmasına sebep olur ;) Yani her halukarda 3000'devirde 5. viteste 95km hızla gider araç. Araç doluyken bu hıza geç ulaşır, araç boşken daha erken ulaşır.

5. viteste 50-55 gibi hızlarda boğulmaz aracın,stabil gidersin. Ancak araca yüklendiğin zaman boğulur :) O viteste o hızda ani hızlanma sağlayamazsın. Ama düzgünce yolunda seyredebilirsin.

Hah işte aradıgım cevap buydu, önceki mesajı görememişim sanırım, teşekkürler :)

Söylediğiniz gibi devire göre hız sabittir (aynı dişlide ve balataların kaydırmadığı varsayımı altında), ben sadece farklı dişli oranlarındaki hızı merak etmiştim (aracı boğmadan hangi "en yüksek dişli/en düşük hız" kombinasyonunu bulabilmek için), zaten siz 5. viteste 50 km/s'ye bile düşebilirsiniz demişsiniz. Tam da aradığım buydu zira benim sürekli girdiğim trafikte genelde bu hızlarda kısa dur kalklarla gidebiliyorum. En ekonomik sürüşü daha arabayı teslim almadan bulmaya çalışıyorum da :)

Bu arada arkadaşlar tartışmaya gerek yok, hadi ben yeniyim ama sizler tanışıyorsunuz, belki de yüz yüze bakıyorsunuz. Birbirinizi kırmayın lütfen.

orkun09
03/01/2013, 14:47
KAMURAN-2 vakası gibi bişey :D

WILD
03/01/2013, 20:12
Reytingi en yüksek motor FİRE :)

since1453
05/01/2013, 21:05
üşenmeden okudum resmen kamuran küllerinden doğmuş.şaka bir yana yöneticiler bu arkadaşı incelese iyi olur tipik kamuran yazıları ve atışmaları
sanki fire motor birinin canını almiş bu ne saldırganlık.bide unutmadan kamuran birara aksesuar dükkanı açıcaktı tecrübeliyim diyen arkadaşlara duyurulur

_Darbe_
07/01/2013, 01:02

Kesinlikle sonuna kadar haklısınız.

comanchee
07/01/2013, 13:46
bu motor gidiyor.bunu arabaya koyan mühendis o kadar dangalak değil herhalde.gitmeme farklı geç devirlenme farklı birşey.araban çabuk devirlensin diyorsan alırsın 1,4 tjet.çok değil 10 yıl önce bile bir çok 1,6 atmosferik motorun torku 130-140 nm civarındaydı.aracın 115nm torku var üstelik 3000 dd'de bunu veriyor.buda bizim tasarruf isteğimizi karşılıyor.varsın rampada 5den 3e düşsün.gittiğim yere vardığımda beni elinde kupa ve şampanya şişesi ile kimse karşılamıyor.

egmngnl
12/02/2013, 16:01
Bundan 5 sene evvel bir punto aldık sıfır km de 1.4 fire active yaşım daha gençti hız konusunda problem yaşarmıyım diye düşünüyordum yalnız hiç problem yaşamadım 180km yi görüyordum daha fazlasına zaten uzun yolda gerek varmı bilmiyorum daha sonra o aracı sattık aldığım araçlar sırasıyla alfa romeo 147 peugeot 106xr w124 260e 93 doğan slx :) ve şuanda tekrar 1.4 fire active araç almış bulunmaktayım yakıtı parçası rahatlığı spor görünümü lpgde bana hiç bir problem yaşatmadı gayet güzel kullandım yine kullanıyorum bence 1.4 motoru kötüleyenler ya 2.0 motordan aşağıya binmeyenler yada alıp sıkılıp artık hiç bir şeyden tatmin olmayanlar.Ne olursa olsun GRANDE PUNTO olsun benim olsun :) saygılarımla

biancoangelo
12/02/2013, 17:19
1.4 Fire Motor 2 milyonu aşkın memurun olduğu bi ülkede tammm bir ekonomi arabası ve memur arabası... Hız da yapar ekonomide.... Aşırı gereksiz ivmelenme yapmaz. Zaten gereksiz.... İvmelenme yapaşamak isteyen arkadaşlarda 1.3 lt lik araçlarla değilde şöyle 2.0 lt bi araca binsinler.... 1.3 de az gelir belli bi süre sonra... Hatta 2.0 da az gelir..... Çünkü amaç farklı amaç ne biliyomusunuz macera aramak adrenalin şu foruma takılanların bi çoğu 40 yaş altı ve çoğunun damarlarında kan öyle hızlı akıyoki bide arabayı bulunaca offf hadi daha hızlısı yok senın ki şöyle yok benimki böyle. Offf sar babam sar nasıl olsa para nası kazanılır anne baba ne emekle büyütmüştür. Kimin umrunda kimin??? Eğer normal şartlarda Anne baba desteği olmadan kendi kazancıyla yalnız hiç katıksız öz kazancıyla almış olsa O arabayı değil 180 basmak valla gaz pedalının plastiği eskicek diye aklı çıkar.... Sözün kısası ben sizleri bilmem arkadaşlarda ben aracımla 150 yaptıktan sonra boş yolda içim acıyooo... Şahsen benim 1.3 lt arabam olsa 95 -100 lük artık herneyse ben senede 100-110u fazla geçmem.... Kaldıkı kendi aracımdada fazla geçimiyorummm. Burada hırslanıp hırslanıp yazmanın yok efendim fire kötü multi iyi yok şu berbat demenin manası yok. Asıl olan ne biliyo musunuz?????? NE KADAR EKMEK O KADAR KÖFTE sen atın arpasını verirsen dehh diyosun yoksa kimse kimseye 5 liralık benzin parası vermiyo... Herkes aracının kıymetini bilsin.... Allah bana bu nimeti vermiş diyede şükretsin..... Hatam varsa kusura bakmayın kimseye akıl vermek haddime değil...

EMK
12/02/2013, 22:07
1.4 Fire Motor 2 milyonu aşkın memurun olduğu bi ülkede tammm bir ekonomi arabası ve memur arabası... Hız da yapar ekonomide.... Aşırı gereksiz ivmelenme yapmaz. Zaten gereksiz.... İvmelenme yapaşamak isteyen arkadaşlarda 1.3 lt lik araçlarla değilde şöyle 2.0 lt bi araca binsinler.... 1.3 de az gelir belli bi süre sonra... Hatta 2.0 da az gelir..... Çünkü amaç farklı amaç ne biliyomusunuz macera aramak adrenalin şu foruma takılanların bi çoğu 40 yaş altı ve çoğunun damarlarında kan öyle hızlı akıyoki bide arabayı bulunaca offf hadi daha hızlısı yok senın ki şöyle yok benimki böyle. Offf sar babam sar nasıl olsa para nası kazanılır anne baba ne emekle büyütmüştür. Kimin umrunda kimin??? Eğer normal şartlarda Anne baba desteği olmadan kendi kazancıyla yalnız hiç katıksız öz kazancıyla almış olsa O arabayı değil 180 basmak valla gaz pedalının plastiği eskicek diye aklı çıkar.... Sözün kısası ben sizleri bilmem arkadaşlarda ben aracımla 150 yaptıktan sonra boş yolda içim acıyooo... Şahsen benim 1.3 lt arabam olsa 95 -100 lük artık herneyse ben senede 100-110u fazla geçmem.... Kaldıkı kendi aracımdada fazla geçimiyorummm. Burada hırslanıp hırslanıp yazmanın yok efendim fire kötü multi iyi yok şu berbat demenin manası yok. Asıl olan ne biliyo musunuz?????? NE KADAR EKMEK O KADAR KÖFTE sen atın arpasını verirsen dehh diyosun yoksa kimse kimseye 5 liralık benzin parası vermiyo... Herkes aracının kıymetini bilsin.... Allah bana bu nimeti vermiş diyede şükretsin..... Hatam varsa kusura bakmayın kimseye akıl vermek haddime değil...

Düşüncelerinize aynen katılıyorum,insan kendi arabasıyla kendi kazandığı her kuruşunda emek vererek kazandığı parayla aldığı o arabayı gerçekten kullanmaya çekiniyo gözünden sakınıyor ve sizinde söylediğiniz gibi 1.4 Fire Dynamic den gayet memnunum sonuçta şehiriçindeki beklentiyi fazlasıyla karşılamakla birlikte şehirlerarasındada yeterli hıza ulaşmak gaz pedalına asılmakla doğru orantılı.bencede Fire gerçekten iyi bi motor,bunlar benim fikirlerim tabii,saygılar..

cluppunto65
13/02/2013, 03:21
çOK HAKLISIN kardeşim gerçekten 1.4 77hp g.p. lar çok küçümseniyor bende kullanıyorum çokta memnunum evet çok basınca biraz ses yapıyor. ama 170 i bile bu haliyle çok rahat görüyor. ben gidşinden memnun değildim performans için bi kaç parça deiştirdim...Kardeşim boşver Sen dert etme yaa bunları :)

ibrahim06
13/02/2013, 10:37
Geçen hafta 3 gün boyunca günde 1 kez Adapazarı-Düzce arası gidip geldim. Eşimin istifa işlemleri için mesai saatlerine yetişmem gerektiğinden mecburen bastım. İster inanın ister inanmayın 180-200 arası gittim geldim. Gerçi albeanın şanzımanı puntoya göre farklıymış ama sonuçta 1.4 motor.

biancoangelo
13/02/2013, 12:28
Geçen hafta 3 gün boyunca günde 1 kez Adapazarı-Düzce arası gidip geldim. Eşimin istifa işlemleri için mesai saatlerine yetişmem gerektiğinden mecburen bastım. İster inanın ister inanmayın 180-200 arası gittim geldim. Gerçi albeanın şanzımanı puntoya göre farklıymış ama sonuçta 1.4 motor.

Albeanın şanzımanı nasılmış hocam dahamı gelişmiş ?????

celenlee
13/02/2013, 12:54
"5 vites dişlisi/Son dişli" oranı bizimkinden daha küçük ;)
Yani bu sayede daha fazla hız yapabiliyor.

**Yani biz 3000rpm'de 94kmh giderken albelar 105km gibi bir hıza ulaşıyor.
Yani motorun çıkacağı maks devirde o daha hızlı gidebiliyor.

PUNTO2008
13/02/2013, 13:05
Konuyu, tüm yorumları başından sonuna kadar bir dizi, fotoroman, film tadında okudum, heyecanlı, zaman zaman da gerilimli mesajların doruğa çıktığı bir forum olmuş. Düşündüm de neden bu kadar gerginlik, herkes bütçesine göre almış biniyor, kullanıyor, takılmayın, keyfinize bakın, fire miş, mjetmiş falan, herkesin arabası ve motoru kendine güzel değil mi? :)Yeni sıfır alanlara, 2. el ilk kez arabası olanlara, ve hatta ilk kez araba deneyimini gp ile yaşayacak tüm dostlara, forumdaşlara selam olsun, hayırlar getirsin arabalarımız. Bütçenize göre verin benzini, mazotu kullanın, işinizi görün, bakımlarını yaptırın, sevin, ilgi gösterin, bakın keyfinize, ALLAH nazarlardan saklasın, kazasız, belasız, cezasız sürüşler olsun yaw.:)

biancoangelo
13/02/2013, 13:14
"5 vites dişlisi/Son dişli" oranı bizimkinden daha küçük ;)
Yani bu sayede daha fazla hız yapabiliyor.

**Yani biz 3000rpm'de 94kmh giderken albelar 105km gibi bir hıza ulaşıyor.
Yani motorun çıkacağı maks devirde o daha hızlı gidebiliyor.

Bu söylediğinizin kusura bakmayın sadece şehir efsanesi olduğu teknik tabloda açıkça görünüyor...

krm1983
13/02/2013, 13:42
Bu söylediğinizin kusura bakmayın sadece şehir efsanesi olduğu teknik tabloda açıkça görünüyor...

Bu tabloda şanzıman oranlarını göremedim.

Sent my iPhone 5 using

biancoangelo
13/02/2013, 13:46
Bu tabloda şanzıman oranlarını göremedim.

Sent my iPhone 5 using

azami sürat ne ifade ediyor.... Şanzıman dişli oranı kaynaklı son süratten bahsediyoruz....

krm1983
13/02/2013, 14:05
azami sürat ne ifade ediyor.... Şanzıman dişli oranı kaynaklı son süratten bahsediyoruz....

Nasılki fabrika verisi yakıt tüketim değerleriyle bizim tüketim değerlerimiz farklıysa azami hızda da aynı olay geçerli yolun eğimi, o hıza ulaşma şekli vs...
Ama şanzıman dişli oranları net rakamlardır. Belirleyici olan onlar. Son sürate takılmayın fabrika verisi 165km/s iken forumda 205 km/s hız yapanlar da vardı ki ben düzlükte 175km/s hızın fazlasını göremedim.

Sent my iPhone 5 using

biancoangelo
13/02/2013, 14:15
Nasılki fabrika verisi yakıt tüketim değerleriyle bizim tüketim değerlerimiz farklıysa azami hızda da aynı olay geçerli yolun eğimi, o hıza ulaşma şekli vs...
Ama şanzıman dişli oranları net rakamlardır. Belirleyici olan onlar. Son sürate takılmayın fabrika verisi 165km/s iken forumda 205 km/s hız yapanlar da vardı ki ben düzlükte 175km/s hızın fazlasını göremedim.

Sent my iPhone 5 using

hafta sonu 195 gördüm
aracın bakımıyla çok alakalı son hız.... Benim araç Stock vaziyette.... en ufak bişey yok....