PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kontağı çevirdiğimde bazen takılıyor dönmüyor

murattam35
05/10/2011, 22:51
Aracı yeni aldım ve kontağı çevirdiğimde bazen takılıyor dönmüyor sonra geri kapatıyom kontağı bidaha çeviriyom çalışıyor hani direksiyon kitlendiğinde oluyorya kontak dönmüyor aynen öyle aracında başından bu sorun geçmmiş olan varmı

wosswoss
06/10/2011, 00:24
valla bendede direksiyon kilitlendiğinde oluyor biraz oynuyorum direksiyonla ve rahat çevirebiliyorum ama senin sorun başka sanırım

puntolEVOli
06/10/2011, 00:51
Bu durumda kontağı çevirmeden önce direksiyonu sağa yada sola çevirip tutun sonra kontağı çevirin araç çalışacaktır dediğiniz gibi direksiyon kilitlenince kontak anahtarı dönmüyor.

fawori
06/10/2011, 01:21
aracı stop ettirdikten sonra direksiyonu hareket etirirseniz çok az da olsa kilit devreye giriyor buna dikkat edin inerken direksiyonu tutmayın eğer kilitlendiyse kontağı çevirirken direksiyonu hareket ettirerek çevirin.

ecosi26
06/10/2011, 07:40
bu durumda kontağı çevirmeden önce direksiyonu sağa yada sola çevirip tutun sonra kontağı çevirin araç çalışacaktır dediğiniz gibi direksiyon kilitlenince kontak anahtarı dönmüyor.

+1000

hfguler
06/10/2011, 11:03
direksiyon kilitlenmesede fiatın bir cok modelinde anahtar takılıyor... özellikle dizellerde kontağı çevirip kızdırma bujilerinin ışığı sönünce anahtar dönmüyor... bizim iki araçta da var... palio ve punto daha önce albea vardı... o da aynıydı... işyerindeki doblo da aynı...

OperaIIX
06/10/2011, 11:07
bu tarz bir sorun daha önce kullandığım doblo da yaşamıştım. ilk başlarda kontağı kapattıktan sonra direksiyonu biraz çevirince kilitleniyordu. ilerleyen zamanlarda olur olmaz aynı şeyi yapmaya başladı. yedek anahtarla deneyince sorunsuz çalıştığını fark ettim.

tayfux
06/10/2011, 11:14
benim eski araçta oluyordu bazen ama birkaçkere çevirdiğimde oluyordu..

N-ciniir
06/10/2011, 12:07
bu sorun araç yeniyken ben de oluyordu. yedek anahtarı yanımda taşıyordum çoğunlukla asıl anahtarla çalışmadığı durumlarda yedekle çalışıyordu. uzun zamandır olmuyor. kendiliğinden düzeliyor olabilir :)

bilmec
06/10/2011, 20:20
Bende de oluyor arada sırada. anahtar deliğindeki kademeleri on off ve çalıştırma olarak kabul edersek, ben anahtarı off konumuna ve daha sonra on konumunun biraz daha ilerisine getiriyorum. Bu sırada araba çalımıyor, ışıkların sönmesini bekledikten sonra çok az daha döndürüp motoru çalıştırıyorum.

murattam35
06/10/2011, 22:30
arkadaşlar arcımın dreksiyonu kitliyken demiyorum o nu biliyorum zaten kitlideğilken basmıyo marşı bazen sanki kitlikengi gibi takılıyor ama bişey farkettim denedim daha dorusu anahtarı dibine kadar soktuğumda takılıyor 2-3 cm çektiğim de çalışıyor ilginç demi

Ziyaretci046
06/10/2011, 22:32
yede anahtarınla dene derim geçen siteden mert35 başına geldi 350 400 yakın parası gitti kontak göbegi aşınmaktan değişti

murattam35
07/10/2011, 21:14
uf çokmuuş be kardeşim idare etçez yedek medek naapalım

Hodbin
08/10/2011, 21:47
Şimdi direksiyon kitlendiğinde az biraz sağa sola çevirip anahtarı çevirdiğinde anahtarı 1. kademeye(elektrik sisteminin aktif olduğu konum.Adını hatırlayamadım şimdi)getirebiliyosun.Ama anladığım kadarı ile senin sorunun o değil.Sen "Start" konumuna getirirken takılma yaşıyosun.O olayda şöle oluyo;

Eğer ki anahtarı 1.konuma getirirken elini fazla kaçırır ve 2. konuma doğru(marş motoru çalıştırmadan) 1mm geçirsen bile kontak kendini kitliyor.Tekrar kapatıp açman gerekiyor.Yani 1. konuma geçerken biraz daha hafif olursa elin bi sıkıntı olmaz.Aldığımdan beri aynı sorunu bende yaşıyordum.Sonra kendi kendime farkettim ki olay böyle..

murattam35
09/10/2011, 00:08
saol deniycem yarın bide bunu

aa21
09/10/2011, 13:45
Şimdi direksiyon kitlendiğinde az biraz sağa sola çevirip anahtarı çevirdiğinde anahtarı 1. kademeye(elektrik sisteminin aktif olduğu konum.Adını hatırlayamadım şimdi)getirebiliyosun.Ama anladığım kadarı ile senin sorunun o değil.Sen "Start" konumuna getirirken takılma yaşıyosun.O olayda şöle oluyo;

Eğer ki anahtarı 1.konuma getirirken elini fazla kaçırır ve 2. konuma doğru(marş motoru çalıştırmadan) 1mm geçirsen bile kontak kendini kitliyor.Tekrar kapatıp açman gerekiyor.Yani 1. konuma geçerken biraz daha hafif olursa elin bi sıkıntı olmaz.Aldığımdan beri aynı sorunu bende yaşıyordum.Sonra kendi kendime farkettim ki olay böyle..

aynen arkadaşa katılıyorum eski sienamdada vardı puntodada oluyor arkadaşın dediği gibi 2. konuma doğru az bişey kaçırınca yapıyor

Ziyaretci046
09/10/2011, 20:29
o kontak göbegide izmirde birmotun elinde 1 tane kalmış onu aldık eğer olmasaydı araba 1 hafta yatardı parça italyadan gelcek dediler bilgn olsun

Xenophan
18/07/2012, 09:16
Ben aracımı 2. el olarak aldım(punto evo 2011)

Aynı problemi yaşıyordum. Kontak temizleme spreyi ile iyice temizledim anahtarın içindeki kıvrımları. Kontağın içinede çok az (ama çok az) bir sprey sıktım. Bakalım şimdilik yok gibi.

fhmnl
18/07/2012, 12:50

aynen arkadasın dediğine katılıyorum. araç çalıştıktan sonra kazara tekrar marşa basılmasın diye yapılmış bi sistemdir bu..

alpimmm
18/07/2012, 16:21
durum gayet normal,
direksiyon sağa ya da sola, anahtarı da biraz bastırın işlem tamam.

selcukkuvvet
19/07/2012, 13:32
Aracı yeni aldım ve kontağı çevirdiğimde bazen takılıyor dönmüyor sonra geri kapatıyom kontağı bidaha çeviriyom çalışıyor hani direksiyon kitlendiğinde oluyorya kontak dönmüyor aynen öyle aracında başından bu sorun geçmmiş olan varmı

VD40 alıp kontagın ıcıne sakın sorun cozuluyor.

mkykaya
29/07/2012, 13:07
arkadaşlar benim aracımda şöyle bir sorun var
kontağı açtık yukarıda yazdıklarınız gibi yaptık herşey normal taki marşa basana kadar
ışıklar söndü ve marşa bastık araba çalıştı çalışmada bir sorun yok ama direksiyon eski kara direksiyon gibi taş gibi dönmeye niyeti yok ve yanında akü şarj lambası da sürekli yanıyor bunun hakkında bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen
çift marş yapınca sorun yok ama nereye kadar
ben servise gittim alternatörden aküye gelen kablo değişecek dediler değiştik ama olmadı gene aynı sonra şarj dinamosunu değiştik gene olmadı düzelmedi

gunay1987
29/07/2012, 15:13
ayni sorun bendede vardi anahtarciya goturdum..adam icini acti bakti bisey yok az bisey wd 40 sikti 4 aydir hic bisey yok..kurumus dedi yoksa nerdeyse anahtar elimde kalicakti zorlamaktan..20 lira para verdim o kadar

Yucel16
21/09/2017, 21:43
Arkadasim anlatmis oldugun sinir bozucu durumu gayet iyi anladim ayni sorun suan bendede mevcut.2007 grande punto bugun bursa teknomak servisine goturdum 1500 tl masraf cikardi yarin da sanayi ye baktiracagim..

Yucel16
21/09/2017, 21:49
Bismillah kontagi takiyorum donmuyor biraz zorlasam anahtar kirilcak direksiyonu hafif sag sol yapiyorum busefer de direksiyon kilidi devreye giriyor buyur burdan yak..tipki ev anahtar kopyasi gibi takiliyor bimbir ugras sonunda donduruyorum kontagi anahtar yamuldu artik..

punto1414
22/09/2017, 09:08
direksiyon kitli değil ise normalde dönmesi lazım..anahtarı taktıktan sonra içeriye doğru bastırıp öyle döndürün

feyzullah
22/09/2017, 10:48
Kontak gövdesi arızalı olabilir bunun maliyeti de kesinlikle 1500 lirayı bulmaz. Sanayide işten anlayan bir kilitçi yardımcı olur.

burakmurat
22/09/2017, 11:42
wd-40 sıkarsanız sorununuz çözülür.

Yucel16
23/09/2017, 01:22
Arkadaslar dun aksam anahtari be kontakvyuvasini motor yagi damlattim az bi miktar bide yedek anahtari kullaniyorum azda olsa takilma devam ediyor

Yucel16
23/09/2017, 01:24
Vd 40 nedir nerden temin edilir yuzeysel mi sikacagiz yoksa sıkmak icin sokulmesi gereklimi

halils2
23/09/2017, 05:36
Arkadaşım geçmiş olsun, senin işin wd40la falan olmaz, ya aracınla ya da kilit mekanizmasını söküp kilitçiye git, 80 100 tl gibi bir rakama yapması lazım, göbeği parçalayıp içindeki sıkıntılı yeri değiştiriyorlar, yeni gibi oluyor. Ben babamın corollasının kilidini söktüm bayağı uğraştırıyor. Adamlar kilidin cıvata başlarını düşlemişler hırsızlığa önlem için. Kilitçi göbeği sökerse 150 tl gibi bir rakama olur senin iş.

gurkanakbala
16/09/2022, 23:46
Benim kontak bir tur döndürüyorum aracın elektronik açılıyor sonra bekleyince dönmüyor çalışması için, nedendir bu sorun.Anca hiç bekletmeden kontağı tam dur döndürünce çalışıyor.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan gönderildi