PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Allahtan Abs Devreye Girdi...!

ghostpunto
26/04/2007, 12:04
Bu sabah ankara da konya yolundan balgata doğru gidiyordum,Malum sabah konya yolu trafiği oldukça yoğun kamyonlar, tırlar yoğun bir trafik var.60-70 km hızla ilerlerken önümdeki kamyon aniden fren yaptı.Tabi mecburen bende çok kısa süreli bir kızaklamanın ardından abs devreye girdi ve durabildim.Hemen dikiz aynasından arkaya baktım çok şükür ki arkamda çok yakın bir araçta yoktu.Kazaya ramak kalmıştı.Böylece abs yi istemiyerek de olsa test etmiş oldum.En en önemli tecrübe ise güvenlik için abs nin ne kadar önemli olduğunu yaşayarak anlamış olmam.Paylaşmak istedim.Kazasız belasız sürüşler...

mustafa
26/04/2007, 12:06
geçmiş olsun bundan sonrası kazasız olsun inşallah

dagored
26/04/2007, 12:06
büyük geçmiş olsun...
Allah beterinden korusun.. :ok:

jeoenis
26/04/2007, 12:37
geçmiş olsun

ABNEW
26/04/2007, 12:37
Geçmiş olsun.O yolda kaza yapan (özellikle alt geçitte) çok tanıdığım var dikkat etmek gerekiyor...

Mısafir
26/04/2007, 12:39
Ben hala denemedim. Umarım da denemem ABS yi. İnşallah bi daha ihtiyaç duymazsın .. Geçmiş olsun

ufuk61
26/04/2007, 13:10
kardeşim allah daha büyük kazalardan korusun geçmiş olsun

ufuk61
26/04/2007, 13:11
Ben hala denemedim. Umarım da denemem ABS yi. İnşallah bi daha ihtiyaç duymazsın .. Geçmiş olsun

aman kadeşim böyle deniyeceğine hiç deneme

NesT
26/04/2007, 13:22
Geçmiş olsun.
Kazasız belasız yolculuklar herkese.

cengizhan01
26/04/2007, 13:26
geçmiş olsun

ghostpunto
26/04/2007, 13:28
sağolun arkadaşlar herkese kazasız sürüşler dilerim

gokhan_genc
26/04/2007, 13:31
Geçmiş olsun.Böylesine kötü bir tecrübeyle de olsa ABS yi denemiş olmuşsun.

Kazasız,belasız sürüşler herkese...

Linos
26/04/2007, 13:31
Geçmiş olsun! Neyse ki ucuz atlatmışsın! :ok:
ABS devreye girmeden önceki kızaklama ne kadar sürdü aşağı yukarı?

Gkhan
26/04/2007, 13:33
ben arada abs yi devreye sokuyorum vallaha nadirde olsa sokuyorum :)

geçmiş olsun

nejatb
26/04/2007, 13:45
gecmis olsun, takiben ne kadar mesafede durdunuz biliyor musunuz. birdene kadar kızakladı arac, esp var mı sizde?

Misafir2
26/04/2007, 13:46
aman dıkkat babacım
buyuk geçmış olsun

ghostpunto
26/04/2007, 13:47
Geçmiş olsun! Neyse ki ucuz atlatmışsın! :ok:
ABS devreye girmeden önceki kızaklama ne kadar sürdü aşağı yukarı?
Valla dediğim gibi çok kısa sürdü.Sadece çok az bir lastik sesi duydum sonrasında fren pedalındaki darbeleri hissettim. bir iki saniye diyebilirim

gecmis olsun, takiben ne kadar mesafede durdunuz biliyor musunuz. birdene kadar kızakladı arac, esp var mı sizde?
Bildiğim kadarıyla benim araçta esp yok.Ancak buna rağmen araçta herhangi bir savrulma olmadı.Pek hızlı değildim belki ondandır.Kaç metrede durduğumu hatırlamıyorum o an sadece durabildiğime sevindim.Ama şimdi düşünüyorum tahmini 20-30 m olabilir.Bu sadece tahmin yanıltıcı olmasın..!

tigis
26/04/2007, 13:56
çok geçmiş olsun
abs gerçekten çok işe yarıyor
bende birkaç defa köklemek zorunda kaldım pedalın darbeleri inanılmaz yaaa

MOZDİ
26/04/2007, 15:10
çok geçmiş olsun...

Bülent A.
26/04/2007, 15:18
Öncelikle geçmiş olsun.
Abs aracın kısa sürede durmasını değil aracın hakimiyetini elinizde tutarak yönlendirme yapmanıza yardımcı olur.
Abs fren mesafesini uzatır.Kısaltmaz.

smtg
26/04/2007, 15:18
geçmiş olsun..

bende aldığımdan beri aracı 2-3 kez abs yardımıyla kazadan kurtuldum.. eski arabam olsaydı kesin hepside kaza ile sonuçlanırdı.. onda abs yoktu.. şimdi her dafasında da diyorum. iyiki eski aracımı satıp bunu aldım die :)

xtremetrx
26/04/2007, 15:30
bu abs devreye sokma olayı nasıl oluyor yaw ? firene basınca abs zaten devreye girmiyormu ? :D

Geçmiş olsun kardeş :(

BGRAYS
26/04/2007, 15:31
gecmıs olsun ..

microab
26/04/2007, 15:49
Geçmiş olsun...

dreamerdaddy
26/04/2007, 16:06
Geçmiş olsun.

unik06
26/04/2007, 16:17
bu abs devreye sokma olayı nasıl oluyor yaw ? firene basınca abs zaten devreye girmiyormu ? :D

abs devreye girdiği anda..alttan "tak.tak.tak" gibi mekanik bazı sesler geliyor.. ve bunun titreşimini de fren pedalından bizzat hissediyorsun :pist:

dejavu
26/04/2007, 16:42

her frene basmada devreye girmez.. biraz sert basman lazım.. abs nin çalışması yol durumuna ve lastige bağlı oarak değişir.. karlı buzlu eğim aşağı giden bir yolda hafif basmalarda bile tırlamaya başlar.. belki yaz günü düz bir yolda lastikler yolu iyi kavradığı için çalışmaz.. bazı durumlarda çok zor çalışır bazı durumlarda çok kolay bu tamamen yolun durumuna bağlı (karlı, buzlu, ıslak) olarak çalışır.. çalıştığı zamanda ayağının altındaki fren pedalı tırlamaya kısa mesafeli ileri geri hareket eder.. bu durumda frene basmaya devam etmelisin..belki ilk abs deneyiminde biraz ürkebilirsin çünkü fren pedalı normal abs sız bir aracın fren pedalı gibi tepki vermiyor.. ben ilk kullandığımda biraz tuhaf olmuştum.. bu arada aracının abs si çalışıyormu diye hiç merak etmedin mi... ?? bence abs yi zaman zaman uygun yerlerde test et bence..

bu arada kardeş geşmiş olsun... dikkat et derim.. arkadaşım daha bir ay önce palio sunun o yolda köprü altında önden dağıttı.. o yol biraz dikkat istiyor.. kaza oldumu orda ciddi kazalar oluyor haberin ola....

xtremetrx
26/04/2007, 17:25
her frene basmada devreye girmez.. biraz sert basman lazım.. abs nin çalışması yol durumuna ve lastige bağlı oarak değişir.. karlı buzlu eğim aşağı giden bir yolda hafif basmalarda bile tırlamaya başlar.. belki yaz günü düz bir yolda lastikler yolu iyi kavradığı için çalışmaz.. bazı durumlarda çok zor çalışır bazı durumlarda çok kolay bu tamamen yolun durumuna bağlı (karlı, buzlu, ıslak) olarak çalışır.. çalıştığı zamanda ayağının altındaki fren pedalı tırlamaya kısa mesafeli ileri geri hareket eder.. bu durumda frene basmaya devam etmelisin..belki ilk abs deneyiminde biraz ürkebilirsin çünkü fren pedalı normal abs sız bir aracın fren pedalı gibi tepki vermiyor.. ben ilk kullandığımda biraz tuhaf olmuştum.. bu arada aracının abs si çalışıyormu diye hiç merak etmedin mi... ?? bence abs yi zaman zaman uygun yerlerde test et bence..
bu arada kardeş geşmiş olsun... dikkat et derim.. arkadaşım daha bir ay önce palio sunun o yolda köprü altında önden dağıttı.. o yol biraz dikkat istiyor.. kaza oldumu orda ciddi kazalar oluyor haberin ola....

yazdığın cevap için teşekkür ederim. hiç denemedim zaten aracı alalı 3 hafta oldu gerek duymamışdım. ama müsait yer ve zamande deneyecem tavsiyen için saol:ok: :sofeer:

ufukbzk84
26/04/2007, 17:31
geçmiş olsun kardeşim bende bi kere kullanmak zorunda kaldım frene aniden basınca pedala verdiği darbeler çok hoşuma gittti enteresan geldi :D güzeldi ama inşallah allah kullanmmaızı gerektirecek tehlikeler olmaz...

fox41
26/04/2007, 19:33
dogrudur bülent hocam abs anı durdurmaz arabanın saga sola hakımıyetını saglar adı üzerınde [antı blokaj fren sistemi]odarbelerle fren mesafesı kızaklama uzar durmayı kısaltmaz. arkadaşimiza çok çok gecmış olsun dıleklerımle

h k
26/04/2007, 21:45
müsait boş bir yolda abs yi deneyin arkadaslar. acil bir durumda devreye girdiginde ne oluyor ögrenirsiniz. alisik olmayanlar abs devreye girince ortaya cikan tak tak seslerinden ürküp gayri ihtiyari ayagini frenden cekebiliyor.

HIGH FIDELITY
26/04/2007, 22:03
Bülent Atasoy'a sonuna kadar katılıyorum. Hemen her gün abs'yi devreye sokan biri olarak diyebilirim ki abs'ye güvenerek yakın takipde gitmeyiniz. Abs li bir arabada frene basınca sanki hiç durmayacakmış gibi ilerlediği hissedilir.
Ekleme: Fakat orta hızlarda(150km/sa) ve yukarısında tekerleğin yere temas eden yüzeyini sürekli değiştirip sürtünme sonucu eriyip daha da kayganlaşmasını önlediği için abs siz bir frenden daha kısa mesafede durur.

the_Algn
26/04/2007, 22:10
Geçmiş olsun arkadaşım...

müsait boş bir yolda abs yi deneyin arkadaslar. acil bir durumda devreye girdiginde ne oluyor ögrenirsiniz. alisik olmayanlar abs devreye girince ortaya cikan tak tak seslerinden ürküp gayri ihtiyari ayagini frenden cekebiliyor.
Güzel uyarı....:ok:

Mehmet Gazihan
27/04/2007, 00:21
Allah korusun ama fren mesafenizin yetmediğini düşünün kamyonun arkasında durmak için..Ayağınız tam frendeyken kamyonun arkasından aracı sıyırabilmenize yarar ABS..ABS olmasa Tam fren yaparken direksiyon hiç bir işe yaramaz..

the_Algn
27/04/2007, 08:23
Allah korusun ama fren mesafenizin yetmediğini düşünün kamyonun arkasında durmak için..Ayağınız tam frendeyken kamyonun arkasından aracı sıyırabilmenize yarar ABS..ABS olmasa Tam fren yaparken direksiyon hiç bir işe yaramaz..
Haklsın kardeş:ok: ,,,o yüzden ABS fren mesafesini uzatır diyolar...ABS olmasa kamyona çarpıp daha kısa mesafede durabilirsin:pist:

nejatb
27/04/2007, 08:39

kesinlikle katiliyorum.

tekerler normal frende kızaklamaya basladıgında, direksiyonun hicbir islevi kalmıyor, allah'a emanet gidiyorsunuz ne tarafa gidiyorsa araba.

abs'de direksiyon kontrolu olabiliyor, tekerler kızaklamadıgından, bundan hayati bir sistem.

esp ile kombine oldugunda, limitler dahilinde oldugunda, yani 190km/st degilde 110km/st'de bile sizi guvenlik sınırlarda tutabiliyor. normal frende bu mumkun degil.

birde abs'de frene dibine kadar tam basmak gerekiyor, abs'nin devreye girebilmesi icin. normal fren gibi degil.