PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ToyotaClubTr ve Puntoya Sallamalar

Ogulcan.Öğüt
26/02/2009, 12:53
Geçenlerde int de dolasırken toyota a girdim ve orda GP ile ilgili yazdıklarını gördüm bi topic açmıslar Grande Punto diye ve ordaki yorumları sizinle paylasmak istedim :

- evet ark gecen hafta alınan 1,3 multıjet aracımız ıle ılgılı dusuncelerım
cam kumandalarında tek dokunus ozellıgı yok
bagaj bıraz dar gıbı geldı
arka gorus kısıtlı
orjınal lastıkler kalıtesız ( b 320 )
torpıdo aydınlatması yok

- Bir arabanın debriyaj pedalı bu kadar kötü olabilir mi? Olabilir.

- Taksiciler genelde memnun arabadan. Kuş serisinden sonra beterin beteri var olmuş adamlar

- tofaş mı kapıdan içeri sokmuyacan
lüx araba yapacaklar ya tempreyla başladılar tempraya aramızda binen vardır arabanın arkası hiç güzükmüyor mareya da da oyle arka gürüş güzel bu sefer önden gürüş felafet güneşlikler açık gidiyormuşun gibi oluyor üstten görüş yoy punto dada kılasık tofaş arabası arkadan gürüş 0 çok capu dahlıyo aradalar 2 senede ellenmediy yeri kalmıyo tamirciden çıkamıyon

- fena değilin üstünede imkansız çıkamaz.bir sene kullandıktan sonra döküleceği hissini uyandırdı.tabi 1 sene sonra satacaksınız bişey diyemem:)belkide fiat olmasından dolayı bana öyle gelmiştir.sonuç olarak gereksiz bir araba.para vermem:D

erhan0677
26/02/2009, 13:23
bende biraz karıştırdım en doğru tesbiti yine bir toyata kullanıcısı yapmış

https://www.toyotaclubtr.com/Themes/default/images/post/xx.gifYnt: İşte Yeni Fiat Linea
« Yanıtla #37 : Haziran 13, 2008, 10:09:37 »
Alıntı sahibi: can sökmen üzerinde Aralık 09, 2007, 11:46:11
fiat benim gözümde marka bile değil . . . çin malı bi motordan ne beklersinki. . . ?

araştırırsan multijet araştırırsan multijet in çin olmadığını öğrenirsin dostum bende hem 2008 corolla d4d hemde fiat linea 13 multijet var ikisinide kullanıyorum öncelikle toyotanın servis giderlerinden başım döndü aldığıma almışıma pişmanım geri giderken yaptığı bir sesi aylarca çözemediler en son bakım 555 ytl aynı işlemlerle linea 245 ytl tuttu faturalarında yazanlar neredeyse aynı linea corolladan daha atak ama corolla daha sessiz corollada aksesuar olarak sunulan bazı şeyler lineada standart iki arabada güzel ama fiat türkiyenin gerçeği iki arabaya da aynı yerden mazot alıyoruz mecburen cari çalışıyoruz corolla turbo arızası yaptı servis yakıttan diyor corolla 35000km linea 73000km daha tık yok seneye corollayı satacağım bir tane daha linea alacağım ama t jet bir dizel bir benzinli olsun buradaki arkadsaşların çoğu biraz ön yargılı tamam insanın sahip olduğu araba dünyanın en iyi arabasıdır ama gerçeklerede at gözlüğü takmayalım toyotanın parçaları ve servisi çok pahalı babamın audi a 6 sı aynı paraya servis yapıyor acıyorum ben verdiğim paralara kaldıki corolla ile uzun yolculuk çok sıkıcı camları çok dar içi kasvetli linea ferah en azından corollanın 2nci vitesi yok gibi birşey turbo boşluğu çok fazla linelara ek yazılım yapıp bunu giderdiler tamam toyota ile fiat mukayese edilmez tabiki toyota daha profosyonel ama fiat türkiyenin gerçeği her yerde parçasını bulursunuz corolla üzüyor beni rahatsızım son olarak esp iki aracımda da yok ve linea corolladan az yakıyor iyi günler dilerim tespitte hata olmaz bunlar kendi görüşlerimdir...

Ogulcan.Öğüt
26/02/2009, 13:31
Dogru bi tespit yapmıs toyota parçaları ve servisi asırı pahalı ve bence arabalarıda tam olarak karsılıgnı vermiyor dayımın 2001 corollasını patlayan sis farı ve onun yanındaki çıta için 550-600 arası bi fiyat verdiler servisten 500 liranın altına cıkamıosun

cgty
26/02/2009, 14:04
fiat kaliteli değil, aksi idda edilemez ama Toyota da acayip iyi bir marka değil... dünyanın en karlı oromobil şirketi Toyota ama kesinlikle araçları Fiat'tan çoooook kaliteli değil.

ABNEW
26/02/2009, 15:02
Bana göre Toyota lehine olan tek gerçek aracın sorunsuzluk oranının Fiat tan daha iyi olduğu.Yoksa Toyota bana göre hiçbir zaman ne tasarımda ne de üretimde kullandığı materyallerle sınıf standartlarını belirleyememiştir.Üretim maliyetleri gerçekten başarılı ve araçlarının arıza yapma ihtimalleri oldukça düşük, buna diyecek birşey yok.Ancak tasarım ve özgünlük konusunda bence oldukça geriler.Bir de iç mekan işçilik ve plastik kalitesi Fiata göre daha iyi de denemez.Eğer Punto ile Yarisi karşılaştırma imkanı bulduysanız iki marka da birbiriyle yarışıyor diyebiliriz :)

Ogulcan.Öğüt
26/02/2009, 19:40
yarisler berbat bence minnacık bişi zaten 1.0 olanların ların ayagını kapıdan cıkart sürte sürte git :D

Buremir
26/02/2009, 20:18
adamlar toyota'ya değil bmw biniyo sanki bizde tenekeye biniyormuşuz haberimiz yok yahu :)

Rigel
26/02/2009, 21:23
Bende GP Sport, eşimde Yaris 1.4D var. İki araba da bence güzel. İkisinde de sorun yaşamıyoruz. Yaris berbat diye yorum yapan dostumu biraz dolaştırmaya davet ediyorum. Son derece ferah ve sürmesi zevkli bir araba. Türkiye'yi gezdik onunla ve aldığımız zevk hiç azalmadı. Yaris şeker bir arabadır. Ayrıca 1.4D Yaris çok güçlü bir motora sahip, herkese kafa tutabilir. GP hakkında fikirlerimi zaten biliyorsunuz.

Mesela bu başlık Citroen'ler ve Fiat'lar şeklinde açılsaydı o zaman söyleyecek çok şeyim olurdu. C4'ten nasıl kurtulduğumu bir Allah bir de ben biliyorum.

Fuzuli
26/02/2009, 22:16
yarisler berbat bence minnacık bişi zaten 1.0 olanların ların ayagını kapıdan cıkart sürte sürte git :D

Katılmıyorum...
Bagajı bizimkinden gerçekten ufak doğru ama içi oturuş pozisyonundan dolayı inanılmaz geniş geliyor...
Puntonun koltukları daha yatık Yaris'teki oturma pozisyonu daha dik...
4.5 ay arkadaşımın Yaris'ine bindim...O arka koltuktaki ferahlığı pek çok ''C'' sınıfında göremedim...

Toyota sitesindeki yorumlara gelince...
Çok kişi ''daha az para verilen bir araç neredeyse benim arabam kadar iyi'' cümlesini kullanmaz diye düşünüyorum...
Dediklerim ''B' segmenti Toyota aracı Yaris ile G.P. arası düşüncelerimdir...Farklı sınıflardaki Toyotalarla ilgili konuşmaya zaten gerek yok...

HasanAliz
26/02/2009, 22:26
Toyotanın fiattan üstün yönleri var tabii ki.mesela toyotada arıza vs fiatdan daha az.
ama en son 2008 corollaların bazıları direksiyon problemi nedeniyle geri çağırıldı.fiat geri çağırmadığı gibi şikayetlerle de ilgilenmiyor.
toyotanın servis maliyetleri çok yüksek.emniyet açısından GP için söylüyorum çoğu toyota marka araçtan daha güvenli.

birde toyotanın garip bir huyu var.2004 modelde standart sunduğu şeyi 2008 de araca koymuyor falan filan.

tabii ki yorumlar abartılı.fiat teneke değil.fiat onların dediği kadar kötü olsaydı bu kadar çok satmaz kepenkleri indirirdi.

siromar
26/02/2009, 23:50
Eger olay aynı sınıftaki iki arabayı karşılaştırmak olacaksa, punto'yla ne yaris, ne jazz, ne getz, ne corsa fiyat performans donanım uclemesinde yarışamaz. 2 sene 2007 civic kullandım ki üst sınıftır ve bence sınıfının en iyisidir :) ve 1 gün bile tjet sport'u kullanıgıma pişman olmadım ve civic'i aramadım.
sorunları yok mu var elbette, civic'le bir kere servise gitmedim ama puntoyu 6 ayda 5-6 kere servise sokmak zorunda kaldım. simdi Didim'deyim yolda cukura girdim arabadan tıkır tıkır sesler gelmeye başladı direksyon sallanıyor ve durmaya yakın iiice artıyor ses(sebebi bilen varsa mesaj yazarsa sevinirim)
sözün özü yaşasın puntoooo :D

OzzY
27/02/2009, 01:01
Eger olay aynı sınıftaki iki arabayı karşılaştırmak olacaksa, punto'yla ne yaris, ne jazz, ne getz, ne corsa fiyat performans donanım uclemesinde yarışamaz. 2 sene 2007 civic kullandım ki üst sınıftır ve bence sınıfının en iyisidir :) ve 1 gün bile tjet sport'u kullanıgıma pişman olmadım ve civic'i aramadım.
sorunları yok mu var elbette, civic'le bir kere servise gitmedim ama puntoyu 6 ayda 5-6 kere servise sokmak zorunda kaldım. simdi Didim'deyim yolda cukura girdim arabadan tıkır tıkır sesler gelmeye başladı direksyon sallanıyor ve durmaya yakın iiice artıyor ses(sebebi bilen varsa mesaj yazarsa sevinirim)
sözün özü yaşasın puntoooo :D

neden?

siromar
27/02/2009, 09:23
Nedeni şu:
jazz-punto(kendi arabamla ve ben aldıgım zamankiyle kıyaslama yapacagım)
punto almadan oncce dusundugum arabaydı
simdikiler 100 hp ama oneceki modeli 83'du yanlıs hatırlamıyosam ve 127 tork
Tjet 120 hp 205 tork
çift bolgeli klima kendi sınıfındaki hic bir arabada yok(yukarda saydıgım)civicde de yok
güvenlik paketi ve hillholder ASR jazz de yok puntoda vardı ve standarttı tjet için
fiyat ben 29000'e aldıgımda kasko dahil
jazz'e 31000 min. fiyat aldım konya'da

fiyat performans ve donanımdaki bir kac fazlasıydıyukardaki ozellikler
zaten saydgım diger arabalarda da yok yukarda saydıklarım onlar icin ayrıca yazmayacagım.
Ben aldıgımda durum buydu?

djtalip
27/02/2009, 09:52
işin açıkcası toyota sağlam ve kaliteli bi araç, bu yorumuda yapmaları biraz abartsalarda gayet doğal. Aradaki fiyat farkıda bunu gösteriyor zaten. Benim aracım 1 senelik olmasına rağmen, her tarafından ses gelmeğe başladı, ama babamın toyota avensisi var 2002 model bırak ses gelmesini camları kapattığın zaman dünya ile bağlantın kesiliyor.:rofl: Ama yinede puntomu seviyorum...

mustafaf
27/02/2009, 10:11
Bende GP Sport, eşimde Yaris 1.4D var. İki araba da bence güzel. İkisinde de sorun yaşamıyoruz. Yaris berbat diye yorum yapan dostumu biraz dolaştırmaya davet ediyorum. Son derece ferah ve sürmesi zevkli bir araba. Türkiye'yi gezdik onunla ve aldığımız zevk hiç azalmadı. Yaris şeker bir arabadır. Ayrıca 1.4D Yaris çok güçlü bir motora sahip, herkese kafa tutabilir. GP hakkında fikirlerimi zaten biliyorsunuz.

Mesela bu başlık Citroen'ler ve Fiat'lar şeklinde açılsaydı o zaman söyleyecek çok şeyim olurdu. C4'ten nasıl kurtulduğumu bir Allah bir de ben biliyorum.

Cıtroen C4 konusuna katılıyorum.bır sure kullanmak durumunda kalmıstım.(1.6 110HP dızel) hayatımda bu kadar rahatsız bır araba gormedım.1 kere uzun yola cıktım (400km.) sankı kendı arabamla 1000 km. yol yapmıs gıbı yoruldum valla...

makeles
27/02/2009, 12:42
GP almadan önce uzun bir süre Yaris araştırdım, test sürüşüne çıktım.. içi de fena sayılmazdı.. D4D modeli almaya karar vermişken Fiat bayisine uğradık GP'yi inceledik test ettim ve o an Yaris'in ne tipsiz bir araba olduğunu farkettim :) Diğer herşey karşılaştırılabilir ama şıklık ve karizma açısından B segmentte GP'nin üstüne pek araç yok..

fatihhhh
27/02/2009, 13:49
toyota iyi bi markadır ve yaris çok güzel bir arabadır. (bence)
arkadaşımın 1,3 benzinli eski kasa yarisini kullandım, o sırada 1,3 mj puntişi yeni almıştım.
yaris bana çok atak geldi, araba gaz a dokunmamla beraber uçuyordu.
yeni kasa yarisler daha da güzel
ben puntomu sewiyorum ama yarisi de beğeniyorum.
bizim insanımız milletini, memleketini, takımını, hemşerisini...vs tutar, gerisini atar. çok yanlış bi zihniyettir. yiğidi öldür hakkını ver lafı bu gibi durumların telafisi içindir.
hoşkalın.

Ogulcan.Öğüt
27/02/2009, 17:48
Berkant Abi beni yanlıs anlamıssın veya ben yanlıs bi kelime düzeninde yazmısım öle diyim yarisler berbat degil tabiki arkdasımın d-4d gayet güzel seri araba ben 1.0 larına binmiştim hiç begenmemiştim hele klimayıda acınca ayagını dısarı at it dicektim konfor vs acısındanda hoş araba ama yanlıs cümle kullandım bu yanlıslık için abilerimden ÖZÜR DİLİYORUM ..

ABNEW
27/02/2009, 18:45
Yaris, denildiği gibi sürüş pozisyonu ve görüş açısından Gp dan daha üstün.Oldukça rahat bir kullanımı var.Ancak Gp nun duruşu tabiki çok farklı...

djtalip
27/02/2009, 20:40
evet gerçekten duruşu çok güzel gp nun... Yandan bakınca köpek balığı gibii maşallah..

Rigel
27/02/2009, 21:09
Berkant Abi beni yanlıs anlamıssın veya ben yanlıs bi kelime düzeninde yazmısım öle diyim yarisler berbat degil tabiki arkdasımın d-4d gayet güzel seri araba ben 1.0 larına binmiştim hiç begenmemiştim hele klimayıda acınca ayagını dısarı at it dicektim konfor vs acısındanda hoş araba ama yanlıs cümle kullandım bu yanlıslık için abilerimden ÖZÜR DİLİYORUM ..

Arkadaşlar burada kendi aramızdayız (inşallah başka bir otomobil fan forumunun üyeleri yoktur bunu okuyan).
Tutmuşuz, uyduruk, sıradan tüketici için üretilmiş capon markasını tartışıyoruz. Şahsiyet sahibi bir arabamız varken... Valla bozulsa da tıngırdasa da, çok yaksa da, ben GP'yi sevdim. Benim, bi dakka bi sayıym..., 9. arabam... Gayet memnunum, daha doğrusu, "gayet seviyorum"... İlk defa bir arabamı bir yere parkederken özellikle kimsenin zarar veremeyeceği yerler aramaya başladım. 20 yıl sonra ilk defa arabamı yıkadım. İlk defa "kapıları hızlı çarpmayın öyle" diye ailemi fırçaladım. İlk defa bir otomobil için bir foruma üye oldum...
Demek ki var birşey bu Punto'da...!

Genius
27/02/2009, 21:22
Mesela city denen özellik sayesinde direksiyonunuz 320d bmw'den daha konforlu, bu özellik bile başlı başına inanılmaz. Konu açılmışken daha bugün yaptığımız ses yalıtım testini paylaşayım.

Yakında arabaya müzik sistemi yapacağız ve yalıtım konusunda kafamda soru işaretleri vardı. Bugün aracına müzik sistemi yaptığımız arkadaşımın Corsa D'si ile yan yana çekip ses ve yalıtımlarını karşılaştırdık. En basitinden belli bir mesafeden bagaj kapağını bıraktığımızda Punto'dan çıkan ses çok daha fazla ve titreşim bariz şekilde belli. Buda bagaj kapağının içindeki bakalit parçadan kaynaklanıyor.

GP'nin orjinal müzik sisteminde Trance bir parça açtık ve ses seviyesini 20'ye getirdik, bozulma falan yoktu gayet güzeldi ama sesi dışarıdan çok rahat duyabiliyoruz. Corsa D'de ise daha yüksek ses açtık ve dışarıdan gelen ses daha az. Arabanın arka plakalığı durmasına rağmen ne zırıltı var ne titreşim. Sonuçta bagaja en kötü ihtimal bir ara Ertan'ların yaptığı izolasyon keçesinden kullanmayı düşünüyorum. Kapı panelleri söktükten sonra, kapı içlerinede aynı izolasyonu yapacağız.

Bunlar pekçok kullanıcı için belirleyici bir etken olmayabilir ama biraz daha detaya inince farklar çıkıyor elbette. Herşey bir yana ben arabamı çok seviyorum ve bunlar çok büyük konularda değiller.

Refiner
28/02/2009, 12:18
GP ilk çıktığında tasarımından ötürü küçük maserati denmişti zaten. İçine oturunca, hele de koltuğu yatık kullanırsan fazlasıyla sportif bir tat veriyor. İzolasyon, malzeme kalitesi v.s. bunlar yıllardır süregelen Fiat ortalamasını aşmış ama yine de Alman ve Japon üretimi arabalarla karılaştırılamaz. Arabaya ödediğimiz fiyata göre sunulan sportif görünüş, sürüş zevki ve konfora / güvenliğe yönelik aksesuarlar hakkını veriyor.
Sonuç olarak bu fiyata bu özelliklerde başka araba bence bulunamaz...

ABNEW
28/02/2009, 13:10
GP ilk çıktığında tasarımından ötürü küçük maserati denmişti zaten. İçine oturunca, hele de koltuğu yatık kullanırsan fazlasıyla sportif bir tat veriyor. İzolasyon, malzeme kalitesi v.s. bunlar yıllardır süregelen Fiat ortalamasını aşmış ama yine de Alman ve Japon üretimi arabalarla karılaştırılamaz. Arabaya ödediğimiz fiyata göre sunulan sportif görünüş, sürüş zevki ve konfora / güvenliğe yönelik aksesuarlar hakkını veriyor.
Sonuç olarak bu fiyata bu özelliklerde başka araba bence bulunamaz...

Çağrı, Yalnız Japon araçları yalıtım konusunda iyi değiller maalesef.Yani sınıf standartlarının bir miktar altındalar da denilebilir..

Ogulcan.Öğüt
28/02/2009, 13:19
Arkadaşlar burada kendi aramızdayız (inşallah başka bir otomobil fan forumunun üyeleri yoktur bunu okuyan).
Tutmuşuz, uyduruk, sıradan tüketici için üretilmiş capon markasını tartışıyoruz. Şahsiyet sahibi bir arabamız varken... Valla bozulsa da tıngırdasa da, çok yaksa da, ben GP'yi sevdim. Benim, bi dakka bi sayıym..., 9. arabam... Gayet memnunum, daha doğrusu, "gayet seviyorum"... İlk defa bir arabamı bir yere parkederken özellikle kimsenin zarar veremeyeceği yerler aramaya başladım. 20 yıl sonra ilk defa arabamı yıkadım. İlk defa "kapıları hızlı çarpmayın öyle" diye ailemi fırçaladım. İlk defa bir otomobil için bir foruma üye oldum...
Demek ki var birşey bu Punto'da...!

Evet farklı bişey var gerçekten o kadar arabamız oldu ama hiçbirine bu kadar baglanmadım gerçekten

bad cat
28/02/2009, 21:17
valla ne kadar engebeli bi yerden geçerken ikiye bölüncekmiş gibi :D:D sesler gelsede ben aracımı seviyorum:):)

abulbul08
28/02/2009, 22:54
Gp yi aldığım iki ay oldu ve arabamı çok seviyorum.hiç şüpesiz iyiki almışım diyorum.almadan önce çok araba firması araştırdım ve buna karar verdim.
iyiki varsın gp

Refiner
28/02/2009, 23:18
Çağrı, Yalnız Japon araçları yalıtım konusunda iyi değiller maalesef.Yani sınıf standartlarının bir miktar altındalar da denilebilir..

Doğru, Japon arabaları yalıtım olarak çok üstün değiller (her ne kadar son kasa corolla, mazda 6 ve civic'i ben sessiz buluyorsam da). Sorunsuzluk ve sağlamlık belki söylenebilirdi izolasyon yerine...

HasanAliz
01/03/2009, 18:33
Puntodan çok daha iyiler yalıtımda bence.corolla sol HB 1,6 2005 model aracı var arkadaşımın.bende çok kullandım.içeride zerre ses yok.