Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
76 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: Yol bilgisayarı hakkında

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı merter Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vites bosta yokus asagi giderken motor rolanti devrine duser ve 2.0lt/100km anlik tuketim degerine iner.motora alinan yakit bu kadar.vitese takip kompresyona sokarsaniz devir sayisi haliyle tuketim degeri artar.vitese takmk tuketimi azaltmaz
    vitese takili inmek guvenli surus kuralidir ayrica balatalarinizin ve disklerinizin omrunu uzatir.

Kesinlikle tam tersi, vitesteki araç söylemiş olduğun koşullarda boştaki halinden daha az yakıt tüketir kesinlikle...

EMRAH GÜZEL
    stevenbursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    16 HG 613
    Edilen teşekkür: 5

bende yol bilgisayarı ile ilgili birşey sorucam acaba türkçeye çevirebiliyormuyuz birde hız limitini nasıl artırırız?

Gizem T.
    GaladrieL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 332

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle tam tersi, vitesteki araç söylemiş olduğun koşullarda boştaki halinden daha az yakıt tüketir kesinlikle...
    bende böyle biliyorum arkadaşlar ! :ok:
    ..an extensive current of wind, rushing great velocity and violence..

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

hız limiti artırma için menu tuşuna basılı tut menüye gir. orda speed menüsü var ordaki hızı yükselt sonra tekrar menüye bas kaydet çık. bu kadar.

Aydın. Beygul
    Fire 1.4 77Hp Tit.Grisi the_Algn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 197

Bugun DH pejo forumunda okudum yol bilgisayarında gidilicek mesafe 100km kala da takılıyormuşş pj207 de , bizde 50km kala takılıyor. Bizim bilgisayarın hassasiyeti daha yüksek demek ki ,

Muhip Kazım Aksoyer
    Fire Active 1.4 8V 77Bg. mkaksoyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Arizona Bej
    Edilen teşekkür: 23

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gaz pedalına basılmazken motor 2000 devrin üstünde ise cut-off devresi çalışır ve enjektörler susar.yani sıfır yakıt harcanır. bu esnada ekranda gördüğümüz 2.0lt/100km değeri motorun map sensörüne bağlı bir değerdir.
    Fire Active 1.4 8V 77Bg.

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı mkaksoyer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gaz pedalına basılmazken motor 2000 devrin üstünde ise cut-off devresi çalışır ve enjektörler susar.yani sıfır yakıt harcanır. bu esnada ekranda gördüğümüz 2.0lt/100km değeri motorun map sensörüne bağlı bir değerdir.
    Yani dediğim gibi vitesteki araç boştaki halinden daha az yakıt tüketir?(Belirtmiş olduğun şartlarda)

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

40 ve 37 haricinde kodun ne oldugunu bilen yok mu yani?? birde yol bilgisayarınn arac hic yuakıt harcamadigi halde 100 km de 2 L gostermesi acaba relantide bekldeiginde hic yazmamasinin bir tolerans edilme cabasi mi? ayrica biraz az gosteriyor olupda onu dengelemesi olabilir diye dusunuyorum. Cunki aracin 10 km rampa inerken gaz pedalına dokunmadigimizda 2 l gostermesi 140 la inerkende 2 l gostermesi cok mantıksız yaw, kesin tolere etmeye calisiyor yanılma payını...

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

birkactane daha buldum yaw

47=saat ,
    48=dakika
    49=gun
    50=ay
    51=yıl

hepside ise yaramaz ama ne oldugunu biliyorum en azindan

oğuzhan sevik
    tammat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 0

merhaba arkadasım benım bildiğim motor rölantideyken araç daha fazla benzin yakar.sonuçta yokus aşağı da gıtsek araç rölantideykende pistonlar çalışır vaziyette hemde daha fazla o yuzden tavsıyem asla vitesi boşa atmayın.bu hem motora zarar verir hemde tasarruf yapayım derken daha fazla benzın harcamana sebep olur.

merter yonar
    merter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 MDY 81
    Edilen teşekkür: 4

peki karburatorlu araclar icin durum nedir???
    rolanti yada viteste gaza basmadan yokus asagi gidiste tuketim miktari?????

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Aslında onemli olan nokta, aracın karbüratörlü olup olmaması degil; gaz pedalından ayak cekildiginde motora gonderilen yakıtı tamamen keserek tekerlekler tarafından hareketine devam etmesini saglayan ve devir cok dustugu zaman stop etmemesi icin tekrar yakıt ve hava karisimini puskurtmeye baslayan sistemin var olup olmamasidir, bu sistem tabiki karburatorlu araclarin eski teknolojisine yetismemis oldugu icin o zamanlarda yoktu.

Gelelim sorunuzun cevabına: Karburatorlu araciniz rampaya gore cok fazla kompresor yapiyor ve aracin yavaslamasina sebep oluyorsa vitesi bosa almanız daha uzun yol katetmenize sebep olacagi icin ekonomik olacaktir, ama yok rampa dik ise kompresor yetmedigi halde frene basacaksaniz bosa aldiginizda cok fazla frene basacak olursunuz balatalar icin olumsuz bir durum olusturarak ekonomi degilde zarar yapmis olursunuz.
    Konu ugurozer tarafından (05/09/2007 Saat 00:26 ) değiştirilmiştir.

fatih emekli
    fatihhhh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 241

eğim fazla ise viteste in(güvenli ve ekonomik)
    eğim az ise boşa al(viteste akmaz, boşta akar, eğim az olduğundan fazla hızlanamaz, güvenlik çok fazla tehlikeye girmez.)
    bence tabiii.....

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Karbüratörlü araçlarda da cut-off vardır.(Sanırım Ali Algan önceden link de vermişti) Yani her şekilde eğimde ve viteste araç boştaki halinden daha az yakar...

a a
    krsd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 19

Anlık yakıtta evet viteste inerken az yakar.Ama belli bir mesafeyi(mesela 3-5 km'lik bir iniş,çok dik değilse tabi) boşta inmek viteste inmekten daha ekonomik olur bence.
    Fatihhhh'in dediğine katılıyorum ben de.

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

yav benim hala aklım kesmiyor viteste indiğin zaman devir bazen 3000 de oluyor o zmanadamı az yakıyor bu meret garip geliyor bana

ali kemal metin
    dejavu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134
    Edilen teşekkür: 282

Alıntı femoli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yav benim hala aklım kesmiyor viteste indiğin zaman devir bazen 3000 de oluyor o zmanadamı az yakıyor bu meret garip geliyor bana
    ewet aynen dediğin gibi 3000 devirde daha az yakıyor. ( 3 bin devir olması önemli değil başka devirde de olsa aynı şey senin anlıcan.)
    bizlerin anlayamadığı şey aslında tüm yakıt maliyetleri yer çekimi karşısında yakılan harcanan yakıtdır. biz aslında yer çekimine karşı yakıt harcıyoruz. yer çekimi olmasa araçlar çok az miktarda bir kuvvetle hareket ederler. ( bu rakam % 1 ri kadar bile olabilir ) araç yokuş aşagı gaz verilmediği halde devir alıyorsa demekki hatırı sayılır bir rampa var demektir. burda araç tüm enerjiyi yerçekiminden almaktadır. aşağı olan akım (yer çekimi) aracın kütlesine etki eder kütle ilk önce lastiklerden ve aktarma organlarından motora ulaşır. o an zaten motorun istediği hatta daha fazla iş gücü yada enerji her ne derseniz diyin motora aktarılmış olur doğal fizik kurallarınca..
    e bunu yıllarca araştıran otomobil firmaları daha ekonomik araç yapmak için bu yer çekimi kanunu kullanarak cut-off mekanızmasını icat etmişler.. adam da hakklı niye fazladan yakıt harcasın ki.. bana zaten yer çekimi kuvveti bu enerjiyi zaten veriyor diyor...
    GP active 5 k. mj 75 hp new orleans mavi

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı dejavu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ewet aynen dediğin gibi 3000 devirde daha az yakıyor. ( 3 bin devir olması önemli değil başka devirde de olsa aynı şey senin anlıcan.)
    bizlerin anlayamadığı şey aslında tüm yakıt maliyetleri yer çekimi karşısında yakılan harcanan yakıtdır. biz aslında yer çekimine karşı yakıt harcıyoruz. yer çekimi olmasa araçlar çok az miktarda bir kuvvetle hareket ederler. ( bu rakam % 1 ri kadar bile olabilir ) araç yokuş aşagı gaz verilmediği halde devir alıyorsa demekki hatırı sayılır bir rampa var demektir. burda araç tüm enerjiyi yerçekiminden almaktadır. aşağı olan akım (yer çekimi) aracın kütlesine etki eder kütle ilk önce lastiklerden ve aktarma organlarından motora ulaşır. o an zaten motorun istediği hatta daha fazla iş gücü yada enerji her ne derseniz diyin motora aktarılmış olur doğal fizik kurallarınca..
    e bunu yıllarca araştıran otomobil firmaları daha ekonomik araç yapmak için bu yer çekimi kanunu kullanarak cut-off mekanızmasını icat etmişler.. adam da hakklı niye fazladan yakıt harcasın ki.. bana zaten yer çekimi kuvveti bu enerjiyi zaten veriyor diyor...
    harcadigimiz enerjinin tumu yercekimine karsi degil hatta yercekimine harcadigimiz enerjinin cogunu yokusu inerek cut-off sayesinde geri aldigimiz dusunursek pek azini yer cekimine karsi harcamis oluruz, esas etmen ruzgar direncidir daha sonrada surtunme (tekerlek-yol) gelir. aracin hizlandikca daha fazla yakıt tuketmeside bu yuzden bariz artar (bir tirin veya otobusun ruzgar bosluguna girin ve anlık yakıt tuketimine bir bakın) ucuk ve tehlikeli bir olay ancak boyle bir durumda yarı yarıya az yakıt harcayabiliyorsunuz

Alıntı femoli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    az degil motora yakıt hic gonderilmedigi icin hic yakmıyor aslinda. motor vitesde oldugu icin asagi inme istegi tekerlekleri ve tekerleklerde sanziman dislisinin bagli oldugu vitesi ve dolayisi ile motoru dondurmus oluyor.
    Konu ugurozer tarafından (05/09/2007 Saat 21:56 ) değiştirilmiştir. Sebep: iki alinti

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Aykut Arslan
    aykuting - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    67 TR 482
    Edilen teşekkür: 35

Süper bi buluş ama zararlımı acaba

Serhan ÖZKAYA
    GooSe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 39

klima kodlarını kurcalamaya devam eden varmı?

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon