Sayfa 2/5 İlkİlk 12345 SonSon
90 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: anlık yakıt

Ozan Şahin
    SANtO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 15

Bendede 1.4 77bg var. eğer viteste ise ve ayağımı gazdan çekersem 2.0 oluyor aslında benzin gitmiyor ama 2.0 gösteriyo işte. yalnız 1500 devirin altına inince tekrar 2.0 lt. nin üstüne çıkıyor.yani tahminim cut off 1500 devire kadar aktif. ama bazen motor soğukken 2000 devir gibi yeniden yakıt yükselmeye başlıyor. heralde ecu motor stop etmesin veya herhangi bir düzensizlik olmasın diye kendi kendine ayarlıyor heralde.
    Multijet Active 1.3 75 Hp Beyaz

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Misafır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4

useswe katılıyorum.
    bence de en doğrusu böyle yapmak.
    viteste cutt of yapılması vitesin boşta olmasından çok daha karlı.

Ozan Şahin
    SANtO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 15

Herhalde
    Multijet Active 1.3 75 Hp Beyaz

İbrahim Kıvanç CİHAN
    Emekli Moderator İbrahimKC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1537

Alıntı erdiyilmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kişiseL fikrim.. yokş aşağı araç boşta da gitse.. motor stop etmiyor dikkat edersiniz. yani yine çaLışıyor 2.0Lt göstermesi normaL. zaten düşük hızLarda giderken boşa atın, 2.0Lt degerini degiL daha yüksek bir değeri okursunuz 4.3Lt gibi.

Araç boşta tamam ama.. yine de motor çaLışıyor..! BeLLi miktar benzin gidecektir eLbet. O da 2.0Lt oLarak gözüküyor. 0Lt göstermesi için o aracın motor stop etmiş haLde gitmesi Lazım. KişiseL fikrim böyLe.

Aynen katılıyorum. WV Bora kullandığımda yol bilgisayarı gaza basmaya göre değeri hesaplıyordu. dolasıyla gaza basmadığınız anda yol bilgisayarı 0 gösteriyordu. Çokda gerçekci gelmemişdi bana.

Ama G.P. de sanki motor devrine göre tüketim hesaplanıyor gibime geldi. Yani oradaki değer gerçekten tüketilen benzin miktarını gösteriyor bence.

Boşta giderken aracın benzin harcamaması gibi bir durum söz konusu olabilir mi?. Pistonları hareket ettirmek için kesinle yakıta ihtiyacı olacaktır bence.

durumu şöylede özetleyebilir. Eger boşta yol bigisarı sıfır gösteriyorsa yani hiç yakıt tüketimi yoksa, bu durumda araç durdugu yerde rölantide ömür boyu çalışması gerekmez mi?

Bunlar benim fikirlerim. Ve ben yol bilgisayarına güveniyorum..
    Birçok şey bilirim ama en iyi bildiğim şey Haddimdir...

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Mısafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 5

Arkadaşlar Bzi okulda İçten Yanmalı Motorlar dersinde hesaplamıştık. Bi güzergah belirledik ve inişler çıkışlar hesaplayarak bi ortalama yakıt tüketimi çıkardık. Yokuş aşağı vitesi boşa almak sanılanın aksine teorik olarak yakıt tüketimini arttırdı. Şu an hesabını kitabını tam hatırlamasamda bu sonuç aklımda kalmış (Soğutma sektöründeçalışıyorum. Motorla en son görüşmem o dersteolmuştu- sonra bi de ehliyet kursunda) Vel hasıl ana mantık aracın boşa alınması ile kaybedilen ivme tekrar çıkacağınız yokuşta size zarar olarak dönüyor. Araç yokuş aşağı giderken tekerleklerin dönüşü motorun yükünü çok hafiflettiğinden zaten viteste de olsa pek benzin yakmıyorsunuz. O sırada gazı aynı oranda tutarsanız hızınız düşmeyeceği için momentumunuz da düşmeyecek. Dediğim gibi valumetrik verim - strok oranı ile ilgili bi iki formülle çözmüştük olayları ama ayrıntı pekde hatırımda kalmadı. Ben o gün bu gündür yokuş aşağı aracı boşa almıyorum. (Bu arada rolantide de aracın düz yola göre fazla yaktığı hatırımdadır. ) Varsa otomotivde çalışan mühendis arkadaş bi bilgilendirsin bizi.

Muhip Kazım Aksoyer
    Fire Active 1.4 8V 77Bg. mkaksoyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Arizona Bej
    Edilen teşekkür: 23

90 modelden sonra çıkan araçlarda karbüratörlü dahi olsa cut-off vardır.(sanayi ustalarının "elektrikli meme " dediği parça). sistem belli bir devirin üstünde rölanti memesinin kapatılması gibi yorumlanabilir (zaten karbüratörlü araçta böyle) . aklıma gelen yüksek kompresyonda motorun gömleklerinin aşırı ısınmasını önlemek için için az miktarda benzin püskürtülmesi veya hesabın kolay yapılabilmesi yazılımın böyle ayarlanmış olması.
    Fire Active 1.4 8V 77Bg.

Kerem GÜLTEKİN
    padawantr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 49

boş vitese geçtiğinizde motor kompresyonundayken gördüğünüz 2.0 değerinden daha fazla değer göstermesi gayet normal. bunun sebebi de bildiğim kadarıyla fren için gerekli kompresyonun ( yani fren için yapılan motor basıncı ) gerekliliğidir. eğer araç boş viteste gitmeye devam ediyor ise frenleme yapıldığında motor basıncı birden emilecek ve motor stop edecektir. fakat vites boştayken elektronik sistem bir miktar da olsa motorun bu gibi bir kompresyon kaybı sonucunda stop etmemesi için yapılan bir önlem olabilir.
    Kerem GÜLTEKİN (Padawan-tr) / kerem@grandepuntotr.com - padawantr@yahoo.com

ali kemal metin
    dejavu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134
    Edilen teşekkür: 282

@padavantr
    ya seni bende nerden tanıyorum diyorum.. hiç yabancı gelmiyordu resimlerim..
    en sonunda çıkardım kardeş....
    ))))
    tuna ya selamlar.... ona öğle söyle.. ha bu arada senin arabayıda gördüm birkaçkez...
    GP active 5 k. mj 75 hp new orleans mavi

Mehmet Taner Kadak
    mTk's Grande mTk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34AU0915
    Edilen teşekkür: 12

Dizellerdede cut-off olması gerek. Babamın dizel C-maxında gaza basmadığınızda ve vitesdeyken araba 0.0lt/100km gösteriyor bilgisayar.

levent tuncel
    levcel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    01 JR 341
    Edilen teşekkür: 0

tabi ya 0.0 tüketim hiç yakmıyo anlamına gelir... yakmaz olurmuu stop halinde çalışAN Bir araç 3 dakikada 1 km.'lik yakıt harcar.. yani 2.0 göstermesi normal. ya bide anlık tüketime pek güvenmemek lazım dijital anlık tüketimler insanı yanılta biliyoo

xmann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1

Valla arkadaşlar ben daha 6.5 altında gösterdiğini görmedim yol bilgisayarının.Ya bigisayarda bi tuhaflık var yada bende...

Mustafa SEZGİN
    Sezgintr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    16 LP 418
    Edilen teşekkür: 31

Bilgisayar fazla gösteriyo. Kaç kere depoyu fulleyip ölçtüm. İlk zamanlar doruyduda bu son zamanlarda yakıtın düşmesine rağmen bilgisayar hala aynı yakıt değerlerini gösteriyo.

Erdi YILMAZ
    Fiat Türkiye Forum
    FiatTR | PuntoTR
    GrandePuntoTR

erdiyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 5938

Alıntı xmann Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla arkadaşlar ben daha 6.5 altında gösterdiğini görmedim yol bilgisayarının.Ya bigisayarda bi tuhaflık var yada bende...
    anLık tüketim (instant constamp) değerine baktığından eminsin degiL mi hocam?
    Averaj'a (Average constamp) bakıyorsan degerin sabit kaLması normaLdir.

FiatTR | PuntoTR | GrandePuntoTR | PuntoEvoTR | BravoTR | LineaTR | 500TR
    Fiat Türkiye Forumları | 2006'dan Beri Sizlerleyiz | Reklam & İletişim: admin@grandepuntotr.com

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

arkadaşlar bu sorunun cevabını o arabayı üreten mühendis bilir. araç viteste gazsızken yakıt kesiyorsa yakmayacaktır. yok bir miktar yakıtı ne olur ne olmaz diye gönderiyorsa yakacatır. skoda vw seat bu durumlarda 0.0 diyor. vitesi boşa alınca 0.5 felan diyor ki mantıklı. o esnada motor 800 devirle dönüyor. ama fiat ların tamamında 2 durumda da 2.0 yazıyor. araba dururken ---- çıkıyor. öteki markalar araba dururken de 0.5 diyerek "ama bu sefer saatte 100km de değil" ne yakacağını gösteriyor. fiat 2.0 ın altını göstermemesini programlamış. yani belki evet 0 yakıyor ama sisteme 2.0 göster demiş. hem böylece ortalama hesabı da yüksek çıkacağından bizi yolda bırakmayacaktır. ya da şöyle söyleyim bilgisayar 100km de 6 lt yakıyorsun derken siz 5 yakmış olabileceksiniz. böyle bir ayar var. ama yine de dediğim gibi en doğrusunu arabayı yapan mühendisler bilir.

Alper dağdemiR
    Auto engineeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158
    Edilen teşekkür: 504

benim bildiğim kadarıyla ; enjeksiyonlu tüm araçlarda (dizel benzinli) yüksek dewirlerde gazdan çekilince yakıt akışı kesilir. yol bilgisayarının 0 göstermesi lazım ama 2 gösteriyor.
    yokuşaşağı witesi boşa atınca ise anlık tüketimin artması gayet doğal. boş witeste giderkenki hızınızla 100 km giderseniz ; motor ne kadar süre rölantide boş boş çalışcağını hesaplıyor we anlık tüketim yazıyor. dikkat edin : o an ne kadar yakıt gönderdiği değil : o şekilde kullanırsanız 100 kmde kaç L yakacağı yazıyor. boşta giderken hızınız artarsa anlık tüketimde az gözükür, azalırsa çok gözükür. gayet mantıklı 8O

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Tüm modern enjeksiyonlu araçlarda -Cut off- denen sistem var diye biliyorum ben de.Araç yüksek devir ve hızda giderken ayak gaz pedalından çekildiğinde belirli bir hız ve devir değerine düşünceye kadar yakıt tüketimi sıfıra iner.Ancak bu Fiat ta denildiği gibi 2lt olarak gösteriliyor olabilir ya da Fiat ta Cut off yok...

Emir Dal
    Too Slow.Too Sleepy.ZzZzZ Gajiin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 3

Onno usta autoshow da bi soruyu cevaplarken motor yükte ve ayak gaz pedalından çekiliyken motor sadece rölanti devrinde yakacağı yakıtı yakar.
    bende katılıyorum sonuçta:
    cut off sistemi sadece karbüratörlü motorda olur. enjeksiyonlu benzinlilerde ve dizellerde zaten işletim sistemi ayarlıyor.
    hiç gaz verilmediği zaman motorun yakıt tüketmemesi bana anlamsız ve imkansız geliyo. öyle olsaydı bu zamanlarda egzos emisyonu da olmaması gerekirdi ama gördüğüm kadarıyla bu esnada dahi egzosdan duman çıkıyo. soruçta yakılan bi yakıt var.

ayrıca şunu da düşünelim ki gaz verilmezken motora yakıt gitmese krankın hareketini dönen aksdan gelen güçle sağladığını düşünsek daha sonra gaz verip motora yakıt geldiğinda ateşleme zamanı bozulacaktır. yakıt silindire enjekte edildiğinde piston zaten üst ölü noktadaysa ya da stroğun ortasındaysa ateşleme zamanı bozulur.

Fatih Göncü
    ORACLE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 88

Ya Arkadaşlar konu hakkında çok bilgim yok ancak yakıt olmadan motor çalışır mı yaw

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı Gajiin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cut off sistemi sadece karbüratörlü motorda olur. enjeksiyonlu benzinlilerde ve dizellerde zaten işletim sistemi ayarlıyor.
    Karbüratörlüler de değil enjektörlülerde olur cut-off.Zaten bu sistem modern motorlarda oluyor.Onno Usta da bunu demiştir eminim.Enjeksiyon denen sistem mekaniktir ama kontrolü elektroniktir...

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

motorda yakıt kesme gibi bir şey söz konusu değil yokuş aşağıda gitse yokuş yukarıda gitse göstergeler sıfırı göstermez gösterende yalan söler araç çalıştığı andan itibaren yakıt yakaya başlar bu ölçüm olayıda vites ve de devir göstergesinin orantılı çalışmasıyla meydana gelir 1 . vitesle 4000 devirle yaptığın harçama 2 vites 4000 devirle yaptığınız harcamayla eş değer değildir yokuş aşağı giderken de aracın yakacağı en alt limit olan 2 lt göstermesi gayet normal bu 100 km de yakacağı yakıt anlamına da gelmez ama en asgari yakıt limiti olarak onu gösteriyor

Sayfa 2/5 İlkİlk 12345 SonSon