11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: Eko Mod ve Yakıt Tüketimini Hk.

Sergio usta
    Sergio1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Evo Kirmizi
    Edilen teşekkür: 2

Standart Eko Mod ve Yakıt Tüketimini Hk.

Merhaba arkadaşlar,

Aracım 2011 model yarı otomatik grande punto 1,4 motor benzinli. Yeni aldım.
    Geçen ay yakıtı fulledım. Dün itibarıyla yakıt bitti. Yakıtı fullediğimde arkadaş göstergeyi sıfırlamıştı. Dün yakıt bittiğinde gösterge 335.1 km gösteriyordu. Yani full depo ile 335.1 km yol gitmişim. Herkes çok az dedi. Arkadaş dizel ile 900km yol gidiyorum dedi. Tamam bir dizel beklemiyorum ama 500-600 gider sanıyordum.

Eko modu hiç açmadım. Ondan mıdır?

Bu araçlar normalde bu kadar mı yakıyor yoksa Eko mod kapalı olduğu için mi bu kadar yaktı? veya verebileceğiniz bir tavsiye var mıdır yakıt tüketimi için?
    Konu Sergio1903 tarafından (01/12/2019 Saat 12:32 ) değiştirilmiştir.

Ayhan Hızarcı
    Han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 123

Standart Cevap: Eko Mod ve Yakıt Tüketimini Hk.

1 depo benzinle 335 kilometremi yaptınız ? yanlışmı anladım heralde eğer veriler doğruysa o araba yakıtı içiyor demektir.bildiğim kadarıyla 45 litre civarı yakıt alıyor.en ucuz benzin 6.50 litre fiyatı desek bu hesapa göre aracınız kilometrede 87 kuruş civarı yakıyor kesinlikle bi yerde hata var ya hesapta yada araçta
    ya devlet başa ya kuzgun leşe

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

Yakıt tüketimi karşılaştırması yaparken bir çok veriyi birarada değerlendirmek lazım.Son sıfırlamadan sonraki ort hız,ort tüketim,aracın ne kadar süre kullanıldığı önemli.Ayrıca “arkadaşım sıfırladı” demişsiniz,belki de sıfırlayamadı.Birkaç depo kendiniz sıfırlayıp takip edin bence.Ayrıca arabayı yeni aldıysanız,araba kullanma stilinizi yeni arabaya uyarlamanız vakit alabilir;bu da çok yaktırır.
    Dizelle 900km şehiriçinde yapmak imkansız bence.Benim 2011 dizel manuel 75lik punto ort 23 km/h hız ile istanbulda,bir depo ile ortalama 570km yapıyor.Haa uzun yolda bir depo ile 1017km yapmışlığım vardır ama bunu tutup “benim araba bir depo ile 1000km yapıyor” dersem ,yanlış olur..

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sergio usta
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Evo Kirmizi

Alıntı Han Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1 depo benzinle 335 kilometremi yaptınız ? yanlışmı anladım heralde eğer veriler doğruysa o araba yakıtı içiyor demektir.bildiğim kadarıyla 45 litre civarı yakıt alıyor.en ucuz benzin 6.50 litre fiyatı desek bu hesapa göre aracınız kilometrede 87 kuruş civarı yakıyor kesinlikle bi yerde hata var ya hesapta yada araçta
    Evet göstergede 335,1 yazıyordu. 45 litre benzin alıyor full. Hesaplamada bir hata olduğunu düşünmüyorum. ECO modu tuşuna basmadığım için olabilir mi bilmiyorum. O konuda bilginiz var mı? Araçta nasıl bir hata olabilir onu da bilmiyorum motordan pek anlamam. Ama kendi kullanımımdan da olabilir diye düşünüyorum. Gaza fazla yükleniyorum galiba?

Sergio usta
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Evo Kirmizi

Alıntı arenas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yakıt tüketimi karşılaştırması yaparken bir çok veriyi birarada değerlendirmek lazım.Son sıfırlamadan sonraki ort hız,ort tüketim,aracın ne kadar süre kullanıldığı önemli.Ayrıca “arkadaşım sıfırladı” demişsiniz,belki de sıfırlayamadı.Birkaç depo kendiniz sıfırlayıp takip edin bence.Ayrıca arabayı yeni aldıysanız,araba kullanma stilinizi yeni arabaya uyarlamanız vakit alabilir;bu da çok yaktırır.
    Dizelle 900km şehiriçinde yapmak imkansız bence.Benim 2011 dizel manuel 75lik punto ort 23 km/h hız ile istanbulda,bir depo ile ortalama 570km yapıyor.Haa uzun yolda bir depo ile 1017km yapmışlığım vardır ama bunu tutup “benim araba bir depo ile 1000km yapıyor” dersem ,yanlış olur..

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Arkadaşımın sıfırladığına eminim ya. Tekrar sıfırlayıp deneyeyim bakalım ne olacak. Ama depoyu fullemedim dün. Tekrar fulleyip deneyeceğim. Benim hem ilk aracım olduğundan hem de aracı tanımadığımdan gaza fazla yüklenmiş olabilirim. Ondan sanırım fazla yaktı. Tekrar bir deneyeceğim. ECO mod tuşu da kapalı, o konuda ne düşünüyorsunuz açmalı mıyım?
    Peki full depo ile ortalama 500-600 km gitmesi gerekirdi denilebilir mi?

Ayhan Hızarcı
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Granit Gri

Alıntı Sergio1903 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet göstergede 335,1 yazıyordu. 45 litre benzin alıyor full. Hesaplamada bir hata olduğunu düşünmüyorum. ECO modu tuşuna basmadığım için olabilir mi bilmiyorum. O konuda bilginiz var mı? Araçta nasıl bir hata olabilir onu da bilmiyorum motordan pek anlamam. Ama kendi kullanımımdan da olabilir diye düşünüyorum. Gaza fazla yükleniyorum galiba?
    otomatik araç manuel gibi kullanılmaz tabiki puntonun otomatiğini kullanmadım bilmiyorum ama bazı şanzumanlarda ani hızlanma durumlarda aracın vitesi yükseltmesini beklemeden gaz pedalına hafif dokunursunuz ve araç vites yükseltir.ayağınız sürekli gaz pedalına sonuna kadar basılı vaziyette sürüyorsanız yakıt ciddi oranda artar.eco mod konusunu bilmiyorum benim aracımda öyle bi seçenek yok.birde dur kalk olayı var kalkışta yine gaza çok yüklenirseniz araç devri toparlayana kadar birinci viteste sıkışarak yol alır buda yakıtı arttırır.bunlara dikkat ederek kullanıma devam edin bir daha ölçün yine aynı değerler elde edilirse o zaman mekanik kısımlara bakmak gerekir.

Ayhan Hızarcı
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Granit Gri

Alıntı Sergio1903 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşımın sıfırladığına eminim ya. Tekrar sıfırlayıp deneyeyim bakalım ne olacak. Ama depoyu fullemedim dün. Tekrar fulleyip deneyeceğim. Benim hem ilk aracım olduğundan hem de aracı tanımadığımdan gaza fazla yüklenmiş olabilirim. Ondan sanırım fazla yaktı. Tekrar bir deneyeceğim. ECO mod tuşu da kapalı, o konuda ne düşünüyorsunuz açmalı mıyım?
    Peki full depo ile ortalama 500-600 km gitmesi gerekirdi denilebilir mi?
    gerçi şimdi internetten merak edip baktımda 2011 Fiat Punto 1.4 8V Start&Stop Dualogic (77 hp) ortalama yakıt verileri şöyle

5.4 lt/100km şehir dışı

9.0 lt/100km şehir içi

bunlar fabrika verileri siz buna en iyi ihtimalle 1 er litre daha ekleyin oldu şehir içi 10 litre,birde sizin kullanım tarzınızı eklersek ortalama sizin elde ettiğiniz değerleri yakalıyor bu durumda hesaptada sizin araçtada bir sorun yok gibi görünüyor.

mustafa bey
    GKCNSPR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 5

bende 2013 punpo m.jet var.İzmir şehir içi trafiğinde sabah ve akşam en yoğun saatlerde üstelik,ortalama 5 lt yakıyor araç.hız ortalaması da 25 km civarı.depo 45 lt alıyorsa yaklaşık 900 km yol yapmam lazım.fakat o kadar yapmıyor.yaklaşık 750 km civarı yapıyor.ama uzun yolda yaklaşık 3.5 lt civarı yakıyor.
    Konu GKCNSPR tarafından (02/12/2019 Saat 12:11 ) değiştirilmiştir.

Özer Aydoğdu
    Ozer77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 168

Düz yolda eco mod bence iş yapıyor tatlı tatlı uzatırsanız. Ama arac kendini 50km hızda 5.vitese atıyor o arada ani hızlanma gerekirse dip gaz yapınca vites düşürüp çok bagırıp öle vites atıyor buda yaktırıyor.
    Hem eco mod hemde dikkat gerekıyor.

Sergio usta
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Evo Kirmizi

Arkadaşlar yanıtlarınız için teşekkür ederim.
    Sanırım araçta bir sıkıntı yok. Yukarıda arkadaşın dediği gibi 9-10 litre yakıyor gibi 1,4 motor. ECO mod da çok fazla fark ettirmiyor anladığım kadarıyla. Full depo doldurup tekrar deneyip sonuçları yazacağım ama çok fazla da fark etmeyecek gibi.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

M. U.
    paez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

yarı otomatik sistemlerin manuele göre daha az yaktığı söylenirdi, dualogic'te durum böyle değil herhalde.