Hem punto hem bravo kullanan biri olarak cevap vermeye çalışayım.
Punto şu anda 152000 de 1.3 multijet. Henüz servis bakımları dışında ufak tefek hariç bir sıkıntı yaşamadım. Konforu iyi, direksiyonu city mod olduğundan iyi. Çekişi 1.3 motorlara göre ortalama denecek şekilde. Uzun yol konforu iyi, belinizi omzunuzu kırmaz öyle. Defalarca uzun yol yaptım hiç aşırı yoruldum demedim. Şehir içinde kırmızı ışık yoğunsa 6.0 ile 6.4 lt/100km yakıyor. Şehir dışında 5.0 lt yakıyor. Çok sakin kullanırsanız 4 küsürlere düşecektir.

Bravo puntoya göre daha geniş iç hacimli, bir üst segment bir araç. Direksiyon hissiyatı hemen hemen aynı. Yol tutuşları ve malzeme kaliteleri düşünüldüğünde bravo bir tık önde gibi. Full donanım paketleri gerçekten donanım olarak gayet yeterli, sunroof, torpido soğutma vs. Bagajı ve genel boyutları puntoya göre daha büyük doğal olarak. Yakıtı şehir dışında 4.4 ile 4.8 arası yakıyorum genellikle. Şehiriçinde 5.5 ile 6.2 arası yakıyorum. 105 hp 1.6 multijet manuel bu arada. Belki daha rahat taşıdığından kasayı puntodaki yakıtı bravo seviyesine düşüremedim. Punto kasası kalksın diye biraz yüksenilmezse olmuyor maalesef. Bravonun parçası biraz daha pahalı puntoya göre, nette araştırma yaparsanız parça fiyatlarından görebilirsiniz.

Bravo parçası, ustası bulmak daha zor, punto daha yaygın bir araç. Sanayideki her usta bravoyu bilmez, hatta bazen fiatın böyle arabası var mı diye soranlar oluyor. Satarken ki benim arabayı hiçbir zaman satarken diye almışlığım yok bravo daha ağır satılan bir model.

C3 hakkında pek bir bilgim yok, citroen konusunda tecrübem oldu ancak c3 konusunda şöyledir diyebileceğim birşey yaşamadım. Araba satın almakla bitmez, bakımı ve yürütmeyi hesaplamanızı tavsiye ederim. Alacağınız araçta triger seti, devirdaim vb. Dahil değişmemişse ve aklınızda kalmaması için değiştirecekseniz ki kesinlikle değiştirmenizi öneririm; bravo için 1000-1500 lira aralığında bir masrafınız olur. Bu en basiti, ülkemizde insanlar maalesef dürüst değil, araba alırken alacağınız arabaya yapacağınız masraflara dikkat etmeniz lazım.

Aklınıza özellikle takılan bir konu olursa yardımcı olmaya çalışırım, şimdiden alacağınız aracınız hayırlı olsun.

ASUS_X008D cihazımdan gönderildi