Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
97 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: T-jet & 1.3 Dizel yakıt tüketimi

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Alıntı kalite kontrol Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    düz yolda tjetle 4.9 en aşağı 4.4 gördüm düz yol eğimsiz düz yolda asırı rampalarda 12lt 13lt yide gördüm ama zorlamadan güzel kullanımla tjetle harikalar cıkarmak hiç zor değil fena alıstım tjet e. dediğim bu yolda dediğim sartlarda 17 kurusu hiç geçmedim daha sehir içi yerden yere yoldan yola değişir.sarıveliler içi çok rampa ve cok viraj 40 km hızı gececeğiniz yol yok arab hiç 4. vitesi görmez 3. vitesi bile zor görür sehir içi 26 kurusu gecmedim. konya sehir içinde daha az yakıyorum 23 kurusa düşüyor. inanın tjet i alırken 35kurus yaksam cok iyi diyordum ama ohohoooo 1.4 sienadan cok az yakıyormuş meğer tjet almak isteyen arkadaşlara korkmamaları gerektiğini hatırlatırım.
    konyada gazı 2 tlden satıyorlar sanırım.

ilker altan
    ilkerix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    60 HN 859
    Edilen teşekkür: 2

bende 95 hp dizel chipli punto var 5.0 geçtiğini hatırlamıyorum yakıtın dip gaz gittiğime rağmen imkansız bence t-jettten az yakacağı imkansız...

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı ilkerix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende 95 hp dizel chipli punto var 5.0 geçtiğini hatırlamıyorum yakıtın dip gaz gittiğime rağmen imkansız bence t-jettten az yakacağı imkansız...
    tjet mi az yakıyor yani?

HASAN ÖKSÜZ
    kalite kontrol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07noc90
    Edilen teşekkür: 26

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konyada gazı 2 tlden satıyorlar sanırım.
    yukarıda izah ettim sarıvelilerde 2,80 aalıyorum konyada 2.55 2,60 arası. 2 tl ye gaz veren varmı ki ????
    Benim geçmişim bir çöplüktür ve çöplükleri sadece köpekler kurcalar' (n.f.k)

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

yukarıda izah ettim sarıvelilerde 2,80 aalıyorum konyada 2.55 2,60 arası. 2 tl ye gaz veren varmı ki ????
    valla ne bileyim 12 13lt leri görüp 26 kr u geçmeyince matematiksel olarak 2 tlye tekabul ediyor ondan sordum.

HASAN ÖKSÜZ
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07noc90

arkadaşlar bu veriler tamamen gercektir ve yeni denenmiştir. denememde yanılma ihtimalim 0. gazı tam bitiriyorum benzine atıyor. calıstırıyorum az daha ilerliyorum tekrar benzine atıyor taki araba gazda ilerleyemeyecek kadar yani içerde gram gaz kalmayana dek. benzinle istasyona kadar gidip 40 tl gazı doldurup cıkıyorum yola. demem o ki yanılma ihtimalim yok. inanmayan bıyık altı (hadi len oradan) diye içinden gülümseyen arkadaşlarada ispat edebileceğim birşey yok. beyazı beyaz olarak görmeyen insana bu renk beyaz diye zorlamak kadar faydasız bir iş olur bu. şunu diyebilirim inanmayan buyursun gelsin tüm masrafları bana ait deneyelim beraber başka ne diyim.

HASAN ÖKSÜZ
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07noc90

valla ne bileyim 12 13lt leri görüp 26 kr u geçmeyince matematiksel olarak 2 tlye tekabul ediyor ondan sordum.
    devamlı 12_13 litre demedim ama devamlı 4.4 litrede demedim.rampalardan inerken 2lt yaktıgımda oluyor.bunları yol sartlarına göre karma yapmalısınızki konu anlaşılsın. yazılarımı baştan asağı okursanız daha iyi anlayacagınıza eminim.

emre sever
    erenemre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34DZ1196
    Edilen teşekkür: 399

valla onu bunu bilmem ben iddiamı koydum ortaya çokta ciddiyim arabamı vericem gerekirse noter tutalım benim multijet le 90tl gittiğim yolu gidecek gazlı benzinli fire,tjet herneyse gitsin (istanbul/salihli) 524km çok güvenen varsa gazlı aracına girsin iddiaya anahtarına

HASAN ÖKSÜZ
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07noc90

Alıntı erenemre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla onu bunu bilmem ben iddiamı koydum ortaya çokta ciddiyim arabamı vericem gerekirse noter tutalım benim multijet le 90tl gittiğim yolu gidecek gazlı benzinli fire,tjet herneyse gitsin (istanbul/salihli) 524km çok güvenen varsa gazlı aracına girsin iddiaya anahtarına
    senin hesaplamalarına göre senden az yakmıyor aracım yanlış anlaşılmasın ama fazlada yakmıyor siz buyrun gelin. benim gittiğim yolu siz gidin deneyelim anahtar filan istemiyorum iddaamdada eminim tartışma konusu olmasını istemem ama tjeti düzgün kullanırsan dizel yakıtla aynı yakar tahminimce ama tjet kullanıcıları genelde aracım seri diye ayagına sahip cıkamıyorlar diye düşünüyorum. yada ben cok sabırlıyım yada aracım az yakıyor bunlar detaylı incelenmesi gerekir bence.

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

devamlı 12_13 litre demedim ama devamlı 4.4 litrede demedim.rampalardan inerken 2lt yaktıgımda oluyor.bunları yol sartlarına göre karma yapmalısınızki konu anlaşılsın. yazılarımı baştan asağı okursanız daha iyi anlayacagınıza eminim.
    o zaman sizin demeniz anlık tüketim oluyor ona bakarak yorum yapılmaz. Siz tüketim verirken aracınızın ortalama tüketimini verin ki konu daha net anlaşılsın bence. Çünkü sizin yazdıklarınıza göre yorum yaptığımda anlaşmazlık çıkıyor ortaya. Uzun yolda 4.4 4.9 rampalarda 12 13 lt gördüm deyip ortlamada 26 kru geçmedim deyince tüketim verinizle aldığınız yakıt birbirini tutmuyor.
    Diğer bir konuya gelecek olursak ş.içi aracı 4. vitese atamıyorum demeniz de aslında aracın pek ş.içinde kullanılmadığını düşündürüyor bana neden derseniz bende aracımı ş.içinde bir çok yerde 4 e atamıyorum ama bulunduğum yer düz sayılır hani öyle aman aman rampa yok. Buralardaki başka bir ş.içi örneği verecek olursam Tekirdağ merkez ş.içi bırak 4 ü 2 ye atamazsınız çoğu yerde eğim derseniz çok ciddi eğim söz konusu. inişlerde 2 yle iniliyor ki düşünün eğimi böyle bir yerde mjet tjet 17 kr 25 kr söz konusu dahi olmaz lpg de olsa dizel de olsa 30 kr üstü yakar her zaman.
    Siz Konya gibi bir bölgede bahsettiğiniz ortalamaları tutturabilirsiniz ama bizim buralarda kendi ortalamamı diğer arkadaşların yazdıklarıyla kıyasladığımda bizim buralarda zor diye düşünüyorum.

emre sever
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34DZ1196

senin hesaplamalarına göre senden az yakmıyor aracım yanlış anlaşılmasın ama fazlada yakmıyor siz buyrun gelin. benim gittiğim yolu siz gidin deneyelim anahtar filan istemiyorum iddaamdada eminim tartışma konusu olmasını istemem ama tjeti düzgün kullanırsan dizel yakıtla aynı yakar tahminimce ama tjet kullanıcıları genelde aracım seri diye ayagına sahip cıkamıyorlar diye düşünüyorum. yada ben cok sabırlıyım yada aracım az yakıyor bunlar detaylı incelenmesi gerekir bence.
    o zaman millet salak dizel alıyor bizde salağız dizel almışız fiat ta salak tjet i kaldırdı bütün modellere multijet takıyor halbuki ne gerek var dizele adam çözmüş olayı dizelden az yakan tjet var işte beyler biz enayiymişiz

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

HASAN ÖKSÜZ
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07noc90

o zaman sizin demeniz anlık tüketim oluyor ona bakarak yorum yapılmaz. Siz tüketim verirken aracınızın ortalama tüketimini verin ki konu daha net anlaşılsın bence. Çünkü sizin yazdıklarınıza göre yorum yaptığımda anlaşmazlık çıkıyor ortaya. Uzun yolda 4.4 4.9 rampalarda 12 13 lt gördüm deyip ortlamada 26 kru geçmedim deyince tüketim verinizle aldığınız yakıt birbirini tutmuyor.
    Diğer bir konuya gelecek olursak ş.içi aracı 4. vitese atamıyorum demeniz de aslında aracın pek ş.içinde kullanılmadığını düşündürüyor bana neden derseniz bende aracımı ş.içinde bir çok yerde 4 e atamıyorum ama bulunduğum yer düz sayılır hani öyle aman aman rampa yok. Buralardaki başka bir ş.içi örneği verecek olursam Tekirdağ merkez ş.içi bırak 4 ü 2 ye atamazsınız çoğu yerde eğim derseniz çok ciddi eğim söz konusu. inişlerde 2 yle iniliyor ki düşünün eğimi böyle bir yerde mjet tjet 17 kr 25 kr söz konusu dahi olmaz lpg de olsa dizel de olsa 30 kr üstü yakar her zaman.
    Siz Konya gibi bir bölgede bahsettiğiniz ortalamaları tutturabilirsiniz ama bizim buralarda kendi ortalamamı diğer arkadaşların yazdıklarıyla kıyasladığımda bizim buralarda zor diye düşünüyorum.
    bakın şehir içi 17 kuruş demedim uzun yol verilerim 17 kurustur yoluda tarif ettim 1950metre rakıma kadar tırmanıyorum.yolun diğer yarısı düz onuda söyledim. sehir içinde 4. vitesi görmediğim hatta 3. vitesi zor gördüğüm sarıvelilerde 26 kurus yaktıgımı konya merkez düz oldugu içinde 23 kurus yaktıgımı belirttim. ortalama değerlere hiç bakmadım sıfırlamayı filan yapamıyorum ama anlık tüketim değerlerini görebiliyorum. yahu aslında yol bilgisayarında ne gördüğün önemli değil yanıltabilir. ama benim yöntemimde tam yakıt miktarını ölçersin km. ye ne yaktıgını. full boşaltıp doldur dene usulü en gercek verileri verecektir.

HASAN ÖKSÜZ
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07noc90

o zaman millet salak dizel alıyor bizde salağız dizel almışız fiat ta salak tjet i kaldırdı bütün modellere multijet takıyor halbuki ne gerek var dizele adam çözmüş olayı dizelden az yakan tjet var işte beyler biz enayiymişiz
    burada kimseye hakaret etmedim ettirmemde (enayi) filanda demedim kimseye siz kendiniz yakıstırıyorsunuz bunları kendinize. yapmayın arkadaşlar size yalan borcum yok benim aracım 5 kurus yaksa ne olur 50 kurus yaksa ne olur. burada gercek veriler ortaya koyarak konusmak, bilmeyen arkadasları bilgilendirmek istiyorum. ayrıca mjet kullanmadıgımıda basta bildirdim. ALLAH herkezin gönlüne göre versin ne diyim başka kalp kırmaya birbirimizi üzmeyede gerek yok.size kanıtlayacağım zorunlu oldugum birseyde yok inanmayan da inananda özgür.
    SELAMETLE...

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

emre sever
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34DZ1196

bakın şehir içi 17 kuruş demedim uzun yol verilerim 17 kurustur yoluda tarif ettim 1950metre rakıma kadar tırmanıyorum.yolun diğer yarısı düz onuda söyledim. sehir içinde 4. vitesi görmediğim hatta 3. vitesi zor gördüğüm sarıvelilerde 26 kurus yaktıgımı konya merkez düz oldugu içinde 23 kurus yaktıgımı belirttim. ortalama değerlere hiç bakmadım sıfırlamayı filan yapamıyorum ama anlık tüketim değerlerini görebiliyorum. yahu aslında yol bilgisayarında ne gördüğün önemli değil yanıltabilir. ama benim yöntemimde tam yakıt miktarını ölçersin km. ye ne yaktıgını. full boşaltıp doldur dene usulü en gercek verileri verecektir.
    kardeş istediğini de tjet hiçbir koşulda (multijeti kökleyip tjeti bayır aşağı salmadıktan sonra) multijet ten az yakmaz hele sıkışık İstanbul trafiğinde multijetin 2 katınada çıkabilir ha uzun yolda fazla basmassan multijete yakın değerler belki görebilirsin ama şehiriçinde multijeti ne tüplü tüpsüz zaten imkansız yakalayamassın ben şehir dışındada 100km de en az 1 litre multijetin fark atacağını düşünüyorum neyse konu bence uzamasın tjet ekonomi aracı değildir performans aracıdır zaten ekonomik olmadığı içinde fiat üretimden çekti TR gibi benzinin pahalı olduğu ülkelerde keşke benzin ucuz olsada kimse dizel kullanmasa ama multijet şuan için gerek performans gerek ömür gerek te ekonomi olarak son derece iyi bir motordu bunu değil fiat cılar renaultcular vw ciler bile kabul ederken senin tjet gibi bir motorla multijetten az yakarım demek komiklikten öteye geçmez

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

herkes kendi kullanımında doğru söylüyor ama herkes de aynı yerde oturmuyor ki. Hava sıcaklığı, yol, motor soğukken ki kalkışlar trafik ışıkları vs bunlar hep etken. Siz dümdüz yolda 4 lt yakarsınız benzinle ben rampada 5 lt mazot yakarım aynı paraya gelir sonra da bana senin dizel çok yakıyor demeniz etik olmaz. Ayrıca yakıt konusunda aslında değinilmeyen konu totaldeki fark. Sizin aracınız kmde dizelden 5 kr fazla yaksa yani dizel 20 kr yakarken siz 25 kr yaksanız 10bin kmde yakıta 500 tl fazla ödemiş olursunuz. Asıl ekonomi burda ortaya çıkıyor. ha derseniz ki dizel bakımı pahalı diye, bunun içine ozaman yıllık ödenen vergi, bakımda ortaya çıkacak masraflar toplanıp farkı alınır ki yine dizel tasarruflu olur. bunun içinde lpg bakımı var, lpg kullanımından dolayı aracın ilk çalıştırmadaki benzin tüketimi var var oğlu var. Dizelde en çok para tutan bildiğim kadarıyla mazot pompası ve enjektörler turbo derseniz tjette de var olduğundan aralarında pek fark bulunmuyor. Uzun lafın kısası eski bir fire kullanıcısı olarak her nekadar mjet linea puntodan 1 tık fazla yaksa da dizel her zaman karlı ta ki arıza çıkartana kadar.

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Emre Bey bence konuyu tartışmaya sürüklememek lazım. Arkadaş kendi kullandığı bölgedeki yakıtını söylemiş. Konyadan bir dizelci arkadaş varsa o da paylaşımda bulunursa daha açıklayıcı olur diye düşünüyorum

emre sever
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34DZ1196

herkes kendi kullanımında doğru söylüyor ama herkes de aynı yerde oturmuyor ki. Hava sıcaklığı, yol, motor soğukken ki kalkışlar trafik ışıkları vs bunlar hep etken. Siz dümdüz yolda 4 lt yakarsınız benzinle ben rampada 5 lt mazot yakarım aynı paraya gelir sonra da bana senin dizel çok yakıyor demeniz etik olmaz. Ayrıca yakıt konusunda aslında değinilmeyen konu totaldeki fark. Sizin aracınız kmde dizelden 5 kr fazla yaksa yani dizel 20 kr yakarken siz 25 kr yaksanız 10bin kmde yakıta 500 tl fazla ödemiş olursunuz. Asıl ekonomi burda ortaya çıkıyor. ha derseniz ki dizel bakımı pahalı diye, bunun içine ozaman yıllık ödenen vergi, bakımda ortaya çıkacak masraflar toplanıp farkı alınır ki yine dizel tasarruflu olur. bunun içinde lpg bakımı var, lpg kullanımından dolayı aracın ilk çalıştırmadaki benzin tüketimi var var oğlu var. Dizelde en çok para tutan bildiğim kadarıyla mazot pompası ve enjektörler turbo derseniz tjette de var olduğundan aralarında pek fark bulunmuyor. Uzun lafın kısası eski bir fire kullanıcısı olarak her nekadar mjet linea puntodan 1 tık fazla yaksa da dizel her zaman karlı ta ki arıza çıkartana kadar.
    arıza olayıda kardeş multijet te gerçekten kolay kolay olmuyor sağlamlık konusunda multijet kendini ispatlamış bir motor daha anahtar değmemiş 400-500 binlerde onlarca albea taksiler var bizzat şahit olduğum

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

arıza olayıda kardeş multijet te gerçekten kolay kolay olmuyor sağlamlık konusunda multijet kendini ispatlamış bir motor daha anahtar değmemiş 400-500 binlerde onlarca albea taksiler var bizzat şahit olduğum
    biliyorum bizzat dobloda 460 bin demişti şoför ama göstergede bir km sorunundan dolayı 800 bine yakın olduğunu söylemişti bana. Mjet evet sağlam dediğiniz gibi de kolay kolay arıza çıkartmıyormuş. Arıza olaylarına çok can sıkıcı olarak bakmıyorum zira makine bu ve kendimde teknik eleman olduğum için benim için bir makinenin arızalanmasından daha doğal bir şey yok. Bazı arkadaşlar zincir kopartsın conta yaksın da gör diye düşünürse bu konuda şoför sorunu önce kendinde sonra aracında arasın. ARacına herşeyin en iyisini yaptırıp sorundan kurtulamıyorsa araçtan kurtulmaktan başka çare yoktur.

HASAN ÖKSÜZ
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07noc90

bakın arkadaşlar ben bakım vergi olaylarına hiç girmiyorum iki aracında birbirinden fazlası yada eksiği olabilir.ben gittiğim yol ve yaktığım yakıtı tam olarak verdim size bu yolda sizin aracınız 15 kurus yakar belki onuda bilemem ama uzun ve kısa yol verilerim var ve yeni tarihlidir.uzun yolda aracımı hız sabitleyici ile 100 e al düz rampa karısık yol sartlarını ver 17 kurusu geçmiyor.şehir içide ist. trafiği değil konya 25 kurusu gecmez. altınada imzamı atarım. anlatmak istediğim olay sudur: tjet düzgün kullanılması halinde az yakar basarsan limitleri zorlarsan giderde yakarda. hangi aracı zorlasan yakar bu değişmez bir olaydır. zorlamadan agresif kullanmadan aracımda bu verileri her daim yakalıyorum. kimsenin kalbinide kırmak istemem. kalbini kırdıgımız yada yanlış anlaşılgımız arkadaslarımızda haklarını helal etsinler. selametle

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

linea
    Fiat Linea Teknik Özellikler | Medos Otomotiv
    https://www.boranlar.com.tr/pdf/Line...Ozellikler.pdf
    Fiat Linea 1.4 T-Jet 120HP Modelini Test Ettik
    punto
    Fiat Grande Punto Teknik Özellikler | Medos Otomotiv
    Fiat Grande Punto 1.4 T-Jet Modelini Test Ettik
    araçların yakıt tüketimleri ortada
    burdan yola çıkarak hesap yapsak punto için:
    lpg ile ş.içi 8.7*1.2=10.44 lt * 2.8 tl den yaklaşık 29 kr ki benzin hariç
    mjet 75lık ş.içi 6.2*4.4 = 27 kr
    90lık ş.içi 5.9*4.4= 26 kr yakarken tjetin mjet ten az yaktığını söylemek biraz a olur.
    Konu halils2 tarafından (15/09/2014 Saat 23:30 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon