Sayfa 1/4 1234 SonSon
74 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Multijet çok fazla yakıyor, sorun nedir?

fiad pundo
    siyahpundo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 0

Standart Multijet çok fazla yakıyor, sorun nedir?

Herkese Merhaba, siyah puntomuz ile aranıza yeni katıldık 2. el henüz 2 haftalık yeni aldığım ilk arabam olmuş olan 2007 model 1,3 multijet puntom (118.000km) hakkında bir sorunum/sorum var. Forumu takip ederek birşeyler öğrenmeye başladık lakin otomobil ve bakımı konusunda çok tecrübeli değiliz ne de olsa ilk arabamız Acaba çok mu yakıyor acaba bir yerde bir sorun mu var diye meraklandık. Şöyle anlatayım özetle; yakıt uyarı lambası yanar yanmaz 40tl'lik mazotla 127 km yaptık ve ikaz ışığı yandı. Sizce de fazla değil mi bu? ya da norma mi? şehiriçinde kullanıyoruz...

emre sever
    erenemre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34DZ1196
    Edilen teşekkür: 399

evet banada biraz fazla geldi ben 55 tl lik mazot aldım 160 km yaptım şuana kadar halende ışığın yanmasına enaz 50km daha rahat gider çünkü ışık 7 lt kalınca yanıyor seninde 40 tl ile enaz 155-160 km yapman gerekirdir düşünüyorum tabi kullanıma bağlı ama en önemli şey bakım aracının hava filtresi temizmi daha sonra yağ ve yağ filtesi çok önemli ayrıca vites değişimlerinde 3000 deviri geçirme en uygun aralık 2500 dir ayrıca lastiklerin inik olmasıda yakıtı çok etkiler 29 civarı uygundur punto lar için bu söylediklerimi bir bakın olmaz ise arkadaşlar yardımcı olurlar.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

tolga tolga
    BeCkS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 79

böle yakıt ölçmek yanıltır seni tavsiyem deponu full le 100 km yap tekrar aynı istasyon aynı pompodan full le o zaman yakıtının gerçek değeri çıkar...
    Servetimi Karıncalar Taşısın, Onurumu Gemiler Kaldıramaz....

Emr Gnc
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. emrgnc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 217

Alıntı BeCkS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    böle yakıt ölçmek yanıltır seni tavsiyem deponu full le 100 km yap tekrar aynı istasyon aynı pompodan full le o zaman yakıtının gerçek değeri çıkar...
    +1

UĞUR KONAKCI
    .♬..piyanist..♬.. uurknkc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 182

Alıntı BeCkS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Katiliyorum. Hatta full depoyu bitirerek denersen daha saglikli olur

serdar eren
    serdareren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 15

Bende 75 lik 2006 model punto var ve geçen hafta depoyu fulledim.237 km yol yaptım.tamamı şehir içi ve trafikten dolayı bol bol dur kalk yaptım diyebilirim.Tekrar aynı pompadan fulledim ve 72 TL para ödedim.hesaplarıma göre km'de 310 kuruş yakmış.Millet benzinli araba ile yakıyor bu kadar hala anlamış değilim.
    Palio 1.6 hl
    Opel corsa 1.4 swing
    Hyundai accent 1.5 Gls
    Ford fiesta 3K
    Audi A3 ambiante 1.6
    Honda civic vtec
    Wolswogen polo TDI
    Grande Punto 1.3 multijet 75 bg dynamic.......

fiad pundo
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Evo Siyah

Çok ama çok teşekkürler sevgili arkadaslar, dediğiniz gibi yapıp sonucu paylaşacağım. Bir de sorulu not ilave edeyim, serviste gösterirken inceleyen usta yaz mevsimi sonuna doğru turbonun değişmesi ve zincirin değişmesi iyi olur halledelim dediler. Bunlar da etkiler değil mi yakıtı ?

Ziyaretçi033
    Ziyaretçi Ziyaretçi033 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı siyahpundo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese Merhaba, siyah puntomuz ile aranıza yeni katıldık 2. el henüz 2 haftalık yeni aldığım ilk arabam olmuş olan 2007 model 1,3 multijet puntom (118.000km) hakkında bir sorunum/sorum var. Forumu takip ederek birşeyler öğrenmeye başladık lakin otomobil ve bakımı konusunda çok tecrübeli değiliz ne de olsa ilk arabamız Acaba çok mu yakıyor acaba bir yerde bir sorun mu var diye meraklandık. Şöyle anlatayım özetle; yakıt uyarı lambası yanar yanmaz 40tl'lik mazotla 127 km yaptık ve ikaz ışığı yandı. Sizce de fazla değil mi bu? ya da norma mi? şehiriçinde kullanıyoruz...

Hocam öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Güle güle kullanın.
    Aracınızın kullanım mesafesi çok önemlidir.

Araç soğuk ve kısa mesafe kullanılıyorsa malesef tüketim biraz artıyor.
    Ben 50 liralık mazotla 150km anca yapıyorum.

Sabah işe git 3 km araç ısınmadan kontak kapatıyorum. haliyle bu civarlarda 150km anca gidiyor.

Ama şehir içi uzun kullanımda, 50 tl ile 200-210 km gidiyor.

En iyi test yolu depoyu fulleyip, belirli bir km gittikten sonra tekrar depoyu fulleyip hesap yapmaktır.

Saygılar.
    Tekrardan hayırlı olsun

*Turbo etkiler. Zincire birşey diyemiyeceğim, bilgisi olan arkadaşlar paylaşacaktır.
    Konu Ziyaretçi033 tarafından (22/03/2013 Saat 17:46 ) değiştirilmiştir.

10. Bu mesajı için 2 kişi Ziyaretçi033'ye teşekkür etti:

fiad pundo
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Evo Siyah

Alıntı gmy1706 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Güle güle kullanın.
    Aracınızın kullanım mesafesi çok önemlidir.

Araç soğuk ve kısa mesafe kullanılıyorsa malesef tüketim biraz artıyor.
    Ben 50 liralık mazotla 150km anca yapıyorum.

Sabah işe git 3 km araç ısınmadan kontak kapatıyorum. haliyle bu civarlarda 150km anca gidiyor.

Ama şehir içi uzun kullanımda, 50 tl ile 200-210 km gidiyor.

En iyi test yolu depoyu fulleyip, belirli bir km gittikten sonra tekrar depoyu fulleyip hesap yapmaktır.

Saygılar.
    Tekrardan hayırlı olsun

*Turbo etkiler. Zincire birşey diyemiyeceğim, bilgisi olan arkadaşlar paylaşacaktır.
    Sağolun hocam çok teşekkür ediyorum.... Mesafelerimiz aynı sanırım, ben de sabah işe gidiyorum 3,5 km., akşam dönüyorum 3,5 km., genelde böyle.. tekrar bir deneyeceğim full yapıp...

emre sever
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34DZ1196

Çok ama çok teşekkürler sevgili arkadaslar, dediğiniz gibi yapıp sonucu paylaşacağım. Bir de sorulu not ilave edeyim, serviste gösterirken inceleyen usta yaz mevsimi sonuna doğru turbonun değişmesi ve zincirin değişmesi iyi olur halledelim dediler. Bunlar da etkiler değil mi yakıtı ?
    turbo neden değişecek ? çok pahalı turbolar ustanın her söylediğine inanma çoğu .erefsiz paragöz eğer sorun yoksa turbonda hiç değiştirme

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretçi033

Sağolun hocam çok teşekkür ediyorum.... Mesafelerimiz aynı sanırım, ben de sabah işe gidiyorum 3,5 km., akşam dönüyorum 3,5 km., genelde böyle.. tekrar bir deneyeceğim full yapıp...

Tamamen kısa mesafaden kaybediyoruz hocam
    Aracınızın değerleri normal bence

Ama aynı şekilde kullanarak test etmeyin, moraliniz bozulur

emre sever
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34DZ1196

Alıntı gmy1706 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamamen kısa mesafaden kaybediyoruz hocam
    Aracınızın değerleri normal bence

Ama aynı şekilde kullanarak test etmeyin, moraliniz bozulur
    aslında yinede iyi değerler benimde işe gidişim küçükyalı - bostancı sadece 3,5 km evden işyeri eski lpg li palio da 20 tl lik gaz ile 60 anca gidiyordu punto yine ona nazaran çok daha iyi bende 50 tl yükledim 180 tl gitti.

fiad pundo
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Evo Siyah

Alıntı erenemre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    turbo neden değişecek ? çok pahalı turbolar ustanın her söylediğine inanma çoğu .erefsiz paragöz eğer sorun yoksa turbonda hiç değiştirme
    Vallahi ne olduğunu çok net ve teknik anlamda bilmiyorum, "ses var, üfürme, ıslık vb? Bu gibi şeyler demişti acelesi yok ama yaz sonuna doğru halledebiliriz dedi, 650-700 gibi rakam vermişti...120'bine az kaldığı için de zincir değişecek demişti....

Ziyaretçi033

Alıntı erenemre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aslında yinede iyi değerler benimde işe gidişim küçükyalı - bostancı sadece 3,5 km evden işyeri eski lpg li palio da 20 tl lik gaz ile 60 anca gidiyordu punto yine ona nazaran çok daha iyi bende 50 tl yükledim 180 tl gitti.
    İyi değerler lafım yok aşaa Ama forumda 50liralık yakıtla 200-250 km giden arkadaşlar olunca insan ister istemez "aceba araçta sorun mu var?" " benim aracım neden çok yakıyor?" gibi sorular oluşuyor kafamızda sonra anladım ki tamamen kullanım mesafesinden.

Şehir içi çok sakin uzun kullanımda 5.7lt/100km yi gördüm.

Ama şuan 7.8-8.0 civarı.

Ziyaretçi033

Vallahi ne olduğunu çok net ve teknik anlamda bilmiyorum, "ses var, üfürme, ıslık vb? Bu gibi şeyler demişti acelesi yok ama yaz sonuna doğru halledebiliriz dedi, 650-700 gibi rakam vermişti...120'bine az kaldığı için de zincir değişecek demişti....
    Zincir bildiğim kadarıyla 160.000km.

Siz yinede başka bir ustaya da gösterin aracınızı. Fikir edinmiş olursunuz.

Baran --
    Yagmuradam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 43

Standart Multijet çok fazla yakıyor, sorun nedir?

Benim hanım 7 km yol gidip geliyor sabah akşam. Dizel otomatik Linea kışın soğuklarda 10 lt altına inmez.

Aynı yolu ben onu işe bırakıp kendi işime gidip gelerek 6 lt tamamlıyorum.25 km tek gidiş. Soğuk motor kısa mesafe yaktırır..

emre sever
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34DZ1196

Alıntı Yagmuradam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim hanım 7 km yol gidip geliyor sabah akşam. Dizel otomatik Linea kışın soğuklarda 10 lt altına inmez.

Aynı yolu ben onu işe bırakıp kendi işime gidip gelerek 6 lt tamamlıyorum.25 km tek gidiş. Soğuk motor kısa mesafe yaktırır..
    yalnız 10 lt de biraz abartı olmuş çok şükür benim hiç o rakamlara çıkmadı soğukta olsa kısa mesafe olsada en faz 7 lt yi gördüm.

sakin karadas
    sakinkaradas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çorum
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 141

arkadaşlar çogu zaman yakın konusunda arkadaşlarımız tam manası ile dürüst olmuyorlar..olmuyoruz..zira araba az yaktı havası varya..2011 evo 1,3 75 var..geçen hafta 385km uzun yol yaptım yakıt 246kr..şehir içide 260/270 kuruş aralıgında..ben bazı arkadaşlardan formdan degil lpgli araçlarının 180 krş yaktıgını bile duyuyorum..ve gülüyorum..yakıt fiyatları ve iklim şartları göze alndıgında şehir içinde lpg li araçlar 350kr dizel araçlar 260 kr nin altına düşme şansı zor...

Can M. İmregün
    Moderatör SteinGP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1776

Benim arabam 29 kuruş yakıyor şehir içinde. Benim gittiğim yolu işe gidiş ve akşam çıkış saatlerinde 20 kuruşa gidin, ne isterseniz isteyin benden
    İmkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumaktır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur.
    Muhammad Ali Clay

SEAT LEON 1.4 TSI FR + FULL LED + SUNROOF + 18"

Cengiz Dinçsoy
    dincsoy16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    16DE826
    Edilen teşekkür: 154

Standart Ynt: Multijet çok fazla yakıyor, sorun nedir?

Benim punto 90 lik dizel ve aşırı bakimli.dur kalk yapmadigimda yani uzun yolda yakit tuketimi 3.3 lt.ama sehirici 6.4 lt ve bazen 7 lt yi bile goruyor.bende sehirici efsanelerine inanmiyorum

GT-I9300 cihazımdan 2 ile gönderildi

Sayfa 1/4 1234 SonSon