Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
74 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: Multijet çok fazla yakıyor, sorun nedir?

yok ölebisi
    Sakin ve Öfkeli altanasci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 19

punto, albea ve paliodan daha ağır

jant / lastik ebatlarıda büyük

ayrıca palio ve albelar 70 bg

puntolar 75 bg

buda albea ve palioya göre yakıt tüketimini artırır.

tabi birde egr yi unutmamak gerekir lanet olası manifolt düşmanı

Aykut BODUR
    aykut_1914 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35 DAY 02
    Edilen teşekkür: 874

Alıntı celenlee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    90lık manuele göre az tükettiğinis söylemiyor mu ??

Ş. içinde 90lığın daha fazla yaktığı biliniyor zaten.
    Ş.dışında ise 90lık daha az yakıyor, hız yükseldikçe.
    daha büyük motorda daha yüksek beygir daha az yakar çünkü alt devirleri daha yüksek olur, gaza basma ihtiyacınız azalır ters orantıyla

Mert Kib
    Merruse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 32

Alıntı celenlee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    90lık manuele göre az tükettiğinis söylemiyor mu ??

Ş. içinde 90lığın daha fazla yaktığı biliniyor zaten.
    Ş.dışında ise 90lık daha az yakıyor, hız yükseldikçe.
    Onu kastetmiştim zaten. Manuele göre az tükettiğini iddia ediyor. Onun için otomatik olması tüketime negatif etti ediyor denilemez.

Bence onun nedeni turbonun değişken geometrili olması. Paliodaki turbo malum klasikti ve 2000-2500 devir arasında tam doluyordu. Oysa bu 1700-1800 devir civarında boost vermeye başlıyoır (OBD loglarımdan aldığım veri bu). Dolayısı ile palio da boost gelene kadar düz dizel gibi yürüyor ve az yakıyorsunuz. Oysa bu çok erken dolduğu için neredeyse sürekli boost var ve ne kadaa hava o kadaa yakıt prensibinden kaynaklanan bir tüketim artışı söz konusu..

Mert Kib
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok

Alıntı aykut_1914 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    daha büyük motorda daha yüksek beygir daha az yakar çünkü alt devirleri daha yüksek olur, gaza basma ihtiyacınız azalır ters orantıyla
    Hacimden bahsediyorsak, bu korelasyon doğru değil. Evet daha az gaza basarak aynı güce ulaşırsınız ancak güç ve yakıt tüketimi doğru orantılı olarak artar ya da azalır. Büyük hacimli motorların şehirdışında daha az tüketmesinin nedeni vites oranlarının daha uzun olması.

Mert Kib
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok

Alıntı altanasci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tabi birde egr yi unutmamak gerekir lanet olası manifolt düşmanı
    EGR yi iptal edeceğim zaten de yazılımlamı iptal etsem yoksa önünümü kapatsam daha ona karar veremedim.

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Alıntı Merruse Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Onu kastetmiştim zaten. Manuele göre az tükettiğini iddia ediyor. Onun için otomatik olması tüketime negatif etti ediyor denilemez.

Bence onun nedeni turbonun değişken geometrili olması. Paliodaki turbo malum klasikti ve 2000-2500 devir arasında tam doluyordu. Oysa bu 1700-1800 devir civarında boost vermeye başlıyoır (OBD loglarımdan aldığım veri bu). Dolayısı ile palio da boost gelene kadar düz dizel gibi yürüyor ve az yakıyorsunuz. Oysa bu çok erken dolduğu için neredeyse sürekli boost var ve ne kadaa hava o kadaa yakıt prensibinden kaynaklanan bir tüketim artışı söz konusu..
    Yanlış anladınız.

90 Dualogic- 90 Manuelden az yakıyor.

70lik Multijet Palio'dan az yaktığını kim söyledi

Mert Kib
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok

Galiba meramımı tam anlatamadım, daha açık yazayım.
    Fiat diyor ki;
    1.3 Otomatik GPunto 1.3 manuel GPuntodan az yakıyor. (gücüne falan takılmayın) Dolayısı ile otomatik olması bir dez avantaj olarak görülemez. Yani düz viteste olsa sonuç çok fazla değişmezdi. Yani karşılaştırdığım şey paliodaki JTD motor ile 90 lık multijet otomatik değil. Normal şartlarda otomatik vitesler daha fazla tükettiği için, bunda öyle bir sıkıntı yok demeye çalışmıştım.

Yağız Karadeniz
    CoachK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 68

turbo bir araçda otomatik olanın daha az yakması teorik olarak mümkündür ama şehiriçi dur kalk trafiğinde yani pratikde nasıl olur bunu bilemem. Çünkü turbo araçlarda turboya nefes aldırmazsan turbonun verimliliği %90 lara yakın olur ve buda ekonomik isteyene ekonomi, güç isteyene de güç olarak döner.

KAYHAN YÜKSEL
    ets28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 0

arkadasım hayırlı olsun ama bence ilk olarak jant ebatın kac bence bu cok onemlı benim aracımda cok yakıyordu jantlar 17 inçti 15 inçe dusurdum cok fark ettı

fiad pundo
    siyahpundo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Evo Siyah

Evet arkadaşlar esas konuyu başlatan kişi olarak tekrar bir güncelleme yapmak istiyorum, daha önceki mesajımda enjektörlerin tamamen temizlendiğini ve kendi başıma map sensörünü de temizlediğimi söylemiştim. Performansı ve tüketimi tam anlayamadığımı belirtmiştim. Fakat 2 gün sonra yakıt ikaz lambası yanınca total excellium'dan yakıt aldım, sanırım temiz enjektörler ve temiz map sensörü ve total ile yol bigisayarındaki göstergem 5.9'dan 4.4'e (şehiriçi) inmiş durumda. Araç sessiz, temiz ve çok stabil hale geldi. Sanırım bundan sonra da Total'den asla şaşmayacağım. Paylaşmak istedim. (not:vakit bulup da debimetreyi de temizletip turboya da baktırabilirsem sonucu yine paylaşacağım)

yok ölebisi
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı siyahpundo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet arkadaşlar esas konuyu başlatan kişi olarak tekrar bir güncelleme yapmak istiyorum, daha önceki mesajımda enjektörlerin tamamen temizlendiğini ve kendi başıma map sensörünü de temizlediğimi söylemiştim. Performansı ve tüketimi tam anlayamadığımı belirtmiştim. Fakat 2 gün sonra yakıt ikaz lambası yanınca total excellium'dan yakıt aldım, sanırım temiz enjektörler ve temiz map sensörü ve total ile yol bigisayarındaki göstergem 5.9'dan 4.4'e (şehiriçi) inmiş durumda. Araç sessiz, temiz ve çok stabil hale geldi. Sanırım bundan sonra da Total'den asla şaşmayacağım. Paylaşmak istedim. (not:vakit bulup da debimetreyi de temizletip turboya da baktırabilirsem sonucu yine paylaşacağım)
    enjektör temizlemesi olayı carbon clean mı yaptırdınız?

fiad pundo
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Evo Siyah

Valla öyle mi deniyor bilmiyorum, öyle bir ibare geçmedi hiç yaptırırken... Fakat enjektörleri almaya gittiğimde hepsi büyük bir cihaza bağlıydı ve bilgisayar üzerinden ölçümleri yapılıyordu.

Alıntı altanasci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    enjektör temizlemesi olayı carbon clean mı yaptırdınız?

yok ölebisi
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

bende dün cc yaptırdım ve emme manifoltunu temizlettim ciddi bi fark oldu o yığılmalar yok oldu

yakıt için biraz yakar sonra ş.içi 5.4 lere kadar düşücek dediller bakalım bekleyip görecez

yavuz aktaş
    aktas24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

Alıntı erenemre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yalnız 10 lt de biraz abartı olmuş çok şükür benim hiç o rakamlara çıkmadı soğukta olsa kısa mesafe olsada en faz 7 lt yi gördüm.
    abicim benim aracımda 90 lık punto kışın kısa mesafede 8.8 9 litreleri görüyor bunu değiştiremiyosunuz aynı araç uzun yolda 1 depoya 1000 km yapıyor buda 4.5yada 5 litreyte denk geliyor ortalama 110 120 km hız ile

fiad pundo
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Evo Siyah

YENİ GÜNCELLEME: Arkadaşlar tekrar merhaba, aracımdaki yakıt sorununa bağlı gelişmeleri yazmıştım. Yazdığım sorunlardan birisi de çekişten düşme ve hantallaşma idi ve map sensörünü de temizlediğimi, enjektör vb. revizyondan geçti diye söylemiştim. Evet yakma oranım 4-5 lt arasında ve gayet memnunum lakin çekme olayı hantallık geçmeyince boş zaman bulup servise gittim ve şunlar oldu:
    1- Yağa mazot karışmış ve yağ oranı yükselmiş hatta debimetreye kadar yağ kaçırmış dediler. Büyük sorun teşkil ediyormuş. Mazot pompası revizyona girdi, temizlendi, ayarlandı.
    2- Yağ boşaltıldı, yenilendi..
    3- Debimetre temizlendi. (sorun yokmuş debimetrede)
    4- Hava filtresi değişti.
    5- Yağ filtresi değişti
    6- Önceki bakımda şunlar yapılmıştı: *enjektörler temizlendi, ayarlandı, bir sorun bulunamadı.*mazot filtresi değiştirildi.

Sonuç: Araçta yine çekiş problemi değişmedi, punto resmen hantal, sanki yorgun gibi. Bugün akşama doğru yine gideceğim, sorun devam ediyor diye. Sizler ne dersiniz, başka nerelere bakmaları temizlemeleri gerekiyor? Turboyu kontrol ettirmeyi düşünüyorum, ıslık sesi de arttı çünkü.

emre sever
    erenemre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34DZ1196
    Edilen teşekkür: 399

Alıntı siyahpundo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    YENİ GÜNCELLEME: Arkadaşlar tekrar merhaba, aracımdaki yakıt sorununa bağlı gelişmeleri yazmıştım. Yazdığım sorunlardan birisi de çekişten düşme ve hantallaşma idi ve map sensörünü de temizlediğimi, enjektör vb. revizyondan geçti diye söylemiştim. Evet yakma oranım 4-5 lt arasında ve gayet memnunum lakin çekme olayı hantallık geçmeyince boş zaman bulup servise gittim ve şunlar oldu:
    1- Yağa mazot karışmış ve yağ oranı yükselmiş hatta debimetreye kadar yağ kaçırmış dediler. Büyük sorun teşkil ediyormuş. Mazot pompası revizyona girdi, temizlendi, ayarlandı.
    2- Yağ boşaltıldı, yenilendi..
    3- Debimetre temizlendi. (sorun yokmuş debimetrede)
    4- Hava filtresi değişti.
    5- Yağ filtresi değişti
    6- Önceki bakımda şunlar yapılmıştı: *enjektörler temizlendi, ayarlandı, bir sorun bulunamadı.*mazot filtresi değiştirildi.

Sonuç: Araçta yine çekiş problemi değişmedi, punto resmen hantal, sanki yorgun gibi. Bugün akşama doğru yine gideceğim, sorun devam ediyor diye. Sizler ne dersiniz, başka nerelere bakmaları temizlemeleri gerekiyor? Turboyu kontrol ettirmeyi düşünüyorum, ıslık sesi de arttı çünkü.
    eğer hepsi değişmiş ve hantallık devam ediyorsa muhtemelen turbo hakkın rahmetine kavuşmuştur zaten ıslık yaptığınıda söylüyorsun zaten turboların ömürleri genelde senin aracının km sinin olduğu rakamlarda bitiyor ha nadirde olsa 150 bini geçen kişilerde var turbo değişmeden aslında turboyu değiştirmeden tamir yapan yerlerde var ama ne kadar sağlıklıdır bilemiyorum en iyisi değişmek

Rafet KURT
    rafetkurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Parlak Beyaz
    Edilen teşekkür: 78

geçmiş olsun hocam..

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Can Bayraktepe
    cnbyrktp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Parlak Beyaz
    Edilen teşekkür: 11

Öncelikler geçmiş olsun.. Dediğiniz değişiklikler;
    -Yağ boşaltma/yenileme..
    -Hava filtresi değişimi
    -Yağ filtresi değişimi
    -Enjektör temizleme,mazot filtresi değiştirme yakıt değerlerini iyileştirebilir. Bunların değişimi, çekişi inanılmaz derecede fark ettirecek kadar değişikliğe neden olmaz.
    Her zaman söylediğim gibi dizel araçlara bir kere kırsal motorin vs gibi yakıt almak belki o anda sorun yaşatmaz ama ilerde mutlaka bir yerden patlak verir. Sizin aracınızdaki değişikliklerden sonra yakıtın normal değerlere inmesi yakıtın motora verdiği bir zarardan vs gibi bi durumdan olmadığını gösteriyor.
    Fakat çekiş ile ilgili olan sıkıntı direk turbo ve emme manifoltuna bakmayı gerektirir. Emme manifoltu zamanla turbo ile beraber sorun çıkartabiliyor. Özellikle şunu belirtmekte fayda var turbo hortumlarında delik veya patlak varsa çekişi düşürür. Bunlar sadece benim deneyimlerim tabiki. Yine de servis son sözü söylemeli.Tekrar geçmiş olsun.
    GP 2012 Beyaz 1.3 Multijet+Skydome

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Can Bayraktepe
    cnbyrktp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Parlak Beyaz
    Edilen teşekkür: 11

Birde şunu söyliyebilirim, aracın turbosunun kanatlarında yıpranma olabilir. bunun için turbo kanatlarında boşluk varmı yokmu ona bakmak gerekir...
    GP 2012 Beyaz 1.3 Multijet+Skydome

fiad pundo
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Evo Siyah

Tekrar merhaba arkadaşlar, şimdi servisten geldim ve kabaca bir özet yapacağım, araç bilgisayara tekrar bağlandı ve detaylı bilgiler, ölçümler vb. alındı. Turbo vb. kontrol edildi. Usta: evet, turbodan çok ama çok az bir ses geliyor ama ne değişmesi ne de bakım yapılmasını gerektiren bir durum şimdilik yok dedi. Kontrol edildi, ölçüldü vb. sorun yokmuş. Sizin de bahsettiğiniz manifold vb. sensörler vb. birçok ufak bilmediğim parçalar temizlendi, bir parça gösterdiler adını hatırlayamıyorum, kurum bağlamıştı, temizlendi. Usta aracı birkaç kere denedi, rampada da denedi. Sorun yok diyor. Sonra tekrar ben direksiyona geçtim ve denedik. Bence çok az bir değişiklik dışında aynı dedim. Ustanın bana dediği aracı düşük devirli kullanıyorsun, sen sürerken farkettim, bu turbonun devreye giriş zamanlarını etkiliyor, dolayısıyla araba ona göre davranıp sakinleşiyor. Biraz devirli kullan, korkma bas diyor. 1 hafta tam devirli kullan biraz araba kendine gelsin, o bahsettiğin atak haline kavuşacak dedi. Değişmezse gel tekrar diyor. Siz nasıl yorum yaparsınız bilmiyorum, durum böyle şu an... Servisin yakıt için önerisi ise total excellium.
    1 hafta denedikten sonra o ufak dokunuşta bile sırtınızı koltuğa yapıştıran ataklığı görebilecek miyiz bakalım zaman ne gösterecek ? Gelişmeleri tekrar bildireceğim, herkese teşekkürler...

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon