Sayfa 4/7 İlkİlk 1234567 SonSon
139 sonuçtan 61 ile 80 arası

Konu: T-Jet Yakıt tüketimi..

Çetin Aksoy
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. zCoke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 3

Alıntı brs41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çetin Bey ben istanbulda yaşıyorum, günde 100 km okul ev yolum var ve bu yolun büyük bi kısmı trafikte geçiyor. 1 ay benzinli kullandım aracımı (şuanda araçta lpg mevcut)ve ortalamam 7.8 idi. Orkun Beyle boş yere iddaya girip aracınızı kaybetmeyin bence
    Merkez yerlerdenmi geçiyordun iş çıkışında ? Sürekli durup kalkıyomuydun? Normal boş yolda 5 dkda gitceğin yolu yarım saattemi gidiyordun ?

Orkun Aksoy
    ABARTH OAGP1960 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 633

Sonuç olarak, arabanızın tüketim miktarı, kullanım şekli, aracın motor kondisyonu, bakımı, ağırlığı, yol ve trafik şartlarına göre değişkenlik gösterebilir. Fakat arz ettiğim şekilde araç içi kontrol mekanizmasıyla bunu minimumda tutmak elinizdedir.

Barış Ş
    brs41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 6

Alıntı zCoke Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merkez yerlerdenmi geçiyordun iş çıkışında ? Sürekli durup kalkıyomuydun? Normal boş yolda 5 dkda gitceğin yolu yarım saattemi gidiyordun ?
    BÜYÜKÇEKMECE-YENİBOSNA arası sabah 8:00 da en geç yolda olurum . Akşamları döünüşüm değişmekle beraber bu güzergahta trafiksiz saat yok diyebilirim size.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ONUR ACARARICAN
    onurciko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    07 ENS 97
    Edilen teşekkür: 199

Bu yazdıklarınız sizce de çok ekstra durumlar değil mi?Bizim burada sorguladığımız genel durumlar.
    2002 ALBEA
    2011 BRAVO T-JET
    2008 GP T-JET
    2011 ALFA ROMEO MİTO QV

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Orkun Aksoy
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı onurciko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu yazdıklarınız sizce de çok ekstra durumlar değil mi?Bizim burada sorguladığımız genel durumlar.
    Aynen katılıyorum.

Barış Ş
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı onurciko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İstanbulda oturanlar için çok extreme durumlar değil aslında hatta sürekli çektiğimiz çileler . Ama Çetin Bey zorladıkça zorluyor

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çetin Aksoy
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. zCoke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 3

ayrıca tjet sport dynamice göre fazla yakıyor çünkü 17 inç jant var

Barış Ş
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Orkun abinin arabası da sport zaten

Ahmet İnan
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Ahmet85 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri

Tjet çok yakıyor diyen yok benzinli araçlar nasıl yakıyorsa öyle yakıyor. Ama burda şehir içi 6-7 lt lerde geziom diyenler rüya görüyo. Şehir içi tjet 6-7 lt yakmaz şehir içi dediğim şehrin merkezinde gezerken ?
    Hocam sana aynen katılıyorum. M jet dizel olmasına rağmen 7 LT mertebelerinde geziniyor. Nasıl oluyorda hem benzinli hemde turbolu araç 7-8 LT yakıyor. Bana biraz da t jet e toz kondurmama açısından bunlar söyleniyor gibi. Değerler doğrudur. Ancak az trafikte ışıkların olmadığı yerde bu değerlerin yakalanacağı düşüncesindeyim. Yine bazıları başka yere çekmiş ama söylediğimin arkasında aynen duruyorum. Arkandan rüzgar esecek 5. vites 60-70 basacaksın düz yol yada eğimli yol olacak. Bu şekilde yakalarsın ortalamayı. Bu durumda 40 yılda bir gelir. Eğer bu değerler 40 yılda bir değilde her zaman oluyorsa boşuna millet dizele biniyor. Dizele o kadar para verip ekonomi elde etmek isteyenler demek yanılıyor. Dizelleri satıp t jet almak gerek. Şehir dışı 5 LT şehir içi 7-8 yakıyor ne de olsa. Hem gürültüsü yok hem gücü seriliği dah çok.

Herneyse dediğim gibi herkesin kendi aracı kendine.m jetteki katalog değeri tutturalmıyorken t jette tutturabilene helal olsun.

Ahmet İnan
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Ahmet85 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri

Yazılımla bu iş bu kadar çabuk oluyorsa Tofaş-Fiat neden yapmıyor acaba. Yakıtı düşürmek için o kadar yatırımlar yapılırken yazılımı düşünememiş mi koskoca fabrikanın AR-GE bölümü.

Herkese kazasız sürüşler dilerim.

erhan yildirim
    dicaser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 LN 308
    Edilen teşekkür: 182

Alıntı Ahmet85 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazılımla bu iş bu kadar çabuk oluyorsa Tofaş-Fiat neden yapmıyor acaba. Yakıtı düşürmek için o kadar yatırımlar yapılırken yazılımı düşünememiş mi koskoca fabrikanın AR-GE bölümü.

Herkese kazasız sürüşler dilerim.
    bak usta onun nedenini forumda cemal abi ona sorabilirsin tam olarak sana nizami bir açıklamasını yapabilir..

tjet dynamic daha ağır olduğu için tjet sport 19" jantta olsa daha az yakar tjet sport benim ruhsatımda 1047kg yazıyor..

(ayrıca yakarsada yaksın yahu ben bu aracı az yaksın diye almadım ki arkadaş hızlı gitsin diye aldım )
    Konu dicaser tarafından (19/11/2012 Saat 09:41 ) değiştirilmiştir.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cüneyt T
    Oz Büyücüsü Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 558

Hocam sana aynen katılıyorum. M jet dizel olmasına rağmen 7 LT mertebelerinde geziniyor. Nasıl oluyorda hem benzinli hemde turbolu araç 7-8 LT yakıyor. Bana biraz da t jet e toz kondurmama açısından bunlar söyleniyor gibi. Değerler doğrudur. Ancak az trafikte ışıkların olmadığı yerde bu değerlerin yakalanacağı düşüncesindeyim. Yine bazıları başka yere çekmiş ama söylediğimin arkasında aynen duruyorum. Arkandan rüzgar esecek 5. vites 60-70 basacaksın düz yol yada eğimli yol olacak. Bu şekilde yakalarsın ortalamayı. Bu durumda 40 yılda bir gelir. Eğer bu değerler 40 yılda bir değilde her zaman oluyorsa boşuna millet dizele biniyor. Dizele o kadar para verip ekonomi elde etmek isteyenler demek yanılıyor. Dizelleri satıp t jet almak gerek. Şehir dışı 5 LT şehir içi 7-8 yakıyor ne de olsa. Hem gürültüsü yok hem gücü seriliği dah çok.

Herneyse dediğim gibi herkesin kendi aracı kendine.m jetteki katalog değeri tutturalmıyorken t jette tutturabilene helal olsun.
    Dostum bence sen konuyu başka başka yerlere çekmişsin, çarpıtmışsın. Gereksiz bir polemik yaratma peşinde olduğun aşikar fakat neden böyle bir çaba içerisindesin onu pek çözemedim doğrusu.

Öncelikle şunu bi anlamak lazım, TJet ekonomi değil performans aracı.

Kendi adıma konuşayım; Eğer amacımız ekonomi olsaydı zaten gider MJEt alır keyfimize bakardık. Benim için aracın 6.8lt yakması değil, ışıklarda kalktığımda, otobanda seyir halinde momentuma, güce ihtiyacım olduğunda pedala bastığımda bunu verebilen bir araç olması önemli.

Erhan İstanbul-Bursa arasında yaptığı değerleri resimlemiş. Bunlar TJET'in normal kullanımda olan değerleri evet. Fakat 180kph'la gitseydi o zamanda 13lt civarı yakacaktı bu mu anormal.

TJet istenildiği zaman güç, istenildiği zaman ekonomi sunan bir motor ve bir üst modeli çıkmasına rağmen hala satılıyor. Bunca resime video'ya rağmende kimsenin sana bişey kanıtlama zorunluluğu yok. Senin 7litre yaktığın multijetle İstanbul'da 5 litre ortaamayla gezenler var. Eğer amaç ekonomi ise zaten, benzinin litresi olmuş 5TL, aracını hafta sonu kullanır, otobüse binersin hafta içi..
    Oz Büyücüsü

17. Bu mesajı için 3 kişi Luc'ye teşekkür etti:

Misafir046
    Ziyaretçi Misafir046 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    biliyorum abi 2 gündür iş yerimde arkadaşlarla bunun tartışmasını yapıyorum hatta 2 dakika öncesine kadar. merak ediyorum fiat ön yargısının sebebi nedir? şahinler mi? tipo mu tempra mı? donanım haberde tipo için okuduğum bir konuda tipo 2,0i.e.de analog yağ göstergesi varmış ilk çıkan seride. araç eğiminden dolayı gösterge aracın yağ seviyesini farklı gösterdiği için (ör: eğimli yerde az) araç yağ yakıyor diye bir yargı çıkmış ortaya.daha sonraki üretimlerde kaldırmışlargöstergeyi. şimdi örnek verecek olursak eğimli yerde akşam aracı bıraktık depo göstergesi yarıda sabah arabaya bindik aaa o ne gösterge yarımın 2çizgi altına inmiş ee araç yatarken benzin mi yaktı yada delik vardı da benzin aşağımı aktı cvp hiçbiri cevabı burdaki herkes biliyordur zaten. yani yukarıdaki mantıkla depo seviyesi de mi kaldırılmalı??? şuan o kdar gerginim şu insanların ön yargılarından anlatamam. bahsetiğin markalardan biri vw jetta trendline da paranla bile esp alamıyorsun ki şuan da kötü diye adlandırılan bir çok firmada bir çok modelde standart(pejo citroen,reno fiat(dualogicde)) ama baz modeli 42bin olan aracta para veripte bile alamıyosun. şimdi fiatın baz modellerinde de yok diyeckler de vardır ama en azından o modeller de 42bin tl den satılmıyor .neyse konu sahibi arkadaştan konuyu farklı yerlere çektiğim için özür dileyerek konuyu kapatırken son olarak şunu eklemek istiyorum fiat bana göre bu güne dek hiç de kötü teknolojiler üretmedi aslında çok güzel teknolojiler üretti eksikleri mutlaka vardır ama biz onları kullanamadık bu nedenle de fiat kötüymüş imajı ortaya çıktı ama hiç de kötü bir marka değil. saygılar herkese iyi geceler...
    Herkese Fiat'ı kotulemeyi seviyor.

Analayamadıgım sey bu ulkede Tipo ve Unoya ..ok atanlar Fiata ..ok atanlar bazı aracları neden gormemezlikten geliyorular.

Mesela Pejolar,Corsalar,Renolar,Hyundailer,Kia'lar.

Kimse neden bunlara ..ok atmayı secmiyor.

Eşimde polo vardı 2005 model.Araca binince evet guvenli ama gerisi ? Bana hiç zevk vermiyordu.2006 puntonun ondan daha iyi ve konforlu oldugunu dusunurum ben.

Yakıt konusuna gelince benzinli aracların bir cogu cok yakıyor.Digerlerininde aynı sınıfta dogru duzgun bir teknoloji bulabilmiş oldugunu dusunmuyorum..Bir toyota hibrid haltını geliştirdi.İşte 50 km hıza kadar elektirikli sonra benzine geciyor onda 3.7 lt oluyor tuketim ortalama.Demekki elektirik olmasa ne olacak dusunun.

Bende bir onceki punto evo dynamic 77 hp benziliydi sehşr içi tuketimim 6-7.5 lt arasındaydı.

Şimdi punto lounge 1,3 mjet var 10000 km civarındayım sabah bugune kadar olan duruma baktım B trip bolumunden ortalam yakıt 4,7 lt gosteriyor ki 8000 km kadarını sehir içinde yaptım.3 ay oldu arabayı alalı.

19. Bu mesajı için 2 kişi Misafir046'ye teşekkür etti:

Cüneyt T
    Oz Büyücüsü Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 558

Arkadaşlar görenler, görmeyenlere göstersin. Aşağıda ki video bu sabah TJEt aracımla işe giderken çekildi. İstanbul'da trafiğin göbeğinde, yani Boğaz Köprüsü'nde.

Oz - YouTube

Hani demek istediğim şu ki; bu iş tamamen beklentilerle alakalı. Bizim ülkemizde bazı insanlar, arabanın sırf tipi güzel diye para verip alırlar. Hiç bir değerine, teknik verisine bakmazlar ondan sora da dert yanarlar.

Öncelikle aldığınız araçtan ne bekliyorsunuz bir sorun bakalım kendinize. Bakın benim bundan önce ki Fire aracım 6.5lt yakıyordu şehir içinde. Ben şehir içinde 6.5lt yakmasından değil, şehir dışında 230kph'la gidebilmesinden hoşlanıyorum aracın. Öyle olmasa zaten aracımı değiştirmezdim.

Herkese keyifli sürüşler...
    Oz Büyücüsü

21. Bu mesajı için 2 kişi Luc'ye teşekkür etti:

Orkun Aksoy
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

Arkadaşlar, sorun jant çapında değil zaten, 17' ile daha küçük çaplı jantların üstünde fabrika tarafından belirtilmiş ebadda lastik varkenki toplam çaplarını ölçün, aynı olduğunu göreceksiniz. Toplam tekerlek çapları aynı olduğu için tüketim açısından bir fark yaratmayacağı ortadadır. Hiçbir zaman da 75 HP m-jet ile 120 HP t-jet i kıyaslamamak gerektiğini tekrar hatırlatmak isterim, ben arabamı aldığımda ikisi arasında bariz bir fiyat farkı vardı ki, m-jet tercih edenlerin tüketim dışındaki asıl tercih sebebinin bu olduğu da açıktır. Aradaki en az 50 HP lik açık performans farkını da göz önünde bulundurursanız-ki benim arabam 180 HP lik set-up dadır, en az 105 HP daha güçlüdür-bir miktar daha fazla tüketim farkı olmasını da doğal karşılamanız gerekir. 40 yılda bir yokuştan, rüzgardan ve düşük hızlardan söz edildiğinde de hiç t-jet deneyimi yaşanmamış olduğu açıkca anlaşılıyor. Öte yandan, HP ve Nm. açısından daha güçlü araçların yürümek için daha az yakıta ihtiyaç duyduğu da bir gerçektir.
    Konu OAGP1960 tarafından (19/11/2012 Saat 12:51 ) değiştirilmiştir.

23. Bu mesajı için 2 kişi OAGP1960'ye teşekkür etti:

Orkun Aksoy
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Luc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar görenler, görmeyenlere göstersin. Aşağıda ki video bu sabah TJEt aracımla işe giderken çekildi. İstanbul'da trafiğin göbeğinde, yani Boğaz Köprüsü'nde.

Oz - YouTube

Hani demek istediğim şu ki; bu iş tamamen beklentilerle alakalı. Bizim ülkemizde bazı insanlar, arabanın sırf tipi güzel diye para verip alırlar. Hiç bir değerine, teknik verisine bakmazlar ondan sora da dert yanarlar.

Öncelikle aldığınız araçtan ne bekliyorsunuz bir sorun bakalım kendinize. Bakın benim bundan önce ki Fire aracım 6.5lt yakıyordu şehir içinde. Ben şehir içinde 6.5lt yakmasından değil, şehir dışında 230kph'la gidebilmesinden hoşlanıyorum aracın. Öyle olmasa zaten aracımı değiştirmezdim.

Herkese keyifli sürüşler...
    Bu güzel cevabı içeren video için teşekkürler Cüneyt kardeşim.

25. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Luc

Ayberk GÖKSAN
    Ayberk0616 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 312

Yazmıyım yazmıyım dedim ama;
    Ya siz neden bu kadar kaile aldınız ki anlamadım?
    Boş verin adamın daha chipten haberi yok lazım olsa fiat arge yapıp koyardı diyor siz adama t-jetin şehir içi yakıtını anlatmaya çalışıyosunuz hehe diyip geçin
    bende t-jet var 15 litre yakıyor yada 5 litre yakıyor varmı? bundan ahmete ne mehmete ne başkasına ne? parayı verip arabayı alan benim vergisini veren benim benzinini yakıtını koyan benim aracım ister 5 litre yakar ister 15 keyfim bilir

ortalama gidilen mesafe 2000km nin üstünde yakıt ortalamam 7.4 buda dip not

Türkiye'de çok yakan araba yoktur kol gibi vergi geçirilmiş pahalı benzin vardır

27. Bu mesajı için 7 kişi Ayberk0616'ye teşekkür etti:

Orkun Aksoy
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Ayberk0616 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazmıyım yazmıyım dedim ama;
    Ya siz neden bu kadar kaile aldınız ki anlamadım?
    Boş verin adamın daha chipten haberi yok lazım olsa fiat arge yapıp koyardı diyor siz adama t-jetin şehir içi yakıtını anlatmaya çalışıyosunuz hehe diyip geçin
    bende t-jet var 15 litre yakıyor yada 5 litre yakıyor varmı? bundan ahmete ne mehmete ne başkasına ne? parayı verip arabayı alan benim vergisini veren benim benzinini yakıtını koyan benim aracım ister 5 litre yakar ister 15 keyfim bilir

ortalama gidilen mesafe 2000km nin üstünde yakıt ortalamam 7.4 buda dip not
    Ayberk'ciğim, forum üyesi olarak herkese belli bir nezaket ve güven anlayışıyla yaklaşarak gerçekleri samimiyetle paylaşmaya çalışıyoruz fakat halen inatla bu dost yaklaşımımız göz ardı edilip, yanlışda ısrar ediliyor, yine de doğruları söylemeye devam edelim, canları sağolsun.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Sanırım forumda okuduklarını anlamayan yada ısrarla farklı yorumlar yüklemeye devam eden kesim var. Yukarıdaki yorumların hiçbirinde kimse t jet çok yaktı demiyor. şehir içinde turbolu bir motor 8 LT yakmış şehir dışı 5 LT demekki diğer motorlarla aynı yakıyor demek istiyoruz. Yani sanıldığı gibi çok değil. Ama sizlerinde de dediği gibi kullanıcı faktörü. Resmi çeken böyle yakmış. Başkası 5 değil 15 LT yakar aynı yolda. Göreceli çok göreceli bir yorum olur. Az çok arasında malum fark vardır. Fabrika verileri civarında yakması normaldir. Üstüne çıkması anormaldir. Bizler buna göre az çok diyoruz. Herşeyin bir standardı vardır. Azlığı çokluğu göreceli yapmak punto gibi belli ekonomik düzeydeki insanlar için yanlış bir yorum olur. T jet çeşitli sebeplerden dolayı puntoya konmamış olabilir. Ama bilinen bir gerçek t jetler her ne kadar başarılı olsa da m jet gibi olmamış yaygınlaşamamıştır. Buna hem benzinli olması hemde fiatın çeşitli stratejileri neden olmuştur. Benzinli konusunda ABNEW e pek katılmıyorum. Belki güç olarak iyi araçlar üretiyor ama zamanında Siena 1.6 kullanan biri olarak yakıtı fazlasıyla emiyordu.
    Ahmet, sen de t-jet çok yakıyor demiyorsan, bizlerin verdiği tüketim verilerine inanıyorsan zaten t-jetin Fiatın ürettiği başarılı bir benzinli ünite olduğunu kabul ediyorsun demektir

Sienadaki 1.6 16v li ünite Fiatın en eski modern motorudur.Zamanının güç, devirlenme ve tork grafiği konusunda en başarılı benzinlilerinden birisi.Rakipleri (VW 1.6 8v-16v, Peugeot 1.6 16v, Renault 1.6 16v...) kadar tüketime sahipti zamanında,

Yorumlar arasında kimse t jet e kötü demediği halde ısrarla birileri kötü demiş gibi yapılan yorumlar hiç hoş değil. konuyu çarpıtmaktan öteye gitmeyen söylemler.

her neyse herkese kendi motoru ile iyi sürüşler. Ben kendi tükettim yakıta bakarım. katalog ne yazıyor biz neredeyiz. 2-3 litre fark var. 40 yılda bir, arkadan rüzgar eserse yokuş aşağı ise katalog değerini tutturmak o motoru başarılı yapmıyor malesef.
    1.3 multijet dünyanın en başarılı dizel ünitesidir kendi hacminde (1000cc-1400cc) Yıllardır yılın motoru ödüllerinde hep birinci olmuştur.Şuanda da hala kendini geçen bir dizel ünite yoktur,

Tüketim miktarı çok değişken Ahmet, fabrika verisi yakalanabilir de yakalanmayabilir de.Fabrika verisinin üstünde yakmak anormal bir durum değildir.Bu veri de kolaylıkla aşılabilir.Diğer markalar için de geçerli tabiki.Fiata has bir durum değil bu.Herkesin tüketim değeri birbirinden farklı olabilir, bu çok normal,

Tjet çok yakıyor diyen yok benzinli araçlar nasıl yakıyorsa öyle yakıyor. Ama burda şehir içi 6-7 lt lerde geziom diyenler rüya görüyo. Şehir içi tjet 6-7 lt yakmaz şehir içi dediğim şehrin merkezinde gezerken ?
    Çetin, veriler doğrudur.Herkes neden rüya görsün.Kullanım tarzı da trafik miktarı kadar önemli.Söylenen verilerin rüyada olduğunu söylemek mesaj sahiplerine saygısızlıktır.Meseleye biraz daha geniş bakmak gerekiyor.El elden üstündür.Senin 10lt ile gezdiğin yolda başkası aynı araçla 8lt ile ya da 12lt ile gezebilir.Hiçbirisi de rüya olmaz,

Ahmet, zaten sen t-jet kullansan mjtd ile 7lt yakıyorken bu motorla aynı güzergahta 12lt nin aşağısına inemezsin, sonra da t-jet kötü, çok yakıyor dersin

Netice olarak, eğer ki hepimiz tüketim miktarını sürücü, trafik, araç bakım durumu gibi kriterlerin değiştirebileceğini biliyorsak, t-jetin de yerine göre az ya da çok tüketebileceğinin bilincindeysek aynı fikirdeyiz demektir...
    Konu ABNEW tarafından (19/11/2012 Saat 12:17 ) değiştirilmiştir. Sebep: İmla

30. Bu mesajı için 6 kişi ABNEW'ye teşekkür etti:

Orkun Aksoy
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

Ecu (electronic control unit) (beyin) programlama konusuna gelirsek eğer, fabrika çıkışı data nın (verilerin) optimum (uygun) değerler olduğunu unutmamak gerekir ki bu değerler de, bölgesel (EU)emisyon normları, her türlü kullanım koşullarına uyacak şekilde motor güvenliğini sağlama, ekonomi ve maintenance (idame) gibi amaçlara yöneliktir. Bunların herbiri de tıpkı bir zincir halkaları gibi birbiri ile koordineli faktörlerdir. Tek başına bir anlam ifade etmezler. Mekanik anlamda her motorun tolere edebildiği bir güvenlilik range i (aralığı) söz konusudur. Yerine ve zamanına göre bu veriler, ecu yazılım güncelleme adı altında fabrika veya yetkili acentelerce de değiştirilebilmektedir. Custom olarak hobi veya motor sporları için sağlıklı olarak yapılan yazılım değiştirmelerde, eğer motor iç yapısına ve aktarmaya dokunulmayacaksa işte bu stock güvenlilik aralığı kullanılmaktadır. Böylece arttırılmış olan özellikle tork (Nm.) ve HP değerleri, araç hızlı kullanılmadığında daha az yakıtla aynı performansı yakalamaya olanak sağladığından, normal kullanımda ekonomi de sağlamaktadır.
    Konu OAGP1960 tarafından (19/11/2012 Saat 12:32 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 4/7 İlkİlk 1234567 SonSon