Sayfa 1/3 123 SonSon
53 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Yakıt tasarruf hastalığı lastikleri değiştirtti:)

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Standart Yakıt tasarruf hastalığı lastikleri değiştirtti:)

1 yıl 2 aydır 25000 km kullandığım 185/65/15 mıchelın energy saver lastiklerim aldığım günden beri aracı hantallaştırdığı şehiriçinde yakıt tüketimini artırdığı düşüncesi kafamı kurcalayıp duruyordu.Bununla ilgili konu da açmıştım zaten.Bi ara birkaç ay önce iyice değiştirmeye niyetlenmişken geri vazgeçmiştim ama yaz tatilinde boş oturmanın etkisiyle lastik değiştirme mevzusu yeniden kafamı kurcalamaya başladı.Birkaç gündür internette ikinci el 175/65/15 lastik fiyatlarını araştırıyordum.Dün ve bugün antepte sanayide ve şehir merkezinde girmediğim lastikçi kalmadı.Çoğunda aradığım ebat yoktu kimisinde de eski lastiklerimi almıyorlardı.Bugün sorduğum iki lastikçiden biri 4 adet 175 lik mıchelin lastiklerin yenisini 640 sayıp eskilerimi 140 saydı diğeride eski lastiklerimin üzerine 540 istedi.Ben de yan tarafta bulunan çıkma lastik satan yerden 4 adet 2008 tarihli dişleri normal olan mıchelin energy(saver'i yok) lastik aldım.Benimkilerin üzerine 100 tl verdim.Adamların arka tarafta bir ambarı var içinde 2000 tane çıkma lastik var.Üstelik bir sürü de çelik jant var.Lastikçiden çıktığımda aracın lastik çapının küçülmesinin etkisiyle biraz kalkışlarının iyileştiğini hissettim.Fakat yakıt tüketiminde bir değişklik yok gibiydi.Gerçi şehiriçinde ayrıntılı bir ölçüm yapmadım.Şimdi bir inceleyeceğim bakalım şimdiki lastiklerle yakıt tasarrufu düşündüğüm gibi olacak mı?Eğer beklediğim gibi bir tasarruf edemessem 24/11 üretimli taş gibi lastiklerimi verip 08/08 üretimli yıpranmış lastikleri alıp üzerine 100 lira bayılmak gibi bir mantıksızlık yapmış olacağım.Valla bir daha orjinal ölçülerdemn kolay kolay şaşmayacağım.

onur bakır
    Honor COOPER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 596

Bence tamamen psikolojik yanılgı benim aracımın üzerinde fabrikasyon 185/65/15 lastik var eğer öyle olsaydı fabrika bunları takmazdı.
    boş yere daha sağlam lastik ve 100 tl den olmuşsunuz.
    *****ALFA ROMEO GIULIETTA 1.4 MULTIAIR 170 TCT*****
    ***MATT MAGNESIO GRIGIO***
    *****SPORT PACK1 & 18" MATT BLACK WHEELS*****

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Honor COOPER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence tamamen psikolojik yanılgı benim aracımın üzerinde fabrikasyon 185/65/15 lastik var eğer öyle olsaydı fabrika bunları takmazdı.
    boş yere daha sağlam lastik ve 100 tl den olmuşsunuz.
    Abi yapma bunu gözünü seveyim

Erkan G Lacetti SX 1.6
    liebermann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 50

sıfır aldığın ve bildiğin gibi kullandığın lastiklerle ben olsam 2. eli değişmezdim , ne olursa olsun.. yine de bu tarz durumlar psikolojiktir.. kendini nasıl rahat hissediyorsan öyle , rahat ol, düşünme almışsın satmışssın ve görünen o ki durumdan memnunsun, bu yeter!

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mesut Deniz
    ayaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 273

tassaruf yapacaklara çok güzel bir önerim var araca hiç binmeyin o zaman hiç yakmazsınız

ÖMER VARDARLI
    omerv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Akdeniz Mavi
    Plaka
    06 v 0555
    Edilen teşekkür: 30

ya abicim tasarruf edecem diye 4 yasında lastik almışsın. bir kaç aya kadar balans tutmamaya , yanaklarında çatlamaya başlar. yenilemek zorunda kalırsın. elin eskisinde darbe var mı yokmu bilmeden almışssın ya yanaklarda yada tabanında aldığı darbeden iç yapısındaki tellerde deformasyon varsa. gözünüzü seveyim böyle işler yapmayın. lastik yüzeylerinde kafanıza göre yaptığınız değişiklikler yere temas eden noktasal yüklere çok fazla etki eder. fren mesafelerini değiştirir. kontrol edin bakalım ne kadar değişecek yakıt tüketiminiz.

Ziyaretci037
    Ziyaretçi Ziyaretci037 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

175/65/15 lastiklerimi cikartip 215/45/17 taktim.herkes dediki cok yakicak napiyosun falan filan.ama simdi bakiyorum eski lastiklerimle 5.4 yakarken simdi 5.6 lt yakiyorum.fark yok denecek kadar az.

Cok yazik etmissiniz bence guzelim lastiklerinize,tamamen pskiolojik bence cok yakma olayi..

Engin Pişkin
    comanchee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    34lüyüz biz
    Edilen teşekkür: 222

keşke 2.el lastik almasaydınız.reklamlara aldanmayın lastik türlerinin yakıt tüketimine katkısı abartıldığı kadar değil.
    YENİ HYUNDAİ İ20 1,25 STYLE+PAN 1,25
    PUNTO EVO 1.4 FIRE ENGINE DUALOGIC METALIC EVO WHITE SKYDOM GÜZEL ARAÇTI MAZİDE KALDI

serdar eren
    serdareren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 15

Yol tutuşuna etkisi ne oldu cvp verirseniz memnun olurum?Muhtemelen Lastiklerin yola temas eden yüzeyi küçüldüğü için fren mesafeside artacaktır diye düşünüyorum.
    Palio 1.6 hl
    Opel corsa 1.4 swing
    Hyundai accent 1.5 Gls
    Ford fiesta 3K
    Audi A3 ambiante 1.6
    Honda civic vtec
    Wolswogen polo TDI
    Grande Punto 1.3 multijet 75 bg dynamic.......

Kadir Fota
    fota - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    16 *** 83
    Edilen teşekkür: 243

abi yeni lastik + 100 TL vermişsin , arkadaşın belirttiği gibi 0,2 lt tasarruf sağlasan 0,2 lt mazot 0,76 TL. 130 lt mazot almalısın ki verdiğin 100 TL yi çıkartmalısın bu da 2400 km yol demek 5.4 lt ortalama ile. 2400 km sonra aldığın lastik umarım iyi çıkar da kara geçersin.

Kaan Acurol
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Budweiser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 524

Biz ölelim o zaman 205 45 17 kullanıyorum. Arabaya bi bakım yaptırsaydınız daha az yakardınız. 175 ile 185 taban arasında 10mm yani 1 cm fark var totalde 4 cm farkla ne kadar tasarruf yapacagınızı düşünüyorsunuz üstelik yıpranmış sertleşmiş lastik hayatınızı riske atmaya değer mi? Dişi istiyosa 10cm olsun sertleştikten sonra o lastik ne yol tutar ne fren mesafesi bırakır. 3 kuruş tasarrufa değer mi bu kadar. Lastik jant fren, kısacası hayata tutunmanızı sağlayan şeyleri bu kadar kolay riske atmayın. Siz test yapmadan ben söyliyeyim büyük zarardasınız. Çok geç olmadan gidin lastiklerinizi geri alın. İdeal lastik ölçüsü bence 195/65/15 olmalı 185 min. değer olmalı. Servisler bile söylüyor "özellikle istenmediği sürece 185 taban lastik takıyoruz" diye. Geçmiş olsun.

Kadir Fota
    fota - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    16 *** 83
    Edilen teşekkür: 243

Alıntı fota Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi yeni lastik + 100 TL vermişsin , arkadaşın belirttiği gibi 0,2 lt tasarruf sağlasan 0,2 lt mazot 0,76 TL. 130 lt mazot almalısın ki verdiğin 100 TL yi çıkartmalısın bu da 2400 km yol demek 5.4 lt ortalama ile. 2400 km sonra aldığın lastik umarım iyi çıkar da kara geçersin.
    hesabı yanlış yapmışta olabilirim

aykut işçi
    aykutisci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 170

sizin araba 185 lerle bu kadar yakıyosa benim 16 bbs ler ne yakar bilemiyorum üzerinde 195/45/16 lar var lastik fırlicak gibi duruyo jant çok geniş lastik çok ince ve dar

- Ah dostum Şerafettin. Hastasın biliyorsun. Yatakta olman gerekirken hala BEŞİKTAŞ hala BEŞİKTAŞ !
    ...dedi doktor Enver
    ince bir sesle:

-FEDA
    ...dedi Şeref bey
    ama kimseler duymadı ...

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Yahu arkadaşlar lastik değiştirnince tasarrruf olur mu ne kadar tasarruf olacak demişsiniz de aracı kullanıp aradaki farkı yaşayan da benim.Öncelikle şunu belirteyim ki 185/65/15 lastikler fire motora kesinlikle fazla geliyor.Forumda 1.3 multijet aracına 175/65/15 den sonra 185/65/15 takıp belirgin bir şekilde yakıt artışı gören arkadaşlar var.Üstelik multijet motor 190 torku var.fire motorun zaten torku düşük bir de 185 lik lastik atınca araba birinci vitesden kalkarken bile zorla kalkıyor çoğu zaman biraz hızlı kalksan stop ediyor.Fabrika ölçülerinde 185/65/15 ve 175/65/15 ler uygun ölçüler olarak verildiyse de 1.4 firelerin %90 ı 175/65/15 lastiklerle geliyor.Servisler 185 den aşağısını takmayız dedi.diyo bi arkadaş ama multijetler bile 175/65/15 kullanıyor.Bir de yaşanmış bir tecrübe var ki konuşuyorum.Daha önce 175/65/15 lastikler araçta takılı iken şehiriçinde bu kadar yüksek yakıt tüketimim yoktu.(Şehiriçinde en az 1 litre fark oluşmuştu.)Öyle 0.2-0.3 litre için zaten lastik değiştirmem.

Bilmeyen arkadaşlar için belirteyim 175/65/15 ile 185/65/15 arsında çap olarak %2 fark var.185 lik lastiklerin çapı neredeyse 205/55/16 ya yakın.Zaten çamurluğa dönerken neredeyse değecek gibi oluyor.Bu kadar bir fark da nasıl yakıt rüketimi artmaz bunu birisi bana açıklayabilir mi?Bilimsel olarak orjinal laztik ölçüsü dışında lastik çapındaki ve tabandaki büyüme yakıta etki eder yazıyor.Bunda hem taban hem de çap genişliyor.

Ayrıca lastikler eskisine göre eski dediysek de gidip sabun gibi lastik almadım zaten.Sadece önceki lastiğime göre biraz daha yıpranmış ve üretim tarihi eski.Gerçi lastikçilerde birçok üretim tarihi eski ama üretim tarihi yeni olan lastiklerden çok daha iyi ikinci el lastikler gördüm.Lastiği eskiten üretim tarihinden ziyade kullanım şartlarıdır.Bagajımda 2006 yılına ait lastik var.İsterseniz lastik diş derinliği ve esnekliğini fototğrafla gösterebilirim.Bazı arkadaşlar sanki herkes 2012 üretim tarihine sahip 8-10 mm diş derinliğine sahip araçlara biniyorlar gibi konuşmuş ama şöyle trafikde seyreden araçların lastiklerini bi incelesinler bakalım.

Şu an için sadece yakıt tüketimini tam ölçemediğim için kafam biraz karışık ama eminim ki eskisine göre yakıt tüketiminde belirgin bir fark oldu.Çünkü aracın çekişinde hissdelir bir artış oldu.Bu lastikleri 1 yıl kullanıp 175/65/15 sıfır lastik alırım.Ve fire motor kullanıp orjinal lastiğe göre %1-2 fazla çap genişliğine sahip lastiği kimseye de önermiyorum arkadaşlar.Taban genişliğini artıracaksanız lastik yanağını düşürerek alın ama lastik çapını büyüten lastik ebadı almayın bence.Aracı çekişten düşürdüğü gibi yakıtı da farkedilir derecede artırıyor.
    Konu ykaya1983 tarafından (17/07/2012 Saat 18:34 ) değiştirilmiştir.

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Öncelikle hayırlı olsun ve de Geçmiş olsun

En az 3yıl ömrü olan lastiklerinin üstüne 100TL koyarak, ""bana göre"" ömrünü tamamlamış lastikleri aracına takmışsın.

12/08 çıkışlı 175/65/15 orjinal michelin lastiklerimi, 2011 çıkışlı 185/65/15 conti eco cont3 ile değiştirince 0,3-0,5lt gibi bir artış oldu sanırım.(net ölçemedim kış vakti) Ama araca konfor geldi yeni yumuşak lastik, ve de yol tutuşu bariz arttı.

**Bence michelin 4 yılda fazlasıyla sertleşiyor.

---------------
    Sonuç olarak:

100km'de 0,5lt benzin tasarrufu sağlayınca.
    10000km'de 100TL tasarruf sağlarsın. Elden verdiğin parayı toplamış olurusun.
    ((10000km~ 1sene dersek)) Seneye de lastiklerini değiştirirsin.
    Konu celenlee tarafından (17/07/2012 Saat 18:42 ) değiştirilmiştir.

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı celenlee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle hayırlı olsun ve de Geçmiş olsun

En az 3yıl ömrü olan lastiklerinin üstüne 100TL koyarak, ""bana göre"" ömrünü tamamlamış lastikleri aracına takmışsın.

12/08 çıkışlı 175/65/15 orjinal michelin lastiklerimi, 2011 çıkışlı 185/65/15 conti eco cont3 ile değiştirince 0,3-0,5lt gibi bir artış oldu sanırım.(net ölçemedim kış vakti) Ama araca konfor geldi yeni yumuşak lastik, ve de yol tutuşu bariz arttı.

**Bence michelin 4 yılda fazlasıyla sertleşiyor.

---------------
    Sonuç olarak:

100km'de 0,5lt benzin tasarrufu sağlayınca.
    10000km'de 100TL tasarruf sağlarsın. Elden verdiğin parayı toplamış olurusun.
    ((10000km~ 1sene dersek)) Seneye de lastiklerini değiştirirsin.
    Senede 25000 km yapıyorum.Söylediklerinize aracın yokuşta zorlanmasını,ön takımların çabuk yorulmasını da eklemek lazım.Ayrıca taban genişliği arttığında yol tutuşu artar ama çap büyürse yol tutuşu azalır.Ben yol tutuşunda bugün kullanırken hiçbir kötüleşme görmedim.Benim hatam lastiği ikinci el almam oldu.Yoksa 175 lik sıfır mıchelın alsaydım çok iyi bir şey yapmış olacaktım.
    Konu ykaya1983 tarafından (17/07/2012 Saat 18:49 ) değiştirilmiştir.

Kaan Acurol
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Budweiser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 524

1. Burada herkes ne yazıyorsa sizin iyiliğiniz için ve zarardan en yakın zamanda dönmeniz için yazıyor.
    2. Ya farklı arabalar kullanıyoruz(ki bende fire kullanıyorum) ya da aracınızda arıza var. 205/45/17 lastik 17inc 8.5kg jant lı kullanıyorum. s.içi ortalamam 7.8 den 8 e çıktı. Tek değişen bu oldu. Aynı kullanımda.
    3. Lastikte öncelikle hamuruna sonra diş kalınlığına bakılır. (Hamurun kaliteside saklanma şekline ve yılına göre değerlendirilir.) Eğer tarihi eskiyse o lastik istiyosa sıfır olsun sertleşmiştir çöptür. (Eğer sabit ısıda +-23 derece ve havası emilmiş ortamda bekletilmediyse)
    4. Evet araçların çoğu 175 tabanla geliyor. nedeni daha ucuz olmaları. Optimum ölçü 185 iddiaa ediyorum.

Laf sokmak vb. için söylemiyorum. bence lastik hakkında bilgileriniz yanlış. Ve hissettiğiniz tamamen psikolojik. Taban dan tabiki farkeder ama tekerlek başına 1 cm placebo etkisinden başka birşey değil.

En basidi bu kadar insan tek bir sav ı savunuyorsa bi bildikleri vardır, bi yerde hata yapıyosuınuzdur mutlaka. Karar sizin tabi. Burası paylaşım ortamı yardımcı olmak için burdayız. Siz değiştirirsiniz değiştirmezsiniz.

Baran --
    Yagmuradam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 43

Alıntı fota Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hesabı yanlış yapmışta olabilirim
    Evet yanlis olmus hesap. 100 ile carpacaksiniz yani 24bin km olacak. Yuz litrede 0.2 litre fark oluyor km de degil.

emrah ....
    emrahisilti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 237

Gitmis guzelim lastikler

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Alıntı ykaya1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Senede 25000 km yapıyorum.Söylediklerinize aracın yokuşta zorlanmasını,ön takımların çabuk yorulmasını da eklemek lazım.Ayrıca taban genişliği arttığında yol tutuşu artar ama çap büyürse yol tutuşu azalır.Ben yol tutuşunda bugün kullanırken hiçbir kötüleşme görmedim.Benim hatam lastiği ikinci el almam oldu.Yoksa 175 lik sıfır mıchelın alsaydım çok iyi bir şey yapmış olacaktım.
    Yol tutuşu da benim kendi tespitim sonuç olarak
    Aynen yakıt artışı tespiti gibi.

Toplam Çap: 608,5mm den 621,5mm'e yükseliyor. Taban da 175mmden 185mm'e
    Araç toplamda 0,65cm yükseliyır. Bastığı alan 2 taraftan 1'er cm genişliyor.
    Ben şahsen faydasını hissettim.

Ama bu şekilde bir artışa ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum. Aracı zorlamıyorum. Bu lastiklerin ömrü bitince yapacağım ilk iş sıfırayakın 175/65/15 lastiklere dönmek olacak Zaten sakin kullanan bir kişiyim en azından 0,3-0,5 lt eski haline döner yakıtım.(Tabiki lastikler bitince..)
    Konu celenlee tarafından (17/07/2012 Saat 19:46 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 1/3 123 SonSon