Sayfa 1/2 12 SonSon
35 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Silifke-Düzce Yakıt Tüketimi

onur bakır
    Honor COOPER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 596

Standart Silifke-Düzce Yakıt Tüketimi

Arkadaşlar dün saat 10:30 da Silifkeden yola çıktım tam dolu depo ile yakıtı Alpetten 3.29 TL den aldım pompa ilk tık ettiğinde dolumu bitirdik.
    Güzergahım ise Silifke-Mut-Karaman-Konya-Ankara (otobanından)-Düzce.
    Kaynaşlı gişelerde sarı ışık yandı.Toplam mesafe 760Km-Ortalama hızım 90 km/h-süre:8 saat 29 dk.Ortalama Tüketim 4,9 lt/100 km.Kalan Menzil ise 160 Km.
    Sürüş tarzımı soracak olursanız bölünmüş yollarda sınır olan 110 km/h geçmedim otobanda özellikle iniş aşağı olan bölümlerde 130 km/h ile ilerledim ama anlık tüketimim 2 lt gösteriyordu zaten,yolculuğun tamamı klima açıktı ama dijital ekranda 3 çentik yani en düşük seviyedeydi ayrıca tek kişiydim ve arkada sadece kişisel giyim eşyalarımın olduğu valiz ve laptopum vardı.yolculuk önceside 4 lastik 32 barda sabitlendi.
    Bunları ayrıntılı yazmamdaki sebep forumda 4 kişi klima açık 3.5-4 lt ile uzun yol yaptığını-Bir depo ile 1250 km gittiğini söyleyen arkadaşlardan bunun sırrını öğrenmek içindi.
    menzil 4.9 ortalama ile 160 km gösteriyor ise ortalama şu an depoda 7-8 lt arası mazot var yada ben bu performansla devam etseydim 920 km yol yapacaktım.başka hesapla 35 lt mazotla 760 km yol yapmışım.Eğer bu araç 1200 lü km ler gidiyorsa ben niçin 920 de kalıyorum?
    90 hp olmasına rağmen 5 vites olması etken olabilirmi?
    remaple 109 hp civarı olan aracımdaki bu artış yakıt tüketimine etki ediyor olabilirmi?(Alp Bey eğerki standartlarda sürersem normalden az yakacağını söylemişti.)
    Kat iptali ve son susturucu yerine düz boru modifiyesi sizce etkenmidir aşırı tüketime.
    Yada bu soruları es geçelim benim bu tüketim verim normal olanda 1200km gidenlermi abartıyor sizce.
    Herkese teşekkürler şimdiden yazacakları için.
    *****ALFA ROMEO GIULIETTA 1.4 MULTIAIR 170 TCT*****
    ***MATT MAGNESIO GRIGIO***
    *****SPORT PACK1 & 18" MATT BLACK WHEELS*****

Tevfik Işık
    tafo0911 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 30

Onur hocam bence tüketimin normal çünkü yol bilgisayarındaki ortalama hız 90. Ben tatilde Bursadan Muğla Ortacaya 4.4 lt ortalama ile gittim klima açık ve ortalama hızım 81 km civarındaydı.
    Daha önceki başka bir denememde ise Bursadan İzmite 70-90 arası bir hızla 3 kişi +bagaj ile ortalama tüketimim 3.7 idi.
    Demem şu ki eğer sürekli 90'la dikkatli bir şekilde gidilirse ortalama tüketim 4'ü geçmez dolayısıyla da 1 depoyla 1000 km ve üzeri rahatlıkla yapılabilir.

alper ALPĞOLU
    ultraslan33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    33 plaka:))
    Edilen teşekkür: 87

hemşerim 1200 km nasıl yapıyolar bende hiç anlamıyorum bende seninkine yakın hatta neredeyse aynı değerlere ulaşıyorum...açıkçası benimde inanasım gelmiyor..
    noone knows that except both of us

onur bakır
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

Alıntı tafo0911 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Onur hocam bence tüketimin normal çünkü yol bilgisayarındaki ortalama hız 90. Ben tatilde Bursadan Muğla Ortacaya 4.4 lt ortalama ile gittim klima açık ve ortalama hızım 81 km civarındaydı.
    Daha önceki başka bir denememde ise Bursadan İzmite 70-90 arası bir hızla 3 kişi +bagaj ile ortalama tüketimim 3.7 idi.
    Demem şu ki eğer sürekli 90'la dikkatli bir şekilde gidilirse ortalama tüketim 4'ü geçmez dolayısıyla da 1 depoyla 1000 km ve üzeri rahatlıkla yapılabilir.
    O zaman burdan şunu çıkarıyoruz bu değerler için peygamber sabrı gerekli.
    benim ortalamamı 90 a çeken en büyük etken 230 km lik ankara düzce arasındaki otobandı 130 lu hızlarda ilerlediğimde iniş aşağı gitmeninde avantajı ile anlık tüketimim 2 lt lerde geziyordu çünki gaza hiç basmıyordum.bölünmüş yollardaki 100110 da ise ortalamam 5 -5.2 civarı idi en sıkıntılı periyod ise silifke-karaman arası virajlı ve rampa yollar idi Karamana vardığımda ortalamam 5.9 idi düşüre düşüre anca 4.9 düşürdüm düzceye varana kadar.
    yalnız burda birde şöyle sonuç çıkıyor fire motor puntomlada aynı kullanım şartlarında aynı güzergahı 6.1 lt ortalama ile gelmiştim 2 yıl önce demekki dizel ile fire arasında aynı kullanımla uzun yoldaki tasarrufumuz 100 km de 1-1,5 lt arası ki bu değerin bence daha yüksek olması gerekiyor yanılıyormuyum.

Birkan GENÇ
    Birkan61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    61 TS
    Edilen teşekkür: 799

80'i, max. 90'ı geçmeyecek şekilde 5 ve 6.viteste sabit gideceksiniz. Motor frenini kullanmaya çalışıp, gaz pedalına çok nazik basacaksınız hızlandığınız zaman. Hızınızı düşürüp yükseltmek yerine sürekli sabit gitmeye çalışacaksınız.

Peygamber sabrıyla bir depoyla 1200 görülür.

Ama normal şartlarda kullanıpta 1200 km yaptım diyenin yalanını yiyeyim
    ╗ ╔╗
    ║║
    ╗ ║║
    ╔═══╗ ║║
    ║╚═══╝║ ║║
    ╚╝

Tevfik Işık
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri

Onur hocam bir de sizin aracınız yazılım sonrası 109 hp, bence bu da tüketime olumsuz yönde etki ediyor.
    Fakat yakıt tüketimini düşürmenin en önemli noktası sizin de dediğiniz gibi peygamber sabrı ki bu da bence şart çünkü mazotun litresi 3.75!!!

Serkan Küçük
    serkankucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 410

Remap yapılmış olması tüketimi olumsuz etkilemez, aksine iyi etkiler çünkü normalde 2500 devirde 120-130 km/h hızları görürken şimdi ise belki de 2000 devirde görüyordur ve bu da yakıt tüketimini azaltacaktır...

Ama Silifke-Karaman arası da gerçekten kötüdür çünkü onlarca kez Toroslar'a tırmanıp iniyorsunuz hele ki Sertavul rampası of of of...

4.9lt ortalama biraz yüksek gibi duruyor ama yolun yarısının kötü olduğunu düşünürsek çok da fazla değil...

Tevfik Işık
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri

Araç yazılım öncesi 2500 devirle 120 130 görüyorsa yazılımdan sonra da aynı devirde aynı hızı görecektir. Devir hız ilişkisinin yazılımla alakası yoktur, şanzımanla ilgilidir...

Serkan Küçük
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Peki yazılımın kattığı nedir acaba?
    Alt devirleri güçlendirip, aracı alt devirlerde yüksek hıza kavuşturmak değil midir?

Tevfik Işık
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri

Yazılımın amacı alt devirlerde yüksek hıza çıkmak değildir,aracın alt devirlerde daha güçlü olmasını sağlamaktır. Eğer alt devirlerde daha hızlı gitmek istiyorsanız dişli oranlarına müdahele etmeniz gerekir.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

onur bakır
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

Benim yazılım farklı demekki benim hissettiğim aracın 2500 den sonraki inanılmaz gücü ama 2000 devire kadar boşluk ama 2000 deviri geçince anlatılmaz bir ivmelenme.Sanki turbo 2000 den sonra dolmaya başlıyor.ve 2750 de zirve yapıyor gibi.

Serkan Küçük
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Ya Onur abi senin o araba da hiç ekonomi için bişi yapılmış gibi mi duruyor Her yerinden performans akıyor arabanın, bence remap uygulamasında özellikle üst devirlerde yüksek performans istenmiş...

Tevfik Işık
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri

Onur hocam bizim m.jetlerde iş yok, Ali Cihangiroğlu'nun üstün yol tutan tdci fiestası bizimkilerin üstünden atlar ve bunu da 3lt ortalama tüketimle yapar)
    Konu tafo0911 tarafından (11/08/2011 Saat 14:53 ) değiştirilmiştir.

onur bakır
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

Alıntı serkankucuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ya Onur abi senin o araba da hiç ekonomi için bişi yapılmış gibi mi duruyor Her yerinden performans akıyor arabanın, bence remap uygulamasında özellikle üst devirlerde yüksek performans istenmiş...
    Serkan hocam valla haklısın aslında ama işte ben beyanı asıl kabul ettiğim için.Geçen pazartesi mersinden silifkeye dönüyorum kumkuyudaki Altın portakal sitesi başlangıçta ışıklarda durdum yanıma Siyah bir Leon geldi eleman bildiğin taciz atışı yapıyor biliyorsan rampa başlangıcı ışık ve baya dik bir rampa olbios otelin oraya kadar 2km kadar sürüyor.kalktık eleman burnu çıkardı benim canavar kendini toparlayınca bildiğin hacamat etti rampa bittiğinde 3 araba fark atmıştım sonra 4 lüleri yaktım yavaşladım eleman yanımdan geçerkenki masumiyet ve utanmışlığını anlatamam aklı sıra benim aracın görünüşüne bakıp şuna bir ders vereyim dedi ama dersini aldı bilmiyorduki 245 nm tork ve 109 beygir bir dizel ünite barındırdığını kaputun altında! bundan sonra Puntolara bulaşmaz gibime geliyor.her vites değişiminden sonraki Turbo zirveleri anlatılmazdı seri vites değişiminin vermiş olduğu avantajı ve tork gücünü fazlasıyla kullandım.Muhtemelen 102 likti Leon ama sonuçta o istedi kapışmayı.

onur bakır
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

Onur hocam bizim m.jetlerde iş yok, Ali Cihangiroğlu'nun üstün yol tutan tdci fiestası bizimkilerin üstünden atlar ve bunu da 3lt ortalama tüketimle yapar)
    Kardeşim O arkadaşımızı nerden tanıyorsun.
    Bizim ne haddimize Pancar motorlu(syn.Ali ELÖVER arkadaşımın deyimidir) Fiestalarla kapışmak
    Fiesta ayrı klasman o platformdaki Ali bey ve bir kaç arkadaş Fiestanın (heleki eski kasası için de aynı iddadalar)Mitsu EVO dan bile iyi yol tuttuğunu iddaa ettiler zamanında.Bravo aldığımda oyuncak göstergeli dediler kendi göstergelerine bakmadan!

Tevfik Işık
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri

Eski bir fiesta sahibi olarak(artık babam kullanıyor) fordclubtr'ye de üyeyim dolayısıyla bilirim ordaki şahane fiesta muhabbetlerini. 6 yıl kullanmamış olsam o fiestayı gerçekten de inandıracaklardı beni fiesta mucizesine

Özgür TÜRKOĞLU
    ozay06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 148

Onur bey bahsettiğiniz yoldan her yıl anamura gider gelirim Sizin silifke-mut arası özellikle de mut-karaman arası yakıt tüketiminiz yolun geri kalanı ile kesinlikle aynı olmuyor Bu yolda özellikle bahsettiğiniz tarafa gidişte 100km yoldaki tüketiminiz karaman-konya-ankara arası yolun 200km deki yakıt tüketimine eşittir En azından ben her yıl bu şekilde bir ölçüm yapıyorum Bu duruma birde klima eklenince zaten tüketim iyice coşuyor Diğer arkadaşların bahsettiği yolları tam bilemediğim için yorum yapamayacağım Bence tüketiminiz o yol için uygun

Tevfik Işık
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri

Onur hocam bir de litresi 3.29'dan yakıt aldığını yazmışsın..
    Bursa'da 3.80 neredeyse arada 50 krş fark var.
    Acaba diyorum tüketiminin biraz fazla olması aldığın yakıtla ilgisi olabilirmi?

Özgür TÜRKOĞLU
    ozay06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 148

Onur hocam bir de litresi 3.29'dan yakıt aldığını yazmışsın..
    Bursa'da 3.80 neredeyse arada 50 krş fark var.
    Acaba diyorum tüketiminin biraz fazla olması aldığın yakıtla ilgisi olabilirmi?
    Sanırım onur bey lt bazında hesap yapmış Yanlız arada belirttiği tl hesabını 3,29 dan yapmış Eğer ölçümü sizin rakamınızdan yaparsa tüketim bahsettiğinden daha da fazla çıkacaktır

onur bakır
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok

Tevfik hocam mersin dönüşü Tömükte büyük bir Alpet istasyonu var Mersinliler bilir ordan aldım daha öncede almıştım.Hatta tam ölçüm için Silifkede totaldennüstünü doldurdum 15 tl lik daha.Rekabet için yaptıklarını söylüyorlar ama 6 aydır diğer bayilerden 40-50 kuruş arası ucuz satıyorlar euro dizeli sıkıntı olsaydı kokusu çıkardı.bayi karından kısıp kazanıyor olabilirler.ama kapış kapış alıyor millet.

Sayfa 1/2 12 SonSon