Sayfa 5/144 İlkİlk 1234567892555105 ... SonSon
2935 sonuçtan 81 ile 100 arası

Konu: Gp'lerimiz ne kadar yakıyor?

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    ali kemal metin
    dejavu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134
    Edilen teşekkür: 282

@ senin anlattıklarını pek doğru bulmuyorum.. (beni yanlış anlama lütfen) sezginin dediği gibi yeni nesil diesel ve euro yakıtlarda eski bilindikler kilişeleşmiş diesel kalıplar biraz olsun yok oldu.. bence gitmeden önce ve geldikten sonra ewet aracı bir 10 sn çalıştırabilirsin ama 2-3 dk lık rolanti devri bence yanlış ama bir 10 sn makul.. valla bu rolantıde yakıt sarfiyatıda artıyor ben bizzat yol bilgisayarının artışını gözlerimle çok defa gördüm..
    ben genelde son iki depodur 6.7 lt yakıyorum ama benim şartlarım için aslında düşük bile (sabah 05:40 da soguk motorla 6 km çıkıyorum rampayı.. anlık tuketim 12 lt cıvarının hiç altına inmiyor bu anlarda)
    GP active 5 k. mj 75 hp new orleans mavi

2. 24/12/2006, 17:16

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Misafır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4

Sezgin ve de dejavu kardeşlerime çok teşekkür ederim.
    yanlış anlayacak hiçbirşey yok kardeşlerim.
    yanlış bildiğim şeyleri sayenizde düzeltiyorum.
    bu benim için daha iyi olacak tabi ki.
    içiniz ferah olsun.
    sezginin yazdıkları beni rahatlattı.
    yazdıklarını dikkate alacağım.
    dejavunun yazdığı da benim için önemli çünkü 3-4 dk. rölantide çalıştırmak yakıt sarfiyatına sebep oluyor. turbonun yağlanması için 10-15 saniye yetiyorsa ben de öyle yaparım.
    fazlasına gerek yoksa ne diye yapayım ki değil mi ?

ali kemal metin
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134

turbonun yağlanması diye bişey ilk defa duyuyorum.. açıkçası bana pek mantıklı gelmedi.. öğle şeymi olurmuş ben bundan şunu anlıyorum motor çalışırken az yağlanıyo rolantide tam yağlanıyo.. olurmu öğle şey yaaa.. kusura bakma ama ben buna gülerim benim canım kardeşim.. mantık olarak motor devirli iken daha iyi yağlama olur... diye bilirim.. sana tek tavsiyem benım canım kardeşim motor sogukken motorun devrini 3000 devrin üstüne çıkarma derim ama bu tamamıyla benim kişeşel deneyimlerimden edinilen bir bilgi.. ama sıcak motorada basmaktan korkma diesel motor ara sırada sıkıstırılmak ister.. ben benzinli araba kullanmaktan nefret ederim.. bizim trabzonda 91 model şahin vardı ve üzerinde atma ısızu diesel motor vardı sonra sonra 98 model reno expres de 1.9 diesel motor vardı.. renoyu aldığımda 90 bindeydi aldığımızda ilk eldi ve trabzonun en temiz expresiydi zamanında adam 90 bin boyunca hep mulayim kullanmış motor bunu bana sürerken söylüyordu zaten. bir gün akşam pedere kızdım trabzondan ankaraya indim şakadan motor gidiş donüş 1500 km yol yap bi açıldı pir açıldı 100 km zor gören motor koklamayla 120 ye çikıyodu ne zaman hangi ara 120 oluyodu bende şaşırıyodum.. yeni nesil diesel motorlarda motorum sogudu yüksek süratlar çıkmı diye bişey yok aslında.. benim aracı hep en çok 30 dk kullanıyorum en fazla.. bugunlerde motor bayagı sogudu geçen ankarada esenboğaya gittim yol düzdü biraz basayım dedim 150 yi geçemedim.. ama şunu adım gibi biliyorum bu aracı bir şöyle istanbul yada trabzon yapsam biraz şıkıştırıcam ve gene eskisi olacak adım gibi biliyorum.
    dediğim gibi benim için diesel başkadır benim için bir zevktir hobidir ben diesel deyince dururum yani...
    hem bizim diesel motorlar 2005 in ödüllü motorları kolay kolay fire vermezler..
    ben bu motorlaro albealardan bizim araçlardan ve oprlde kullanıyo biliyorsun bunlardan takip ediyorum ve daha bu motorun fire verdiğini duymadım..
    şunlara dikkat edersen hiç sorun çıkmaz..
    aracı çalıştırırken kızdırmanın görevini yapmasını bekle
    çalıştırırken kesinlikle gaza basma bundan turbo zarar görüyüyor (bizzat ustanın dediği ...deneyimlerimle düşündüm çok mantıklı) debriyaja bas..(çalıştırırken yani)
    ve temiz yakıt kullan...
    sezginin dedikleri bende katılıyorum

M.Bülent ATASOY
    Forumun Manyağı Bülent A. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    07 ATA 35
    Edilen teşekkür: 214

Alıntı dejavu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    turbonun yağlanması diye bişey ilk defa duyuyorum.. açıkçası bana pek mantıklı gelmedi.. öğle şeymi olurmuş ben bundan şunu anlıyorum motor çalışırken az yağlanıyo rolantide tam yağlanıyo.. olurmu öğle şey yaaa.. kusura bakma ama ben buna gülerim benim canım kardeşim..
    Arkadaşım ,turbo yağla beslenir motoru stop ettiğin zaman yağ pompasıda stop eder (turbo dönmeye devam eder ki yaklaşık 150.000 d/dk dönüyor ) dolayısıyla turbo yağsız kalır ve yataklarda aşınmaya sebep olur.Şehir içi yada şehirler arası kullanım fark etmez illaki biraz bekledikten sonra stop etmen gerekir
    Konu Bülent A. tarafından (25/12/2006 Saat 14:29 ) değiştirilmiştir.
    Photoshop Değil , Gerçeğin Ta Kendisi

SÖZDE DEĞİL , ÖZDE MODİFİYE

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Misafır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok

ok dejavu.
    doğru söylüyorsun.
    tunning dergilerinde okumuştum, senin dediğin gibi yüksek devirlerde yağlanma fazla olur, fakat düşük devirde yağlanma azalır, aslında demek istediğim soğutma ve de ömrünün uzaması ile alakalı. motor rölantideyken yağlanma azalıyor ve arabayı parkeder etmez motor stop edildiği zaman da turbonun soğuması için yağlanma olayı mümkün olmuyor.
    zaten bu yüzden biraz rölantide çalıştırın deniyor.
    Hani performans aracına sahip olanlar turbo timer taktırıyorlar ya, işte bu yüzden.
    kontak kapatıldıktan sonra birkaç dakika araç çalışmaya devam ediyor sonra da turbo timer de ayarlanan zaman gelince de otomatikman stop ediyor.
    bu şekilde turbonun yağlanması ve soğuması sağlandığı için de turbonun ömrünün uzaması sağlanıyor deniyor hep.
    yazdıklarım bu sebeptendi.
    yoksa sana tamamı ile katılıyorum.
    yazdıklarının hepsi kelimesi kelimesine doğru ve ben de aynı yazdığın gibi uyguluyorum.
    yanlızca stop etmeden önce biraz fazla bekliyordum rölantide, artık onu da yapmıyorum. Sizin yazdığınız gibi yapıyorum.
    Zaten dediğin gibi yeni nesil motorlara bu şekilde eski uygulamalar yapmaya gerek yok. Tamamı ile haklısın.
    Ha bu yazdıklarımı da sakın karşılık verme olarak algılama lütfen.
    Yanlızca okuduğum bir bilgiyi aktarma olarak algılarsanız çok sevinirim.

Yardımcı olduğun, ve beni aydınlattığın için tekrar teşekkür ederim.
    Konu Misafır tarafından (25/12/2006 Saat 09:40 ) değiştirilmiştir.

Ertan Kara
    heartfever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 6

1 ay önce ortalamam 7.2 iken şimdi 8 lt

GP FOREVER asis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 0

Lastik ebadıyla yakıt sarfiyatının bağlantısı ne kadardır arkadaşlar?
    1.3 MULTIJET 90HP EMOTION ROCK SİYAHI GP+SkyDome+16"

Kaan Kaya
    AWD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 KK **6

işte bu yüzden turbo timer var
    Demon Driver |Damien|

Ali TOPAL
    yamtar00 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    06BB3716

kullanma kitapçığının bir yerinde ilk çalıştırıken ve stop ederken turbonun yağlanması için 30 sn. çalıştıktan sonra diye yazıyordu ama yanlış okumuş olabilirim
    Multijet Active 1.3 16V 75Bg.
    yamtar00@hotmail.com
    yamtar00@grandepuntotr.com

karaşimşek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

30 saniye baya uzun bir zaman hem beklemek biraz can sıkıcı hem de yakıt tüketimi açısından baya zararlı acaba kesin bir bilgi var mı bu beleme süresi için bizi biri net bir şekilde bilgilendirse ne güzel olur du
    1.3 g.p multijet 90 bg kp gp

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

abi demekki benim arabamın sarfiaytının artması normal dizeleer 8 yakıyosa benimkinin 10 yakması normal

ali kemal metin
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134

bülent abi turbo 1750 devirden sonra devreye girmiyormu( dieselde benzinlileri bilmiyorum) ben park yaparken zaten 1500 devri çok geçmiyor. tam park yaptıktan sonrada zaten motor rolantide, farı, kılımayı, fanı, ve benzeri şeyleri kapatmak için zaten bir 10-15-20 sn geçiyor ve bence bu süre yeterlidir diye düşünüyorum..
    ve ayrıca
    hiç kimse arabasını 4000 devirde parka zank diye girip pat diye biraktığını düşünmüyorum. bir aracı park cıvarında en fazla 2500 -3000 civarında devirle kullannabilirsiniz. zaten son 10 sn de genelde tabi kimse zaten (ani 1-2 sn hari&#231 aracına gaz vermez o dönemde bence araç yada turbo kendini yağlar..
    ha arabasını 4000 devirde gelip zank diye bırakan bir adamda gelip benim yazımı okumasın.. o arcada acırım valla üzülürüm..

Muhip Kazım Aksoyer
    Fire Active 1.4 8V 77Bg. mkaksoyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Arizona Bej
    Edilen teşekkür: 23

aracı ekim başında teslim almıştım. bir iki denemeden sonra yb nin doğru hesapladığını gördüm. kasım başına kadar 6,2 gösteriyordu şu an 6,4. sabah ve akşam 35er km öğlen arasıda 2,5 km git ve dön. hapsi şehiriçi bence benzinli 75 bg bir araca göre makul.
    Fire Active 1.4 8V 77Bg.

Umut Somyürek
    Yaşayan GP yasayanadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 67

Arkadaşlar benim araba 750 kmde. 250 si şehir dışı. ortalama 7,6 lt gösteriyor.

Murat YANIK
    Linos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    06 BE 7673
    Edilen teşekkür: 1268

En son verilerim:

Gidilen yol: 334 km.
    Alınan yakıt: 29,19 lt.
    Ücret: 80 YTL
    Ortalama Litre/100km: 8,73 (Bilgisayar 8,9 gösteriyordu)
    Kilometre başına harcama (yaklaşık) : 24 Ykrş

Bu soğuklarda ve sürekli şehir içi kullanımda fena değil sanırım! :confused:

emin turgut
    emico - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Yağmur Gri

Arkadaşlar Merhaba;
    2 aydır GP-90 kullanıyorum ve bir süredir de forumdaki yazıları ve diğer görsel medyayı ilgiyle takip ediyorum bu yakıt olayı benimde çok kafama takılmıştı. az yakmasını istiyorsanız bu araçları fazla devirli kullanmıcaksınız yoksa mülayim kullanımda 5,5-6,5 arasında değişio rakamlar. bazı elde ettiğim sonuçları sizle paylaşmak isterim.
    95 ytl/540 km 0,175 YtL 100 km 6,61 litre mülayim üstü kullanım
    100 ytl / 530 km 0,188 ytl 100 km 7,1 litre sert kullanım
    mülayim kullanım da şu an test aşamasında (bu arada araç 2500 kmde)

h i
    Multijet Emotion 1.3 16V 90Bg. drhilter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 2

ben de hafta sonu ankaraya gittim. gidişte biraz fazla bastım ve depo da 3/4 olduğu için hesap yapamadım ama ankarada fulleyip 450 km sonra ist'da tekrar fulledim 50 ytl aldı. 110 ykr gibi bir ortalam oluyor ki bu bence inanılmaz güzel.
    genellikle 130 u geçmemeye çalıştım 120 civarı tuttum hızı...
    Multijet Emotion 1.3 16V 90Bg.

mehmet akif aydın
    Ryu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 RYU 92
    Edilen teşekkür: 19

son verilerimize göre bilgisayarın yalancısıyım 100 km de 9.5

çok yakıyo namussuz 8D yakacakki gidecek değilmi
    photoshop soranlar oluyor.....

İNTERİSTA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

valla arkadaşlar ne yalan söyliyeyim bütün gp ler farklı değer veriyor,bakıyosunuz düz yolda boşta giderken 8 lt başka yerde tatlı rampada hafif gazla 90 km hızda 6,4 lt çok ilginç,şunu farkettim araç yavaş giderken veya trafikte beklerken yada ağır ilerlerken veriler doğru değil,yinede sonuç olarak bence gp lerimiz az yakıyor
    önemli olan da bu zaten 8O 8O